krfb - en to sv translation catalogue (94 entries)

en: New Connection
sv: Ny anslutning

en: Accept Connection
sv: Acceptera anslutning

en: Refuse Connection
sv: Vägra anslutning

en: Accepted connection from %1
sv: Accepterade anslutning från %1

en: Received connection from %1, on hold (waiting for confirmation)
sv: Tog emot anslutning från %1, som vilar (i väntan på bekräftelse)

en: %1@%2 (shared desktop)
sv: %1@%2 (delat skrivbord)

note: i18n: ectx: label, entry (startMinimized), group (MainWindow)
en: Start minimized
sv: Starta minimerad

note: i18n: ectx: label, entry (useDefaultPort), group (TCP)
en: Use the default port for VNC (5900)
sv: Använd standardport för VNC (5900)

note: i18n: ectx: label, entry (port), group (TCP)
en: This is the port on which krfb will listen.
sv: Det här är porten som krfb lyssnar på.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_publishService) i18n: ectx: label, entry (publishService), group (TCP)
en: Announce the service on the local network
sv: Annonsera tjänsten på det lokala nätverket

note: i18n: ectx: label, entry (noWallet), group (Security)
en: Do not store passwords in KWallet
sv: Lagra inte lösenord i plånboken

note: i18n: ectx: label, entry (allowDesktopControl), group (Security)
en: Allow remote connections to manage the desktop.
sv: Tillåt att fjärranslutningar styr skrivbordet.

note: i18n: ectx: label, entry (allowUnattendedAccess), group (Security)
en: Allow connections without an invitation.
sv: Tillåt anslutningar som inte begärts.

note: i18n: ectx: label, entry (unattendedAccessPassword), group (Security) i18n: ectx: label, entry (desktopSharingPassword), group (Security)
en: Password for uninvited connections.
sv: Lösenord för anslutningar utan inbjudan.

note: i18n: ectx: label, entry (preferredFrameBufferPlugin), group (FrameBuffer)
en: Preferred Frame Buffer Plugin
sv: Föredraget insticksprogram med rambuffert

en: Creating a Virtual Monitor from %1
sv: Skapar en virtuell bildskärm från %1

en: Remote Virtual Monitor
sv: Virtuell fjärrbildskärm

en: Offer a Virtual Monitor that can be accessed remotely
sv: Erbjud en virtuell bildskärm som kan kommas åt från andra datorer

en: (c) 2009-2010, Collabora Ltd.
    (c) 2007, Alessandro Praduroux
    (c) 2001-2003, Tim Jansen
    (c) 2001, Johannes E. Schindelin
    (c) 2000-2001, Const Kaplinsky
    (c) 2000, Tridia Corporation
    (c) 1999, AT&T Laboratories Boston
sv: © 2009-2010, Collabora Ltd.
    © 2007, Alessandro Praduroux
    © 2001-2003, Tim Jansen
    © 2001, Johannes E. Schindelin
    © 2000, heXoNet-stöd GmbH, D-66424 Homburg
    © 2000-2001, Const Kaplinsky
    © 2000, Tridia-bolaget
    © 1999, AT&T-laboratorierna Boston

en: Virtual Monitor implementation
sv: Implementering av virtuell bildskärm

en: KDE4 porting
sv: Anpassning till KDE4

en: Original author
sv: Ursprunglig upphovsman

en: TightVNC encoder
sv: TightVNC-kodare

en: Tridia Corporation
sv: Tridia-bolaget

en: ZLib encoder
sv: Zlib-kodare

en: AT&T Laboratories Boston
sv: AT&T-Laboratorierna Boston

en: original VNC encoders and protocol design
sv: Ursprungliga VNC-kodare och protokollkonstruktion

en: Logical resolution of the new monitor
sv: Den nya bildskärmens logiska upplösning

en: resolution
sv: upplösning

en: Name of the monitor
sv: Bildskärmens namn

en: name
sv: namn

en: Password for the client to connect to it
sv: Lösenord för klienten att ansluta till

en: password
sv: lösenord

en: The device-pixel-ratio of the device, the scaling factor
sv: Enhetsbildpunkstförhållande för enheten, skalfaktor

en: dpr
sv: ebf

en: The port we will be listening to
sv: Porten som lyssnas på

en: number
sv: nummer

en: Your X11 Server does not support the required XTest extension version 2.2. Sharing your desktop is not possible.
sv: Din X11-server stöder inte Xtest-utökning version 2.2 som krävs. Det är inte möjligt att dela ditt skrivbord.

