krusader - en to da translation catalogue (1554 entries)

en: ActionMan - Manage Your Useractions
da: ActionMan - Håndtering af dine brugerhandlinger

en: New protocol
da: Ny protokol

en: Set a protocol:
da: Vælg en protokol:

en: Edit Protocol
da: Redigér protokol

en: Set another protocol:
da: Vælg en anden protokol:

en: Edit Path
da: Redigér sti

en: Set another path:
da: Vælg en anden sti:

en: New MIME Type
da: Ny MIME-type

en: Set a MIME type:
da: Angiv en MIME-type:

en: Edit MIME Type
da: Redigér MIME-type

en: Set another MIME type:
da: Angiv en anden MIME-type:

en: New File Name
da: Nyt filnavn

en: Set a file name:
da: Angiv et filnavn:

en: Edit File Name
da: Redigér filnavn

en: Set another file name:
da: Vælg et andet filnavn:

en: Please set a unique name for the useraction
da: Vælg et unikt navn til brugerhandlingen

en: Please set a title for the menu entry
da: Vælg en titel til menupunktet

en: Command line is empty
da: Kommandolinjen er tom

en: There already is an action with this name.
    If you do not have such a useraction the name is used by Krusader for an internal action.
da: Der findes allerede en handling med dette navn
    Hvis du ikke har en sådan brugerhandling bruges navnet af Krusader til en intern handling.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ActionProperty)
en: Action Property
da: Handlingsegenskab

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabBasic)
en: Basic Properties
da: Basale egenskaber

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, LabelDescription) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KTextEdit, textDescription)
en: A detailed description of the <b>Useraction</b>. It is only displayed in the <i>Konfigurator</i> and via <code>Shift+F1</code>.
da: En detaljeret beskrivelse af <b>brugerhandlingen</b>. Den vises kun i <i>Konfigurator</i> og via <code>Skift+F1</code>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelDescription)
en: Description:
da: Beskrivelse:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, bgAccept)
en: Command Accepts
da: Kommando accepterer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioLocal)
en: Substitute the <b>Placeholders</b> with local filenames.
da: Erstat <b>pladsholdere</b> med lokale filnavne.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioLocal)
en: &Local files only (no URLs)
da: Kun &lokale filer (ingen URL'er)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioUrl)
en: Substitute the <b>Placeholders</b> with valid URLs.
da: Erstat <b>pladsholdere</b> med.gyldige URL'er.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioUrl)
en: URLs (re&mote and local)
da: URL'er (e&ksterne og lokale)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leTitle) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, LabelTitle)
en: The title displayed in the <b>Usermenu</b>.
da: Titlen fremvist i <b>Brugermenuen</b>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelTitle)
en: Title:
da: Titel:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leDistinctName)
en: Unique name of the <b>Useraction</b>. It is only used in the <i>Konfigurator</i> and does not appear in any other menu.<p><b>Note</b>: the <i>Title</i> shown in the <b>Usermenu</b> can be set below.
da: Entydigt navn på <b>brugerhandlingen</b>. Det bruges kun i <i>Konfigurator</i>, og optræder ikke i nogen anden menu.<p><b>Bemærk</b>: <i>Titlen</i> der vises i <b>Brugermenuen</b> kan angives nedenfor.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cbCategory) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, LabelCategory)
en: <b>Useractions</b> can be grouped in categories for better distinction. Choose a existing <i>Category</i> or create a new one by entering a name.
da: <b>Brugerhandlinger</b> kan grupperes i kategorier for bedre at skelne dem. Vælg en eksisterende <i>Kategori</i>, eller opret en ny, ved at indtaste et navn.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIconButton, ButtonIcon)
en: Each <b>Useraction</b> can have its own icon. It will appear in front of the title in the <b>Usermenu</b>.
da: Hver <b>brugerhandling</b> kan have sit eget ikon. Det vil fremkomme foran titlen i <b>Brugermenuen</b>.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, LabelDistinctName)
en: <p>Unique name of the <b>Useraction</b>. It is only used in the <i>Konfigurator</i> and does not appear in any other menu.</p><p><b>Note</b>: The <i>Title</i> shown in the <b>Usermenu</b> can be set below.</p>
da: <p>Entydigt navn på <b>brugerhandlingen</b>. Det bruges kun i <i>Konfigurator</i>, og optræder ikke i nogen anden menu.</p><p><b>Bemærk</b>: <i>Titlen</i> der vises i <b>Brugermenuen</b> kan angives nedenfor.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelDistinctName)
en: Identifier:
da: Identifikator:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, LabelCommandline)
en: <p>The <i>Command</i> defines the command that will be executed when the <b>Useraction</b> is used. It can be a simple shell command or a complex sequence of multiple commands with <b>Placeholders</b>.</p><p>Examples:</p><ul><li><code>eject /mnt/cdrom</code></li><li><code>amarok --append %aList("Selected")%</code></li></ul>
    <p>Please consult the handbook to learn more about the syntax.</p>
da: <p><i>Kommando</i> definerer den kommando der vil blive kørt når <b>brugerhandlingen</b> bruges. Den kan være en simpel skal-kommando, eller en kompleks sekvens af flere kommandoer med <b>pladsholdere</b>.</p><p>Eksempler:</p><ul><li><code>eject /mnt/cdrom</code></li><li><code>amarok --append %aList("Selected")%</code></li></ul>
    Se håndbogen for at lære mere om syntaksen.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelCommandline)
en: Command:
da: Kommando:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leTooltip) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, LabelTooltip)
en: The <i>Tooltip</i> is shown when the mouse cursor is hold over an entry of the <b>Useraction Toolbar</b>.
da: <i>Værktøjstip</i> vises når musemarkøren holdes over en indgang på <b>Brugerhandling-værktøjslinjen</b>.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leStartpath) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, LabelStartpath)
en: The <i>Workdir</i> defines in which folder the <i>Command</i> will be executed.
da: <i>Arbejdsmappe</i> definerer i hvilken mappe <i>kommandoen</i> vil blive kørt i.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelTooltip)
en: Tooltip:
da: Værktøjstip:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leCommandline)
en: The <i>Command</i> defines the command that will be executed when the <b>Useraction</b> is used. It can be a simple shell command or a complex sequence of multiple commands with <b>Placeholders</b>.<p>
    Examples:<ul><li><code>eject /mnt/cdrom</code></li><li><code>amarok --append %aList("Selected")%</code></li></ul>
    Please consult the handbook to learn more about the syntax.
da: <i>Kommando</i> definerer den kommando der vil blive kørt når <b>brugerhandlingen</b> bruges. Den kan være en simpel skal-kommando, eller en kompleks sekvens af flere kommandoer med <b>pladsholdere</b>.<p>
    Eksempler:<ul><li><code>eject /mnt/cdrom</code></li><li><code>amarok --append %aList("Selected")%</code></li></ul>
    Se håndbogen for at lære mere om syntaksen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelCategory)
en: Category:
da: Kategori:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, ButtonAddPlaceholder)
en: Add <b>Placeholders</b> for the selected files in the panel.
da: Føj <b>pladsholdere</b> for de valgte filer til panelet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonAddPlaceholder)
en: &Add
da: &Tilføj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelStartpath)
en: Workdir:
da: Arbejdsmappe:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelShortcut)
en: Default shortcut:
da: Standard genvej:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KKeySequenceWidget, KeyButtonShortcut)
en: Set a default keyboard shortcut.
da: Angiv standard tastaturgenvej.

[ctx: No shortcut]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KKeySequenceWidget, KeyButtonShortcut)
en: None
da: Ingen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkEnabled)
en: If checked, the action is shown in the Useractions menus.
da: Når markeret, vises handlingen i Brugerhandlinger-menuerne.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkEnabled)
en: Enabled
da: Aktiveret

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, bgExecType)
en: Execution Mode
da: Kørselstilstand

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioCollectOutput)
en: Collect the output of the executed program.
da: Saml output fra det kørte program.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioCollectOutput)
en: Collect output
da: Saml output

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkSeparateStdError)
en: Separate standard out and standard error in the output collection.
da: Adskil "stdout" og "stderr" i output-samlingen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSeparateStdError)
en: Separate standard error
da: Adskil "stderr"

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioTerminal)
en: Run the command in a terminal.
da: Kør kommandoen i en terminal.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioTerminal)
en: Run in terminal
da: Kør i terminal

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioTE)
en: Run the command in the embedded terminal emulator.
da: Kør kommandoen i den indlejret terminalemulator.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioTE)
en: Run in the embedded terminal emulator
da: Kør i den indlejret terminalemulator

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAdv)
en: Advanced Properties
da: Avancerede egenskaber

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbShowonly)
en: The Useraction is only available for
da: Brugerhandlingen er kun tilgængelig for

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabProt)
en: Protocol
da: Protokol

[ctx: New protocol]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonNewProtocol)
en: &New...
da: &Ny...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonEditProtocol) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonEditPath) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonEditMime) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonEditFile)
en: Chan&ge...
da: Æn&dr...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonRemoveProtocol) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonRemovePath) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonRemoveMime) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonRemoveFile)
en: De&lete
da: S&let

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KrListWidget, lbShowonlyProtocol) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KrListWidget, lbShowonlyPath) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KrListWidget, lbShowonlyMime)
en: Show the <b>Useraction</b> only for the values defined here.
da: Vis kun <b>brugerhandlingen</b> for værdier defineret her.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabPath)
en: Path
da: Sti

[ctx: New path]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonAddPath)
en: &New...
da: &Ny...

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabMime)
en: MIME Type
da: MIME-type

[ctx: New MIME]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonAddMime)
en: &New...
da: &Ny...

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabFile)
en: File Name
da: Filnavn

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KrListWidget, lbShowonlyFile)
en: Show the <b>Useraction</b> only for the file names defined here. The wildcards '<code>?</code>' and '<code>*</code>' can be used.
da: Vis kun <b>brugerhandlingen</b> for filnavne defineret her. Jokertegnene  "<code>?</code>" og "<code>*</code>" kan bruges.

[ctx: New file]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonNewFile)
en: &New...
da: &Ny...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkConfirmExecution)
en: Allows one to tweak the <i>Command</i> before it is executed.
da: Lader dig tilpasse <i>kommandoen</i> før den køres.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkConfirmExecution)
en: Confirm each program call separately
da: Bekræft hvert programkald separat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkDifferentUser) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leDifferentUser)
en: Execute the <i>Command</i> under a different user ID.
da: Kør <i>kommandoen</i> under et anden bruger-id.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDifferentUser)
en: Run as different user:
da: Kør som en anden bruger:

en: Active panel
da: Aktivt panel

en: Other panel
da: Andet panel

en: Left panel
da: Venstre panel

en: Right panel
da: Højre panel

en: Panel independent
da: Paneluafhængig

en: Choose executable...
da: Vælg kørbar fil...

en: User Action Parameter Dialog
da: Dialog til brugerhandlingsparametre

en: This placeholder allows some parameter:
da: Denne pladsholder tillader nogle parametre:

en: Title
da: Titel

en: *.xml|XML files
    *|All files
da: *.xml|XML-filer
    *|Alle filer

en: Create new useraction
da: Opret ny brugerhandling

en: Import useractions
da: Importér brugerhandlinger

en: Export useractions
da: Eksportér brugerhandlinger

en: Copy useractions to clipboard
da: Kopiér brugerhandlinger til udklipsholder

en: Paste useractions from clipboard
da: Indsæt brugerhandlinger fra udklipsholder

en: Delete selected useractions
da: Slet markerede brugerhandlinger

en: The current action has been modified. Do you want to apply these changes?
da: Den aktuelle handling er blevet ændret. Vil du anvende disse ændringer?

en: Are you sure that you want to remove all selected actions?
da: Vil du virkelig fjerne alle markerede handlinger?

en: Remove Selected Actions?
da: Vil du fjerne markerede handlinger?

en: This file already contains some useractions.
    Do you want to overwrite it or should it be merged with the selected actions?
da: Denne fil indeholder allerede nogle brugerhandlinger.
    Vil du overskrive den eller skal den sammenflettes med de markerede handlinger?

en: Overwrite or Merge?
da: Overskriv eller sammenflet?

en: Merge
da: Sammenflet

en: This file already exists. Do you want to overwrite it?
da: Denne fil findes allerede. Vil du overskrive den?

en: Overwrite Existing File?
da: Overskriv eksisterende fil?

en: Cannot open %1 for writing.
    Nothing exported.
da: Kan ikke åbne %1 til skrivning.
    Intet eksporteret.

en: Export Failed
da: Eksport mislykkedes

en: Internal error, undefined <job> in result signal
da: Intern fejl, udefineret <job> i resultatsignal

en: Downloading remote files
da: Downloader eksterne filer

en: Counting files
da: Tæller filer

en: Uploading to remote destination
da: Uploader til ekstern destination

[ctx: %1=archive filename]
en: %1, unsupported archive type.
da: %1, ikke-understøttet arkivtype.

en: Counting files in archive
da: Tæller filer i arkiv

en: Failed to list the content of the archive (%1).
da: Kunne ikke opliste indholdet af arkivet (%1).

en: Failed to unpack %1.
da: Udpakning af %1 mislykkedes.

en: Failed to convert rpm (%1) to cpio.
da: Kunne ikke konvertere rpm (%1) til cpio.

en: Failed to convert deb (%1) to tar.
da: Kunne ikke konvertere (%1) til tar.

en: Unpacking File(s)
da: Udpakker filer

en: User cancelled.
da: Brugeren annullerede.

en: Testing Archive
da: Tester arkiv

en: Packing File(s)
da: Pakker filer

en: Failed to pack %1.
da: Pakning af %1 mislykkedes.

en: This archive is encrypted, please supply the password:
da: Dette arkiv er krypteret, angiv venligst adgangskoden:

en: Processed files
da: Behandlede filer

en: Error while packing
da: Fejl under pakning

[ctx: %1=archive filename]
en: %1, test failed.
da: %1, test mislykkedes.

en: Archive tests passed.
da: Arkiv-tester bestået.

en: Error while unpacking
da: Fejl under udpakning

en: Add Bookmark
da: Tilføj bogmærke

en: Name:
da: Navn:

en: Create in:
da: Opret i:

en: New Folder
da: Ny mappe

en: Folders
da: Mapper

en: Bookmarks
da: Bogmærker

en: Folder name:
da: Mappenavn:

en: Trash bin
da: Papirkurv

en: Virtual Filesystem
da: Virtuelt filsystem

en: Local Network
da: Lokalt netværk

en: Type to search...
da: Skriv for at søge...

en: Error
da: Fejl

en: Unable to write to %1
da: Kunne ikke skrive til %1

en: %1 instead of %2
da: %1 i stedet for %2

en: missing tag %1
da: manglende mærke  %1

en: %1 does not seem to be a valid bookmarks file
da: %1 lader ikke til at være en gyldig bogmærkefil

en: Error reading bookmarks file: %1
da: Fejl ved læsning af bogmærkefil: %1

en: Popular URLs
da: Populære URL'er

en: Manage Bookmarks
da: Håndtering af bogmærker

en: Enable special bookmarks
da: Aktivér særlige bogmærker

en: Jump back
da: Spring tilbage

en: Open
da: Åbn

en: Open in a new tab
da: Åbn i nyt faneblad

en: Delete
da: Slet

en: <qt>Could not start <b>%1</b>.</qt>
da: <qt>Kunne ikke starte <b>%1</b>.</qt>

en: <qt>There was an error while running <b>%1</b>.</qt>
da: <qt>Der opstod en fejl ved kørsel af <b>%1</b>.</qt>

en: Error reading stdout or stderr
da: Fejl ved læsning af stdout eller stderr

en: Please wait...
da: Vent venligst...

en: <qt>Krusader cannot find a checksum tool that handles %1 on your system. Please check the <b>Dependencies</b> page in Krusader's settings.</qt>
da: <qt>Krusader kan ikke et tjeksumsværktøj der håndterer %1 på dit system. Se siden <b>Afhængigheder</b> i Krusaders indstillinger.</qt>

en: Creating Checksums
da: Opret tjeksummer

en: Create Checksums
da: Opret tjeksummer

en: Select the checksum method:
da: Vælg tjeksumsmetode:

en: Checksum Results
da: Tjeksumresultater

en: File
da: Fil

en: Errors received:
da: Modtagne fejl:

en: Save one checksum file for each source file
da: Gem en tjeksumfil for hver kildefil

en: No files found
da: Ingen filer fundet

en: Errors were detected while creating the checksums
da: Fejl blev opdaget under oprettelse af tjeksummerne

en: Checksums were created successfully
da: Oprettelse af tjeksummer gennemført

en: Saving checksum files...
da: Gemmer tjeksumsfiler...

