krusader - en to el translation catalogue (1593 entries)

en: ActionMan - Manage Your Useractions
el: ActionMan - Διαχείριση ενεργειών χρήστη

en: New protocol
el: Νέο προφίλ

en: Set a protocol:
el: Ορίστε ένα πρωτόκολλο:

en: Edit Protocol
el: Επεξεργασία πρωτοκόλλου

en: Set another protocol:
el: Ορισμός ενός ακόμη πρωτοκόλλου:

en: Edit Path
el: Επεξεργασία διαδρομής

en: Set another path:
el: Ορισμός μίας ακόμη διαδρομής:

en: New MIME Type
el: Νέος τύπος MIME

en: Set a MIME type:
el: Ορισμός ενός τύπου MIME:

en: Edit MIME Type
el: Επεξεργασία τύπου MIME

en: Set another MIME type:
el: Ορισμός ενός άλλου τύπου MIME:

en: New File Name
el: Νέο όνομα αρχείου

en: Set a file name:
el: Ορισμός ονόματος αρχείου:

en: Edit File Name
el: Επεξεργασία ονόματος αρχείου

en: Set another file name:
el: Ορισμός ενός άλλου ονόματος αρχείου:

en: Please set a unique name for the useraction
el: Παρακαλώ δώστε ένα μοναδικό όνομα για την ενέργεια χρήστη

en: Please set a title for the menu entry
el: Παρακαλώ ορίστε τον τίτλο της καταχώρησης του μενού

en: Command line is empty
el: Η γραμμή εντολών είναι κενή

en: There already is an action with this name.
    If you do not have such a useraction the name is used by Krusader for an internal action.
el: Υπάρχει ήδη μία ενέργεια με αυτό το όνομα.
    Αν δεν είναι μία ενέργεια χρήστη, το όνομα χρησιμοποιείται από το Krusader για μια εσωτερική ενέργεια.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ActionProperty)
en: Action Property
el: Ιδιότητα ενέργειας

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabBasic)
en: Basic Properties
el: Βασικές ιδιότητες

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, LabelDescription) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KTextEdit, textDescription)
en: A detailed description of the <b>Useraction</b>. It is only displayed in the <i>Konfigurator</i> and via <code>Shift+F1</code>.
el: Η λεπτομερής περιγραφή της <b>Ενέργειας χρήστη</b>. Εμφανίζεται μόνο στο <i>Konfigurator</i> και μέσω του <code>Shift+F1</code>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelDescription)
en: Description:
el: Περιγραφή:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, bgAccept)
en: Command Accepts
el: Η εντολή δέχεται

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioLocal)
en: Substitute the <b>Placeholders</b> with local filenames.
el: Αντικατάσταση του <b>Δεσμευτικού θέσης</b> με τοπικά ονόματα αρχείων.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioLocal)
en: &Local files only (no URLs)
el: &Τοπικά αρχεία μόνο (όχι URL)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioUrl)
en: Substitute the <b>Placeholders</b> with valid URLs.
el: Αντικατάσταση των <b>χωρικών δεσμεύσεων</b> με έγκυρα URL.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioUrl)
en: URLs (re&mote and local)
el: URLs (απο&μακρυσμένα και τοπικά)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leTitle) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, LabelTitle)
en: The title displayed in the <b>Usermenu</b>.
el: Ο τίτλος που θα εμφανίζεται στο <b>Μενού της ενέργειας</b>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelTitle)
en: Title:
el: Τίτλος:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leDistinctName)
en: Unique name of the <b>Useraction</b>. It is only used in the <i>Konfigurator</i> and does not appear in any other menu.<p><b>Note</b>: the <i>Title</i> shown in the <b>Usermenu</b> can be set below.
el: Το μοναδικό όνομα της <b>Ενέργειας χρήστη</b>. Χρησιμοποιείται μόνο στο <i>Konfigurator</i> και δεν εμφανίζεται σε κανένα άλλο μενού.<p><b>Σημείωση</b>: Ο <i>Τίτλος</i> που εμφανίζεται στο <b>Μενού χρήστη</b> μπορεί να οριστεί παρακάτω.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cbCategory) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, LabelCategory)
en: <b>Useractions</b> can be grouped in categories for better distinction. Choose a existing <i>Category</i> or create a new one by entering a name.
el: Οι <b>Ενέργειες χρήστη</b> μπορούν να ομαδοποιηθούν σε κατηγορίες για καλύτερη αναγνώριση. επιλέξτε μια υπάρχουσα <i>Κατηγορία</i> ή δημιουργήστε μία νέα εισάγοντας το όνομά της.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIconButton, ButtonIcon)
en: Each <b>Useraction</b> can have its own icon. It will appear in front of the title in the <b>Usermenu</b>.
el: Η κάθε <b>Ενέργεια χρήστη</b> μπορεί να έχει το δικό της εικονίδιο. Θα εμφανίζεται μπροστά από τον τίτλο στο <b>Μενού χρήστη</b>.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, LabelDistinctName)
en: <p>Unique name of the <b>Useraction</b>. It is only used in the <i>Konfigurator</i> and does not appear in any other menu.</p><p><b>Note</b>: The <i>Title</i> shown in the <b>Usermenu</b> can be set below.</p>
el: <p>Το μοναδικό όνομα της <b>Ενέργειας χρήστη</b>. Χρησιμοποιείται μόνο στο <i>Konfigurator</i> και δεν εμφανίζεται σε κανένα άλλο μενού.</p><p><b>Σημείωση</b>: Ο <i>Τίτλος</i> που εμφανίζεται στο <b>Μενού χρήστη</b> μπορεί να οριστεί παρακάτω.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelDistinctName)
en: Identifier:
el: Αναγνωριστικό:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, LabelCommandline)
en: <p>The <i>Command</i> defines the command that will be executed when the <b>Useraction</b> is used. It can be a simple shell command or a complex sequence of multiple commands with <b>Placeholders</b>.</p><p>Examples:</p><ul><li><code>eject /mnt/cdrom</code></li><li><code>amarok --append %aList("Selected")%</code></li></ul>
    <p>Please consult the handbook to learn more about the syntax.</p>
el: <p>Η <i>Εντολή</i> ορίζει την εντολή που θα εκτελεστεί όταν χρησιμοποιηθεί η <b>Ενέργεια χρήστη</b>. Μπορεί να είναι μία απλή εντολή ή μια σύνθετη ακολουθία εντολών με <b>Δεσμευτικά θέσης</b>.</p><p>Παραδείγματα:</p><ul><li><code>eject /mnt/cdrom</code></li><li><code>amarok --append %aList("Selected")%</code></li></ul>
    <p>Συμβουλευτείτε το εγχειρίδιο για να μάθετε περισσότερα για τη σύνταξη των εντολών.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelCommandline)
en: Command:
el: Εντολή:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leTooltip) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, LabelTooltip)
en: The <i>Tooltip</i> is shown when the mouse cursor is hold over an entry of the <b>Useraction Toolbar</b>.
el: Η <i>Υπόδειξη</i> εμφανίζεται όταν ο δρομέας του ποντικιού παραμείνει πάνω από μια καταχώρηση της <b>Γραμμής ενεργειών χρήστη</b>.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leStartpath) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, LabelStartpath)
en: The <i>Workdir</i> defines in which folder the <i>Command</i> will be executed.
el: Ο <i>Κατάλογος εργασίας</i> καθορίζει σε ποιον φάκελο θα εκτελεστεί η <i>Εντολή</i>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelTooltip)
en: Tooltip:
el: Υπόδειξη:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leCommandline)
en: The <i>Command</i> defines the command that will be executed when the <b>Useraction</b> is used. It can be a simple shell command or a complex sequence of multiple commands with <b>Placeholders</b>.<p>
    Examples:<ul><li><code>eject /mnt/cdrom</code></li><li><code>amarok --append %aList("Selected")%</code></li></ul>
    Please consult the handbook to learn more about the syntax.
el: Η <i>Εντολή</i> ορίζει την εντολή που θα εκτελεστεί όταν χρησιμοποιηθεί η <b>Ενέργεια χρήστη</b>. Μπορεί να είναι μία απλή εντολή ή μια σύνθετη ακολουθία εντολών με <b>Δεσμευτικά θέσης</b>.<p>
    Παραδείγματα:<ul><li><code>eject /mnt/cdrom</code></li><li><code>amarok --append %aList("Selected")%</code></li></ul>
    Συμβουλευτείτε το εγχειρίδιο για να μάθετε περισσότερα για τη σύνταξη των εντολών.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelCategory)
en: Category:
el: Κατηγορία:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, ButtonAddPlaceholder)
en: Add <b>Placeholders</b> for the selected files in the panel.
el: Προσθήκη <b>Δεσμευτικού θέσης </b> για τα επιλεγμένα αρχεία του πίνακα.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonAddPlaceholder)
en: &Add
el: &Προσθήκη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelStartpath)
en: Workdir:
el: Κατάλογος εργασίας:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelShortcut)
en: Default shortcut:
el: Προκαθορισμένη συντόμευση:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KKeySequenceWidget, KeyButtonShortcut)
en: Set a default keyboard shortcut.
el: Ορισμός μιας προκαθορισμένης συντόμευσης πληκτρολογίου.

[ctx: No shortcut]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KKeySequenceWidget, KeyButtonShortcut)
en: None
el: Καμία

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkEnabled)
en: If checked, the action is shown in the Useractions menus.
el: Αν ενεργοποιηθεί, η ενέργεια φαίνεται στα μενού ενεργειών χρήστη.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkEnabled)
en: Enabled
el: Ενεργοποιημένο

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, bgExecType)
en: Execution Mode
el: Τρόπος εκτέλεσης

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioCollectOutput)
en: Collect the output of the executed program.
el: Συλλογή της εξόδου του προγράμματος που θα εκτελεστεί.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioCollectOutput)
en: Collect output
el: Συλλογή εξόδου

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkSeparateStdError)
en: Separate standard out and standard error in the output collection.
el: Χωρισμός της τυπικής εξόδου (stdout) και του τυπικού σφάλματος (stderr) στη συλλογή εξόδου.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSeparateStdError)
en: Separate standard error
el: Χωρισμός του τυπικού σφάλματος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioNormal)
en: &Normal
el: Κα&νονικός

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioTerminal)
en: Run the command in a terminal.
el: Εκτέλεση της εντολής σε ένα τερματικό.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioTerminal)
en: Run in terminal
el: Εκτέλεση σε τερματικό

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioTE)
en: Run the command in the embedded terminal emulator.
el: Εκτέλεση της εντολής στον ενσωματωμένο εξομοιωτή τερματικού.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioTE)
en: Run in the embedded terminal emulator
el: Εκτέλεση στον ενσωματωμένο εξομοιωτή τερματικού

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAdv)
en: Advanced Properties
el: Προχωρημένες ιδιότητες

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbShowonly)
en: The Useraction is only available for
el: Η ενέργεια χρήστη είναι διαθέσιμη μόνο για

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabProt)
en: Protocol
el: Πρωτόκολλο

[ctx: New protocol]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonNewProtocol)
en: &New...
el: &Νέο...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonEditProtocol) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonEditPath) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonEditMime) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonEditFile)
en: Chan&ge...
el: Αλλα&γή...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonRemoveProtocol) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonRemovePath) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonRemoveMime) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonRemoveFile)
en: De&lete
el: Δια&γραφή

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KrListWidget, lbShowonlyProtocol) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KrListWidget, lbShowonlyPath) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KrListWidget, lbShowonlyMime)
en: Show the <b>Useraction</b> only for the values defined here.
el: Εμφάνιση της <b>Ενέργειας χρήστη</b> μόνο για τις τιμές που ορίζονται εδώ.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabPath)
en: Path
el: Διαδρομή

[ctx: New path]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonAddPath)
en: &New...
el: &Νέα...

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabMime)
en: MIME Type
el: Τύπος MIME

[ctx: New MIME]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonAddMime)
en: &New...
el: &Νέο...

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabFile)
en: File Name
el: Όνομα αρχείου

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KrListWidget, lbShowonlyFile)
en: Show the <b>Useraction</b> only for the file names defined here. The wildcards '<code>?</code>' and '<code>*</code>' can be used.
el: Εμφάνιση της <b>Ενέργειας χρήστη</b> μόνο για τα ονόματα αρχείων που ορίζονται εδώ. Μπορούν να χρησιμοποιηθούν οι χαρακτήρες μπαλαντέρ '<code>?</code>' και '<code>*</code>'.

[ctx: New file]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonNewFile)
en: &New...
el: &Νέο...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkConfirmExecution)
en: Allows one to tweak the <i>Command</i> before it is executed.
el: Επιτρέπει τη ρύθμιση της <i>Εντολής</i> πριν την εκτέλεσή της.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkConfirmExecution)
en: Confirm each program call separately
el: Επιβεβαίωση της κάθε κλήσης προγράμματος ξεχωριστά

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkDifferentUser) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leDifferentUser)
en: Execute the <i>Command</i> under a different user ID.
el: Εκτέλεση της <i>Εντολής</i> με διαφορετικό αναγνωριστικό χρήστη.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDifferentUser)
en: Run as different user:
el: Εκτέλεση ως διαφορετικός χρήστης:

en: Active panel
el: Ενεργός πίνακας

en: Other panel
el: Άλλος πίνακας

en: Left panel
el: Αριστερός πίνακας

en: Right panel
el: Δεξιός πίνακας

en: Panel independent
el: Ανεξάρτητα από τον πίνακα

en: Choose executable...
el: Επιλέξτε εκτελέσιμο...

en: User Action Parameter Dialog
el: Διάλογος παραμέτρων ενεργειών χρήστη

en: This placeholder allows some parameter:
el: Αυτό το δεσμευτικό θέσης επιτρέπει τη χρήση παραμέτρου:

en: Title
el: Τίτλος

en: *.xml|XML files
    *|All files
el: *.xml|XML αρχεία
    *|Όλα τα αρχεία

en: Create new useraction
el: Δημιουργία νέας ενέργειας χρήστη

en: Import useractions
el: Εισαγωγή ενεργειών χρήστη

en: Export useractions
el: Εξαγωγή ενεργειών χρήστη

en: Copy useractions to clipboard
el: Αντιγραφή ενεργειών χρήστη στο πρόχειρο

en: Paste useractions from clipboard
el: Επικόλληση ενεργειών χρήστη από το πρόχειρο

en: Delete selected useractions
el: Αφαίρεση των επιλεγμένων ενεργειών χρήστη

en: The current action has been modified. Do you want to apply these changes?
el: Η τρέχουσα ενέργεια έχει τροποποιηθεί. Θέλετε να εφαρμοστούν οι αλλαγές;

en: Are you sure that you want to remove all selected actions?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να αφαιρέσετε όλες τις επιλεγμένες ενέργειες;

en: Remove Selected Actions?
el: Αφαίρεση των επιλεγμένων ενεργειών;

en: This file already contains some useractions.
    Do you want to overwrite it or should it be merged with the selected actions?
el: Αυτό το αρχείο περιέχει ήδη κάποιες ενέργειες χρήστη.
    Θέλετε να το αντικαταστήσετε ή να γίνει συγχώνευση με τις επιλεγμένες ενέργειες;

en: Overwrite or Merge?
el: Αντικατάσταση ή συγχώνευση;

en: Merge
el: Συγχώνευση

en: This file already exists. Do you want to overwrite it?
el: Το αρχείο υπάρχει ήδη. Θέλετε να το αντικαταστήσετε;

en: Overwrite Existing File?
el: Αντικατάσταση του υπάρχοντος αρχείου;

en: Cannot open %1 for writing.
    Nothing exported.
el: Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου %1 για εγγραφή.
    Δεν εξήχθη τίποτα.

en: Export Failed
el: Η εξαγωγή απέτυχε

en: Internal error, undefined <job> in result signal
el: Εσωτερικό σφάλμα, απροσδιόριστη <εργασία> σε σήμα στο αποτέλεσμα

en: Downloading remote files
el: Λήψη απομακρυσμένων αρχείων

en: Counting files
el: Απαρίθμηση αρχείων

en: Uploading to remote destination
el: αποστολή σε απομακρυσμένο προορισμό

[ctx: %1=archive filename]
en: %1, unsupported archive type.
el: %1, τύπος αρχειοθήκης που δεν υποστηρίζεται.

en: Counting files in archive
el: Μέτρηση των αρχείων της αρχειοθήκης

en: Failed to list the content of the archive (%1).
el: Η εμφάνιση των περιεχομένων της αρχειοθήκης (%1) απέτυχε.

en: Failed to unpack %1.
el: Η αποσυμπίεση του %1 απέτυχε.

en: Failed to convert rpm (%1) to cpio.
el: Η μετατροπή του rpm (%1) σε cpio απέτυχε.

en: Failed to convert deb (%1) to tar.
el: Η μετατροπή του deb (%1) σε tar απέτυχε.

en: Unpacking File(s)
el: Αποσυμπίεση αρχείου(ων)

en: User cancelled.
el: Ακυρώθηκε από το χρήστη.

en: Testing Archive
el: Έλεγχος αρχειοθήκης

en: Packing File(s)
el: Συμπίεση αρχείου(ων)

en: Failed to pack %1.
el: Η συμπίεση του %1 απέτυχε.

en: This archive is encrypted, please supply the password:
el: Η αρχειοθήκη είναι κρυπτογραφημένη, παρακαλώ δώστε τον κωδικό πρόσβασης:

en: Processed files
el: επεξεργασμένα αρχεία

en: Error while packing
el: Σφάλμα κατά τη συμπίεση

[ctx: %1=archive filename]
en: %1, test failed.
el: %1, ο έλεγχος απέτυχε.

en: Archive tests passed.
el: Η αρχειοθήκη πέρασε τον έλεγχο.

en: Error while unpacking
el: Σφάλμα κατά την αποσυμπίεση

en: Add Bookmark
el: Προσθήκη σελιδοδείκτη

en: Name:
el: Όνομα:

en: Create in:
el: Δημιουργία στο:

en: New Folder
el: Νέος φάκελος

en: Folders
el: Φάκελοι...

en: Bookmarks
el: Σελιδοδείκτες

en: Folder name:
el: Όνομα φακέλου:

en: Trash bin
el: Κάδος απορριμμάτων

en: Virtual Filesystem
el: Εικονικό σύστημα αρχείων

en: Local Network
el: Τοπικό δίκτυο

en: Type to search...
el: Πληκτρολογήστε για αναζήτηση...

en: Error
el: Σφάλμα

en: Unable to write to %1
el: Αδυναμία εγγραφής στο %1

en: %1 instead of %2
el: %1 αντί του %2

en: missing tag %1
el: λείπει ετικέτα %1

en: %1 does not seem to be a valid bookmarks file
el: Το %1 δε φαίνεται να είναι ένα έγκυρο αρχείο σελιδοδεικτών

en: Error reading bookmarks file: %1
el: Σφάλμα ανάγνωσης αρχείου σελιδοδεικτών: %1

en: Popular URLs
el: Δημοφιλείς URL

en: Manage Bookmarks
el: Διαχείριση σελιδοδεικτών

en: Enable special bookmarks
el: Ενεργοποίηση ειδικών σελιδοδεικτών

en: Jump back
el: Μετάβαση πίσω

en: Open
el: Άνοιγμα

en: Open in a new tab
el: Άνοιγμα σε νέα καρτέλα

en: Delete
el: Διαγραφή

en: <qt>Could not start <b>%1</b>.</qt>
el: <qt>Αδυναμία έναρξης <b>%1</b>.</qt>

en: <qt>There was an error while running <b>%1</b>.</qt>
el: <qt>Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την εκτέλεση του <b>%1</b>.</qt>

en: Error reading stdout or stderr
el: Σφάλμα ανάγνωσης του stdout ή του stderr

en: Please wait...
el: Παρακαλώ περιμένετε...

en: <qt>Krusader cannot find a checksum tool that handles %1 on your system. Please check the <b>Dependencies</b> page in Krusader's settings.</qt>
el: <qt>Ο Krusader δεν μπορεί να βρει στο σύστημά σας κάποιο εργαλείο αθροίσματος ελέγχου που να μπορεί να διαχειριστεί το %1. Παρακαλώ ελέγξτε τη σελίδα <b>Εξαρτήσεις</b> στις ρυθμίσεις του Krusader.</qt>

en: Creating Checksums
el: Δημιουργία αθροισμάτων ελέγχου

en: Create Checksums
el: Δημιουργία αθροισμάτων ελέγχου

en: Select the checksum method:
el: Επιλέξτε τη μέθοδο υπολογισμού:

en: Checksum Results
el: Αποτελέσματα αθροίσματος ελέγχου

en: File
el: Αρχείο

en: Hash
el: Αποτύπωμα

en: Errors received:
el: Σφάλματα που παρουσιάστηκαν:

en: Save one checksum file for each source file
el: Αποθηκεύστε ένα αρχείο αθροίσματος ελέγχου για κάθε πηγαίο αρχείο

en: No files found
el: Δε βρέθηκαν αρχεία

en: Errors were detected while creating the checksums
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά τη δημιουργία των αθροισμάτων ελέγχου

en: Checksums were created successfully
el: Τα αθροίσματα ελέγχου δημιουργήθηκαν επιτυχώς

en: Saving checksum files...
el: Αποθήκευση αρχείων αθροισμάτων ελέγχου

en: Errors occurred while saving multiple checksums. Stopping
el: Παρουσιάστηκαν σφάλματα κατά την αποθήκευση πολλαπλών αθροισμάτων ελέγχου. Διακοπή

en: Error saving file %1
el: Σφάλμα αποθήκευσης του αρχείου %1

en: Verifying Checksums
el: Επαλήθευση αθροισμάτων ελέγχου

en: Verify Checksum File
el: Επαλήθευση αρχείων αθροισμάτων ελέγχου

en: About to verify the following checksum file
el: Πρόκειται να γίνει επαλήθευση του ακόλουθου αρχείου αθροίσματος ελέγχου:

en: Checksum file:
el: Αρχείο αθροίσματος ελέγχου:

en: Verify Result
el: Επαλήθευση αποτελέσματος

en: Result output:
el: Εμφάνιση αποτελέσματος:

en: Errors were detected while verifying the checksums
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την επαλήθευση των αθροισμάτων ελέγχου

en: Checksums were verified successfully
el: Τα αθροίσματα ελέγχου επαληθεύτηκαν με επιτυχία

en: F2 Delay Job Start
el: F2 καθυστερημένη έναρξη εργασίας

en: F2 Queue
el: F2 ουρά

en: Do not start the job now.
el: Να μην ξεκινήσει η εργασία τώρα.

