krusader - en to ar translation catalogue (583 entries)

en: Edit Path
ar: حرر المسار

en: Set another path:
ar: عيّن مسار أخر:

en: New File Name
ar: اسم الملفّ الجديد

en: Set a file name:
ar: عيّن اسم ملف:

en: Edit File Name
ar: حرر اسم الملفّ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ActionProperty)
en: Action Property
ar: خاصية الإجراء

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabBasic)
en: Basic Properties
ar: خصائص أساسية

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelDescription)
en: Description:
ar: الوصف:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelTitle)
en: Title:
ar: العنوان:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelDistinctName)
en: Identifier:
ar: المعرّف:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelCommandline)
en: Command:
ar: الأمر:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelTooltip)
en: Tooltip:
ar: التلميحة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelCategory)
en: Category:
ar: الفئة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonAddPlaceholder)
en: &Add
ar: أ&ضف

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelShortcut)
en: Default shortcut:
ar: الاختصار مبدئي:

[ctx: No shortcut]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KKeySequenceWidget, KeyButtonShortcut)
en: None
ar: بلا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkEnabled)
en: Enabled
ar: ممكّن

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, bgExecType)
en: Execution Mode
ar: وضع التّنفيذ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioNormal)
en: &Normal
ar: عا&دي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioTerminal)
en: Run in terminal
ar: شغّل في الطّرفيّة

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAdv)
en: Advanced Properties
ar: خصائص متقدّمة

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabProt)
en: Protocol
ar: الميفاق

[ctx: New protocol]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonNewProtocol)
en: &New...
ar: &جديد...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonEditProtocol) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonEditPath) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonEditMime) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonEditFile)
en: Chan&ge...
ar: &غيّر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonRemoveProtocol) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonRemovePath) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonRemoveMime) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonRemoveFile)
en: De&lete
ar: ا&حذف

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabPath)
en: Path
ar: المسار

[ctx: New path]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonAddPath)
en: &New...
ar: &جديد...

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabMime)
en: MIME Type
ar: نوع تنسيق الملف

[ctx: New MIME]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonAddMime)
en: &New...
ar: &جديد...

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabFile)
en: File Name
ar: اسم الملفّ

[ctx: New file]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonNewFile)
en: &New...
ar: &جديد...

en: Left panel
ar: اللوحة اليسرى

en: Right panel
ar: اللوحة اليمنى

en: Title
ar: العنوان

en: Merge
ar: ادمج

en: Overwrite Existing File?
ar: الكتابة على الملف الحالي؟

en: Counting files
ar: يعد الملفات

[ctx: %1=archive filename]
en: %1, unsupported archive type.
ar: نوع الأرشيف %1 غير مدعوم.

en: Testing Archive
ar: يختبر الأرشيف

en: Add Bookmark
ar: أضف علامة

en: Name:
ar: الاسم:

en: URL:
ar: المسار:

en: Create in:
ar: أنشئ في:

en: New Folder
ar: مجلّد جديد

en: Folders
ar: المجلّدات

en: Bookmarks
ar: العلامات

en: Folder name:
ar: اسم المجلد:

en: Trash bin
ar: سلة المهملات

en: Virtual Filesystem
ar: نظام ملفات افتراضي

en: Local Network
ar: الشبكة المحلية

en: Type to search...
ar: اكتب لتبحث…

en: Error
ar: خطأ

en: Manage Bookmarks
ar: أدر العلامات

en: Open
ar: افتح

en: Delete
ar: احذف

en: <qt>Could not start <b>%1</b>.</qt>
ar: <qt>تعذّر بدء <b>%1</b>.</qt>

en: Please wait...
ar: فضلًا انتظر...