en: Errors occurred while saving multiple checksums. Stopping
da: Fejl opstod ved gemning af flere tjeksummer. Stopper

en: Error saving file %1
da: Fejl ved gemning af filen %1

en: Verifying Checksums
da: Verificér tjeksummer

en: Verify Checksum File
da: Verificér tjeksumfil

en: About to verify the following checksum file
da: Ved at verificere tjeksum for følgende fil

en: Checksum file:
da: Tjeksumsfil:

en: Verify Result
da: Verificér resultat

en: Result output:
da: Resultat-output:

en: Errors were detected while verifying the checksums
da: Fejl blev opdaget under verificering af tjeksummer

en: Checksums were verified successfully
da: Tjeksummerne blev verificeret

en: F2 Delay Job Start
da: F2 Forsink start af job

en: F2 Queue
da: F2 Kø

en: Do not start the job now.
da: Start ikke jobbet nu.

en: Enqueue the job if another job is running. Otherwise start immediately.
da: Sæt jobbet i kø hvis et andet job kører. Ellers start straks.

en: Choose Files
da: Vælg filer

en: Select the following files:
da: Vælg følgende filer:

en: Predefined Selections
da: Prædefinerede valg

en: A predefined selection is a file-mask which you often use.
    Some examples are: "*.c, *.h", "*.c, *.o", etc.
    You can add these masks to the list by typing them and pressing the Add button.
    Delete removes a predefined selection and Clear removes all of them.
    Notice that the line in which you edit the mask has its own history, you can scroll it, if needed.
da: Et foruddefineret valg er en fil-maske som du ofte bruger, gode
    eksempler kunne være  "*.c, *.h ", "*.c, *.o ", osv. Du kan tilføje disse masker til
    listen ved at skrive dem og trykke på Tilføj knappen.
    Slet, fjerner et foruddefineret valg, og Nultil fjerner dem alle. Læg mærke til at linien du redigerer maskerne i har sin egen historie, som du kan rulle igennem hvis du har brug for det.

en: Add
da: Tilføj

en: Adds the selection in the line-edit to the list
da: Føjer markeringen i linjeredigeringen til listen

en: Delete the marked selection from the list
da: Slet det markerede valg fra listen

en: Clear
da: Ryd

en: Clears the entire list of selections
da: Rydder hele listen over valg

en: Krusader::Wait
da: Krusader::Vent

en: &Cancel
da: &Annullér

en: Capacity: %1
da: Kapacitet: %1

en: Used: %1
da: Brugt: %1

en: Free: %1
da: Ledig: %1

en: Not mounted.
da: Ikke monteret.

en: Enter a selection:
da: Angiv et valg:

en: New Network Connection
da: Ny netværksforbindelse

en: About to connect to...
da: Ved at forbinde til...

en: Protocol:
da: Protokol:

en: Host:
da: Vært:

en: Username:
da: Brugernavn:

en: Password:
da: Adgangskode:

en: &Connect
da: &Forbind

en: Pack %1
da: Pak %1

en: Pack %1 file | Pack %1 files
da[0]: Pak %1 fil
da[1]: Pak %1 filer

en: Please select a folder
da: Vælg en mappe

en: Pack
da: Pak

en: To archive
da: Til arkiv

en: In folder
da: i mappe

en: Multiple volume archive
da: Arkiv med flere delarkiver

en: Size:
da: Størrelse:

en: Set compression level
da: Vælg komprimeringsniveau

en: MIN
da: MIN.

en: MAX
da: MAKS.

en: Password
da: Adgangskode

en: Again
da: Igen

en: Encrypt headers
da: Kryptér headers

en: Command line switches:
da: Kommandolinje-tilvalg:

en: &Advanced >>
da: &Avanceret >>

en: &Advanced <<
da: &Avanceret <<

en: No password specified
da: Ingen adgangskode angivet

en: The passwords are equal
da: Adgangskoderne er ikke ens

en: The passwords are different
da: Adgangskoderne er forskellige

en: Cannot pack, the passwords are different.
da: Kan ikke pakke. Adgangskoderne er forskellige.

en: Invalid volume size.
da: Ugyldig størrelse på delarkiv.

en: Invalid command line switch.
    A switch must start with '-'.
da: Ugyldigt kommandolinje-tilvalg.
    Tilvalget skal begynde med "-".

en: Invalid command line switch.
    Backslashes cannot be the last character.
da: Ugyldigt kommandolinje-tilvalg.
    Backslash må ikke være det sidste tegn.

en: Invalid command line switch.
    Unclosed quotation mark.
da: Ugyldigt kommandolinje-tilvalg.
    Ulukket citationstegn.

en: The saved 'Popular URLs' are invalid. The list will be cleared.
da: De gemte "Populære URL'er" er ugyldig. Listen vil blive ryddet.

en: &Search:
da: &Søg:

en: Loading Usage Information
da: Indlæser brugsinformation

en: Files:
da: Filer:

en: Total Size:
da: Størrelse i alt:

en: Loading the disk usage information...
da: Indlæser information om diskforbrug...

en: Stepping into the parent folder requires loading the content of the "%1" URL. Do you wish to continue?
da: At gå ind i overmappen kræver indlæsning af indholdet af URL'en "%1".  Vil du fortsætte?

en: Krusader::DiskUsage
da: Krusader::Diskforbrug

[ctx: singularOnly]
en: Do you really want to move this item to the trash?
da: Vil du virkelig flytte dette element til papirkurven?

en: &Trash
da: &Papirkurv

[ctx: singularOnly]
en: Do you really want to delete this item?
da: Vil du virkelig slette dette element?

en: Warning
da: Advarsel

en: Deleting %1...
da: Sletter %1...

en: Current folder:%1,  Total size:%2,  Own size:%3
da: Aktuel mappe: %1, Størrelse i alt:%2, egen størrelse:%3

en: Disk Usage
da: Diskforbrug

en: Exclude
da: Udelad

en: Up one folder
da: En mappe op

en: New search
da: Ny søgning

en: Refresh
da: Genopfrisk

en: Include all
da: Inkludér alt

en: Step into
da: Gå ind i

en: Lines
da: Linjer

en: Detailed
da: Detaljeret

en: Next
da: Næste

en: Previous
da: Forrige

en: View
da: Vis

en: Own size:
da: Egen størrelse:

en: Last modified:
da: Senest ændret:

en: Permissions:
da: Rettigheder:

en: Owner:
da: Ejer:

en: Krusader::Disk Usage
da: Krusader::Diskforbrug

en: Start new disk usage search
da: Start ny undersøgelse af diskforbrug

en: Parent folder
da: Overmappe

en: Line view
da: Linjevisning

en: Detailed view
da: Detaljeret visning

en: Filelight view
da: Filelight-visning

en: Viewing the usage of folder:
da: Visning af mappens forbrug:

en: Zoom In
da: Zoom ind

en: Zoom Out
da: Zoom ud

en: Rainbow
da: Regnbue

en: High Contrast
da: Høj kontrast

en: Scheme
da: Skema

en: Increase contrast
da: Forøg kontrast

en: Decrease contrast
da: Formindsk kontrast

en: Use anti-aliasing
da: Brug anti-aliasing

en: Show small files
da: Vis små filer

en: Vary label font sizes
da: Variér skriftstørrelser på etiketter

en: Minimum font size
da: Minimal skriftstørrelse

en: Line View
da: Linjevisning

en: Percent
da: Procent

en: Name
da: Navn

en: Show file sizes
da: Vis filstørrelser

en: Total size
da: Størrelse i alt

en: Own size
da: Egen størrelse

en: Date
da: Dato

en: Permissions
da: Rettigheder

en: Owner
da: Ejer

en: Group
da: Gruppe

en: %1 file: ~ %2 | %1 files: ~ %2
da[0]: %1 fil: ~ %2
da[1]: %1 filer: ~ %2

en: Files: %1
da: Filer: %1

en: Open File Manager Here
da: Åbn filhåndtering her

en: Open Terminal Here
da: Åbn terminal her

en: &Center Map Here
da: &Centrér kort her

en: &Open
da: Å&bn

en: &Delete
da: &Slet

en: <qt>The folder at <i>'%1'</i> will be <b>recursively</b> and <b>permanently</b> deleted.</qt>
da: <qt>Mappen i <i>"%1"</i> vil blive slettet <b>rekursivt</b> og <b>permanent</b>.</qt>

en: <qt><i>'%1'</i> will be <b>permanently</b> deleted.</qt>
da: <qt><i>"%1"</i> vil blive slettet <b>permanent</b>.</qt>

en: Space information disabled
da: Pladsinformation deaktiveret

en: No space information on non-local filesystems
da: Ingen pladsinformation om ikke-lokale filsystemer

en: Space information unavailable
da: Pladsinformation utilgængelig

en: Protocol not supported by Krusader:
    %1
da: Protokollen er ikke understøttet af Krusader:
    %1

en: The folder %1 does not exist.
da: Mappen %1 findes ikke.

en: Cannot open the folder %1.
da: Kan ikke åbne mappen %1.

[ctx: %1=folder path]
en: Access to %1 denied
da: Adgang til %1 nægtet

en: Malformed URL:
    %1
da: Defekt URL:
    %1

en: Archives
da: Arkiver

en: Image Files
da: Billedfiler

en: Text Files
da: Tekstfiler

en: Video Files
da: Videofiler

en: Audio Files
da: Lydfiler

en: Custom
da: Brugerdefineret

en: You cannot copy files directly to the 'virt:/' folder.
    You can create a sub folder and copy your files into it.
da: Du kan ikke kopiere filer direkte til "virt:/"-mappen.
    Du kan oprette en undermappe og kopiere dine filer ind i den.

en: Creating new folders is allowed only in the 'virt:/' folder.
da: Oprettelse af nye mapper er kun tilladt i "virt:/"-mappen.

en: Virtual filesystem
da: Virtuelt filsystem

en: Size
da: Størrelse

en: At Least
da: Mindst

en: At Most
da: Højest

en: Any date
da: Enhver dato

en: &Modified between
da: Ændret &mellem

en: an&d
da: o&g

en: &Not modified after
da: Ikke æ&ndret efter

en: Mod&ified in the last
da: Ændret &indenfor de seneste

en: days
da: dage

en: weeks
da: uger

en: months
da: måneder

en: years
da: år

en: No&t modified in the last
da: Ikke ændre&t indenfor de seneste

en: Ownership
da: Ejerskab

en: Belongs to &user
da: Tilhører br&ugeren

en: Belongs to gr&oup
da: Til&hører gruppen

en: P&ermissions
da: R&ettigheder

en: O&wner
da: E&jer

en: Grou&p
da: Gru&ppe

en: A&ll
da: A&lle

en: Note: a '?' is a wildcard
da: Bemærk: Et "?" er et jokertegn

en: Invalid date entered.
da: Ugyldig dato angivet.

en: The date %1 is not valid according to your locale. Please re-enter a valid date (use the date button for easy access).
da: Datoen %1 er ikke en gyldig dato ifølge din lokalitetsindstilling. Angiv en gyldig dato (brug datoknappen for nemmere at vælge).

en: Specified sizes are inconsistent.
da: Angivne størrelser er inkonsistente.

en: Please re-enter the values, so that the left side size will be smaller than (or equal to) the right side size.
da: Angiv værdierne igen, så værdien i venstre side er mindre end (eller lig med) størrelsen i højre side.

en: Dates are inconsistent.
da: Datoerne er inkonsistente.

en: The date on the left is later than the date on the right. Please re-enter the dates, so that the left side date will be earlier than the right side date.
da: Datoen i venstre side kommer efter datoen i højre side. Angiv datoerne igen, så datoen i venstre side kommer før datoen på højre side.

en: The date on top is later than the date on the bottom. Please re-enter the dates, so that the top date will be earlier than the bottom date.
da: Datoen i toppen kommer efter datoen i bunden. Angiv datoerne igen, så datoen i toppen kommer før datoen i bunden.

en: Krusader::Choose Files
da: Krusader::Vælg filer

en: &General
da: &Generelt

en: &Advanced
da: &Avanceret

en: Could not load profile.
da: Kunne ikke indlæse profil.

en: Any Character
da: Hvilket som helst tegn

en: Start of Line
da: Start på linje

en: End of Line
da: Slut på linje

en: Set of Characters
da: Tegnmængde

en: Repeats, Zero or More Times
da: Gentager, ingen eller flere gange

en: Repeats, One or More Times
da: Gentager, én eller flere gange

en: Optional
da: Valgfrit

en: TAB
da: Tabulator

en: Newline
da: Linjeskift

en: Carriage Return
da: Enter

en: White Space
da: Blanktegn

en: Digit
da: Ciffer

en: &Case sensitive
da: Ver&salfølsomt

en: Search &for:
da: Søg e&fter:

en: <p>The filename filtering criteria is defined here.</p><p>You can make use of wildcards. Multiple patterns are separated by space (means logical OR) and patterns are excluded from the search using the pipe symbol.</p><p>If the pattern is ended with a slash (<code>*pattern*/</code>), that means that pattern relates to recursive search of folders.<ul><li><code>pattern</code> - means to search those files/folders that name is <code>pattern</code>, recursive search goes through all subfolders independently of the value of <code>pattern</code></li><li><code>pattern/</code> - means to search all files/folders, but recursive search goes through/excludes the folders that name is <code>pattern</code></li></ul></p><p>It is allowed to use quotation marks for names that contain space. Filter <code>"Program&nbsp;Files"</code> searches out those files/folders that name is <code>Program&nbsp;Files</code>.</p><p>Examples:</p><ul><li><code>*.o</code></li><li><code>*.h *.c??</code></li><li><code>*.cpp *.h | *.moc.cpp</code></li><li><code>* | .svn/ .git/</code></li></ul><p><b>Note</b>: the search term '<code>text</code>' is equivalent to '<code>*text*</code>'.</p>
da: <p>Kriterier til filnavnsfiltrering defineres her.</p><p>Du kan bruge jokertegn. Flere mønstre adskilles ad mellemrum (betyder logisk ELLER) og mønstre udelades fra søgningen med pipe-symbolet.</p><p>Hvis mønsteret slutter med en skråstreg (<code>*mønster*/</code>), betyder det at mønsteret relaterer til rekursiv søgning i mapper.<ul><li><code>mønster</code> - betyder at søge i de filer/mapper hvor navnet er <code>mønster</code>, rekursiv søgning går igennem alle undermapper uafhængigt af værdien i  <code>mønster</code></li><li><code>mønster/</code> - betyder at søge i alle filer/mapper, men rekursiv søgning går gennem/udelader de mapper der hedder <code>mønster</code></li></ul></p><p>Det er tilladt at bruge citationstegn til navne der indeholder mellemrum. Filter <code>"programfiler"</code> udsøger de filer/mapper hvor navnet ercode>programfiler</code>.</p><p>Eksempler:</p><ul><li><code>*.o</code></li><li><code>*.h *.c??</code></li><li><code>*.cpp *.h | *.moc.cpp</code></li><li><code>* | .svn/ .git/</code></li></ul><p><b>Bemærk</b>: Søgeudtrykket '<code>tekst</code>' svarer til '<code>*tekst*</code>'.</p>

en: &Of type:
da: &Af typen:

en: All Files
da: Alle filer

en: &Profile handler
da: &Profilhåndtering

en: &Load
da: Ind&læs

en: Searc&h in
da: Sø&g i

en: &Do not search in
da: Søg ikk&e i

en: Containing text
da: Indeholdende tekst

en: &Text:
da: &Tekst:

en: RegExp
da: Reg. udtr.

en: Encoding:
da: Tegnsæt:

[ctx: Default encoding]
en: Default
da: Standard

en: &Match whole word only
da: &Match kun hele ord

en: Cas&e sensitive
da: Ver&salfølsomt

en: Search in s&ub folders
da: Søg i &undermapper

en: Search in arch&ives
da: Søg i ark&iver

en: Follow &links
da: Følg &links

en: Exclude Folder Names
da: Undtag mappenavne

en: Enter space-separated folder names
da: Angiv mappenavne separeret med mellemrum

en: You can insert names with escaped spaces or quoted.
    Example: .git "target build" build\ krusader
da: Du kan indsætte navne med mellemrum med undtagelsestegn eller i citationstegn.
    Eksempel: .git "target build" build\ krusader

en: No search criteria entered.
da: Ingen søgekriterier angivet.

en: Please specify a location to search in.
da: Angiv en placering hvor der skal søges.

en: Open the folder history list
da: Åbn mappehistorik-listen

en: Name of folder where command will be processed.
da: Navn på mappe hvor kommandoen skal behandles.

en: <qt><p>Well, it is actually quite simple: you type your command here and Krusader obeys.</p><p><b>Tip</b>: move within command line history with &lt;Up&gt; and &lt;Down&gt; arrows.</p></qt>
da: <qt><p>Det er egentlig ganske enkelt: Du skriver din kommando her, og så adlyder Krusader.</p><p><b>Tip</b>: Bevæg dig rundt i kommando-historikken med piletasterne &lt;Op&gt; og &lt;Ned&gt;.</p></qt>

en: Execution mode
da: Kørselstilstand

en: Rename
da: Omdøb

en: Edit
da: Redigér

en: Copy
da: Kopiér

en: Move
da: Flyt

en: Mkdir
da: Ny mappe

en: Quit
da: Afslut

en: Reload
da: Genindlæs

en: Ready.
da: Klar.

en: Open the available media list
da: Åbn listen over tilgængelig medier

[ctx: %1 is the mount point of the remote share]
en: Remote Share [%1]
da: Ekstern delt ressource [%1]

[ctx: Unknown label]
en: Unknown
da: Ukendt

[ctx: Unknown media type]
en: Unknown
da: Ukendt

en: Floppy
da: Diskette

en: CD/DVD-ROM
da: Cd-/dvd-rom

en: USB pen drive
da: USB-pen

en: USB device
da: USB-enhed

en: Removable media
da: Flytbare medier

en: Hard Disk
da: Harddisk

en: Camera
da: Kamera

en: Video CD/DVD-ROM
da: Video-cd/-dvd-rom

en: Audio CD/DVD-ROM
da: Lyd-cd-/-dvd-rom

en: Recordable CD/DVD-ROM
da: Brændbar cd-/dvd-rom

en: Mount
da: Montér

en: Unmount
da: Afmontér

en: Eject
da: Skub ud

en: An error occurred while accessing '%1', the system responded: %2
da: En fejl opstod under tilgang til "%1", systemet svarede med: %2

en: An error occurred while accessing '%1'
da: En fejl opstod under tilgang til "%1"

en: Profiles
da: Profiler

en: Remove entry
da: Fjern indgang

en: Overwrite entry
da: Overskriv indgang

en: Add new entry
da: Tilføj ny indgang

en: Krusader::ProfileManager
da: Krusader::Profilhåndtering

en: Enter the profile name:
da: Angiv profilnavnet:

en: <b>Cannot create embedded terminal.</b><br/>The reported error was: %1
da: <b>Kan ikke oprette indlejret terminal.</b><br/>Den rapporterede fejl var: %1

[ctx: missing program - arg1 is a URL]
en: <b>Cannot create embedded terminal.</b><br>You can fix this by installing Konsole:<br/>%1
da: <b>Kan ikke oprette indlejret terminal.</b><br>Du kan løse dette ved at installere Konsole:<br/>%1

en: Cancel Job
da: Annullér job

en: Pause Job
da: Pause job

en: Resume Job
da: Genoptag job

en: Start Job
da: Start job

en: No jobs
da: Ingen jobs

en: Play/Pause &Job
da: Afspil/pause &job

en: Job Progress Bar
da: Fremgangslinje for job

en: Job Queue Mode
da: Jobkø-tilstand

en: Run only one job in parallel
da: Kør kun et job ad gangen

en: Undo Last Job
da: Fortryd sidste job

en: Are you sure you want to quit?
da: Vil du virkelig afslutte?

en: There is one job operation left. | There are %1 job operations left.
da[0]: Der er en handling tilbage.
da[1]: Der er %1 handlinger tilbage.

en: No Jobs
da: Ingen jobs

en: %1 Job | %1 Jobs
da[0]: %1 job
da[1]: %1 jobs

en: Clear Job List
da: Ryd jobliste

en: Pause All Jobs
da: Pause alle jobs

en: Resume Job List
da: Genoptag jobliste

en: Move %1 to trash
da: Flyt %1 til papirkurv

en: Move %1 file to trash | Move %1 files to trash
da[0]: Flyt %1 fil til papirkurv
da[1]: Flyt %1 filer til papirkurv

en: Delete %1
da: Slet %1

en: Delete %1 file | Delete %1 files
da[0]: Slet %1 fil
da[1]: Slet %1 filer

en: Copy to %1
da: Kopiér til %1

en: Move to %1
da: Flyt til %1

en: Link to %1
da: Link til %1

en: General
da: Generelt

en: Automount filesystems
da: Montér filsystemer automatisk

en: When stepping into a folder which is defined as a mount point in the <b>fstab</b>, try mounting it with the defined parameters.
da: Ved åbning af en mappe der er defineret som et monteringspunkt i <b>fstab</b>, forsøg da at montere med de definerede parametre.

en: MountMan will not (un)mount the following mount-points:
da: MountMan vil ikke (af)montere følgende monteringspunkter:

en: Confirmations
da: Bekræftelser

en: 
    Request user confirmation for the following operations:
da: 
    Bed om brugerbekræftelse for følgende handlinger:

en: Deleting non-empty folders
da: Sletning af ikke-tomme mapper

en: Deleting files
da: Sletning af filer

en: Copying files
da: Kopiering af filer

en: Moving files
da: Flytning af filer

en: Confirm feed to listbox
da: Bekræft indfødning til listefelt

en: Ask for a result name when feeding items to the listbox. By default the standard value is used.
da: Bed om et resultatnavn veed indfødning af elementer til listefeltet. Som standard bruges standardværdien.

en: Removing Useractions
da: Fjernelse af brugerhandlinger

en: Fine-Tuning
da: Finjustering

en: The icon cache size influences how fast the contents of a panel can be displayed. However, too large a cache might consume your memory.
da: Størrelsen på ikon-cachen påvirker hvor hurtigt indholdet i et panel kan vises. Omvendt vil en for stor cache opsluge din hukommelse.

en: Icon cache size (KB):
da: Størrelse på ikon-cache (KB):

en: Arguments of updatedb:
da: Argumenter fra updatedb:

en: Enable Write Support
da: Aktivér skriveunderstøttelse

en: Enable writing to archives using the krarc ioslave.
da: Aktivér skrivning til arkiver med ioslaven krarc.

en: <b>Caution when moving into archives:</b><br/><b>Failure during the process might result in data loss.</b><br/><b>Moving archives into themselves will delete them.</b>
da: <b>Vær forsigtig ved flytning ind i arkiver:</b><br/><b>Fejl under processen kan føre til datatab.</b><br/><b>Flytning af arkiver ind i sig selv vil slette dem.</b>

en: Archives handling
da: Arkivhåndtering

en: Browse Archives As Folders
da: Gennemse arkiver som mapper

en: Krusader will browse archives as folders.
da: Krusader vil gennemse arkiver som mapper.

en: Test archive after packing
da: Test arkiv efter pakning

en: Check the archive's integrity after packing it.
da: Tjek arkivets integritet efter pakning af det.

en: Test archive before unpacking
da: Test arkiv før udpakning

en: Some corrupted archives might cause a crash; therefore, testing is suggested.
da: Nogle defekte arkiver kan medføre sammenbrud, derfor anbefales det at teste.

en: Search results
da: Søgeresultater

en: Searching for packers...
da: Søg efter pakkere...

en: Make sure to install new packers in your <code>$PATH</code> (e.g. /usr/bin)
da: Sørg for at installere nye pakkere i din <code>$PATH</code> (f.eks. /usr/bin)

en: Use the default KDE colors
da: Brug KDE's standardfarver

en: <p>Use KDE's global color configuration.</p><p><i>KDE System Settings -> Application Appearance  -> Colors</i></p>
da: <p>Brug KDE's globale farvekonfiguration.</p><p><i>KDE Systemindstillinger -> Programmers udseende -> Farver</i></p>

en: Use alternate background color
da: Brug skiftende baggrundsfarve

en: <p>The <b>background color</b> and the <b>alternate background</b> color alternates line by line.</p><p>When you don't use the <i>KDE default colors</i>, you can configure the alternate colors in the <i>colors</i> box.</p>
da: <p><b>Baggrundsfarven </b> og den <b>skiftende baggrundsfarve</b> skifter farve for hver linje.</p><p> Hvis du ikke bruger <i>KDE's standardfarver</i>, kan du opsætte de skiftende farver i <i>farve</i>-feltet.</p>

en: Show current item even if not focused
da: Vis det aktuelle element, selv hvis det ikke er i fokus

en: <p>Shows the last cursor position in the non active list panel.</p><p>This option is only available when you don't use the <i>KDE default colors</i>.</p>
da: <p>Vis den seneste markørposition i det ikke-aktive listepanel.</p><p> Denne indstilling er kun tilgængelig hvis du ikke bruger <i> KDE's standardfarver</i>.</p>

en: Dim the colors of the inactive panel
da: Dæmp farverne i det inaktive panel

en: <p>The colors of the inactive panel are calculated by a dim color and a dim factor.</p>
da: <p>Farverne i det inaktive panel udregnes af en farvedæmpning og dæmpningsfaktor.</p>

en: Colors
da: Farver

en: Active
da: Aktiv

en: Transparent
da: Gennemsigtig

en: Foreground:
da: Forgrund:

en: Folder foreground:
da: Mappeforgrund:

en: Same as foreground
da: Samme som forgrund

en: Executable foreground:
da: Forgrund til kørbar fil:

en: Symbolic link foreground:
da: Forgrund til symbolsk link:

en: Invalid symlink foreground:
da: Forgrund til ugyldigt symlink:

en: Background:
da: Baggrund:

en: Same as background
da: Samme som baggrund

en: Alternate background:
da: Skiftende baggrund:

en: Selected foreground:
da: Forgrund til markeret:

en: Selected background:
da: Baggrund til markeret:

en: Same as alt. background
da: Samme som skiftende baggrund

en: Alternate selected background:
da: Skiftende markeret baggrund:

en: Same as selected background
da: Samme som baggrund til markeret

en: Current foreground:
da: Forgrund til aktuel:

en: Not used
da: Ikke brugt

en: Same as selected foreground
da: Samme som forgrund til markeret

en: Selected current foreground:
da: Forgrund til markeret aktuel:

en: Current background:
da: Baggrund til aktuel:

en: Inactive
da: Inaktiv

en: Same as active
da: Samme som aktiv

en: Dim target color:
da: Dæmp målfarve:

en: Dim factor:
da: Dæmpningsfaktor:

en: KDE default
da: KDE's standard

en: Synchronizer
da: Synkronisør

en: Equals foreground:
da: Forgrund til ens:

en: Equals background:
da: Baggrund til ens:

en: Differing foreground:
da: Forgrund til forskellig:

en: Differing background:
da: Baggrund til forskellig:

en: Copy to left foreground:
da: Forgrund til kopiér til venstre:

en: Copy to left background:
da: Baggrund til kopiér til venstre:

en: Copy to right foreground:
da: Forgrund til kopiér til højre:

en: Copy to right background:
da: Baggrund til kopiér til højre:

en: Delete foreground:
da: Forgrund til sletning:

en: Delete background:
da: Baggrund til sletning:

en: Other
da: Andet

en: Quicksearch, match foreground:
da: Kviksøg, forgrund til fund:

en: Quicksearch, match background:
da: Kviksøg, baggrund til fund:

en: Quicksearch, non-match foreground:
da: Kviksøg, forgrund til ikke-fund:

en: Quicksearch, non-match background:
da: Kviksøg, baggrund til ikke-fund:

en: Statusbar, active foreground:
da: Statuslinje, aktiv forgrund:

en: Statusbar, active background:
da: Statuslinje, aktiv baggrund:

en: Statusbar, inactive foreground:
da: Statuslinje, inaktiv forgrund:

en: Statusbar, inactive background:
da: Statuslinje, inaktiv baggrund:

en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: Import color-scheme
da: Importér farvetema

en: Export color-scheme
da: Eksportér farvetema

en: Selected + Current
da: Markeret + aktuel

en: Selected 2
da: Markeret 2

en: Selected 1
da: Markeret 1

en: Current
da: Aktuel

en: Invalid symlink
da: Ugyldigt symlink

en: Symbolic link
da: Symbolsk link

en: Application
da: Program

en: Folder
da: Mappe

en: Copy to right
da: Kopiér til højre

en: Copy to left
da: Kopiér til venstre

en: Differing
da: Forskellig

en: Equals
da: Ens

en: Quicksearch non-match
da: Kviksøg, ikke-fund

en: Quicksearch match
da: Kviksøg, fund

en: Statusbar active
da: Statuslinje aktiv

en: Statusbar inactive
da: Statuslinje inaktiv

en: Select a color-scheme file
da: Vælg en farvetema-fil

en: Error: unable to read from file
da: Fejl: Kan ikke læse filen

en: Select a color scheme file
da: Vælg en farvetema-fil

en: File %1 already exists. Are you sure you want to overwrite it?
da: Filen %1 findes allerede. Vil du virkelig overskrive den?

en: Error: unable to write to file
da: Fejl: Kunne ikke skrive til filen

en: Packers
da: Pakkere

en: Checksum Utilities
da: Tjeksumsværktøjer

en: The %1 path is incorrect, no valid path found.
da: Stien %1 er forkert, ingen gyldig sti fundet.

en: The %1 path is incorrect, %2 used instead.
da: Stien %1 er forkert, brug %2 i stedet.

en: Viewer/Editor
da: Fremviser/editor

en: Internal editor and viewer opens each file in a separate window
da: Den interne editor og fremviser åbner hver fil i et separat vindue

en: If checked, each file will open in a separate window, otherwise, the viewer will work in a single, tabbed mode
da: Når markeret, vil hver fil åbne i et separat vindue, hvis ikke, vil fremviseren arbejde i et enkelt vindue med faneblade

en: Viewer
da: Fremviser

en: Default viewer mode:
da: Standard fremvisertilstand:

en: Generic mode
da: Generisk tilstand

en: Use the system's default viewer
da: Brug systemets standardfremviser

en: Text mode
da: Teksttilstand

en: View the file in text-only mode
da: Vis filen i kun-tekst-tilstand

en: Hex mode
da: Hex-tilstand

en: View the file in hex-mode (better for binary files)
da: Fremvis filen i hex-tilstand (bedre til binære filer)

en: Lister mode
da: Listningstilstand

en: View the file with lister (for huge text files)
da: Vis filen med listning (til enorme tekstfiler)

en: Use Okteta as Hex viewer
da: Brug Okteta som hex-fremviser

en: If available, use Okteta as Hex viewer instead of the internal viewer
da: Brug Okteta som hex-fremviser hvis den er tilgængelig, i stedet for den interne fremviser

en: Use lister if the text file is bigger than:
da: Brug listning hvis tekstfilen er større end:

en: Hint: use 'internal editor' if you want to use Krusader's fast built-in editor
da: Tip: Brug "intern editor" hvis du vil bruge Krusaders hurtige indbyggede editor

en: Atomic extensions
da: Atomare filendelser

en: Atomic extensions:
da: Atomare filendelser:

en: Warn on exit
da: Advarsel ved afslutning

en: Display a warning when trying to close the main window.
da: Vis en advarsel ved forsøg på at lukke hovedvinduet.

en: Show and close to tray
da: Vis og luk til statusområde

en: Show an icon in the system tray and keep running in the background when the window is closed.
da: Vis et ikon i statusområdet og hold det kørende i baggrunden når vinduet lukkes.

en: Temp Folder:
da: Midlertidig mappe:

en: Note: you must have full permissions for the temporary folder.
da: Bemærk: Du skal have alle rettigheder til den midlertidige mappe.