en: Enqueue the job if another job is running. Otherwise start immediately.
el: Εισαγωγή εργασίας στην ουρά αν εκτελείται άλλη. Διαφορετικά να ξεκινήσει αμέσως.

en: Choose Files
el: Επιλογή αρχείων

en: Select the following files:
el: Επιλογή των ακόλουθων αρχείων:

en: Predefined Selections
el: Προκαθορισμένες επιλογές

en: A predefined selection is a file-mask which you often use.
    Some examples are: "*.c, *.h", "*.c, *.o", etc.
    You can add these masks to the list by typing them and pressing the Add button.
    Delete removes a predefined selection and Clear removes all of them.
    Notice that the line in which you edit the mask has its own history, you can scroll it, if needed.
el: Η προκαθορισμένη επιλογή είναι μία μάσκα αρχείου που χρησιμοποιείτε συχνά.
    Μερικά παραδείγματα είναι τα: "*.c, *.h", "*.c, *.o", κλπ.
    Μπορείτε να προσθέσετε τις μάσκες αυτές στη λίστα, πληκτρολογώντας τις και πατώντας το κουμπί Προσθήκη.
    Το κουμπί Διαγραφή αφαιρεί μία προκαθορισμένη επιλογή και το Καθαρισμός τις αφαιρεί όλες.
    Σημειώστε ότι η γραμμή στην οποία πληκτρολογείτε τη μάσκα έχει το δικό της ιστορικό, και μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε κάνοντας κύλιση σε αυτήν, αν χρειαστεί.

en: Add
el: Προσθήκη

en: Adds the selection in the line-edit to the list
el: Προσθέτει την επιλογή της γραμμής επεξεργασίας στη λίστα

en: Delete the marked selection from the list
el: Διαγράφει την επιλογή από  τη λίστα

en: Clear
el: Καθαρισμός

en: Clears the entire list of selections
el: Καθαρίζει ολόκληρη τη λίστα των επιλογών

en: Krusader::Wait
el: Krusader::Αναμονή

en: &Cancel
el: &Ακύρωση

en: Capacity: %1
el: Χωρητικότητα: %1

en: Used: %1
el: Σε χρήση: %1

en: Free: %1
el: Ελεύθερα: %1

en: Not mounted.
el: Δεν έχει προσαρτηθεί.

en: Enter a selection:
el: Δώστε μία επιλογή:

en: New Network Connection
el: Νέα σύνδεση δικτύου

en: About to connect to...
el: Πρόκειται να γίνει σύνδεση με το...

en: Protocol:
el: Πρωτόκολλο:

en: Host:
el: Υπολογιστής:

en: Port:
el: Θύρα:

en: Username:
el: Όνομα χρήστη:

en: Password:
el: Κωδικός πρόσβασης:

en: &Connect
el: &Σύνδεση

en: Pack %1
el: Συμπίεση του %1

en: Pack %1 file | Pack %1 files
el[0]: Συμπίεση %1 αρχείου
el[1]: Συμπίεση %1 αρχείων

en: Please select a folder
el: Επιλέξτε φάκελο

en: Pack
el: Συμπίεση

en: To archive
el: Στην αρχειοθήκη

en: In folder
el: στο φάκελο

en: Multiple volume archive
el: Αρχειοθήκη πολλαπλών τόμων

en: Size:
el: Μέγεθος:

en: Set compression level
el: Ορίστε το επίπεδο συμπίεσης

en: MIN
el: ΕΛΑΧ

en: MAX
el: ΜΕΓ

en: Password
el: Κωδικός πρόσβασης

en: Again
el: Ξανά

en: Encrypt headers
el: Κρυπτογράφηση κεφαλίδων

en: Command line switches:
el: Παράμετροι γραμμής εντολών:

en: &Advanced >>
el: &Προχωρημένα >>

en: &Advanced <<
el: &Προχωρημένα <<

en: No password specified
el: Δε δόθηκε κωδικός πρόσβασης

en: The passwords are equal
el: Οι κωδικοί πρόσβασης είναι ίδιοι

en: The passwords are different
el: Οι κωδικοί πρόσβασης δεν είναι ίδιοι

en: Cannot pack, the passwords are different.
el: Αδυναμία συμπίεσης. Οι κωδικοί πρόσβασης είναι διαφορετικοί.

en: Invalid volume size.
el: Μη έγκυρο μέγεθος τόμου.

en: Invalid command line switch.
    A switch must start with '-'.
el: Μη έγκυρη παράμετρος γραμμής εντολών.
    Μια παράμετρος πρέπει να αρχίζει με '-'.

en: Invalid command line switch.
    Backslashes cannot be the last character.
el: Μη έγκυρη παράμετρος γραμμής εντολών.
    Ο τελευταίος χαρακτήρας δεν μπορεί να είναι η ανάποδη πλαγιοκάθετος.

en: Invalid command line switch.
    Unclosed quotation mark.
el: Μη έγκυρη παράμετρος γραμμής εντολών.
    Μη ολοκληρωμένα εισαγωγικά.

en: The saved 'Popular URLs' are invalid. The list will be cleared.
el: Τα αποθηκευμένα 'Δημοφιλή URL' δεν είναι έγκυρα. Η λίστα θα καθαριστεί.

en: &Search:
el: Αναζήτη&ση:

en: Loading Usage Information
el: Φόρτωση πληροφοριών χρήσης

en: Files:
el: Αρχεία:

en: Folders:
el: Φάκελοι:

en: Total Size:
el: Συνολικό μέγεθος:

en: Loading the disk usage information...
el: Φόρτωση των πληροφοριών χρήσης δίσκου...

en: Stepping into the parent folder requires loading the content of the "%1" URL. Do you wish to continue?
el: Η μετάβαση στο γονικό φάκελο απαιτεί τη φόρτωση των περιεχομένων του URL "%1". Θέλετε να συνεχίσετε;

en: Krusader::DiskUsage
el: Krusader::Χρήση δίσκου

[ctx: singularOnly]
en: Do you really want to move this item to the trash?
el: Θέλετε πραγματικά να μετακινήσετε αυτό το αντικείμενο στον κάδο απορριμμάτων;

en: &Trash
el: Μετακίνηση στον &κάδο

[ctx: singularOnly]
en: Do you really want to delete this item?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να διαγράψετε αυτό το αντικείμενο;

en: Warning
el: Προειδοποίηση

en: Deleting %1...
el: Διαγραφή του %1...

en: Current folder:%1,  Total size:%2,  Own size:%3
el: Τρέχων φάκελος: %1, Συνολικό μέγεθος: %2,  Μέγεθος αντικειμένου: %3

en: Disk Usage
el: Χρήση δίσκου

en: Exclude
el: Εξαίρεση

en: Up one folder
el: Ένας φακέλους πάνω

en: New search
el: Νέα αναζήτηση

en: Refresh
el: Ανανέωση

en: Include all
el: Να συμπεριληφθούν όλα

en: Step into
el: Μετάβαση

en: Lines
el: Γραμμές

en: Detailed
el: Λεπτομερής

en: Filelight
el: Γράφημα

en: Next
el: Επόμενο

en: Previous
el: Προηγούμενο

en: View
el: Προβολή

en: Type:
el: Τύπος:

en: Own size:
el: Μέγεθος αντικειμένου:

en: Last modified:
el: Τελευταία τροποποίηση:

en: Permissions:
el: Άδειες:

en: Owner:
el: Ιδιοκτήτης:

en: Krusader::Disk Usage
el: Krusader::Χρήση δίσκου

en: Start new disk usage search
el: Έναρξη νέας αναζήτησης χρήσης δίσκου

en: Parent folder
el: Γονικός φάκελος

en: Line view
el: Προβολή γραμμών

en: Detailed view
el: Προβολή λεπτομερειών

en: Filelight view
el: Προβολή γραφήματος

en: Viewing the usage of folder:
el: Προβολή της χρήσης του φακέλου:

en: Zoom In
el: Μεγέθυνση

en: Zoom Out
el: Σμίκρυνση

en: Rainbow
el: Ουράνιο Τόξο

en: High Contrast
el: Υψηλή αντίθεση

en: Scheme
el: Σχήμα

en: Increase contrast
el: Αύξηση αντίθεσης

en: Decrease contrast
el: Μείωση αντίθεσης

en: Use anti-aliasing
el: Χρήση εξομάλυνσης

en: Show small files
el: Εμφάνιση μικρών αρχείων

en: Vary label font sizes
el: Μεταβλητό μέγεθος γραμματοσειράς της ετικέτας

en: Minimum font size
el: Ελάχιστο μέγεθος γραμματοσειράς

en: Krusader::Filelight
el: Krusader::Γράφημα

en: Line View
el: Προβολή γραμμών

en: Percent
el: Ποσοστό

en: Name
el: Όνομα

en: Show file sizes
el: Εμφάνιση μεγέθους των αρχείων

en: Total size
el: Συνολικό μέγεθος

en: Own size
el: Μέγεθος αντικειμένου

en: Type
el: Τύπος

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Permissions
el: Άδειες

en: Owner
el: Ιδιοκτήτης

en: Group
el: Ομάδα

en: %1 file: ~ %2 | %1 files: ~ %2
el[0]: %1 αρχείο: ~ %2
el[1]: %1 αρχεία: ~ %2

en: Files: %1
el: Αρχεία: %1

en: Open File Manager Here
el: Άνοιγμα εδώ του διαχειριστή αρχείων

en: Open Terminal Here
el: Άνοιγμα τερματικού εδώ

en: &Center Map Here
el: &Κεντράρισμα εδώ της αποτύπωσης

en: &Open
el: Ά&νοιγμα

en: &Delete
el: &Διαγραφή

en: <qt>The folder at <i>'%1'</i> will be <b>recursively</b> and <b>permanently</b> deleted.</qt>
el: <qt>Ο φάκελος <i>'%1'</i>θα διαγραφεί <b>αναδρομικά</b> και <b>μόνιμα</b>.</qt>

en: <qt><i>'%1'</i> will be <b>permanently</b> deleted.</qt>
el: <qt>Το <i>'%1'</i> θα διαγραφεί <b>μόνιμα</b>.</qt>

en: Space information disabled
el: Οι πληροφορίες χώρου απενεργοποιήθηκαν

en: No space information on non-local filesystems
el: Δεν υπάρχουν πληροφορίες χώρου για μη τοπικά συστήματα αρχείων

en: Space information unavailable
el: Οι πληροφορίες χώρου δεν είναι διαθέσιμες

en: Protocol not supported by Krusader:
    %1
el: Το πρωτόκολλο δεν υποστηρίζεται από τον Krusader:
    %1

en: The folder %1 does not exist.
el: Ο φάκελος %1 δεν υπάρχει.

en: Cannot open the folder %1.
el: Αδυναμία ανοίγματος του φακέλου %1.

[ctx: %1=folder path]
en: Access to %1 denied
el: Απαγορεύτηκε η πρόσβαση στο %1

en: Malformed URL:
    %1
el: Κακοδιατυπωμένο URL:
    %1

en: Archives
el: Αρχειοθήκες

en: Image Files
el: Αρχεία εικόνας

en: Text Files
el: Αρχεία κειμένου

en: Video Files
el: Αρχεία βίντεο

en: Audio Files
el: Αρχεία ήχου

en: Custom
el: Προσαρμοσμένο

en: You cannot copy files directly to the 'virt:/' folder.
    You can create a sub folder and copy your files into it.
el: Δεν μπορείτε να αντιγράψετε απευθείας αρχεία στο φάκελο 'virt:/'.
    Μπορείτε να δημιουργήσετε έναν υποφάκελο και να αντιγράψετε εκεί τα αρχεία σας.

en: Creating new folders is allowed only in the 'virt:/' folder.
el: Η δημιουργία νέων φακέλων επιτρέπεται μόνο στο φάκελο 'virt:/'.

en: Virtual filesystem
el: Εικονικό σύστημα αρχείων

en: Size
el: Μέγεθος

en: At Least
el: Τουλάχιστον

en: At Most
el: Το πολύ

en: Any date
el: οποιαδήποτε ημερομηνία

en: &Modified between
el: &Τροποποιήθηκε μεταξύ

en: an&d
el: &και

en: &Not modified after
el: Δεν τ&ροποποιήθηκε μετά

en: Mod&ified in the last
el: Τροποποιή&θηκε τις τελευταίες

en: days
el: ημέρες

en: weeks
el: εβδομάδες

en: months
el: μήνες

en: years
el: χρόνια

en: No&t modified in the last
el: &Δεν τροποποιήθηκε τις τελευταίες

en: Ownership
el: Ιδιοκτησία

en: Belongs to &user
el: Ανήκει στο &χρήστη

en: Belongs to gr&oup
el: Ανήκει στην &ομάδα

en: P&ermissions
el: Άδ&ειες

en: O&wner
el: Ι&διοκτήτης

en: Grou&p
el: Ο&μάδα

en: A&ll
el: Ό&λα

en: Note: a '?' is a wildcard
el: Σημείωση: το '?' ταιριάζει με όλα

en: Invalid date entered.
el: Δόθηκε μη έγκυρη ημερομηνία.

en: The date %1 is not valid according to your locale. Please re-enter a valid date (use the date button for easy access).
el: Η ημερομηνία %1 δεν είναι έγκυρη σύμφωνα με τις τοπικές ρυθμίσεις σας. Παρακαλώ δώστε μία έγκυρη ημερομηνία (χρησιμοποιήστε το κουμπί ημερομηνίας για να διευκολυνθείτε).

en: Specified sizes are inconsistent.
el: Τα καθορισμένα μεγέθη είναι ανακόλουθα.

en: Please re-enter the values, so that the left side size will be smaller than (or equal to) the right side size.
el: Παρακαλώ εισάγετε τις τιμές, ώστε το μέγεθος στην αριστερή πλευρά να είναι μικρότερο (ή ίσο) με το μέγεθος της δεξιάς πλευράς.

en: Dates are inconsistent.
el: Οι ημερομηνίες είναι ανακόλουθες.

en: The date on the left is later than the date on the right. Please re-enter the dates, so that the left side date will be earlier than the right side date.
el: Η αριστερή ημερομηνία στα αριστερά είναι μεγαλύτερη της δεξιάς ημερομηνίας. Παρακαλώ εισάγετε και πάλι τις ημερομηνίες, ώστε η ημερομηνία της αριστερής πλευράς να είναι μικρότερη από αυτήν της δεξιάς πλευράς.

en: The date on top is later than the date on the bottom. Please re-enter the dates, so that the top date will be earlier than the bottom date.
el: Η πάνω ημερομηνία είναι μεγαλύτερη της κάτω. Παρακαλώ εισάγετε και πάλι τις ημερομηνίες, ώστε η πάνω ημερομηνία να είναι μικρότερη από την κάτω.

en: Krusader::Choose Files
el: Krusader::Επιλογή αρχείων

en: &General
el: &Γενικά

en: &Advanced
el: &Προχωρημένα

en: Could not load profile.
el: Αδυναμία φόρτωσης προφίλ.

en: Any Character
el: Οποιοσδήποτε χαρακτήρας

en: Start of Line
el: Εκκίνηση γραμμής

en: End of Line
el: Τέλος γραμμής

en: Set of Characters
el: Σύνολο χαρακτήρων

en: Repeats, Zero or More Times
el: Επανάληψη, μηδέν ή περισσότερες φορές

en: Repeats, One or More Times
el: Επανάληψη, μία ή περισσότερες φορές

en: Optional
el: Προαιρετικό

en: Newline
el: Νέα γραμμή

en: White Space
el: Κενό

en: Digit
el: Ψηφίο

en: &Case sensitive
el: Διάκριση &πεζών/κεφαλαίων

en: Search &for:
el: Αναζήτηση &για:

en: <p>The filename filtering criteria is defined here.</p><p>You can make use of wildcards. Multiple patterns are separated by space (means logical OR) and patterns are excluded from the search using the pipe symbol.</p><p>If the pattern is ended with a slash (<code>*pattern*/</code>), that means that pattern relates to recursive search of folders.<ul><li><code>pattern</code> - means to search those files/folders that name is <code>pattern</code>, recursive search goes through all subfolders independently of the value of <code>pattern</code></li><li><code>pattern/</code> - means to search all files/folders, but recursive search goes through/excludes the folders that name is <code>pattern</code></li></ul></p><p>It is allowed to use quotation marks for names that contain space. Filter <code>"Program&nbsp;Files"</code> searches out those files/folders that name is <code>Program&nbsp;Files</code>.</p><p>Examples:</p><ul><li><code>*.o</code></li><li><code>*.h *.c??</code></li><li><code>*.cpp *.h | *.moc.cpp</code></li><li><code>* | .svn/ .git/</code></li></ul><p><b>Note</b>: the search term '<code>text</code>' is equivalent to '<code>*text*</code>'.</p>
el: <p>Εδώ καθορίζονται τα κριτήρια φιλτραρίσματος του ονόματος αρχείου.</p><p>Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε χαρακτήρες μπαλαντέρ. Πολλαπλά μοτίβα χωρίζονται με ένα κενό χαρακτήρα (σημαίνει λογικό Ή) ενώ τα μοτίβα δεν περιλαμβάνονται στην αναζήτηση με τη χρήση του χαρακτήρα διασωλήνωσης.</p><p>Αν το μοτίβο τελειώνει με μία κάθετο (<code>*μοτίβο*/</code>), το μοτίβο θα χρησιμοποιηθεί στην αναδρομική αναζήτηση φακέλων.<ul><li><code>μοτίβο</code> - σημαίνει ότι θα γίνει αναζήτηση για τα αρχεία/φακέλους που το όνομά τους ταιριάζει με το <code>μοτίβο</code>. Η αναδρομική αναζήτηση σαρώνει όλους τους υποφακέλους ανεξάρτητα από την τιμή του <code>μοτίβου</code></li><li><code>μοτίβο/</code> - σημαίνει ότι θα γίνει αναζήτηση σε όλα τα αρχεία/φακέλους, αλλά η αναδρομική αναζήτηση περιλαμβάνει/απορρίπτει τους φακέλους που ταιριάζουν με το <code>μοτίβο</code></li></ul></p><p>Επιτρέπεται η χρήση εισαγωγικών για ονόματα που περιέχουν κενούς χαρακτήρες. Με χρήση του όρου <code>"Program&nbsp;Files"</code>, θα γίνει αναζήτηση για όλα τα αρχεία/φακέλους που το όνομά τους είναι το <code>Program&nbsp;Files</code>.</p><p>Παραδείγματα:</p><ul><li><code>*.o</code></li><li><code>*.h *.c??</code></li><li><code>*.cpp *.h | *.moc.cpp</code></li><li><code>* | svn/ .git/</code></li></ul><p><b>Note</b>: ο όρος αναζήτησης '<code>κείμενο</code>' είναι αντίστοιχος του '<code>*κείμενο*</code>'.</p>

en: &Of type:
el: Του &τύπου:

en: All Files
el: Όλα τα αρχεία

en: &Profile handler
el: &Διαχείριση προφίλ

en: &Load
el: &Φόρτωση

en: Searc&h in
el: &Αναζήτηση σε

en: &Do not search in
el: Να &μη γίνει αναζήτηση σε

en: Containing text
el: Περιέχει το κείμενο

en: &Text:
el: &Κείμενο:

en: Encoding:
el: Κωδικοποίηση:

[ctx: Default encoding]
en: Default
el: Προκαθορισμένη

en: &Match whole word only
el: Ταίριασμα &μόνο ολόκληρων λέξεων

en: Cas&e sensitive
el: Διάκριση &πεζών/κεφαλαίων

en: Search in s&ub folders
el: Αναζήτηση σε &υποφακέλους

en: Search in arch&ives
el: Αναζήτηση σε αρχειο&θήκες

en: Follow &links
el: Ακο&λούθηση δεσμών

en: Exclude Folder Names
el: Να αποκλειστούν τα ονόματα φακέλων

en: Enter space-separated folder names
el: Δώστε ονόματα φακέλων χωρισμένα με κενό

en: You can insert names with escaped spaces or quoted.
    Example: .git "target build" build\ krusader
el: Μπορείτε να εισάγετε ονόματα με κενά ή εισαγωγικά διαφυγής.
    Παράδειγμα: .git "target build" build\ krusader

en: No search criteria entered.
el: Δε δόθηκαν κριτήρια αναζήτησης.

en: Please specify a location to search in.
el: Παρακαλώ καθορίστε μία τοποθεσία για αναζήτηση.

en: Open the folder history list
el: Άνοιγμα της λίστας ιστορικού φακέλων

en: Name of folder where command will be processed.
el: Το όνομα του φακέλου όπου θα εκτελεστεί η εντολή.

en: <qt><p>Well, it is actually quite simple: you type your command here and Krusader obeys.</p><p><b>Tip</b>: move within command line history with &lt;Up&gt; and &lt;Down&gt; arrows.</p></qt>
el: <qt><p>Είναι πολύ απλό. Πληκτρολογείτε εδώ την εντολή και ο Krusader υπακούει.</p><p><b>Υπόδειξη</b>: μετακινήστε στο ιστορικό της γραμμής εντολών με τα &lt;Πάνω&gt; και &lt;Κάτω&gt; βέλη.</p></qt>

en: Execution mode
el: Τρόπος εκτέλεσης

en: Rename
el: Μετονομασία

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Move
el: Μετακίνηση

en: Term
el: Τερμ

en: Quit
el: Έξοδος

en: Reload
el: Επαναφόρτωση

en: Ready.
el: Έτοιμο.

