kruler - en to sv translation catalogue (39 entries)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysOnTop)
en: If this option is enabled, the window is being kept above other windows.
sv: Om alternativet är aktiverat, behålls fönstret över andra fönster.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysOnTop)
en: Always on top
sv: Alltid överst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Background color:
sv: Bakgrundsfärg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Font:
sv: Teckensnitt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TrayIcon)
en: Show tray icon
sv: Visa ikon i systembrickan

[ctx: @title:window]
en: KRuler
sv: Skärmlinjal

en: This is a tool to measure pixel distances on the screen. It is useful for working on layouts of dialogs, web pages etc.
sv: Det här är ett verktyg för att mäta bildpunktsavstånd på skärmen. Det är användbart när man arbetar med upplägg av dialoger, webbsidor etc.

en: Rotate
sv: Rotera

en: &Scale
sv: &Skala

en: Right to Left
sv: Höger till vänster

en: Center Origin
sv: Centrera nollpunkt

en: Offset...
sv: Position...

en: Percentage
sv: Procentvärde

en: O&pacity
sv: O&genomskinlighet

en: Left to Right
sv: Vänster till höger

en: Bottom to Top
sv: Nederst till överst

en: Top to Bottom
sv: Överst till nederst

[ctx: @title:window]
en: Scale Offset
sv: Skalans position

en: Offset:
sv: Position:

en: Appearance
sv: Utseende

en: Advanced
sv: Avancerat

en: %1 px
sv: %1 bildpunkter

en: %1%
sv: %1 %

note: i18n: ectx: label, entry (BgColor), group (StoredSettings)
en: Background color of the ruler.
sv: Linjalens bakgrundsfärg.

note: i18n: ectx: label, entry (Length), group (StoredSettings)
en: Length of the ruler.
sv: Linjalens längd.

note: i18n: ectx: label, entry (ScaleFont), group (StoredSettings)
en: Font of the text on the ruler scale.
sv: Teckensnitt för texten i linjalens skala.

note: i18n: ectx: label, entry (Horizontal), group (StoredSettings)
en: Horizontal ruler
sv: Horisontell linjal

note: i18n: ectx: label, entry (LeftToRight), group (StoredSettings)
en: Direction of the ruler
sv: Linjalens riktning

note: i18n: ectx: label, entry (Offset), group (StoredSettings)
en: Offset of the origin
sv: Position för nollpunkt

note: i18n: ectx: label, entry (RelativeScale), group (StoredSettings)
en: Is the scale of the ruler relative (percentage)
sv: Är linjalens skala relativ (procentvärde)

note: i18n: ectx: label, entry (TrayIcon), group (StoredSettings)
en: Is a tray icon used
sv: Används en ikon i systembrickan

note: i18n: ectx: label, entry (Opacity), group (StoredSettings)
en: Opacity of the window
sv: Fönstrets ogenomskinlighet

note: i18n: ectx: label, entry (AlwaysOnTop), group (StoredSettings)
en: Is always on top
sv: Är alltid överst

en: KDE Screen Ruler
sv: KDE:s skärmlinjal

en: A screen ruler by KDE
sv: En skärmlinjal av KDE

en: (c) 2000 - 2008, Till Krech
    (c) 2009, Mathias Soeken
sv: © 2000 - 2008, Till Krech
    © 2009, Mathias Soeken

en: Maintainer
sv: Underhåll

en: Former Maintainer and Developer
sv: Tidigare underhåll och utveckling

en: Initial port to KDE 2
sv: Första överföring till KDE 2