en: Delete mode
da: Sletningstilstand

en: Move to trash
da: Flyt til papirkurv

en: Files will be moved to trash when deleted.
da: Filer vil blive flyttet til papirkurv når de slettes.

en: Delete files
da: Slet filer

en: Files will be permanently deleted.
da: Filer vil blive slettet permanent.

en: External Terminal:
da: Ekstern terminal:

en: %d will be replaced by the workdir.
da: %d vil blive erstattet med arbejdsmappen.

en: Embedded Terminal sends Chdir on panel change
da: Indlejret terminal sender Chdir ved panelforandringer

en: When checked, whenever the panel is changed (for example, by pressing Tab), Krusader changes the current folder in the embedded terminal.
da: Når markeret, vil Krusader skifte aktiv mappe den indlejrede terminal, hver gang panelet ændres (f.eks. ved tryk på tabulator-tasten).

en: Searching for tools...
da: Søger efter værktøjer...

en: Make sure to install new tools in your <code>$PATH</code> (e.g. /usr/bin)
da: Sørg for at installere nye værktøjer i din <code>$PATH</code> (f.eks. /usr/bin)

en: Add new atomic extension
da: Tilføj ny atomar filendelse

en: Extension:
da: Filendelse:

en: Atomic extensions must start with '.' and must contain at least one more '.' character.
da: Atomare filendelser skal begynde med "." og skal indeholde mindst et yderligere "."-tegn.

en: Navigator bar
da: Navigationslinjen

en: Edit Mode by default
da: Redigeringstilstand som standard

en: Show editable path in Navigator bar by default
da: Vis redigerbar sti i navigationsbjælken som standard

en: Show full path by default
da: Vis fuld sti som standard

en: Always show full path in Navigator bar by default.
da: Vis altid fuld sti i navigationslinjen som standard.

en: Autoselect folders
da: Markér mapper automatisk

en: When matching the select criteria, not only files will be selected, but also folders.
da: Når de valgte kriterier opfyldes, markeres ikke kun filer, men også mapper.

en: Rename selects extension
da: Omdøbning vælger filendelse

en: When renaming a file, the whole text is selected. If you want Total-Commander like renaming of just the name, without extension, uncheck this option.
da: Ved omdøbning af en fil markeres hele teksten. Hvis du ønsker Total-Commander-agtig omdøbning af kun navnet, uden filendelsen, så afmarkér denne indstilling.

en: Unselect files before copy/move
da: Afmarkér filer før kopiering/flytning

en: Unselect files, which are to be copied/moved, before the operation starts.
da: Afmarkér filer som skal kopieres/flyttes, før operationen starter.

en: Filter dialog remembers settings
da: Filterdialogen husker indstillinger

en: The filter dialog is opened with the last filter settings that where applied to the panel.
da: Filterdialogen åbnes med de seneste filterindstillinger der blev anvendt på panelet.

en: Tabs
da: Faneblade

en: Use full path tab names
da: Brug fuld sti i fanebladsnavne

en: Display the full path in the folder tabs. By default only the last part of the path is displayed.
da: Vis den fulde sti i mappefanebladene. Som standard vil kun den sidste del af stien blive vist.

en: Show Tab Bar on single tab
da: Vis fanebladslinje på ét faneblad

en: Show the tab bar with only one tab.
da: Vis fanebladslinje med kun ét faneblad.

en: Tab Bar position:
da: Placering af fanebladslinje:

en: Top
da: Øverst

en: Bottom
da: Nederst

en: Search bar
da: Søglinje

en: Start by typing
da: Start ved at skrive

en: Open search bar and start searching by typing in panel.
da: Åbn søgebjælken og begynd at søge ved at skrive i panelet.

en: Case sensitive
da: Versalfølsom

en: Search must match case.
da: Søgning skal være versalførsom.

en: Up/Down cancels search
da: Op/ned annullerer søgning

en: Pressing the Up/Down buttons closes the search bar (only in search mode).
da: Tryk på knapperne op/ned lukker søgebjælken (kun i søgetilstand).

en: Default mode:
da: Standard tilstand:

en: Search
da: Søg

en: Select
da: Vælg

en: Set the default mode on first usage
da: Angiv standardtilstand ved første brug

en: Bookmark Search
da: Bogmærkesøgning

en: Always show search bar
da: Vis altid søgebjælken

en: Make bookmark search bar always visible
da: Gør bogmærkesøgning-bjælken altid synlig

en: Search in special items
da: Søg i særlige elementer

en: Bookmark search is also applied to special items in bookmark menu like Trash, Popular URLs, Jump Back, etc.
da: Bogmærkesøgning anvendes også på særlige elementer i bogmærkemenuen såsom papirkurv, populære URL'er, gå tilbage osv.

en: Status/Totalsbar
da: Status-/totallinje

en: Show size in bytes too
da: Vis også størrelse i bytes

en: Show space information
da: Vis pladsinformation

en: Show free/total space on the device
da: Vis ledig/samlet plads på enheden

en: Frame Color:
da: Rammefarve:

[ctx: Frame color]
en: Defined by Layout
da: Defineret af layout

[ctx: Frame color]
en: None
da: Ingen

[ctx: Frame color]
en: Statusbar
da: Statuslinje

en: Frame Shape:
da: Rammeform:

[ctx: Frame shape]
en: Defined by Layout
da: Defineret af layout

[ctx: Frame shape]
en: None
da: Ingen

[ctx: Frame shape]
en: Box
da: Boks

en: Frame Shadow:
da: Rammeskygge:

[ctx: Frame shadow]
en: Defined by Layout
da: Defineret af layout

[ctx: Frame shadow]
en: None
da: Ingen

[ctx: Frame shadow]
en: Raised
da: Hævet

[ctx: Frame shadow]
en: Sunken
da: Forsænket

en: Default icon size:
da: Standard ikonstørrelse:

en: Use icons in the filenames
da: Brug ikoner i filnavnene

en: Show the icons for filenames and folders.
da: Vis ikoner for filnavne og mapper.

en: Show previews by default
da: Vis forhåndsvisning som standard

en: Show previews of files and folders.
da: Vis forhåndsvisning af filer og mapper.

en: View font:
da: Visningsskrifttype:

en: The duration after a tooltip is shown for a file item, in milliseconds. Set a negative value to disable tooltips.
da: Varigheden et værktøjstip vises for et filelement i millisekunder. Angiv en negativ værdi for at deaktivere værktøjstip.

en: Tooltip delay (msec):
da: Forsinkelse på værktøjstip (msek.):

en: Use human-readable file size
da: Brug letlæselig filstørrelse

en: File sizes are displayed in B, KB, MB and GB, not just in bytes.
da: Filestørrelser vises i B, KB, MB, og GB, ikke kun i bytes.

en: Show hidden files
da: Vis skjulte filer

en: Display files beginning with a dot.
da: Vis filer der starter med et punktum.

en: Numeric Permissions
da: Numeriske rettigheder

en: Show octal numbers (0755) instead of the standard permissions (rwxr-xr-x) in the permission column.
da: Vis oktaltal (0755) i stedet for standardrettigheder (rwxr-xr-x) i rettighedskolonnen.

en: Load the user defined folder icons
da: Indlæs de brugerdefinerede mappeikoner

en: Load the user defined folder icons (can cause decrease in performance).
da: Indlæs de brugerdefinerede mappeikoner (kan forringe ydelsen).

en: Always show current item
da: Vis altid aktuelt element

en: Show current item border decoration in inactive panel.
da: Vis kantdekoration på aktuelt element i inaktivt panel.

en: Sort method:
da: Sorteringsmetode:

en: Alphabetical
da: Alfabetisk

en: Alphabetical and numbers
da: Alfabetisk og tal

en: Character code
da: Tegnkode

en: Character code and numbers
da: Tegnkode og tal

en: Case sensitive sorting
da: Versalfølsom sortering

en: All files beginning with capital letters appear before files beginning with non-capital letters (UNIX default).
da: Alle filer hvis navn starter med store bogstaver, vil komme før filer hvis navn begynder med små bogstaver (UNIX-standard).

en: Show folders first
da: Vis mapper først

en: Always sort dirs by name
da: Sortér altid mapper efter navn

en: Folders are sorted by name, regardless of the sort column.
da: Mapper sorteres efter navn, uanset sorteringskolonne.

en: Locale aware sorting
da: Lokalitetsopmærksom sortering

en: The sorting is performed in a locale- and also platform-dependent manner. Can be slow.
da: Sorteringen foretages på en lokalitets- og platformsafhængig måde. Kan være langsomt.

en: View modes
da: Visningstilstande

en: Default view mode:
da: Standard visningstilstand:

en: Buttons
da: Knapper

en: Toolbar buttons have icons
da: Værktøjslinjeknapper har ikoner

en: Show Media Button
da: Vis medieknap

en: The media button will be visible.
da: Medieknappen vil være synlig.

en: Show Back Button
da: Vis Tilbage-knap

en: Show Forward Button
da: Vis Frem-knap

en: Show History Button
da: Vis historikknappen

en: The history button will be visible.
da: Historikknappen vil være synlig.

en: Show Bookmarks Button
da: Vis bogmærkeknappen

en: The bookmarks button will be visible.
da: Bogmærkeknappen vil være synlig.

en: Show Panel Toolbar
da: Vis panelværktøjslinje

en: The panel toolbar will be visible.
da: Panelværktøjslinjen vil være synlig.

en: Visible Panel Toolbar buttons
da: Synlige panelværktøjslinje-knapper

en: Equal button (=)
da: Lig med-knap (=)

en: Changes the panel folder to the other panel folder.
da: Skifter panelmappen til den anden panelmappe.

en: Up button (..)
da: Op-knap (..)

en: Changes the panel folder to the parent folder.
da: Skifter panelmappen til overmappen.

en: Home button (~)
da: Hjem-knap (~)

en: Changes the panel folder to the home folder.
da: Skifter panelmappen til hjemmemappen.

en: Root button (/)
da: Rod-knap (/)

en: Changes the panel folder to the root folder.
da: Skifter panelmappen til rodmappen.

en: Toggle-button for sync-browsing
da: Til/fra-knap til synkroniseringsbrowsing

en: Each folder change in the panel is also performed in the other panel.
da: Enhver mappeforandring i panelet udføres også i det andet panel.

en: Selection Mode
da: Markeringstilstand

en: Krusader Mode
da: Krusader-tilstand

en: Both keys allow selecting files. To select more than one file, hold the Ctrl key and click the left mouse button. Right-click menu is invoked using a short click on the right mouse button.
da: Begge taster muliggør markering af filer. For at vælge mere end en fil, holdes Ctrl-tasten nede, og tryk på venstre museknap. Højrekliksmenuen fremkaldes ved et kort klik på højre museknap.

en: Konqueror Mode
da: Konqueror-tilstand

en: Pressing the left mouse button selects files - you can click and select multiple files. Right-click menu is invoked using a short click on the right mouse button.
da: Tryk på venstre museknap markerer filer - du kan klikke og vælge flere filer ad gangen. Højrekliksmenuen fremkaldes ved et kort klik på højre museknap.

en: Total-Commander Mode
da: Total-Commander-tilstand

en: The left mouse button does not select, but sets the current file without affecting the current selection. The right mouse button selects multiple files and the right-click menu is invoked by pressing and holding the right mouse button.
da: Den venstre museknap markerer ikke, men fokuserer på den aktive fil, uden at påvirke den aktuelle markering. Højre museknap markerer flere filer ad gangen, og højrekliksmenuen fremkaldes ved at trykke og holde den højre museknap nede.

en: Ergonomic Mode
da: Ergonomisk tilstand

en: The left mouse button does not select, but sets the current file without affecting the current selection. The right mouse button invokes the context-menu. You can select with Ctrl key and the left button.
da: Den venstre museknap markerer ikke, men fokuserer på den aktive fil, uden at påvirke den aktuelle markering. Højre museknap fremkalder kontekstmenuen. Du kan markere med Ctrl-tasten venstre museknap.

en: Custom Selection Mode
da: Brugerdefineret markeringstilstand

en: Design your own selection mode.
da: Design din egen markeringstilstand.

en: Details
da: Detaljer

en: Double-click selects (classic)
da: Dobbeltklik markerer (klassisk)

en: A single click on a file will select and focus, a double click opens the file or steps into the folder.
da: Et enkelt klik på en fil vil markere og fokusere på den, et dobbeltklik åbner filen, eller dykker ned i mappen.

en: Obey global selection policy
da: Følg den globale markeringspolitik

en: <p>Use global setting:</p><p><i>Plasma System Settings -> Input Devices -> Mouse</i></p>
da: <p>Brug global indstilling:</p><p><i>Plasma Systemindstillinger -> Input-enheder -> Mus</i></p>

en: Based on KDE's selection mode
da: Baseret på KDE's markeringstilstand

en: If checked, use a mode based on KDE's style.
da: Når markeret, bruges en tilstand baseret på KDE's stil.

en: Left mouse button selects
da: Venstre museknap markerer

en: If checked, left clicking an item will select it.
da: Når markeret, vil venstreklik på et element markere det.

en: Left mouse button preserves selection
da: Venstre museknap bevarer markering

en: If checked, left clicking an item will select it, but will not unselect other, already selected items.
da: Når markeret, vil venstreklik på et element markere det, men vil ikke afmarkereallerede markerede elementer.

en: Shift/Ctrl-Left mouse button selects
da: Skift/Ctrl+venstre museknap markerer

en: If checked, Shift/Ctrl left clicking will select items.
    Note: this is meaningless if 'Left Button Selects' is checked.
da: Når markeret, vil Skift/Ctrl+venstreklik markere elementer.
    Bemærk: Dette er meningsløst hvis "Venstre knap markerer" er markeret.

en: Right mouse button selects
da: Højre museknap markerer

en: If checked, right clicking an item will select it.
da: Når markeret, vil højreklik på et element markere det.

en: Right mouse button preserves selection
da: Højre museknap bevarer markering

en: If checked, right clicking an item will select it, but will not unselect other, already selected items.
da: Når markeret, vil højreklik på et element markere det, men vil ikke afmarkereallerede markerede elementer.

en: Shift/Ctrl-Right mouse button selects
da: Skift/Ctrl+højre museknap markerer

en: If checked, Shift/Ctrl right clicking will select items.
    Note: this is meaningless if 'Right Button Selects' is checked.
da: Når markeret, vil Skift/Ctrl+højreklik markere elementer. 
    Bemærk: Dette er meningsløst hvis "Højre knap markerer" er markeret.

en: Spacebar moves down
da: Mellemrumstast flytter nedad

en: If checked, pressing the spacebar will select the current item and move down.
    Otherwise, current item is selected, but remains the current item.
da: Når markeret, vil aktivering af mellemrumstasten markere det aktuelle element og flytte nedad.
    Ellers markeres det aktuelle element, men det forbliver aktuelt.

en: Spacebar calculates disk space
da: Mellemrumstast udregner diskforbrug

en: If checked, pressing the spacebar while the current item is a folder, will (except from selecting the folder)
    calculate space occupied of the folder (recursively).
da: Når markeret, vil aktivering af mellemrumstasten, mens det aktuelle element er en mappe (udover at markere mappen), 
    udregne den forbrugte diskplads for mappen (rekursivt).

en: Insert moves down
da: Insert flytter nedad

en: If checked, pressing Insert will select the current item, and move down to the next item.
    Otherwise, current item is not changed.
da: Når markeret, vil aktivering af Insert markere det aktuelle element, og flytte nedad til næste element. 
    Ellers ændres det ikke aktuelle element ikke.

en: Right clicking pops context menu immediately
da: Højreklik fremkalder straks kontekstmenu

en: If checked, right clicking will result in an immediate showing of the context menu.
    Otherwise, user needs to click and hold the right mouse button for 500ms.
da: Når markeret, vil højreklik straks fremkalde visning af kontekstmenuen.
    Ellers skal brugeren klikke og holde den højre museknap i 500 ms.

en: Media Menu
da: Medier-menuen

en: Show Mount Path
da: Vis monteringssti

en: Show File System Type
da: Vis type af filsystem

en: Show Size:
da: Vis størrelse:

[ctx: setting 'show size']
en: Always
da: Altid

[ctx: setting 'show size']
en: When Device has no Label
da: Når enheden ikke har en etiket