en: Open the available media list
el: Άνοιγμα της λίστας διαθέσιμων μέσων

[ctx: %1 is the mount point of the remote share]
en: Remote Share [%1]
el: Απομακρυσμένο κοινόχρηστο [%1]

[ctx: Unknown label]
en: Unknown
el: Άγνωστη

[ctx: Unknown media type]
en: Unknown
el: Άγνωστος

en: Floppy
el: Δισκέτα

en: USB pen drive
el: Οδηγός USB γραφίδας

en: USB device
el: Συσκευή USB

en: Removable media
el: Αφαιρούμενα μέσα

en: Hard Disk
el: Σκληρός Δίσκος

en: Camera
el: Κάμερα

en: Video CD/DVD-ROM
el: Βίντεο CD/DVD-ROM

en: Audio CD/DVD-ROM
el: Ηχητικό CD/DVD-ROM

en: Recordable CD/DVD-ROM
el: Εγγράψιμο CD/DVD-ROM

en: Mount
el: Προσάρτηση

en: Unmount
el: Απόσπαση

en: Eject
el: Εξαγωγή

en: An error occurred while accessing '%1', the system responded: %2
el: Ένα σφάλμα παρουσιάστηκε κατά την πρόσβαση στο '%1', το σύστημα ανταποκρίθηκε: %2

en: An error occurred while accessing '%1'
el: Ένα σφάλμα παρουσιάστηκε κατά την πρόσβαση στο '%1'

en: Profiles
el: Προφίλ

en: Remove entry
el: Αφαίρεση καταχώρησης

en: Overwrite entry
el: Αντικατάσταση καταχώρησης

en: Add new entry
el: Προσθήκη νέας καταχώρησης

en: Krusader::ProfileManager
el: Krusader::Διαχειριστής προφίλ

en: Enter the profile name:
el: Δώστε το όνομα του προφίλ:

en: <b>Cannot create embedded terminal.</b><br/>The reported error was: %1
el: <b>Αδυναμία δημιουργίας ενσωματωμένου τερματικού.</b><br/>το αναφερόμενο σφάλμα ήταν: %1

[ctx: missing program - arg1 is a URL]
en: <b>Cannot create embedded terminal.</b><br>You can fix this by installing Konsole:<br/>%1
el: <b>Αδυναμία δημιουργίας ενσωματωμένου τερματικού.</b><br>Μπορείτε να το διορθώσετε αυτό εγκαθιστώντας το Konsole:<br/>%1

en: Cancel Job
el: Ακύρωση εργασίας

en: Pause Job
el: Παύση εργασίας

en: Resume Job
el: Συνέχιση εργασίας

en: Start Job
el: Έναρξη εργασίας

en: No jobs
el: Χωρίς εργασίες

en: Play/Pause &Job
el: Αναπαραγωγή/παύση ε&ργασίας

en: Job Progress Bar
el: Γραμμή προόδου εργασίας

en: Job Queue Mode
el: Λειτουργία ουράς αναμονής εργασιών

en: Run only one job in parallel
el: Να εκτελείται μία μόνο εργασία παράλληλα

en: Undo Last Job
el: Αναίρεση τελευταίας εργασίας

en: Are you sure you want to quit?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να τερματίσετε το πρόγραμμα;

en: There is one job operation left. | There are %1 job operations left.
el[0]: Έχει απομείνει μία εργασία.
el[1]: Έχουν απομείνει %1 εργασίες.

en: No Jobs
el: Χωρίς εργασίες

en: %1 Job | %1 Jobs
el[0]: %1 εργασία
el[1]: %1 εργασίες

en: Clear Job List
el: Καθαρισμός λίστας εργασιών

en: Pause All Jobs
el: Παύση όλων των εργασιών

en: Resume Job List
el: Συνέχιση λίστας εργασιών

en: Move %1 to trash
el: Μετακίνηση του %1 στα απορρίμματα

en: Move %1 file to trash | Move %1 files to trash
el[0]: Μετακίνηση %1 αρχείου στα απορρίμματα
el[1]: Μετακίνηση %1 αρχείων στα απορρίμματα

en: Delete %1
el: Διαγραφή του %1

en: Delete %1 file | Delete %1 files
el[0]: Διαγραφή %1 αρχείου
el[1]: Διαγραφή %1 αρχείων

en: Copy to %1
el: Αντιγραφή στο %1

en: Move to %1
el: Μετακίνηση στο %1

en: Link to %1
el: Δεσμός στο %1

en: General
el: Γενικά

en: Automount filesystems
el: Αυτόματη προσάρτηση συστημάτων αρχείων

en: When stepping into a folder which is defined as a mount point in the <b>fstab</b>, try mounting it with the defined parameters.
el: Όταν μπαίνετε σε έναν φάκελο που έχει οριστεί ως σημείο προσάρτησης στο <b>fstab</b>, θα γίνεται προσπάθεια προσάρτησής του με χρήση των δηλωμένων παραμέτρων.

en: MountMan will not (un)mount the following mount-points:
el: Το MountMan δεν θα αποσπάσει/προσαρτήσει τα ακόλουθα σημεία προσάρτησης:

en: Confirmations
el: Επιβεβαιώσεις

en: 
    Request user confirmation for the following operations:
el: 
    Να ζητείται επιβεβαίωση για τις ακόλουθες λειτουργίες:

en: Deleting non-empty folders
el: Διαγραφή μη κενών φακέλων

en: Deleting files
el: Διαγραφή αρχείων

en: Copying files
el: Αντιγραφή αρχείων

en: Moving files
el: Μετακίνηση αρχείων

en: Confirm feed to listbox
el: Επιβεβαίωση τοποθέτησης στη λίστα

en: Ask for a result name when feeding items to the listbox. By default the standard value is used.
el: Ερώτηση για όνομα του αποτελέσματος πριν την τοποθέτησή του στη λίστα. Εξ ορισμού χρησιμοποιείται η τυπική τιμή.

en: Removing Useractions
el: Αφαίρεση ενεργειών χρήστη

en: Fine-Tuning
el: Λεπτομερής ρύθμιση

en: The icon cache size influences how fast the contents of a panel can be displayed. However, too large a cache might consume your memory.
el: Το μέγεθος της λανθάνουσας μνήμης των εικονιδίων μπορεί να επηρεάσει την ταχύτητα εμφάνισης των περιεχομένων του πίνακα. Όμως, όσο μεγαλύτερη είναι η λανθάνουσα μνήμη, τόσο περισσότερη μνήμη δεσμεύει.

en: Icon cache size (KB):
el: Μέγεθος λανθάνουσας μνήμης εικονιδίων (KB):

en: Arguments of updatedb:
el: Παράμετροι του updatedb:

en: Enable Write Support
el: Ενεργοποίηση υποστήριξης εγγραφής

en: Enable writing to archives using the krarc ioslave.
el: Ενεργοποίηση εγγραφής σε αρχειοθήκες με χρήση του krarc ioslave.

en: <b>Caution when moving into archives:</b><br/><b>Failure during the process might result in data loss.</b><br/><b>Moving archives into themselves will delete them.</b>
el: <b>Προσοχή με τη μεταφορά σε αρχειοθήκες:</b><br/><b>Η αποτυχία κατά τη διάρκεια της διαδικασίας ίσως οδηγήσει σε απώλεια δεδομένων.</b><br/><b>Η μετακίνηση αρχειοθηκών πάνω στις ίδιες θα τις διαγράψει.</b>

en: Archives handling
el: Χειρισμός αρχειοθηκών

en: Browse Archives As Folders
el: Περιήγηση σε αρχειοθήκες όπως σε φακέλους

en: Krusader will browse archives as folders.
el: Το Krusader θα περιηγηθεί στις αρχειοθήκες όπως σε φακέλους.

en: Test archive after packing
el: Έλεγχος αρχειοθήκης μετά την συμπίεση

en: Check the archive's integrity after packing it.
el: Έλεγχος της ακεραιότητας της αρχειοθήκης μετά τη δημιουργία της.

en: Test archive before unpacking
el: Έλεγχος αρχειοθήκης πριν την αποσυμπίεση

en: Some corrupted archives might cause a crash; therefore, testing is suggested.
el: Κάποιες κατεστραμμένες αρχειοθήκες ίσως οδηγήσουν σε κατάρρευση της εφαρμογής. Γι' αυτό προτείνεται να ενεργοποιηθεί ο έλεγχος.

en: Search results
el: Αποτελέσματα αναζήτησης

en: Searching for packers...
el: Αναζήτηση εργαλείων συμπίεσης...

en: Make sure to install new packers in your <code>$PATH</code> (e.g. /usr/bin)
el: Βεβαιωθείτε ότι τα νέα εργαλεία συμπίεσης εγκαθίστανται στο <code>$PATH</code> σας (π.χ. /usr/bin)

en: Use the default KDE colors
el: Χρήση των προκαθορισμένων χρωμάτων του KDE

en: <p>Use KDE's global color configuration.</p><p><i>KDE System Settings -> Application Appearance  -> Colors</i></p>
el: <p>Χρησιμοποιήστε την καθολική χρωματική διαμόρφωση του KDE.</p><p><i>Ρυθμίσεις συστήματος KDE -> Εμφάνιση -> Χρώματα</i></p>

en: Use alternate background color
el: Χρήση εναλλακτικού χρώματος φόντου

en: <p>The <b>background color</b> and the <b>alternate background</b> color alternates line by line.</p><p>When you don't use the <i>KDE default colors</i>, you can configure the alternate colors in the <i>colors</i> box.</p>
el: <p>Το <b>χρώμα φόντου</b> και το <b>εναλλακτικό χρώμα φόντου</b> εναλλάσσονται από γραμμή σε γραμμή.</p><p>Όταν δεν χρησιμοποιείτε τα <i>προκαθορισμένα χρώματα του KDE</i>, μπορείτε να διαμορφώσετε τα εναλλακτικά χρώματα στο πλαίσιο ρύθμισης <i>χρωμάτων</i>.</p>

en: Show current item even if not focused
el: Εμφάνιση τρέχοντος αντικειμένου ακόμα κι αν δεν έχει την εστίαση

en: <p>Shows the last cursor position in the non active list panel.</p><p>This option is only available when you don't use the <i>KDE default colors</i>.</p>
el: <p>Εμφανίζει την τελευταία θέση του δρομέα στη λίστα του μη ενεργού πίνακα.</p><p>Αυτή η επιλογή είναι διαθέσιμη μόνο όταν δε χρησιμοποιείτε τα <i>προκαθορισμένα χρώματα του KDE</i>.</p>

en: Dim the colors of the inactive panel
el: Θόλωση των χρωμάτων του ανενεργού πίνακα

en: <p>The colors of the inactive panel are calculated by a dim color and a dim factor.</p>
el: <p>Τα χρώματα του ανενεργού πίνακα υπολογίζονται με βάση ένα χρώμα θολώματος και ενός παράγοντα θολώματος.</p>

en: Colors
el: Χρώματα

en: Active
el: Ενεργό

en: Transparent
el: Διαφανές

en: Foreground:
el: Προσκήνιο:

en: Folder foreground:
el: Προσκήνιο φακέλου:

en: Same as foreground
el: Το ίδιο με το προσκήνιο

en: Executable foreground:
el: Προσκήνιο εκτελέσιμου:

en: Symbolic link foreground:
el: Προσκήνιο συμβολικού δεσμού:

en: Invalid symlink foreground:
el: Προσκήνιο μη έγκυρου συμβολικού δεσμού:

en: Background:
el: Φόντο:

en: Same as background
el: Το ίδιο με το φόντο

en: Alternate background:
el: Εναλλακτικό φόντο:

en: Selected foreground:
el: Προσκήνιο επιλογής:

en: Selected background:
el: Φόντο επιλογής:

en: Same as alt. background
el: Το ίδιο με το εναλ. φόντο

en: Alternate selected background:
el: Εναλλακτικό προσκήνιο επιλογής:

en: Same as selected background
el: Το ίδιο με το επιλεγμένο. φόντο

en: Current foreground:
el: Προσκήνιο τρέχοντος:

en: Not used
el: Δε χρησιμοποιείται

en: Same as selected foreground
el: Το ίδιο με το προσκήνιο επιλογής

en: Selected current foreground:
el: Προσκήνιο τρέχουσας επιλογής:

en: Current background:
el: Φόντο τρέχοντος:

en: Rename foreground:
el: Προσκήνιο μετονομασίας:

en: Rename background:
el: Φόντο μετονομασίας:

en: Inactive
el: Ανενεργό

en: Same as active
el: Το ίδιο με το ενεργό

en: Dim target color:
el: Χρώμα θολώματος:

en: Dim factor:
el: Παράγοντας θολώματος:

en: KDE default
el: Προκαθορισμένα του KDE

en: Synchronizer
el: Συγχρονισμός

en: Equals foreground:
el: Προσκήνιο ίδιων:

en: Equals background:
el: Φόντο ίδιων:

en: Differing foreground:
el: Προσκήνιο διαφορών:

en: Differing background:
el: Φόντο διαφορών:

en: Copy to left foreground:
el: Προσκήνιο Αντιγραφής στο αριστερό:

en: Copy to left background:
el: Φόντο Αντιγραφής στο αριστερό:

en: Copy to right foreground:
el: Προσκήνιο Αντιγραφής στο δεξί:

en: Copy to right background:
el: Φόντο Αντιγραφής στο δεξί:

en: Delete foreground:
el: Προσκήνιο διαγραφής:

en: Delete background:
el: Φόντο διαγραφής:

en: Other
el: Άλλο

en: Quicksearch, match foreground:
el: Γρήγορη αναζήτηση, ταίριασμα προσκηνίου:

en: Quicksearch, match background:
el: Γρήγορη αναζήτηση, ταίριασμα φόντου:

en: Quicksearch, non-match foreground:
el: Γρήγορη αναζήτηση, χωρίς ταίριασμα προσκηνίου:

en: Quicksearch, non-match background:
el: Γρήγορη αναζήτηση, χωρίς ταίριασμα φόντου:

en: Statusbar, active foreground:
el: Γραμμή κατάστασης, ενεργό προσκήνιο:

en: Statusbar, active background:
el: Γραμμή κατάστασης, ενεργό φόντο:

en: Statusbar, inactive foreground:
el: Γραμμή κατάστασης, ανενεργό προσκήνιο:

en: Statusbar, inactive background:
el: Γραμμή κατάστασης, ανενεργό φόντο:

en: Preview
el: Προεπισκόπηση

en: Import color-scheme
el: Εισαγωγή σχήματος χρωμάτων

en: Export color-scheme
el: Εξαγωγή σχήματος χρωμάτων

en: Selected + Current
el: Επιλεγμένο + τρέχον

en: Selected 2
el: Επιλεγμένο 2

en: Selected 1
el: Επιλεγμένο 1

en: Current
el: Τρέχον

en: Invalid symlink
el: Μη έγκυρος συμβολικός δεσμός

en: Symbolic link
el: Συμβολικός δεσμός

en: Application
el: Εφαρμογή

en: Folder
el: Φάκελος

en: Copy to right
el: Αντιγραφή στο δεξί

en: Copy to left
el: Αντιγραφή στο αριστερό

en: Differing
el: Διαφορά

en: Equals
el: Ίδιο

en: Quicksearch non-match
el: Γρήγορη αναζήτηση χωρίς ταίριασμα

en: Quicksearch match
el: Γρήγορη αναζήτηση με ταίριασμα

en: Statusbar active
el: Ενεργή γραμμή κατάστασης

en: Statusbar inactive
el: Ανενεργή γραμμή κατάστασης

en: Select a color-scheme file
el: Επιλογή ενός αρχείου θέματος χρώματος

en: Error: unable to read from file
el: Σφάλμα: αδύνατη η ανάγνωση του αρχείου

en: Select a color scheme file
el: Επιλογή ενός αρχείου θέματος χρώματος

en: File %1 already exists. Are you sure you want to overwrite it?
el: Το αρχείο %1 υπάρχει ήδη. Είστε βέβαιος ότι θέλετε να το αντικαταστήσετε;

en: Error: unable to write to file
el: Σφάλμα: αδύνατη η εγγραφή στο αρχείο

en: Packers
el: Εργαλεία συμπίεσης

en: Checksum Utilities
el: Εργαλεία αθροίσματος ελέγχου

en: The %1 path is incorrect, no valid path found.
el: Η διαδρομή %1 είναι εσφαλμένη, δε βρέθηκε καμία έγκυρη διαδρομή.

en: The %1 path is incorrect, %2 used instead.
el: Η διαδρομή %1 είναι εσφαλμένη, χρησιμοποιήθηκε η %2.

en: Viewer/Editor
el: Προβολέας/Κειμενογράφος

en: Internal editor and viewer opens each file in a separate window
el: Ο εσωτερικός επεξεργαστής και προβολέας ανοίγει το κάθε σε ξεχωριστό παράθυρο

en: If checked, each file will open in a separate window, otherwise, the viewer will work in a single, tabbed mode
el: Αν ενεργοποιηθεί, το κάθε αρχείο θα εμφανίζεται στο δικό του παράθυρο. Διαφορετικά, το κάθε αρχείο θα ανοίγει μία νέα καρτέλα στο ίδιο παράθυρο

en: Hide the tab bar when only one tab is opened
el: Να αποκρύπτεται η γραμμή καρτελών όταν μόνο μία καρτέλα είναι ανοικτή

en: If checked, the Viewer tab bar will hide if only one tab is open
el: Αν έχει επιλεγεί, η γραμμή καρτελών της προβολής θα είναι κρυμμένη αν μία μόνο καρτέλα είναι ανοικτή

en: Viewer
el: Προβολέας

en: Default viewer mode:
el: Προκαθορισμένη λειτουργία προβολής:

en: Generic mode
el: Γενική προβολή

en: Use the system's default viewer
el: Χρήση του προκαθορισμένου προβολέα του συστήματος

en: Text mode
el: Προβολή κειμένου

en: View the file in text-only mode
el: Εμφάνιση του αρχείου ως κείμενο

en: Hex mode
el: Δεκαεξαδική προβολή

en: View the file in hex-mode (better for binary files)
el: Εμφάνιση του αρχείου σε δεκαεξαδική μορφή (καλύτερο για δυαδικά αρχεία)

en: Lister mode
el: Λειτουργία lister

en: View the file with lister (for huge text files)
el: Προβολή του αρχείου με το lister (για τεράστια αρχεία)

en: Use Okteta as Hex viewer
el: Χρήση Okteta ως προβολέα δεκαεξαδικών

en: If available, use Okteta as Hex viewer instead of the internal viewer
el: Αν είναι διαθέσιμο, χρησιμοποιήστε το Okteta ως προβολέα δεκαεξαδικών αντί του εσωτερικού προβολέα

en: If a text file is bigger than this size then lister will be used.
el: Αν ένα αρχείο κειμένου είναι μεγαλύτερο από αυτό το μέγεθος, θα χρησιμοποιηθεί το lister.

en: Use lister if the text file is bigger than:
el: Να χρησιμοποιείται το lister αν το αρχείο κειμένου είναι μεγαλύτερο από:

en: Editor
el: Επεξεργαστής

en: Editor:
el: Επεξεργαστής:

en: Hint: use 'internal editor' if you want to use Krusader's fast built-in editor
el: Υπόδειξη: χρησιμοποιήστε το 'internal editor' αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε τον ενσωματωμένο επεξεργαστή του Krusader

en: Atomic extensions
el: Ατομικές επεκτάσεις

en: Atomic extensions:
el: Ατομικές επεκτάσεις:

en: Warn on exit
el: Προειδοποίηση στην έξοδο

en: Display a warning when trying to close the main window.
el: Εμφανίζεται ένα προειδοποιητικό μήνυμα όταν προσπαθήσετε να κλείσετε το κύριο παράθυρο.

en: Show and close to tray
el: Εμφάνιση και κλείσιμο στο πλαίσιο συστήματος

en: Show an icon in the system tray and keep running in the background when the window is closed.
el: Να εμφανίζεται ένα εικονίδιο στο πλαίσιο συστήματος και να εξακολουθεί να εκτελείται στο παρασκήνιο όταν κλείσει το παράθυρο.

en: Temp Folder:
el: Προσ φάκελος:

en: Note: you must have full permissions for the temporary folder.
el: Σημείωση: Πρέπει να έχετε πλήρη δικαιώματα στον προσωρινό φάκελο.

en: Delete mode
el: Διαγραφή λειτουργίας

en: Move to trash
el: Μετακίνηση στον Κάδο Απορριμμάτων

en: Files will be moved to trash when deleted.
el: Τα αρχεία θα μεταφέρονται στον κάδο απορριμμάτων όταν διαγράφονται.

en: Delete files
el: Διαγραφή αρχείων

en: Files will be permanently deleted.
el: Τα αρχεία θα διαγράφονται μόνιμα.

en: Terminal
el: Τερματικό

en: External Terminal:
el: Εξωτερικό τερματικό:

en: %d will be replaced by the workdir.
el: %d θα αντικατασταθεί από το workdir.

en: Embedded Terminal sends Chdir on panel change
el: Το ενσωματωμένο τερματικό ακολουθεί τις αλλαγές καταλόγου του πίνακα

en: When checked, whenever the panel is changed (for example, by pressing Tab), Krusader changes the current folder in the embedded terminal.
el: Όταν ενεργοποιηθεί, κάθε φορά που θα αλλάζει ο πίνακας (όταν πατηθεί το Tab, για παράδειγμα), ο Krusader θα αλλάζει και τον τρέχοντα φάκελο στο ενσωματωμένο τερματικό

en: Searching for tools...
el: Αναζήτηση για εργαλεία...