en: Desktop Sharing Error
sv: Fel när skrivbord skulle delas

en: Desktop Sharing
sv: Dela ut skrivbord

en: VNC-compatible server to share desktops
sv: VNC-kompatibel server för att dela skrivbord

en: Telepathy tubes support
sv: Stöd för Telepathy-rör

en: Do not show the invitations management dialog at startup
sv: Visa inte dialogrutan för hantering av inbjudningar vid start

en: Desktop Sharing is not running under an X11 Server or Wayland.
    Other display servers are currently not supported.
sv: Skrivbordsdelning kör inte i en X11-server eller Wayland.
    Andra skärmservrar stöds för närvarande inte.

en: Storing passwords in config file is insecure!
sv: Att lagra lösenord i inställningsfiler är inte säkert.

en: Enter a new password for Unattended Access
sv: Ange ett nytt lösenord för oövervakad åtkomst

en: Failed to start the krfb server. Desktop sharing will not work. Try setting another port in the settings and restart krfb.
sv: Misslyckades starta krfb-servern. Skrivbordsdelning kommer inte att fungera. Försök att ange en annan port i inställningarna och starta om krfb.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, titleLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, aboutLabel)
en: KDE Desktop Sharing
sv: KDE:s skrivbordsdelning

en: This field contains the address of your computer and the port number, separated by a colon.
    
    The address is just a hint - you can use any address that can reach your computer.
    
    Desktop Sharing tries to guess your address from your network configuration, but does not always succeed in doing so.
    
    If your computer is behind a firewall it may have a different address or be unreachable for other computers.
sv: Det här fältet innehåller adressen till datorn och portnumret, åtskilda med ett kolon.
    
    Adressen är bara ett förslag. Du kan använda vilken adress som helst som når datorn.
    
    Dela skrivbord försöker gissa adressen från nätverksinställningarna, men lyckas inte alltid göra det.
    
    Om datorn är bakom en brandvägg, kan den ha en annan adress, eller kan inte nås av andra datorer.

en: Any remote user with normal desktop sharing password will have to be authenticated.
    
    If unattended access is on, and the remote user provides unattended mode password, desktop sharing access will be granted without explicit confirmation.
sv: Behörigheten för alla fjärranvändare med normala lösenord för skrivbordsdelning måste kontrolleras.
    
    Om oövervakad åtkomst är på och fjärranvändaren tillhandahåller lösenord för oövervakad åtkomst, tillåts åtkomst till skrivbordsdelning utan explicit bekräftelse.

en: Network
sv: Nätverk

en: Security
sv: Säkerhet

en: Screen capture
sv: Skärmdump

en: To apply framebuffer plugin setting, you need to restart the program.
sv: För att verkställa inställningar av insticksprogram med rambuffert, måste du måste starta om programmet.

en: The remote user %1 is now connected.
sv: Fjärranvändaren %1 är nu ansluten.

en: The remote user %1 disconnected.
sv: Fjärranvändaren %1 är nu nerkopplad.

en: Disconnect
sv: Koppla ner

en: Enable Remote Control
sv: Aktivera fjärrstyrning

en: Desktop Sharing - disconnected
sv: Dela skrivbord - nerkopplad

en: Desktop Sharing - connected with %1
sv: Dela skrivbord - ansluten till %1

en: Desktop Sharing - connected
sv: Dela skrivbord - ansluten

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Framebuffer)
en: Framebuffer
sv: Rambuffert

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Preferred frameb&uffer plugin:
sv: Föredraget insticksprogram med ramb&uffert:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, helpText)
en: <html><head/><body><p>When using x11, <span style=" font-weight:600;">xcb</span> plugin should be preferred, because it is more performant.<br/><span style=" font-weight:600;">qt</span> plugin is a safe fallback, if for some reason others don't work. But also it is very slow.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>När X11 används, bör insticksprogrammet <span style=" font-weight:600;">xcb</span> föredras, eftersom det har bättre prestanda.<br/>Insticksprogrammet <span style=" font-weight:600;">qt</span> är ett säkert reservalternativ, om övriga av någon anledning inte fungerar, men det är också mycket långsamt.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_allowDesktopControl)
en: Allow remote connections to control your desktop
sv: Tillåt fjärranslutningar att styra skrivbordet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_noWallet)
en: Do not store passwords using KDE wallet
sv: Lagra inte lösenord med användning av KDE:s plånbok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useDefaultPort)
en: Use default port
sv: Använd standardport

