krusader - en to fi translation catalogue (1654 entries)

en: ActionMan - Manage Your Useractions
fi: ActionMan – Käyttäjän toimintojen hallinta

en: New protocol
fi: Uusi yhteyskäytäntö

en: Set a protocol:
fi: Aseta yhteyskäytäntö:

en: Edit Protocol
fi: Muokkaa yhteyskäytäntöä

en: Set another protocol:
fi: Aseta toinen yhteyskäytäntö:

en: Edit Path
fi: Muokkaa sijaintia

en: Set another path:
fi: Aseta toinen sijainti:

en: New MIME Type
fi: Uusi MIME-tyyppi

en: Set a MIME type:
fi: Aseta MIME-tyyppi:

en: Edit MIME Type
fi: Muokkaa MIME-tyyppiä

en: Set another MIME type:
fi: Aseta toinen MIME-tyyppi:

en: New File Name
fi: Uusi tiedostonimi

en: Set a file name:
fi: Aseta tiedostonimi:

en: Edit File Name
fi: Muokkaa tiedostonimeä

en: Set another file name:
fi: Aseta toinen tiedostonimi:

en: Please set a unique name for the useraction
fi: Aseta toiminnolle ainutkertainen nimi

en: Please set a title for the menu entry
fi: Aseta valikon kohdalle otsikko

en: Command line is empty
fi: Komentorivi on tyhjä

en: There already is an action with this name.
    If you do not have such a useraction the name is used by Krusader for an internal action.
fi: Tällä nimellä on jo toiminto.
    Jos tämän nimistä käyttäjän toimintoa ei ole, se on Krusaderin sisäisen toiminnon käytössä.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ActionProperty)
en: Action Property
fi: Toiminnon ominaisuudet

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabBasic)
en: Basic Properties
fi: Perusominaisuudet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonAddStartpath)
en: ...
fi: …

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, LabelDescription) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KTextEdit, textDescription)
en: A detailed description of the <b>Useraction</b>. It is only displayed in the <i>Konfigurator</i> and via <code>Shift+F1</code>.
fi: <b>Käyttäjän toiminnon</b> yksityiskohtainen kuvaus. Se näkee vain <i>Konfiguratorista</i> tai painamalla <code>Shift-F1</code>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelDescription)
en: Description:
fi: Kuvaus:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, bgAccept)
en: Command Accepts
fi: Komento hyväksyy

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioLocal)
en: Substitute the <b>Placeholders</b> with local filenames.
fi: Korvaa <b>paikanvaraukset</b> paikallisilla tiedostonimillä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioLocal)
en: &Local files only (no URLs)
fi: &Vain paikalliset tiedostot (ei verkko-osoitteita)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioUrl)
en: Substitute the <b>Placeholders</b> with valid URLs.
fi: Korvaa <b>paikanvaraukset</b> kelvollisilla verkko-osoitteilla.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioUrl)
en: URLs (re&mote and local)
fi: V&erkko-osoitteet (etä- ja paikalliset osoitteet)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leTitle) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, LabelTitle)
en: The title displayed in the <b>Usermenu</b>.
fi: <b>Käyttäjän valikossa</b> näytettävä otsikko.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelTitle)
en: Title:
fi: Otsikko:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leDistinctName)
en: Unique name of the <b>Useraction</b>. It is only used in the <i>Konfigurator</i> and does not appear in any other menu.<p><b>Note</b>: the <i>Title</i> shown in the <b>Usermenu</b> can be set below.
fi: <b>Käyttäjän toiminnon</b> ainutkertainen nimi. Sitä käyttää vain <i>Konfigurator</i> eikä se näy muissa valikoissa.<p><b>Huomaa:</b> <b>Käyttäjän valikossa</b> näytettävän <i>otsikon</i> voi asettaa alempana.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cbCategory) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, LabelCategory)
en: <b>Useractions</b> can be grouped in categories for better distinction. Choose a existing <i>Category</i> or create a new one by entering a name.
fi: <b>Käyttäjän toiminnot</b> voi ryhmittää luokiksi niiden erottelemiseksi. Valitse olemassa oleva <i>luokka</i> tai luo uusi antamalla sille nimi.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIconButton, ButtonIcon)
en: Each <b>Useraction</b> can have its own icon. It will appear in front of the title in the <b>Usermenu</b>.
fi: Kullakin <b>käyttäjän toiminnolla</b> voi olla oma kuvake, joka näytetään sen nimen edessä <b>käyttäjän valikossa</b>.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, LabelDistinctName)
en: <p>Unique name of the <b>Useraction</b>. It is only used in the <i>Konfigurator</i> and does not appear in any other menu.</p><p><b>Note</b>: The <i>Title</i> shown in the <b>Usermenu</b> can be set below.</p>
fi: <p><b>Käyttäjän toiminnon</b> ainutkertainen nimi. Sitä käyttää vain <i>Konfigurator</i> eikä se näy muissa valikoissa.</p><p><b>Huomaa:</b> <b>Käyttäjän valikossa</b> näytettävän <i>otsikon</i> voi asettaa alempana.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelDistinctName)
en: Identifier:
fi: Tunniste:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, LabelCommandline)
en: <p>The <i>Command</i> defines the command that will be executed when the <b>Useraction</b> is used. It can be a simple shell command or a complex sequence of multiple commands with <b>Placeholders</b>.</p><p>Examples:</p><ul><li><code>eject /mnt/cdrom</code></li><li><code>amarok --append %aList("Selected")%</code></li></ul>
    <p>Please consult the handbook to learn more about the syntax.</p>
fi: <p><i>Komento</i> määrittää <b>käyttäjän toimintoa</b> käytettäessä suoritettavan komennon. Se voi olla yksittäinen komentotulkin komento tai useamman komennon sekvenssi, jossa on <b>paikkavarauksia</b>.</p><p>Esimerkkejä:<ul><li><code>eject /mnt/cdrom</code></li><li><code>amarok --append %aList("Selected")%</code></li></ul> 
    <p>Käsikirjasta löytyy lisätietoa syntaksista.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelCommandline)
en: Command:
fi: Komento:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leTooltip) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, LabelTooltip)
en: The <i>Tooltip</i> is shown when the mouse cursor is hold over an entry of the <b>Useraction Toolbar</b>.
fi: <i>Työkaluvihje</i> näytetään, kun hiirikohdistinta pidetään <b>Käyttäjän toimintojen työkalurivin</b> yllä.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leStartpath) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, LabelStartpath)
en: The <i>Workdir</i> defines in which folder the <i>Command</i> will be executed.
fi: <i>Työkansio</i> määrittää, missä kansiossa <i>komento</i> suoritetaan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelTooltip)
en: Tooltip:
fi: Työkaluvihje:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leCommandline)
en: The <i>Command</i> defines the command that will be executed when the <b>Useraction</b> is used. It can be a simple shell command or a complex sequence of multiple commands with <b>Placeholders</b>.<p>
    Examples:<ul><li><code>eject /mnt/cdrom</code></li><li><code>amarok --append %aList("Selected")%</code></li></ul>
    Please consult the handbook to learn more about the syntax.
fi: <p><i>Komento</i> määrittää <b>käyttäjän toimintoa</b> käytettäessä suoritettavan komennon. Se voi olla yksittäinen komentotulkin komento tai useamman komennon sekvenssi, jossa on <b>paikkavarauksia</b>.</p><p>
    Esimerkkejä:<ul><li><code>eject /mnt/cdrom</code></li><li><code>amarok --append %aList("Selected")%</code></li></ul> 
    Käsikirjasta löytyy lisätietoa syntaksista.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelCategory)
en: Category:
fi: Luokka:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, ButtonAddPlaceholder)
en: Add <b>Placeholders</b> for the selected files in the panel.
fi: Lisää valituista tiedostoista <b>paikkavaraukset</b> paneeliin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonAddPlaceholder)
en: &Add
fi: &Lisää

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelStartpath)
en: Workdir:
fi: Työkansio:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelShortcut)
en: Default shortcut:
fi: Oletuspikanäppäin:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KKeySequenceWidget, KeyButtonShortcut)
en: Set a default keyboard shortcut.
fi: Aseta oletuspikanäppäin.

[ctx: No shortcut]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KKeySequenceWidget, KeyButtonShortcut)
en: None
fi: Ei mitään

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkEnabled)
en: If checked, the action is shown in the Useractions menus.
fi: Jos valittu, toiminto näkyy käyttäjän toimintojen valikossa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkEnabled)
en: Enabled
fi: Käytössä

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, bgExecType)
en: Execution Mode
fi: Suoritustapa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioCollectOutput)
en: Collect the output of the executed program.
fi: Kaappaa suoritetun ohjelman tuloste.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioCollectOutput)
en: Collect output
fi: Kaappaa tuloste

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkSeparateStdError)
en: Separate standard out and standard error in the output collection.
fi: Erota vakiotulos- ja vakiovirhevirrat tulostetta kaapattaessa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSeparateStdError)
en: Separate standard error
fi: Erota vakiovirhevirta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioNormal)
en: &Normal
fi: &Tavallinen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioTerminal)
en: Run the command in a terminal.
fi: Suorita komento päätteessä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioTerminal)
en: Run in terminal
fi: Suorita &päätteessä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioTE)
en: Run the command in the embedded terminal emulator.
fi: Suorita komento sisäisessä pääte-emulaattorissa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioTE)
en: Run in the embedded terminal emulator
fi: Suorita sisäisessä pääte-emulaattorissa

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAdv)
en: Advanced Properties
fi: Lisäominaisuudet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbShowonly)
en: The Useraction is only available for
fi: Käyttäjän toiminto on saatavilla vain alla oleville

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabProt)
en: Protocol
fi: Yhteyskäytäntö

[ctx: New protocol]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonNewProtocol)
en: &New...
fi: &Uusi…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonEditProtocol) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonEditPath) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonEditMime) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonEditFile)
en: Chan&ge...
fi: &Muuta…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonRemoveProtocol) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonRemovePath) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonRemoveMime) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonRemoveFile)
en: De&lete
fi: &Poista

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KrListWidget, lbShowonlyProtocol) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KrListWidget, lbShowonlyPath) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KrListWidget, lbShowonlyMime)
en: Show the <b>Useraction</b> only for the values defined here.
fi: Näytä <b>käyttään toiminto</b> vain tässä määritetyille arvoille.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabPath)
en: Path
fi: Sijainti

[ctx: New path]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonAddPath)
en: &New...
fi: &Uusi…

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabMime)
en: MIME Type
fi: MIME-tyyppi

[ctx: New MIME]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonAddMime)
en: &New...
fi: &Uusi…

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabFile)
en: File Name
fi: Tiedostonimi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KrListWidget, lbShowonlyFile)
en: Show the <b>Useraction</b> only for the file names defined here. The wildcards '<code>?</code>' and '<code>*</code>' can be used.
fi: Näytä <b>käyttäjän toiminto</b> vain tässä annetuille tiedostoille. Voit käyttää jokerimerkkejä ”<code>?</code>” ja ”<code>*</code>”.

