kruler - en to it translation catalogue (35 entries)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysOnTop)
en: If this option is enabled, the window is being kept above other windows.
it: Se quest'opzione è abilitata, la finestra viene tenuta sopra le altre finestre.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysOnTop)
en: Always on top
it: Sempre in primo piano

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Background color:
it: Colore sfondo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Font:
it: Carattere:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TrayIcon)
en: Show tray icon
it: Mostra icona nel vassoio di sistema

en: This is a tool to measure pixel distances on the screen. It is useful for working on layouts of dialogs, web pages etc.
it: Questo strumento misura le distanze in pixel sullo schermo. Può essere utile per lavorare sull'aspetto delle finestre di dialogo, sulle pagine Web ecc.

en: Rotate
it: Ruota

en: &Scale
it: Riscala

en: Right to Left
it: Destra a sinistra

en: Center Origin
it: Centra origine

en: Offset...
it: Scostamento...

en: Percentage
it: Percentuale

en: O&pacity
it: O&pacità

en: Left to Right
it: Sinistra a destra

en: Bottom to Top
it: Basso in alto

en: Top to Bottom
it: Alto in basso

[ctx: @title:window]
en: Scale Offset
it: Scostamento riscalatura

en: Offset:
it: Scostamento:

en: Appearance
it: Aspetto

en: Advanced
it: Avanzato

note: i18n: ectx: label, entry (BgColor), group (StoredSettings)
en: Background color of the ruler.
it: Colore di sfondo del righello.

note: i18n: ectx: label, entry (Length), group (StoredSettings)
en: Length of the ruler.
it: Lunghezza del righello.

note: i18n: ectx: label, entry (ScaleFont), group (StoredSettings)
en: Font of the text on the ruler scale.
it: Carattere del testo nella scala del righello.

note: i18n: ectx: label, entry (Horizontal), group (StoredSettings)
en: Horizontal ruler
it: Righello orizzontale

note: i18n: ectx: label, entry (LeftToRight), group (StoredSettings)
en: Direction of the ruler
it: Direzione del righello

note: i18n: ectx: label, entry (Offset), group (StoredSettings)
en: Offset of the origin
it: Scostamento dell'origine

note: i18n: ectx: label, entry (RelativeScale), group (StoredSettings)
en: Is the scale of the ruler relative (percentage)
it: È la scala relativa del righello (percentuale)

note: i18n: ectx: label, entry (TrayIcon), group (StoredSettings)
en: Is a tray icon used
it: È l'icona utilizzata nel vassoio di sistema

note: i18n: ectx: label, entry (Opacity), group (StoredSettings)
en: Opacity of the window
it: Opacità della finestra

note: i18n: ectx: label, entry (AlwaysOnTop), group (StoredSettings)
en: Is always on top
it: È sempre in primo piano

en: KDE Screen Ruler
it: Righello per lo schermo di KDE

en: A screen ruler by KDE
it: Un righello a schermo da KDE

en: Maintainer
it: Responsabile

en: Former Maintainer and Developer
it: Responsabile precedente e sviluppatore

en: Initial port to KDE 2
it: Conversione iniziale a KDE 2
