krfb - en to mk translation catalogue (32 entries)

en: New Connection
mk: Ново поврзување

en: Accept Connection
mk: Прифати поврзување

en: Refuse Connection
mk: Одбиј поврзување

en: Received connection from %1, on hold (waiting for confirmation)
mk: Примено поврзување од %1, на почек (чека на потврда)

en: %1@%2 (shared desktop)
mk: %1@%2 (делена работна површина)

note: i18n: ectx: label, entry (useDefaultPort), group (TCP)
en: Use the default port for VNC (5900)
mk: Користи стандардна порта за VNC (5900)

note: i18n: ectx: label, entry (port), group (TCP)
en: This is the port on which krfb will listen.
mk: krfb ќе слуша на оваа порта.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_publishService) i18n: ectx: label, entry (publishService), group (TCP)
en: Announce the service on the local network
mk: Објави го сервисот на локалната мрежа

note: i18n: ectx: label, entry (allowDesktopControl), group (Security)
en: Allow remote connections to manage the desktop.
mk: Дозволи оддалечени поврзувања да ја менаџираат работната површина.

note: i18n: ectx: label, entry (allowUnattendedAccess), group (Security)
en: Allow connections without an invitation.
mk: Дозволи поврзувања без покана.

note: i18n: ectx: label, entry (unattendedAccessPassword), group (Security) i18n: ectx: label, entry (desktopSharingPassword), group (Security)
en: Password for uninvited connections.
mk: Лозинка за непоканети поврзувања.

en: KDE4 porting
mk: Пренесување на KDE4

en: TightVNC encoder
mk: Кодер за TightVNC

en: ZLib encoder
mk: Кодер за ZLib

en: original VNC encoders and protocol design
mk: оригинални кодери за VNC и дизајн на протокол

en: Your X11 Server does not support the required XTest extension version 2.2. Sharing your desktop is not possible.
mk: Вашиот X11-сервер не ја подржува бараната екстензија XTest верзија 2.2. Делењето на вашата работна површина не е можно.

en: Desktop Sharing Error
mk: Грешка на Делење на површина

en: Desktop Sharing
mk: Делење на површина

en: Do not show the invitations management dialog at startup
mk: Не го покажувај на почеток дијалогот за менаџмент на покани

en: Network
mk: Мрежа

en: Security
mk: Безбедност

en: Enable Remote Control
mk: Овозможи далечинска контрола

en: Desktop Sharing - disconnected
mk: Делење на површина - одврзано

en: Desktop Sharing - connected with %1
mk: Делење на површина - поврзан со %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_allowDesktopControl)
en: Allow remote connections to control your desktop
mk: Дозволи оддалечените поврзувања да ја контролираат работната површина

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useDefaultPort)
en: Use default port
mk: Користи стандардна порта

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Listening port:
mk: Порта за слушање:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: Attention
mk: Внимание

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mainTextLabel)
en: Somebody is requesting a connection to your computer. Granting this will allow the remote user to watch your desktop.
mk: Некој бара поврзување на вашиот компјутер. Ако го дозволите ова му овозможувате на одддалечениот корисник да ја гледа вашата работна околина.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Remote system:
mk: Оддалечен систем:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbAllowRemoteControl)
en: If you turn this option on, the remote user can enter keystrokes and use your mouse pointer. This gives them full control over your computer, so be careful. When the option is disabled the remote user can only watch your screen.
mk: Ако ја изберете оваа опција, оддалечениот корисник може да внесува откуцувања и да го користи покажувачот за глушецот. Ова му дава полна контрола над вашиот компјутер, и затоа бидете внимателен. Кога оваа опција не е избрана оддалечениот корисник може само да го гледа вашиот екран.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbAllowRemoteControl)
en: Allow remote user to &control keyboard and mouse
mk: Дозволи оддалечениот корисник да ги &контролира тастатурата и глушецот
