kruler - en to pl translation catalogue (37 entries)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysOnTop)
en: If this option is enabled, the window is being kept above other windows.
pl: Jeśli ta opcja jest włączona, to okno będzie przykrywało inne okna.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysOnTop)
en: Always on top
pl: Zawsze na wierzchu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Background color:
pl: Kolor tła:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Font:
pl: Czcionka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TrayIcon)
en: Show tray icon
pl: Pokaż ikonę na tacce systemowej

[ctx: @title:window]
en: KRuler
pl: KLinijka

en: This is a tool to measure pixel distances on the screen. It is useful for working on layouts of dialogs, web pages etc.
pl: Narzędzie do mierzenia odległości na ekranie. Przydatne przy pracy nad projektowaniem okienek dialogowych, stron WWW itd.

en: Rotate
pl: Obróć

en: &Scale
pl: &Skala

en: Right to Left
pl: Z lewej do prawej

en: Center Origin
pl: Wyśrodkuj początek

en: Offset...
pl: Przesunięcie...

en: Percentage
pl: Procent

en: O&pacity
pl: Nie&przezroczystość

en: Left to Right
pl: Z lewej do prawej

en: Bottom to Top
pl: Z dołu do góry

en: Top to Bottom
pl: Z góry na dół

[ctx: @title:window]
en: Scale Offset
pl: Przesunięcie skali

en: Offset:
pl: Przesunięcie:

en: Appearance
pl: Wygląd

en: Advanced
pl: Rozszerzone

en: %1 px
pl: %1 piks.

note: i18n: ectx: label, entry (BgColor), group (StoredSettings)
en: Background color of the ruler.
pl: Kolor tła linijki.

note: i18n: ectx: label, entry (Length), group (StoredSettings)
en: Length of the ruler.
pl: Długość linijki.

note: i18n: ectx: label, entry (ScaleFont), group (StoredSettings)
en: Font of the text on the ruler scale.
pl: Czcionka tekstu na skali linijki.

note: i18n: ectx: label, entry (Horizontal), group (StoredSettings)
en: Horizontal ruler
pl: Linijka w poziomie

note: i18n: ectx: label, entry (LeftToRight), group (StoredSettings)
en: Direction of the ruler
pl: Kierunek linijki

note: i18n: ectx: label, entry (Offset), group (StoredSettings)
en: Offset of the origin
pl: Przesunięcie początku skali

note: i18n: ectx: label, entry (RelativeScale), group (StoredSettings)
en: Is the scale of the ruler relative (percentage)
pl: Czy skala linijki jest względna (procentowa)

note: i18n: ectx: label, entry (TrayIcon), group (StoredSettings)
en: Is a tray icon used
pl: Czy użyć ikony na tacce systemowej

note: i18n: ectx: label, entry (Opacity), group (StoredSettings)
en: Opacity of the window
pl: Nieprzezroczystość okna

note: i18n: ectx: label, entry (AlwaysOnTop), group (StoredSettings)
en: Is always on top
pl: Zawsze na wierzchu

en: KDE Screen Ruler
pl: Linijka KDE

en: A screen ruler by KDE
pl: Linijka ekranowa w ramach KDE

en: Maintainer
pl: Opiekun

en: Former Maintainer and Developer
pl: Poprzedni opiekun i programista

en: Initial port to KDE 2
pl: Port do KDE 2
