krfb - en to uk translation catalogue (94 entries)

en: New Connection
uk: Нове з'єднання

en: Accept Connection
uk: Прийняти з'єднання

en: Refuse Connection
uk: Відмовити в з'єднанні

en: Accepted connection from %1
uk: Прийнято з'єднання від %1

en: Received connection from %1, on hold (waiting for confirmation)
uk: Отримано з'єднання з %1, очікує на підтвердження

en: %1@%2 (shared desktop)
uk: %1@%2 (спільна стільниця)

note: i18n: ectx: label, entry (startMinimized), group (MainWindow)
en: Start minimized
uk: Запускати мінімізованим

note: i18n: ectx: label, entry (useDefaultPort), group (TCP)
en: Use the default port for VNC (5900)
uk: Використовувати типовий порт для VNC (5900)

note: i18n: ectx: label, entry (port), group (TCP)
en: This is the port on which krfb will listen.
uk: Це порт, на якому krfb буде слухати.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_publishService) i18n: ectx: label, entry (publishService), group (TCP)
en: Announce the service on the local network
uk: Оголосити службу в локальній мережі

note: i18n: ectx: label, entry (noWallet), group (Security)
en: Do not store passwords in KWallet
uk: Не зберігати паролі у KWallet

note: i18n: ectx: label, entry (allowDesktopControl), group (Security)
en: Allow remote connections to manage the desktop.
uk: Дозволити віддаленим з’єднанням керувати стільницею.

note: i18n: ectx: label, entry (allowUnattendedAccess), group (Security)
en: Allow connections without an invitation.
uk: Дозволяти з’єднання без запрошення.

note: i18n: ectx: label, entry (unattendedAccessPassword), group (Security) i18n: ectx: label, entry (desktopSharingPassword), group (Security)
en: Password for uninvited connections.
uk: Пароль для з'єднань без запрошення.

note: i18n: ectx: label, entry (preferredFrameBufferPlugin), group (FrameBuffer)
en: Preferred Frame Buffer Plugin
uk: Основний додаток буфера кадрів

en: Creating a Virtual Monitor from %1
uk: Створюємо віртуальний монітор з %1

en: Remote Virtual Monitor
uk: Віддалений віртуальний монітор

en: Offer a Virtual Monitor that can be accessed remotely
uk: Запропонувати віртуальний монітор, доступ до якого можна здійснювати віддалено

en: (c) 2009-2010, Collabora Ltd.
    (c) 2007, Alessandro Praduroux
    (c) 2001-2003, Tim Jansen
    (c) 2001, Johannes E. Schindelin
    (c) 2000-2001, Const Kaplinsky
    (c) 2000, Tridia Corporation
    (c) 1999, AT&T Laboratories Boston
uk: © Collabora Ltd., 2009–2010
    © Alessandro Praduroux, 2007
    © Tim Jansen, 2001–2003
    © Johannes E. Schindelin, 2001
    © heXoNet Support GmbH, D-66424 Homburg, 2000
    © Const Kaplinsky, 2000–2001
    © Tridia Corporation, 2000
    © AT&T Laboratories Boston, 1999

en: Virtual Monitor implementation
uk: Реалізація віртуального монітора

en: KDE4 porting
uk: Портування до KDE4

en: Original author
uk: Перший автор

en: TightVNC encoder
uk: Кодер TightVNC

en: Tridia Corporation
uk: Корпорація Tridia

en: ZLib encoder
uk: Кодер ZLib

en: AT&T Laboratories Boston
uk: Лабораторії AT&T в Бостоні

en: original VNC encoders and protocol design
uk: Початкові кодери VNC та розробка протоколу

en: Logical resolution of the new monitor
uk: Логічна роздільність нового монітора

en: resolution
uk: роздільна здатність

en: Name of the monitor
uk: Назва монітора

en: name
uk: назва

en: Password for the client to connect to it
uk: Клієнтський пароль для з'єднання з ним

en: password
uk: пароль

en: The device-pixel-ratio of the device, the scaling factor
uk: Співвідношення розмірів у пікселях для пристрою, коефіцієнт масштабування

en: dpr
uk: спп

en: The port we will be listening to
uk: Порт, на якому комп'ютер очікуватиме дані

en: number
uk: число

en: Your X11 Server does not support the required XTest extension version 2.2. Sharing your desktop is not possible.
uk: Ваш сервер X11 не підтримує необхідне розширення XTest версії 2.2. Спільне використання стільниць неможливе.

