kruler - en to fi translation catalogue (37 entries)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysOnTop)
en: If this option is enabled, the window is being kept above other windows.
fi: Jos tämä asetus on valittu, ikkuna pidetään aina muiden ikkunoiden yläpuolella.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysOnTop)
en: Always on top
fi: Aina päällimmäisenä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Background color:
fi: Taustaväri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Font:
fi: Fontti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TrayIcon)
en: Show tray icon
fi: Näytä ilmoitusalueella

en: This is a tool to measure pixel distances on the screen. It is useful for working on layouts of dialogs, web pages etc.
fi: Tällä työkalulla voi mitata näyttöruudun kuvapisteiden etäisyyksiä. Siitä on hyötyä esimerkiksi suunniteltaessa kyselyikkunoita tai verkkosivuja.

en: Rotate
fi: Kierrä

en: &Scale
fi: As&teikko

en: Right to Left
fi: Oikealta vasemmalle

en: Center Origin
fi: Origokeskeinen

en: Offset...
fi: Siirtymä…

en: Percentage
fi: Prosentteina

en: O&pacity
fi: P&eittävyys

en: Left to Right
fi: Vasemmalta oikealle

en: Bottom to Top
fi: Alhaalta ylös

en: Top to Bottom
fi: Ylhäältä alas

[ctx: @title:window]
en: Scale Offset
fi: Asteikon siirtymä

en: Offset:
fi: Siirtymä:

en: Appearance
fi: Ulkoasu

en: Advanced
fi: Lisäasetukset

en: %1%
fi: %1 %

note: i18n: ectx: label, entry (BgColor), group (StoredSettings)
en: Background color of the ruler.
fi: Viivaimen taustaväri.

note: i18n: ectx: label, entry (Length), group (StoredSettings)
en: Length of the ruler.
fi: Viivaimen pituus.

note: i18n: ectx: label, entry (ScaleFont), group (StoredSettings)
en: Font of the text on the ruler scale.
fi: Viivaimen asteikon fontti.

note: i18n: ectx: label, entry (Horizontal), group (StoredSettings)
en: Horizontal ruler
fi: Vaakaviivain

note: i18n: ectx: label, entry (LeftToRight), group (StoredSettings)
en: Direction of the ruler
fi: Viivaimen suunta

note: i18n: ectx: label, entry (Offset), group (StoredSettings)
en: Offset of the origin
fi: Viivaimen siirtymä

note: i18n: ectx: label, entry (RelativeScale), group (StoredSettings)
en: Is the scale of the ruler relative (percentage)
fi: Onko viivaimen asteikko suhteellinen (prosentteja)

note: i18n: ectx: label, entry (TrayIcon), group (StoredSettings)
en: Is a tray icon used
fi: Käytetäänkö ilmoitusaluekuvaketta

note: i18n: ectx: label, entry (Opacity), group (StoredSettings)
en: Opacity of the window
fi: Ikkunan peittävyys

note: i18n: ectx: label, entry (AlwaysOnTop), group (StoredSettings)
en: Is always on top
fi: Näytetäänkö aina päällimmäisenä

en: KDE Screen Ruler
fi: KDE-viivain

en: A screen ruler by KDE
fi: KDE:n näyttöviivain

en: (c) 2000 - 2008, Till Krech
    (c) 2009, Mathias Soeken
fi: © 2000–2008 Till Krech
    © 2009 Mathias Soeken

en: Maintainer
fi: Ylläpitäjä

en: Former Maintainer and Developer
fi: Entinen ylläpitäjä ja kehittäjä

en: Initial port to KDE 2
fi: Siirto KDE 2-versioon
