kruler - en to uk translation catalogue (38 entries)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysOnTop)
en: If this option is enabled, the window is being kept above other windows.
uk: Якщо буде позначено цей пункт, вікно програми утримуватиметься над іншими вікнами.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysOnTop)
en: Always on top
uk: Завжди згори

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Background color:
uk: Колір тла:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Font:
uk: Шрифт:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TrayIcon)
en: Show tray icon
uk: Показувати піктограму у лотку

en: This is a tool to measure pixel distances on the screen. It is useful for working on layouts of dialogs, web pages etc.
uk: Це засіб для вимірювання відстаней у пікселях на екрані. Це корисно для компонування діалогових вікон, сторінок інтернету тощо.

en: Rotate
uk: Обернути

en: &Scale
uk: &Шкала

en: Right to Left
uk: Справа ліворуч

en: Center Origin
uk: Центрувати початок

en: Offset...
uk: Відступ...

en: Percentage
uk: Відсотки

en: O&pacity
uk: Н&епрозорість

en: Left to Right
uk: Зліва праворуч

en: Bottom to Top
uk: Знизу вгору

en: Top to Bottom
uk: Згори вниз

[ctx: @title:window]
en: Scale Offset
uk: Відступ шкали

en: Offset:
uk: Відступ:

en: Appearance
uk: Вигляд

en: Advanced
uk: Додатково

en: %1 px
uk: %1 пк

en: %1%
uk: %1 %

note: i18n: ectx: label, entry (BgColor), group (StoredSettings)
en: Background color of the ruler.
uk: Колір тла лінійки.

note: i18n: ectx: label, entry (Length), group (StoredSettings)
en: Length of the ruler.
uk: Довжина лінійки.

note: i18n: ectx: label, entry (ScaleFont), group (StoredSettings)
en: Font of the text on the ruler scale.
uk: Шрифт, використаний для шкали лінійки.

note: i18n: ectx: label, entry (Horizontal), group (StoredSettings)
en: Horizontal ruler
uk: Горизонтальна лінійка

note: i18n: ectx: label, entry (LeftToRight), group (StoredSettings)
en: Direction of the ruler
uk: Напрям лінійки

note: i18n: ectx: label, entry (Offset), group (StoredSettings)
en: Offset of the origin
uk: Відступ початку відліку

note: i18n: ectx: label, entry (RelativeScale), group (StoredSettings)
en: Is the scale of the ruler relative (percentage)
uk: Чи буде шкала лінійки відносною (у відсотках)

note: i18n: ectx: label, entry (TrayIcon), group (StoredSettings)
en: Is a tray icon used
uk: Чи буде використано піктограму лотка

note: i18n: ectx: label, entry (Opacity), group (StoredSettings)
en: Opacity of the window
uk: Непрозорість вікна

note: i18n: ectx: label, entry (AlwaysOnTop), group (StoredSettings)
en: Is always on top
uk: Завжди згори

en: KDE Screen Ruler
uk: Лінійка екрана KDE

en: A screen ruler by KDE
uk: Екранна лінійка від KDE

en: (c) 2000 - 2008, Till Krech
    (c) 2009, Mathias Soeken
uk: © 2000 - 2008, Till Krech
    © 2009, Mathias Soeken

en: Maintainer
uk: Супровідник

en: Former Maintainer and Developer
uk: Колишній супровідник і розробник

en: Initial port to KDE 2
uk: Перший порт до KDE 2