[ctx: New file]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonNewFile)
en: &New...
fi: &Uusi…

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkConfirmExecution)
en: Allows one to tweak the <i>Command</i> before it is executed.
fi: Antaa mahdollisuuden säätää <i>komentoa</i> ennen sen suorittamista.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkConfirmExecution)
en: Confirm each program call separately
fi: Vahvista ohjelman jokainen kutsu erikseen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkDifferentUser) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leDifferentUser)
en: Execute the <i>Command</i> under a different user ID.
fi: Suorita <i>komento</i> toisella käyttäjätunnuksella.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDifferentUser)
en: Run as different user:
fi: Suorita toisena käyttäjänä:

en: Active panel
fi: Aktiivinen paneeli

en: Other panel
fi: Toinen paneeli

en: Left panel
fi: Vasen paneeli

en: Right panel
fi: Oikea paneeli

en: Panel independent
fi: Paneelista riippumaton

en: Choose executable...
fi: Valitse ohjelmatiedosto…

en: User Action Parameter Dialog
fi: Käyttäjän toiminnon parametrit

en: This placeholder allows some parameter:
fi: Tämä paikanvaraus sallii joitakin parametreja:

en: Title
fi: Otsikko

en: *.xml|XML files
    *|All files
fi: *.xml|XML-tiedostot
    *|Kaikki tiedostot

en: Create new useraction
fi: Luo uusi käyttäjän toiminto

en: Import useractions
fi: Tuo käyttäjän toimintoja

en: Export useractions
fi: Vie käyttäjän toimintoja

en: Copy useractions to clipboard
fi: Kopioi toiminnot leikepöydälle

en: Paste useractions from clipboard
fi: Liitä toiminnot leikepöydältä

en: Delete selected useractions
fi: Poista valitut toiminnot

en: The current action has been modified. Do you want to apply these changes?
fi: Nykyistä toimintoa on muutettu. Haluatko ottaa nämä muutokset käyttöön?

en: Are you sure that you want to remove all selected actions?
fi: Haluatko varmasti poistaa kaikki valitut toiminnot?

en: Remove Selected Actions?
fi: Poistetaanko valitut toiminnot?

en: This file already contains some useractions.
    Do you want to overwrite it or should it be merged with the selected actions?
fi: Tiedosto sisältää jo käyttäjän toimintoja.
    Haluatko korvata ne vai tulisiko ne yhdistää valittuihin toimintoihin?

en: Overwrite or Merge?
fi: Korvataanko vai yhdistetäänkö?

en: Merge
fi: Yhdistä

en: This file already exists. Do you want to overwrite it?
fi: Tämä tiedosto on jo olemassa. Haluatko korvata sen?

en: Overwrite Existing File?
fi: Korvataanko olemassa oleva tiedosto?

en: Cannot open %1 for writing.
    Nothing exported.
fi: Ei voi avata tiedostoa %1 kirjoitusta varten.
    Mitään ei viety.

en: Export Failed
fi: Vienti epäonnistui

en: Internal error, undefined <job> in result signal
fi: Sisäinen virhe, määrittämätön <työ> tulossignaalissa.

en: Downloading remote files
fi: Ladataan etätiedostoja

en: Counting files
fi: Lasketaan tiedostoja

en: Uploading to remote destination
fi: Lähetetään etäkohteeseen

[ctx: %1=archive filename]
en: %1, unsupported archive type.
fi: %1, ei-tuettu arkistotyyppi.

en: Counting files in archive
fi: Lasketaan arkiston tiedostoja

en: Failed to list the content of the archive (%1).
fi: Arkiston (%1) sisältöä ei onnistuttu luettelemaan.

en: Failed to unpack %1.
fi: Purku epäonnistui: %1.

en: Failed to convert rpm (%1) to cpio.
fi: RPM:n (%1) muunnos CPIO:ksi epäonnistui.

en: Failed to convert deb (%1) to tar.
fi: DEBin (%1) muunnos TARiksi epäonnistui.

en: Unpacking File(s)
fi: Puretaan tiedostoja

en: User cancelled.
fi: Käyttäjä perui.

en: Testing Archive
fi: Testataan arkistoa

en: Packing File(s)
fi: Pakataan tiedostoja

en: Failed to pack %1.
fi: Pakkaus epäonnistui: %1.

en: This archive is encrypted, please supply the password:
fi: Arkisto on salattu, anna salasana:

en: Processed files
fi: Käsitellyt tiedostot

en: Error while packing
fi: Virhe pakattaessa

[ctx: %1=archive filename]
en: %1, test failed.
fi: %1, testi epäonnistui.

en: Archive tests passed.
fi: Arkisto läpäisi testit.

en: Error while unpacking
fi: Virhe purettaessa

en: Add Bookmark
fi: Lisää kirjanmerkki

en: Name:
fi: Nimi:

en: URL:
fi: Verkko-osoite:

en: Create in:
fi: Luo kansioon:

en: New Folder
fi: Uusi kansio

en: Folders
fi: Kansiot

en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

en: Folder name:
fi: Kansion nimi:

en: Trash bin
fi: Roskakori

en: Virtual Filesystem
fi: Virtuaalinen tiedostojärjestelmä

en: Local Network
fi: Paikallinen verkko

en: Type to search...
fi: Hae kirjoittamalla…

en: Error
fi: Virhe

en: Unable to write to %1
fi: Ei voi kirjoittaa kohteeseen %1

en: %1 instead of %2
fi: %1 sen sijaan että %2

en: missing tag %1
fi: puuttuva tunniste %1

en: %1 does not seem to be a valid bookmarks file
fi: %1 ei vaikuta kelvolliselta kirjanmerkkitiedostolta

en: Error reading bookmarks file: %1
fi: Virhe luettaessa kirjanmerkkitiedostoa: %1

en: Popular URLs
fi: Suosikkiosoitteet

en: Manage Bookmarks
fi: Hallitse kirjanmerkkejä

en: Enable special bookmarks
fi: Ota käyttöön erityiskirjanmerkit

en: Jump back
fi: Siirry takaisin

en: Open
fi: Avaa

en: Open in a new tab
fi: Avaa uuteen välilehteen

en: Delete
fi: Poista

en: <qt>Could not start <b>%1</b>.</qt>
fi: <qt>Ei voitu käynnistää: <b>%1</b>.</qt>

en: <qt>There was an error while running <b>%1</b>.</qt>
fi: <qt>Sattui virhe ajettaessa ohjelmaa <b>%1</b>.</qt>

en: Error reading stdout or stderr
fi: Virhe luettaessa vakiotuloste- tai vakiosyötevirtaa

en: Please wait...
fi: Odota…

en: <qt>Krusader cannot find a checksum tool that handles %1 on your system. Please check the <b>Dependencies</b> page in Krusader's settings.</qt>
fi: <qt>Krusader ei löydä järjestelmästä tarkistussummatyökalua, joka käsittelee tyypin %1. Tarkista <b>Riippuvuudet</b>-sivu Krusaderin asetuksista.</qt>

en: Creating Checksums
fi: Luodaan tarkistussummia

en: Create Checksums
fi: Luo tarkistussummia

en: About to calculate checksum for the following files or folders:
fi: Lasketaan tarkistussumma seuraaville tiedostoille ja kansioille:

en: Select the checksum method:
fi: Valitse tarkistussumman laskutapa:

en: Checksum Results
fi: Tarkistussummatulokset

en: File
fi: Tiedosto

en: Hash
fi: Tiiviste

en: Errors received:
fi: Vastaanotetut virheet:

en: Save one checksum file for each source file
fi: Tallenna kustakin lähdetiedostosta oma tarkistussummatiedosto

en: No files found
fi: Tiedostoja ei löytynyt

en: Errors were detected while creating the checksums
fi: Havaittiin virheitä luotaessa tarkistussummia

en: Checksums were created successfully
fi: Tarkistussummat luotiin onnistuneesti

en: Saving checksum files...
fi: Tallennetaan tarkistussummatiedostoja…

en: Errors occurred while saving multiple checksums. Stopping
fi: Tarkistussummia tallennettaessa sattui virheitä, keskeytetään

en: Error saving file %1
fi: Virhe tallennettaessa tiedostoa %1

en: Verifying Checksums
fi: Tarkistetaan tarkistussummia

en: Verify Checksum File
fi: Tarkista tarkistussummatiedosto

en: About to verify the following checksum file
fi: Tarkistetaan seuraava tarkistussummatiedosto

en: Checksum file:
fi: Tarkistussummatiedosto:

en: Verify Result
fi: Varmista tulos

en: Result output:
fi: Vastauksen tuloste:

en: Errors were detected while verifying the checksums
fi: Havaittiin virheitä tarkistettaessa tarkistussummia

en: Checksums were verified successfully
fi: Tarkistussummat varmistettiin onnistuneesti

en: F2 Delay Job Start
fi: F2 Viivytä työn alkamista

en: F2 Queue
fi: F2 Lisää jonoon

en: Do not start the job now.
fi: Älä käynnistä työtä nyt.

en: Enqueue the job if another job is running. Otherwise start immediately.
fi: Vie työ jonoon, jos toinen työ on käynnissä, muulloin käynnistä heti.

en: Choose Files
fi: Valitse tiedostot

en: Select the following files:
fi: Valitse seuraavat tiedostot:

en: Predefined Selections
fi: Esimääritetyt valinnat

en: A predefined selection is a file-mask which you often use.
    Some examples are: "*.c, *.h", "*.c, *.o", etc.
    You can add these masks to the list by typing them and pressing the Add button.
    Delete removes a predefined selection and Clear removes all of them.
    Notice that the line in which you edit the mask has its own history, you can scroll it, if needed.
fi: Esimääritetty valinta on usein käyttämäsi tiedostonimipeite.
    Esimerkkejä ovat: ”*.c, *.h”, ”*.c, *.o” jne.
    Voit lisätä näitä peitteitä luetteloon kirjoittamalla ne ja painamalla Lisää.
    Poista-painike poistaa jonkin esimääritetyn valinnan, Tyhjennä ne kaikki.
    Huomaa, että peitteiden muokkausrivillä on oma historiansa, jota voit tarvitessasi selata.

en: Add
fi: Lisää

en: Adds the selection in the line-edit to the list
fi: Lisää rivimuokkaimen valinnan luetteloon

en: Delete the marked selection from the list
fi: Poistaa merkityn valinnan luettelosta

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Clears the entire list of selections
fi: Tyhjennä koko valintaluettelo

en: Krusader::Wait
fi: Krusader::Odota

en: &Cancel
fi: &Peru

en: Capacity: %1
fi: Kapasiteetti: %1

en: Used: %1
fi: Käytössä: %1

en: Free: %1
fi: Vapaana: %1

en: Not mounted.
fi: Ei liitetty.

en: Enter a selection:
fi: Kirjoita valinta:

en: New Network Connection
fi: Uusi verkkoyhteys

en: About to connect to...
fi: Yhteyden muodostus

en: Protocol:
fi: Yhteyskäytäntö:

en: Host:
fi: Palvelin:

en: Port:
fi: Portti:

en: Username:
fi: Käyttäjätunnus:

en: Password:
fi: Salasana:

en: &Connect
fi: &Yhdistä

en: Pack %1
fi: Pakkaa %1

en: Pack %1 file | Pack %1 files
fi[0]: Pakkaa %1 tiedosto
fi[1]: Pakkaa %1 tiedostoa

en: Please select a folder
fi: Valitse kansio

en: Pack
fi: Pakkaa

en: To archive
fi: Arkistoon

en: In folder
fi: Kansiossa

en: Multiple volume archive
fi: Usean taltion arkisto

en: Size:
fi: Koko:

en: Set compression level
fi: Aseta pakkaustaso

en: MIN
fi: vähäisin

en: MAX
fi: suurin

en: Password
fi: Salasana

en: Again
fi: Uudelleen

en: Encrypt headers
fi: Salaa otsakkeet

en: Command line switches:
fi: Komentorivivalitsimet:

en: &Advanced >>
fi: &Lisäasetukset >>

en: &Advanced <<
fi: &Lisäasetukset <<

en: No password specified
fi: Salasanaa ei ole annettu

en: The passwords are equal
fi: Salasanat täsmäävät

en: The passwords are different
fi: Salasanat eroavat

en: Cannot pack, the passwords are different.
fi: Ei voi pakata: salasanat eroavat.

en: Invalid volume size.
fi: Virheellinen taltion koko.

en: Invalid command line switch.
    A switch must start with '-'.
fi: Virheellinen komentorivivalitsin.
    Valitsimen on alettava ”-”.

en: Invalid command line switch.
    Backslashes cannot be the last character.
fi: Virheellinen komentorivivalitsin.
    Takakeno ei voi olla viimeinen merkki.

en: Invalid command line switch.
    Unclosed quotation mark.
fi: Virheellinen komentorivivalitsin.
    Sulkematon lainaus.

en: The saved 'Popular URLs' are invalid. The list will be cleared.
fi: Tallennettu suosikkiosoitteiden luettelo on virheellinen. Se tyhjennetään.

en: &Search:
fi: &Etsi:

en: Loading Usage Information
fi: Ladataan käyttötietoja

en: Files:
fi: Tiedostoja:

en: Folders:
fi: Kansiot:

en: Total Size:
fi: Yhteiskoko:

en: Loading the disk usage information...
fi: Ladataan levynkäyttötietoja…

en: Stepping into the parent folder requires loading the content of the "%1" URL. Do you wish to continue?
fi: Yläkansioon siirtyminen vaatii osoitteen %1 sisällön lataamisen. Haluatko jatkaa?

en: Krusader::DiskUsage
fi: Krusader::Levynkäyttö

[ctx: singularOnly]
en: Do you really want to move this item to the trash?
fi: Haluatko varmasti siirtää tämän kohteen roskakoriin?

en: &Trash
fi: &Siirrä roskakoriin

[ctx: singularOnly]
en: Do you really want to delete this item?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän kohteen?

