kruler - en to sr@latin translation catalogue (40 entries)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysOnTop)
en: If this option is enabled, the window is being kept above other windows.
sr@latin: Ako je uključeno, prozor se drži iznad ostalih prozora.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysOnTop)
en: Always on top
sr@latin: Uvek na vrhu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Background color:
sr@latin: Boja pozadine:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TrayIcon)
en: Show tray icon
sr@latin: Ikonica sistemske kasete

[ctx: @title:window]
en: KRuler
sr@latin: K‑lenjir

en: This is a tool to measure pixel distances on the screen. It is useful for working on layouts of dialogs, web pages etc.
sr@latin: Ova alatka se koristi za merenje rastojanja u pikselima na ekranu. Može biti veoma korisno za rad na rasporedu dijaloga, veb stranica, itd.

en: Rotate
sr@latin: Rotiraj

en: &Scale
sr@latin: &Skala

en: Right to Left
sr@latin: zdesna ulevo

en: Center Origin
sr@latin: od središta

en: Offset...
sr@latin: pomak...

en: Percentage
sr@latin: procentualna

en: O&pacity
sr@latin: &Neprozirnost

en: Left to Right
sr@latin: sleva udesno

en: Bottom to Top
sr@latin: odozdo nagore

en: Top to Bottom
sr@latin: odozgo nadole

[ctx: @title:window]
en: Scale Offset
sr@latin: Pomak skale

en: Offset:
sr@latin: Pomak:

en: Appearance
sr@latin: Izgled

en: Advanced
sr@latin: Napredno

en: %1 px
sr@latin: %1 piks.

note: i18n: ectx: label, entry (BgColor), group (StoredSettings)
en: Background color of the ruler.
sr@latin: Pozadinska boja lenjira.

note: i18n: ectx: label, entry (Length), group (StoredSettings)
en: Length of the ruler.
sr@latin: Dužina lenjira.

note: i18n: ectx: label, entry (ScaleFont), group (StoredSettings)
en: Font of the text on the ruler scale.
sr@latin: Font teksta na skali lenjira.

note: i18n: ectx: label, entry (Horizontal), group (StoredSettings)
en: Horizontal ruler
sr@latin: Vodoravni lenjir

note: i18n: ectx: label, entry (LeftToRight), group (StoredSettings)
en: Direction of the ruler
sr@latin: Smer lenjira

note: i18n: ectx: label, entry (Offset), group (StoredSettings)
en: Offset of the origin
sr@latin: Pomak od početka

note: i18n: ectx: label, entry (RelativeScale), group (StoredSettings)
en: Is the scale of the ruler relative (percentage)
sr@latin: Da li je skala lenjira relativna ( procenat )

note: i18n: ectx: label, entry (TrayIcon), group (StoredSettings)
en: Is a tray icon used
sr@latin: Da li se sistemska ikonica koristi

note: i18n: ectx: label, entry (Opacity), group (StoredSettings)
en: Opacity of the window
sr@latin: Neprozirnost prozora

note: i18n: ectx: label, entry (AlwaysOnTop), group (StoredSettings)
en: Is always on top
sr@latin: Uvek je na vrhu

en: KDE Screen Ruler
sr@latin: K‑lenjir

en: A screen ruler by KDE
sr@latin: Ekranski lenjir iz KDE‑a

en: (c) 2000 - 2008, Till Krech
    (c) 2009, Mathias Soeken
sr@latin: © 2000—2008, Til Kreh
    © 2009, Matijas Seken

en: Mathias Soeken
sr@latin: Matijas Seken

en: Maintainer
sr@latin: Održavalac

en: Till Krech
sr@latin: Til Kreh

en: Former Maintainer and Developer
sr@latin: Bivši programer

en: Gunnstein Lye
sr@latin: Gunstejn Lije

en: Initial port to KDE 2
sr@latin: Početni prenos na KDE 2
