kruler - en to nb translation catalogue (29 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Background color:
nb: Bakgrunnsfarge:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Font:
nb: Skrift:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TrayIcon)
en: Show tray icon
nb: Vis systemkurvikon

en: &Scale
nb: &Skaler

en: Right to Left
nb: Fra høyre til venstre

en: Center Origin
nb: Sentrer origo

en: Offset...
nb: Forskyvning …

en: Percentage
nb: Prosent

en: O&pacity
nb: T&etthet

en: Left to Right
nb: Fra venstre til høyre

en: Bottom to Top
nb: Fra nederst til øverst

en: Top to Bottom
nb: Fra øverst til nederst

[ctx: @title:window]
en: Scale Offset
nb: Skalaforskyvning

en: Offset:
nb: Forskyvning:

en: Appearance
nb: Utseende

en: Advanced
nb: Avansert

note: i18n: ectx: label, entry (BgColor), group (StoredSettings)
en: Background color of the ruler.
nb: Bakgrunnsfarge til linjalen.

note: i18n: ectx: label, entry (Length), group (StoredSettings)
en: Length of the ruler.
nb: Linjalens lengde.

note: i18n: ectx: label, entry (ScaleFont), group (StoredSettings)
en: Font of the text on the ruler scale.
nb: Skrift for teksten på linjalskalaen.

note: i18n: ectx: label, entry (LeftToRight), group (StoredSettings)
en: Direction of the ruler
nb: Linjalens retning

note: i18n: ectx: label, entry (Offset), group (StoredSettings)
en: Offset of the origin
nb: Forskyvning for nullpunktet

note: i18n: ectx: label, entry (RelativeScale), group (StoredSettings)
en: Is the scale of the ruler relative (percentage)
nb: Er linjalskalaen relativ (prosentvis)

note: i18n: ectx: label, entry (TrayIcon), group (StoredSettings)
en: Is a tray icon used
nb: Brukes et systemkurvikon

note: i18n: ectx: label, entry (Opacity), group (StoredSettings)
en: Opacity of the window
nb: Tetthet for vinduet

en: KDE Screen Ruler
nb: KDE Skjermlinjal

en: (c) 2000 - 2008, Till Krech
    (c) 2009, Mathias Soeken
nb: © 2000 – 2008 Till Krech
    © 2009 Mathias Soeken

en: Maintainer
nb: Vedlikeholder

en: Former Maintainer and Developer
nb: Tidligere utvikler og vedlikeholder

en: Initial port to KDE 2
nb: Første port til KDE 2
