krfb - en to ro translation catalogue (90 entries)

en: New Connection
ro: Conexiune nouă

en: Accept Connection
ro: Acceptă conexiunea

en: Refuse Connection
ro: Refuză conexiunea

en: Accepted connection from %1
ro: Conexiune de la %1 acceptată

en: Received connection from %1, on hold (waiting for confirmation)
ro: Conexiune recepționată de la %1, în așteptare (așteaptă confirmarea)

en: %1@%2 (shared desktop)
ro: %1@%2 (birou partajat)

note: i18n: ectx: label, entry (startMinimized), group (MainWindow)
en: Start minimized
ro: Pornește minimizat

note: i18n: ectx: label, entry (useDefaultPort), group (TCP)
en: Use the default port for VNC (5900)
ro: Utilizează portul implicit pentru VNC (5900)

note: i18n: ectx: label, entry (port), group (TCP)
en: This is the port on which krfb will listen.
ro: Acesta este portul la care va asculta krfb.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_publishService) i18n: ectx: label, entry (publishService), group (TCP)
en: Announce the service on the local network
ro: Anunță serviciul în rețea

note: i18n: ectx: label, entry (noWallet), group (Security)
en: Do not store passwords in KWallet
ro: Nu stoca parolele în KWallet

note: i18n: ectx: label, entry (allowDesktopControl), group (Security)
en: Allow remote connections to manage the desktop.
ro: Permite conexiunilor distante să administreze biroul.

note: i18n: ectx: label, entry (allowUnattendedAccess), group (Security)
en: Allow connections without an invitation.
ro: Permite conexiuni fără invitație.

note: i18n: ectx: label, entry (unattendedAccessPassword), group (Security) i18n: ectx: label, entry (desktopSharingPassword), group (Security)
en: Password for uninvited connections.
ro: Parola pentru conexiuni fără invitație.

note: i18n: ectx: label, entry (preferredFrameBufferPlugin), group (FrameBuffer)
en: Preferred Frame Buffer Plugin
ro: Extensia „frame buffer” preferată

en: Creating a Virtual Monitor from %1
ro: Se creează un monitor virtual din %1

en: Remote Virtual Monitor
ro: Monitor virtual distant

en: Offer a Virtual Monitor that can be accessed remotely
ro: Oferă un monitor virtual ce poate fi accesat de la distanță

en: Virtual Monitor implementation
ro: Implementare pentru monitor virtual

en: KDE4 porting
ro: Portarea KDE4

en: Original author
ro: Autor original

en: TightVNC encoder
ro: Codor TightVNC

en: ZLib encoder
ro: Codor ZLib

en: AT&T Laboratories Boston
ro: Laboratoarele AT&T Boston

en: original VNC encoders and protocol design
ro: codificatorii VNC inițiali și proiectarea protocolului

en: Logical resolution of the new monitor
ro: Rezoluția logică pentru noul monitor

en: resolution
ro: rezoluție

en: Name of the monitor
ro: Denumirea monitorului

en: name
ro: denumire

en: Password for the client to connect to it
ro: Parola pentru ca clientul să se conecteze la el

en: password
ro: parolă

en: The device-pixel-ratio of the device, the scaling factor
ro: Raportul de pixeli real al dispozitivului, factorul de scalare

en: The port we will be listening to
ro: Portul la care vom asculta

en: number
ro: număr

en: Your X11 Server does not support the required XTest extension version 2.2. Sharing your desktop is not possible.
ro: Serverul dumneavoastră X11 nu susține extensia necesară XTest versiunea 2.2. Partajarea biroului nu e posibilă.

en: Desktop Sharing Error
ro: Eroare la partajarea biroului

en: Desktop Sharing
ro: Partajare birou

en: VNC-compatible server to share desktops
ro: Server compatibil cu VNC pentru partajarea birourilor

en: Telepathy tubes support
ro: Suport pentru tuburi Telepathy

en: Do not show the invitations management dialog at startup
ro: Nu arăta dialogul de gestiune a invitațiilor la pornire

en: Desktop Sharing is not running under an X11 Server or Wayland.
    Other display servers are currently not supported.
ro: Partajarea biroului nu rulează într-un server X11 sau Wayland.
    Alte servere de afișaj nu sunt susținute momentan.