en: Warning
fi: Varoitus

en: Deleting %1...
fi: Poistetaan %1…

en: Current folder:%1,  Total size:%2,  Own size:%3
fi: Nykyinen kansio:%1,  yhteiskoko:%2,  oma koko:%3

en: Disk Usage
fi: Levynkäyttö

en: Exclude
fi: Ohita

en: Up one folder
fi: Yksi kansio ylemmäs

en: New search
fi: Uusi haku

en: Refresh
fi: Päivitä

en: Include all
fi: Sisällytä kaikki

en: Step into
fi: Siirry kansioon

en: Lines
fi: Viivat

en: Detailed
fi: Yksityiskohtainen

en: Next
fi: Seuraava

en: Previous
fi: Edellinen

en: View
fi: Näytä

en: Type:
fi: Tyyppi:

en: Own size:
fi: Oma koko:

en: Last modified:
fi: Viimeksi muutettu:

en: Permissions:
fi: Oikeudet:

en: Owner:
fi: Omistaja:

en: Krusader::Disk Usage
fi: Krusader::Levynkäyttö

en: Start new disk usage search
fi: Aloita uusi levynkäyttöhaku

en: Parent folder
fi: Yläkansio

en: Line view
fi: Viivanäkymä

en: Detailed view
fi: Yksityiskohtainen näkymä

en: Filelight view
fi: Filelight-näkymä

en: Viewing the usage of folder:
fi: Näytä käyttö kansiosta:

en: Zoom In
fi: Lähennä

en: Zoom Out
fi: Loitonna

en: Rainbow
fi: Sateenkaari

en: High Contrast
fi: Suuri kontrasti

en: Scheme
fi: Teema

en: Increase contrast
fi: Suurenna kontrastia

en: Decrease contrast
fi: Pienennä kontrastia

en: Use anti-aliasing
fi: Antialiasoi

en: Show small files
fi: Näytä pienet tiedostot

en: Vary label font sizes
fi: Vaihtele selitefontin kokoa

en: Minimum font size
fi: Fontin vähimmäiskoko

en: Line View
fi: Viivanäkymä

en: Percent
fi: Prosenttia

en: Name
fi: Nimi

en: Show file sizes
fi: Näytä tiedostokoot

en: Total size
fi: Yhteiskoko

en: Own size
fi: Oma koko

en: Type
fi: Tyyppi

en: Date
fi: Päiväys

en: Permissions
fi: Oikeudet

en: Owner
fi: Omistaja

en: Group
fi: Ryhmä

en: %1 file: ~ %2 | %1 files: ~ %2
fi[0]: %1 tiedosto: ~ %2
fi[1]: %1 tiedostoa: ~ %2

en: Files: %1
fi: Tiedostoja: %1

en: Open File Manager Here
fi: Avaa tiedostonhallinta tänne

en: Open Terminal Here
fi: Avaa pääte tänne

en: &Center Map Here
fi: K&eskitä kaavio tänne

en: &Open
fi: &Avaa

en: &Delete
fi: &Poista

en: <qt>The folder at <i>'%1'</i> will be <b>recursively</b> and <b>permanently</b> deleted.</qt>
fi: <qt>Kansion sisältö kohteessa <i>”%1”</i> poistetaan <b>rekursiivisesti</b> ja <b>pysyvästi</b>.</qt>

en: <qt><i>'%1'</i> will be <b>permanently</b> deleted.</qt>
fi: <qt><i>%1</i> poistetaan <b>pysyvästi</b>.</qt>

en: Space information disabled
fi: Tilatiedot eivät käytössä

en: No space information on non-local filesystems
fi: Etätiedostojärjestelmistä ei saada tilatietoja

en: Space information unavailable
fi: Tilatiedot eivät saatavilla

en: Protocol not supported by Krusader:
    %1
fi: Krusader ei tue yhteyskäytäntöä:
    %1

en: The folder %1 does not exist.
fi: Kansiota %1 ei ole olemassa.

en: Cannot open the folder %1.
fi: Kansiota %1 ei voi avata.

[ctx: %1=folder path]
en: Access to %1 denied
fi: Pääsy kohteeseen %1 kielletty

en: Malformed URL:
    %1
fi: Virheellinen verkko-osoite:
    %1

en: Archives
fi: Arkistot

en: Image Files
fi: Kuvatiedostot

en: Text Files
fi: Tekstitiedostot

en: Video Files
fi: Videotiedostot

en: Audio Files
fi: Äänitiedostot

en: Custom
fi: Mukautettu

[ctx: %1=filename, %2=percentage]
en: Searching content of '%1' (%2)
fi: Etsitään sisältöä: ”%1” (%2)

en: You cannot copy files directly to the 'virt:/' folder.
    You can create a sub folder and copy your files into it.
fi: Et voi kopioida tiedostoja suoraan ”virt:/” -kansioon.
    Voit luoda alikansion ja kopioida tiedostot sinne.

en: Creating new folders is allowed only in the 'virt:/' folder.
fi: Uusien kansioiden luonti on sallittu vain ”virt:/” -kansioon.

en: Virtual filesystem
fi: Virtuaalitiedostojärjestelmä

en: Size
fi: Koko

en: At Least
fi: Vähintään

note: i18n: @item:inlistbox next to a text field containing the amount
en: Byte
fi: tavua

en: At Most
fi: Enintään

en: Any date
fi: Mikä tahansa päivä

en: &Modified between
fi: &Muutettu aikavälillä

en: an&d
fi: –

en: &Not modified after
fi: &Ei muutettu jälkeen

en: Mod&ified in the last
fi: &Muutettu viime

en: days
fi: päivän aikana

en: weeks
fi: viikon aikana

en: months
fi: kuukauden aikana

en: years
fi: vuoden aikana

en: No&t modified in the last
fi: Ei m&uutettu viime

en: Ownership
fi: Omistaja

en: Belongs to &user
fi: Kuuluu &käyttäjälle

en: Belongs to gr&oup
fi: Kuuluu &ryhmälle

en: P&ermissions
fi: O&ikeudet

en: O&wner
fi: Om&istaja

en: Grou&p
fi: &Ryhmä

en: A&ll
fi: &Kaikki

en: Note: a '?' is a wildcard
fi: Huomio: ”?” on jokerimerkki

en: Invalid date entered.
fi: Syötetty päivämäärä on virheellinen.

en: The date %1 is not valid according to your locale. Please re-enter a valid date (use the date button for easy access).
fi: %1 ei ole maa-asetustesi mukaan kelvollinen päivämäärä. Syötä se uudelleen (tai voit käyttää päivämääräpainiketta).

en: Specified sizes are inconsistent.
fi: Annetut koot ovat ristiriidassa.

en: Please re-enter the values, so that the left side size will be smaller than (or equal to) the right side size.
fi: Anna arvot uudelleen niin, että vasemmanpuoleinen arvo on (sama tai) pienempi kuin oikeanpuoleinen.

en: Dates are inconsistent.
fi: Päivämäärät ovat ristiriidassa.

en: The date on the left is later than the date on the right. Please re-enter the dates, so that the left side date will be earlier than the right side date.
fi: Vasemmanpuoleinen päivämäärä on oikeanpuoleista myöhäisempi. Anna arvot uudelleen niin, että vasemmanpuoleinen päivämäärä on oikeanpuoleista aikaisempi.

en: The date on top is later than the date on the bottom. Please re-enter the dates, so that the top date will be earlier than the bottom date.
fi: Ylempi päivämäärä on alempaa myöhäisempi. Anna arvot uudelleen niin, että ylempi päivämäärä on alempaa aikaisempi.

en: Krusader::Choose Files
fi: Krusader::Valitse tiedostot

en: &General
fi: &Perusasetukset

en: &Advanced
fi: &Lisäasetukset

en: Could not load profile.
fi: Profiilin lataus epäonnistui.

en: Any Character
fi: Mikä tahansa merkki

en: Start of Line
fi: Rivin alku

en: End of Line
fi: Rivin loppu

en: Set of Characters
fi: Merkkijoukko

en: Repeats, Zero or More Times
fi: Ei toistu tai toistuu kerran tai useammin

en: Repeats, One or More Times
fi: Toistuu vähintään kerran

en: Optional
fi: Valinnainen

en: Escape
fi: Seuraavan merkin erikoismerkityksen poisto

en: TAB
fi: Sarkain

en: Newline
fi: Uusi rivi

en: Carriage Return
fi: Rivinvaihto

en: White Space
fi: Tyhje

en: Digit
fi: Numero

en: &Case sensitive
fi: E&rota pien- ja suuraakkoset

en: Search &for:
fi: &Etsi:

en: <p>The filename filtering criteria is defined here.</p><p>You can make use of wildcards. Multiple patterns are separated by space (means logical OR) and patterns are excluded from the search using the pipe symbol.</p><p>If the pattern is ended with a slash (<code>*pattern*/</code>), that means that pattern relates to recursive search of folders.<ul><li><code>pattern</code> - means to search those files/folders that name is <code>pattern</code>, recursive search goes through all subfolders independently of the value of <code>pattern</code></li><li><code>pattern/</code> - means to search all files/folders, but recursive search goes through/excludes the folders that name is <code>pattern</code></li></ul></p><p>It is allowed to use quotation marks for names that contain space. Filter <code>"Program&nbsp;Files"</code> searches out those files/folders that name is <code>Program&nbsp;Files</code>.</p><p>Examples:</p><ul><li><code>*.o</code></li><li><code>*.h *.c??</code></li><li><code>*.cpp *.h | *.moc.cpp</code></li><li><code>* | .svn/ .git/</code></li></ul><p><b>Note</b>: the search term '<code>text</code>' is equivalent to '<code>*text*</code>'.</p>
fi: <p>Tässä määritetään tiedostonimen suodatusehdot.</p><p>Jokerimerkkejä voi käyttää. Nimihahmoja voi antaa useampia erottamalla ne välilyönnein (mikä vastaa loogista TAIta) ja niitä voi sulkea hausta pois putkimerkillä.</p><p>Jos hahmo päättyy vinoviivaan (<code>*hahmo*/</code>), hahmo etsii rekursiivisesti alikansioistakin.<ul><li><code>hahmo</code> – etsii niistä tiedostoista tai kansioista, joiden nimi on <code>hahmo</code>; rekursiivinen haku etsii kaikista alikansioista <code>hahmo</code>n arvosta riippumatta</code></li><li><code>hahmo/</code> – etsii kaikista tiedostoista tai kansioista, mutta rekursiivinen haku vain niistä kansioista, joiden nimi on (tai ei ole) <code>hahmo</code></li></ul></p><p>Välilyöntejä sisältäville nimille voi käyttää lainausmerkkejä. Suodin <code>”Program&nbsp;Files”</code> etsii niistä tiedostoista tai kansioista, joiden nimi on <code>Program&nbsp;Files</code>.</p><p>Esimerkkejä: <ul><li><code>*.o</code></li><li><code>*.h *.c??</code></li><li><code>*.cpp *.h | *.moc.cpp</code></li><li><code>* | .svn/ .git/</code></li></ul><p><b>Huomaa</b>: hakusana ”<code>teksti</code>” on sama kuin ”<code>*teksti*</code>”.</p>

en: &Of type:
fi: &Tyyppiä:

en: All Files
fi: Kaikki tiedostot

en: &Profile handler
fi: &Profiilinkäsittelijä

en: &Load
fi: &Lataa

en: Searc&h in
fi: &Etsi kohteista

en: &Do not search in
fi: &Älä etsi kohteista

en: Containing text
fi: Sisältää tekstin

en: &Text:
fi: Te&ksti:

en: RegExp
fi: Säännöllinen lauseke

en: Encoding:
fi: Merkistö:

[ctx: Default encoding]
en: Default
fi: Oletus

en: &Match whole word only
fi: &Hae vain kokonaisia sanoja

en: Cas&e sensitive
fi: Erota pien- ja &suuraakkoset

en: Search in s&ub folders
fi: Etsi &alikansioista

en: Search in arch&ives
fi: Etsi a&rkistoista

en: Follow &links
fi: Seuraa &linkkejä

en: Exclude Folder Names
fi: Ohita kansionimet

en: Filters out specified folder names from the results.
fi: Suodattaa annetut kansionimet tuloksista.

en: Enter space-separated folder names
fi: Lisää kansionimet välilyönnein erotettuna

en: You can insert names with escaped spaces or quoted.
    Example: .git "target build" build\ krusader
fi: Voit lisätä välilyönnin nimiin takakenolla tai lainausmerkein.
    Esimerkki: .git "target build" build\ krusader

en: No search criteria entered.
fi: Hakuehtoja ei annettu.