en: File
ar: ملف

en: Hash
ar: التلبيدة

en: Error saving file %1
ar: خطأ في حفظ الملفّ %1

en: Choose Files
ar: حدد ملفات

en: Add
ar: أضف

en: Clear
ar: امسح

en: &Cancel
ar: أل&غِ

en: Capacity: %1
ar: السّعة: %1

en: Used: %1
ar: المستخدم: %1

en: Free: %1
ar: المتبقي: %1

en: Not mounted.
ar: غير مضموم

en: Enter a selection:
ar: أدخل تحديد:

en: New Network Connection
ar: اتّصال شبكيّ جديد

en: Protocol:
ar: الميفاق:

en: Host:
ar: المضيف:

en: Port:
ar: المنفذ:

en: Username:
ar: اسم المستخدم:

en: Password:
ar: كلمة المرور:

en: &Connect
ar: ا&تصل

en: Please select a folder
ar: رجاءً اختر مجلّدًا

en: In folder
ar: في المجلّد

en: Size:
ar: الحجم:

en: MIN
ar: الأدنى

en: MAX
ar: الأقصى

en: Password
ar: كلمة السّرّ

en: Again
ar: مرة أخرى

en: &Advanced >>
ar: &متقدّم >>

en: &Advanced <<
ar: &متقدّم <<

en: &Search:
ar: ا&بحث:

en: Files:
ar: الملفات:

en: Folders:
ar: المجلّدات:

en: Total Size:
ar: الحجم الكليّ:

[ctx: singularOnly]
en: Do you really want to move this item to the trash?
ar: أمتأكّد من نقل هذا العنصر إلى المهملات؟

en: &Trash
ar: ال&مهملات

en: Warning
ar: تحذير

en: Deleting %1...
ar: يحذف %1...

en: Disk Usage
ar: استخدام القرص

en: Exclude
ar: استثنِ

en: New search
ar: بحث جديد

en: Refresh
ar: أنعش

en: Include all
ar: ضمن الكل

en: Step into
ar: أُدخل في

en: Lines
ar: الخطوط

en: Detailed
ar: مفصل

en: Filelight
ar: كشاف الملفات

en: Next
ar: التالي

en: Previous
ar: السابق

en: View
ar: اعرض

en: Type:
ar: النوع:

en: Last modified:
ar: آخر تغيير:

en: Permissions:
ar: التّصاريح:

en: Owner:
ar: المالك:

en: Parent folder
ar: المجلّد الأبّ

en: Detailed view
ar: منظور مفصّل

en: Zoom In
ar: قرّب

en: Zoom Out
ar: بعّد

en: Rainbow
ar: قوس قزح

en: High Contrast
ar: تباين عالٍ

en: KDE
ar: كِيدِي

en: Scheme
ar: المخطّط

en: Increase contrast
ar: زد التباين

en: Decrease contrast
ar: انقص التباين

en: Use anti-aliasing
ar: استخدم إزالة التسنّن

en: Show small files
ar: أعرض الملفات الصغيرة

en: Vary label font sizes
ar: غير حجم خط التسميات

en: Minimum font size
ar: الحد الأدنى لمقاس الخط

en: Line View
ar: عرض السطر

en: Percent
ar: النسبة المئوية

en: Name
ar: الاسم

en: Show file sizes
ar: أظهر حجم الملفات

en: Total size
ar: الحجم الكليّ

en: Own size
ar: حجمه

en: Type
ar: النّوع

en: Date
ar: التاريخ

en: Permissions
ar: التّصاريح

en: Owner
ar: المالك

en: Group
ar: المجموعة

en: %1 file: ~ %2 | %1 files: ~ %2
ar[0]: ملف: ~ %2
ar[1]: ملفّ واحد: ~ %2
ar[2]: ملفّان: ~ %2
ar[3]: %1 ملفّات: ~ %2
ar[4]: %1 ملفًّا: ~ %2
ar[5]: %1 ملفّ: ~ %2

en: Files: %1
ar: الملفات: %1

en: Open File Manager Here
ar: افتح مدير الملفات هنا

en: Open Terminal Here
ar: افتح الطرفية هنا

en: &Center Map Here
ar: &وسط الخريطة هنا

en: &Open
ar: ا&فتح

en: &Delete
ar: ا&حذف

en: <qt>The folder at <i>'%1'</i> will be <b>recursively</b> and <b>permanently</b> deleted.</qt>
ar: <qt>سيحذف المجلد <i>'%1'</i> بشكل <b>تكراري</b> و <b>دائم</b> .</qt>

en: <qt><i>'%1'</i> will be <b>permanently</b> deleted.</qt>
ar: <qt> سيحذف <i>'%1'</i>  <b>نهائيا</b> .</qt>

en: The folder %1 does not exist.
ar: المجلد ”%1“ ليس موجودًا!