en: Make sure to install new tools in your <code>$PATH</code> (e.g. /usr/bin)
el: Βεβαιωθείτε ότι τα νέα εργαλεία εγκαθίστανται στο <code>$PATH</code> σας (π.χ. /usr/bin)

en: Add new atomic extension
el: Προσθήκη μιας νέας ατομικής επέκτασης

en: Extension:
el: Επέκταση:

en: Atomic extensions must start with '.' and must contain at least one more '.' character.
el: Οι ατομικές επεκτάσεις πρέπει να ξεκινούν με '.' και πρέπει να περιέχουν τουλάχιστον έναν ακόμη χαρακτήρα '.'.

en: Navigator bar
el: Γραμμή πλοήγησης

en: Edit Mode by default
el: Λειτουργία επεξεργασίας εξ ορισμού

en: Show editable path in Navigator bar by default
el: Εμφάνιση επεξεργάσιμης διαδρομής στη γραμμή πλοήγησης εξ ορισμού

en: Show full path by default
el: Εμφάνιση πλήρους διαδρομής εξ ορισμού

en: Always show full path in Navigator bar by default.
el: Πάντα να εμφανίζεται η πλήρης διαδρομή στη γραμμή πλοήγησης εξ ορισμού.

en: Operation
el: Λειτουργία

en: Autoselect folders
el: Αυτόματη επιλογή φακέλων

en: When matching the select criteria, not only files will be selected, but also folders.
el: Κατά την αναζήτηση θα επιλέγονται όχι μόνο τα αρχεία που ταιριάζουν αλλά και οι φάκελοι.

en: Rename selects extension
el: Επιλογή της επέκτασης στη μετονομασία

en: When renaming a file, the whole text is selected. If you want Total-Commander like renaming of just the name, without extension, uncheck this option.
el: Όταν μετονομάζεται ένα αρχείο, επιλέγεται όλο το όνομά του. Αν θέλετε να γίνεται μετονομασία μόνο του ονόματος, χωρίς την επέκταση του αρχείου, όπως στον Total-Commander, αναιρέστε αυτήν την επιλογή.

en: Unselect files before copy/move
el: Αναίρεση επιλογής αρχείων πριν την αντιγραφή/μετακίνηση

en: Unselect files, which are to be copied/moved, before the operation starts.
el: Αναίρεση επιλογής αρχείων, τα οποία πρόκειται να αντιγραφούν/μετακινηθούν, πριν από την έναρξη της λειτουργίας.

en: Filter dialog remembers settings
el: Ο διάλογος φίλτρου θυμάται τις ρυθμίσεις

en: The filter dialog is opened with the last filter settings that where applied to the panel.
el: Ο διάλογος φίλτρου ανοίγει με τις τελευταίες ρυθμίσεις φίλτρου που εφαρμόστηκαν στον πίνακα.

en: Tabs
el: Καρτέλες

en: Use full path tab names
el: Χρήση πλήρους διαδρομής στις καρτέλες

en: Display the full path in the folder tabs. By default only the last part of the path is displayed.
el: Εμφάνιση της πλήρους διαδρομής στις καρτέλες φακέλων. Εξ ορισμού, εμφανίζεται μόνο το τελευταίο τμήμα της διαδρομής.

en: Show Tab Bar on single tab
el: Να εμφανίζεται η γραμμή καρτελών για μία καρτέλα

en: Show the tab bar with only one tab.
el: Να εμφανίζεται η γραμμή καρτελών με μία μόνο καρτέλα

en: Tab Bar position:
el: Θέση γραμμής καρτελών:

en: Top
el: Κορυφή

en: Bottom
el: Βάση

en: Search bar
el: Γραμμή αναζήτησης

en: Start by typing
el: Έναρξη πληκτρολογώντας

en: Open search bar and start searching by typing in panel.
el: Άνοιγμα γραμμής αναζήτησης και έναρξη αναζήτησης με πληκτρολόγηση στον πίνακα.

en: Case sensitive
el: Διάκριση πεζών/κεφαλαίων

en: Search must match case.
el: Η αναζήτηση πρέπει να διακρίνει πεζά από κεφαλαία.

en: Up/Down cancels search
el: Άνω/κάτω ακυρώνει την αναζήτηση

en: Pressing the Up/Down buttons closes the search bar (only in search mode).
el: Το πάτημα των κουμπιών άνω/κάτω κλείνει τη γραμμή αναζήτησης (μόνο σε λειτουργία αναζήτησης).

en: Position:
el: Θέση:

en: Default mode:
el: Προκαθορισμένη λειτουργία:

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Select
el: Επιλογή

en: Filter
el: Φίλτρο

en: Set the default mode on first usage
el: Επιλογή προκαθορισμένης λειτουργίας στην πρώτη χρήση

en: Bookmark Search
el: Αναζήτηση στους σελιδοδείκτες

en: Always show search bar
el: Να εμφανίζεται πάντα η γραμμή αναζήτησης

en: Make bookmark search bar always visible
el: Η γραμμή αναζήτησης σελιδοδεικτών γίνεται πάντα ορατή

en: Search in special items
el: Αναζήτηση σε ειδικά αντικείμενα

en: Bookmark search is also applied to special items in bookmark menu like Trash, Popular URLs, Jump Back, etc.
el: Η αναζήτηση σελιδοδεικτών εφαρμόζεται και σε ειδικά αντικείμενα στο μενού σελιδοδεικτών όπως τα Απορρίμματα, δημοφιλή URL, Jump Back κλπ.

en: Status/Totalsbar
el: Κατάσταση / γραμμή συνόλων

en: Show size in bytes too
el: Εμφάνιση μεγέθους σε bytes επίσης

en: Show space information
el: Εμφάνιση πληροφοριών χώρου

en: Show free/total space on the device
el: Εμφάνιση ελεύθερου/συνολικού χώρου στη συσκευή

en: Layout
el: Διάταξη

en: Layout:
el: Διάταξη:

en: Frame Color:
el: Χρώμα πλαισίου:

[ctx: Frame color]
en: Defined by Layout
el: Ορισμένο από τη διάταξη

[ctx: Frame color]
en: None
el: Κανένα

[ctx: Frame color]
en: Statusbar
el: Γραμμή κατάστασης

en: Frame Shape:
el: Σχήμα πλαισίου:

[ctx: Frame shape]
en: Defined by Layout
el: Ορισμένο από τη διάταξη

[ctx: Frame shape]
en: None
el: Κανένα

[ctx: Frame shape]
en: Box
el: Πλαίσιο

[ctx: Frame shape]
en: Panel
el: Πίνακας

en: Frame Shadow:
el: Σκιά πλαισίου:

[ctx: Frame shadow]
en: Defined by Layout
el: Ορισμένο από τη διάταξη

[ctx: Frame shadow]
en: None
el: Καμία

[ctx: Frame shadow]
en: Raised
el: Ανυψωμένο

[ctx: Frame shadow]
en: Sunken
el: Βυθισμένο

en: Default icon size:
el: Προκαθορισμένο μέγεθος εικονιδίων:

en: Use icons in the filenames
el: Χρήση εικονιδίων στα ονόματα αρχείων

en: Show the icons for filenames and folders.
el: Εμφάνιση εικονιδίων για ονόματα αρχείων και φακέλων.

en: Show previews by default
el: Εξ ορισμού εμφάνιση προεπισκοπήσεων

en: Show previews of files and folders.
el: Εμφάνιση προεπισκοπήσεων για αρχεία και φακέλους.

en: View font:
el: Προβολή γραμματοσειράς:

en: The duration after a tooltip is shown for a file item, in milliseconds. Set a negative value to disable tooltips.
el: Η διάρκεια εμφάνισης της υπόδειξης γι αένα αντικείμενο αρχείου, σε χιλιοστά δευτερολέπτου. Δώστε αρνητική τιμή για απενεργοποίηση υποδείξεων.

en: Tooltip delay (msec):
el: Καθυστέρηση υπόδειξης (msec):

en: Use human-readable file size
el: Εναλλακτική εμφάνιση μεγέθους αρχείων

en: File sizes are displayed in B, KB, MB and GB, not just in bytes.
el: Το μέγεθος εμφανίζεται σε B, KB, MB και GB, και όχι απλά σε bytes.

en: Show hidden files
el: Εμφάνιση κρυφών αρχείων

en: Display files beginning with a dot.
el: Εμφάνιση αρχείων που αρχίζουν με τελεία.

en: Numeric Permissions
el: Αριθμητικές άδειες

en: Show octal numbers (0755) instead of the standard permissions (rwxr-xr-x) in the permission column.
el: Εμφάνιση οκταδικών αριθμών (0755) αντί των τυπικών αδειών (rwxr-xr-x) στη στήλη των αδειών.

en: Load the user defined folder icons
el: Φόρτωση των εικονιδίων φακέλων που ορίστηκαν από το χρήστη

en: Load the user defined folder icons (can cause decrease in performance).
el: Φόρτωση των εικονιδίων φακέλων που ορίστηκαν από το χρήστη (ίσως προκαλέσει μείωση απόδοσης).

en: Always show current item
el: Να εμφανίζεται πάντα το τρέχον αντικείμενο

en: Show current item border decoration in inactive panel.
el: Να εμφανίζεται το διακοσμητικό πλαίσιο του αντικειμένου σε αδρανές πίνακα.

en: Sort method:
el: Μέθοδος ταξινόμησης:

en: Alphabetical
el: Αλφαβητική

en: Alphabetical and numbers
el: Αλφαβητική και αριθμοί

en: Character code
el: Κώδικας χαρακτήρων

en: Character code and numbers
el: Κώδικας χαρακτήρων και αριθμοί

en: Case sensitive sorting
el: Ταξινόμηση με διάκριση πεζών/κεφαλαίων

en: All files beginning with capital letters appear before files beginning with non-capital letters (UNIX default).
el: Τα αρχεία που αρχίζουν με κεφαλαίο γράμμα εμφανίζονται πριν από τα αρχεία που αρχίζουν με πεζό (προκαθορισμένο στο UNIX).

en: Show folders first
el: Εμφάνιση φακέλων πρώτα

en: Always sort dirs by name
el: Πάντα ταξινόμηση καταλόγων κατ' όνομα

en: Folders are sorted by name, regardless of the sort column.
el: Οι φάκελοι ταξινομούνται κατ' όνομα, ανεξάρτητα από την επιλογή στήλης ταξινόμησης.

en: Locale aware sorting
el: Ταξινόμηση με επίγνωση των τοπικών ρυθμίσεων

en: The sorting is performed in a locale- and also platform-dependent manner. Can be slow.
el: Η ταξινόμηση πραγματοποιείται σε σχέση με τις τοπικές ρυθμίσεις και την πλατφόρμα. Ίσως να είναι αργή.

en: View modes
el: Προβολή λειτουργιών

en: Default view mode:
el: Προκαθορισμένη λειτουργία προβολής:

en: Buttons
el: Κουμπιά

en: Toolbar buttons have icons
el: Τα κουμπιά της γραμμής εργαλείων έχουν εικονίδια

en: Show Media Button
el: Εμφάνιση κουμπιού πολυμέσων

en: The media button will be visible.
el: Το κουμπί πολυμέσων θα είναι ορατό.

en: Show Back Button
el: Εμφάνιση κουμπιού Πίσω

en: Show Forward Button
el: Εμφάνιση κουμπιού Μπροστά

en: Show History Button
el: Εμφάνιση κουμπιού ιστορικού

en: The history button will be visible.
el: Το κουμπί του ιστορικού θα είναι ορατό.

en: Show Bookmarks Button
el: Εμφάνιση κουμπιού σελιδοδεικτών

en: The bookmarks button will be visible.
el: Το κουμπί σελιδοδεικτών θα είναι ορατό.

en: Show Panel Toolbar
el: Εμφάνιση γραμμής εργαλείων πίνακα

en: The panel toolbar will be visible.
el: Η γραμμή εργαλείων του πίνακα θα είναι ορατή

en: Visible Panel Toolbar buttons
el: Ορατά κουμπιά γραμμής εργαλείων πίνακα

en: Equal button (=)
el: Κουμπί ίσον (=)

en: Changes the panel folder to the other panel folder.
el: Αλλάζει το φάκελο του πίνακα στο φάκελο του άλλου πίνακα.

en: Up button (..)
el: Κουμπί πάνω (..)

en: Changes the panel folder to the parent folder.
el: Αλλάζει το φάκελο του πίνακα στο γονικό του φάκελο.

en: Home button (~)
el: Κουμπί προσωπικού καταλόγου (~)

en: Changes the panel folder to the home folder.
el: Αλλάζει το φάκελο του πίνακα στον προσωπικό σας φάκελο.

en: Root button (/)
el: Κουμπί ριζικού φακέλου (/)

en: Changes the panel folder to the root folder.
el: Αλλάζει το φάκελο του πίνακα στο ριζικό φάκελο.

en: Toggle-button for sync-browsing
el: Κουμπί εναλλαγής συγχρονισμένης περιήγησης

en: Each folder change in the panel is also performed in the other panel.
el: Κάθε αλλαγή στο φάκελο του πίνακα γίνεται και στον άλλο πίνακα.

en: Selection Mode
el: Λειτουργία επιλογής

en: Krusader Mode
el: Λειτουργία συμβατή με Krusader

en: Both keys allow selecting files. To select more than one file, hold the Ctrl key and click the left mouse button. Right-click menu is invoked using a short click on the right mouse button.
el: Και τα δύο πλήκτρα χρησιμοποιούνται για την επιλογή αρχείων. Για να επιλέξετε παραπάνω από ένα αρχείο, κρατήστε πατημένο το πλήκτρο Ctrl και κάντε κλικ με το αριστερό πλήκτρο του ποντικιού. Το μενού δεξιού κλικ εμφανίζεται με ένα μικρής διάρκειας κλικ του δεξιού πλήκτρου του ποντικιού.

en: Konqueror Mode
el: Λειτουργία συμβατή με Konqueror

en: Pressing the left mouse button selects files - you can click and select multiple files. Right-click menu is invoked using a short click on the right mouse button.
el: Με το πάτημα του αριστερού πλήκτρο επιλέγετε αρχεία - μπορείτε να συνεχίσετε να κάνετε κλικ για να επιλέξετε περισσότερα αρχεία. Το μενού δεξιού κλικ εμφανίζεται με ένα μικρής διάρκειας κλικ του δεξιού πλήκτρου του ποντικιού.

en: Total-Commander Mode
el: Λειτουργία συμβατή με Total-Commander

en: The left mouse button does not select, but sets the current file without affecting the current selection. The right mouse button selects multiple files and the right-click menu is invoked by pressing and holding the right mouse button.
el: Το αριστερό πλήκτρο του ποντικιού δε χρησιμοποιείται για επιλογή αρχείων, αλλά για τον ορισμό του τρέχοντος αρχείου χωρίς να επηρεάζει την υπάρχουσα επιλογή. Το δεξί πλήκτρο χρησιμοποιείται για την επιλογή πολλαπλών αρχείων και το μενού δεξιού κλικ εμφανίζεται πατώντας και κρατώντας πατημένο το δεξί πλήκτρο του ποντικιού.

en: Ergonomic Mode
el: Λειτουργία εργονομίας

en: The left mouse button does not select, but sets the current file without affecting the current selection. The right mouse button invokes the context-menu. You can select with Ctrl key and the left button.
el: Το αριστερό πλήκτρο του ποντικιού δεν χρησιμοποιείται για επιλογή αρχείων, αλλά για τον ορισμό του τρέχοντος αρχείου χωρίς να επηρεάζει την υπάρχουσα επιλογή. Το δεξί πλήκτρο καλεί το μενού. Μπορείτε να επιλέξετε με το πλήκτρο Ctrl και το αριστερό πλήκτρο.

en: Custom Selection Mode
el: Προσαρμοσμένη λειτουργία επιλογής

en: Design your own selection mode.
el: Σχεδιάστε τη δική σας λειτουργία επιλογής.

en: Details
el: Λεπτομέρειες

en: Double-click selects (classic)
el: Το διπλό κλικ επιλέγει (κλασικό)

en: A single click on a file will select and focus, a double click opens the file or steps into the folder.
el: Με μονό κλικ σε ένα αρχείο, αυτό θα επιλεγεί και θα λάβει την εστίαση, με διπλό κλικ θα ανοίξει με το κατάλληλο πρόγραμμα ή αν πρόκειται για φάκελο θα εμφανιστούν τα περιεχόμενά του.

en: Obey global selection policy
el: Συμμόρφωση με την καθολική πολιτική επιλογής

en: <p>Use global setting:</p><p><i>Plasma System Settings -> Input Devices -> Mouse</i></p>
el: <p>Χρήση των καθολικών ρυθμίσεων:</p><p><i>Ρυθμίσεις συστήματος Plasm -> Συσκευές εισόδου -> Ποντίκι</i></p>

en: Based on KDE's selection mode
el: Βασισμένη στη λειτουργία επιλογής του KDE

en: If checked, use a mode based on KDE's style.
el: Αν ενεργοποιηθεί, θα χρησιμοποιηθεί μία λειτουργία που βασίζεται στο στυλ του KDE.

en: Left mouse button selects
el: Επιλογή με το αριστερό πλήκτρο του ποντικιού

en: If checked, left clicking an item will select it.
el: Αν ενεργοποιηθεί, κάνοντας αριστερό κλικ σε ένα αντικείμενο θα το επιλέγει.

en: Left mouse button preserves selection
el: Διατήρηση επιλογής με το αριστερό πλήκτρο του ποντικιού

en: If checked, left clicking an item will select it, but will not unselect other, already selected items.
el: Αν ενεργοποιηθεί, κάνοντας αριστερό κλικ σε ένα αντικείμενο θα το επιλέγει, αλλά δε θα αποεπιλέγει άλλα, ήδη επιλεγμένα αντικείμενα.

en: Shift/Ctrl-Left mouse button selects
el: Επιλογή με Shift/Ctrl-αριστερό πλήκτρο του ποντικιού

en: If checked, Shift/Ctrl left clicking will select items.
    Note: this is meaningless if 'Left Button Selects' is checked.
el: Αν ενεργοποιηθεί, κάνοντας Shift/Ctrl και αριστερό κλικ θα επιλέγετε αντικείμενα.
    Σημείωση: Αυτό δεν έχει νόημα αν το 'Επιλογή με το αριστερό πλήκτρο' είναι ενεργοποιημένο.

en: Right mouse button selects
el: Επιλογή με το δεξί πλήκτρο του ποντικιού

en: If checked, right clicking an item will select it.
el: Αν ενεργοποιηθεί, κάνοντας δεξί κλικ σε ένα αντικείμενο θα το επιλέγει.

en: Right mouse button preserves selection
el: Διατήρηση επιλογής με το δεξί πλήκτρο του ποντικιού

en: If checked, right clicking an item will select it, but will not unselect other, already selected items.
el: Αν ενεργοποιηθεί, κάνοντας δεξί κλικ σε ένα αντικείμενο θα το επιλέγει, αλλά δε θα αποεπιλέγει άλλα, ήδη επιλεγμένα αντικείμενα.

en: Shift/Ctrl-Right mouse button selects
el: Επιλογή με Shift/Ctrl-δεξί πλήκτρο του ποντικιού

en: If checked, Shift/Ctrl right clicking will select items.
    Note: this is meaningless if 'Right Button Selects' is checked.
el: Αν ενεργοποιηθεί, κάνοντας Shift/Ctrl και δεξί κλικ θα επιλέγετε αντικείμενα.
    Σημείωση: Αυτό δεν έχει νόημα αν το 'Επιλογή με το δεξί πλήκτρο' είναι ενεργοποιημένο.

en: Spacebar moves down
el: Το πλήκτρο 'κενό' μετακινεί προς τα κάτω

en: If checked, pressing the spacebar will select the current item and move down.
    Otherwise, current item is selected, but remains the current item.
el: Αν ενεργοποιηθεί, πατώντας την μπάρα κενού θα επιλεχθεί το τρέχον αντικείμενο και θα μετακινηθεί προς τα κάτω.
    Διαφορετικά, επιλέγεται το τρέχον αντικείμενο, και παραμένει τρέχον.

en: Spacebar calculates disk space
el: Το πλήκτρο 'κενό' υπολογίζει το χώρο του δίσκου

en: If checked, pressing the spacebar while the current item is a folder, will (except from selecting the folder)
    calculate space occupied of the folder (recursively).
el: Αν ενεργοποιηθεί, πατώντας το πλήκτρο κενού διαστήματος όταν το τρέχον αντικείμενο είναι φάκελος (εκτός από την επιλογή του φακέλου)
    θα υπολογιστεί και ο χώρος που καταλαμβάνει ο φάκελος (αναδρομικά).

en: Insert moves down
el: Το πλήκτρο 'εισαγωγή' μετακινεί προς τα κάτω

en: If checked, pressing Insert will select the current item, and move down to the next item.
    Otherwise, current item is not changed.
el: Αν ενεργοποιηθεί, με το πλήκτρο Insert θα γίνει επιλογή του τρέχοντος αντικειμένου και μετακίνηση στο επόμενο αντικείμενο.
    Διαφορετικά, δεν θα αλλάξει το τρέχον αντικείμενο.

en: Right clicking pops context menu immediately
el: Με δεξί κλικ εμφανίζεται αμέσως το βοηθητικό μενού

en: If checked, right clicking will result in an immediate showing of the context menu.
    Otherwise, user needs to click and hold the right mouse button for 500ms.
el: Αν ενεργοποιηθεί, κάνοντας δεξί κλικ θα εμφανιστεί άμεσα το βοηθητικό μενού.
    Διαφορετικά, ο χρήστης θα πρέπει να κάνει κλικ και να κρατήσει πατημένο το δεξί πλήκτρο του ποντικιού για 500ms.

