kruler 0 - en to hr translation catalogue (29 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Background color:
hr: Boja pozadine:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Font:
hr: Pismo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TrayIcon)
en: Show tray icon
hr: Prikaži ikonu u traci

en: &Scale
hr: &Mjerilo

en: Right to Left
hr: S desna nalijevo

en: Center Origin
hr: Ishodište u sredini

en: Offset...
hr: Pomak…

en: Percentage
hr: Postotak

en: O&pacity
hr: Ne&prozirnost

en: Left to Right
hr: S lijeva nadesno

en: Bottom to Top
hr: Od dna prema vrhu

en: Top to Bottom
hr: Od vrha prema dnu

[ctx: @title:window]
en: Scale Offset
hr: Pomak mjerila

en: Offset:
hr: Pomak:

en: Appearance
hr: Izgled

en: Advanced
hr: Napredno

note: i18n: ectx: label, entry (BgColor), group (StoredSettings)
en: Background color of the ruler.
hr: Boja pozadine ravnala.

note: i18n: ectx: label, entry (Length), group (StoredSettings)
en: Length of the ruler.
hr: Duljina ravnala.

note: i18n: ectx: label, entry (ScaleFont), group (StoredSettings)
en: Font of the text on the ruler scale.
hr: Pismo teksta na mjerilu ravnala.

note: i18n: ectx: label, entry (LeftToRight), group (StoredSettings)
en: Direction of the ruler
hr: Smjer ravnala

note: i18n: ectx: label, entry (Offset), group (StoredSettings)
en: Offset of the origin
hr: Pomak ishodišta

note: i18n: ectx: label, entry (RelativeScale), group (StoredSettings)
en: Is the scale of the ruler relative (percentage)
hr: Je li mjerilo ravnala relativno (postotno)

note: i18n: ectx: label, entry (TrayIcon), group (StoredSettings)
en: Is a tray icon used
hr: Koristi li se ikona u traci

note: i18n: ectx: label, entry (Opacity), group (StoredSettings)
en: Opacity of the window
hr: Neprozirnost prozora

en: KDE Screen Ruler
hr: Zaslonsko ravnalo KDE-a

en: (c) 2000 - 2008, Till Krech
    (c) 2009, Mathias Soeken
hr: (c) 2000 – 2008, Till Krech
    (c) 2009, Mathias Soeken

en: Maintainer
hr: Održavatelj

en: Former Maintainer and Developer
hr: Bivši održavatelj i razvijatelj

en: Initial port to KDE 2
hr: Inicijalno prebacivanje u KDE 2
