kruler - en to nn translation catalogue (39 entries)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysOnTop)
en: If this option is enabled, the window is being kept above other windows.
nn: Viss det er kryssa av her, vert vindauget vist over andre vindauge.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysOnTop)
en: Always on top
nn: Alltid øvst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Background color:
nn: Bakgrunnsfarge:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Font:
nn: Skrift:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TrayIcon)
en: Show tray icon
nn: Vis ikon i systemtrauet

[ctx: @title:window]
en: KRuler
nn: K-linjal

en: This is a tool to measure pixel distances on the screen. It is useful for working on layouts of dialogs, web pages etc.
nn: Dette er eit verktøy for å måla pikselavstandar på skjermen. Det er nyttig for utforming av blant anna dialogboksar og nettsider.

en: Rotate
nn: Drei

en: &Scale
nn: &Skaler

en: Right to Left
nn: Høgre til venstre

en: Center Origin
nn: Sentrer origio

en: Offset...
nn: Forskyving …

en: Percentage
nn: Prosent

en: O&pacity
nn: &Gjennomsikt

en: Left to Right
nn: Venstre til høgre

en: Bottom to Top
nn: Nede til oppe

en: Top to Bottom
nn: Oppe til nede

[ctx: @title:window]
en: Scale Offset
nn: Skaleringsforskyving

en: Offset:
nn: Forskyving:

en: Appearance
nn: Utsjånad

en: Advanced
nn: Avansert

en: %1 px
nn: %1 pikslar

en: %1%
nn: %1 %

note: i18n: ectx: label, entry (BgColor), group (StoredSettings)
en: Background color of the ruler.
nn: Bakgrunnsfargen til linjalen.

note: i18n: ectx: label, entry (Length), group (StoredSettings)
en: Length of the ruler.
nn: Lengda på linjalen.

note: i18n: ectx: label, entry (ScaleFont), group (StoredSettings)
en: Font of the text on the ruler scale.
nn: Skrifta brukt til teksten på linjalen.

note: i18n: ectx: label, entry (Horizontal), group (StoredSettings)
en: Horizontal ruler
nn: Vassrett linjal

note: i18n: ectx: label, entry (LeftToRight), group (StoredSettings)
en: Direction of the ruler
nn: Retninga til linjalen

note: i18n: ectx: label, entry (Offset), group (StoredSettings)
en: Offset of the origin
nn: Forskyving frå origio

note: i18n: ectx: label, entry (RelativeScale), group (StoredSettings)
en: Is the scale of the ruler relative (percentage)
nn: Er skalaen til linjalen relativ (prosentverdiar)

note: i18n: ectx: label, entry (TrayIcon), group (StoredSettings)
en: Is a tray icon used
nn: Skal ikonet visast i systemtrauet

note: i18n: ectx: label, entry (Opacity), group (StoredSettings)
en: Opacity of the window
nn: Gjennomsikt til vindauget

note: i18n: ectx: label, entry (AlwaysOnTop), group (StoredSettings)
en: Is always on top
nn: Ligg alltid øvst

en: KDE Screen Ruler
nn: KDE Skjermlinjal

en: A screen ruler by KDE
nn: Ein skjermlinjal frå KDE

en: (c) 2000 - 2008, Till Krech
    (c) 2009, Mathias Soeken
nn: © 2000–2008 Till Krech
    © 2009 Mathias Soeken

en: Maintainer
nn: Vedlikehaldar

en: Former Maintainer and Developer
nn: Tidlegare utviklar og vedlikehaldar

en: Initial port to KDE 2
nn: Første port til KDE 2