en: Media Menu
el: Μενού πολυμέσων

en: Show Mount Path
el: Εμφάνιση διαδρομής προσάρτησης

en: Show File System Type
el: Εμφάνιση τύπου του συστήματος αρχείων

en: Hide SquashFS entries
el: Απόκρυψη SquashFS εγγραφών

en: Show Size:
el: εμφάνιση μεγέθους:

[ctx: setting 'show size']
en: Always
el: Πάντα

[ctx: setting 'show size']
en: When Device has no Label
el: Όταν η συσκευή δεν έχει ετικέτα

[ctx: setting 'show size']
en: Never
el: Ποτέ

en: Hide following mountpoints:
el: Απόκρυψη των ακόλουθων σημείων προσάρτησης:

en: Add new hidden mount point
el: Προσθήκη νέου κρυφού σημείου προσάρτησης

en: Mount point:
el: Σημείο προσάρτησης:

en: Links
el: Σύνδεσμοι

en: Defined Links
el: Δηλωμένοι σύνδεσμοι

en: Add protocol to the link list.
el: Προσθήκη πρωτοκόλλου στη λίστα δεσμών.

en: Remove protocol from the link list.
el: Αφαίρεση πρωτοκόλλου από τη λίστα δεσμών

en: Add MIME to the selected protocol on the link list.
el: Προσθήκη του τύπου MIME στο επιλεγμένο πρωτόκολλο στη λίστα δεσμών.

en: Remove MIME from the link list.
el: Αφαίρεση του τύπου MIME από τη λίστα δεσμών.

en: Protocols
el: Πρωτόκολλα

en: Defines the panel profile used at startup. A panel profile contains:<ul><li>all the tabs paths</li><li>the current tab</li><li>the active panel</li></ul><b>&lt;Last session&gt;</b> is a special panel profile which is saved automatically when Krusader is closed.
el: Προσδιορίζει το προφίλ πίνακα που θα χρησιμοποιηθεί στην εκκίνηση. Το προφίλ πίνακα περιέχει: <ul><li>όλες τις διαδρομές των καρτελών</li><li>την τρέχουσα καρτέλα</li><li>τον ενεργό πίνακα</li></ul>Το <b>&lt;Τελευταία συνεδρία&gt;</b> είναι ένα ειδικό προφίλ πίνακα που αποθηκεύεται αυτόματα κάθε φορά που τερματίζεται ο Krusader.

en: Startup profile:
el: Προφίλ εκκίνησης:

en: <Last session>
el: <Τελευταία συνεδρία>

en: Show splashscreen
el: Εμφάνιση αρχικής οθόνης

en: Display a splashscreen when starting Krusader.
el: Εμφάνιση αρχικής οθόνης κατά την εκκίνηση του Krusader.

en: Single instance mode
el: Λειτουργία μίας διεργασίας

en: Only one Krusader instance is allowed to run.
el: Επιτρέπεται να εκτελείται μόνο μία διεργασία του Krusader.

en: Fallback Icon Theme:
el: Αναπληρωματικό θέμα εικονιδίου:

en: Whenever icon is not found in system icon theme, this theme will be used as a fallback. If fallback theme doesn't contain the icon, Breeze or Oxygen will be used if any of these are present.
el: Όποτε ένα εικονίδιο δεν βρίσκεται στο θέμα εικονιδίου συστήματος, το θέμα αυτό θα χρησιμοποιείται ως εναλλακτικό. Αν το εναλλακτικό θέμα δεν περιέχει το εικονίδιο, το Breeze ή το Oxygen θα χρησιμοποιηθεί, όποιο είναι διαθέσιμο.

en: User Interface
el: Περιβάλλον χρήστη

en: Save last position, size and panel settings
el: Αποθήκευση της τελευταίας θέσης, μεγέθους και ρυθμίσεων πινάκων

en: <p>At startup, the main window will resize itself to the size it was when last shutdown. It will also appear in the same location of the screen, having panels sorted and aligned as they were before.</p> <p>If this option is disabled, you can use the menu <i>Window -> Save Position</i> option to manually set the main window's size and position at startup.</p>
el: <p>Στην εκκίνηση, το κύριο παράθυρο θα αλλάξει μέγεθος ώστε να έχει το ίδιο με την τελευταία έξοδο. Επίσης θα εμφανιστεί στην ίδια θέση της οθόνης με πίνακες ταξινομημένους και με την ίδια διάταξη που είχαν πριν.</p><p>Αν αυτή η επιλογή απενεργοποιηθεί, μπορείτε από το μενού <i>Παράθυρο -> Αποθήκευση θέσης</i> να ορίσετε χειροκίνητα το μέγεθος και τη θέση του κύριου παραθύρου για την επόμενη εκκίνηση.</p>

en: Update default panel settings
el: Ενημέρωση προκαθορισμένων ρυθμίσεων πίνακα

en: When settings of a panel are changed, save them as the default for new panels of the same type.
el: Όταν αλλάξουν οι ρυθμίσεις του πίνακα, αποθηκεύστε τις ως προκαθορισμένες για νέους πίνακες του ίδιου τύπου.

en: Start to tray
el: Εκκίνηση στο πλαίσιο συστήματος

en: Krusader starts to tray, without showing the main window
el: Ο Krusader εκκινείται στο πλαίσιο του συστήματος, χωρίς να εμφανίζεται το κύριο παράθυρο

en: Save component settings on exit
el: Αποθήκευση των ρυθμίσεων συστατικού κατά την έξοδο

en: Check the state of the user interface components and restore them to their condition when last shutdown.
el: Έλεγχος της κατάστασης του περιβάλλοντος χρήστη και επαναφορά του στην κατάσταση που ήταν στο τελευταίο τερματισμό.

en: Show function keys
el: Εμφάνιση πλήκτρων λειτουργιών

en: Function keys will be visible after startup.
el: Τα πλήκτρα λειτουργών θα είναι ορατά μετά την εκκίνηση.

en: Show command line
el: Εμφάνιση γραμμής εντολών

en: Command line will be visible after startup.
el: Η γραμμή εντολών θα είναι ορατή μετά την εκκίνηση.

en: Show embedded terminal
el: Εμφάνιση ενσωματωμένου τερματικού

en: Embedded terminal will be visible after startup.
el: Tο ενσωματωμένο τερματικό θα είναι ορατό μετά την εκκίνηση.

en: Information
el: Πληροφορίες

en: Here you can configure settings about useractions.
    To set up, configure and manage your useractions please use ActionMan.
el: Εδώ μπορείτε να διαμορφώσετε τις επιλογές των ενεργειών χρήστη.
    Για να ρυθμίσετε και να διαχειριστείτε τις ενέργειες, χρησιμοποιήστε το ActionMan.

en: Start ActionMan
el: Εκκίνηση του ActionMan

en: Terminal execution
el: Εκτέλεση του τερματικού

en: Terminal for UserActions:
el: Τερματικό ενεργειών χρήστη:

en: %t will be replaced by the title of the action,
    %d with the workdir.
el: %t θα αντικατασταθεί από τον τίτλο της ενέργειας,
    %d με το workdir.

en: Output collection
el: Συλλογή της εξόδου

en: Normal font:
el: Τυπική γραμματοσειρά:

en: Font with fixed width:
el: Γραμματοσειρά σταθερού πλάτους:

en: Use fixed width font as default
el: Χρήση της γραμματοσειράς σταθερού πλάτους ως προκαθορισμένη

en: Konfigurator - Creating Your Own Krusader
el: Konfigurator - Προσαρμόστε τον Krusader στις ανάγκες σας

en: Startup
el: Έναρξη

en: Krusader's settings upon startup
el: Ρυθμίσεις εκκίνησης του Krusader

en: Panel
el: Πίνακας

en: Basic Operations
el: Βασικές λειτουργίες

en: Advanced
el: Προχωρημένα

en: Be sure you know what you are doing.
el: Βεβαιωθείτε ότι ξέρετε τι κάνετε.

en: Customize the way Krusader deals with archives
el: Καθορίστε τον τρόπο που ο Krusader διαχειρίζεται τις αρχειοθήκες

en: Dependencies
el: Εξαρτήσεις

en: Set the full path of the external applications
el: Καθορίστε την πλήρη διαδρομή των εξωτερικών εφαρμογών

en: User Actions
el: Ενέργειες χρήστη

en: Configure your personal actions
el: Διαμορφώστε τις προσωπικές σας ενέργειες

en: Link MIMEs to protocols
el: Σύνδεση τύπων MIME με πρωτόκολλα

en: The current page has been changed. Do you want to apply changes?
el: Η τρέχουσα σελίδα έχει τροποποιηθεί. Θέλετε να εφαρμοστούν οι αλλαγές;

en: Custom color
el: Προσαρμοσμένο χρώμα

[ctx: Default color]
en: Default
el: Προκαθορισμένο

en: Red
el: Κόκκινο

en: Green
el: Πράσινο

en: Blue
el: Μπλε

en: Cyan
el: Κυανό

en: Magenta
el: Ματζέντα

en: Yellow
el: Κίτρινο

en: Dark Red
el: Σκούρο κόκκινο

en: Dark Green
el: Σκούρο πράσινο

en: Dark Blue
el: Σκούρο μπλε

en: Dark Cyan
el: Σκούρο κυανό

en: Dark Magenta
el: Σκούρο ματζέντα

en: Dark Yellow
el: Σκούρο κίτρινο

en: White
el: Λευκό

en: Light Gray
el: Ανοιχτό γκρι

en: Gray
el: Γκρι

en: Dark Gray
el: Σκούρο γκρι

en: Black
el: Μαύρο

en: unarj not found, but arj found, which will be used for unpacking
el: Το unarj δε βρέθηκε, αλλά βρέθηκε το arj, το οποίο θα χρησιμοποιηθεί για την αποσυμπίεση

en: rpm found, but cpio not found which is required for unpacking
el: Το rpm βρέθηκε, αλλά όχι και το cpio, το οποίο απαιτείται για την αποσυμπίεση

en: Found
el: Βρέθηκαν

en: Packing
el: Συμπίεση

en: Unpacking
el: Αποσυμπίεση

en: Note
el: Σημείωση

en: enabled
el: ενεργοποιημένο

en: disabled
el: απενεργοποιημένο

en: diff utility
el: εργαλείο diff

en: email client
el: πελάτης ηλ. ταχυδρομείου

en: batch renamer
el: εργαλείο ομαδικής μετονομασίας

en: checksum utility
el: εργαλείο αθροισμάτων ελέγχου

en: Tool
el: Εργαλείο

en: Status
el: Κατάσταση

en: Tab-Switch panel
el: Πίνακας Tab-Switch

en: Show Main Toolbar
el: Εμφάνιση κύριας γραμμής εργαλείων

en: Show Job Toolbar
el: Εμφάνιση γραμμής εργαλείων εργασιών

en: Show Actions Toolbar
el: Εμφάνιση γραμμής ενεργειών

en: Show &FN Keys Bar
el: Εμφάνιση γραμμής πλήκτρων &FN

en: Show &Command Line
el: Εμφάνιση γραμμής &εντολών

en: Show &Embedded Terminal
el: Εμφάνιση &ενσωματωμένο τερματικού

en: Show &Hidden Files
el: Εμφάνιση &κρυφών αρχείων

en: S&wap Panels
el: Ε&ναλλαγή πινάκων

en: Empty Trash
el: Άδειασμα κάδου απορριμμάτων

en: Trash Popup Menu
el: Αναδυόμενο μενού κάδου απορριμμάτων

en: Sw&ap Sides
el: Εν&αλλαγή πλευρών

en: popup cmdline
el: αναδυόμενη γραμμή εντολών

en: Start &Root Mode Krusader
el: Εκκίνηση του K&rusader σε λειτουργία υπερχρήστη

en: Pro&files
el: Προ&φίλ

en: Sp&lit File...
el: &Χωρισμός αρχείου...

en: Com&bine Files...
el: Έν&ωση αρχείων...

en: &Select Newer and Single
el: Επιλογή νεότερων και &μοναδικών

en: Select &Newer
el: Επιλογή &νεότερων

en: Select &Single
el:  Επιλογή μονα&δικών

en: Select Different &and Single
el: Ε&πιλογή διαφορετικών και μοναδικών

en: Select &Different
el: Επιλογή &διαφορετικών

en: Start and &Forget
el: Εκτέλεση χωρίς παρακολού&θηση

en: Display &Separated Standard and Error Output
el: Εμφάνιση της τυπικής εξόδου και του τυπικού σφάλματος &ξεχωριστά

en: Display &Mixed Standard and Error Output
el: Εμφάνιση της τυπικής εξόδου και του τυπικού σφάλματος &μαζί

en: Start in &New Terminal
el: Εκκίνηση σε &νέο τερματικό

en: Send to &Embedded Terminal Emulator
el: Αποστολή στον &ενσωματωμένο εξομοιωτή τερματικού

en: Start &Terminal
el: Εκκίνηση &τερματικού

en: &Search...
el: &Αναζήτηση...

en: &Locate...
el: &Εντοπισμός (Locate)...

en: Synchronize Fol&ders...
el: Συγχρονισμός &φακέλων...

en: D&isk Usage...
el: Χρήση &δίσκου...

en: Configure &Krusader...
el: Διαμόρφωση του &Krusader...

en: Save &Position
el: Αποθήκευση &θέσης

en: Compare b&y Content...
el: Σύγκριση &περιεχομένων...

en: Multi &Rename...
el: Μετονομασία πολλαπλών α&ρχείων...

en: Vertical Mode
el: Κατακόρυφη παράθεση

en: User&actions
el: Ενέργειες &χρήστη

en: Manage User Actions...
el: Διαχείριση ενεργειών χρήστη...

en: Select Remote Charset
el: Επιλογή απομακρυσμένου συνόλου χαρακτήρων

en: Quit Krusader.
el: Τερματισμός του Krusader.

en: Popular URLs...
el: Δημοφιλείς URL...

en: Toggle Fullscreen Embedded Terminal
el: Εναλλαγή ενσωματωμένου τερματικού πλήρους οθόνης

en: Move Focus Up
el: Μετακίνηση επικέντρωσης προς τα πάνω

en: Move Focus Down
el: Μετακίνηση επικέντρωσης προς τα κάτω

en: Setup Krusader the way you like it
el: Ρυθμίστε τον Krusader όπως θέλετε

en: Search for files
el: Αναζήτηση αρχείων

en: No selected files to send.
el: Δεν έχουν επιλεγεί αρχεία για αποστολή.

en: Krusader cannot find a supported mail client. Please install one to your path. Hint: Krusader supports KMail.
el: Ο Krusader δεν μπόρεσε να εντοπίσει έναν υποστηριζόμενο πελάτη ηλ. αλληλογραφίας. Παρακαλώ εγκαταστήστε κάποιον στο path σας. Υπόδειξη: ο Krusader υποστηρίζει το Kmail.

en: Sending file: %2 | Sending files: %2
el[0]: Αποστολή αρχείου: %2
el[1]: Αποστολή αρχείων: %2

en: Error executing %1.
el: Σφάλμα κατά την εκτέλεση του %1.

en: Do not know which files to compare.
el: Δεν ξέρω ποια αρχεία να συγκρίνω.

en: To compare two files by content, you can either:<ul><li>Select one file in the left panel, and one in the right panel.</li><li>Select exactly two files in the active panel.</li><li>Make sure there is a file in the other panel, with the same name as the current file in the active panel.</li></ul>
el: Για να συγκρίνετε δύο αρχεία κατά περιεχόμενο, μπορείτε να:<ul><li>Επιλέξετε ένα αρχείο στον αριστερό πίνακα και ένα στον δεξί.</li><li>Επιλέξετε δύο αρχεία στον ενεργό πίνακα.</li><li>Σιγουρευτείτε ότι υπάρχει στον άλλο πίνακα ένα αρχείο με το ίδιο όνομα, με αυτό του ενεργού πίνακα.</li></ul>

en: Krusader is unable to download %1
el: Ο Krusader δεν μπορεί να κάνει λήψη του %1

en: Krusader cannot find any of the supported diff-frontends. Please install one to your path. Hint: Krusader supports Kompare, KDiff3 and Xxdiff.
el: Ο Krusader δεν μπορεί να εντοπίσει καμία εφαρμογή που να χρησιμοποιεί το diff. Παρακαλώ εγκαταστήστε κάποια στο path σας. Υπόδειξη: Ο Krusader υποστηρίζει τα Kompare, Kdiff3 και Xxdiff.

en: Cannot find the 'locate' command. Please install the findutils-locate package of GNU, or set its dependencies in Konfigurator
el: Αδυναμία εύρεσης της εντολής 'locate'. Παρακαλώ εγκαταστήστε το πακέτο findutils-locate του GNU, ή ορίστε τις εξαρτήσεις του στο Konfigurator

[ctx: Arg is a string containing the bad quoting.]
en: Bad quoting in terminal command:
    %1
el: Κακή θέση εισαγωγικών σε εντολή τερματικού:
    %1

en: Error executing '%1'.
el: Σφάλμα κατά την εκτέλεση του '%1'.

en: Improper operations in root mode can damage your operating system. <p>Furthermore, running UI applications as root is insecure and can allow attackers to gain root access.
el: Λανθασμένες ενέργειες σε λειτουργία υπερχρήστη (root) ίσως καταστρέψουν το λειτουργικό σας σύστημα. <P>Επιπλέον, η εκτέλεση εφαρμογών με γραφικό περιβάλλον ως root δεν είναι ασφαλής και μπορεί να επιτρέψει σε επιτιθέμενους να αποκτήσουν πρόσβαση στο λογαριασμό υπερχρήστη.

en: Cannot start root mode Krusader, %1 not found or not executable. Please verify that kde-cli-tools are installed.
el: Αδυναμία εκκίνησης Krusader σε λειτουργία υπερχρήστη. Το %1 δε βρέθηκε ή δεν είναι εκτελέσιμο. Επιβεβαιώστε ότι τα kde-cli-tools έχουν εγκατασταθεί.

en: Do not know which file to split.
el: Δεν ξέρω ποιο αρχείο να χωρίσω.

en: You cannot split a folder.
el: Δεν μπορείτε να χωρίσετε ένα φάκελο.

en: Do not know which files to combine.
el: Δεν ξέρω ποια αρχεία να ενώσω.

en: You cannot combine a folder.
el: Δεν μπορείτε να ενώσετε ένα φάκελο.

en: Not a split file: %1.
el: Δεν είναι τμήμα χωρισμένου αρχείου: %1.

en: Select only one split file.
el: Επιλέξτε μόνο ένα χωρισμένο αρχείο.

en: Combining %1.* to folder:
el: Ένωση των %1.* στο φάκελο:

en: Open trash bin
el: Άνοιγμα κάδου απορριμμάτων

en: Empty trash bin
el: Άδειασμα κάδου απορριμμάτων

en: Statusbar will show basic information about file below mouse pointer.
el: Στη γραμμή κατάστασης θα εμφανίζονται βασικές πληροφορίες σχετικά με το αρχείο που βρίσκεται κάτω από το δρομέα του ποντικιού.

en: <qt><b>Welcome to Krusader.</b><p>As this is your first run, your machine will now be checked for external applications. Then the Konfigurator will be launched where you can customize Krusader to your needs.</p></qt>
el: <qt><b>Καλώς ήλθατε στον Krusader.</b><p>Καθώς είναι η πρώτη φορά που εκτελείται το πρόγραμμα, το σύστημά σας θα ελεγχθεί τώρα για την ύπαρξη εξωτερικών προγραμμάτων που θα χρησιμοποιηθούν από τον Krusader. Στη συνέχεια θα εκτελεστεί το Konfigurator, όπου θα μπορέσετε να προσαρμόσετε τον Krusader στις ανάγκες σας.</p></qt>

en: Bring Main Window to Top
el: Μεταφορά του κύριου παραθύρου στην κορυφή

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
el: &Αρχείο

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
el: &Επεξεργασία

note: i18n: ectx: Menu (compare setup)
en: Compare Se&tup
el: Ρύ&θμιση σύγκρισης

note: i18n: ectx: Menu (myview)
en: &View
el: Π&ροβολή

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
el: &Μετάβαση

note: i18n: ectx: Menu (_tools)
en: &Tools
el: Ερ&γαλεία

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
el: Ρ&υθμίσεις

note: i18n: ectx: Menu (show_toolbars)
en: &Toolbars
el: Γραμμές ερ&γαλείων

note: i18n: ectx: Menu (command_execution_mode)
en: Command Execution &Mode Setup
el: Ρύ&θμιση τρόπου εκτέλεσης εντολής

note: i18n: ectx: Menu (window)
en: &Window
el: &Παράθυρο

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
el: &Βοήθεια

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
el: Κύρια γραμμή εργαλείων

note: i18n: ectx: ToolBar (actionsToolBar)
en: Actions Toolbar
el: Γραμμή εργαλείων ενεργειών

note: i18n: ectx: ToolBar (jobToolBar)
en: Job Toolbar
el: Γραμμή εργαλείων εργασίας

en: Function keys allow performing fast operations on files.
el: Τα πλήκτρα λειτουργιών σας επιτρέπουν τη γρήγορη εκτέλεση εντολών στα αρχεία.

en: Horizontal Mode
el: Οριζόντια λειτουργία

en: &Generic Viewer
el: &Γενικός προβολέας

en: &Text Viewer
el: Προβολέας &κειμένου

en: &Hex Viewer
el: Δεκαε&ξαδικός προβολέας

en: Text &Editor
el: Επεξεργαστής &κειμένου

en: &Detach Tab
el: &Αποσύνδεση καρτέλας

en: &Close Current Tab
el: &Κλείσιμο της τρέχουσας καρτέλας

en: &Next Tab
el: Επόμε&νη καρτέλα

en: &Previous Tab
el: &Προηγούμενη καρτέλα

[ctx: Arg is a string containing the bad quoting.]
en: Bad quoting in editor command:
    %1
el: Κακή θέση εισαγωγικών σε εντολή επεξεργαστή:
    %1

en: Can not open "%1"
el: Αδυναμία ανοίγματος του «%1»