en: Malformed URL:
    %1
ar: عنوان المسار خاطئ التكوين:
    %1

en: Archives
ar: الأرشيفات

en: Image Files
ar: ملفّات الصّور

en: Text Files
ar: ملفّات نصّيّة

en: Video Files
ar: ملفّات الفيديو

en: Audio Files
ar: ملفات الصّوت

en: Custom
ar: مخصّص

en: Size
ar: الحجم

en: At Least
ar: على الأقل

note: i18n: @item:inlistbox next to a text field containing the amount
en: Byte
ar: بايت

note: i18n: @item:inlistbox next to a text field containing the amount
en: KiB
ar: ك.بايت

note: i18n: @item:inlistbox next to a text field containing the amount
en: MiB
ar: م.بايت

note: i18n: @item:inlistbox next to a text field containing the amount
en: GiB
ar: ج.بايت

en: At Most
ar: على الأكثر

en: Any date
ar: أي تاريخ

en: an&d
ar: &و

en: days
ar: يوم

en: weeks
ar: أسبوع

en: months
ar: شهر

en: years
ar: سنة

en: Ownership
ar: الملكيّة

en: P&ermissions
ar: ال&تّصاريح

en: O&wner
ar: ال&مالك

en: ?
ar: ؟

en: r
ar: ق

en: w
ar: ك

en: x
ar: ت

en: Grou&p
ar: ال&مجموعة

en: A&ll
ar: ال&كلّ

en: &General
ar: &عام

en: &Advanced
ar: مت&قدم

en: Could not load profile.
ar: تعذّر تحميل التشكيلة.

en: Any Character
ar: أي حرف

en: Start of Line
ar: بداية السطر

en: End of Line
ar: نهاية السطر

en: Set of Characters
ar: مجموعة محارف

en: Repeats, Zero or More Times
ar: التكرار ، صفر أو أكثر

en: Repeats, One or More Times
ar: التكرار ، مرة واحدة أو أكثر

en: Optional
ar: اختياري

en: Escape
ar: افلات

en: Newline
ar: سطر جديد

en: Carriage Return
ar: الرجوع الى بداية السّطر

en: White Space
ar: فراغ

en: Digit
ar: خانة

en: &Case sensitive
ar: &حسّاس لحالة الأحرف

en: Search &for:
ar: ا&بحث عن:

en: &Of type:
ar: &نوعه:

en: All Files
ar: كلّ الملفّات

en: &Load
ar: &حمّل

en: Searc&h in
ar: ال&بحث في

en: Containing text
ar: يحوي النصّ

en: &Text:
ar: ال&نص:

en: RegExp
ar: العبارة المنطقية

en: Encoding:
ar: الترميز:

[ctx: Default encoding]
en: Default
ar: المبدئيّ

en: Cas&e sensitive
ar: &حسّاس لحالة الأحرف

en: Execution mode
ar: وضع التّنفيذ

en: Rename
ar: غيّر الاسم

en: Edit
ar: حرّر

en: Copy
ar: انسخ

en: Move
ar: انقل

en: Mkdir
ar: إنشاء مجلد

en: Term
ar: الفترة

en: Quit
ar: أنهِ

en: Reload
ar: أعد التحميل

en: Ready.
ar: جاهز.

[ctx: %1 is the mount point of the remote share]
en: Remote Share [%1]
ar: مشاركة عن بعد [%1]

[ctx: Unknown label]
en: Unknown
ar: مجهول

[ctx: Unknown media type]
en: Unknown
ar: مجهول

en: Floppy
ar: قرص مرن

en: Removable media
ar: وسائط متعددة قابلة للإزالة

en: Hard Disk
ar: قرص صلب

en: Camera
ar: كاميرا

en: Mount
ar: ضمّ

en: Unmount
ar: أزل الضم

en: Eject
ar: أخرِج

en: An error occurred while accessing '%1', the system responded: %2
ar: حدث خطأ أثناء النّفاذ إلى ’%1‘، ردّ النّظام بِ‍: %2

en: An error occurred while accessing '%1'
ar: حدث خطأ أثناء النّفاذ إلى ’%1‘

en: Profiles
ar: التّشكيلات

en: Remove entry
ar: أزِل المدخلة

en: Add new entry
ar: أضف مدخلة جديدة

en: Enter the profile name:
ar: أدخل اسم التشكيلة:

en: Empty Recently Closed Tabs
ar: امسح الألسنة المُغلقة حديثًا

en: Start Job
ar: ابدأ المهمّة

en: No jobs
ar: لا مهام

en: Are you sure you want to quit?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد الخروج ؟

en: No Jobs
ar: لا مهام

en: %1 Job | %1 Jobs
ar[0]: مهمة
ar[1]: مهمّة واحدة
ar[2]: مهمّتان
ar[3]: %1 مهامّ
ar[4]: %1 مهمّة
ar[5]: %1 مهمّة

en: Clear Job List
ar: امسح قائمة المهام

en: Pause All Jobs
ar: ألبث قائمة المهام

en: Resume Job List
ar: استكمل قائمة المهام

en: Move %1 to trash
ar: انقل %1 إلى المهملات

en: Move %1 file to trash | Move %1 files to trash
ar[0]: انقل إلى المهملات
ar[1]: انقل الملفّ إلى المهملات
ar[2]: انقل الملفّين إلى المهملات
ar[3]: انقل %1 ملفّات إلى المهملات
ar[4]: انقل %1 ملفًّا إلى المهملات
ar[5]: انقل %1 ملفّ إلى المهملات

en: Delete %1
ar: احذف %1

en: Delete %1 file | Delete %1 files
ar[0]: احذف الملفّ
ar[1]: احذف الملف
ar[2]: احذف الملفين
ar[3]: احذف %1 ملفات
ar[4]: احذف %1 ملفا
ar[5]: احذف %1 ملف

en: Copy to %1
ar: انسخ إلى %1

en: Move to %1
ar: انقل إلى %1

en: Link to %1
ar: اربط إلى %1

en: General
ar: عامّ

en: Confirmations
ar: التأكيدات

en: Deleting files
ar: يحذف الملفّات

en: Copying files
ar: ينسخ الملفّات

en: Moving files
ar: ينقل الملفات

en: Search results
ar: نتائج البحث

en: Colors
ar: الألوان

en: Active
ar: نشط

en: Transparent
ar: شفاف

en: Foreground:
ar: الأماميّة:

en: Background:
ar: الخلفيّة:

en: Alternate background:
ar: الخلفية البديلة:

en: Inactive
ar: خامل

en: Other
ar: أخرى

en: Preview
ar: معاينة

en: Selected 2
ar: محدّد 2

en: Selected 1
ar: محدّد 1

en: Current
ar: الحالي

en: Symbolic link
ar: وصلة لينة

en: Application
ar: التطبيق

en: Folder
ar: المجلد

en: Equals
ar: يساوي

en: Viewer
ar: المستعرض

en: Text mode
ar: وضع النص

en: MB
ar: م.بايت

en: Editor
ar: المحرّر

en: Editor:
ar: المحرر:

en: Move to trash
ar: انقل إلى المهملات

en: Delete files
ar: احذف الملفات

en: Terminal
ar: الطّرفيّة

en: Extension:
ar: الامتداد:

en: Operation
ar: العملية

en: Tabs
ar: الألسنة

en: Show new tab button
ar: أظهر زر لسان جديد

en: Show new tab button.
ar: أظهر زر لسان جديد.

en: Disabled
ar: معطّل

en: Top
ar: الأعلى

en: Bottom
ar: الأسفل

en: Search bar
ar: شريط البحث

en: Case sensitive
ar: حسّاس لحالة الأحرف

en: Position:
ar: الموقع:

en: Default mode:
ar: الوضع المبدئيّ:

en: Search
ar: ابحث

en: Select
ar: اختر

en: Filter
ar: المرشّح

en: Show space information
ar: أظهر معلومات المساحة

en: Layout
ar: التّخطيط

en: Layout:
ar: التّخطيط:

en: Frame Color:
ar: لون الإطار:

[ctx: Frame color]
en: None
ar: بلا

[ctx: Frame color]
en: Statusbar
ar: شريط الحالة

en: Frame Shape:
ar: شكل الإطار:

[ctx: Frame shape]
en: None
ar: بلا

[ctx: Frame shape]
en: Box
ar: صندوق

[ctx: Frame shape]
en: Panel
ar: اللوحة

[ctx: Frame shadow]
en: None
ar: بلا

[ctx: Frame shadow]
en: Raised
ar: مرفوع

[ctx: Frame shadow]
en: Sunken
ar: غارق

en: Default icon size:
ar: حجم الأيقونة المبدئي:

en: Show hidden files
ar: أظهر الملفات المخفية

en: Sort method:
ar: طريقة الفرز:

en: Alphabetical
ar: أبجديّ

en: Character code
ar: شفرة المحرف

[ctx: Krusader sort]
en: Krusader
ar: كروسادر

en: Show folders first
ar: أظهر المجلدات أولًا

en: View modes
ar: أنماط العرض

en: Default view mode:
ar: طريقة العرض الأساسية:

en: Buttons
ar: أزرار

en: Show Bookmarks Button
ar: أظهر زر العلامات

en: Selection Mode
ar: وضع التّحديد

en: Details
ar: التفاصيل

en: Show Size:
ar: أظهر الحجم:

[ctx: setting 'show size']
en: Always
ar: دائما

[ctx: setting 'show size']
en: Never
ar: أبدًا

en: Mount point:
ar: نقطة الضم:

en: Links
ar: روابط

en: Protocols
ar: البروتوكولات

en: Startup profile:
ar: الحساب المستخدم عند البدء:

en: Show splashscreen
ar: أظهر شاشة البداية

en: User Interface
ar: واجهة المستخدم

en: Information
ar: معلومات

en: Startup
ar: بدء التشغيل

en: Panel
ar: اللوحة

en: Advanced
ar: متقدّم

en: Dependencies
ar: الاعتماديات

en: User Actions
ar: إجراءات المستخدم

en: Custom color
ar: لون مخصّص

[ctx: Default color]
en: Default
ar: المبدئيّ

en: Red
ar: أحمر

en: Green
ar: أخضر

en: Blue
ar: أزرق

en: Cyan
ar: سماوي

en: Magenta
ar: أرجواني

en: Yellow
ar: أصفر

en: Dark Red
ar: أحمر داكن

en: Dark Green
ar: أخضر داكن

en: Dark Blue
ar: أزرق داكن

en: Dark Cyan
ar: سماوي داكن

en: Dark Magenta
ar: أرجواني داكن

en: Dark Yellow
ar: أصفر داكن

en: White
ar: أبيض

en: Light Gray
ar: رمادي خفيف

en: Gray
ar: رصاصيّ

en: Dark Gray
ar: رمادي داكن

en: Black
ar: أسود

en: Found
ar: عُثر عليه

en: Note
ar: ملاحظة

en: enabled
ar: ممكّن

en: disabled
ar: معطّل

en: email client
ar: عميل البريد الإلكتروني

en: Tool
ar: أداة

en: Status
ar: الحالة

en: Show Main Toolbar
ar: اعرض شريط الأدوات الرئيسي

en: Show &Hidden Files
ar: أظهر الملفات ال&مخفية

en: Empty Trash
ar: أفرغ المهملات

en: Pro&files
ar: ال&تّشكيلات

en: Sp&lit File...
ar: ا&قسم ملف…

en: &Search...
ar: ا&بحث

en: &Locate...
ar: &حدد مكان…

en: Synchronize Fol&ders...
ar: &زامِن المجلدات…

en: D&isk Usage...
ar: ا&ستخدام القرص…

en: Select Remote Charset
ar: اختر طقم محارف بعيد

en: Recently Closed Tabs
ar: الألسنة المُغلقة حديثًا

en: Search for files
ar: ابحث عن ملفّات

en: Empty trash bin
ar: أفرغ المهملات

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ar: &ملف

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ar: ت&حرير

note: i18n: ectx: Menu (myview)
en: &View
ar: &عرض

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
ar: ا&ذهب

note: i18n: ectx: Menu (_tools)
en: &Tools
ar: أ&دوات

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ar: إ&عدادات

note: i18n: ectx: Menu (show_toolbars)
en: &Toolbars
ar: أ&شرطة الأدوات

note: i18n: ectx: Menu (window)
en: &Window
ar: &نافذة

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
ar: م&ساعدة

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ar: شريط الأدوات الرئيسي

note: i18n: ectx: ToolBar (actionsToolBar)
en: Actions Toolbar
ar: شريط أدوات الإجراءات

note: i18n: ectx: ToolBar (jobToolBar)
en: Job Toolbar
ar: شريط أدوات المهام

en: &Text Viewer
ar: عارض ال&نص

en: Text &Editor
ar: محرّر &نصوص

en: &Detach Tab
ar: ا&فصل اللسان

en: &Close Current Tab
ar: أ&غلق اللسان الحالي

en: &Next Tab
ar: اللسان ال&تّالي

en: &Previous Tab
ar: اللسان ال&سابق

[ctx: filename (filestate)]
en: %1 (Editing)
ar: ‏%1 (يُحرَر)

