kruler - en to ka translation catalogue (36 entries)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysOnTop)
en: If this option is enabled, the window is being kept above other windows.
ka: თუ ეს ჩართულია, ფანჯარა სხვა ფანჯრების ზემოთ იქნება ნაჩვენები.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysOnTop)
en: Always on top
ka: ყოველთვის ყველა ფანჯარაზე ზემოდან

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Background color:
ka: ფონის ფერი:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Font:
ka: ფონტი:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TrayIcon)
en: Show tray icon
ka: სისტემის კუთხეში ხატულის ჩვენება

en: This is a tool to measure pixel distances on the screen. It is useful for working on layouts of dialogs, web pages etc.
ka: ეს პროგრამაა ეკრანზე ორ პიქსელს შორის მანძილის გასაზომად. გამოსადეგია ფანჯრების განლაგების, ვებგვერდების და ა.შ.

en: Rotate
ka: შემობრუნება

en: &Scale
ka: &მასშტაბირება

en: Right to Left
ka: მარჯვნიდან მარცხნივ

en: Center Origin
ka: საწყისის ცენტრირება

en: Offset...
ka: წანაცვლება...

en: Percentage
ka: პროცენტი

en: O&pacity
ka: &გაუმჭვირვალობა

en: Left to Right
ka: მარცხნიდან მარჯვნივ

en: Bottom to Top
ka: ქვემოდან ზემომდე

en: Top to Bottom
ka: ზემოდან ქვემოთ

[ctx: @title:window]
en: Scale Offset
ka: მასშტაბის წანაცვლება

en: Offset:
ka: წანაცვლება:

en: Appearance
ka: გარემოს იერსახე

en: Advanced
ka: დამატებითი

note: i18n: ectx: label, entry (BgColor), group (StoredSettings)
en: Background color of the ruler.
ka: სახაზავის ფონის ფერი.

note: i18n: ectx: label, entry (Length), group (StoredSettings)
en: Length of the ruler.
ka: სახაზავის სიგრძე.

note: i18n: ectx: label, entry (ScaleFont), group (StoredSettings)
en: Font of the text on the ruler scale.
ka: სახაზავის შკალაზე ტექსტის ფონტი.

note: i18n: ectx: label, entry (Horizontal), group (StoredSettings)
en: Horizontal ruler
ka: ჰორიზონტალური სახაზავი

note: i18n: ectx: label, entry (LeftToRight), group (StoredSettings)
en: Direction of the ruler
ka: სახაზავის მიმართულება

note: i18n: ectx: label, entry (Offset), group (StoredSettings)
en: Offset of the origin
ka: საწყისის წანაცვლება

note: i18n: ectx: label, entry (RelativeScale), group (StoredSettings)
en: Is the scale of the ruler relative (percentage)
ka: სახაზავის მასშტაბი (პროცენტებში)

note: i18n: ectx: label, entry (TrayIcon), group (StoredSettings)
en: Is a tray icon used
ka: სისტემის კუთხეში ხატულის ჩვენება

note: i18n: ectx: label, entry (Opacity), group (StoredSettings)
en: Opacity of the window
ka: ფანჯრის გაუმჭვირვალობა

note: i18n: ectx: label, entry (AlwaysOnTop), group (StoredSettings)
en: Is always on top
ka: ყოველთვის ყველაზე ზემოთაა

en: KDE Screen Ruler
ka: KDE-ის ეკრანის სახაზავი

en: A screen ruler by KDE
ka: KDE-ის ეკრანის სახაზავი

en: Mathias Soeken
ka: მათიას შოკენი

en: Maintainer
ka: წამყვანი პროგრამისტი

en: Former Maintainer and Developer
ka: ყოფილი პროგრამისტი და წამყვანი

en: Initial port to KDE 2
ka: საწყისი პორტი KDE2-ზე
