krfb - en to vi translation catalogue (29 entries)

en: New Connection
vi: Kết nối mới

en: Accept Connection
vi: Chấp nhận kết nối

en: Refuse Connection
vi: Từ chối kết nối

en: Received connection from %1, on hold (waiting for confirmation)
vi: Nhận được kết nối từ %1, đang chờ phê chuẩn

en: %1@%2 (shared desktop)
vi: %1@%2 (màn hình đã chia sẻ)

note: i18n: ectx: label, entry (useDefaultPort), group (TCP)
en: Use the default port for VNC (5900)
vi: Dùng cổng mặc định cho VNC (5900)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_publishService) i18n: ectx: label, entry (publishService), group (TCP)
en: Announce the service on the local network
vi: Thông báo dịch vụ trên máy cục bộ

note: i18n: ectx: label, entry (allowDesktopControl), group (Security)
en: Allow remote connections to manage the desktop.
vi: Cho phép kết nối từ xa quản lí máy tính này.

note: i18n: ectx: label, entry (allowUnattendedAccess), group (Security)
en: Allow connections without an invitation.
vi: Cho phép kết nối không có lời mời.

note: i18n: ectx: label, entry (unattendedAccessPassword), group (Security) i18n: ectx: label, entry (desktopSharingPassword), group (Security)
en: Password for uninvited connections.
vi: Mật khẩu cho kết nối không giấy mời.

en: KDE4 porting
vi: Chuyển sang KDE4

en: TightVNC encoder
vi: Bộ mã hoá TightVNC

en: ZLib encoder
vi: Bộ mã hoá ZLib

en: original VNC encoders and protocol design
vi: Thiết kết bộ tạo mã và giao thức VNC gốc

en: Your X11 Server does not support the required XTest extension version 2.2. Sharing your desktop is not possible.
vi: X11 của bạn không hỗ trợ phiên bản mở rộng XTest 2.2. Không thể chia sẻ màn hình.

en: Desktop Sharing Error
vi: Lỗi chia sẻ màn hình

en: Desktop Sharing
vi: Chia sẻ màn hình

en: Network
vi: Mạng

en: Security
vi: Bảo mật

en: Enable Remote Control
vi: Cho phép điều khiển từ xa

en: Desktop Sharing - disconnected
vi: Chia sẻ màn hình - đã ngừng kết nối

en: Desktop Sharing - connected with %1
vi: Chia sẻ màn hình - đã kết nối với %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_allowDesktopControl)
en: Allow remote connections to control your desktop
vi: Cho phép người dùng ở xa điều khiển bàn phím và chuột

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useDefaultPort)
en: Use default port
vi: Dùng cổng mặc định

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: Attention
vi: Chú ý

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mainTextLabel)
en: Somebody is requesting a connection to your computer. Granting this will allow the remote user to watch your desktop.
vi: Có ai đó yêu cầu kết nối tới máy của bạn. Nếu bạn cho phép thì người đó sẽ nhìn thấy màn hình của bạn.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Remote system:
vi: Hệ thống ở xa:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbAllowRemoteControl)
en: If you turn this option on, the remote user can enter keystrokes and use your mouse pointer. This gives them full control over your computer, so be careful. When the option is disabled the remote user can only watch your screen.
vi: Nếu bạn bật tuỳ chọn này lên, người dùng có thể nhập các phím và sử dụng trỏ chuột của bạn từ xa. Tính năng cho phép người dùng nắm hoàn toàn quyền điều khiển máy tính của bạn, vì vậy cần cẩn thận. Khi tuỳ chọn này tắt người dùng ở xa chỉ có thể xem màn hình của bạn.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbAllowRemoteControl)
en: Allow remote user to &control keyboard and mouse
vi: Cho phép người dùng ở xa điều kh&iển bàn phím và chuột
