kruler - en to ja translation catalogue (26 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Background color:
ja: 背景色:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Font:
ja: フォント:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TrayIcon)
en: Show tray icon
ja: システムトレイにアイコンを表示する

en: &Scale
ja: 目盛(&S)

en: Right to Left
ja: 右から左へ

en: Offset...
ja: オフセット...

en: Percentage
ja: パーセンテージ

en: O&pacity
ja: 不透明度(&P)

en: Left to Right
ja: 左から右へ

en: Bottom to Top
ja: 下から上へ

en: Top to Bottom
ja: 上から下へ

[ctx: @title:window]
en: Scale Offset
ja: 目盛のオフセット

en: Offset:
ja: オフセット:

en: Appearance
ja: 外観

en: Advanced
ja: 詳細

note: i18n: ectx: label, entry (BgColor), group (StoredSettings)
en: Background color of the ruler.
ja: ルーラーの背景色

note: i18n: ectx: label, entry (Length), group (StoredSettings)
en: Length of the ruler.
ja: ルーラーの長さ

note: i18n: ectx: label, entry (ScaleFont), group (StoredSettings)
en: Font of the text on the ruler scale.
ja: ルーラーの目盛のフォント

note: i18n: ectx: label, entry (LeftToRight), group (StoredSettings)
en: Direction of the ruler
ja: ルーラーの向き

note: i18n: ectx: label, entry (RelativeScale), group (StoredSettings)
en: Is the scale of the ruler relative (percentage)
ja: ルーラーの目盛が相対的 (パーセンテージ) かどうか

note: i18n: ectx: label, entry (TrayIcon), group (StoredSettings)
en: Is a tray icon used
ja: システムトレイアイコンを使うかどうか

note: i18n: ectx: label, entry (Opacity), group (StoredSettings)
en: Opacity of the window
ja: ウィンドウの不透明度

en: KDE Screen Ruler
ja: KDE スクリーンルーラー

en: Maintainer
ja: メンテナ

en: Former Maintainer and Developer
ja: 以前のメンテナ、開発者

en: Initial port to KDE 2
ja: 最初の KDE2 への移植
