kruler - en to et translation catalogue (35 entries)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysOnTop)
en: If this option is enabled, the window is being kept above other windows.
et: Märkimisel hoitakse aken alati teiste akende peal.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysOnTop)
en: Always on top
et: Alati peal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Background color:
et: Taustavärv:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TrayIcon)
en: Show tray icon
et: Süsteemisalve ikooni näitamine

en: This is a tool to measure pixel distances on the screen. It is useful for working on layouts of dialogs, web pages etc.
et: See on tööriist vahemaade mõõtmiseks ekraanil. Rakendus on abiks dialoogiakende, veebilehtede jms. tegemisel.

en: Rotate
et: Pööra

en: &Scale
et: &Skaala

en: Right to Left
et: Paremalt vasakule

en: Center Origin
et: Alguse tsentreerimine

en: Offset...
et: Nihe...

en: Percentage
et: Protsent

en: O&pacity
et: Lä&bipaistmatus

en: Left to Right
et: Vasakult paremale

en: Bottom to Top
et: Alt üles

en: Top to Bottom
et: Ülalt alla

[ctx: @title:window]
en: Scale Offset
et: Skaala nihe

en: Offset:
et: Nihe:

en: Appearance
et: Välimus

en: Advanced
et: Muu

note: i18n: ectx: label, entry (BgColor), group (StoredSettings)
en: Background color of the ruler.
et: Joonlaua taustavärv.

note: i18n: ectx: label, entry (Length), group (StoredSettings)
en: Length of the ruler.
et: Joonlaua pikkus.

note: i18n: ectx: label, entry (ScaleFont), group (StoredSettings)
en: Font of the text on the ruler scale.
et: Joonlaua skaala teksti font.

note: i18n: ectx: label, entry (Horizontal), group (StoredSettings)
en: Horizontal ruler
et: Rõhtne joonlaud

note: i18n: ectx: label, entry (LeftToRight), group (StoredSettings)
en: Direction of the ruler
et: Joonlaua suund

note: i18n: ectx: label, entry (Offset), group (StoredSettings)
en: Offset of the origin
et: Algpunkti nihe

note: i18n: ectx: label, entry (RelativeScale), group (StoredSettings)
en: Is the scale of the ruler relative (percentage)
et: Kas skaala on suhteline (protsent)

note: i18n: ectx: label, entry (TrayIcon), group (StoredSettings)
en: Is a tray icon used
et: Kas kasutatakse paneeliikooni

note: i18n: ectx: label, entry (Opacity), group (StoredSettings)
en: Opacity of the window
et: Akna läbipaistmatus

note: i18n: ectx: label, entry (AlwaysOnTop), group (StoredSettings)
en: Is always on top
et: Alati peal

en: KDE Screen Ruler
et: KDE ekraani joonlaud

en: A screen ruler by KDE
et: KDE ekraanijoonlaud

en: (c) 2000 - 2008, Till Krech
    (c) 2009, Mathias Soeken
et: (c) 2000 - 2008: Till Krech
    (c) 2009: Mathias Soeken

en: Maintainer
et: Hooldaja

en: Former Maintainer and Developer
et: Endine hooldaja ja arendaja

en: Initial port to KDE 2
et: Esimene versioon KDE2-le
