krfb - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (82 entries)

en: New Connection
sr@ijekavianlatin: Nova veza

en: Accept Connection
sr@ijekavianlatin: Prihvati vezu

en: Refuse Connection
sr@ijekavianlatin: Odbij vezu

en: Accepted connection from %1
sr@ijekavianlatin: Prihvaćena veza sa %1

en: Received connection from %1, on hold (waiting for confirmation)
sr@ijekavianlatin: Primljena veza sa %1, na čekanju (čeka potvrdu)

en: %1@%2 (shared desktop)
sr@ijekavianlatin: %1@%2 (dijeljena površ)

note: i18n: ectx: label, entry (startMinimized), group (MainWindow)
en: Start minimized
sr@ijekavianlatin: Pokreni minimizovano

note: i18n: ectx: label, entry (useDefaultPort), group (TCP)
en: Use the default port for VNC (5900)
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevani port VNC‑a (5900)

note: i18n: ectx: label, entry (port), group (TCP)
en: This is the port on which krfb will listen.
sr@ijekavianlatin: Ovo je port koji će KRFB osluškivati.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_publishService) i18n: ectx: label, entry (publishService), group (TCP)
en: Announce the service on the local network
sr@ijekavianlatin: Objavi servis na lokalnoj mreži

note: i18n: ectx: label, entry (noWallet), group (Security)
en: Do not store passwords in KWallet
sr@ijekavianlatin: Ne skladišti lozinke u K‑novčaniku

note: i18n: ectx: label, entry (allowDesktopControl), group (Security)
en: Allow remote connections to manage the desktop.
sr@ijekavianlatin: Dozvoli udaljenim vezama da upravljaju površi.

note: i18n: ectx: label, entry (allowUnattendedAccess), group (Security)
en: Allow connections without an invitation.
sr@ijekavianlatin: Dozvoli veze bez pozivnice.

note: i18n: ectx: label, entry (unattendedAccessPassword), group (Security) i18n: ectx: label, entry (desktopSharingPassword), group (Security)
en: Password for uninvited connections.
sr@ijekavianlatin: Lozinka za nepozvane veze.

note: i18n: ectx: label, entry (preferredFrameBufferPlugin), group (FrameBuffer)
en: Preferred Frame Buffer Plugin
sr@ijekavianlatin: Priključak željenog kadrobafera

en: VNC-compatible server to share desktops
sr@ijekavianlatin: VNC‑u saglasan server za dijeljenje površi

en: Your X11 Server does not support the required XTest extension version 2.2. Sharing your desktop is not possible.
sr@ijekavianlatin: Vaš X server ne podržava neophodno proširenje XTest, verzije 2.2. Nije moguće dijeliti površ.

en: Desktop Sharing Error
sr@ijekavianlatin: Greška u deljenju površi

en: Desktop Sharing
sr@ijekavianlatin: Dijeljenje površi

en: (c) 2009-2010, Collabora Ltd.
    (c) 2007, Alessandro Praduroux
    (c) 2001-2003, Tim Jansen
    (c) 2001, Johannes E. Schindelin
    (c) 2000-2001, Const Kaplinsky
    (c) 2000, Tridia Corporation
    (c) 1999, AT&T Laboratories Boston
sr@ijekavianlatin: © 2009–2010, Collabora
    © 2007, Alesandro Praduru
    © 2001-2003, Tim Jansen
    © 2001, Johanes Šindelin
    © 2000-2001, Konstantin Kaplinski
    © 2000, kompanija Tridia
    © 1999, laboratorije AT&T‑a Boston

en: George Goldberg
sr@ijekavianlatin: Džordž Goldberg

en: Telepathy tubes support
sr@ijekavianlatin: Podrška za Telepathyjeve cevi

en: George Kiagiadakis
sr@ijekavianlatin: Georgios Kjajadakis

en: Alessandro Praduroux
sr@ijekavianlatin: Alesandro Praduru

en: KDE4 porting
sr@ijekavianlatin: Prebacivanje na KDE4

en: Original author
sr@ijekavianlatin: Prvobitni autor

en: Johannes E. Schindelin
sr@ijekavianlatin: Johanes Šindelin

en: Const Kaplinsky
sr@ijekavianlatin: Konstantin Kaplinski

en: TightVNC encoder
sr@ijekavianlatin: Koder TightVNC

en: Tridia Corporation
sr@ijekavianlatin: Tridia

en: ZLib encoder
sr@ijekavianlatin: Koder ZLib

en: AT&T Laboratories Boston
sr@ijekavianlatin: AT&T Boston

en: original VNC encoders and protocol design
sr@ijekavianlatin: prvobitni projekat VNC koderâ i protokola

en: Do not show the invitations management dialog at startup
sr@ijekavianlatin: Bez dijaloga za upravljanje pozivnicama pri pokretanju

en: Enter a new password for Unattended Access
sr@ijekavianlatin: Nova lozinka za nenadzirani pristup

en: Failed to start the krfb server. Desktop sharing will not work. Try setting another port in the settings and restart krfb.
sr@ijekavianlatin: Server KRFB‑a ne može da se pokrene. Dijeljenje površi neće raditi. Pokušajte da promijenite port u postavkama i ponovo pokrenete KRFB.