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Listening port:
sv: Port att lyssna på:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: Attention
sv: Se upp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mainTextLabel)
en: Somebody is requesting a connection to your computer. Granting this will allow the remote user to watch your desktop.
sv: Någon har begärt en anslutning till din dator. Att acceptera denna låter den andra användaren se allt på ditt skrivbord.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Remote system:
sv: Fjärrsystem:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbAllowRemoteControl)
en: If you turn this option on, the remote user can enter keystrokes and use your mouse pointer. This gives them full control over your computer, so be careful. When the option is disabled the remote user can only watch your screen.
sv: Om du markerar det här alternativet kan fjärranvändaren trycka på tangenter och använda musmarkören. Det här ger dem fullständig kontroll över din dator, så var försiktig. När det här alternativet inte är markerat kan fjärranvändaren endast titta på din skärm.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbAllowRemoteControl)
en: Allow remote user to &control keyboard and mouse
sv: Tillåt &fjärranvändaren att styra tangentbord och mus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aboutLabel)
en: KDE Desktop Sharing allows you to grant permission to someone at a remote location for viewing and possibly controlling your desktop.
sv: KDE:s skrivbordsdelning låter dig ge någon på en annan plats rättigheter att titta på och eventuellt styra ditt skrivbord.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, enableSharingCheckBox)
en: Starts/Stops Remote Desktop Sharing
sv: Startar eller stoppar delning av fjärrskrivbord

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableSharingCheckBox)
en: &Enable Desktop Sharing
sv: Aktiv&era utdelning av skrivbord

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, detailsGroupBox)
en: Connection Details
sv: Anslutningsdetaljer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addressLabel)
en: &Address
sv: &Adress

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, addressAboutButton)
en: More about this address
sv: Mer om adressen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addressAboutButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, unattendedAboutButton)
en: About
sv: Om

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, addressDisplayLabel)
en: Address required by remote users to connect to your desktop. Click about button on the right for more info.
sv: Adress som krävs av fjärranvändare för att ansluta till ditt skrivbord. Klicka knappen "Om" till höger för mer information.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: &Password
sv: &Lösenord

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, passwordEditButton)
en: Edit/Save Desktop Sharing Password
sv: Redigera eller spara lösenord för skrivbordsdelning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, passwordEditButton)
en: Edit
sv: Redigera

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, passwordDisplayLabel)
en: Password required by remote users to connect to your desktop. Click the edit button on the right to change password.
sv: Lösenord som krävs av fjärranvändare för att ansluta till ditt skrivbord. Klicka redigeringsknappen till höger för att ändra lösenord.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordDisplayLabel)
en: TemporaryPassword
sv: Tillfälligt lösenord

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, unattendedGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, unattendedAboutLabel)
en: Unattended Access allows a remote user with the password to gain control to your desktop without your explicit confirmation.
sv: Oövervakad åtkomst tillåter att en fjärranvändaren med lösenordet tar kontroll av ditt skrivbord utan att du explicit bekräftar det.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, unattendedGroupBox)
en: Unattended Access
sv: Oövervakad åtkomst

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, unattendedAboutLabel)
en: Unattended Access allows a remote user with the password to gain control to your desktop without your explicit confirmation. Click "About" button on right to know more.
sv: Oövervakad åtkomst tillåter att en fjärranvändaren med lösenordet tar kontroll av ditt skrivbord utan att du explicit bekräftar det. Klicka på knappen "Om" till höger för att få reda på mer.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, unattendedAboutButton)
en: Know more about Unattended Access
sv: Ta reda på mer om oövervakad åtkomst

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, enableUnattendedCheckBox)
en: Starts/Stops unattended access to your desktop. Click on button on right to change password, and "About" button to know more.
sv: Startar eller stoppar oövervakad åtkomst till ditt skrivbord. Klicka på knappen till höger för att ändra lösenord, och knappen "Om" för att få veta mer.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableUnattendedCheckBox)
en: Enable &Unattended Access
sv: Aktivera &oövervakad åtkomst

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, unattendedPasswordButton)
en: Change password for Unattended Access
sv: Ändra lösenord för oövervakad åtkomst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, unattendedPasswordButton)
en: &Change Unattended Password
sv: Ä&ndra lösenord för oövervakad åtkomst