[ctx: setting 'show size']
en: Never
da: Aldrig

en: Defined Links
da: Definerede links

en: Add protocol to the link list.
da: Føj protokol til linklisten.

en: Remove protocol from the link list.
da: Fjern protokol fra linklisten.

en: Add MIME to the selected protocol on the link list.
da: Føj MIME til den markerede protokol i linklisten.

en: Remove MIME from the link list.
da: Fjern MIME fra linklisten.

en: Protocols
da: Protokoller

en: MIMEs
da: MIME-typer

en: Defines the panel profile used at startup. A panel profile contains:<ul><li>all the tabs paths</li><li>the current tab</li><li>the active panel</li></ul><b>&lt;Last session&gt;</b> is a special panel profile which is saved automatically when Krusader is closed.
da: Definerer den panelprofil der bruges ved opstart. En panelprofil indeholder:<ul><li>alle fanebladsstier</li><li>aktuelt faneblad</li><li>det aktive panel</li></ul><b>&lt;Forrige session&gt;</b> er en speciel panelprofil, som gemmes automatisk når Krusader lukkes.

en: Startup profile:
da: Opstartsprofil:

en: <Last session>
da: <Forrige session>

en: Show splashscreen
da: Vis opstartsbilede

en: Display a splashscreen when starting Krusader.
da: Vis opstartsbillede ved start af Krusader.

en: Single instance mode
da: Enkeltinstans-tilstand

en: Only one Krusader instance is allowed to run.
da: Kun én Krusader-instans får lov at køre.

en: Fallback Icon Theme:
da: Reserve-ikontema:

en: Whenever icon is not found in system icon theme, this theme will be used as a fallback. If fallback theme doesn't contain the icon, Breeze or Oxygen will be used if any of these are present.
da: Når et ikon ikke findes i systemets ikontema, vil dette tema blive brugt som reserve. Hvis reservetemaet ikke indeholder ikonet, vil Breeze eller Oxygen blive brugt hvis de er til stede.

en: User Interface
da: Brugerflade

en: Save last position, size and panel settings
da: Gem seneste position, størrelse og panelindstillinger

en: <p>At startup, the main window will resize itself to the size it was when last shutdown. It will also appear in the same location of the screen, having panels sorted and aligned as they were before.</p> <p>If this option is disabled, you can use the menu <i>Window -> Save Position</i> option to manually set the main window's size and position at startup.</p>
da: <p>Ved start vil hovedvinduet genskabe sin størrelse fra før forrige nedlukning. Det vil også fremkomme samme sted på skærmen, med panelerne sorterede og justerede som de var før.</p><p>Hvis denne indstilling er deaktiveret, kan du bruge indstillingen i menuen <i>Vindue -> Gem position</i> til manuelt at angive hovedvinduets størrelse og position ved opstart.</p>

en: Update default panel settings
da: Opdatér standardindstillinger for panel

en: When settings of a panel are changed, save them as the default for new panels of the same type.
da: Når indstillinger for et panel ændres, gemmes de som standard for nye paneler af samme type.

en: Start to tray
da: Start i statusområde

en: Krusader starts to tray, without showing the main window
da: Krusader starter i statusområdet uden at vise hovedvinduet

en: Save component settings on exit
da: Gem komponentindstillinger ved afslutning

en: Check the state of the user interface components and restore them to their condition when last shutdown.
da: Kontrollér tilstanden af brugerfladekomponenterne og genskab dem til deres tilstand ved forrige nedlukning.

en: Show function keys
da: Vis funktionstaster

en: Function keys will be visible after startup.
da: Funktionstaster vil være synlige efter opstart.

en: Show command line
da: Vis kommandolinjen

en: Command line will be visible after startup.
da: Kommandolinjen vil være synlig efter opstart.

en: Show embedded terminal
da: Vis indlejret terminal

en: Embedded terminal will be visible after startup.
da: Indlejret terminal vil være synlig efter opstart.

en: Here you can configure settings about useractions.
    To set up, configure and manage your useractions please use ActionMan.
da: Her kan du justere indstillinger for brugerhandlinger.
    Brug ActionMan til at indstille og håndtere dine brugerhandlinger.

en: Terminal execution
da: Terminalkørsel

en: Terminal for UserActions:
da: Terminal til brugerhandlinger:

en: %t will be replaced by the title of the action,
    %d with the workdir.
da: %t vil blive erstattet med handlingens titel,
    %d med arbejdsmappen.

en: Output collection
da: Output-samling

en: Normal font:
da: Normal skrifttype:

en: Font with fixed width:
da: Skrifttype med fast bredde:

en: Use fixed width font as default
da: Brug skrifttype med fast bredde som standard

en: Konfigurator - Creating Your Own Krusader
da: Konfigurator - Skab din egen Krusader

en: Startup
da: Opstart

en: Krusader's settings upon startup
da: Krusaders indstillinger ved opstart

en: Basic Operations
da: Basale operationer

en: Advanced
da: Avanceret

en: Be sure you know what you are doing.
da: Vær sikker på at du ved hvad du gør.

en: Customize the way Krusader deals with archives
da: Tilpas måden Krusader håndterer arkiver på

en: Dependencies
da: Afhængigheder

en: Set the full path of the external applications
da: Angiv den fulde sti til de eksterne programmer

en: User Actions
da: Brugerhandlinger

en: Configure your personal actions
da: Indstil dine personlige handlinger

en: Link MIMEs to protocols
da: Tilknyt MIME-typer til protokoller

en: The current page has been changed. Do you want to apply changes?
da: Den nuværende side er blevet ændret. Vil du anvende ændringerne?

en: Custom color
da: Brugervalgt farve

[ctx: Default color]
en: Default
da: Standard

en: Red
da: Rød

en: Green
da: Grøn

en: Blue
da: Blå

en: Yellow
da: Gul

en: Dark Red
da: Mørkerød

en: Dark Green
da: Mørkegrøn

en: Dark Blue
da: Mørkeblå

en: Dark Cyan
da: Mørk cyan

en: Dark Magenta
da: Mørk magenta

en: Dark Yellow
da: Mørkegul

en: White
da: Hvid

en: Light Gray
da: Lysegrå

en: Gray
da: Grå

en: Dark Gray
da: Mørkegrå

en: Black
da: Sort

en: unarj not found, but arj found, which will be used for unpacking
da: unarj ikke fundet, men arj fundet, hvilken vil blive anvendt til udpakning

en: rpm found, but cpio not found which is required for unpacking
da: rpm fundet, men cpio ikke, hvilket kræves til udpakning

en: Found
da: Fundet

en: Packing
da: Pakker

en: Unpacking
da: Pakker ud

en: Note
da: Bemærk

en: enabled
da: aktiveret

en: disabled
da: deaktiveret

en: diff utility
da: diff-værktøj

en: email client
da: e-mail-klient

en: batch renamer
da: batch-omdøbning

en: checksum utility
da: tjeksumsværktøj

en: Tool
da: Værktøj

en: Tab-Switch panel
da: Tab-skift panel

en: Show Main Toolbar
da: Vis hovedværktøjslinjen

en: Show Job Toolbar
da: Vis jobværktøjslinjen

en: Show Actions Toolbar
da: Vis handlingsværktøjslinje

en: Show &FN Keys Bar
da: Vis &FN-taster-linjen

en: Show &Command Line
da: Vis &kommandolinjen

en: Show &Embedded Terminal
da: Vis indl&ejret terminal

en: Show &Hidden Files
da: Vis s&kjulte filer

en: S&wap Panels
da: O&mbyt panelerne

en: Empty Trash
da: Tøm papirkurv

en: Trash Popup Menu
da: Pop-op-menu for papirkurv

en: Sw&ap Sides
da: By&t side

en: popup cmdline
da: pop-op-kommandolinje

en: Start &Root Mode Krusader
da: Start Krusader i &root-tilstand

en: Pro&files
da: Pro&filer

en: Sp&lit File...
da: Opde&l fil...

en: Com&bine Files...
da: Kom&binér filer...

en: &Select Newer and Single
da: &Markér nyere og single

en: Select &Newer
da: Markér &nyere

en: Select &Single
da: Markér &single

en: Select Different &and Single
da: Markér forskellig &og single

en: Select &Different
da: Markér &forskellig

en: Start and &Forget
da: Start og &glem

en: Display &Separated Standard and Error Output
da: Vis &adskilt standard- og fejl-output

en: Display &Mixed Standard and Error Output
da: Vis &sammenblandet standard- og fejl-output

en: Start in &New Terminal
da: Start i &ny terminal

en: Send to &Embedded Terminal Emulator
da: Send til &indlejret terminalemulator

en: Start &Terminal
da: Start &terminal

en: &Search...
da: &Søg...

en: Synchronize Fol&ders...
da: Synkronisér &mapper...

en: D&isk Usage...
da: D&iskforbrug...

en: Configure &Krusader...
da: Indstil &Krusader...

en: Save &Position
da: Gem &position

en: Compare b&y Content...
da: Sammenlign &efter indhold...

en: Multi &Rename...
da: Masse&omdøb...

en: Vertical Mode
da: Lodret tilstand

en: User&actions
da: &Brugerhandlinger

en: Manage User Actions...
da: Håndtér brugerhandlinger...

en: Select Remote Charset
da: Vælg eksternt tegnsæt

en: Quit Krusader.
da: Afslut Krusader.

en: Popular URLs...
da: Populære URL'er...

en: Toggle Fullscreen Embedded Terminal
da: Slå fuldskærm indlejret terminal til/fra

en: Move Focus Up
da: Flyt fokus op

en: Move Focus Down
da: Flyt fokus ned

en: Setup Krusader the way you like it
da: Sæt Krusader op som du kan lide den

en: Search for files
da: Søg efter filer

en: No selected files to send.
da: Ingen markerede filer at sende.

en: Krusader cannot find a supported mail client. Please install one to your path. Hint: Krusader supports KMail.
da: Krusader kan ikke finde en understøttet e-mail-klient. Installér venligst en i din PATH. Tip: Krusader understøtter KMail.

en: Sending file: %2 | Sending files: %2
da[0]: Sender fil: %2
da[1]: Sender filer: %2

en: Error executing %1.
da: Fejl ved kørsel af %1.

en: Do not know which files to compare.
da: Ved ikke hvilke filer der skal sammenlignes.

en: To compare two files by content, you can either:<ul><li>Select one file in the left panel, and one in the right panel.</li><li>Select exactly two files in the active panel.</li><li>Make sure there is a file in the other panel, with the same name as the current file in the active panel.</li></ul>
da: For at sammenligne to filers indhold kan du enten: <ul><li>Markere en fil i det venstre panel, og en i højre panel.</li><li>Markér præcis to filer i det aktive panel.</li><li>Sørge for at der er en fil i det andet panel, med samme navn som den aktuelle fil i det aktive panel.</li></ul>

en: Krusader is unable to download %1
da: Krusader kan ikke downloade %1

en: Krusader cannot find any of the supported diff-frontends. Please install one to your path. Hint: Krusader supports Kompare, KDiff3 and Xxdiff.
da: Krusader kan ikke finde nogen understøttede "diff"-brugerflader. Installér venligst en i din PATH. Tip: Krusader understøtter Kompare, KDiff3 og Xxdiff.

en: Cannot find the 'locate' command. Please install the findutils-locate package of GNU, or set its dependencies in Konfigurator
da: Kan ikke finde "locate"-kommandoen. Installér pakken "findutils" fra GNU, eller sæt dens afhængigheder i Konfigurator

[ctx: Arg is a string containing the bad quoting.]
en: Bad quoting in terminal command:
    %1
da: Forkerte citationstegn i terminalkommando:
    %1

en: Error executing '%1'.
da: Fejl ved kørsel af "%1".

en: Improper operations in root mode can damage your operating system. <p>Furthermore, running UI applications as root is insecure and can allow attackers to gain root access.
da: Upassende handlinger i root-tilstand kan skade dit operativsystem. <p>Derudover er det usikkert at køre grafiske programmer som root og kan give hackere root-adgang.

en: Cannot start root mode Krusader, %1 not found or not executable. Please verify that kde-cli-tools are installed.
da: Kan ikke starte Krusader i root-tilstand, %1 blev ikke fundet eller er ikke kørbar. Tjek at kde-cli-tools er installeret.

en: Do not know which file to split.
da: Ved ikke hvilken fil der skal opdeles.

en: You cannot split a folder.
da: Du kan ikke opdele en mappe.

en: Do not know which files to combine.
da: Ved ikke hvilke filer der skal kombineres.

en: You cannot combine a folder.
da: Du kan ikke kombinere en mappe.

en: Not a split file: %1.
da: Ikke en opdelt fil %1.

en: Select only one split file.
da: Vælg kun én opdelt fil.

en: Combining %1.* to folder:
da: Kombinerer %1.* til mappe:

en: Open trash bin
da: Åbn papirkurv

en: Empty trash bin
da: Tøm papirkurv

en: Statusbar will show basic information about file below mouse pointer.
da: Statuslinjen vil vise basal information om filen under musemarkøren.

en: <qt><b>Welcome to Krusader.</b><p>As this is your first run, your machine will now be checked for external applications. Then the Konfigurator will be launched where you can customize Krusader to your needs.</p></qt>
da: <qt><b>Velkommen til Krusader.</b><p>Da dette er din første kørsel, vil din installation blive kontrolleret for eksterne programmer. Derefter starter Konfigurator, hvor du kan tilpasse Krusader efter dine behov.</p></qt>

en: Bring Main Window to Top
da: Placér hovedvinduet øverst

note: i18n: ectx: Menu (lister)
en: Lister
da: Listning

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
da: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
da: &Redigér

note: i18n: ectx: Menu (compare setup)
en: Compare Se&tup
da: Sammenligningsopsæ&tning

note: i18n: ectx: Menu (myview)
en: &View
da: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
da: &Kør

note: i18n: ectx: Menu (_tools)
en: &Tools
da: Værk&tøjer

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
da: &Indstillinger

note: i18n: ectx: Menu (show_toolbars)
en: &Toolbars
da: Værk&tøjslinjer

note: i18n: ectx: Menu (command_execution_mode)
en: Command Execution &Mode Setup
da: Opsætning af kommando-kørsels&tilstand

note: i18n: ectx: Menu (window)
en: &Window
da: Vi&ndue

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
da: &Hjælp

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

note: i18n: ectx: ToolBar (actionsToolBar)
en: Actions Toolbar
da: Handlingsværktøjslinje

note: i18n: ectx: ToolBar (jobToolBar)
en: Job Toolbar
da: Jobværktøjslinjen

en: Function keys allow performing fast operations on files.
da: Funktionstaster gør det muligt at udføre hurtige handlinger på filer.

en: Horizontal Mode
da: Vandret tilstand

en: &Generic Viewer
da: &Generisk fremviser

en: &Text Viewer
da: &Tekstfremviser

en: &Hex Viewer
da: &Hex-fremviser

en: &Lister
da: &Listning

en: Text &Editor
da: Tekst&editor

en: &Detach Tab
da: &Frigør faneblad

en: &Close Current Tab
da: &Luk dette faneblad

en: &Next Tab
da: &Næste faneblad

en: &Previous Tab
da: Fo&rrige faneblad

[ctx: Arg is a string containing the bad quoting.]
en: Bad quoting in editor command:
    %1
da: Forkerte citationstegn i editor-kommando:
    %1

en: Can not open "%1"
da: Kan ikke åbne "%1"

[ctx: filename (filestate)]
en: %1 (Editing)
da: %1 (redigering)

[ctx: filename (filestate)]
en: %1 (Viewing)
da: %1 (visning)

[ctx: filestate: filename]
en: Editing: %1
da: Redigerer: %1

[ctx: filestate: filename]
en: Viewing: %1
da: Viser: %1

en: Save selection...
da: Gem markering...

en: Save as...
da: Gem som...

en: Print...
da: Udskriv...

en: Search next
da: Søg efter næste

en: Search previous
da: Søg efter forrige

en: Jump to position
da: Gå til position

en: Select charset
da: Vælg tegnsæt

en: Lister:
da: Listning:

en: Stop search
da: Stop søgning

en: Jump to next match
da: Gå til næste fund

en: Jump to previous match
da: Gå til forrige fund

en: Options
da: Indstillinger

en: Modify search behavior
da: Ændr søgeopførsel

en: From cursor
da: Fra markør

en: Match whole words only
da: Match kun hele ord

en: Error reading file %1.
da: Fejl ved læsning af filen %1.

