kruler - en to nds translation catalogue (29 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Background color:
nds: Achtergrundklöör:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Font:
nds: Schriftoort:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TrayIcon)
en: Show tray icon
nds: Systeemafsnitt-Lüttbild wiesen

en: &Scale
nds: &Skala

en: Right to Left
nds: Vun rechts na links

en: Center Origin
nds: Nullpunkt in de Merrn

en: Offset...
nds: Verschuven...

en: Percentage
nds: Perzent

en: O&pacity
nds: &Deckstärk

en: Left to Right
nds: Vun links na rechts

en: Bottom to Top
nds: Vun nerrn na baven

en: Top to Bottom
nds: Vun baven na nerrn

[ctx: @title:window]
en: Scale Offset
nds: Skalaverschuven

en: Offset:
nds: Verschuven:

en: Appearance
nds: Utsehn

en: Advanced
nds: Verwiedert

note: i18n: ectx: label, entry (BgColor), group (StoredSettings)
en: Background color of the ruler.
nds: Achtergrundklöör vun't Lineaal

note: i18n: ectx: label, entry (Length), group (StoredSettings)
en: Length of the ruler.
nds: Längde vun't Lineaal

note: i18n: ectx: label, entry (ScaleFont), group (StoredSettings)
en: Font of the text on the ruler scale.
nds: De Schriftoort vun den Text op dat Lineaal

note: i18n: ectx: label, entry (LeftToRight), group (StoredSettings)
en: Direction of the ruler
nds: Richt vun't Lineaal

note: i18n: ectx: label, entry (Offset), group (StoredSettings)
en: Offset of the origin
nds: Nullpunktverschuven

note: i18n: ectx: label, entry (RelativeScale), group (StoredSettings)
en: Is the scale of the ruler relative (percentage)
nds: Relativ Skala bruukt (Perzent)

note: i18n: ectx: label, entry (TrayIcon), group (StoredSettings)
en: Is a tray icon used
nds: Systeemafsnitt-Lüttbild bruukt

note: i18n: ectx: label, entry (Opacity), group (StoredSettings)
en: Opacity of the window
nds: Deckstärk vun't Finster

en: KDE Screen Ruler
nds: KDE Schirmlineaal

en: (c) 2000 - 2008, Till Krech
    (c) 2009, Mathias Soeken
nds: © 2000 - 2008, Till Krech
    © 2009, Mathias Soeken

en: Maintainer
nds: Pleger

en: Former Maintainer and Developer
nds: Verleden Pleger un Schriever

en: Initial port to KDE 2
nds: Eerst-Topassen na KDE 2
