kruler - en to fr translation catalogue (35 entries)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysOnTop)
en: If this option is enabled, the window is being kept above other windows.
fr: Si cette option est activée, la fenêtre sera conservée au dessus des autres.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysOnTop)
en: Always on top
fr: Toujours au dessus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Background color:
fr: Couleur d'arrière-plan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Font:
fr: Police :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TrayIcon)
en: Show tray icon
fr: Afficher dans la boîte à miniatures

en: This is a tool to measure pixel distances on the screen. It is useful for working on layouts of dialogs, web pages etc.
fr: Cet outil permet de mesurer sur l'écran des distances en pixels. Ceci est très pratique pour la mise en forme de boîtes de dialogue, de pages Web, etc.

en: Rotate
fr: Faire tourner

en: &Scale
fr: &Graduation

en: Right to Left
fr: De droite à gauche

en: Center Origin
fr: Centrer l'origine

en: Offset...
fr: Décalage…

en: Percentage
fr: En pourcentage

en: O&pacity
fr: O&pacité

en: Left to Right
fr: De gauche à droite

en: Bottom to Top
fr: De bas en haut

en: Top to Bottom
fr: De haut en bas

[ctx: @title:window]
en: Scale Offset
fr: Décalage de l'origine

en: Offset:
fr: Décalage :

en: Appearance
fr: Apparence

en: Advanced
fr: Avancé

note: i18n: ectx: label, entry (BgColor), group (StoredSettings)
en: Background color of the ruler.
fr: Couleur d'arrière-plan de la règle.

note: i18n: ectx: label, entry (Length), group (StoredSettings)
en: Length of the ruler.
fr: Longueur de la règle.

note: i18n: ectx: label, entry (ScaleFont), group (StoredSettings)
en: Font of the text on the ruler scale.
fr: Police utilisée pour les graduations de la règle.

note: i18n: ectx: label, entry (Horizontal), group (StoredSettings)
en: Horizontal ruler
fr: Règle horizontale

note: i18n: ectx: label, entry (LeftToRight), group (StoredSettings)
en: Direction of the ruler
fr: Direction de la règle

note: i18n: ectx: label, entry (Offset), group (StoredSettings)
en: Offset of the origin
fr: Décalage de l'origine

note: i18n: ectx: label, entry (RelativeScale), group (StoredSettings)
en: Is the scale of the ruler relative (percentage)
fr: Définit si la règle est graduée ou non en unités relatives (pourcentage)

note: i18n: ectx: label, entry (TrayIcon), group (StoredSettings)
en: Is a tray icon used
fr: Utilise ou non une icône dans la boîte à miniatures

note: i18n: ectx: label, entry (Opacity), group (StoredSettings)
en: Opacity of the window
fr: Opacité de la fenêtre

note: i18n: ectx: label, entry (AlwaysOnTop), group (StoredSettings)
en: Is always on top
fr: Est toujours au dessus

en: KDE Screen Ruler
fr: Règle d'écran de KDE

en: A screen ruler by KDE
fr: Une règle d'écran pour KDE

en: Maintainer
fr: Mainteneur

en: Former Maintainer and Developer
fr: Ancien développeur et mainteneur

en: Initial port to KDE 2
fr: Portage initial vers KDE 2