en: This field contains the address of your computer and the port number, separated by a colon.
    
    The address is just a hint - you can use any address that can reach your computer.
    
    Desktop Sharing tries to guess your address from your network configuration, but does not always succeed in doing so.
    
    If your computer is behind a firewall it may have a different address or be unreachable for other computers.
sr@ijekavianlatin: <p>Ovo polje sadrži adresu vašeg računara i broj prikaza, odvojene dvotačkom. Data adresa je samo primjer, možete koristiti bilo koju adresu koja ukazuje na vaš računar.</p><p>Dijeljenje površi će pokušati da pogodi vašu adresu na osnovu mrežne postave, ali neće uvijek uspjeti u tome. Ako vam je računar iza zaštitnog zida, može imati drugačiju adresu ili biti nedostupan drugim računarima.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, titleLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, aboutLabel)
en: KDE Desktop Sharing
sr@ijekavianlatin: KDE dijeljenje površi

en: Any remote user with normal desktop sharing password will have to be authenticated.
    
    If unattended access is on, and the remote user provides unattended mode password, desktop sharing access will be granted without explicit confirmation.
sr@ijekavianlatin: Svaki udaljeni korisnik sa normalnom lozinkom za deljenje površi moraće da bude autentifikovan.
    
    Ako je uključen nenadzirani pristup i udaljeni korisnik dâ̂ lozinku za nenadzirani režim, pristup za deljenje površi biće dopušten bez izričite potvrde.

en: Network
sr@ijekavianlatin: Mreža

en: Security
sr@ijekavianlatin: Bezbjednost

en: Screen capture
sr@ijekavianlatin: Snimanje ekrana

en: To apply framebuffer plugin setting, you need to restart the program.
sr@ijekavianlatin: Moraćete ponovo da pokrenete program da bi se primenile postavke priključka kadrobafera.

en: The remote user %1 is now connected.
sr@ijekavianlatin: Udaljeni korisnik %1 je sada povezan.

en: The remote user %1 disconnected.
sr@ijekavianlatin: Udaljeni korisnik %1 prekinuo je vezu.

en: Disconnect
sr@ijekavianlatin: Prekini vezu

en: Enable Remote Control
sr@ijekavianlatin: Uključi daljinsku kontrolu

en: Desktop Sharing - disconnected
sr@ijekavianlatin: Dijeljenje površi — veza je prekinuta

en: Desktop Sharing - connected with %1
sr@ijekavianlatin: Dijeljenje površi — povezana sa %1

en: Desktop Sharing - connected
sr@ijekavianlatin: Dijeljenje površi — povezano

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Framebuffer)
en: Framebuffer
sr@ijekavianlatin: Kadrobafer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Preferred frameb&uffer plugin:
sr@ijekavianlatin: Željeni priključak &kadrobafera:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, helpText)
en: <html><head/><body><p>When using x11, <span style=" font-weight:600;">xcb</span> plugin should be preferred, because it is more performant.<br/><span style=" font-weight:600;">qt</span> plugin is a safe fallback, if for some reason others don't work. But also it is very slow.</p></body></html>
sr@ijekavianlatin: <html><head/><body><p>Ako se koristi X11, poželjan je priključak <span style=" font-weight:600;">xcb</span> zbog većih performansi.<br/>Priključak <span style=" font-weight:600;">qt</span> je bezbedna odstupnica, ako iz nekog razloga drugi ne rade. Ali je takođe vrlo spor.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_allowDesktopControl)
en: Allow remote connections to control your desktop
sr@ijekavianlatin: Dozvoli udaljenim vezama da kontrolišu moju površ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useDefaultPort)
en: Use default port
sr@ijekavianlatin: Koristi podrazumijevani port