en: Desktop Sharing Error
uk: Помилка спільного використання стільниці

en: Desktop Sharing
uk: Спільне користування стільницею

en: VNC-compatible server to share desktops
uk: Сервер спільних стільниць, сумісний з VNC

en: Telepathy tubes support
uk: Підтримка каналів Telepathy

en: Do not show the invitations management dialog at startup
uk: Не показувати діалогове вікно керування запрошеннями при запуску

en: Desktop Sharing is not running under an X11 Server or Wayland.
    Other display servers are currently not supported.
uk: Спільне використання стільниць у поточній версії працює лише з сервером X11 або Wayland.
    Підтримки інших серверів керування дисплеєм поки що не передбачено.

en: Storing passwords in config file is insecure!
uk: Зберігання паролів у файлі налаштувань не є безпечним!

en: Enter a new password for Unattended Access
uk: Введіть новий пароль для автоматичного доступу

en: Failed to start the krfb server. Desktop sharing will not work. Try setting another port in the settings and restart krfb.
uk: Не вдалося запустити сервер krfb. Спільна робота за стільницею буде неможливою. Спробуйте вказати інший порт у налаштуваннях програми і перезапустити krfb.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, titleLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, aboutLabel)
en: KDE Desktop Sharing
uk: Спільне користування стільницею KDE

en: This field contains the address of your computer and the port number, separated by a colon.
    
    The address is just a hint - you can use any address that can reach your computer.
    
    Desktop Sharing tries to guess your address from your network configuration, but does not always succeed in doing so.
    
    If your computer is behind a firewall it may have a different address or be unreachable for other computers.
uk: Це поле містить адресу вашого комп'ютера і номер порту, розділені двокрапкою.
    
    Адреса — це просто підказка. Можна використовувати будь-яку адресу, за якою
    можна отримати доступ до вашого комп'ютера.
    
    Засіб спільного використання стільниці спробує вгадати вашу адресу з налаштування мережі, але ця спроба не завжди буде вдалою.
    
    Якщо ваш комп'ютер перебуває під захистом брандмауера, він може мати іншу адресу або бути недоступним для інших комп'ютерів.

en: Any remote user with normal desktop sharing password will have to be authenticated.
    
    If unattended access is on, and the remote user provides unattended mode password, desktop sharing access will be granted without explicit confirmation.
uk: Розпізнано має бути будь-якого віддаленого користувача зі звичайним паролем для доступу до стільниці.
    
    Якщо увімкнено автоматичний доступ і віддаленим користувачем надано пароль до режиму автоматичного доступу, доступ до спільного користування стільницею буде надано без додаткового підтвердження з боку локального користувача стільниці.

en: Network
uk: Мережа

en: Security
uk: Безпека

en: Screen capture
uk: Захоплення зображення

en: To apply framebuffer plugin setting, you need to restart the program.
uk: Для застосування змінених параметрів додатка буфера кадрів вам доведеться перезапустити програму.

en: The remote user %1 is now connected.
uk: З’єднання з віддаленим користувачем %1 встановлено.

en: The remote user %1 disconnected.
uk: З’єднання з віддаленим користувачем %1 розірвано.

en: Disconnect
uk: Роз'єднати

en: Enable Remote Control
uk: Ввімкнути дистанційне керування

en: Desktop Sharing - disconnected
uk: Спільна стільниця - роз'єднано

en: Desktop Sharing - connected with %1
uk: Спільна стільниця - з'єднано з %1

en: Desktop Sharing - connected
uk: Спільна стільниця — з'єднано

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Framebuffer)
en: Framebuffer
uk: Буфер кадрів

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Preferred frameb&uffer plugin:
uk: Бажаний додаток бу&фера кадрів:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, helpText)
en: <html><head/><body><p>When using x11, <span style=" font-weight:600;">xcb</span> plugin should be preferred, because it is more performant.<br/><span style=" font-weight:600;">qt</span> plugin is a safe fallback, if for some reason others don't work. But also it is very slow.</p></body></html>
uk: <html><head/><body><p>Якщо ви користуєтеся сервером x11, слід надати перевагу додатку <span style=" font-weight:600;">xcb</span>, оскільки він працює значно швидше.<br/>Додаток <span style=" font-weight:600;">qt</span> працює надійніше, якщо інші додатки з якихось причин не працюють, але цей додаток є набагато повільнішим.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_allowDesktopControl)
en: Allow remote connections to control your desktop
uk: Дозволити віддаленим з’єднанням керувати вашою стільницею

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_noWallet)
en: Do not store passwords using KDE wallet
uk: Не зберігати паролі за допомогою сховища паролів KDE