[ctx: filename (filestate)]
en: %1 (Editing)
el: %1 (Γίνεται επεξεργασία)

[ctx: filename (filestate)]
en: %1 (Viewing)
el: %1 (Προβάλλεται)

[ctx: filestate: filename]
en: Editing: %1
el: Επεξεργασία: %1

[ctx: filestate: filename]
en: Viewing: %1
el: Προβολή: %1

en: Save selection...
el: Αποθήκευση επιλογής...

en: Save as...
el: Αποθήκευση ως...

en: Print...
el: Εκτύπωση...

en: Search next
el: Αναζήτηση επόμενου

en: Search previous
el: Αναζήτηση προηγούμενου

en: Jump to position
el: Μετάβαση στην τοποθεσία

en: Select charset
el: Επιλογή συνόλου χαρακτήρων

en: Stop search
el: Διακοπή αναζήτησης

en: Jump to next match
el: Μετάβαση στο επόμενο ταίριασμα

en: Jump to previous match
el: Μετάβαση στο προηγούμενο ταίριασμα

en: Options
el: Επιλογές

en: Modify search behavior
el: Τροποποίηση συμπεριφοράς αναζήτησης

en: From cursor
el: Από το δρομέα

en: Match whole words only
el: Ταίριασμα ολόκληρων λέξεων μόνο

en: Hexadecimal
el: Δεκαεξαδικό

en: Error reading file %1.
el: Σφάλμα ανάγνωσης του αρχείου %1.

en: Column: %1, Position: %2 (%3, %4%)
el: Στήλη: %1, Θέση: %2 (%3, %4%)

en: Search:
el: Αναζήτηση:

en: Search position:
el: Θέση αναζήτησης:

en: Text position:
el: Θέση κειμένου:

en: Invalid number.
el: Μη έγκυρος αριθμός.

en: Number out of range.
el: Αριθμός εκτός εύρους.

en: Nothing is selected.
el: Δεν έχει επιλεγεί τίποτα.

en: Reverse printing is not supported. Continue with normal printing?
el: Ανάστροφη εκτύπωση δεν υποστηρίζεται. Θα συνεχίσετε με κανονική εκτύπωση;

en: No file selected or selected file cannot be displayed.
el: Δεν επιλέχθηκε κάποιο αρχείο ή είναι αδύνατη η προβολή του επιλεγμένου αρχείου.

en: Error at opening %1.
el: Σφάλμα κατά το άνοιγμα του %1.

en: Missing Plugin
el: Λείπει το πρόσθετο

[ctx: missing kpart - arg1 is a URL]
en: <b>No text editor plugin available.</b><br/>Internal editor will not work without this.<br/>You can fix this by installing Kate:<br/>%1
el: <b>Δεν υπάρχει διαθέσιμο πρόσθετο επεξεργαστή κειμένου.</b><br/>Ο εσωτερικός επεξεργαστής δεν θα λειτουργήσει χωρίς αυτό.<br/>Μπορείτε να το διορθώσετε αυτό εγκαθιστώντας το Kate:<br/>%1

en: %1 is bigger than %2 MB
el: Το %1 είναι μεγαλύτερο από %2 MB

en: Cannot edit %1
el: Αδυναμία επεξεργασίας του %1

en: Krusader::Locate
el: Krusader::Εντοπισμός (Locate)

en: Search for:
el: Αναζήτηση για:

en: Do not search in path
el: Να μη γίνει αναζήτηση στη διαδρομή

en: Show only the existing files
el: Εμφάνιση μόνο των υπαρχόντων αρχείων

en: Case Sensitive
el: Διάκριση πεζών/κεφαλαίων

en: Results
el: Αποτελέσματα

en: Locate
el: Εντοπισμός (Locate)

en: Update DB
el: Ενημέρωση βάσης δεδομένων

en: Cannot start 'locate'. Check the 'Dependencies' page in konfigurator.
el: Αδυναμία εκκίνησης του 'locate'. Ελέγξτε τη σελίδα 'Εξαρτήσεις' στο konfigurator.

en: Error during the start of 'locate' process.
el: Σφάλμα κατά την εκκίνηση της διεργασίας του 'locate'.

en: Locate produced the following error message:
    
    %1
el: Το Locate παρήγαγε το ακόλουθο μήνυμα σφάλματος:
    
    %1

[ctx: @title:menu]
en: Locate
el: Εντοπισμός

en: View (F3)
el: Προβολή (F3)

en: Edit (F4)
el: Επεξεργασία (F4)

en: Compare by content (F10)
el: Σύγκριση κατά περιεχόμενο (F10)

en: Find (Ctrl+F)
el: Αναζήτηση (Ctrl+F)

en: Find next (Ctrl+N)
el: Αναζήτηση επόμενου (Ctrl+N)

en: Find previous (Ctrl+P)
el: Αναζήτηση προηγούμενου (Ctrl+P)

en: Copy selected to clipboard
el: Αντιγραφή των επιλεγμένων στο πρόχειρο

en: Search string not found.
el: Η συμβολοσειρά αναζήτησης δεν βρέθηκε.

en: Locate results
el: Αποτελέσματα του εντοπισμού

en: Query Name
el: Όνομα ερώτησης

en: Here you can name the file collection:
el: Εδώ μπορείτε να δώσετε ένα όνομα στη συλλογή των αρχείων:

en: Stop
el: Διακοπή

en: Feed to listbox
el: Τοποθέτηση στη λίστα

en: Krusader
    Twin-Panel File Manager by KDE
el: Krusader
    Διαχειριστής αρχείων διπλού πίνακα από το KDE

en: Krusader - ROOT PRIVILEGES
el: Krusader - ΠΡΟΝΟΜΙΑ ΥΠΕΡΧΡΗΣΤΗ

en: Developer
el: Προγραμματιστής

en: Documentation
el: Τεκμηρίωση

en: Author (retired)
el: Συγγραφέας (έχει αποσυρθεί)

en: Developer (retired)
el: Προγραμματιστής (έχει αποσυρθεί)

en: Webmaster (retired)
el: Διαχειριστής ιστού (έχει αποσυρθεί)

en: Documentation and marketing coordinator (retired)
el: Συντονιστής για τεκμηρίωση και μάρκετινγκ (έχει αποσυρθεί)

en: Documentation & Proofing (retired)
el: Τεκμηρίωση & διορθώσεις σύνταξης (έχει αποσυρθεί)

en: Marketing & Product Research (retired)
el: Μάρκετινγκ & Έρευνα προϊόντος (έχει αποσυρθεί)

en: Everyone involved in KDE
el: Όσοι ασχολήθηκαν με το KDE

en: KDE Translation Teams
el: KDE ομάδες μεταφραστών

en: QA, bug-hunting, patches and general help
el: Ποιοτικός έλεγχος, κυνήγι σφαλμάτων, διορθώσεις και γενική βοήθεια

en: Important help in KDE 4 porting
el: Σημαντική βοήθεια για τη μεταφορά στο KDE 4

en: Killer Logo and Icons for Krusader (contest winner)
el: Καταπληκτικό λογότυπο και εικονίδια για το Krusader (νικητής διαγωνισμού)

en: Icon for Krusader
el: Εικονίδιο για το Krusader

en: Viewer module for 3rd Hand
el: Ενότητα προβολέα για 3rd Hand

en: Handbook Proof-Reader
el: επιμέλεια εγχειριδίου

en: The old Bookmark Module
el: Το παλιό κομμάτι για τους σελιδοδείκτες

en: Dir history button
el: Κουμπί ιστορικού καταλόγων

en: Icons for Krusader
el: Εικονίδια για το Krusader

en: Usability and QA
el: Χρηστικότητα και ποιοτικός έλεγχος

en: patch for KViewer
el: διόρθωση για το KViewer

en: the first patch ever!
el: η πρώτη διόρθωση!

en: Bosnian translation
el: Μετάφραση στα Βοσνιακά

en: Brazilian Portuguese translation
el: Μετάφραση σε Πορτογαλικά της Βραζιλίας

en: Bulgarian translation
el: Μετάφραση στα Βουλγαρικά

en: Catalan translation
el: Μετάφραση στα Καταλανικά

en: Chinese Simplified translation
el: Μετάφραση σε απλοποιημένα Κινεζικά

en: Old Czech translation
el: Παλιά Τσεχική μετάφραση

en: Czech translation
el: Μετάφραση στα Τσεχικά

en: Old Danish translation
el: Παλιά Δανική μετάφραση

en: Danish translation
el: Μετάφραση στα Δανικά

en: Dutch translation
el: Μετάφραση στα Ολλανδικά

en: Old French translation
el: Παλιά Γαλλική μετάφραση

en: French translation
el: Μετάφραση στα Γαλλικά

en: Old German translation
el: Παλιά Γερμανική μετάφραση

en: German translation
el: Μετάφραση στα Γερμανικά

en: Greek translation
el: Μετάφραση στα Ελληνικά

en: Old Hungarian translation
el: Παλιά Ουγγρική μετάφραση

en: Hungarian translation
el: Μετάφραση στα Ουγγρικά

en: Italian translation
el: Μετάφραση στα Ιταλικά

en: Japanese translation
el: Μετάφραση στα Ιαπωνικά

en: Old Japanese translation
el: Παλιά Ιαπωνική μετάφραση

en: Lithuanian translation
el: Μετάφραση στα Λιθουανικά

en: Portuguese translation
el: Μετάφραση στα Πορτογαλικά

en: Old Polish translation
el: Παλιά Πολωνική μετάφραση

en: Polish translation
el: Μετάφραση στα Πολωνικά

en: Russian translation
el: Μετάφραση στα Ρωσικά

en: Old Russian translation
el: Παλιά Ρωσική μετάφραση

en: Serbian translation
el: Μετάφραση στα Σερβικά

en: Slovak translation
el: Μετάφραση στα Σλοβακικά

en: Slovenian translation
el: Μετάφραση στα Σλοβενικά

en: Old Spanish translation
el: Παλιά Ισπανική μετάφραση

en: Spanish translation
el: Μετάφραση στα Ισπανικά

en: Old Swedish translation
el: Παλιά Σουηδική μετάφραση

en: Swedish translation
el: Μετάφραση στα Σουηδικά

en: Turkish translation
el: Μετάφραση στα Τουρκικά

en: Ukrainian translation
el: Μετάφραση στα Ουκρανικά

en: Korean translation
el: Μετάφραση στα Κορεατικά

en: Start left panel at <path>
el: Εκκίνηση του αριστερού πίνακα στη <διαδρομή>

en: Start right panel at <path>
el: Εκκίνηση του δεξιού πίνακα στη <διαδρομή>

en: Load this profile on startup
el: Φόρτωση αυτού του προφίλ στην εκκίνηση

en: Enable debug output
el: Ενεργοποίηση αποτελεσμάτων διόρθωσης σφαλμάτων

en: URL to open
el: URL για άνοιγμα

en: Open &MountMan
el: Ανοιγμα του &MountMan

en: Cannot start 'mount'. Check the 'Dependencies' page in konfigurator.
el: Αδυναμία εκκίνησης του 'mount'. Ελέγξτε τη σελίδα 'Εξαρτήσεις' στο konfigurator.

en: MountMan is not operational. Sorry
el: Ο MountMan δε λειτουργεί. Λυπάμαι

en: MountMan - Your Mount-Manager
el: MountMan - Ο διαχειριστής προσαρτήσεων

en: &Eject
el: &Εξαγωγή

en: &Unmount
el: &Απόσπαση

en: Mnt.Point
el: Σημείο προσάρτησης

en: Total Size
el: Συνολικό μέγεθος

en: Free Size
el: Ελεύθερος χώρος

en: Free %
el: Ποσοστό ελεύθερου χώρου

en: Show only removable devices
el: Να εμφανίζονται αφαιρούμενες συσκευές μόνο

en: &Mount
el: &Προσάρτηση

en: Format
el: Διαμόρφωση

en: Calculate Occupied Space
el: Υπολογισμός κατειλημμένου χώρου

en: Name: %1
el: Όνομα: %1

en: Total occupied space: %1
el: Σύνολο κατειλημμένου χώρου: %1

en: in %1 folder | in %1 folders
el[0]: σε %1 φάκελο
el[1]: σε %1 φακέλους

en: and %1 file | and %1 files
el[0]: και %1 αρχείο
el[1]: και %1 αρχεία

en: Show Details
el: Εμφάνιση λεπτομερειών

en: Show columns with details
el: Εμφάνιση στηλών με λεπτομέρειες

en: Show Hidden Folders
el: Εμφάνιση κρυφών φακέλων

en: Show folders starting with a dot
el: Εμφάνιση φακέλων που αρχίζουν με τελεία

en: Start From Root
el: Έναρξη από root

en: Set root of the tree to root of filesystem
el: Να ορισθεί η ρίζα του δέντρου ως ρίζα του συστήματος αρχείων

en: Start From Current
el: Έναρξη από το τρέχον

en: Set root of the tree to the current folder
el: Να ορισθεί η ρίζα του δέντρου ως τρέχων φάκελος

en: Start From Place
el: Έναρξη από τοποθεσία

en: Set root of the tree to closest folder listed in 'Places'
el: Να ορισθεί η ρίζα του δέντρου ως ο πλησιέστερος φάκελος που εμφανίζεται στο 'Τοποθεσίες'

[ctx: @action:inmenu]
en: Cut
el: Αποκοπή

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy
el: Αντιγραφή

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Trash
el: Μετακίνηση στον Κάδο Απορριμμάτων

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
el: Διαγραφή

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
el: Ιδιότητες

[ctx: Default layout]
en: Default
el: Προκαθορισμένη

en: Compact
el: Συμπαγές

en: Classic
el: Κλασικό

en: Custom layout: "%1"
el: Προσαρμοσμένη διάταξη: «%1»

en: Preview not available
el: Η προεπισκόπηση δεν είναι διαθέσιμη

en: Close the search bar
el: Κλείσιμο της γραμμής αναζήτησης

en: Change the search mode
el: Αλλαγή λειτουργίας αναζήτησης

en: Enter or select search string
el: Δώστε ή επιλέξτε συμβολοσειρά αναζήτησης

en: Save the current search string
el: Αποθήκευση της τρέχουσας συμβολοσειράς αναζήτησης

en: Open selection dialog
el: Άνοιγμα διαλόγου επιλογής

en: Saved search text to history
el: Αποθήκευση κειμένου αναζήτησης στο ιστορικό

en: The statusbar displays information about the filesystem which holds your current folder: total size, free space, type of filesystem, etc.
el: Η γραμμή κατάστασης εμφανίζει πληροφορίες σχετικά με το σύστημα αρχείων στο οποίο ανήκει ο τρέχον φάκελος: συνολικό μέγεθος, ελεύθερος χώρος, τύπος συστήματος αρχείων κλπ.

en: Open menu with bookmarks. You can also add current location to the list, edit bookmarks or add subfolder to the list.
el: Εμφανίζει το μενού των σελιδοδεικτών. Μπορείτε να προσθέσετε την τρέχουσα τοποθεσία στη λίστα, να επεξεργαστείτε τους σελιδοδείκτες ή να προσθέσετε υποφακέλους σε αυτήν.

en: Name of folder where you are. You can also enter name of desired location to move there. Use of Net protocols like ftp or fish is possible.
el: Το όνομα του φακέλου όπου βρίσκεστε. Μπορείτε να εισάγετε το όνομα της επιθυμητής τοποθεσίας για να μεταβείτε εκεί. Είναι δυνατή η χρήση δικτυακών πρωτοκόλλων, όπως ftp ή fish.

en: The totals bar shows how many files exist, how many selected and the bytes math
el: Η γραμμή συνόλων εμφανίζει πόσα αρχεία υπάρχουν, πόσα είναι επιλεγμένα και το μέγεθός τους

en: Move Sidebar clockwise
el: Μετακίνηση πλευρικής μπάρας προς τα δεξιά

en: Open the Sidebar
el: Άνοιγμα της πλευρικής μπάρας

en: This button toggles the sync-browse mode.
    When active, each folder change is performed in the
    active and inactive panel - if possible.
el: Αυτό το κουμπί εναλλάσσει τη λειτουργία
    συγχρονισμού περιήγησης. Όταν είναι ενεργό, κάθε αλλαγή
    φακέλου πραγματοποιείται στον ενεργό και
    τον ανενεργό πίνακα - αν αυτό είναι δυνατό.

en: Close the Sidebar
el: Κλείσιμο της πλευρικής μπάρας

en: Warning: The left and the right side are showing the same folder.
el: Προειδοποίηση: Η αριστερή και η δεξιά πλευρά εμφανίζουν τον ίδιο φάκελο.

[ctx: %1=free space,%2=total space,%3=percentage of usage, %4=mountpoint,%5=filesystem type]
en: %1 free out of %2 (%3%) on %4 [(%5)]
el: %1 ελεύθερο από %2 (%3%) στο %4 [(%5)]

en: %1 free
el: %1 ελεύθερο

en: loading previews: %p%
el: φόρτωση προεπισκοπήσεων: %p%

en: >> Reading...
el: >> Ανάγνωση...

en: >> Reading: %1 % complete...
el: >> Ανάγνωση: %1 % ολοκληρώθηκε...

en: >> Reading: %1
el: >> Ανάγνωση: %1

en: Error: %1
el: Σφάλμα: %1

en: Cut to Clipboard
el: Αποκοπή στο πρόχειρο

en: Copy to Clipboard
el: Αντιγραφή στο πρόχειρο

en: Paste from Clipboard
el: Επικόλληση από το πρόχειρο

en: View File
el: Εμφάνιση αρχείου

en: Edit File
el: Επεξεργασία αρχείου

en: &New Text File...
el: &Νέο αρχείο κειμένου...

en: Copy to other panel
el: Αντιγραφή σε άλλον πίνακα

en: Move to other panel
el: Μετακίνηση σε άλλον πίνακα

en: Copy delayed...
el: Αντιγραφή καθυστερούμενου...

en: Move delayed...
el: Μετακίνηση καθυστερούμενου...

en: New Folder...
el: Νέος φάκελος...

en: Start Terminal Here
el: Εκκίνηση τερματικού εδώ

en: F3 View Dialog
el: F3 Διάλογος προβολής

en: Right-click Menu
el: Μενού δεξιού κλικ

en: &Properties...
el: &Ιδιότητες...

en: &Compare Folders
el: &Σύγκριση φακέλων

en: Calculate &Occupied Space
el: Υπ&ολογισμός κατειλημμένου χώρου

en: Pac&k...
el: &Συμπίεση...

en: &Unpack...
el: &Αποσυμπίεση...

en: Create Checksum...
el: Δημιουργία αθροίσματος ελέγχου...

en: Verify Checksum...
el: Επαλήθευση αθροίσματος ελέγχου...

en: New Symlink...
el: Νέος συμβολικός δεσμός...

en: T&est Archive
el: Έλ&εγχος αρχειοθήκης.

en: Alternative Delete
el: Εναλλακτική διαγραφή

en: Root
el: Ριζικός κατάλογος

en: Go to Other Panel's Folder
el: Μετάβαση στο φάκελο του άλλου πίνακα

en: &Reload
el: &Επαναφόρτωση

en: Cancel Refresh of View
el: ακύρωση ανανέωσης ή προβολής

en: New Net &Connection...
el: Νέα δικτυακή &σύνδεση...

en: Disconnect &from Net
el: Αποσύνδεση από το &δίκτυο

en: Sync Panels
el: Συγχρονισμός πινάκων

en: Jump Back
el: Μετάβαση πίσω

en: Set Jump Back Point
el: Ορισμός σημείου μετάβασης πίσω

en: S&ynchron Folder Changes
el: Σ&υγχρονισμένες αλλαγές φακέλων

en: Go to Location Bar
el: Μετάβαση στη γραμμή τοποθεσίας

en: Toggle Sidebar
el: Εναλλαγή πλευρικής μπάρας

en: Left Bookmarks
el: Σελιδοδείκτες αριστερού πινάκα

en: Right Bookmarks
el: Σελιδοδείκτες αριστερού πινάκα

en: History
el: Ιστορικό

en: Left History
el: Ιστορικό αριστερού πινάκα

en: Right History
el: Ιστορικό δεξιού πινάκα

en: Media
el: Μέσο

en: Left Media
el: Μέσο αριστερού πινάκα

en: Right Media
el: Μέσο δεξιού πινάκα

en: Find in folder...
el: Εύρεση σε φάκελο...

en: Select in folder...
el: Επιλογή σε φάκελο...

en: Filter in folder...
el: Φιλτράρισμα σε φάκελο...

en: ROOT (/)
el: Ριζικός φάκελος (/)

en: Rename file, folder, etc.
el: Μετονομασία αρχείων, φακέλων κλπ.

en: Open file in viewer.
el: Άνοιγμα αρχείου στον προβολέα.

en: <qt><p>Edit file.</p><p>The editor can be defined in Konfigurator, default is <b>internal editor</b>.</p></qt>
el: <qt><p>Επεξεργασία αρχείου.</p><p>Ο επεξεργαστής μπορεί να επιλεγεί στο Konfigurator. Προκαθορισμένο είναι το <b>internal editor</b>.</p></qt>

en: Copy file from one panel to the other.
el: Αντιγραφή αρχείων από τον ένα πίνακα στον άλλο.

en: Move file from one panel to the other.
el: Μετακίνηση αρχείων από τον ένα πίνακα στον άλλο.

en: Create folder in current panel.
el: Δημιουργία φακέλου στον τρέχοντα πίνακα.

en: Delete file, folder, etc.
el: Διαγραφή αρχείων, φακέλων κλπ.