en: Storing passwords in config file is insecure!
ro: Stocarea parolelor în fișierul de configurare nu e sigură!

en: Enter a new password for Unattended Access
ro: Introduceți parola nouă pentru acces nesupravegheat

en: Failed to start the krfb server. Desktop sharing will not work. Try setting another port in the settings and restart krfb.
ro: Pornirea serverului krfb a eșuat. Partajarea biroului nu va funcționa. Încercați să indicați alt port în configurări și să reporniți krfb.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, titleLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, aboutLabel)
en: KDE Desktop Sharing
ro: Partajare birou KDE

en: This field contains the address of your computer and the port number, separated by a colon.
    
    The address is just a hint - you can use any address that can reach your computer.
    
    Desktop Sharing tries to guess your address from your network configuration, but does not always succeed in doing so.
    
    If your computer is behind a firewall it may have a different address or be unreachable for other computers.
ro: Acest câmp conține adresa calculatorului dumneavoastră și numărul portului, separat de două puncte.
    
    Adresa este doar un indiciu - puteți utiliza orice adresă ce duce la calculatorul dumneavoastră.
    
    Partajarea de birou încearcă să vă ghicească adresa din configurarea rețelei, dar nu reușește întotdeauna să facă asta.
    
    Dacă calculatorul se află în spatele unui firewall, ar putea avea o altă adresă sau poate fi inaccesibil celorlalte calculatoare.

en: Any remote user with normal desktop sharing password will have to be authenticated.
    
    If unattended access is on, and the remote user provides unattended mode password, desktop sharing access will be granted without explicit confirmation.
ro: Orice utilizator distant ce deține parola normală pentru partajarea biroului va trebui să fie autentificat.
    
    Dacă e activat accesul nesupravegheat și utilizatorul distant furnizează parola regimului nesupravegheat, accesul la partajarea ecranului va fi acordat fără confirmare explicită.

en: Network
ro: Rețea

en: Security
ro: Securitate

en: Screen capture
ro: Captură de ecran

en: To apply framebuffer plugin setting, you need to restart the program.
ro: Trebuie să reporniți programul pentru a aplica configurarea extensiei de framebuffer.

en: The remote user %1 is now connected.
ro: Utilizatorul distant %1 e conectat acum.

en: The remote user %1 disconnected.
ro: Utilizatorul distant %1 s-a deconectat.

en: Disconnect
ro: Deconectează

en: Enable Remote Control
ro: Activează controlul de la distanță

en: Desktop Sharing - disconnected
ro: Partajare birou - deconectat

en: Desktop Sharing - connected with %1
ro: Partajare birou - conectat cu %1

en: Desktop Sharing - connected
ro: Partajare birou - conectat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Preferred frameb&uffer plugin:
ro: Extensia de frame&buffer preferată:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, helpText)
en: <html><head/><body><p>When using x11, <span style=" font-weight:600;">xcb</span> plugin should be preferred, because it is more performant.<br/><span style=" font-weight:600;">qt</span> plugin is a safe fallback, if for some reason others don't work. But also it is very slow.</p></body></html>
ro: <html><head/><body><p>Când folosiți x11, extensia <span style=" font-weight:600;">xcb</span> ar trebui preferată deoarece e mai rapidă.<br/>Extensia <span style=" font-weight:600;">qt</span> e o rezervă de siguranță, pentru cazul în care altele nu funcționează, dar e și foarte lentă.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_allowDesktopControl)
en: Allow remote connections to control your desktop
ro: Permite conexiunilor distante să controleze biroul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_noWallet)
en: Do not store passwords using KDE wallet
ro: Nu stoca parolele folosind KWallet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useDefaultPort)
en: Use default port
ro: Folosește portul implicit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Listening port:
ro: Port de ascultat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: Attention
ro: Atenție

