kruler - en to th translation catalogue (28 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Background color:
th: สีพื้นหลัง:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Font:
th: แบบอักษร:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TrayIcon)
en: Show tray icon
th: แสดงไอคอนในถาดระบบ

en: &Scale
th: ขีดบอก&ระยะ

en: Right to Left
th: จากขวาไปซ้าย

en: Center Origin
th: จุดเริ่มต้นอยู่กึ่งกลาง

en: Offset...
th: ระยะเหลื่อม...

en: Percentage
th: ร้อยละ

en: O&pacity
th: ความ&ทึบแสง

en: Left to Right
th: จากซ้ายไปขวา

en: Bottom to Top
th: จากล่างขึ้นบน

en: Top to Bottom
th: จากบนลงล่าง

en: Offset:
th: ระยะเหลื่อม:

en: Appearance
th: รูปลักษณ์

en: Advanced
th: ขั้นสูง

note: i18n: ectx: label, entry (BgColor), group (StoredSettings)
en: Background color of the ruler.
th: สีพื้นหลังของไม้บรรทัด

note: i18n: ectx: label, entry (Length), group (StoredSettings)
en: Length of the ruler.
th: ความยาวของไม้บรรทัด

note: i18n: ectx: label, entry (ScaleFont), group (StoredSettings)
en: Font of the text on the ruler scale.
th: แบบอักษรของข้อความบนขนาดของไม้บรรทัด

note: i18n: ectx: label, entry (LeftToRight), group (StoredSettings)
en: Direction of the ruler
th: ทิศทางของไม้บรรทัด

note: i18n: ectx: label, entry (Offset), group (StoredSettings)
en: Offset of the origin
th: ระยะเหลื่อมของจุดเริ่มต้น

note: i18n: ectx: label, entry (RelativeScale), group (StoredSettings)
en: Is the scale of the ruler relative (percentage)
th: จะให้แสดงขีดบอกระยะของไม้บรรทัดเป็นค่าแบบสัมพัทธ์หรือไม่ (บอกค่าเป็นร้อยละ)

note: i18n: ectx: label, entry (TrayIcon), group (StoredSettings)
en: Is a tray icon used
th: จะให้แสดงไอคอนในถาดระบบหรือไม่

note: i18n: ectx: label, entry (Opacity), group (StoredSettings)
en: Opacity of the window
th: ความทึบแสงของหน้าต่าง

en: KDE Screen Ruler
th: ไม้บรรทัดบนจอภาพของ KDE

en: (c) 2000 - 2008, Till Krech
    (c) 2009, Mathias Soeken
th: สงวนลิขสิทธิ์ (c) 2000 - 2008, Till Krech
    สงวนลิขสิทธิ์ (c) 2009, Mathias Soeken

en: Maintainer
th: ผู้ดูแล

en: Former Maintainer and Developer
th: ผู้ดูแลก่อนหน้านี้และผู้พัฒนา

en: Initial port to KDE 2
th: เริ่มการพอร์ทมายัง KDE 2
