kruler - en to da translation catalogue (35 entries)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysOnTop)
en: If this option is enabled, the window is being kept above other windows.
da: Hvis denne indstilling er aktiveret, holdes vinduet over andre vinduer.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysOnTop)
en: Always on top
da: Altid øverst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Background color:
da: Baggrundsfarve:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Font:
da: Skrifttype:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TrayIcon)
en: Show tray icon
da: Vis statusikon

en: This is a tool to measure pixel distances on the screen. It is useful for working on layouts of dialogs, web pages etc.
da: Dette er et værktøj til at måle pixelafstande påskærmen. Det er nyttigt til arbejde med layout af dialoger, websider osv.

en: Rotate
da: Rotér

en: &Scale
da: &Skala

en: Right to Left
da: Højre mod venstre

en: Center Origin
da: Centrumoprindelse

en: Offset...
da: Forskydning...

en: Percentage
da: Procentdel

en: O&pacity
da: U&gennemsigtighed

en: Left to Right
da: Venstre mod højre

en: Bottom to Top
da: Bund til top

en: Top to Bottom
da: Top til bund

[ctx: @title:window]
en: Scale Offset
da: Skalaforskydning

en: Offset:
da: Forskydning:

en: Appearance
da: Udseende

en: Advanced
da: Avanceret

note: i18n: ectx: label, entry (BgColor), group (StoredSettings)
en: Background color of the ruler.
da: Linealens baggrundsfarve.

note: i18n: ectx: label, entry (Length), group (StoredSettings)
en: Length of the ruler.
da: Linealens længde.

note: i18n: ectx: label, entry (ScaleFont), group (StoredSettings)
en: Font of the text on the ruler scale.
da: Skrifttype for teksten på linealskalaen.

note: i18n: ectx: label, entry (Horizontal), group (StoredSettings)
en: Horizontal ruler
da: Vandret lineal

note: i18n: ectx: label, entry (LeftToRight), group (StoredSettings)
en: Direction of the ruler
da: Linealens retning

note: i18n: ectx: label, entry (Offset), group (StoredSettings)
en: Offset of the origin
da: Forskydning fra oprindelsen

note: i18n: ectx: label, entry (RelativeScale), group (StoredSettings)
en: Is the scale of the ruler relative (percentage)
da: Er linealens skala relativ (procent)

note: i18n: ectx: label, entry (TrayIcon), group (StoredSettings)
en: Is a tray icon used
da: Bruges statusikonet

note: i18n: ectx: label, entry (Opacity), group (StoredSettings)
en: Opacity of the window
da: Vinduets ugennemsigtighed

note: i18n: ectx: label, entry (AlwaysOnTop), group (StoredSettings)
en: Is always on top
da: Er altid øverst

en: KDE Screen Ruler
da: KDE Skærmlineal

en: A screen ruler by KDE
da: En skærmlineal fra KDE

en: Maintainer
da: Vedligeholder

en: Former Maintainer and Developer
da: Tidligere vedligeholder og udvikler

en: Initial port to KDE 2
da: Første portering til KDE 2