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mainTextLabel)
en: Somebody is requesting a connection to your computer. Granting this will allow the remote user to watch your desktop.
ro: Cineva cere o conexiune la calculatorul dumneavoastră. Permiterea acesteia va permite utilizatorului de la distanță să vă urmărească biroul.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Remote system:
ro: Sistem distant:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbAllowRemoteControl)
en: If you turn this option on, the remote user can enter keystrokes and use your mouse pointer. This gives them full control over your computer, so be careful. When the option is disabled the remote user can only watch your screen.
ro: Dacă activați această opțiune, utilizatorul aflat la distanță poate apăsa taste și utiliza cursorul mausului dumneavoastră. Aceasta le oferă control complet asupra calculatorului, așa că fiți precaut. Când această opțiune este dazactivată, utilizatorul distant poate doar să vă privească ecranul.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbAllowRemoteControl)
en: Allow remote user to &control keyboard and mouse
ro: Permite utilizatorului distant să &controleze tastatura și mausul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aboutLabel)
en: KDE Desktop Sharing allows you to grant permission to someone at a remote location for viewing and possibly controlling your desktop.
ro: Partajarea biroului KDE vă permite să acordați permisiuni cuiva aflat la distanță să vă vizualizeze și posibil să vă controleze biroul.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, enableSharingCheckBox)
en: Starts/Stops Remote Desktop Sharing
ro: Pornește / oprește partajarea biroului

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableSharingCheckBox)
en: &Enable Desktop Sharing
ro: Activ&ează partajarea biroului

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, detailsGroupBox)
en: Connection Details
ro: Detaliile conexiunii

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addressLabel)
en: &Address
ro: &Adresă

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, addressAboutButton)
en: More about this address
ro: Mai multe despre această adresă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addressAboutButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, unattendedAboutButton)
en: About
ro: Despre

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, addressDisplayLabel)
en: Address required by remote users to connect to your desktop. Click about button on the right for more info.
ro: Adresa necesară utilizatorilor distanți pentru conectarea la biroul dumneavoastră. Apăsați butonul „Despre” din dreapta pentr informații suplimentare.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: &Password
ro: &Parolă

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, passwordEditButton)
en: Edit/Save Desktop Sharing Password
ro: Modifică / salvează parola pentru partajarea ecranului

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, passwordEditButton)
en: Edit
ro: Modifică

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, passwordDisplayLabel)
en: Password required by remote users to connect to your desktop. Click the edit button on the right to change password.
ro: Parola necesară utilizatorilor distanți pentru conectarea la biroul dumneavoastră. Apăsați pe butonul de redactare din dreapta pentru a schimba parola.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordDisplayLabel)
en: TemporaryPassword
ro: ParolăTemporară

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, unattendedGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, unattendedAboutLabel)
en: Unattended Access allows a remote user with the password to gain control to your desktop without your explicit confirmation.
ro: Accesul nesupravegheat le permite utilizatorilor distanți ce dețin parola să obțină controlul asupra biroului dumneavoastră fără confirmare explicită.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, unattendedGroupBox)
en: Unattended Access
ro: Acces nesupravegheat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, unattendedAboutLabel)
en: Unattended Access allows a remote user with the password to gain control to your desktop without your explicit confirmation. Click "About" button on right to know more.
ro: Accesul nesupravegheat le permite utilizatorilor distanți ce dețin parola să obțină controlul asupra biroului dumneavoastră fără confirmare explicită. Apăsați butonul „Despre” din dreapta pentru a afla mai multe.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, unattendedAboutButton)
en: Know more about Unattended Access
ro: Aflați mai multe despre accesul nesupravegheat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, enableUnattendedCheckBox)
en: Starts/Stops unattended access to your desktop. Click on button on right to change password, and "About" button to know more.
ro: Pornește/oprește accesul nesupravegheat la biroul dumneavoastră. Apăsați butonul din dreapta pentru a schimba parola și butonul „Despre” pentru a afla mai multe.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableUnattendedCheckBox)
en: Enable &Unattended Access
ro: Activează acces&ul nesupravegheat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, unattendedPasswordButton)
en: Change password for Unattended Access
ro: Modifică parola pentru acces nesupravegheat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, unattendedPasswordButton)
en: &Change Unattended Password
ro: Modifi&că parola pentru acces nesupravegheat
