kruler - en to pt translation catalogue (36 entries)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysOnTop)
en: If this option is enabled, the window is being kept above other windows.
pt: Se esta opção estiver activa, a janela será mantida acima de todas as outras janelas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysOnTop)
en: Always on top
pt: Sempre no topo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Background color:
pt: Cor de fundo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Font:
pt: Tipo de letra:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TrayIcon)
en: Show tray icon
pt: Mostrar o ícone na bandeja

en: This is a tool to measure pixel distances on the screen. It is useful for working on layouts of dialogs, web pages etc.
pt: Esta é uma ferramenta para medir distâncias em pontos no ecrã. É útil para trabalhar nos visuais das janelas, páginas Web, etc.

en: Rotate
pt: Rodar

en: &Scale
pt: E&scala

en: Right to Left
pt: Direita para Esquerda

en: Center Origin
pt: Origem ao Centro

en: Offset...
pt: Posição...

en: Percentage
pt: Percentagem

en: O&pacity
pt: O&pacidade

en: Left to Right
pt: Esquerda para Direita

en: Bottom to Top
pt: Baixo para Cima

en: Top to Bottom
pt: Cima para Baixo

[ctx: @title:window]
en: Scale Offset
pt: Posição da Escala

en: Offset:
pt: Deslocamento:

en: Appearance
pt: Aparência

en: Advanced
pt: Avançado

en: %1 px
pt: %1 pt

note: i18n: ectx: label, entry (BgColor), group (StoredSettings)
en: Background color of the ruler.
pt: Cor de fundo da régua.

note: i18n: ectx: label, entry (Length), group (StoredSettings)
en: Length of the ruler.
pt: Comprimento da régua.

note: i18n: ectx: label, entry (ScaleFont), group (StoredSettings)
en: Font of the text on the ruler scale.
pt: Tipo de letra do texto da escala da régua.

note: i18n: ectx: label, entry (Horizontal), group (StoredSettings)
en: Horizontal ruler
pt: Régua horizontal

note: i18n: ectx: label, entry (LeftToRight), group (StoredSettings)
en: Direction of the ruler
pt: Direcção da régua

note: i18n: ectx: label, entry (Offset), group (StoredSettings)
en: Offset of the origin
pt: Deslocamento da origem

note: i18n: ectx: label, entry (RelativeScale), group (StoredSettings)
en: Is the scale of the ruler relative (percentage)
pt: Se a escala da régua é relativa (percentagem)

note: i18n: ectx: label, entry (TrayIcon), group (StoredSettings)
en: Is a tray icon used
pt: Se é usado um ícone da bandeja

note: i18n: ectx: label, entry (Opacity), group (StoredSettings)
en: Opacity of the window
pt: Opacidade da janela

note: i18n: ectx: label, entry (AlwaysOnTop), group (StoredSettings)
en: Is always on top
pt: Está sempre no topo

en: KDE Screen Ruler
pt: Régua do Ecrã do KDE

en: A screen ruler by KDE
pt: Uma régua do ecrã do KDE

en: Maintainer
pt: Manutenção

en: Former Maintainer and Developer
pt: Manutenção e desenvolvimento anterior

en: Initial port to KDE 2
pt: Transição inicial para o KDE 2