en: Column: %1, Position: %2 (%3, %4%)
da: Kolonne: %1, Position: %2 (%3, %4%)

en: Search:
da: Søg:

en: Search position:
da: Søgeposition:

en: Text position:
da: Tekstposition:

en: Invalid number.
da: Ugyldigt nummer.

en: Number out of range.
da: Nummeret er udenfor rækkevidde.

en: Nothing is selected.
da: Intet er markeret.

en: Reverse printing is not supported. Continue with normal printing?
da: Omvendt udskrift er ikke understøttet. Vil du fortsætte med normal udskrift?

en: No file selected or selected file cannot be displayed.
da: Ingen fil valgt, eller den valgte fil kan ikke vises.

en: Error at opening %1.
da: Fejl ved åbning af %1.

en: Missing Plugin
da: Manglende plugin

[ctx: missing kpart - arg1 is a URL]
en: <b>No text editor plugin available.</b><br/>Internal editor will not work without this.<br/>You can fix this by installing Kate:<br/>%1
da: <b>Intet teksteditor-plugin tilgængeligt.</b><br/>Den interne editor kan ikke virke uden dette.<br/>Du kan løse dette ved at installere Kate:<br/>%1

en: %1 is bigger than %2 MB
da: %1 er større end %2 MB

en: Cannot edit %1
da: Kan ikke redigere %1

en: Search for:
da: Søg efter:

en: Do not search in path
da: Søg ikke i stien

en: Show only the existing files
da: Vis kun eksisterende filer

en: Case Sensitive
da: Versalfølsomt

en: Results
da: Resultater

en: Update DB
da: Opdater DB

en: Cannot start 'locate'. Check the 'Dependencies' page in konfigurator.
da: Kan ikke starte "locate". Tjek "Afhængigheder"-siden i Konfigurator.

en: Error during the start of 'locate' process.
da: Fejl under start af "locate"-processen.

en: Locate produced the following error message:
    
    %1
da: "Locate" fremkom med følgende fejlmeddelelse:
    
    %1

en: View (F3)
da: Vis (F3)

en: Edit (F4)
da: Redigér (F4)

en: Compare by content (F10)
da: Sammenlign efter indhold (F10)

en: Find next (Ctrl+N)
da: Find næste (Ctrl+N)

en: Find previous (Ctrl+P)
da: Find forrige (Ctrl+P)

en: Copy selected to clipboard
da: Kopiér markering til udklipsholder

en: Search string not found.
da: Søgestreng ikke fundet.

en: Locate results
da: "Locate"-resultater

en: Query Name
da: Forespørgselsnavn

en: Here you can name the file collection:
da: Her kan du navngive filsamlingen:

en: Feed to listbox
da: Indfødning til listefelt

en: Krusader
    Twin-Panel File Manager by KDE
da: Krusader
    Tvillinge-panels filhåndteringsprogram fra KDE

en: Krusader - ROOT PRIVILEGES
da: Krusader - ROOT-RETTIGHEDER

en: Developer
da: Udvikler

en: Documentation
da: Dokumentation

en: Author (retired)
da: Oprindelig udvikler (har trukket sig tilbage)

en: Developer (retired)
da: Udvikler (har trukket sig tilbage)

en: Webmaster (retired)
da: Webmaster (har trukket sig tilbage)

en: Documentation and marketing coordinator (retired)
da: Koordinering af dokumentation og markedsføring (har trukket sig tilbage)

en: Documentation & Proofing (retired)
da: Dokumentation og korrekturlæsning (har trukket sig tilbage)

en: Marketing & Product Research (retired)
da: Markedsføring og produktforskning (har trukket sig tilbage)

en: Everyone involved in KDE
da: Alle der har med KDE at gøre

en: KDE Translation Teams
da: KDE's oversættelseshold

en: QA, bug-hunting, patches and general help
da: Kvalitetssikring, fejljagt, rettelser og hjælp i almindelighed

en: Important help in KDE 4 porting
da: Vigtig hjælp med portering til KDE 4

en: Killer Logo and Icons for Krusader (contest winner)
da: Superlogo og ikoner til Krusader (konkurrencevinder)

en: Icon for Krusader
da: Ikon til Krusader

en: Viewer module for 3rd Hand
da: Fremvisningsmodul til 3rd Hand

en: Handbook Proof-Reader
da: Korrekturlæsning af håndbog

en: The old Bookmark Module
da: Det gamle bogmærkemodul

en: Dir history button
da: Mappehistorik-knap

en: ISO KIO slave
da: ISO KIO-slave

en: Icons for Krusader
da: Ikoner til Krusader

en: Usability and QA
da: Brugervenlighed og kvalitetssikring

en: patch for KViewer
da: rettelse til KViewer

en: the first patch ever!
da: den første rettelse nogensinde!

en: Bosnian translation
da: Bosnisk oversættelse

en: Brazilian Portuguese translation
da: Brasiliansk og portugisisk oversættelse

en: Bulgarian translation
da: Bulgarsk oversættelse

en: Catalan translation
da: Katalansk oversættelse

en: Chinese Simplified translation
da: Kinesisk oversættelse

en: Old Czech translation
da: Gammel tjekkisk oversættelse

en: Czech translation
da: Tjekkisk oversættelse

en: Old Danish translation
da: Gammel dansk oversættelse

en: Danish translation
da: Dansk oversættelse

en: Dutch translation
da: Hollandsk oversættelse

en: Old French translation
da: Gammel fransk oversættelse

en: French translation
da: Fransk oversættelse

en: Old German translation
da: Gammel tysk oversættelse

en: German translation
da: Tysk oversættelse

en: Greek translation
da: Græsk oversættelse

en: Old Hungarian translation
da: Gammel ungarsk oversættelse

en: Hungarian translation
da: Ungarsk oversættelse

en: Italian translation
da: Italiensk oversættelse

en: Japanese translation
da: Japansk oversættelse

en: Old Japanese translation
da: Gammel japansk oversættelse

en: Lithuanian translation
da: Litauisk oversættelse

en: Portuguese translation
da: Portugisisk oversættelse

en: Old Polish translation
da: Gammel polsk oversættelse

en: Polish translation
da: Polsk oversættelse

en: Russian translation
da: Russisk oversættelse

en: Old Russian translation
da: Gammel russisk oversættelse

en: Serbian translation
da: Serbisk oversættelse

en: Zdenko Podobný and Ondrej Pačay (Yogi)
da: Zdenko Podobný og Ondrej Pačay (Yogi)

en: Slovak translation
da: Slovakisk oversættelse

en: Slovenian translation
da: Slovensk oversættelse

en: Old Spanish translation
da: Gammel spansk oversættelse

en: Spanish translation
da: Spansk oversættelse

en: Old Swedish translation
da: Gammel svensk oversættelse

en: Swedish translation
da: Svensk oversættelse

en: Turkish translation
da: Tyrkisk oversættelse

en: Ukrainian translation
da: Ukrainsk oversættelse

en: Korean translation
da: Koreansk oversættelse

en: Start left panel at <path>
da: Start venstre panel i <path>

en: Start right panel at <path>
da: Start højre panel i <path>

en: Load this profile on startup
da: Indlæs denne profil ved opstart

en: Enable debug output
da: Aktivér fejlsøgningsoutput

en: URL to open
da: URL der skal åbnes

en: Open &MountMan
da: Åbn &MountMan

en: Cannot start 'mount'. Check the 'Dependencies' page in konfigurator.
da: Kan ikke starte "mount". Kontrollér "Afhængigheder"-siden i Konfigurator.

en: MountMan is not operational. Sorry
da: MountMan er ikke funktionsdygtig. Beklager

en: MountMan - Your Mount-Manager
da: MountMan - Din håndtering af monteringer

en: &Eject
da: &Skub ud

en: &Unmount
da: &Afmontér

en: Mnt.Point
da: Mnt.-punkt

en: Total Size
da: Størrelse i alt

en: Free Size
da: Ledig plads

en: Free %
da: Ledig %

en: Show only removable devices
da: Vis kun flytbare enheder

en: &Mount
da: &Montér

en: Format
da: Formatér

en: Calculate Occupied Space
da: Udregn anvendt plads

en: Name: %1
da: Navn: %1

en: Total occupied space: %1
da: Anvendt plads i alt: %1

en: in %1 folder | in %1 folders
da[0]: i %1 mappe
da[1]: i %1 mapper

en: and %1 file | and %1 files
da[0]: og %1 fil
da[1]: og %1 filer

en: Show Details
da: Vis detaljer

en: Show columns with details
da: Vis kolonner med detaljer

en: Show Hidden Folders
da: Vis skjulte mapper

en: Show folders starting with a dot
da: Vis mapper der starter med et punktum

en: Start From Root
da: Start fra roden

en: Set root of the tree to root of filesystem
da: Angiv træet rod til filsystemets rod

en: Start From Current
da: Start fra nuværende

en: Set root of the tree to the current folder
da: Angive træets rod til den aktuelle mappe

en: Start From Place
da: Start fra sted

en: Set root of the tree to closest folder listed in 'Places'
da: Angiv træets rod til den nærmeste mappe som er oplistet under "Steder"

[ctx: @action:inmenu]
en: Cut
da: Klip

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy
da: Kopiér

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Trash
da: Flyt til papirkurv

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
da: Slet

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
da: Egenskaber

[ctx: Default layout]
en: Default
da: Standard

en: Compact
da: Kompakt

en: Classic
da: Klassisk

en: Custom layout: "%1"
da: Brugertilpasset layout: "%1"

en: Preview not available
da: Forhåndsvisning ikke tilgængelig

en: Close the search bar
da: Luk søgebjælken

en: Change the search mode
da: Skift søgetilstand

en: Enter or select search string
da: Angiv eller vælg søgestreng

en: Save the current search string
da: Gem den aktuelle søgestreng

en: Open selection dialog
da: Åbn markeringsdialog

en: Saved search text to history
da: Gemte søgetekst i historik

en: The statusbar displays information about the filesystem which holds your current folder: total size, free space, type of filesystem, etc.
da: Statuslinjen viser information om filsystemet som den aktuelle mappe ligger i: Total størrelse, ledig plads, filsystemtype m.m.

en: Open menu with bookmarks. You can also add current location to the list, edit bookmarks or add subfolder to the list.
da: Åbn menu med bogmærker. Du kan også tilføje nuværende placering til listen, redigere bogmærker eller tilføje undermapper til listen.

en: Name of folder where you are. You can also enter name of desired location to move there. Use of Net protocols like ftp or fish is possible.
da: Navnet på den mappe du befinder dig i. Du kan også indtaste en sti for den ønskede placering. Det er desuden muligt at bruge netværksprotokoller så som ftp eller fish.

en: The totals bar shows how many files exist, how many selected and the bytes math
da: Totallinjen viser hvor mange filer der er, hvor mange der er markerede og byte-matematikken

en: Move Sidebar clockwise
da: Flyt sidepanel med uret

en: Open the Sidebar
da: Åbn sidepanelet

en: This button toggles the sync-browse mode.
    When active, each folder change is performed in the
    active and inactive panel - if possible.
da: Denne knap aktiverer synkronisér-browsing-tilstand.
    Når aktiv, vil enhver mappeforandring blive udført i det
    aktive og inaktive panel - om muligt.

en: Close the Sidebar
da: Luk sidepanelet

en: Warning: The left and the right side are showing the same folder.
da: Advarsel: Venstre og højre side viser den samme mappe.

[ctx: %1=free space,%2=total space,%3=percentage of usage, %4=mountpoint,%5=filesystem type]
en: %1 free out of %2 (%3%) on %4 [(%5)]
da: %1 ledig ud af %2 (%3%) på %4 [(%5)]

en: %1 free
da: %1 ledig

en: loading previews: %p%
da: indlæser forhåndsvisninger: %p%

en: >> Reading...
da: >> Læser...

en: >> Reading: %1 % complete...
da: >> Læser: %1% gennemført...

en: >> Reading: %1
da: >> Læser: %1

en: Error: %1
da: Fejl: %1

en: Cut to Clipboard
da: Klip til udklipsholder

en: Copy to Clipboard
da: Kopiér til udklipsholder

en: Paste from Clipboard
da: Indsæt fra udklipsholder

en: View File
da: Vis fil

en: Edit File
da: Redigér fil

en: &New Text File...
da: &Ny tekstfil...

en: Copy to other panel
da: Kopiér til det andet panel

en: Move to other panel
da: Flyt til andet panel

en: Copy delayed...
da: Kopiering forsinket...

en: Move delayed...
da: Flytning forsinket...

en: New Folder...
da: Ny mappe...

en: Start Terminal Here
da: Start terminal her

en: F3 View Dialog
da: F3 Vis dialog

en: Right-click Menu
da: Højrekliksmenu

en: &Properties...
da: &Egenskaber...

en: &Compare Folders
da: S&ammenlign mapper

en: Calculate &Occupied Space
da: Udregn &anvendt plads

en: Pac&k...
da: Pa&k...

en: &Unpack...
da: &Udpak...

en: Create Checksum...
da: Opret tjeksum...

en: Verify Checksum...
da: Verificér tjeksum...

en: New Symlink...
da: Nyt symlink...

en: T&est Archive
da: T&est arkiv

en: Alternative Delete
da: Alternativ sletning

en: Root
da: Rod

en: Go to Other Panel's Folder
da: Gå til det andet panels mappe

en: &Reload
da: &Genindlæs

en: Cancel Refresh of View
da: Annullér genopfrisk af visning

en: New Net &Connection...
da: Ny net&forbindelse...

en: Disconnect &from Net
da: A&fbryd netforbindelse

en: Sync Panels
da: Synkronisér paneler

en: Jump Back
da: Spring tilbage

en: Set Jump Back Point
da: Sæt tilbagespringspunkt

en: S&ynchron Folder Changes
da: S&ynkronisér mappeændringer

en: Go to Location Bar
da: Gå til adresselinjen

en: Toggle Sidebar
da: Slå sidepanel til/fra

en: Left Bookmarks
da: Venstre bogmærker

en: Right Bookmarks
da: Højre bogmærker

en: History
da: Historik

en: Left History
da: Venstre historik

en: Right History
da: Højre historik

en: Media
da: Medier

en: Left Media
da: Venstre medier

en: Right Media
da: Højre medier

en: Find in folder...
da: Find i mappe...

en: Select in folder...
da: Markér i mappe...

en: Filter in folder...
da: Filtrér i mappe...

en: Rename file, folder, etc.
da: Omdøb fil, mappe osv.

en: Open file in viewer.
da: Åbn fil i fremviser.

en: <qt><p>Edit file.</p><p>The editor can be defined in Konfigurator, default is <b>internal editor</b>.</p></qt>
da: <qt><p>Redigér fil.</p><p>Editoren kan defineres i Konfigurator. <b>Intern editor</b>  er standard.</p></qt>

en: Copy file from one panel to the other.
da: Kopiér fil fra det ene panel til det andet.

en: Move file from one panel to the other.
da: Flyt fil fra det ene panel til det andet.

en: Create folder in current panel.
da: Opret mappe i det aktive panel.

en: Delete file, folder, etc.
da: Slet fil, mappe osv.

en: <qt><p>Open terminal in current folder.</p><p>The terminal can be defined in Konfigurator, default is <b>konsole</b>.</p></qt>
da: <qt><p>Åbn terminal i den aktuelle mappe.</p><p>Terminalen kan defineres i Konfigurator. <b>konsole</b> er standard.</p></qt>

en: Run
da: Kør

en: Open in New Tab
da: Åbn i nyt faneblad

en: Browse Archive
da: Gennemse arkiv

en: Other...
da: Andet...

en: Open With
da: Åbn med

en: Move to Trash
da: Flyt til papirkurv

en: New Hardlink...
da: Nyt hårdt link...

en: Redirect Link...
da: Omdirigér link...

en: Link Handling
da: Linkhåndtering

en: Send by Email
da: Send via e-mail

en: Restore
da: Genskab

en: Synchronize Selected Files...
da: Synkronisér markerede filer...