[ctx: filename (filestate)]
en: %1 (Viewing)
ar: %1 (عرض)

[ctx: filestate: filename]
en: Editing: %1
ar: ‏%1 (يُحرَر)

[ctx: filestate: filename]
en: Viewing: %1
ar: يعرض: %1

en: Save selection...
ar: حفظ التحديد...

en: Save as...
ar: احفظ كَ‍...

en: Print...
ar: اطبع…

en: Jump to position
ar: اقفز إلى موضع

en: Jump to next match
ar: اقفز إلى المطابقة التّالية

en: Jump to previous match
ar: اقفز إلى المطابقة السّابقة

en: Options
ar: خيارات

en: Modify search behavior
ar: عدّل سلوك البحث

en: From cursor
ar: من المؤشر

en: Hexadecimal
ar: ست عشري

en: Error reading file %1.
ar: خطأ أثناء قراءة الملف %1.

en: Search:
ar: ابحث:

en: Text position:
ar: موقع النصّ:

en: Missing Plugin
ar: ملحق مفقود

en: Search for:
ar: ابحث عن:

en: Case Sensitive
ar: حساس للحالة

en: Results
ar: النّتائج

en: Locate
ar: حدد المكان

[ctx: @title:menu]
en: Locate
ar: حدد المكان

en: Query Name
ar: اسم الاستعلام

en: Stop
ar: أوقف

en: Krusader
ar: كروسادر

en: Krusader - ROOT PRIVILEGES
ar: كروسادر - صلاحيات الجذر

en: Developer
ar: مطوّر

en: Documentation
ar: التّوثيق

en: Richard Holt
ar: ريتشارد هولت

en: Milen Ivanov
ar: ميلين ايفانوف

en: Czech translation
ar: التّرجمة التّشيكيّة

en: Italian translation
ar: التّرجمة الإيطاليّة

en: Polish translation
ar: التّرجمة البولنديّة

en: Russian translation
ar: الترجمة الروسية

en: URL to open
ar: العنوان لفتحه

en: &Eject
ar: أ&خرِج

en: &Unmount
ar: أزل ال&ضمّ

en: Total Size
ar: الحجم الكليّ

en: Free %
ar: المتبقي ٪

en: &Mount
ar: &ضمّ

en: Format
ar: هيئ

en:  (%2 byte) |  (%2 bytes)
ar[0]:  (%2 بايت)
ar[1]:  (%2 بايت)
ar[2]:  (%2 بايت)
ar[3]:  (%2 بايت)
ar[4]:  (%2 بايت)
ar[5]:  (%2 بايت)

en: in %1 folder | in %1 folders
ar[0]: في مجلّد
ar[1]: في مجلد
ar[2]: في مجلدين
ar[3]: في %1 مجلدات
ar[4]: في %1 مجلدا
ar[5]: في %1 مجلد

en: Show Details
ar: أظهر التّفاصيل

en: Show Hidden Folders
ar: أظهر المجلدات المخفية

[ctx: @action:inmenu]
en: Cut
ar: قصّ

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy
ar: انسخ

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Trash
ar: انقل إلى المهملات

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
ar: احذف

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
ar: خصائص

[ctx: Default layout]
en: Default
ar: المبدئيّ

en: Compact
ar: مُدمج

en: Classic
ar: تقليدي

en: Preview not available
ar: لا معاينة

en: Close the search bar
ar: أغلق شريط البحث

en: %1 free
ar: المتبقي %1

en: >> Reading...
ar: >> يقرأ...