en: Please specify a location to search in.
fi: Anna sijainti, josta etsiä.

en: Open the folder history list
fi: Avaa kansiohistoria

en: Name of folder where command will be processed.
fi: Kansio, jossa komento suoritetaan.

en: <qt><p>Well, it is actually quite simple: you type your command here and Krusader obeys.</p><p><b>Tip</b>: move within command line history with &lt;Up&gt; and &lt;Down&gt; arrows.</p></qt>
fi: <qt> <p>Se on itse asiassa hyvin yksinkertaista: kirjoitat komentosi tähän ja Krusader tottelee.</p> <p><b>Vinkki</b>: voit selata komentorivin historiaa &lt;Ylös&gt;- ja &lt;Alas&gt;-nuolin.</p> </qt>

en: Execution mode
fi: Suoritustapa

en: Rename
fi: Muuta nimeä

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Copy
fi: Kopioi

en: Move
fi: Siirrä

en: Mkdir
fi: Tee kansio

en: Term
fi: Pääte

en: Quit
fi: Lopeta

en: Reload
fi: Päivitä

en: Ready.
fi: Valmis.

en: Open the available media list
fi: Avaa saatavilla olevien tietovälineiden luettelo

[ctx: %1 is the mount point of the remote share]
en: Remote Share [%1]
fi: Etäjako [%1]

[ctx: Unknown label]
en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: Unknown media type]
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Floppy
fi: Levyke

en: USB pen drive
fi: USB-tikku

en: USB device
fi: USB-laite

en: Removable media
fi: Siirrettävä media

en: Hard Disk
fi: Kiintolevy

en: Camera
fi: Kamera

en: Video CD/DVD-ROM
fi: Video-CD/-DVD-ROM

en: Audio CD/DVD-ROM
fi: Ääni-CD/-DVD-ROM

en: Recordable CD/DVD-ROM
fi: Kirjoitettava CD/DVD-ROM

en: Mount
fi: Liitä

en: Unmount
fi: Irrota

en: Eject
fi: Poista levy asemasta

en: An error occurred while accessing '%1', the system responded: %2
fi: Tapahtui virhe yritettäessä käyttää kohdetta %1, Järjestelmän vastaus: %2

en: An error occurred while accessing '%1'
fi: Tapahtui virhe yritettäessä käyttää kohdetta %1

en: Profiles
fi: Profiilit

en: Remove entry
fi: Poista profiili

en: Overwrite entry
fi: Korvaa profiili

en: Add new entry
fi: Lisää uusi profiili

en: Krusader::ProfileManager
fi: Krusader::Profiilinhallinta

en: Enter the profile name:
fi: Anna profiilin nimi:

en: Empty Recently Closed Tabs
fi: Unohda äskettäin suljetut välilehdet

en: <b>Cannot create embedded terminal.</b><br/>The reported error was: %1
fi: <b>Upotettua päätettä ei saatu luotua.</b><br/>Virheilmoitus oli: %1

[ctx: missing program - arg1 is a URL]
en: <b>Cannot create embedded terminal.</b><br>You can fix this by installing Konsole:<br/>%1
fi: <b>Upotettua päätettä ei saatu luotua.</b><br/>Voit korjata asian asentamalla Konsolen:<br/>%1

en: Cancel Job
fi: Peru työ

en: Pause Job
fi: Aseta työ tauolle

en: Resume Job
fi: Jatka työtä

en: Start Job
fi: &Käynnistä työ

en: No jobs
fi: Ei töitä

en: Play/Pause &Job
fi: &Aloita tai keskeytä työ

en: Job Progress Bar
fi: Työn edistymispalkki

en: Job Queue Mode
fi: Työn jonotustila

en: Run only one job in parallel
fi: Aja vain yhtä työtä rinnakkain

en: Undo Last Job
fi: Kumoa viimeisin työ

en: Are you sure you want to quit?
fi: Haluatko varmasti lopettaa?

en: There is one job operation left. | There are %1 job operations left.
fi[0]: Yksi työ jäljellä.
fi[1]: %1 työtä jäljellä.

en: No Jobs
fi: Ei töitä

en: %1 Job | %1 Jobs
fi[0]: %1 työ
fi[1]: %1 työtä

en: Clear Job List
fi: Tyhjennä työluettelo

en: Pause All Jobs
fi: Siirrä kaikki työt tauolle

en: Resume Job List
fi: Jatka työluetteloa

en: Move %1 to trash
fi: Siirrä %1 roskakoriin

en: Move %1 file to trash | Move %1 files to trash
fi[0]: Siirrä %1 tiedosto roskakoriin
fi[1]: Siirrä %1 tiedostoa roskakoriin

en: Delete %1
fi: Poista %1

en: Delete %1 file | Delete %1 files
fi[0]: Poista %1 tiedosto
fi[1]: Poista %1 tiedostoa

en: Copy to %1
fi: Kopioi kohteeseen %1

en: Move to %1
fi: Siirrä kohteeseen %1

en: Link to %1
fi: Linkki kohteeseen %1

en: General
fi: Perusasetukset

en: Automount filesystems
fi: Liitä tiedostojärjestelmät automaattisesti

en: When stepping into a folder which is defined as a mount point in the <b>fstab</b>, try mounting it with the defined parameters.
fi: Siirryttäessä <b>fstab</b>issa liitospisteeksi määritettyyn kansioon yritä liittää se annetuin parametrein.

en: MountMan will not (un)mount the following mount-points:
fi: MountMan ei liitä tai irrota seuraavia liitospisteitä:

en: Confirmations
fi: Vahvistukset

en: 
    Request user confirmation for the following operations:
fi: 
    Pyydä käyttäjän vahvistusta seuraaviin toimenpiteisiin:

en: Deleting non-empty folders
fi: Ei-tyhjien kansioiden poistaminen

en: Deleting files
fi: Poistetaan tiedostoja

en: Copying files
fi: Kopioidaan tiedostoja

en: Moving files
fi: Siirretään tiedostoja

en: Confirm feed to listbox
fi: Vahvista syöttö luettelokenttään

en: Ask for a result name when feeding items to the listbox. By default the standard value is used.
fi: Kysy tuloksen nimeä syötettäessä merkintöjä luettelokenttään. Oletusarvoisesti käytetään vakioarvoa.

en: Removing Useractions
fi: Poistetaan käyttäjän toimintoja

en: Fine-Tuning
fi: Hienosäätö

en: The icon cache size influences how fast the contents of a panel can be displayed. However, too large a cache might consume your memory.
fi: Kuvakevälimuistin koko vaikuttaa siihen, kuinka nopeasti paneeli voidaan näyttää. Liian suuri välimuisti kuluttaa kuitenkin muistia.

en: Icon cache size (KB):
fi: Kuvakevälimuistin koko (KB):

en: Arguments of updatedb:
fi: updatedb:n parametrit:

en: krarc ioslave
fi: krarc ioslave -palvelu

en: Enable Write Support
fi: Käytä kirjoitustukea

en: Enable writing to archives using the krarc ioslave.
fi: Salli arkistoihin kirjoittaminen krarc-KIO-palvelu

en: <b>Caution when moving into archives:</b><br/><b>Failure during the process might result in data loss.</b><br/><b>Moving archives into themselves will delete them.</b>
fi: <b>Varoitus arkistoihin siirtämisestä:</b><br /> <b>Toiminnon epäonnistuminen saattaa johtaa tietojen katoamiseen.</b><br /> <b>Arkistojen siirtäminen itseensä poistaa ne.</b>

en: Archives handling
fi: Arkistojen käsittely

en: Browse Archives As Folders
fi: Selaa arkistoja kansioina

en: Krusader will browse archives as folders.
fi: Krusader selaa arkistoja kansioina.

en: Test archive after packing
fi: Testaa arkistoa pakkauksen jälkeen

en: Check the archive's integrity after packing it.
fi: Tarkista arkiston kelvollisuus pakattuasi sen.

en: Test archive before unpacking
fi: Testaa arkisto ennen purkamista

en: Some corrupted archives might cause a crash; therefore, testing is suggested.
fi: Jotkin vialliset arkistot voivat aiheuttaa kaatumisia, joten testausta suositellaan.

en: Search results
fi: Hakutulokset

en: Searching for packers...
fi: Etsitään paketointityökaluja…

en: Make sure to install new packers in your <code>$PATH</code> (e.g. /usr/bin)
fi: Varmista, että asennat uudet paketointityökalut kohteeseen <code>$PATH</code> (esim. /usr/bin)

en: Use the default KDE colors
fi: Käytä KDE:n oletusvärejä

en: <p>Use KDE's global color configuration.</p><p><i>KDE System Settings -> Application Appearance  -> Colors</i></p>
fi: <p>Käytä KDE:n järjestelmänlaajuisia väriasetuksia.</p> <p><i>Järjestelmäasetukset -&gt; Sovellusten ulkoasu -&gt; Värit</i></p>

en: Use alternate background color
fi: Vuorottele taustaväriä

en: <p>The <b>background color</b> and the <b>alternate background</b> color alternates line by line.</p><p>When you don't use the <i>KDE default colors</i>, you can configure the alternate colors in the <i>colors</i> box.</p>
fi: <p><b>Taustaväri</b> ja <b>vaihtoehtoinen taustaväri</b> vuorottelevat riveittäin.</p><p>Jollet käytä <i>KDE:n oletusvärejä</i>, voit määrittää vuorottelevat värit <i>Värit</i>-kentässä.</p>

en: Show current item even if not focused
fi: Näytä nykyinen tietue, vaikkei sitä olisi kohdistettu

en: Dim the colors of the inactive panel
fi: Himmennä passiivisen paneelin värit

en: <p>The colors of the inactive panel are calculated by a dim color and a dim factor.</p>
fi: <p>Passiivisen paneelin värit lasketaan himmennysväristä ja himmennyskertoimesta.</p>

en: Colors
fi: Värit

en: Active
fi: Aktiivinen

en: Transparent
fi: Läpinäkyvä

en: Foreground:
fi: Teksti:

en: Folder foreground:
fi: Kansion edusta:

en: Same as foreground
fi: Sama kuin tekstin väri

en: Executable foreground:
fi: Ohjelmatiedoston teksti:

en: Symbolic link foreground:
fi: Symbolisen linkin teksti:

en: Invalid symlink foreground:
fi: Virheellisen symbolisen linkin teksti:

en: Background:
fi: Tausta:

en: Same as background
fi: Sama kuin tausta

en: Alternate background:
fi: Vaihtoehtoinen tausta:

en: Selected foreground:
fi: Valittu teksti:

en: Selected background:
fi: Valittu tausta:

en: Same as alt. background
fi: Sama kuin vaihtoehtoinen tausta

en: Alternate selected background:
fi: Vaihtoehtoinen valittu tausta:

en: Same as selected background
fi: Sama kuin valittu tausta

en: Current foreground:
fi: Nykyinen teksti:

en: Not used
fi: Ei käytössä

en: Same as selected foreground
fi: Sama kuin valitun tekstin väri

en: Selected current foreground:
fi: Valittu nykyinen teksti:

en: Current background:
fi: Nykyinen tausta:

en: Rename foreground:
fi: Muuta edustan nimeä:

en: Rename background:
fi: Muuta taustan nimeä:

en: Inactive
fi: Passiivinen

en: Same as active
fi: Sama kuin passiivinen

en: Dim target color:
fi: Himmennyksen kohdeväri:

en: Dim factor:
fi: Himmennyskerroin:

en: KDE default
fi: KDE:n oletus

en: Synchronizer
fi: Synkronointi

en: Equals foreground:
fi: Sama – teksti:

en: Equals background:
fi: Sama – tausta:

en: Differing foreground:
fi: Eroava – teksti:

en: Differing background:
fi: Eroava – tausta:

en: Copy to left foreground:
fi: Kopioi vasemmalle – teksti:

en: Copy to left background:
fi: Kopioi vasemmalle – tausta:

en: Copy to right foreground:
fi: Kopioi oikealle – teksti:

en: Copy to right background:
fi: Kopioi oikealle – tausta:

en: Delete foreground:
fi: Poista – teksti:

en: Delete background:
fi: Poista – tausta:

en: Other
fi: Muu

en: Quicksearch, match foreground:
fi: Pikahaku, osuman tekstiväri:

en: Quicksearch, match background:
fi: Pikahaku, osuman taustaväri:

en: Quicksearch, non-match foreground:
fi: Pikahaku: ei-osuman tekstiväri:

en: Quicksearch, non-match background:
fi: Pikahaku, ei-osuman taustaväri:

en: Statusbar, active foreground:
fi: Tilarivi, aktiivinen tekstiväri:

en: Statusbar, active background:
fi: Tilarivi, aktiivinen taustaväri:

en: Statusbar, inactive foreground:
fi: Tilarivi, passiivinen tekstiväri:

en: Statusbar, inactive background:
fi: Tilarivi, passiivinen taustaväri:

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Import color-scheme
fi: Tuo väriteema

en: Export color-scheme
fi: Vie väriteema

en: Selected + Current
fi: Valittu + nykyinen

en: Selected 2
fi: Valittu 2

en: Selected 1
fi: Valittu 1

en: Current
fi: Nykyinen

en: Invalid symlink
fi: Virheellinen symbolinen linkki

en: Symbolic link
fi: Symbolinen linkki

en: Application
fi: Sovellus

en: Folder
fi: Kansio

en: Copy to right
fi: Kopioi oikealle

en: Copy to left
fi: Kopioi vasemmalle

en: Differing
fi: Eroava

en: Equals
fi: Sama

en: Quicksearch non-match
fi: Pikahaku, ei-osuma

en: Quicksearch match
fi: Pikahaku, osuma

en: Statusbar active
fi: Tilarivi, aktiivinen

en: Statusbar inactive
fi: Tilarivi, passiivinen

en: Select a color-scheme file
fi: Valitse väriteematiedosto

en: Error: unable to read from file
fi: Virhe: tiedostosta ei voi lukea

en: Select a color scheme file
fi: Valitse väriteematiedosto

en: File %1 already exists. Are you sure you want to overwrite it?
fi: Tiedosto %1 on jo olemassa. Haluatko varmasti korvata sen?

en: Error: unable to write to file
fi: Virhe: tiedostoon ei voi kirjoittaa

en: Packers
fi: Paketointityökalut

en: Checksum Utilities
fi: Tarkistussummatyökalut

en: The %1 path is incorrect, no valid path found.
fi: Polku %1 on virheellinen, oikeaa sijaintia ei löytynyt.

en: The %1 path is incorrect, %2 used instead.
fi: Polku %1 on virheellinen, sijainniksi valittiin %2.

en: Viewer/Editor
fi: Katselin ja muokkain

en: Internal editor and viewer opens each file in a separate window
fi: Sisäinen muokkain ja katselin avaa tiedostot erillisiin ikkunoihin

en: If checked, each file will open in a separate window, otherwise, the viewer will work in a single, tabbed mode
fi: Jos valittu, kukin tiedosto avautuu omaan ikkunaansa, muuten katselin toimii yhdessä välilehdellisessä ikkunassa.

en: Hide the tab bar when only one tab is opened
fi: Piilota välilehtipalkki, jos välilehtiä on auki vain yksi

en: If checked, the Viewer tab bar will hide if only one tab is open
fi: Jos valittu, välilehtipalkki piilotetaan, jos välilehtiä on auki vain yksi

en: Viewer
fi: Katselin

en: Default viewer mode:
fi: Katselimen oletustila:

en: Generic mode
fi: Yleinen tila

en: Use the system's default viewer
fi: Käytä järjestelmän oletuskatselinta

en: Text mode
fi: Tekstitila

en: View the file in text-only mode
fi: Näytä tiedosto tekstinä

en: Hex mode
fi: Heksatila

en: View the file in hex-mode (better for binary files)
fi: Näytä tiedostoa heksatilassa (parempi binaaritiedostoille)

en: Lister mode
fi: Selaintila

en: View the file with lister (for huge text files)
fi: Näytä tiedosto selattavassa muodossa (valtaville tekstitiedostoille)

en: Use Okteta as Hex viewer
fi: Käytä Oktetaa heksakatselimena

en: If available, use Okteta as Hex viewer instead of the internal viewer
fi: Jos saatavilla, käytä Oktetaa heksakatselimena sisäisen katselimen sijaan

en: If a text file is bigger than this size then lister will be used.
fi: Jos tekstin koko on tätä suurempi, käytetään selainta.

en: Use lister if the text file is bigger than:
fi: Käytä selainta, jos tekstitiedosto on suurempi kuin:

en: MB
fi: Mt

en: Editor
fi: Muokkain

en: Editor:
fi: Muokkain:

en: Hint: use 'internal editor' if you want to use Krusader's fast built-in editor
fi: Vihje: käytä ”sisäistä muokkainta”, jos haluat Krusaderin nopean sisäisen muokkaimen

en: Atomic extensions
fi: Atomiset tiedostopäätteet

en: Atomic extensions:
fi: Atomiset tiedostopäätteet:

en: Warn on exit
fi: Varoita lopetettaessa

en: Display a warning when trying to close the main window.
fi: Näytä varoitus yritettäessä sulkea pääikkunaa.

en: Show and close to tray
fi: Näytä ja sulje ilmoitusalueelle

en: Show an icon in the system tray and keep running in the background when the window is closed.
fi: Näytä ilmoitusaluekuvake ja jatka työtä taustalla, kun ikkuna suljetaan.

en: Temp Folder:
fi: Väliaikaiskansio:

en: Note: you must have full permissions for the temporary folder.
fi: Huomio: väliaikaiskansioon vaaditaan täydet käyttöoikeudet.

en: Delete mode
fi: Poistotila

en: Move to trash
fi: Siirrä roskakoriin

en: Files will be moved to trash when deleted.
fi: Tiedostot siirretään roskakoriin poiston yhteydessä.

en: Delete files
fi: Poista tiedostot

en: Files will be permanently deleted.
fi: Tiedostot poistetaan pysyvästi.

en: Terminal
fi: Pääte

en: External Terminal:
fi: Ulkoinen pääte:

en: %d will be replaced by the workdir.
fi: %d korvataan työkansiolla.

en: Embedded Terminal sends Chdir on panel change
fi: Upotettu pääte lähettää cd:n paneelin muuttuessa

en: When checked, whenever the panel is changed (for example, by pressing Tab), Krusader changes the current folder in the embedded terminal.
fi: Kun valittu, paneelin tilan muututtua (esim. kun on painettu sarkainta) Krusader vaihtaa upotetun päätteen työkansiota.

en: Active panel follows Embedded Terminal working directory
fi: Aktiivinen paneeli seuraa upotetun päätteen työkansiota

en: When checked, whenever terminal working directory is changed (for example, by executing 'cd' or 'popd' command), Krusader changes the current folder of active panel.
fi: Kun valittu, päätteen työkansion vaihduttua (esim. ”cd”- tai ”popd”-komennon tuloksena) Krusader muuttaa aktiivisen paneelin näyttämää kansiota.

en: Searching for tools...
fi: Etsitään työkaluja…

en: Make sure to install new tools in your <code>$PATH</code> (e.g. /usr/bin)
fi: Varmista, että asennat uudet työkalut kohteeseen <code>$PATH</code> (esim. /usr/bin)

en: Add new atomic extension
fi: Lisää uusi atominen tiedostopääte

en: Extension:
fi: Tiedostopääte:

en: Atomic extensions must start with '.' and must contain at least one more '.' character.
fi: Atomisten tiedostopäätteiden on alettava pisteellä ja niissä on oltava ainakin yksi piste lisää.

en: Navigator bar
fi: Navigointipalkki

en: Edit Mode by default
fi: Oletuksena muokkaustila

en: Show editable path in Navigator bar by default
fi: Näytä navigointipalkissa oletusarvoisesti muokattavissa oleva sijainti

en: Show full path by default
fi: Näytä oletusarvoisesti koko polku

en: Always show full path in Navigator bar by default.
fi: Näytä navigointipalkissa oletusarvoisesti aina koko polku.

en: Operation
fi: Toiminto

en: Autoselect folders
fi: Valitse kansiot automaattisesti

en: When matching the select criteria, not only files will be selected, but also folders.
fi: Valitse tiedostojen lisäksi myös kansiot, jotka täsmäävät valintaehtoon.

en: Rename selects extension
fi: Nimeä muutettaessa valitaan myös nimen pääte

en: When renaming a file, the whole text is selected. If you want Total-Commander like renaming of just the name, without extension, uncheck this option.
fi: Tiedoston nimeä muutettaessa valitaan koko nimi. Jos haluat Total Commanderin tapaisen toiminnon, jossa valitaan vain nimi, ei sen päätettä, poista tämä valinta.

en: Unselect files before copy/move
fi: Poista tiedostojen valinnat ennen kopiointia tai siirtämistä

en: Unselect files, which are to be copied/moved, before the operation starts.
fi: Poista kopioitavien tai siirrettävien tiedostojen valinnat ennen toiminnon käynnistymistä.

en: Filter dialog remembers settings
fi: Suodatinikkuna muistaa asetuksensa

en: The filter dialog is opened with the last filter settings that where applied to the panel.
fi: Suodatinikkuna muistaa avautuessaan viimeisimmät paneeliin käytetyt suodatinasetukset.

en: Tabs
fi: Välilehdet

en: Use full path tab names
fi: Välilehden nimenä koko polku

en: Display the full path in the folder tabs. By default only the last part of the path is displayed.
fi: Näyttää kansiovälilehdissä koko sijaintipolun. Oletuksena vain polun viimeinen osa näytetään.

en: Show close tab buttons
fi: Näytä välilehden sulkemispainikkeet

en: Show close tab buttons.
fi: Näytä välilehden sulkemispainikkeet.

en: Expanding tabs
fi: Laajennetaan välilehtiä

en: Expanding tabs.
fi: Laajennetaan välilehtiä.

en: Show new tab button
fi: Näytä Uusi välilehti -painike

en: Show new tab button.
fi: Näytä Uusi välilehti -painike.

en: Insert tabs after current
fi: Lisää välilehdet nykyisen perään

en: Insert new tabs to the right of the current one.
fi: Lisää uudet välilehdet nykyisestä oikealle.

en: Show Tab Bar on single tab
fi: Näytä välilehtipalkki myös yhdelle välilehdelle

en: Show the tab bar with only one tab.
fi: Näytä välilehtipalkki, vaikka välilehtiä olisi vain yksi.

en: Close tab by double click
fi: Sulje välilehti kaksoisnapsauttamalla

en: Close tab by double click.
fi: Sulje välilehti kaksoisnapsauttamalla.

en: Tab Bar position:
fi: Välilehtipalkin sijainti:

en: Top
fi: Ylhäällä

en: Bottom
fi: Alhaalla

en: Search bar
fi: Hakurivi

en: Start by typing
fi: Aloita kirjoittamalla

en: Open search bar and start searching by typing in panel.
fi: Avaa hakurivi ja aloita haku paneelin kirjoitettaessa.

en: Case sensitive
fi: Erota pien- ja suuraakkoset

en: Search must match case.
fi: Erota pien- ja suuraakkoset etsittäessä.

en: Up/Down cancels search
fi: Ylös/Alas peruu haun

en: Pressing the Up/Down buttons closes the search bar (only in search mode).
fi: Ylös- ja Alas-nuolipainikkeet sulkevat hakurivin (vain hakutilassa).

en: Folder navigation with Right Arrow
fi: Kansionavigointi oikealla nuolinäppäimellä

en: Pressing the Right button enters folder if no search text editing intention is captured.
fi: Oikean nuolipainikkeen painalluksella siirrytään kansioon, ellei aietta muokata hakutekstiä havaita.

en: Position:
fi: Sijainti:

en: Default mode:
fi: Oletustila:

en: Search
fi: Etsi

en: Select
fi: Valitse

en: Filter
fi: Suodatin

en: Set the default mode on first usage
fi: Aloita ensikäytön oletustila

en: Bookmark Search
fi: Kirjanmerkkihaku

en: Always show search bar
fi: Näytä hakurivi aina

en: Make bookmark search bar always visible
fi: Näytä kirjanmerkkien hakurivi aina

en: Search in special items
fi: &Etsi erityiskohteista

en: Bookmark search is also applied to special items in bookmark menu like Trash, Popular URLs, Jump Back, etc.
fi: Kirjanmerkkihakuun sisältyvät myös kirjamerkkivalikon erityiskohteet kuten roskakori, suositut osoitteet, paluuhistoria jne.Kirjanmerkkihakuun sisältyvät myös kirjamerkkivalikon erityiskohteet kuten roskakori, suositut osoitteet, paluuhistoria jne.

