kruler - en to sr translation catalogue (44 entries)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_NativeMoving)
en: If this option is enabled, the window is being moved using the operations from the window manager.
sr: Ако је укључено, прозор се може померати операцијама менаџера прозора.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_NativeMoving)
en: Native moving
sr: Самосвојно померање

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysOnTop)
en: If this option is enabled, the window is being kept above other windows.
sr: Ако је укључено, прозор се држи изнад осталих прозора.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysOnTop)
en: Always on top
sr: Увек на врху

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Background color:
sr: Боја позадине:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Font:
sr: Фонт:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TrayIcon)
en: Show tray icon
sr: Иконица системске касете

[ctx: @title:window]
en: KRuler
sr: К‑лењир

en: This is a tool to measure pixel distances on the screen. It is useful for working on layouts of dialogs, web pages etc.
sr: Ова алатка се користи за мерење растојања у пикселима на екрану. Може бити веома корисно за рад на распореду дијалога, веб страница, итд.

en: Rotate
sr: Ротирај

en: &Scale
sr: &Скала

en: Right to Left
sr: здесна улево

en: Center Origin
sr: од средишта

en: Offset...
sr: помак...

en: Percentage
sr: процентуална

en: O&pacity
sr: &Непрозирност

en: Left to Right
sr: слева удесно

en: Bottom to Top
sr: одоздо нагоре

en: Top to Bottom
sr: одозго надоле

[ctx: @title:window]
en: Scale Offset
sr: Помак скале

en: Offset:
sr: Помак:

en: Appearance
sr: Изглед

en: Advanced
sr: Напредно

en: %1 px
sr: %1 пикс.

note: i18n: ectx: label, entry (BgColor), group (StoredSettings)
en: Background color of the ruler.
sr: Позадинска боја лењира.

note: i18n: ectx: label, entry (Length), group (StoredSettings)
en: Length of the ruler.
sr: Дужина лењира.

note: i18n: ectx: label, entry (ScaleFont), group (StoredSettings)
en: Font of the text on the ruler scale.
sr: Фонт текста на скали лењира.

note: i18n: ectx: label, entry (Horizontal), group (StoredSettings)
en: Horizontal ruler
sr: Водоравни лењир

note: i18n: ectx: label, entry (LeftToRight), group (StoredSettings)
en: Direction of the ruler
sr: Смер лењира

note: i18n: ectx: label, entry (Offset), group (StoredSettings)
en: Offset of the origin
sr: Помак од почетка

note: i18n: ectx: label, entry (RelativeScale), group (StoredSettings)
en: Is the scale of the ruler relative (percentage)
sr: Да ли је скала лењира релативна ( проценат )

note: i18n: ectx: label, entry (TrayIcon), group (StoredSettings)
en: Is a tray icon used
sr: Да ли се системска иконица користи

note: i18n: ectx: label, entry (Opacity), group (StoredSettings)
en: Opacity of the window
sr: Непрозирност прозора

note: i18n: ectx: label, entry (NativeMoving), group (StoredSettings)
en: Is native moving (possibly wobbling windows) active
sr: Да ли је самосвојно померање (могући лелујави прозори) активно

note: i18n: ectx: label, entry (AlwaysOnTop), group (StoredSettings)
en: Is always on top
sr: Увек је на врху

en: KDE Screen Ruler
sr: К‑лењир

en: A screen ruler by KDE
sr: Екрански лењир из КДЕ‑а

en: (c) 2000 - 2008, Till Krech
    (c) 2009, Mathias Soeken
sr: © 2000—2008, Тил Крех
    © 2009, Матијас Секен

en: Mathias Soeken
sr: Матијас Секен

en: Maintainer
sr: Одржавалац

en: Till Krech
sr: Тил Крех

en: Former Maintainer and Developer
sr: Бивши програмер

en: Gunnstein Lye
sr: Гунстејн Лије

en: Initial port to KDE 2
sr: Почетни пренос на КДЕ 2