en: Create New
da: Opret ny

en: You can edit links only on local file systems
da: Du kan kun redigere links på lokale filsystemer

en: The current file is not a link, so it cannot be redirected.
da: Den nuværende fil er ikke et link, så den kan ikke omdirigeres.

en: Link Redirection
da: Omdirigering af link

en: Please enter the new link destination:
da: Angiv linkets nye destination:

en: Cannot remove old link: %1
da: Kan ikke fjerne det gamle link: %1

en: Failed to create a new link: %1
da: Kunne ikke oprette nyt link: %1

en: You can create links only on local file systems
da: Du kan kun oprette links på lokale filsystemer

en: New Link
da: Nyt link

en: Create a new link to: %1
da: Opret nyt link til: %1

en: A folder or a file with this name already exists.
da: En mappe eller en fil med dette navn findes allerede.

en: Failed to create a new symlink '%1' to: '%2'
da: Kunne ikke oprette nyt symlink "%1" til "%2"

en: Failed to create a new link '%1' to '%2'
da: Kunne ikke oprette nyt link "%1" til "%2"

en: No permissions to view this file.
da: Ingen rettigheder til at læse denne fil.

en: Enter a URL to view:
da: Angiv en URL der skal vises:

en: You cannot edit a folder
da: Du kan ikke redigere en mappe

en: No permissions to edit this file.
da: Ingen rettigheder til at redigere denne fil.

en: Enter the filename to edit:
da: Angiv filnavnet der skal redigeres:

en: Move %1 to:
da: Flyt %1 til:

en: Move %1 file to: | Move %1 files to:
da[0]: Flyt %1 fil til:
da[1]: Flyt %1 filer til:

en: Copy %1 to:
da: Kopiér %1 til:

en: Copy %1 file to: | Copy %1 files to:
da[0]: Kopiér %1 fil til:
da[1]: Kopiér %1 filer til:

en: Folder's name:
da: Mappenavn:

en: Do you really want to move this item to the trash? | Do you really want to move these %1 items to the trash?
da[0]: Vil du virkelig flytte dette element til papirkurven?
da[1]: Vil du virkelig flytte disse %1 elementer til papirkurven?

en: <qt>Do you really want to delete this item <b>physically</b> (not just removing it from the virtual items)?</qt> | <qt>Do you really want to delete these %1 items <b>physically</b> (not just removing them from the virtual items)?</qt>
da[0]: <qt>Vil du virkelig slette dette element <b>fysisk</b> (ikke kun fjerne det fra de virtuelle elementer)?</qt>
da[1]: <qt>Vil du virkelig slette disse %1 element er<b>fysisk</b> (ikke kun fjerne dem fra de virtuelle elementer)?</qt>

en: Do you really want to delete this item? | Do you really want to delete these %1 items?
da[0]: Vil du virkelig slette dette element?
da[1]: Vil du virkelig slette disse %1 elementer?

en: <qt><p>Folder <b>%1</b> is not empty.</p>
da: <qt><p>Mappen <b>%1</b> er ikke tom.</p>

en: <p>Skip this one or trash all?</p></qt>
da: <p>Skip denne eller flyt alle til papirkurv?</p></qt>

en: <p>Skip this one or delete all?</p></qt>
da: <p>Skip denne eller slet alle?</p></qt>

en: &Trash All
da: &Flyt alle til papirkurv

en: &Delete All
da: Sle&t alle

en: Do you really want to delete this virtual item (physical files stay untouched)? | Do you really want to delete these %1 virtual items (physical files stay untouched)?
da[0]: Vil du virkelig slette dette virtuelle element (fysiske filer forbliver uberørte)?
da[1]: Vil du virkelig slette disse %1 virtuelle elementer (fysiske filer forbliver uberørte)?

en: Could not start %1
da: Kunne ikke starte %1

en: %1 cannot open %2
da: %1 kan ikke åbne %2

en: <qt><p>The archive <b>%1.%2</b> already exists. Do you want to overwrite it?</p><p>All data in the previous archive will be lost.</p></qt>
da: <qt><p>Arkivet <b>%1.%2</b> findes allerede. Vil du overskrive det?</p><p>Al data i det tidligere arkiv vil gå tabt.</p></qt>

en: <qt><p>The archive <b>%1.%2</b> already exists. Do you want to overwrite it?</p><p>Zip will replace identically named entries in the zip archive or add entries for new names.</p></qt>
da: <qt><p>Arkivet <b>%1.%2</b> findes allerede. Vil du overskrive det?</p><p>Zip vil erstatte indgange med identiske navne i zip-arkivet eller tilføje indgange for nye navne.</p></qt>

en: Cannot pack files onto a virtual destination.
da: Kan ikke pakke filer på en virtuel destination.

en: Unpack %1 to:
da: Udpak %1 til:

en: Unpack %1 file to: | Unpack %1 files to:
da[0]: Udpak %1 fil til:
da[1]: Udpak %1 filer til:

en: Columns
da: Kolonner

en: Automatically Resize Columns
da: Tilpas automatisk størrelse på kolonner

[ctx: %1=number of selected items,%2=total number of items, %3=filesize of selected items,%4=filesize in Bytes, %5=filesize of all items in folder,%6=filesize in Bytes]
en: %1 out of %2, %3 (%4) out of %5 (%6)
da: %1 ud af %2, %3 (%4) ud af %5 (%6)

[ctx: %1=number of selected items,%2=total number of items, %3=filesize of selected items,%4=filesize of all items in folder]
en: %1 out of %2, %3 out of %4
da: %1 ud af %2, %3 ud af %4

en: Filter Files
da: Filtrér filer

en: Select Files
da: Markér filer

en: &Detailed View
da: &Detaljeret visning

en: &Brief View
da: &Kortfattet visning

en: Climb up the folder tree
da: Gå en mappe op i træet

en: (Broken Link)
da: (Defekt link)

en: Symbolic Link
da: Symbolsk link

en: %1 (Link)
da: %1 (link)

[ctx: File property]
en: Name
da: Navn

[ctx: File property]
en: Size
da: Størrelse

[ctx: File property]
en: Modified
da: Ændret

[ctx: File property]
en: Changed
da: Ændret

[ctx: File property]
en: Accessed
da: Tilgået

[ctx: File property]
en: Perms
da: Rettigheder

[ctx: File property]
en: Owner
da: Ejer

[ctx: File property]
en: Group
da: Gruppe

en: Size: %1
da: Størrelse: %1

[ctx: File property]
en: Modified: %1
da: Ændret: %1

[ctx: File property]
en: Changed: %1
da: Ændret: %1

[ctx: File property]
en: Last Access: %1
da: Senest tilgået: %1

[ctx: File property]
en: Permissions: %1
da: Rettigheder: %1

[ctx: File property]
en: Owner: %1
da: Ejer: %1

[ctx: File property]
en: Group: %1
da: Gruppe: %1

[ctx: File property; broken symbolic link]
en: Link to: %1 - (broken)
da: Link til: %1 - (brudt)

[ctx: File property]
en: Link to: %1
da: Link til %1

en: Tree Panel: a tree view of the local file system
da: Træpanel: En trævisning af det lokale filsystem

en: Preview Panel: display a preview of the current file
da: Forhåndsvisningspanel: Forhåndsvis den aktuelle fil

en: View Panel: view the current file
da: Visningspanel: Vis den aktuelle fil

en: Disk Usage Panel: view the usage of a folder
da: Diskforbrugspanel: Vis pladsforbruget af en mappe

en: Disk Usage:
da: Diskforbrug:

en: Tree:
da: Træ:

en: Preview:
da: Forhåndsvisning:

en: View:
da: Vis:

en: Preview: %1
da: Forhåndsvisning: %1

en: View: %1
da: Vis: %1

en: Disk Usage: %1
da: Diskforbrug: %1

en: Default Zoom
da: Standard-zoom

en: &All Files
da: &Alle filer

note: i18n( "&Executables" ), SHIFT + Qt::Key_F11, SLOTS, SLOT(execFilter()), actionCollection(), "exec files" );
en: &Custom
da: &Brugerdefineret

en: Select &Group...
da: Markér &gruppe...

en: &Select All
da: &Markér alt

en: &Unselect Group...
da: &Afmarkér gruppe...

en: U&nselect All
da: Af&markér alt

en: &Invert Selection
da: &Invertér markering

en: Restore Selection
da: Genskab markering

en: Select Files with the Same Name
da: Markér filer med samme navn

en: Select Files with the Same Extension
da: Markér filer med samme filendelse

en: Show View Options Menu
da: Vis menuen med visningsindstillinger

en: Set Focus to the Panel
da: Sæt panelet i fokus

en: Apply settings to other tabs
da: Anvend indstillinger på andre faneblade

en: Show Previews
da: Forhåndsvisning

en: Save settings as default
da: Gem indstillinger som standard

en: Select group
da: Markér gruppe

en: Select all files in the current folder
da: Markér alle filer i den aktuelle mappe

en: Unselect all
da: Afmarkér alt

en: Save settings as default for new instances of this view type
da: Gem indstillinger som standard for nye instanser af denne visningstype

en: [invalid]
da: [ugyldig]

en: Krusader::Search
da: Krusader::Søg

en: Query to clipboard
da: Forespørgsel til udklipsholder

en: Place search text to clipboard when a found file is opened.
da: Placér søgetekst i udklipsholder når en fundet fil åbnes.

en: Close
da: Luk

en: Compare by content
da: Sammenlign efter indhold

en: Text found:
da: Tekst fundet:

en: &Results
da: &Resultater

en: Found %1 match. | Found %1 matches.
da[0]: %1 fund.
da[1]: %1 fund.

en: Since you chose to also search in archives, note the following limitations:
    You cannot search for text (grep) while doing a search that includes archives.
da: Eftersom du har valgt også at søge inde i arkiver, skal du være opmærksom på følgende begrænsninger:
    Du kan ikke søge efter tekst (grep) i søgninger der inkluderer arkiver.

en: Found 0 matches.
da: 0 fund.

en: Finished searching.
da: Søgning gennemført.

en: Krusader Search
da: Krusader-søgning

en: Search results for "%1" in %2
da: Søgeresultater for "%1" i %2

en: Search results for "%1" containing "%2" in %3
da: Søgeresultater for "%1" som indeholder "%2" i %3

en: Here you can name the file collection
da: Her kan du navngive filsamlingen

en: Query name
da: Forespørgselsnavn

en: Krusader::Combining...
da: Krusader::Kombinerer...

en: Combining the file %1...
da: Kombinerer filen %1...

en: The CRC information file (%1) is missing.
    Validity checking is impossible without it. Continue combining?
da: CRC informationsfilen (%1) mangler.
    Valideringskontrol er umulig uden den. Vil du fortsætte kombineringen?

en: Error at reading the CRC file (%1).
da: Fejl ved læsning af CRC-filen (%1).

en: Not a valid CRC file.
da: Ikke en gyldig CRC-fil.

en: 
    Validity checking is impossible without a good CRC file. Continue combining?
da: 
    Validitetskontrol er umulig uden en gyldig CRC-fil. Vil du fortsætte kombineringen?

en: File Already Exists
da: Filen findes allerede

en: Cannot open the first split file of %1.
da: Kan ikke åbne den første opdelte fil af %1.

en: Incorrect filesize, the file might have been corrupted.
da: Ukorrekt filstørrelse. Filen er muligvis defekt.

en: Incorrect CRC checksum, the file might have been corrupted.
da: Ukorrekt CRC-tjeksum. Filen er muligvis defekt.

en: Krusader::Splitting...
da: Krusader::Opdeler...

en: Splitting the file %1...
da: Opdeler filen %1...

en: Cannot split a folder.
da: Du kan ikke opdele en mappe.

en: Error reading file %1: %2
da: Fejl ved læsning af filen %1: %2

en: Error writing file %1: %2
da: Fejl ved skrivning af filen %1: %2

en: 650 MB (CD-R)
da: 650 MB (cd-r)

en: 700 MB (CD-R)
da: 700 MB (cd-r)

en: Split the file %1 to folder:
da: Opdel filen %1 til mappen:

en: User Defined
da: Brugerdefineret

en: Max file size:
da: Maks. filstørrelse:

en: Overwrite files without confirmation
da: Overskriv filer uden bekræftelse

en: &Split
da: &Opdel

en: Krusader::Splitter
da: Krusader::Opdeler

en: The folder path URL is malformed.
da: Mappestiens URL er defekt.

en: Krusader::Feed to listbox
da: Krusader::Indfødning til listefelt

en: No elements to feed.
da: Ingen elementer til indfødning.

en: Synchronize results
da: Synkronisér resultater

en: Side to feed:
da: Side der skal indfødes:

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: Both
da: Begge

en: Selected files only
da: Kun markerede filer

en: Cannot open %1.
da: Kan ikke åbne %1.

en: Krusader::Synchronize
da: Krusader::Synkronisér

en: Right to left: Copy 1 file | Right to left: Copy %1 files
da[0]: Højre til venstre: Kopiér 1 fil
da[1]: Højre til venstre: Kopiér %1 filer

en: 	Ready: %2/1 file, %3/%4 | 	Ready: %2/%1 files, %3/%4
da[0]: 	Klar: %2/1 fil, %3/%4
da[1]: 	Klar: %2/%1 filer, %3/%4

en: Left to right: Copy 1 file | Left to right: Copy %1 files
da[0]: Venstre til højre: Kopiér 1 fil
da[1]: Venstre til højre: Kopiér %1 filer

en: Left: Delete 1 file | Left: Delete %1 files
da[0]: Venstre: Slet 1 fil
da[1]: Venstre: Slet %1 filer

en: Confirm overwrites
da: Bekræft overskrivninger

en: &Close
da: &Luk

en: Resume
da: Genoptag

en: Number of files: %1
da: Antal filer: %1

en: Number of compared folders: %1
da: Antal sammenlignede mapper: %1

en: Error at copying file %1 to %2.
da: Fejl ved kopiering af filen %1 til %2.

en: Error at deleting file %1.
da: Fejl ved sletning af filen %1.

en: Krusader::Synchronizer
da: Krusader::Synkronisér

en: Feeding the URLs to KGet
da: Indfødning af URL'er til KGet

en: Krusader::Synchronize Folders
da: Krusader::Synkronisér mapper

en: Folder Comparison
da: Mappesammenligning

en: File &Filter:
da: &Filfilter:

en: The left base folder used during the synchronization process.
da: Den venstre basismappe der bruges under synkroniseringsprocessen.

en: The right base folder used during the synchronization process.
da: Den højre basismappe der bruges under synkroniseringsprocessen.

en: Recurse subfolders
da: Rekursivt med undermapper

en: Compare not only the base folders but their subfolders as well.
da: Sammenlign ikke blot basismapper, men også deres undermapper.

en: Follow symlinks
da: Følg symlinks

en: Follow symbolic links during the compare process.
da: Følg også symbolske links ved sammenligninger.

en: Compare duplicated files with same size by content.
da: Sammenligner filer med samme størrelse ved deres indhold.

en: Ignore Date
da: Ignorér dato

en: <p>Ignore date information during the compare process.</p><p><b>Note</b>: useful if the files are located on network filesystems or in archives.</p>
da: <p>Ignorér datoinformation under sammenligningsprocessen.</p><p><b>Bemærk</b>: Nyttigt hvis filerne er placeret på et netværksfilsystem eller i arkiver.</p>

en: Asymmetric
da: Asymmetrisk

en: <p><b>Asymmetric mode</b></p><p>The left side is the destination, the right is the source folder. Files existing only in the left folder will be deleted, the other differing ones will be copied from right to left.</p><p><b>Note</b>: useful when updating a folder from a file server.</p>
da: <p><b>Asymmetrisk tilstand</b></p><p>Den venstre side er destination, den højre er kildemappen. Filer som kun findes i venstre mappe vil blive slettet, de andre divergerende filer, vil blive kopieret fra højre til venstre.</p><p><b>Bemærk</b>: Nyttigt til at opdatere en mappe imod en filserver.</p>

en: Ignore Case
da: Ignorér versaltype

en: <p>Case insensitive filename compare.</p><p><b>Note</b>: useful when synchronizing Windows filesystems.</p>
da: <p>Versal-ufølsom filnavnssammenligning.</p><p><b>Bemærk</b>: Nyttigt ved synkronisering imod Windows-filsystemer.</p>

en: S&how options
da: &Vis indstillinger

en: Show files marked to <i>Copy from left to right</i>.
da: Vis filerne markeret til <i>Kopiér fra venstre til højre</i>.

en: Show files considered to be identical.
da: Vis filer der anses for at være identiske.

en: Show excluded files.
da: Vis udeladte filer.

en: Show files marked to <i>Copy from right to left</i>.
da: Vis filer markeret til <i>kopiér fra højre til venstre</i>.

en: Show files marked to delete.
da: Vis filer markeret til sletning.

en: Show files that exist on both sides.
da: Vis filer der findes på begge sider.

en: Duplicates
da: Dupletter

en: Show files that exist on one side only.
da: Vis de filer der kun findes på den ene side.

en: Singles
da: Singler

en: The compare results of the synchronizer (Ctrl+M).
da: Synkronisørens sammenligningsresultater (Ctrl+M).