en: >> Reading: %1
ar: >> يقرأ: %1

en: Error: %1
ar: الخطأ: %1

en: Cut to Clipboard
ar: قص إلى الحافظة

en: Copy to Clipboard
ar: انسخ إلى الحافظة

en: Paste from Clipboard
ar: ألصق من الحافظة

en: View File
ar: شاهد الملف

en: Edit File
ar: حرّر الملفّ

en: New Folder...
ar: مجلّد جديد...

en: &Properties...
ar: &خصائص...

en: Root
ar: جذر

en: &Reload
ar: أ&عد التحميل

en: History
ar: التاريخ

en: Media
ar: وسائط

en: ROOT (/)
ar: الجذر  (/)

en: Run
ar: شغّل

en: Open in New Tabs
ar: افتح في ألسنة جديدة

en: Open in New Tab
ar: افتح في لسان جديد

en: Other...
ar: أخرى...

en: Open With
ar: افتح ب‍

en: Move to Trash
ar: انقل إلى المهملات

en: Restore
ar: استعد

en: Create New
ar: أنشئ واحداً جديداً

en: Move %1 to:
ar: انقل %1 إلى:

en: Copy %1 to:
ar: انسخ %1 إلى:

en: Do you really want to move this item to the trash? | Do you really want to move these %1 items to the trash?
ar[0]: أمتأكّد من نقل هذا العنصر إلى المهملات؟
ar[1]: أمتأكّد من نقل هذا %1 عنصر إلى المهملات؟
ar[2]: أمتأكّد من نقل هذين العنصرين إلى المهملات؟
ar[3]: أمتأكّد من نقل هذا %1 العناصر إلى المهملات؟
ar[4]: أمتأكّد من نقل هذا %1 عنصرا إلى المهملات؟
ar[5]: أمتأكّد من نقل هذا %1 عنصر إلى المهملات؟

en: &Skip
ar: ت&خطّ

en: &Delete All
ar: احذف ال&كل

en: Could not start %1
ar: تعذّر بدء %1.

en: %1 cannot open %2
ar: لم يستطع %1 فتح %2

en: Columns
ar: الأعمدة

en: Filter Files
ar: رشّح الملفّات

en: &Detailed View
ar: &منظور مفصّل

en: Symbolic Link
ar: رابط رمزي

en: %1 (Link)
ar: %1 (رابط)

[ctx: File property]
en: Name
ar: الاسم

[ctx: File property]
en: Size
ar: الحجم

[ctx: File property]
en: Type
ar: النّوع

[ctx: File property]
en: Modified
ar: معدّل

[ctx: File property]
en: Changed
ar: مُغير

[ctx: File property]
en: Accessed
ar: وُصِل إليه

[ctx: File property]
en: Owner
ar: المالك

[ctx: File property]
en: Group
ar: المجموعة

en: Size: %1
ar: الحجم: %1

[ctx: File property]
en: Type: %1
ar: النّوع: %1

[ctx: File property]
en: Modified: %1
ar: معدل: %1

[ctx: File property]
en: Changed: %1
ar: مُغير: %1

[ctx: File property]
en: Last Access: %1
ar: أخر وصول: %1

[ctx: File property]
en: Permissions: %1
ar: التّصاريح: %1

[ctx: File property]
en: Owner: %1
ar: المالك: %1

[ctx: File property]
en: Group: %1
ar: المجموعة: %1

[ctx: File property]
en: Link to: %1
ar: رابط إلى: %1

en: Disk Usage:
ar: استخدام القرص

en: Tree:
ar: الشجرة:

en: Preview:
ar: معاينة:

en: View:
ar: العرض:

en: Preview: %1
ar: معاينة: %1

en: View: %1
ar: عرض: %1

en: Disk Usage: %1
ar: استخدام القرص: %1

en: Default Zoom
ar: الحجم المبدئي

en: &All Files
ar: &كلّ الملفّات

note: i18n( "&Executables" ), SHIFT + Qt::Key_F11, SLOTS, SLOT(execFilter()), actionCollection(), "exec files" );
en: &Custom
ar: م&خصّص

en: &Select All
ar: &حدّد الكلّ

en: U&nselect All
ar: أزِل &تحديد الكلّ

en: &Invert Selection
ar: ا&عكس التّحديد

en: Restore Selection
ar: استعد التحديد

en: Show Previews
ar: اعرض المعاينات

en: Select all files in the current folder
ar: حدد جميع الملفات في المجلد الحالي

en: Unselect all
ar: أزل تحديد الكلّ

en: Open a new tab
ar: افتح لسانًا جديدًا

en: [invalid]
ar: [غير صالح]