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useDefaultPort)
en: Use default port
uk: Використовувати типовий порт

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Listening port:
uk: Порт слухання:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: Attention
uk: Увага

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mainTextLabel)
en: Somebody is requesting a connection to your computer. Granting this will allow the remote user to watch your desktop.
uk: Хтось дає запит на приєднання до вашого комп'ютера.Дозволяючи з'єднання, ви надаєте змогу спостерігати що робиться на вашій стільниці.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Remote system:
uk: Віддалена система:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbAllowRemoteControl)
en: If you turn this option on, the remote user can enter keystrokes and use your mouse pointer. This gives them full control over your computer, so be careful. When the option is disabled the remote user can only watch your screen.
uk: Якщо ви позначите цей пункт, віддалений користувач зможе вводити символи та використовувати ваш вказівник мишки. Це дає йому повний контроль над вашим комп'ютером, отже будьте уважні. Якщо цей пункт не буде позначено, віддалений користувач зможе лише переглядати зображення на вашому екрані.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbAllowRemoteControl)
en: Allow remote user to &control keyboard and mouse
uk: Дозволити віддаленим користувачам &керувати клавіатурою та мишкою

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aboutLabel)
en: KDE Desktop Sharing allows you to grant permission to someone at a remote location for viewing and possibly controlling your desktop.
uk: Спільна стільниця KDE надає право доступу до перегляду і можливого керування вашим комп’ютером з віддаленого робочого місця.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, enableSharingCheckBox)
en: Starts/Stops Remote Desktop Sharing
uk: Запустити або зупинити дистанційну роботу за стільницею

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableSharingCheckBox)
en: &Enable Desktop Sharing
uk: &Увімкнути спільне користування стільницею

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, detailsGroupBox)
en: Connection Details
uk: Параметри з’єднання

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addressLabel)
en: &Address
uk: &Адреса

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, addressAboutButton)
en: More about this address
uk: Докладніше про цю адресу

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addressAboutButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, unattendedAboutButton)
en: About
uk: Інформація

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, addressDisplayLabel)
en: Address required by remote users to connect to your desktop. Click about button on the right for more info.
uk: Адреса, яку слід вказати віддаленим користувачам для встановлення з’єднання з вашою стільницею. Щоб дізнатися більше, натисніть кнопку, розташовану праворуч.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: &Password
uk: &Пароль

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, passwordEditButton)
en: Edit/Save Desktop Sharing Password
uk: Редагування або збереження пароля для спільного користування стільницею

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, passwordEditButton)
en: Edit
uk: Змінити

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, passwordDisplayLabel)
en: Password required by remote users to connect to your desktop. Click the edit button on the right to change password.
uk: Пароль, який слід вказати віддаленим користувачам для встановлення з’єднання з вашою стільницею. Щоб змінити його, натисніть кнопку редагування, розташовану праворуч.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordDisplayLabel)
en: TemporaryPassword
uk: ТимчасовийПароль

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, unattendedGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, unattendedAboutLabel)
en: Unattended Access allows a remote user with the password to gain control to your desktop without your explicit confirmation.
uk: За допомогою можливості автоматичного доступу ви можете надавати віддаленому користувачу доступ до вашої стільниці без явного підтвердження кожного сеансу доступу з вашого боку.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, unattendedGroupBox)
en: Unattended Access
uk: Автоматичний доступ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, unattendedAboutLabel)
en: Unattended Access allows a remote user with the password to gain control to your desktop without your explicit confirmation. Click "About" button on right to know more.
uk: За допомогою можливості автоматичного доступу ви можете надавати віддаленому користувачу доступ до вашої стільниці без явного підтвердження кожного сеансу доступу з вашого боку. Натисніть кнопку «Інформація», розташовану праворуч, щоб дізнатися більше.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, unattendedAboutButton)
en: Know more about Unattended Access
uk: Дізнатися більше про автоматичний доступ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, enableUnattendedCheckBox)
en: Starts/Stops unattended access to your desktop. Click on button on right to change password, and "About" button to know more.
uk: Увійти до режиму автоматичного доступу до стільниці або вийти з нього. Натисніть кнопку, розташовану праворуч, щоб змінити пароль. Кнопку «Інформація» призначено для отримання додаткової інформації.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableUnattendedCheckBox)
en: Enable &Unattended Access
uk: Увімкнути &автоматичний доступ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, unattendedPasswordButton)
en: Change password for Unattended Access
uk: Змінити пароль для автоматичного доступу

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, unattendedPasswordButton)
en: &Change Unattended Password
uk: З&мінити пароль автодоступу
