kruler - en to cs translation catalogue (35 entries)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysOnTop)
en: If this option is enabled, the window is being kept above other windows.
cs: Pokud je tato volba povolena, okno bude neustále nad ostatními okny.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysOnTop)
en: Always on top
cs: Vždy navrchu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Background color:
cs: Barva pozadí:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Font:
cs: Písmo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TrayIcon)
en: Show tray icon
cs: Zobrazit ikonu v systémové liště

en: This is a tool to measure pixel distances on the screen. It is useful for working on layouts of dialogs, web pages etc.
cs: Toto je nástroj na měření vzdálenosti v pixelech na ploše. To je užitečné při navrhování dialogů, WWW stránek, apod.

en: Rotate
cs: Otočit

en: &Scale
cs: &Měřítko

en: Right to Left
cs: Zprava do leva

en: Center Origin
cs: Nulu na střed

en: Offset...
cs: Posun...

en: Percentage
cs: Zastoupení

en: O&pacity
cs: &Krytí

en: Left to Right
cs: Zleva doprava

en: Bottom to Top
cs: Zespodu nahoru

en: Top to Bottom
cs: Shora dolů

[ctx: @title:window]
en: Scale Offset
cs: Posun měřítka

en: Offset:
cs: Posunout na:

en: Appearance
cs: Vzhled

en: Advanced
cs: Pokročilé

note: i18n: ectx: label, entry (BgColor), group (StoredSettings)
en: Background color of the ruler.
cs: Barva pozadí pravítka.

note: i18n: ectx: label, entry (Length), group (StoredSettings)
en: Length of the ruler.
cs: Délka pravítka.

note: i18n: ectx: label, entry (ScaleFont), group (StoredSettings)
en: Font of the text on the ruler scale.
cs: Písmo textu na pravítku.

note: i18n: ectx: label, entry (Horizontal), group (StoredSettings)
en: Horizontal ruler
cs: Vodorovné pravítko

note: i18n: ectx: label, entry (LeftToRight), group (StoredSettings)
en: Direction of the ruler
cs: Orientace pravítka

note: i18n: ectx: label, entry (Offset), group (StoredSettings)
en: Offset of the origin
cs: Posun počátku

note: i18n: ectx: label, entry (RelativeScale), group (StoredSettings)
en: Is the scale of the ruler relative (percentage)
cs: Měřítko pravítka je relativní (v procentech)

note: i18n: ectx: label, entry (TrayIcon), group (StoredSettings)
en: Is a tray icon used
cs: Je ikona v oznamovací oblasti použita

note: i18n: ectx: label, entry (Opacity), group (StoredSettings)
en: Opacity of the window
cs: Krytí okna

note: i18n: ectx: label, entry (AlwaysOnTop), group (StoredSettings)
en: Is always on top
cs: Je vždy navrchu

en: KDE Screen Ruler
cs: Obrazovkové pravítko KDE

en: A screen ruler by KDE
cs: Obrazovkové pravítko od KDE

en: Maintainer
cs: Správce

en: Former Maintainer and Developer
cs: Puvodni správce a vývojář

en: Initial port to KDE 2
cs: Úvodní přenesení do KDE 2