[ctx: invalid URL path]
en: ?
ar: ؟

en: Close
ar: أغلق

en: Idle
ar: خاملة

en: &Results
ar: ال&نّتائج

en: Found %1 match. | Found %1 matches.
ar[0]: لم يعثر على تطابق
ar[1]: عثر على تطابق واحد
ar[2]: عثر على تطابقان
ar[3]: عثر على %1 تطابقات
ar[4]: عثر على %1 تطابقاً
ar[5]: عثر على %1 تطابق

en: Found 0 matches.
ar: لم يعثر على أي تطابق.

en: Query name
ar: اسم الاستعلام

en: File Already Exists
ar: الملفّ موجود فعلًا

en: Error reading file %1: %2
ar: خطأ أثناء قراءة الملف %1: %2

en: Error writing file %1: %2
ar: خطأ عند كتابة الملف %1: %2

en: 1.44 MB (3.5")
ar: 1.44 م.بايت (3.5")

en: 1.2 MB (5.25")
ar: 1.2 م.بايت (5.25")

en: 720 kB (3.5")
ar: 720 ك.بايت (3.5")

en: 360 kB (5.25")
ar: 360 ك.بايت (5.25")

en: User Defined
ar: عرّفها المستخدم

en: &Split
ar: ا&قسم

en: Left
ar: اليسار

en: Right
ar: اليمين

en: Both
ar: كليهما

en: Selected files only
ar: الملفات المحددة فقط

en: Cannot open %1.
ar: تعذّر فتح %1.

en: (1 byte) | (%1 bytes)
ar[0]: (بايت)
ar[1]: (بايت)
ar[2]: (بايتان)
ar[3]: (%1 بايت)
ar[4]: (%1 بايت)
ar[5]: (%1 بايت)

en: &Start
ar: ا&بدأ

en: &Pause
ar: أ&لبث

en: &Close
ar: أ&غلق

en: Pause
ar: ألبث

en: Resume
ar: استكمل

en: Ignore Case
ar: تجاهل الحالة

en: S&how options
ar: أ&ظهر الخيارات

en: Duplicates
ar: المكررات

en: Singles
ar: فردي

[ctx: @title:column file name]
en: Name
ar: الاسم

[ctx: @title:column]
en: Size
ar: الحجم

[ctx: @title:column]
en: Date
ar: التاريخ

en: &Options
ar: &خيارات

en: sec
ar:  ث

en: min
ar: دق

en: hour
ar: الساعة

en: day
ar: يوم

en: Compare
ar: قارن

en: Quiet
ar: أنهِ

en: Synchronize
ar: زامِن

en: Targ&et folder:
ar: المجلّد ال&هدف:

en: Sou&rce folder:
ar: مجلد ال&مصدر:

en: Synchronize Folders
ar: زامِن المجلدات

en: E&xclude
ar: ا&ستثنِ

en: Re&verse direction
ar: ا&عكس الاتجاه

en: &Compare Files
ar: &قارن الملفات

en: I&nvert selection
ar: اعكس ال&تّحديد

en: Comparing file %1 (%2)...
ar: يقارن الملف %1 (%2)...

en: New Tab
ar: لسان جديد

en: Duplicate Current Tab
ar: كرّر اللسان الحالي

en: Close Current Tab
ar: أغلق اللسان الحالي

en: Undo Close Tab
ar: تراجع عن إغلاق اللسان

en: Next Tab
ar: اللسان التالي

en: Previous Tab
ar: اللسان السابق

en: Count:
ar: العدد:

en: Selection mask:
ar: قناع تحديد:

en: Question:
ar: السؤال:

en: Copy to Clipboard...
ar: انسخ إلى الحافظة…

en: Output
ar: الخرج

en: Kill
ar: اقتل

en: Append
ar: الإلحاق

en: Samples
ar: العينات

en: Edit as root
ar: حرر كجذر

en: Edit a file as root
ar: حرر ملف كجذر

en: Multimedia
ar: الوسائط المتعدّدة

en: Sort by Name
ar: رتّب بالاسم

en: Sort by Size
ar: رتب بالحجم

en: System
ar: النظام
