kruler - en to pt_BR translation catalogue (35 entries)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysOnTop)
en: If this option is enabled, the window is being kept above other windows.
pt_BR: Se esta opção estiver habilitada, a janela será mantida sobre as outras janelas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysOnTop)
en: Always on top
pt_BR: Sempre acima

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Background color:
pt_BR: Cor de fundo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Font:
pt_BR: Fonte:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TrayIcon)
en: Show tray icon
pt_BR: Mostrar ícone na área de notificação

en: This is a tool to measure pixel distances on the screen. It is useful for working on layouts of dialogs, web pages etc.
pt_BR: Esta é uma ferramenta para medir distâncias em pixels na tela. É útil para trabalhar com layouts de diálogos, sites, etc.

en: Rotate
pt_BR: Girar

en: &Scale
pt_BR: E&scala

en: Right to Left
pt_BR: Direita para esquerda

en: Center Origin
pt_BR: Centralizar na origem

en: Offset...
pt_BR: Posição...

en: Percentage
pt_BR: Porcentagem

en: O&pacity
pt_BR: O&pacidade

en: Left to Right
pt_BR: Esquerda para direita

en: Bottom to Top
pt_BR: Baixo para cima

en: Top to Bottom
pt_BR: Cima para baixo

[ctx: @title:window]
en: Scale Offset
pt_BR: Deslocamento da escala

en: Offset:
pt_BR: Posição:

en: Appearance
pt_BR: Aparência

en: Advanced
pt_BR: Avançado

note: i18n: ectx: label, entry (BgColor), group (StoredSettings)
en: Background color of the ruler.
pt_BR: Cor do plano de fundo da régua.

note: i18n: ectx: label, entry (Length), group (StoredSettings)
en: Length of the ruler.
pt_BR: Comprimento da régua.

note: i18n: ectx: label, entry (ScaleFont), group (StoredSettings)
en: Font of the text on the ruler scale.
pt_BR: Fonte de texto da escala da régua.

note: i18n: ectx: label, entry (Horizontal), group (StoredSettings)
en: Horizontal ruler
pt_BR: Régua horizontal

note: i18n: ectx: label, entry (LeftToRight), group (StoredSettings)
en: Direction of the ruler
pt_BR: Direção da régua

note: i18n: ectx: label, entry (Offset), group (StoredSettings)
en: Offset of the origin
pt_BR: Deslocamento da origem

note: i18n: ectx: label, entry (RelativeScale), group (StoredSettings)
en: Is the scale of the ruler relative (percentage)
pt_BR: É a escala relativa da régua (porcentagem)

note: i18n: ectx: label, entry (TrayIcon), group (StoredSettings)
en: Is a tray icon used
pt_BR: É usado um ícone na área de notificação

note: i18n: ectx: label, entry (Opacity), group (StoredSettings)
en: Opacity of the window
pt_BR: Opacidade da janela

note: i18n: ectx: label, entry (AlwaysOnTop), group (StoredSettings)
en: Is always on top
pt_BR: Está sempre acima

en: KDE Screen Ruler
pt_BR: Régua de tela do KDE

en: A screen ruler by KDE
pt_BR: Uma régua de tela do KDE

en: Maintainer
pt_BR: Mantenedor

en: Former Maintainer and Developer
pt_BR: Mantenedor e desenvolvedor anterior

en: Initial port to KDE 2
pt_BR: Porte inicial para o KDE 2