en: Status/Totalsbar
fi: Tilarivi

en: Show size in bytes too
fi: Näytä koko myös tavuissa

en: Show space information
fi: Näytä levynkäytön tiedot

en: Show free/total space on the device
fi: Näytä laitteen vapaa/kokonaistila

en: Layout
fi: Asettelu

en: Layout:
fi: Asettelu:

en: Frame Color:
fi: Kehyksen väri:

[ctx: Frame color]
en: Defined by Layout
fi: Asettelun määräämä

[ctx: Frame color]
en: None
fi: Ei väriä

[ctx: Frame color]
en: Statusbar
fi: Tilarivin väri

en: Frame Shape:
fi: Kehyksen muoto:

[ctx: Frame shape]
en: Defined by Layout
fi: Asettelun määräämä

[ctx: Frame shape]
en: None
fi: Ei kehystä

[ctx: Frame shape]
en: Box
fi: Laatikko

[ctx: Frame shape]
en: Panel
fi: Paneeli

en: Frame Shadow:
fi: Kehyksen varjo:

[ctx: Frame shadow]
en: Defined by Layout
fi: Asettelun määräämä

[ctx: Frame shadow]
en: None
fi: Ei varjoa

[ctx: Frame shadow]
en: Raised
fi: Kohotettu

[ctx: Frame shadow]
en: Sunken
fi: Upotettu

en: Default icon size:
fi: Kuvakkeen oletuskoko:

en: Use icons in the filenames
fi: Käytä kuvakkeita tiedostoille

en: Show the icons for filenames and folders.
fi: Näytä tiedostojen ja kansioiden kuvakkeet

en: Show previews by default
fi: Näytä esikatselu oletusarvoisesti

en: Show previews of files and folders.
fi: Näytä tiedostojen ja kansioiden esikatselu.

en: View font:
fi: Näyttöfontti:

en: The duration after a tooltip is shown for a file item, in milliseconds. Set a negative value to disable tooltips.
fi: Aika millisekunteina, jonka jälkeen tiedoston työkaluvihje näytetään. Poista vihjeet käytöstä asettamalla negatiivinen aika.

en: Tooltip delay (msec):
fi: Työkaluvihjen viive (ms):

en: Use human-readable file size
fi: Käytä inhimillistä tiedostokokomerkintää

en: File sizes are displayed in B, KB, MB and GB, not just in bytes.
fi: Tiedostokoot näytetään tavuissa, kilotavuissa, megatavuissa ja gigatavuissa eikä pelkästään tavuissa.

en: Show hidden files
fi: Näytä piilotiedostot

en: Display files beginning with a dot.
fi: Näytä pisteellä alkavat tiedostot

en: Numeric Permissions
fi: Numeeriset oikeudet

en: Show octal numbers (0755) instead of the standard permissions (rwxr-xr-x) in the permission column.
fi: Näytä oikeudet oktaalilukuna (0755) oikeuksien symbolisen esitystavan (rwxr-xr-x) sijaan

en: Load the user defined folder icons
fi: Lataa käyttäjän määrittämät kansiokuvakkeet

en: Load the user defined folder icons (can cause decrease in performance).
fi: Lataa käyttäjän määrittämät kansiokuvakkeet (voi heikentää suorituskykyä).

en: Always show current item
fi: Näytä aina nykyiselle tietueelle

en: Show current item border decoration in inactive panel.
fi: Näytä nykyisen kohteen reunakoristelu passiivisessa paneelissa.

en: Sort method:
fi: Lajittelutapa:

en: Alphabetical
fi: Aakkosjärjestys

en: Alphabetical and numbers
fi: Aakkos- ja numerojärjestys

en: Character code
fi: Merkkikoodijärjestys

en: Character code and numbers
fi: Merkkikoodi- ja numerojärjestys

en: Case sensitive sorting
fi: Pien- ja suuraakkoset erotteleva lajittelu

en: All files beginning with capital letters appear before files beginning with non-capital letters (UNIX default).
fi: Kaikki suuraakkosilla alkavat tiedostot tulevat ennen tiedostoja, jotka eivät ala suuraakkosilla (UNIXin oletusarvo).

en: Show folders first
fi: Näytä kansiot ensin

en: Always sort dirs by name
fi: Lajittele kansiot aina nimen mukaan

en: Folders are sorted by name, regardless of the sort column.
fi: Kansiot lajitellaan nimen mukaan lajittelusarakkeesta riippumatta.

en: Locale aware sorting
fi: Paikallisasetusten mukainen lajittelu

en: The sorting is performed in a locale- and also platform-dependent manner. Can be slow.
fi: Lajittelu tehdään paikallisasetusten ja alustan mukaisesti. Voi olla hidasta.

en: View modes
fi: Näkymät

en: Default view mode:
fi: Oletusnäkymä:

en: Buttons
fi: Painikkeet

en: Toolbar buttons have icons
fi: Työkalurivin painikkeissa on kuvakkeet

en: Show Media Button
fi: Näytä tietovälinepainike

en: The media button will be visible.
fi: Tietovälinepainike näytetään.

en: Show Back Button
fi: Näytä taaksepäin-painike

en: Show Forward Button
fi: Näytä eteenpäin-painike

en: Show History Button
fi: Näytä historiapainike

en: The history button will be visible.
fi: Historiapainike näytetään.

en: Show Bookmarks Button
fi: Näytä kirjanmerkkipainike

en: The bookmarks button will be visible.
fi: Kirjanmerkkipainike näytetään.

en: Show Panel Toolbar
fi: Näytä paneelityökalurivi

en: The panel toolbar will be visible.
fi: Paneelityökalurivi näytetään.

en: Visible Panel Toolbar buttons
fi: Näytettävät paneelityökalurivin painikkeet

en: Equal button (=)
fi: Sama-painike (=)

en: Changes the panel folder to the other panel folder.
fi: Muuttaa paneelin kansioksi toisen paneelin kansion.

en: Up button (..)
fi: Ylös-painike (..)

en: Changes the panel folder to the parent folder.
fi: Vaihtaa paneelin kansioksi ylemmän tason kansion.

en: Home button (~)
fi: Koti-painike (~)

en: Changes the panel folder to the home folder.
fi: Vaihtaa paneelin kansioksi kotikansion.

en: Root button (/)
fi: Juuri-painike (/)

en: Changes the panel folder to the root folder.
fi: Vaihtaa paneelin kansioksi juurikansion.

en: Toggle-button for sync-browsing
fi: Synkronoidun selauksen vaihtopainike

en: Each folder change in the panel is also performed in the other panel.
fi: Jokainen paneelin kansion muutos heijastuu myös toiseen paneeliin.

en: Selection Mode
fi: Valintatapa

en: Krusader Mode
fi: Krusader-tapa

en: Both keys allow selecting files. To select more than one file, hold the Ctrl key and click the left mouse button. Right-click menu is invoked using a short click on the right mouse button.
fi: Kumpikin hiiren painike valitsee tiedostoja. Valitaksesi useamman tiedoston käytä Ctrl-näppäintä ja hiiren vasenta painiketta. Kontekstivalikon avaa hiiren oikean painikkeen lyhyt napsautus.

en: Konqueror Mode
fi: Konqueror-tapa

en: Pressing the left mouse button selects files - you can click and select multiple files. Right-click menu is invoked using a short click on the right mouse button.
fi: Hiiren vasen painike valitsee tiedostoja: voit napsauttaa ja valita toistuvasti. Kontekstivalikon avaa lyhyt hiiren oikean painikkeen napsautus.

en: Total-Commander Mode
fi: Total Commander -tapa

en: The left mouse button does not select, but sets the current file without affecting the current selection. The right mouse button selects multiple files and the right-click menu is invoked by pressing and holding the right mouse button.
fi: Hiiren vasen painike ei valitse vaan asettaa tiedoston nykyiseksi muuttamatta valintaa. Hiiren oikea painike valitsee toistuvasti, ja kontekstivalikko avataan napsauttamalla ja pitämällä pohjassa oikeaa painiketta.

en: Ergonomic Mode
fi: Ergonominen tapa

en: The left mouse button does not select, but sets the current file without affecting the current selection. The right mouse button invokes the context-menu. You can select with Ctrl key and the left button.
fi: Hiiren vasen painike ei valitse vaan asettaa tiedoston nykyiseksi muuttamatta valintaa. Hiiren oikea painike avaa kontekstivalikon. Valita voit Ctrl-näppäimellä ja hiiren vasemmalla painikkeella.

en: Custom Selection Mode
fi: Mukautettu valintatapa

en: Design your own selection mode.
fi: Suunnittele oma valintatapasi.

en: Details
fi: Yksityiskohdat

en: Double-click selects (classic)
fi: Kaksoisnapsautus valitsee (perinteinen)

en: A single click on a file will select and focus, a double click opens the file or steps into the folder.
fi: Tiedoston napsauttaminen valitsee ja kohdistaa, kaksoisnapsauttaminen avaa tiedoston tai siirtyy kansioon.

en: Obey global selection policy
fi: Tottele järjestelmän valintakäytäntöä

en: <p>Use global setting:</p><p><i>Plasma System Settings -> Input Devices -> Mouse</i></p>
fi: <p>Käytä järjestelmäasetusta:</p><p><i>Plasman järjestelmäasetukset → Näppäimistö ja syöttölaitteet → Hiiri</i></p>

en: Based on KDE's selection mode
fi: Perustuu KDE:n valintatilaan

en: If checked, use a mode based on KDE's style.
fi: Jos valittu, käytä KDE:n tyyliin perustuvaa tapaa

en: Left mouse button selects
fi: Hiiren vasen painike valitsee

en: If checked, left clicking an item will select it.
fi: Jos valittu, kohteen napsauttaminen hiiren vasemmalla painikkeella valitsee sen.

en: Left mouse button preserves selection
fi: Hiiren vasen painike säilyttää valinnan

en: If checked, left clicking an item will select it, but will not unselect other, already selected items.
fi: Jos valittu, kohteen napsauttaminen hiiren vasemmalla painikkeella valitsee sen, mutta ei poista valintaa jo valituista kohteista.

en: Shift/Ctrl-Left mouse button selects
fi: Vaihto/Ctrl + hiiren vasen painike valitsee

en: If checked, Shift/Ctrl left clicking will select items.
    Note: this is meaningless if 'Left Button Selects' is checked.
fi: Jos valittu, Vaihto/Ctrl + hiiren vasemmalla painikkeella napsauttaminen valitsee kohteita.
    Huomio: tällä ei ole vaikutusta, jos ”Hiiren vasen painike valitsee” on valittu.

en: Right mouse button selects
fi: Hiiren oikea painike valitsee

en: If checked, right clicking an item will select it.
fi: Jos valittu, kohteen napsauttaminen hiiren oikealla painikkeella valitsee sen.

en: Right mouse button preserves selection
fi: Hiiren oikea painike säilyttää valinnan

en: If checked, right clicking an item will select it, but will not unselect other, already selected items.
fi: Jos valittu, kohteen napsauttaminen hiiren oikealla painikkeella valitsee sen, mutta ei poista valintaa jo valituista kohteista.

en: Shift/Ctrl-Right mouse button selects
fi: Vaihto/Ctrl + hiiren oikea painike valitsee

en: If checked, Shift/Ctrl right clicking will select items.
    Note: this is meaningless if 'Right Button Selects' is checked.
fi: Jos valittu, Vaihto/Ctrl + hiiren oikealla painikkeella napsauttaminen valitsee kohteita.
    Huomio: tällä ei ole vaikutusta, jos ”Hiiren oikea painike valitsee” on valittu.

en: Spacebar moves down
fi: Välilyöntinäppäimellä siirrytään alemmas

en: If checked, pressing the spacebar will select the current item and move down.
    Otherwise, current item is selected, but remains the current item.
fi: Jos valittu, välilyöntinäppäimen painallus valitsee nykyisen kohteen ja siirtyy alemmas.
    Muutoin nykyinen kohde valitaan, mutta se säilyy nykyisenä kohteena.

en: Spacebar calculates disk space
fi: Välilyöntinäppäin laskee levytilan

en: If checked, pressing the spacebar while the current item is a folder, will (except from selecting the folder)
    calculate space occupied of the folder (recursively).
fi: Jos valittu ja nykyinen kohde on kansio, välilyöntinäppäimen painallus (kansion valitsemisen lisäksi) laskee kansion viemän tilan (rekursiivisesti).

en: Insert moves down
fi: Insertillä siirrytään alemmas

en: If checked, pressing Insert will select the current item, and move down to the next item.
    Otherwise, current item is not changed.
fi: Jos valittu, Insert-näppäimen painallus valitsee nykyisen kohteen ja siirtyy alemmas seuraavaan kohteeseen.
    Muutoin nykyinen kohde ei vaihdu.

