kruler - en to bs translation catalogue (29 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Background color:
bs: Boja pozadine:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Font:
bs: Vrsta slova:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TrayIcon)
en: Show tray icon
bs: Prikaži ikonu u uglu ekrana

[ctx: @title:window]
en: KRuler
bs: KLinijar

en: &Scale
bs: &Razmjera

en: Right to Left
bs: Sa desna na lijevo

en: Center Origin
bs: Od središta

en: Offset...
bs: Pomak...

en: Percentage
bs: Procenat

en: O&pacity
bs: &Neprozirnost

en: Left to Right
bs: Sa lijeva na desno

en: Bottom to Top
bs: Odozdo prema gore

en: Top to Bottom
bs: Odozgo nadolje

[ctx: @title:window]
en: Scale Offset
bs: Pomak skale

en: Offset:
bs: Pomjeraj:

en: Appearance
bs: Izgled

en: Advanced
bs: Napredno

note: i18n: ectx: label, entry (BgColor), group (StoredSettings)
en: Background color of the ruler.
bs: Pozadinska boja lenjira.

note: i18n: ectx: label, entry (Length), group (StoredSettings)
en: Length of the ruler.
bs: Dužina lenjira.

note: i18n: ectx: label, entry (ScaleFont), group (StoredSettings)
en: Font of the text on the ruler scale.
bs: Font teksta na skali lenjira.

note: i18n: ectx: label, entry (LeftToRight), group (StoredSettings)
en: Direction of the ruler
bs: Smijer lenjira

note: i18n: ectx: label, entry (Offset), group (StoredSettings)
en: Offset of the origin
bs: Pomak od početka

note: i18n: ectx: label, entry (RelativeScale), group (StoredSettings)
en: Is the scale of the ruler relative (percentage)
bs: Da li je skala lenjira relativna ( procenat )

note: i18n: ectx: label, entry (TrayIcon), group (StoredSettings)
en: Is a tray icon used
bs: Da li se sistemska ikona koristi

note: i18n: ectx: label, entry (Opacity), group (StoredSettings)
en: Opacity of the window
bs: Neprozirnost prozora

en: KDE Screen Ruler
bs: KDE Linijar

en: Maintainer
bs: Održava

en: Former Maintainer and Developer
bs: Bivši programer

en: Initial port to KDE 2
bs: Inicijalni port na KDE 2