en: <qt><p>Open terminal in current folder.</p><p>The terminal can be defined in Konfigurator, default is <b>konsole</b>.</p></qt>
el: <qt><p>Άνοιγμα τερματικού στον τρέχοντα φάκελο.</p><p>Μπορείτε να ορίσετε το τερματικό που θα χρησιμοποιηθεί στο Konfigurator. Προκαθορισμένο είναι το <b>konsole</b>.</p></qt>

en: Run
el: Εκτέλεση

en: Open in New Tabs
el: Άνοιγμα σε νέες καρτέλες

en: Open in New Tab
el: Άνοιγμα σε νέα καρτέλα

en: Browse Archive
el: Περιήγηση αρχειοθήκης

en: Other...
el: Άλλο...

en: Open With
el: Άνοιγμα με

en: Move to Trash
el: Μετακίνηση στον Κάδο Απορριμμάτων

en: New Hardlink...
el: Νέος συμβολικός δεσμός (Hardlink)...

en: Redirect Link...
el: Ανακατεύθυνση δεσμού...

en: Link Handling
el: Χειρισμός συνδεσμών

en: Send by Email
el: Αποστολή με μήνυμα αλληλογραφίας

en: Restore
el: Επαναφορά

en: Synchronize Selected Files...
el: Συγχρονισμός επιλεγμένων αρχείων...

en: Create New
el: Δημιουργία νέου

en: You can edit links only on local file systems
el: Μπορείτε να επεξεργαστείτε δεσμούς μόνο σε τοπικά συστήματα αρχείων

en: The current file is not a link, so it cannot be redirected.
el: Το τρέχον αρχείο δεν είναι δεσμός, οπότε δεν μπορεί να ανακατευθυνθεί.

en: Link Redirection
el: Ανακατεύθυνση δεσμού

en: Please enter the new link destination:
el: Παρακαλώ δώστε το νέο προορισμό του δεσμού:

en: Cannot remove old link: %1
el: Αδυναμία αφαίρεσης του παλαιού δεσμού: %1

en: Failed to create a new link: %1
el: Η δημιουργία του νέου δεσμού απέτυχε: %1

en: You can create links only on local file systems
el: Μπορείτε να δημιουργήσετε δεσμούς μόνο σε τοπικά συστήματα αρχείων

en: New Link
el: Νέος δεσμός

en: Create a new link to: %1
el: Δημιουργία νέου δεσμού στο: %1

en: A folder or a file with this name already exists.
el: Ένας φάκελος ή ένα αρχείο με αυτό το όνομα υπάρχει ήδη.

en: Failed to create a new symlink '%1' to: '%2'
el: Απέτυχε η δημιουργία του νέου συμβολικού δεσμού '%1' στο: '%2'

en: Failed to create a new link '%1' to '%2'
el: Απέτυχε η δημιουργία του νέου δεσμού '%1' στο: '%2'

en: No permissions to view this file.
el: Δεν έχετε δικαίωμα προβολής αυτού του αρχείου.

en: Enter a URL to view:
el: Δώστε ένα URL για προβολή:

en: You cannot edit a folder
el: Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε ένα φάκελο

en: No permissions to edit this file.
el: Δεν έχετε δικαίωμα επεξεργασίας αυτού του αρχείου.

en: Enter the filename to edit:
el: Δώστε το όνομα αρχείου που θέλετε να επεξεργαστείτε:

en: Move %1 to:
el: Μετακίνηση του %1 στο:

en: Move %1 file to: | Move %1 files to:
el[0]: Μετακίνηση %1 αρχείου στο:
el[1]: Μετακίνηση %1 αρχείων στο:

en: Copy %1 to:
el: Αντιγραφή του %1 στο:

en: Copy %1 file to: | Copy %1 files to:
el[0]: Αντιγραφή %1 αρχείου στο:
el[1]: Αντιγραφή %1 αρχείων στο:

en: Folder's name:
el: Όνομα φακέλου:

en: Do you really want to move this item to the trash? | Do you really want to move these %1 items to the trash?
el[0]: Θέλετε πραγματικά να μετακινήσετε αυτό το αντικείμενο στον κάδο απορριμμάτων;
el[1]: Θέλετε πραγματικά να μετακινήσετε αυτά τα %1 αντικείμενα στον κάδο απορριμμάτων;

en: <qt>Do you really want to delete this item <b>physically</b> (not just removing it from the virtual items)?</qt> | <qt>Do you really want to delete these %1 items <b>physically</b> (not just removing them from the virtual items)?</qt>
el[0]: <qt>Θέλετε πραγματικά να διαγράψετε αυτό το αντικείμενο (και όχι μόνο να το αφαιρέσετε από τα εικονικά αντικείμενα);</qt>
el[1]: <qt>Θέλετε πραγματικά να διαγράψετε αυτά τα %1 αντικείμενα (και όχι μόνο να τα αφαιρέσετε από τα εικονικά αντικείμενα);</qt>

en: Do you really want to delete this item? | Do you really want to delete these %1 items?
el[0]: Θέλετε πραγματικά να διαγράψετε αυτό το αντικείμενο;
el[1]: Θέλετε πραγματικά να διαγράψετε αυτά τα %1 αντικείμενα;

en: <qt><p>Folder <b>%1</b> is not empty.</p>
el: <qt><p>Ο κατάλογος <b>%1</b> δεν είναι κενός.</p>

en: <p>Skip this one or trash all?</p></qt>
el: <p>Παράβλεψη αυτού ή όλα στα απορρίμματα;</p></qt>

en: <p>Skip this one or delete all?</p></qt>
el: <p>Παράβλεψη αυτού ή διαγραφή όλων;</p></qt>

en: &Skip
el: Παράβλε&ψη

en: &Trash All
el: Μετακίνηση όλων στα απορρίμμα&τα

en: &Delete All
el: &Διαγραφή όλων

en: Do you really want to delete this virtual item (physical files stay untouched)? | Do you really want to delete these %1 virtual items (physical files stay untouched)?
el[0]: Θέλετε πραγματικά να διαγράψετε αυτό το εικονικό αντικείμενο (τα φυσικά αρχεία δεν επηρεάζονται);
el[1]: Θέλετε πραγματικά να διαγράψετε αυτά τα %1 εικονικά αντικείμενα (τα φυσικά αρχεία δεν επηρεάζονται);

en: Could not start %1
el: Αδυναμία έναρξης %1

en: %1 cannot open %2
el: %1 δεν μπορεί να ανοίξει %2

en: <qt><p>The archive <b>%1.%2</b> already exists. Do you want to overwrite it?</p><p>All data in the previous archive will be lost.</p></qt>
el: <qt><p>Η αρχειοθήκη <b>%1.%2</b> υπάρχει ήδη. Θέλετε να την αντικαταστήσετε;</p><p>Όλα τα δεδομένα της προηγούμενης αρχειοθήκης θα χαθούν.</p></qt>

en: <qt><p>The archive <b>%1.%2</b> already exists. Do you want to overwrite it?</p><p>Zip will replace identically named entries in the zip archive or add entries for new names.</p></qt>
el: <qt><p>Η αρχειοθήκη <b>%1.%2</b> υπάρχει ήδη. Θέλετε να την αντικαταστήσετε; </p><p>Το ZIP θα αντικαταστήσει καταχωρήσεις με ταυτόσημα ονόματα στην αρχειοθήκη zip ή θα προσθέσει νέες καταχωρήσεις για νέα ονόματα.</p></qt>

en: Cannot pack files onto a virtual destination.
el: Αδυναμία συμπίεσης αρχείων σε εικονικούς προορισμούς.

en: Unpack %1 to:
el: Αποσυμπίεση του %1 στο:

en: Unpack %1 file to: | Unpack %1 files to:
el[0]: Αποσυμπίεση %1 αρχείου στο:
el[1]: Αποσυμπίεση %1 αρχείων στο:

en: Columns
el: Στήλες

en: Automatically Resize Columns
el: Αυτόματη αλλαγή μεγέθους για τις στήλες

[ctx: %1=number of selected items,%2=total number of items, %3=filesize of selected items,%4=filesize in Bytes, %5=filesize of all items in folder,%6=filesize in Bytes]
en: %1 out of %2, %3 (%4) out of %5 (%6)
el: %1 από %2, %3 (%4) από %5 (%6)

[ctx: %1=number of selected items,%2=total number of items, %3=filesize of selected items,%4=filesize of all items in folder]
en: %1 out of %2, %3 out of %4
el: %1 από %2, %3 από %4

en: Filter Files
el: Αρχεία φίλτρων

en: Select Files
el: Επιλογή αρχείων

en: &Detailed View
el: &Λεπτομερής προβολή

en: &Brief View
el: &Σύντομη προβολή

en: Climb up the folder tree
el: Αναρρίχηση στο δένδρο των φακέλων

en: (Broken Link)
el: (Κατεστραμμένος δεσμός)

en: Symbolic Link
el: Συμβολικός δεσμός

en: %1 (Link)
el: %1 (Δεσμός)

[ctx: File property]
en: Name
el: Όνομα

[ctx: File property]
en: Ext
el: Κατ

[ctx: File property]
en: Size
el: Μέγεθος

[ctx: File property]
en: Type
el: Τύπος

[ctx: File property]
en: Modified
el: Τροποποιήθηκε

[ctx: File property]
en: Changed
el: Άλλαξε

[ctx: File property]
en: Accessed
el: Αποκτήθηκε πρόσβαση

[ctx: File property]
en: Perms
el: Δικαιώμ

[ctx: File property]
en: Owner
el: Ιδιοκτήτης

[ctx: File property]
en: Group
el: Ομάδα

en: Size: %1
el: Μέγεθος: %1

[ctx: File property]
en: Type: %1
el: Τύπος: %1

[ctx: File property]
en: Modified: %1
el: Τροποποιήθηκε %1

[ctx: File property]
en: Changed: %1
el: Άλλαξε: %1

[ctx: File property]
en: Last Access: %1
el: Τελευταία πρόσβαση: %1

[ctx: File property]
en: Permissions: %1
el: Δικαιώματα: %1

[ctx: File property]
en: Owner: %1
el: Ιδιοκτήτης: %1

[ctx: File property]
en: Group: %1
el: Ομάδα %1

[ctx: File property; broken symbolic link]
en: Link to: %1 - (broken)
el: Δεσμός σε: %1 - (κατεστραμμένος)

[ctx: File property]
en: Link to: %1
el: Δεσμός σε: %1

en: Tree Panel: a tree view of the local file system
el: Πίνακα δέντρου: προβολή της δεντρικής δομής του τοπικού συστήματος αρχείων

en: Preview Panel: display a preview of the current file
el: Πίνακας προεπισκόπησης: εμφάνιση της προεπισκόπησης του τρέχοντος αρχείου

en: View Panel: view the current file
el: Πίνακας προβολής: προβολή του τρέχοντος αρχείου

en: Disk Usage Panel: view the usage of a folder
el: Πίνακας χρήσης δίσκου: εμφανίζει τη χρήση ενός φακέλου

en: Disk Usage:
el: Χρήση δίσκου:

en: Tree:
el: Δέντρο:

en: Preview:
el: Προεπισκόπηση:

en: View:
el: Προβολή:

en: Preview: %1
el: Προεπισκόπηση: %1

en: View: %1
el: Προβολή: %1

en: Disk Usage: %1
el: Χρήση δίσκου: %1

en: Default Zoom
el: Προκαθορισμένο ζουμ

en: &All Files
el: Όλα τα &αρχεία

note: i18n( "&Executables" ), SHIFT + Qt::Key_F11, SLOTS, SLOT(execFilter()), actionCollection(), "exec files" );
en: &Custom
el: Πρ&οσαρμογή

en: Select &Group...
el: Ορισμός &ομάδας...

en: &Select All
el: Επι&λογή όλων

en: &Unselect Group...
el: Α&ποεπιλογή ομάδας...

en: U&nselect All
el: Αποεπιλο&γή όλων

en: &Invert Selection
el: &Αντιστροφή επιλογής

en: Restore Selection
el: Επαναφορά επιλογής

en: Select Files with the Same Name
el: Επιλέξτε αρχεία με το ίδιο όνομα

en: Select Files with the Same Extension
el: Επιλέξτε αρχεία με την ίδια κατάληξη

en: Show View Options Menu
el: Εμφάνιση μενού προβολής επιλογών

en: Set Focus to the Panel
el: Επικέντρωση στον πίνακα

en: Apply settings to other tabs
el: Εφαρμογή ρυθμίσεων στις άλλες καρτέλες

en: Show Previews
el: Εμφάνιση προεπισκοπήσεων

en: Save settings as default
el: Αποθήκευση των ρυθμίσεων ως προκαθορισμένες

en: Select group
el: Επιλογή ομάδας

en: Select all files in the current folder
el: Επιλογή όλων των αρχείων του τρέχοντος φακέλου

en: Unselect all
el: Αποεπιλο&γή όλων

en: Save settings as default for new instances of this view type
el: Αποθήκευση ρυθμίσεων ως προκαθορισμένες για νέα αντικείμενα αυτού του τύπου προβολής

en: [invalid]
el: [μη έγκυρο]

en: Query to clipboard
el: Ερώτηση στο πρόχειρο

en: Place search text to clipboard when a found file is opened.
el: Τοποθέτηση κειμένου αναζήτησης στο πρόχειρο όταν το ευρεθέν αρχείο είναι ανοιχτό.

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Compare by content
el: Σύγκριση κατά περιεχόμενο

en: Text found:
el: Βρέθηκε το κείμενο:

en: Idle
el: Αδρανές

en: &Results
el: Αποτε&λέσματα

en: Found %1 match. | Found %1 matches.
el[0]: Βρέθηκε %1 ταίριασμα.
el[1]: Βρέθηκαν %1 ταιριάσματα.

en: Since you chose to also search in archives, note the following limitations:
    You cannot search for text (grep) while doing a search that includes archives.
el: Εφόσον επιλέξατε να γίνει αναζήτηση σε αρχειοθήκες, σημειώστε τους ακόλουθους περιορισμούς.
    Δεν μπορείτε να κάνετε αναζήτηση κειμένου (grep) όταν στην αναζήτηση περιλαμβάνονται αρχειοθήκες.

en: Found 0 matches.
el: Βρέθηκαν 0 ταιριάσματα.

en: Finished searching.
el: Η αναζήτηση ολοκληρώθηκε.

en: Krusader Search
el: Αναζήτηση του Krusader

en: Search results for "%1" in %2
el: Αποτελέσματα αναζήτησης για το «%1» στο %2

en: Search results for "%1" containing "%2" in %3
el: Αποτελέσματα αναζήτησης για το «%1» που περιέχουν «%2» στο %3

en: Here you can name the file collection
el: Εδώ μπορείτε να δώσετε ένα όνομα στη συλλογή των αρχείων

en: Query name
el: Όνομα ερωτήματος

en: Combining the file %1...
el: Ένωση του αρχείου %1...

en: The CRC information file (%1) is missing.
    Validity checking is impossible without it. Continue combining?
el: Το αρχείο πληροφοριών CRC (%1) λείπει.
    Ο έλεγχος εγκυρότητας είναι αδύνατος χωρίς αυτό. Να συνεχιστεί η ένωση;

en: Error at reading the CRC file (%1).
el: Σφάλμα ανάγνωσης του αρχείου CRC (%1).

en: Not a valid CRC file.
el: Μη έγκυρο αρχείο CRC.

en: 
    Validity checking is impossible without a good CRC file. Continue combining?
el: 
    Ο έλεγχος εγκυρότητας είναι αδύνατος χωρίς ένα καλό αρχείο CRC. Να συνεχιστεί η ένωση;

en: File Already Exists
el: Το αρχείο υπάρχει ήδη

en: Cannot open the first split file of %1.
el: Αδυναμία ανοίγματος του πρώτου χωρισμένου αρχείου του %1.

en: Incorrect filesize, the file might have been corrupted.
el: Εσφαλμένο μέγεθος αρχείου. Το αρχείο ίσως είναι κατεστραμμένο.

en: Incorrect CRC checksum, the file might have been corrupted.
el: Εσφαλμένο άθροισμα ελέγχου CRC, το αρχείο ίσως είναι κατεστραμμένο.

en: Splitting the file %1...
el: Χωρισμός του αρχείου %1...

en: Cannot split a folder.
el: Αδυναμία χωρισμού φακέλου.

en: Error reading file %1: %2
el: Σφάλμα ανάγνωσης του αρχείου %1: %2

en: Error writing file %1: %2
el: Σφάλμα εγγραφής αρχείου %1: %2

en: Split the file %1 to folder:
el: Χωρισμός του αρχείου %1 στο φάκελο:

en: User Defined
el: Ορισμένο από το χρήστη

en: Max file size:
el: Μέγ. μέγεθος αρχείου:

en: Overwrite files without confirmation
el: Να γίνει αντικατάσταση αρχείων χωρίς επιβεβαίωση

en: &Split
el: &Χωρισμός

en: Krusader::Splitter
el: Krusader::Χωρισμός

en: The folder path URL is malformed.
el: Το URL της διαδρομής του φακέλου είναι κακοδιατυπωμένο.

en: Krusader::Feed to listbox
el: Krusader::Τοποθέτηση στη λίστα

en: No elements to feed.
el: Δεν υπάρχουν αντικείμενα για τοποθέτηση στη λίστα.

en: Synchronize results
el: Αποτελέσματα συγχρονισμού

en: Side to feed:
el: Πλευρά:

en: Left
el: Αριστερή

en: Right
el: Δεξιά

en: Both
el: Και οι δύο

en: Selected files only
el: Μόνο επιλεγμένα αρχεία

en: Cannot open %1.
el: Αδυναμία ανοίγματος του %1.

en: Krusader::Synchronize
el: Krusader::Συγχρονισμός

en: Right to left: Copy 1 file | Right to left: Copy %1 files
el[0]: Δεξιά προς αριστερά: Αντιγραφή %1 αρχείου στο:
el[1]: Δεξιά προς αριστερά: Αντιγραφή %1 αρχείων στο:

en: 	Ready: %2/1 file, %3/%4 | 	Ready: %2/%1 files, %3/%4
el[0]: 	Έτοιμο: %2/1 αρχείο, %3/%4
el[1]: 	Έτοιμα: %2/%1 αρχεία, %3/%4

en: Left to right: Copy 1 file | Left to right: Copy %1 files
el[0]: Αριστερά προς τα δεξιά: Αντιγραφή ενός αρχείου
el[1]: Αριστερά προς τα δεξιά: Αντιγραφή %1 αρχείων

en: Left: Delete 1 file | Left: Delete %1 files
el[0]: Αριστερά: Διαγραφή 1 αρχείου
el[1]: Αριστερά: Διαγραφή %1 αρχείων

en: Confirm overwrites
el: Επιβεβαίωση αντικαταστάσεων

en: &Start
el: Ε&κκίνηση

en: &Pause
el: &Παύση

en: &Close
el: &Κλείσιμο

en: Pause
el: Παύση

en: Resume
el: Συνέχιση

en: Number of files: %1
el: Αριθμός αρχείων: %1

en: Number of compared folders: %1
el: Αριθμός σαρωμένων φακέλων: %1

en: Error at copying file %1 to %2.
el: Σφάλμα κατά την αντιγραφή του αρχείου %1 στο %2.

en: Error at deleting file %1.
el: Σφάλμα κατά τη διαγραφή του αρχείου %1.

en: Krusader::Synchronizer
el: Krusader::Συγχρονισμός

en: Feeding the URLs to KGet
el: Προώθηση των URL στο KGet

en: Krusader::Synchronize Folders
el: Krusader::Συγχρονισμός φακέλων

en: Folder Comparison
el: Σύγκριση φακέλων

en: File &Filter:
el: &Φίλτρο αρχείων:

en: The left base folder used during the synchronization process.
el: Ο αριστερός βασικός φάκλεος που θα χρησιμοποιηθεί για το συγχρονισμό.

en: The right base folder used during the synchronization process.
el: Ο δεξιός βασικός φάκελος που θα χρησιμοποιηθεί για το συγχρονισμό.

en: Recurse subfolders
el: Αναδρομικά στους υποφακέλους

en: Compare not only the base folders but their subfolders as well.
el: Σύγκριση όχι μόνο των βασικών φακέλων αλλά και των υποφακέλων τους.

en: Follow symlinks
el: Ακολούθηση συμβολικών δεσμών

en: Follow symbolic links during the compare process.
el: Ακολούθηση συμβολικών δεσμών κατά τη διαδικασία σύγκρισης.

en: Compare duplicated files with same size by content.
el: Σύγκριση των διπλών αρχείων ίδιου μεγέθους κατά περιεχόμενο.

en: Ignore Date
el: Αγνόηση ημερομηνίας

en: <p>Ignore date information during the compare process.</p><p><b>Note</b>: useful if the files are located on network filesystems or in archives.</p>
el: <p>Παραβλέπει τις πληροφορίες ημερομηνίας κατά τη διαδικασία της σύγκρισης.</p><p><b>Σημείωση</b>: χρήσιμο αν τα αρχεία βρίσκονται σε δικτυακά συστήματα αρχείων ή σε αρχειοθήκες.</p>

en: Asymmetric
el: Ασύμμετρα

en: <p><b>Asymmetric mode</b></p><p>The left side is the destination, the right is the source folder. Files existing only in the left folder will be deleted, the other differing ones will be copied from right to left.</p><p><b>Note</b>: useful when updating a folder from a file server.</p>
el: <p><b>Ασύμμετρη λειτουργία</b></p><p>Η αριστερή πλευρά είναι ο φάκελος προορισμού και η δεξιά ο φάκελος προέλευσης. Αρχεία που υπάρχουν μόνο στον αριστερό φάκελο θα διαγραφούν, ενώ όσα διαφέρουν θα αντιγραφούν από τα δεξιά στα αριστερά.</p><p><b>Σημείωση</b>: χρήσιμο όταν ενημερώνετε ένα φάκελο από έναν εξυπηρετητή αρχείων.</p>

en: Ignore Case
el: Χωρίς διάκριση πεζών/κεφαλαίων

en: <p>Case insensitive filename compare.</p><p><b>Note</b>: useful when synchronizing Windows filesystems.</p>
el: <p>Σύγκριση χωρίς διάκριση πεζών/κεφαλαίων.</p><p><b>Σημείωση</b>: χρήσιμο όταν συγχρονίζετε συστήματα αρχείων των Windows.</p>

en: S&how options
el: Ε&μφάνιση επιλογών

en: Show files marked to <i>Copy from left to right</i>.
el: Εμφάνιση αρχείων για <i>Αντιγραφή από αριστερά στα δεξιά</i>.

en: Show files considered to be identical.
el: Εμφάνιση αρχείων που θεωρούνται ίδια.

en: Show excluded files.
el: Εμφάνιση αρχείων που παραβλέπονται.

en: Show files marked to <i>Copy from right to left</i>.
el: Εμφάνιση αρχείων για <i>Αντιγραφή από δεξιά στα αριστερά</i>.

en: Show files marked to delete.
el: Εμφάνιση αρχείων που σημειώνονται για διαγραφή.

en: Show files that exist on both sides.
el: Εμφάνιση αρχείων που υπάρχουν και στις δύο πλευρές.

en: Duplicates
el: Διπλά

en: Show files that exist on one side only.
el: Εμφάνιση αρχείων που υπάρχουν μόνο στη μία από τις δύο πλευρές.

en: Singles
el: Μονά

en: The compare results of the synchronizer (Ctrl+M).
el: Το αποτέλεσμα σύγκρισης του συγχρονισμού (Ctrl+M).