en: Right clicking pops context menu immediately
fi: Hiiren oikean painikkeen napsautus avaa kontekstivalikon

en: If checked, right clicking will result in an immediate showing of the context menu.
    Otherwise, user needs to click and hold the right mouse button for 500ms.
fi: Jos valittu, kontekstivalikko näytetään välittömästi hiiren oikean painikkeen napsautuksen jälkeen.
    Muussa tapauksessa käyttäjän on napsautettava ja pidettävä oikeaa painiketta pohjassa 500 millisekuntia.

en: A plain mouse button resets selection
fi: Pelkkä hiiren painike tyhjentää valinnan

en: Reset selection on a mouse click without modifiers (i.e. Shift or Ctrl).
    Selection with Shift/Ctrl for the mouse button have to be enabled for this setting to work.
fi: Tyhjennä valinta napsauttamalla vain hiirtä muunnosnäppäimittä.
    Jotta asetus toimisi, valintaa varten täytyy hiirelle asettaa Vaihto/Ctrl-näppäin.

en: Media Menu
fi: Tietovälinevalikko

en: Show Mount Path
fi: Näytä liitospiste

en: Show File System Type
fi: Näytä tiedostojärjestelmän tyyppi

en: Hide SquashFS entries
fi: Piilota SquashFS-tietueet

en: Show Size:
fi: Näytä koko:

[ctx: setting 'show size']
en: Always
fi: Aina

[ctx: setting 'show size']
en: When Device has no Label
fi: Kun laitteella ei ole nimeä

[ctx: setting 'show size']
en: Never
fi: Ei koskaan

en: Hide following mountpoints:
fi: Piilota seuraavat liitospisteet:

en: Add new hidden mount point
fi: Lisää uusi piilotettu liitospiste

en: Mount point:
fi: Liitospiste:

en: Links
fi: Linkit

en: Defined Links
fi: Määritetyt linkit

en: Add protocol to the link list.
fi: Lisää yhteyskäytäntö linkkiluetteloon.

en: Remove protocol from the link list.
fi: Poista yhteyskäytäntö linkkiluettelosta.

en: Add MIME to the selected protocol on the link list.
fi: Lisää MIME valittuun yhteyskäytäntöön linkkiluettelossa.

en: Remove MIME from the link list.
fi: Poista MIME linkkiluettelosta.

en: Protocols
fi: Yhteyskäytännöt

en: MIMEs
fi: MIMEt

en: Defines the panel profile used at startup. A panel profile contains:<ul><li>all the tabs paths</li><li>the current tab</li><li>the active panel</li></ul><b>&lt;Last session&gt;</b> is a special panel profile which is saved automatically when Krusader is closed.
fi: Määrittää käynnistyksen yhteydessä käytetyn paneeliprofiilin. Paneeliprofiiliin kuuluu:<ul><li>kaikkien välilehtien sijainnit</li><li>nykyinen välilehti</li><li>aktiivinen paneeli</li></ul><b>&lt;Edellinen istunto&gt;</b> on erityisprofiili, joka tallennetaan automaattisesti, kun Krusader suljetaan.

en: Startup profile:
fi: Käynnistysprofiili:

en: <Last session>
fi: <Edellinen istunto>

en: Show splashscreen
fi: Näytä tervetuloikkuna

en: Display a splashscreen when starting Krusader.
fi: Näytä tervetuloikkuna Krusaderin käynnistyksen aikana

en: Single instance mode
fi: Vain yhden instanssin tila

en: Only one Krusader instance is allowed to run.
fi: Vain yhden Krusader-instanssin sallitaan olevan käynnissä

en: Fallback Icon Theme:
fi: Varakuvaketeema:

en: Whenever icon is not found in system icon theme, this theme will be used as a fallback. If fallback theme doesn't contain the icon, Breeze or Oxygen will be used if any of these are present.
fi: Ellei kuvaketta löydy järjestelmän kuvaketeemasta, varalla käytetään tätä teemaa. Ellei varateemakaan sisällä kuvaketta, käytetään Breeze- tai Oxygen-teemaa, jos jompikumpi on saatavilla.Ellei kuvaketta löydy järjestelmän kuvaketeemasta, varalla käytetään tätä teemaa. Ellei varateemakaan sisällä kuvaketta, käytetään Breeze- tai Oxygen-teemaa, jos jompikumpi on saatavilla.

en: User Interface
fi: Käyttöliittymä

en: Save last position, size and panel settings
fi: Tallenna viimeisin sijainti, koko ja paneelien asetukset

en: <p>At startup, the main window will resize itself to the size it was when last shutdown. It will also appear in the same location of the screen, having panels sorted and aligned as they were before.</p> <p>If this option is disabled, you can use the menu <i>Window -> Save Position</i> option to manually set the main window's size and position at startup.</p>
fi: <p>Käynnistyksen yhteydessä pääikkunan kooksi asetetaan sen koko silloin, kun ohjelma viimeksi sammutettiin. Pääikkuna ilmestyy myös samaan kohtaan näytöllä. Paneelitkin on järjestetty ja aseteltu samoin kuin viimeksi.</p> <p>Jos tämä asetus ei ole käytössä, voit tallentaa käynnistyksen yhteydessä asetettavan pääikkunan koon ja sijainnin valitsemalla valikosta <i>Ikkuna -> Tallenna sijainti</i>.</p>

en: Update default panel settings
fi: Päivitä paneelien oletusasetukset

en: When settings of a panel are changed, save them as the default for new panels of the same type.
fi: Kun paneelien asetuksia muutetaan, tallenna uudet asetukset uusien samantyyppisten paneelien oletusasetuksiksi.

en: Start to tray
fi: Käynnistä ilmoitusalueelle

en: Krusader starts to tray, without showing the main window
fi: Krusader käynnistyy ilmoitusalueelle pääikkunaa näyttämättä

en: Save component settings on exit
fi: Tallenna osan asetukset lopetettaessa

en: Check the state of the user interface components and restore them to their condition when last shutdown.
fi: Tarkista ja tallenna käyttöliittymäkomponenttien tila suljettaessa sekä palauta samainen tila käynnistyksen yhteydessä.

en: Show function keys
fi: Näytä funktionäppäimet

en: Function keys will be visible after startup.
fi: Funktionäppäimet ovat näkyvissä käynnistyksen jälkeen

en: Show command line
fi: Näytä komentorivi

en: Command line will be visible after startup.
fi: Komentorivi on näkyvissä käynnistyksen jälkeen

en: Show embedded terminal
fi: Näytä upotettu pääte

en: Embedded terminal will be visible after startup.
fi: Upotettu pääte näkyy uudelleenkäynnistyksen jälkeen.

en: Information
fi: Tietoa

en: Here you can configure settings about useractions.
    To set up, configure and manage your useractions please use ActionMan.
fi: Tässä voit muuttaa käyttäjän toimintoihin liittyviä asetuksia. Käytä ActionMania käyttäjän toimintojen hallintaan.

en: Start ActionMan
fi: Käynnistä ActionMan

en: Terminal execution
fi: Päätteessä suorittaminen

en: Terminal for UserActions:
fi: Käyttäjän toimintojen pääte:

en: %t will be replaced by the title of the action,
    %d with the workdir.
fi: %t korvataan toiminnon otsikolla,
    %d työkansiolla.

en: Output collection
fi: Tulostuksen kaappaus

en: Normal font:
fi: Tavallinen fontti:

en: Font with fixed width:
fi: Tasavälinen fontti:

en: Use fixed width font as default
fi: Käytä oletusarvoisesti tasavälistä fonttia

en: Konfigurator - Creating Your Own Krusader
fi: Konfigurator – Oman Krusaderin luominen

en: Startup
fi: Käynnistys

en: Krusader's settings upon startup
fi: Krusaderin käynnistysasetukset

en: Panel
fi: Paneeli

en: Basic Operations
fi: Perustoiminnot

en: Advanced
fi: Lisäasetukset

en: Be sure you know what you are doing.
fi: Ole varma, että tiedät, mitä olet tekemässä

en: Customize the way Krusader deals with archives
fi: Arkistojen käsittelyn asetukset

en: Dependencies
fi: Riippuvuudet

en: Set the full path of the external applications
fi: Aseta ulkoisten sovellusten koko polku

en: User Actions
fi: Käyttäjän toiminnot

en: Configure your personal actions
fi: Henkilökohtaisten toimintojen asetukset

en: Link MIMEs to protocols
fi: MIME-tyyppien linkittäminen yhteyskäytäntöihin

en: The current page has been changed. Do you want to apply changes?
fi: Nykyisellä sivulla on muutoksia. Haluatko ottaa ne käyttöön?

en: Custom color
fi: Mukautettu väri

[ctx: Default color]
en: Default
fi: Oletus

en: Red
fi: Punainen

en: Green
fi: Vihreä

en: Blue
fi: Sininen

en: Cyan
fi: Sinivihreä

en: Magenta
fi: Violetti

en: Yellow
fi: Keltainen

en: Dark Red
fi: Tummanpunainen

en: Dark Green
fi: Tummanvihreä

en: Dark Blue
fi: Tummansininen

en: Dark Cyan
fi: Tumman sinivihreä

en: Dark Magenta
fi: Tummanvioletti

en: Dark Yellow
fi: Tummankeltainen

en: White
fi: Valkoinen

en: Light Gray
fi: Vaaleanharmaa

en: Gray
fi: Harmaa

en: Dark Gray
fi: Tummanharmaa

en: Black
fi: Musta

en: unarj not found, but arj found, which will be used for unpacking
fi: unarj-ohjelmaa ei löytynyt, mutta löydettiin arj, jota käytetään purkamiseen

en: rpm found, but cpio not found which is required for unpacking
fi: rpm löytyi, mutta purkamiseen tarvittavaa cpio-ohjelmaa ei löytynyt

en: Found
fi: Löytynyt

en: Packing
fi: Pakkaus

en: Unpacking
fi: Purku

en: Note
fi: Huomio

en: enabled
fi: käytössä

en: disabled
fi: ei käytössä

en: diff utility
fi: työkalu erojen vertaukseen

en: email client
fi: sähköpostiohjelma

en: batch renamer
fi: työkalu useiden tiedostonimien muuttamiseen

en: checksum utility
fi: työkalu tarkistussummia varten

en: Tool
fi: Työkalu

en: Status
fi: Tila

en: Tab-Switch panel
fi: Paneelin vaihto sarkaimella

en: Show Main Toolbar
fi: Näytä päätyökalurivi

en: Show Job Toolbar
fi: Näytä työtyökalurivi

en: Show Actions Toolbar
fi: Näytä toimintotyökalurivi

en: Show &FN Keys Bar
fi: Näytä &FN-näppäinpalkki

en: Show &Command Line
fi: Näytä &komentorivi

en: Show &Embedded Terminal
fi: Näytä &upotettu pääte

en: Show &Hidden Files
fi: Näytä &piilotiedostot

en: S&wap Panels
fi: Vai&hda paneeleja

en: Empty Trash
fi: Tyhjennä roskakori

en: Trash Popup Menu
fi: Roskakorin ponnahdusvalikko

en: Sw&ap Sides
fi: &Vaihda puolia

en: popup cmdline
fi: Näytä komentorivi

en: Start &Root Mode Krusader
fi: Käynnistä Krusader &pääkäyttäjätilaan

en: Pro&files
fi: &Profiilit

en: Sp&lit File...
fi: &Jaa tiedosto…

en: Com&bine Files...
fi: &Yhdistä tiedostot…

en: &Select Newer and Single
fi: &Valitse uudemmat ja yksittäiskappaleet

en: Select &Newer
fi: Valitse &uudemmat

en: Select &Single
fi: Valitse &yksittäiskappaleet

en: Select Different &and Single
fi: Valitse &eroavat ja yksittäiskappaleet

en: Select &Different
fi: Valitse e&roavat

en: Start and &Forget
fi: &Käynnistä ja unohda

en: Display &Separated Standard and Error Output
fi: &Näytä erilliset vakio- ja virhetulosteet

en: Display &Mixed Standard and Error Output
fi: Näytä &yhdistetty vakio- ja virhetuloste

en: Start in &New Terminal
fi: Käynnistä &uudessa päätteessä

en: Send to &Embedded Terminal Emulator
fi: Lähetä &upotettuun pääte-emulaattoriin

en: Start &Terminal
fi: Käynnistä p&ääte

en: &Search...
fi: &Etsi…

en: &Locate...
fi: &Paikanna…

en: Synchronize Fol&ders...
fi: Synkronoi &kansiot…

en: D&isk Usage...
fi: &Levynkäyttö…

en: Configure &Krusader...
fi: Krusaderin &asetukset…

en: Save &Position
fi: &Tallenna sijainti

en: Compare b&y Content...
fi: &Vertaa sisältöä…

en: Multi &Rename...
fi: Muuta useiden tie&dostojen nimiä…

en: Vertical Mode
fi: Pystytila

en: User&actions
fi: &Käyttäjän toiminnot

en: Manage User Actions...
fi: Hallitse käyttäjän toimintoja…

en: Select Remote Charset
fi: Valitse etämerkistö

en: Recently Closed Tabs
fi: Äskettäin suljetut välilehdet

en: Quit Krusader.
fi: Lopeta Krusader.

