kruler - en to ru translation catalogue (37 entries)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysOnTop)
en: If this option is enabled, the window is being kept above other windows.
ru: При включении этого параметра окно удерживается поверх остальных окон.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysOnTop)
en: Always on top
ru: Поверх остальных окон

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Background color:
ru: Цвет фона:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Font:
ru: Шрифт:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TrayIcon)
en: Show tray icon
ru: Показывать значок в системном лотке

en: This is a tool to measure pixel distances on the screen. It is useful for working on layouts of dialogs, web pages etc.
ru: Это инструмент для измерения расстояния между точками на экране. Он полезен при работе с макетами диалоговых окон, веб-страниц и так далее.

en: Rotate
ru: Повернуть

en: &Scale
ru: &Шкала

en: Right to Left
ru: Справа налево

en: Center Origin
ru: От центра

en: Offset...
ru: Смещение...

en: Percentage
ru: Процентное соотношение

en: O&pacity
ru: П&розрачность

en: Left to Right
ru: Слева направо

en: Bottom to Top
ru: Снизу вверх

en: Top to Bottom
ru: Сверху вниз

[ctx: @title:window]
en: Scale Offset
ru: Смещение шкалы

en: Offset:
ru: Смещение:

en: Appearance
ru: Внешний вид

en: Advanced
ru: Дополнительно

en: %1 px
ru: %1 пикс.

note: i18n: ectx: label, entry (BgColor), group (StoredSettings)
en: Background color of the ruler.
ru: Цвет фона линейки.

note: i18n: ectx: label, entry (Length), group (StoredSettings)
en: Length of the ruler.
ru: Длина линейки.

note: i18n: ectx: label, entry (ScaleFont), group (StoredSettings)
en: Font of the text on the ruler scale.
ru: Шрифт текста на шкале линейки.

note: i18n: ectx: label, entry (Horizontal), group (StoredSettings)
en: Horizontal ruler
ru: Горизонтальная линейка

note: i18n: ectx: label, entry (LeftToRight), group (StoredSettings)
en: Direction of the ruler
ru: Направление линейки

note: i18n: ectx: label, entry (Offset), group (StoredSettings)
en: Offset of the origin
ru: Смещение от начала

note: i18n: ectx: label, entry (RelativeScale), group (StoredSettings)
en: Is the scale of the ruler relative (percentage)
ru: Относительная длина линейки (в процентах)

note: i18n: ectx: label, entry (TrayIcon), group (StoredSettings)
en: Is a tray icon used
ru: Использовать значок в системном лотке

note: i18n: ectx: label, entry (Opacity), group (StoredSettings)
en: Opacity of the window
ru: Непрозрачность окна

note: i18n: ectx: label, entry (AlwaysOnTop), group (StoredSettings)
en: Is always on top
ru: Поверх остальных окон

en: KDE Screen Ruler
ru: KRuler

en: A screen ruler by KDE
ru: Экранная линейка от KDE

en: (c) 2000 - 2008, Till Krech
    (c) 2009, Mathias Soeken
ru: © Till Krech, 2000-2008
    © Mathias Soeken, 2009

en: Maintainer
ru: Сопровождающий

en: Former Maintainer and Developer
ru: Бывший координатор и разработчик

en: Initial port to KDE 2
ru: Перенос на KDE2