[ctx: @title:column file name]
en: Name
da: Navn

[ctx: @title:column]
en: Size
da: Størrelse

[ctx: @title:column]
en: Date
da: Dato

en: &Synchronizer
da: &Synkronisør

en: &Options
da: &Indstillinger

en: Parallel threads:
da: Parallelle tråde:

en: Equality threshold:
da: Lighedstærskel:

en: sec
da: sek.

en: min
da: min.

en: hour
da: time

en: day
da: dag

en: Time shift (right-left):
da: Tidsforskydning (højre-venstre):

en: Ignore hidden files
da: Ignorér skjulte filer

en: Profile manager (Ctrl+P).
da: Profilhåndtering (Ctrl+P).

en: Swap sides (Ctrl+S).
da: Byt side (Ctrl+S).

en: Compare
da: Sammenlign

en: Quiet
da: Stille

en: Scroll Results
da: Rul igennem resultater

en: Synchronize
da: Synkronisér

en: Selected files from targ&et folder:
da: Markerede filer fra må&lmappen:

en: Selected files from sou&rce folder:
da: Markerede filer fra &kildemappen:

en: Selected files from &left folder:
da: Markerede filer fra &venstre mappe:

en: Selected files from &right folder:
da: Markerede filer fra &højre mappe:

en: Targ&et folder:
da: Må&lmappe:

en: Sou&rce folder:
da: &Kildemappe:

en: &Left folder:
da: &Venstre mappe:

en: &Right folder:
da: &Højre mappe:

en: URL must be the descendant of either the left or the right base URL.
da: URL skal stamme fra enten den venstre eller højre basis-URL.

en: Synchronize Folders
da: Synkronisér mapper

en: E&xclude
da: &Udelad

en: Restore ori&ginal operation
da: Genskab oprindeli&g operation

en: Re&verse direction
da: Modsat re&tning

en: Copy from &right to left
da: Kopiér fra &højre til venstre

en: Copy from &left to right
da: Kopiér fra &venstre til højre

en: &Delete (left single)
da: S&let (venstre single)

en: V&iew left file
da: V&is venstre fil

en: Vi&ew right file
da: Vi&s højre fil

en: &Compare Files
da: S&ammenlign filer

en: C&opy selected to clipboard (left)
da: Kopiér markeret til udklipsholder (venstre)

en: Co&py selected to clipboard (right)
da: Kopiér markeret til udklipsholder (højre)

en: &Select items
da: &Markér elementer

en: Deselec&t items
da: A&fmarkér elementer

en: I&nvert selection
da: I&nvertér markering

en: Synchronize with &KGet
da: Synkronisér med &KGet

en: Select items
da: Markér elementer

en: Deselect items
da: Afmarkér elementer

en: The target folder must not be empty.
da: Målmappen må ikke være tom.

en: The source folder must not be empty.
da: Kildemappen må ikke være tom.

en: Synchronizer has nothing to do.
da: Synkronisøren har intet at lave.

en: The synchronizer window contains data from a previous compare. If you exit, this data will be lost. Do you really want to exit?
da: Synkronisør-vinduet indeholder data fra en tidligere sammenligning. Hvis du afslutter vil disse data gå tabt. Vil du virkelig afslutte?

en: I/O error while comparing file %1 with %2.
da: I/O-fejl ved sammenligning af filerne %1 og %2.

en: Comparing file %1 (%2)...
da: Sammenligner filen %1 (%2)...

en: New Tab
da: Nyt faneblad

en: Duplicate Current Tab
da: Duplikér dette faneblad

en: Move Current Tab to Other Side
da: Flyt aktuelt faneblad til anden side

en: Close Current Tab
da: Luk dette faneblad

en: Next Tab
da: Næste faneblad

en: Previous Tab
da: Forrige faneblad

en: Close Inactive Tabs
da: Luk inaktive faneblade

en: Close Duplicated Tabs
da: Luk duplikerede faneblade

en: Lock Tab
da: Lås faneblad

en: Pin Tab
da: Fastgør faneblad

en: Unlock Tab
da: Lås faneblad op

en: Unpin Tab
da: Frigør faneblad

en: Needed panel specification missing in expander %1
da: Nødvendig panelspecifikation mangler i udvideren %1

en: Expander: Bad argument to %1: %2 is not valid item specifier
da: Udvider: Forkert argument til %1: %2 er ikke en gyldig elementangivelse

en: Panel's Path...
da: Panelets sti...

en: Automatically escape spaces
da: Escape automatisk mellemrum

en: Number of...
da: Antal...

en: Count:
da: Tælling:

en: Expander: Bad argument to Count: %1 is not valid item specifier
da: Udvider: Forkert argument til tælling: %1 er ikke en gyldig elementangivelse

en: Filter Mask (*.h, *.cpp, etc.)
da: Filtermaske: (*.h, *.cpp, osv.)

en: Current File (!= Selected File)...
da: Aktuel fil (!= markeret fil)...

en: Omit the current path (optional)
da: Udelad aktuel sti (valgfrit)

en: Item List of...
da: Elementliste for...

en: Which items:
da: Hvilke elementer:

en: Separator between the items (optional):
da: Adskiller mellem elementerne (valgfrit):

en: Mask (optional, all but 'Selected'):
da: Maske (valgfrit, alle undtagen "Markerede")

en: Filename of an Item List...
da: Filnavn på en elementliste...

en: Separator between the items (optional)
da: Adskiller mellem elementerne (valgfrit)

en: Expander: temporary file could not be opened (%1)
da: Udvider: Midlertidig fil kunne ikke åbnes (%1)

en: Manipulate the Selection...
da: Manipulér markeringen...

en: Selection mask:
da: Markeringsmaske:

en: Manipulate in which way:
da: Manipulér på hvilken måde:

en: Jump to a Location...
da: Gå til placering...

en: Choose a path:
da: Vælg en sti:

en: Open location in a new tab
da: Åbn placering i nyt faneblad

en: Expander: at least 1 parameter is required for Goto.
da: Udvider: Mindst ét parameter kræves af Goto.

en: Ask Parameter from User...
da: Spørg brugeren om parameter...

en: Question:
da: Spørgsmål:

en: Preset (optional):
da: Forvalg (valgfrit):

en: Caption (optional):
da: Tekst (valgfrit):

en: Expander: at least 1 parameter is required for Ask.
da: Udvider: Mindst ét parameter kræves for Ask.

en: User Action
da: Brugerhandling

en: Copy to Clipboard...
da: Kopiér til udklipsholder...

en: What to copy:
da: Hvad der skal kopieres:

en: Append to current clipboard content with this separator (optional):
da: Tilføj det aktuelle udklipsholderindhold med denne adskiller (valgfrit):

en: Expander: at least 1 parameter is required for Clipboard.
da: Udvider: Mindst ét parameter kræves til Clipboard.

en: Expander: %Each% may not be in the second argument of %Clipboard%
da: Udvider: %Each% må ikke være i det andet argument til %Clipboard%

en: Copy a File/Folder...
da: Kopiér en fil/mappe...

en: Where to copy:
da: Hvortil der skal kopieres:

en: Expander: at least 2 parameter is required for Copy.
da: Udvider: Mindst to parametre kræves til Copy.

en: Expander: %Each% may not be in the second argument of %Copy%
da: Udvider: %Each% må ikke være i det andet argument til %Copy%

en: Expander: invalid URLs in %_Copy("src", "dest")%
da: Udvider: Ugyldige URL'er i %_Copy("src", "dest")%

en: Move/Rename a File/Folder...
da: Flyt/omdøb en fil/mappe...

en: What to move/rename:
da: Hvad der skal flyttes/omdøbes:

en: New target/name:
da: Nyt mål/navn:

en: Expander: at least 2 parameter is required for Move.
da: Udvider: Mindst to parametre kræves til Move.

en: %Each% may not be in the second argument of %Move%
da: %Each% må ikke være det andet argument til %Move%

en: Expander: invalid URLs in %_Move("src", "dest")%
da: Udvider: Ugyldige URL'er i %_Move("src", "dest")%

en: Load a Synchronizer Profile...
da: Indlæs en synkroniseringsprofil...

en: Choose a profile:
da: Vælg en profil:

en: Expander: no profile specified for %_Sync(profile)%
da: Udvider: Ingen profil angivet til %_Sync(profile)%

en: Load a Searchmodule Profile...
da: Indlæs en søgemodul-profil...

en: Expander: no profile specified for %_NewSearch(profile)%
da: Udvider: Ingen profil angivet til %_NewSearch(profile)%

en: Load a Panel Profile...
da: Indlæs en panelprofil...

en: Expander: no profile specified for %_Profile(profile)%; abort...
da: Udvider: Ingen profil angivet til %_Profile(profile)%; afbryd...

en: Separate Program Call for Each...
da: Separat programkald for hver...

en: Set Sorting for This Panel...
da: Angiv sortering for dette panel...

en: Choose a column:
da: Vælg en kolonne:

en: Choose a sort sequence:
da: Vælg en sorteringssekvens:

en: Expander: no column specified for %_ColSort(column)%
da: Udvider: Ingen kolonne angivet til %_ColSort(column)%

en: Expander: unknown column specified for %_ColSort(%1)%
da: Udvider: Ukendt kolonne angivet til %_ColSort(%1)%

en: Set Relation Between the Panels...
da: Angiv relation mellem panelerne...

en: Set the new size in percent:
da: Angiv ny størrelse i procent:

en: Expander: Value %1 out of range for %_PanelSize(percent)%. The first parameter has to be >0 and <100
da: Expander: Værdien %1 er udenfor rækkevidde til %_PanelSize(percent)%. Det første parameter skal være >0 and <100

en: View File with Krusader's Internal Viewer...
da: Vis fil med Krusaders indlejret fremviser...

en: Which file to view (normally '%aCurrent%'):
da: Hvilken fil der skal vises (normalt "%aCurrent%"):

en: Choose a view mode:
da: Vælg en visningstilstand:

note: i18n("Choose a window-mode"), "__choose:tab;window;panel", false ) ); TODO: window-mode 'panel' should open the file in the third-hand viewer
en: Choose a window mode:
da: Vælg en vinduestilstand:

en: Expander: no file to view in %_View(filename)%
da: Udvider: Ingen fil at vise i %_View(filename)%

en: %Each% is not allowed in parameter to %1
da: %Each% er ikke tilladt i parameter til  %1

en: Expander: Bad panel specifier %1 in placeholder %2
da: Udvider: Forkert panelangivelse %1 i pladsholderen %2

en: Error: unterminated % in Expander
da: Fejl: Uafsluttet % i Udvider

en: Error: unrecognized %%%1%2%% in Expander
da: Fejl: Ugenkendt %%%1%2%% i Udvider

en: Error: missing ')' in Expander
da: Fejl: Manglende ")" i Udvider

en: Standard Output (stdout)
da: Standardoutput (stdout)

en: Standard Error (stderr)
da: Standardfejl (stderr)

en: Use font with fixed width
da: Brug skrifttype med fast bredde

en: Kill
da: Dræb

en: Kill the running process
da: Dræb den kørende proces

en: *.txt|Text files
    *|All files
da: *.txt|Tekstfiler
    *|Alle filer

en: This file already exists.
    Do you want to overwrite it or append the output?
da: Denne fil findes allerede.
    Vil du overskrive den eller tilføje outputtet?

en: Overwrite or append?
da: Overskriv eller tilføj?

en: Append
da: Tilføj

en: Export failed
da: Eksport mislykkedes

en: Cannot run user action, %1 not found or not executable. Please verify that kde-cli-tools are installed.
da: Kan ikke køre brugerhandling, %1 blev ikke fundet eller er ikke kørbar. Tjek at kde-cli-tools er installeret.

en: Embedded terminal emulator does not work, using output collection instead.
da: Den indlejret terminalemulator virker ikke, bruger output-samling i stedet.

en: Confirm Execution
da: Bekræft kørsel

en: Command being executed:
da: Kommando der køres:

en: The file %1 does not contain valid UserActions.
da: Filen %1 indeholder ikke gyldige BrugerHandlinger.

en: UserActions - cannot read from file
da: BrugerHandlinger - kan ikke læse fra fil

en: The actionfile's root element is not called %1, using %2
da: Handlingsfilens rodelement kaldes ikke %1, bruger %2

en: Unable to open actions file %1
da: Kan ikke åbne handlingsfilen %1

en: Action without name detected. This action will not be imported.
    This is an error in the file, you may want to correct it.
da: Handling uden navn detekteret. Handlingen vil ikke blive importeret.
    Dette er en fejl i filen, du vil måske ønske at rette den.

en: UserActions - invalid action
da: BrugerHandlinger - ugyldig handling

en: Equal panel-size
da: Samme panelstørrelse

en: Sets the ratio between the two panels to 50/50
da: Angiver forholdet mellem de to paneler til 50/50

en: Samples
da: Stikprøver

en: Edit as root
da: Redigér som root

en: Edit a file as root
da: Redigér en fil som root

en: Edit a file with root permissions
da: Redigér en fil med root-rettigheder

en: Mount a new filesystem
da: Montér et nyt filsystem

en: Enqueue in Amarok
da: Sæt i kø i Amarok

en: Append selected item(s) to Amarok playlist
da: Føj de valgte elementer til Amaroks spilleliste

en: Multimedia
da: Multimedie

en: Sort by Name
da: Sortér efter navn

en: Sorts the active panel by Name
da: Sorterer det aktive panel efter navn

en: Sort by Extension
da: Sortér efter filendelse

en: Sorts the active panel by Extension
da: Sorterer det aktive panel efter filendelse

en: Sort by Size
da: Sortér efter størrelse

en: Sorts the active panel by Size
da: Sorterer det aktive panel efter størrelse

en: Sort by Modified
da: Sortér efter ændret

en: Sorts the active panel by Modified
da: Sorterer det aktive panel efter ændringstidspunkt

en: Backup current
da: Tag backup af nuværende

en: Backup current file in current folder
da: Tag backup af den aktuelle fil i den aktuelle mappe

en: Backs current file up in current folder and asks the user for a new filename. By default ".old" is appended to the original filename.
da: Tager backup af den aktuelle fil i den aktuelle mappe og beder brugeren om et nyt filnavn. Som standard føjes ".old" til det oprindelige filnavn.

en: krarc: write support is disabled.
    You can enable it on the 'Archives' page in Konfigurator.
da: krarc: skriveunderstøttelse er deaktiveret.
    Du kan aktivere det under siden "Arkiver" i Konfigurator.

en: Creating %1...
da: Opretter %1...

en: Writing to %1 archives is not supported
da: Skrivning til %1-arkiver er ikke understøttet

en: Packing %1...
da: Pakker %1...

en: Retrieving data from %1 archives is not supported
da: Hentning af data fra %1-arkiver er ikke understøttet

en: Unpacking %1...
da: Pakker %1 ud...

en: Deleting files from %1 archives is not supported
da: Sletning af filer fra %1-arkiver er ikke understøttet

en: Accessing files is not supported with %1 archives
da: Tilgang til filer er ikke understøttet med %1-arkiver

en: 
    Make sure that the %1 binary is installed properly on your system.
da: 
    Sørg for at den binære fil %1 er installeret korrekt på dit system.

en: Krarc Password Dialog
da: Adgangskodedialog til Krarc

en: Accessing the file requires a password.
da: Tilgang til filen kræver adgangskode.