[ctx: @title:column file name]
en: Name
el: Όνομα

[ctx: @title:column]
en: Size
el: Μέγεθος

[ctx: @title:column]
en: Date
el: Ημερομηνία

en: &Synchronizer
el: &Συγχρονισμός

en: &Options
el: &Επιλογές

en: Parallel threads:
el: Παράλληλες διεργασίες:

en: Equality threshold:
el: Κατώφλι ισότητας:

en: sec
el: δευτ

en: min
el: λεπτά

en: hour
el: ώρα

en: day
el: ημέρα

en: Time shift (right-left):
el: Χρονική μετατόπιση (δεξιά-αριστερά):

en: Ignore hidden files
el: Παράβλεψη κρυφών αρχείων

en: Profile manager (Ctrl+P).
el: Διαχειριστής προφίλ (Ctrl+P).

en: Swap sides (Ctrl+S).
el: Εναλλαγή πινάκων (Ctrl+S).

en: Compare
el: Σύγκριση

en: Quiet
el: Χωρίς μηνύματα

en: Scroll Results
el: Κύλιση αποτελεσμάτων

en: Synchronize
el: Συγχρονισμός

en: Selected files from targ&et folder:
el: Επιλεγμένα αρχεία από τον φάκελο &προορισμού:

en: Selected files from sou&rce folder:
el: Επιλεγμένα αρχεία από τον φάκελο π&ροέλευσης:

en: Selected files from &left folder:
el: Επιλεγμένα αρχεία από τον &αριστερό φάκελο:

en: Selected files from &right folder:
el: Επιλεγμένα αρχεία από τον &δεξί φάκελο:

en: Targ&et folder:
el: Φάκελος πρ&οορισμού:

en: Sou&rce folder:
el: Φάκελος προέ&λευσης:

en: &Left folder:
el: &Αριστερός φάκελος:

en: &Right folder:
el: &Δεξιός φάκελος:

en: URL must be the descendant of either the left or the right base URL.
el: Το URL θα πρέπει να είναι απόγονος του αριστερού ή του δεξιού βασικού URL.

en: Synchronize Folders
el: Συγχρονισμός φακέλων

en: E&xclude
el: Ε&ξαίρεση

en: Restore ori&ginal operation
el: Επανα&φορά αρχικής λειτουργίας

en: Re&verse direction
el: Α&ντιστροφή κατεύθυνσης

en: Copy from &right to left
el: Αντιγραφή από &δεξιά στα αριστερά

en: Copy from &left to right
el: Αντιγραφή από &αριστερά στα δεξιά

en: &Delete (left single)
el: Δ&ιαγραφή (αριστερό μονό)

en: V&iew left file
el: &Προβολή του αριστερού αρχείου

en: Vi&ew right file
el: Π&ροβολή του δεξιού αρχείου

en: &Compare Files
el: &Σύγκριση αρχείων

en: C&opy selected to clipboard (left)
el: Α&ντιγραφή των επιλεγμένων στο πρόχειρο (αριστερά)

en: Co&py selected to clipboard (right)
el: Αν&τιγραφή των επιλεγμένων στο πρόχειρο (δεξιά)

en: &Select items
el: &Επιλογή αντικειμένων

en: Deselec&t items
el: &Αποεπιλογή αντικειμένων

en: I&nvert selection
el: Αν&τιστροφή επιλογής

en: Synchronize with &KGet
el: Συγχρονισμός με το &KGet

en: Select items
el: Επιλογή αντικειμένων

en: Deselect items
el: Αποεπιλογή αντικειμένων

en: The target folder must not be empty.
el: Ο φάκελος προορισμού δεν πρέπει να είναι κενός.

en: The source folder must not be empty.
el: Ο πηγαίος φάκελος δεν πρέπει να είναι κενός.

en: Synchronizer has nothing to do.
el: Το εργαλείο συγχρονισμού δεν έχει να κάνει τίποτα.

en: The synchronizer window contains data from a previous compare. If you exit, this data will be lost. Do you really want to exit?
el: Το παράθυρο συγχρονισμού περιέχει δεδομένα από προηγούμενη σύγκριση. Αν το κλείσετε, αυτά τα δεδομένα θα χαθούν. Θέλετε πραγματικά να γίνει τερματισμός;

en: I/O error while comparing file %1 with %2.
el: Σφάλμα I/O κατά τη σύγκριση του αρχείου %1 με το %2.

en: Comparing file %1 (%2)...
el: Σύγκριση του αρχείου %1 (%2)...

en: New Tab
el: Νέα καρτέλα

en: Duplicate Current Tab
el: Αντίγραφο τρέχουσας καρτέλας

en: Move Current Tab to Other Side
el: Μετακίνηση της τρέχουσας καρτέλας στην άλλη πλευρά

en: Move Current Tab to the Left
el: Μετακίνηση της τρέχουσας καρτέλας στα αριστερά

en: Move Current Tab to the Right
el: Μετακίνηση της τρέχουσας καρτέλας στα δεξιά

en: Close Current Tab
el: Κλείσιμο της τρέχουσας καρτέλας

en: Next Tab
el: Επόμενη καρτέλα

en: Previous Tab
el: Προηγούμενη καρτέλα

en: Close Inactive Tabs
el: Κλείσιμο ανενεργών καρτελών

en: Close Duplicated Tabs
el: Κλείσιμο διπλών καρτελών

en: Lock Tab
el: Κλείδωμα καρτέλας

en: Pin Tab
el: Καρφίτσωμα καρτέλας

en: Unlock Tab
el: Ξεκλείδωμα καρτέλας

en: Unpin Tab
el: Ξεκαρφίτσωμα καρτέλας

en: Needed panel specification missing in expander %1
el: Ο απαιτούμενος ορισμός πίνακα λείπει στον επεκτάτη %1

en: Expander: Bad argument to %1: %2 is not valid item specifier
el: Επεκτάτης: Εσφαλμένο όρισμα στο %1. Το %2 δεν είναι έγκυρο διακριτικό αντικειμένου

en: Panel's Path...
el: Διαδρομή πίνακα...

en: Automatically escape spaces
el: Αυτόματη διαφυγή (escape) στα κενά

en: Number of...
el: Αριθμός...

en: Count:
el: Μετρητής:

en: Expander: Bad argument to Count: %1 is not valid item specifier
el: Επεκτάτης: Εσφαλμένο όρισμα στο Μετρητή. Το %1 δεν είναι έγκυρο διακριτικό αντικειμένου

en: Filter Mask (*.h, *.cpp, etc.)
el: Μάσκα φίλτρου (*.h, *.cpp, κλπ.)

en: Current File (!= Selected File)...
el: τρέχον αρχείο (!= επιλεγμένο αρχείο)...

en: Omit the current path (optional)
el: Παράλειψη της τρέχουσες διαδρομής (προαιρετικό)

en: Item List of...
el: Λίστα αντικειμένων...

en: Which items:
el: Ποια αντικείμενα:

en: Separator between the items (optional):
el: Διαχωριστικό μεταξύ των αντικειμένων (προαιρετικό):

en: Mask (optional, all but 'Selected'):
el: Μάσκα (προαιρετικό, όλα εκτός των 'Επιλεγμένων'):

en: Filename of an Item List...
el: Το όνομα αρχείου ενός αντικειμένου της λίστας...

en: Separator between the items (optional)
el: Διαχωριστικό μεταξύ των αντικειμένων (προαιρετικό)

en: Expander: temporary file could not be opened (%1)
el: Επεκτάτης: αδυναμία ανοίγματος του προσωρινού αρχείου (%1)

en: Manipulate the Selection...
el: Διαχείριση της επιλογής...

en: Selection mask:
el: Μάσκα επιλογής:

en: Manipulate in which way:
el: Τι θα γίνει με την επιλογή:

en: Jump to a Location...
el: Μετάβαση σε μία τοποθεσία...

en: Choose a path:
el: Επιλέξτε μια διαδρομή:

en: Open location in a new tab
el: Άνοιγμα της τοποθεσίας σε νέα καρτέλα

en: Expander: at least 1 parameter is required for Goto.
el: Επεκτάτης: τουλάχιστον 1 παράμετρος απαιτείται για το Goto.

en: Ask Parameter from User...
el: Να ζητηθεί μια παράμετρος από το χρήστη...

en: Question:
el: Ερώτηση:

en: Preset (optional):
el: Αρχική τιμή (προαιρετική):

en: Caption (optional):
el: Επικεφαλίδα (προαιρετική):

en: Expander: at least 1 parameter is required for Ask.
el: Επεκτάτης: τουλάχιστον 1 παράμετρος απαιτείται για το Ask.

en: User Action
el: Ενέργεια χρήστη

en: Copy to Clipboard...
el: Αντιγραφή στο πρόχειρο...

en: What to copy:
el: Τι να αντιγραφεί:

en: Append to current clipboard content with this separator (optional):
el: Προσθήκη στα περιεχόμενα του προχείρου με αυτό το διαχωριστικό (προαιρετικό):

en: Expander: at least 1 parameter is required for Clipboard.
el: Επεκτάτης: τουλάχιστον 1 παράμετρος απαιτείται για το Clipboard.

en: Expander: %Each% may not be in the second argument of %Clipboard%
el: Επεκτάτης: Το %Each% μπορεί να μην είναι το δεύτερο όρισμα του %Clipboard%

en: Copy a File/Folder...
el: Αντιγραφή ενός αρχείου/φακέλου...

en: Where to copy:
el: Που θα αντιγραφεί:

en: Expander: at least 2 parameter is required for Copy.
el: Επεκτάτης: τουλάχιστο 2 παράμετροι απαιτούνται για το Copy.

en: Expander: %Each% may not be in the second argument of %Copy%
el: Επεκτάτης: Το %Each% μπορεί να μην είναι το δεύτερο όρισμα του %Copy%

en: Expander: invalid URLs in %_Copy("src", "dest")%
el: Επεκτάτης: Μη έγκυρα URL στο %_Copy("src", "dest")%

en: Move/Rename a File/Folder...
el: Μετακίνηση/Μετονομασία ενός αρχείου/φακέλου...

en: What to move/rename:
el: Που θα μετακινηθεί/μετονομαστεί:

en: New target/name:
el: Νέος προορισμός/αρχείο:

en: Expander: at least 2 parameter is required for Move.
el: Επεκτάτης: τουλάχιστον 2 παράμετροι απαιτούνται για το Move.

en: %Each% may not be in the second argument of %Move%
el: Το %Each% μπορεί να μην είναι το δεύτερο όρισμα του %Move%

en: Expander: invalid URLs in %_Move("src", "dest")%
el: Επεκτάτης: Μη έγκυρα URL στο %_Move("src", "dest")%

en: Load a Synchronizer Profile...
el: Φόρτωση ενός προφίλ συγχρονισμού...

en: Choose a profile:
el: Επιλέξτε ένα αρχείο:

en: Expander: no profile specified for %_Sync(profile)%
el: Επεκτάτης: Δεν καθορίστηκε προφίλ για το %_Sync(profile)%

en: Load a Searchmodule Profile...
el: Φόρτωση ενός προφίλ αναζήτησης...

en: Expander: no profile specified for %_NewSearch(profile)%
el: Επεκτάτης: Δεν καθορίστηκε προφίλ για το %_NewSearch(profile)%

en: Load a Panel Profile...
el: Φόρτωση ενός προφίλ πίνακα...

en: Expander: no profile specified for %_Profile(profile)%; abort...
el: Επεκτάτης: Δεν καθορίστηκε προφίλ για το %_Profile(profile)%. Εγκατάλειψη...

en: Separate Program Call for Each...
el: Ξεχωριστή κλήση προγράμματος για κάθε...

en: Set Sorting for This Panel...
el: Ορισμός ταξινόμησης για αυτόν τον πίνακα...

en: Choose a column:
el: Επιλέξτε μια στήλη:

en: Choose a sort sequence:
el: Επιλέξτε μια ακολουθία ταξινόμηση:

en: Expander: no column specified for %_ColSort(column)%
el: Επεκτάτης: Δεν καθορίστηκε στήλη για το %_ColSort(column)%

en: Expander: unknown column specified for %_ColSort(%1)%
el: Επεκτάτης: Καθορίστηκε άγνωστη στήλη για το %_ColSort(%1)%

en: Set Relation Between the Panels...
el: Ορισμός της σχέσης μεταξύ των δύο πινάκων...

en: Set the new size in percent:
el: Ορισμός του νέου μεγέθους (ποσοστό):

en: Expander: Value %1 out of range for %_PanelSize(percent)%. The first parameter has to be >0 and <100
el: Επεκτάτης: Η τιμή %1 είναι εκτός ορίων για το %_PanelSize(percent)%. Η πρώτη παράμετρος πρέπει να είναι >0 και <100

en: View File with Krusader's Internal Viewer...
el: Εμφάνιση ενός αρχείου στον εσωτερικό προβολέα του Krusader...

en: Which file to view (normally '%aCurrent%'):
el: Ποιο αρχείο θα εμφανιστεί (συνήθως το '%aCurrent%'):

en: Choose a view mode:
el: Επιλέξτε έναν τύπο προβολής:

note: i18n("Choose a window-mode"), "__choose:tab;window;panel", false ) ); TODO: window-mode 'panel' should open the file in the third-hand viewer
en: Choose a window mode:
el: Επιλέξτε έναν τύπο παραθύρου:

en: Expander: no file to view in %_View(filename)%
el: Επεκτάτης: Δεν καθορίστηκε αρχείο για προβολή στο %_View(filename)%

en: %Each% is not allowed in parameter to %1
el: Το %Each% δεν επιτρέπεται να είναι παράμετρος του %1

en: Expander: Bad panel specifier %1 in placeholder %2
el: Επεκτάτης: Εσφαλμένο διακριτικό πίνακα %1 στο δεσμευτικό θέσης %2

en: Error: unterminated % in Expander
el: Σφάλμα: Λείπει % στο Expander

en: Error: unrecognized %%%1%2%% in Expander
el: Σφάλμα: Μη αναγνωρίσιμο %%%1%2%% στο Expander

en: Error: missing ')' in Expander
el: Σφάλμα: Λείπει ')' στο Expander

en: Standard Output (stdout)
el: Τυπικά έξοδος (stdout)

en: Standard Error (stderr)
el: Τυπικό σφάλμα (stderr)

en: Output
el: Έξοδος

en: Use font with fixed width
el: Χρήση γραμματοσειράς σταθερού πλάτους

en: Kill
el: Σκότωμα

en: Kill the running process
el: Σκότωμα της εκτελούμενης διεργασίας

en: *.txt|Text files
    *|All files
el: *.txt|Αρχεία κειμένου
    *|Όλα τα αρχεία

en: This file already exists.
    Do you want to overwrite it or append the output?
el: Το αρχείο υπάρχει ήδη.
    Θέλετε να το αντικαταστήσετε ή να προσθέσετε την έξοδο σε αυτό;

en: Overwrite or append?
el: Αντικατάσταση ή προσθήκη;

en: Append
el: Προσθήκη

en: Export failed
el: Η εξαγωγή απέτυχε

en: Cannot run user action, %1 not found or not executable. Please verify that kde-cli-tools are installed.
el: Αδυναμία εκτέλεσης ενέργειας χρήστη, το %1 δε βρέθηκε ή δεν είναι εκτελέσιμο. Επιβεβαιώστε ότι τα kde-cli-tools έχουν εγκατασταθεί.

en: Embedded terminal emulator does not work, using output collection instead.
el: Ο ενσωματωμένος εξομοιωτής τερματικού δε λειτουργεί. Θα χρησιμοποιηθεί η συλλογή της εξόδου.

en: Confirm Execution
el: Επιβεβαίωση εκτέλεσης

en: Command being executed:
el: Εντολή που εκτελείται:

en: The file %1 does not contain valid UserActions.
el: Το αρχείο %1 δεν περιέχει έγκυρες ενέργειες χρήστη.

en: UserActions - cannot read from file
el: Ενέργειες χρήστη - αδυναμία ανάγνωσης από το αρχείο

en: The actionfile's root element is not called %1, using %2
el: Το αντικείμενο-ρίζα του αρχείου ενεργειών δεν καλείται %1, γίνεται χρήση %2

en: Unable to open actions file %1
el: Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου ενεργειών %1

en: Action without name detected. This action will not be imported.
    This is an error in the file, you may want to correct it.
el: Μία ενέργεια χωρίς όνομα διαγράφηκε. Αυτή η ενέργεια δε θα εισαχθεί.
    Υπάρχει σφάλμα στο αρχείο, που ίσως θα πρέπει να διορθώσετε.

en: UserActions - invalid action
el: Ενέργειες χρήστη - μη έγκυρη ενέργεια

en: Equal panel-size
el: Ισομεγέθεις πίνακες

en: Sets the ratio between the two panels to 50/50
el: Ορισμός της αναλογίας μεταξύ των δύο πινάκων σε 50/50

en: Samples
el: Δείγματα

en: Edit as root
el: Επεξεργασία ως υπερχρήστης (root)

en: Edit a file as root
el: Επεξεργασία αρχείου ως υπερχρήστης (ροοτ)

en: Edit a file with root permissions
el: Επεξεργασία αρχείου με δικαιώματα υπερχρήστη (root)

en: Mount a new filesystem
el: Προσάρτηση νέου συστήματος αρχείων

en: Enqueue in Amarok
el: Σε αναμονή στο Amarok

en: Append selected item(s) to Amarok playlist
el: Προσθήκη tων επιλεγμένων αντικειμένων στη λίστα αναπαραγωγής του Amarok

en: Multimedia
el: Πολυμέσα

en: Sort by Name
el: Ταξινόμηση με όνομα

en: Sorts the active panel by Name
el: Ταξινομεί τον ενεργό πίνακα ανάλογα με το όνομα

en: Sort by Extension
el: Ταξινόμηση με κατάληξη

en: Sorts the active panel by Extension
el: Ταξινομεί τον ενεργό πίνακα ανάλογα με την κατάληξη

en: Sort by Size
el: Ταξινόμηση με μέγεθος

en: Sorts the active panel by Size
el: Ταξινομεί τον ενεργό πίνακα ανάλογα με το μέγεθος

en: Sort by Modified
el: Ταξινόμηση με τα τροποποιημένα

en: Sorts the active panel by Modified
el: Ταξινομεί τον ενεργό πίνακα ανάλογα με τα τροποποιημένα

en: Backup current
el: Εφεδρικό αντίγραφο για το τρέχον

en: Backup current file in current folder
el: Επιλογή όλων των αρχείων του τρέχοντος φακέλου

en: System
el: Σύστημα

en: Backs current file up in current folder and asks the user for a new filename. By default ".old" is appended to the original filename.
el: Παίρνει εφεδρικό αντίγραφο του τρέχοντος αρχείου στον τρέχοντα φάκελο και ρωτάει τον χρήστη για νέο όνομα αρχείου. Εξ ορισμού η κατάληξη ".old" προστίθεται στο αρχικό όνομα αρχείου.

en: krarc: write support is disabled.
    You can enable it on the 'Archives' page in Konfigurator.
el: krarc: η υποστήριξη εγγραφής είναι ανενεργή.
    Μπορείτε να την ενεργοποιήσετε στη σελίδα 'Αρχειοθήκες' στο Konfigurator.

en: Creating %1...
el: Δημιουργία %1...

en: Writing to %1 archives is not supported
el: Η εγγραφή στις %1 αρχειοθήκες δεν υποστηρίζεται

en: Packing %1...
el: Συμπίεση %1...

en: Retrieving data from %1 archives is not supported
el: Η ανάκτηση δεδομένων από %1 αρχειοθήκες δεν υποστηρίζεται

en: Unpacking %1...
el: Αποσυμπίεση %1...

en: Deleting files from %1 archives is not supported
el: Η διαγραφή αρχείων από %1 αρχειοθήκες δεν υποστηρίζεται

en: Accessing files is not supported with %1 archives
el: Η πρόσβαση σε αρχεία δεν υποστηρίζεται με %1 αρχειοθήκες

en: 
    Make sure that the %1 binary is installed properly on your system.
el: 
    Βεβαιωθείτε ότι το %1 δυαδικό έχει εγκατασταθεί σωστά στο σύστημά σας.

en: Krarc Password Dialog
el: Διάλογος κωδικού πρόσβασης Krarc

en: Accessing the file requires a password.
el: Η πρόσβαση στο αρχείο απαιτεί κωδικό.