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Listening port:
sr@ijekavianlatin: Port za osluškivanje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: Attention
sr@ijekavianlatin: Pažnja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mainTextLabel)
en: Somebody is requesting a connection to your computer. Granting this will allow the remote user to watch your desktop.
sr@ijekavianlatin: Neko zahtijeva vezu sa vašim računarom. Ako odobrite, udaljeni korisnik će moći da gleda vašu površ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Remote system:
sr@ijekavianlatin: Udaljeni sistem:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbAllowRemoteControl)
en: If you turn this option on, the remote user can enter keystrokes and use your mouse pointer. This gives them full control over your computer, so be careful. When the option is disabled the remote user can only watch your screen.
sr@ijekavianlatin: Ako uključite ovu opciju, udaljeni korisnik će moći da koristi tastaturu i pokazivač miša. Time dobija potpunu kontrolu nad vašim računarom, zato budite oprezni. Kada je opcija isključena, udaljeni korisnik može samo da gleda vaš ekran.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbAllowRemoteControl)
en: Allow remote user to &control keyboard and mouse
sr@ijekavianlatin: Dozvoli udaljenom korisniku da &kontroliše tastaturu i miš

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aboutLabel)
en: KDE Desktop Sharing allows you to grant permission to someone at a remote location for viewing and possibly controlling your desktop.
sr@ijekavianlatin: KDE deljenje površi vam omogućava da izdate dozvolu nekome na udaljenoj lokaciji da gleda vašu površ, a možda i upravlja njome.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, enableSharingCheckBox)
en: Starts/Stops Remote Desktop Sharing
sr@ijekavianlatin: Pokreće i zaustavlja udaljeno dijeljenje površi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableSharingCheckBox)
en: &Enable Desktop Sharing
sr@ijekavianlatin: &Dijeljenje površi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, detailsGroupBox)
en: Connection Details
sr@ijekavianlatin: Detalji o vezi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addressLabel)
en: &Address
sr@ijekavianlatin: &Adresa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, addressAboutButton)
en: More about this address
sr@ijekavianlatin: Više o ovoj adresi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addressAboutButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, unattendedAboutButton)
en: About
sr@ijekavianlatin: O ovome

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, addressDisplayLabel)
en: Address required by remote users to connect to your desktop. Click about button on the right for more info.
sr@ijekavianlatin: Adresa koja treba udaljenim korisnicima da bi se povezali na vašu površ. Kliknite na dugme desno za više detalja.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: &Password
sr@ijekavianlatin: &Lozinka

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, passwordEditButton)
en: Edit/Save Desktop Sharing Password
sr@ijekavianlatin: Uređivanje/upisivanje lozinke za deljenje površi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, passwordEditButton)
en: Edit
sr@ijekavianlatin: Uredi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, passwordDisplayLabel)
en: Password required by remote users to connect to your desktop. Click the edit button on the right to change password.
sr@ijekavianlatin: Lozinka koja treba udaljenim korisnicima da bi se povezali na vašu površ. Kliknite na dugme desno da je izmenite.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordDisplayLabel)
en: TemporaryPassword
sr@ijekavianlatin: privremena-lozinka

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, unattendedGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, unattendedAboutLabel)
en: Unattended Access allows a remote user with the password to gain control to your desktop without your explicit confirmation.
sr@ijekavianlatin: Nenadzirani pristup omogućava udaljenom korisniku sa lozinkom da preuzme kontrolu nad vašom površi bez vaše izričite potvrde.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, unattendedGroupBox)
en: Unattended Access
sr@ijekavianlatin: Nenadzirani pristup

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, unattendedAboutLabel)
en: Unattended Access allows a remote user with the password to gain control to your desktop without your explicit confirmation. Click "About" button on right to know more.
sr@ijekavianlatin: Nenadzirani pristup omogućava udaljenom korisniku sa lozinkom da preuzme kontrolu nad vašom površi bez vaše izričite potvrde. Kliknite na dugme desno za više detalja.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, unattendedAboutButton)
en: Know more about Unattended Access
sr@ijekavianlatin: Saznajte više o nenadziranom pristupu.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, enableUnattendedCheckBox)
en: Starts/Stops unattended access to your desktop. Click on button on right to change password, and "About" button to know more.
sr@ijekavianlatin: Pokreće i zaustavlja nenadzirani pristup vašoj površi. Preko dugmadi desno možete da izmenite lozinku i saznate više o ovome.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableUnattendedCheckBox)
en: Enable &Unattended Access
sr@ijekavianlatin: &Aktiviraj nenadzirani pristup

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, unattendedPasswordButton)
en: Change password for Unattended Access
sr@ijekavianlatin: Izmenite lozinku za nenadzirani pristup.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, unattendedPasswordButton)
en: &Change Unattended Password
sr@ijekavianlatin: &Izmeni lozinku nenadziranog pristupa