en: Popular URLs...
fi: Suosikkiosoitteet…

en: Toggle Fullscreen Embedded Terminal
fi: Näytä tai piilota koko näytön upotettu pääte

en: Move Focus Up
fi: Siirrä kohdistusta ylemmäs

en: Move Focus Down
fi: Siirrä kohdistusta alemmas

en: Setup Krusader the way you like it
fi: Tee Krusaderista sellainen kuin haluat

en: Search for files
fi: Etsi tiedostoja

en: No selected files to send.
fi: Lähetettäviä tiedostoja ei valittu.

en: Krusader cannot find a supported mail client. Please install one to your path. Hint: Krusader supports KMail.
fi: Krusader ei löydä tuettua sähköpostiohjelmaa. Asenna jokin hakupolkuusi. Vinkki: Krusader tukee KMailia.

en: Sending file: %2 | Sending files: %2
fi[0]: Lähetetään tiedostoa: %2
fi[1]: Lähetetään tiedostoja: %2

en: Error executing %1.
fi: Virhe suoritettaessa: %1.

en: Do not know which files to compare.
fi: Ei tiedetä, mitä tiedostoja tulisi verrata.

en: To compare two files by content, you can either:<ul><li>Select one file in the left panel, and one in the right panel.</li><li>Select exactly two files in the active panel.</li><li>Make sure there is a file in the other panel, with the same name as the current file in the active panel.</li></ul>
fi: Voit verrata kahden tiedoston sisältöä seuraavilla tavoilla:<ul><li>Valitsemalla toisen tiedoston vasemmasta paneelista ja toisen oikeasta paneelista.</li><li>Valitsemalla tasan kaksi tiedostoa aktiivisesta paneelista.</li><li>Varmistamalla, että passiivisessa paneelissa on tiedosto, jolla on sama nimi kuin aktiivisen paneelin valitulla tiedostolla.</li></ul>

en: Krusader is unable to download %1
fi: Krusader ei onnistunut lataamaan tiedostoa %1

en: Krusader cannot find any of the supported diff-frontends. Please install one to your path. Hint: Krusader supports Kompare, KDiff3 and Xxdiff.
fi: Krusader ei löydä yhtään tuettua diff-käyttöliittymää. Asenna jokin hakupolkuusi. Vinkki: Krusader tukee Komparea, KDiff3:a ja Xxdiffiä.

en: Cannot find the 'locate' command. Please install the findutils-locate package of GNU, or set its dependencies in Konfigurator
fi: locate-komentoa ei löydy. Asenna GNUn findutils-locate-paketti tai aseta sen riippuvuudet asetusikkunassa

[ctx: Arg is a string containing the bad quoting.]
en: Bad quoting in terminal command:
    %1
fi: Virheellistä lainausta päätekomennossa:
    %1

en: Cannot find a batch rename tool.
    You can get KRename at %1
fi: Työkalua tiedostonimien muuttamiseksi eräajona ei löydy.
    KRename löytyy osoitteesta %1

en: Error executing '%1'.
fi: Virhe suoritettaessa tiedostoa ”%1”.

en: Improper operations in root mode can damage your operating system. <p>Furthermore, running UI applications as root is insecure and can allow attackers to gain root access.
fi: Pääkäyttäjänä tehty toimintavirhe voi vahingoittaa käyttöjärjestelmää. <p>Graafisten ohjelmien ajaminen pääkäyttäjänä on myös turvatonta ja voi mahdollistaa, että hyökkääjät saavat pääkäyttäjäoikeudet.

en: Cannot start root mode Krusader, %1 not found or not executable. Please verify that kde-cli-tools are installed.
fi: Krusaderia ei voida käynnistää pääkäyttäjätilassa: tiedostoa %1 ei löydy tai se ei ole suoritettavissa. Varmista, että kde-cli-tools on asennettu.

en: Do not know which file to split.
fi: Ei tiedetä, mitkä tiedostot tulisi jakaa osiin.

en: You cannot split a folder.
fi: Kansiota ei voi jakaa osiin.

en: Do not know which files to combine.
fi: Ei tiedetä, mitkä tiedostot tulisi yhdistää.

en: You cannot combine a folder.
fi: Kansiota ei voi yhdistää.

en: Not a split file: %1.
fi: %1 ei ole jaetun tiedoston osa.

en: Select only one split file.
fi: Valitse vain yksi jaetun tiedoston osa.

en: Combining %1.* to folder:
fi: Yhdistetään %1.* kansioon:

en: Open trash bin
fi: Avaa roskakori

en: Empty trash bin
fi: Tyhjennä roskakori

en: Statusbar will show basic information about file below mouse pointer.
fi: Tilarivi näyttää perustiedot hiirikohdistimen alla olevasta tiedostosta.

en: <qt><b>Welcome to Krusader.</b><p>As this is your first run, your machine will now be checked for external applications. Then the Konfigurator will be launched where you can customize Krusader to your needs.</p></qt>
fi: <qt><b>Tervetuloa Krusaderiin.</b><p>Koska tämä on ensimmäinen käynnistyskerta, tarkistetaan ulkoisten sovellusten läsnäolo. Sitten siirrytään asetusikkunaan, missä voit mukauttaa Krusaderin tarpeisiisi.</p></qt>

en: Bring Main Window to Top
fi: Nosta pääikkuna ylimmäksi

note: i18n: ectx: Menu (lister)
en: Lister
fi: Selain

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fi: &Tiedosto

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
fi: &Muokkaa

note: i18n: ectx: Menu (compare setup)
en: Compare Se&tup
fi: V&ertailun asetukset

note: i18n: ectx: Menu (myview)
en: &View
fi: &Näytä

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
fi: &Siirry

note: i18n: ectx: Menu (_tools)
en: &Tools
fi: &Työkalut

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
fi: &Asetukset

note: i18n: ectx: Menu (show_toolbars)
en: &Toolbars
fi: &Työkalurivit

note: i18n: ectx: Menu (command_execution_mode)
en: Command Execution &Mode Setup
fi: &Komennonsuoritustilan asetus

note: i18n: ectx: Menu (window)
en: &Window
fi: &Ikkuna

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
fi: &Ohje

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fi: Päätyökalurivi

note: i18n: ectx: ToolBar (actionsToolBar)
en: Actions Toolbar
fi: Toimintotyökalurivi

note: i18n: ectx: ToolBar (jobToolBar)
en: Job Toolbar
fi: Työtyökalurivi

en: Function keys allow performing fast operations on files.
fi: Funktionäppäimet mahdollistavat nopeammat tiedostotoiminnot.

en: Horizontal Mode
fi: Vaakatila

en: &Generic Viewer
fi: &Yleiskatselin

en: &Text Viewer
fi: &Tekstikatselin

en: &Hex Viewer
fi: &Heksakatselin

en: &Lister
fi: &Selain

en: Text &Editor
fi: Teksti&muokkain

en: &Detach Tab
fi: &Irrota välilehti

en: &Close Current Tab
fi: Sulje n&ykyinen välilehti

en: &Next Tab
fi: &Seuraava välilehti

en: &Previous Tab
fi: &Edellinen välilehti

[ctx: Arg is a string containing the bad quoting.]
en: Bad quoting in editor command:
    %1
fi: Virheellistä lainausta muokkainkomennossa:
    %1

en: Can not open "%1"
fi: Ei voi avata muokkainta ”%1”

[ctx: filename (filestate)]
en: %1 (Editing)
fi: %1 (muokkaus)

[ctx: filename (filestate)]
en: %1 (Viewing)
fi: %1 (katselu)

[ctx: filestate: filename]
en: Editing: %1
fi: Muokkaus: %1

[ctx: filestate: filename]
en: Viewing: %1
fi: Katselu: %1

en: Save selection...
fi: Tallenna valinta…

en: Save as...
fi: Tallenna nimellä…

en: Print...
fi: Tulosta…

en: Search next
fi: Etsi seuraava

en: Search previous
fi: Etsi edellinen

en: Jump to position
fi: Siirry sijaintiin

en: Select charset
fi: Valitse merkistö

en: Lister:
fi: Selain:

en: Stop search
fi: Pysäytä haku

en: Jump to next match
fi: Siirry seuraavaan osumaan

en: Jump to previous match
fi: Siirry edelliseen osumaan

en: Options
fi: Asetukset

en: Modify search behavior
fi: Muuta hakuvalintoja

en: From cursor
fi: Kohdistimesta

en: Match whole words only
fi: Hae vain kokonaisia sanoja

en: Hexadecimal
fi: Heksadesimaali

en: Error reading file %1.
fi: Virhe luettaessa tiedostoa %1.

en: Column: %1, Position: %2 (%3, %4%)
fi: Sarake: %1, sijainti: %2 (%3, %4 %)

en: Search:
fi: Etsi:

en: Search position:
fi: Haun sijainti:

en: Text position:
fi: Tekstin sijainti:

en: Invalid number.
fi: Virheellinen numero.

en: Number out of range.
fi: Numero sallittujen arvojen ulkopuolella.

en: Nothing is selected.
fi: Mitään ei ole valittu.

en: Reverse printing is not supported. Continue with normal printing?
fi: Käänteistä tulostusta ei tueta. Jatketaanko tavallisella tulostuksella?

en: No file selected or selected file cannot be displayed.
fi: Yhtään tiedostoa ei ole valittu tai valittua tiedostoa ei voi näyttää.

en: Error at opening %1.
fi: Virhe avattaessa: %1.

en: Missing Plugin
fi: Puuttuva liitännäinen

[ctx: missing kpart - arg1 is a URL]
en: <b>No text editor plugin available.</b><br/>Internal editor will not work without this.<br/>You can fix this by installing Kate:<br/>%1
fi: <b>Yhtään tekstimuokkainliitännäistä ei ole käytettävissä.</b><br/>Sisäinen muokkain ei toimi ilman sellaista.<br/>Voit korjata tämän asentamalla Katen:<br/>%1

en: %1 is bigger than %2 MB
fi: %1 on suurempi kuin %2 Mt

en: Cannot edit %1
fi: Ei voi muokata: %1

en: Krusader::Locate
fi: Krusader::Paikanna

en: Search for:
fi: Etsi:

en: Do not search in path
fi: Älä etsi hakupolusta

en: Show only the existing files
fi: Näytä vain olemassa olevat tiedostot

en: Case Sensitive
fi: Erota pien- ja suuraakkoset

en: Results
fi: Tulokset

en: Locate
fi: Paikanna

en: Update DB
fi: Tietokannan virkistys

en: Cannot start 'locate'. Check the 'Dependencies' page in konfigurator.
fi: locate-ohjelmaa ei voi käynnistää. Tarkista ”Riippuvuudet”-sivu asetuksista.

en: Error during the start of 'locate' process.
fi: Virhe käynnistettäessä locate-prosessia.

en: Locate produced the following error message:
    
    %1
fi: locate tuotti seuraavan virheviestin:
    
    %1

[ctx: @title:menu]
en: Locate
fi: Paikannus

en: View (F3)
fi: Näytä (F3)

en: Edit (F4)
fi: Muokkaa (F4)

en: Compare by content (F10)
fi: Vertaa sisältöä (F10)

en: Find (Ctrl+F)
fi: Etsi (Ctrl-F)

en: Find next (Ctrl+N)
fi: Etsi seuraava (Ctrl-N)

en: Find previous (Ctrl+P)
fi: Etsi edellinen (Ctrl-P)

en: Copy selected to clipboard
fi: Kopioi valitut leikepöydälle

en: Search string not found.
fi: Hakujonoa ei löytynyt.

en: Locate results
fi: Haun tulokset

en: Query Name
fi: Kyselyn nimi

en: Here you can name the file collection:
fi: Tässä voit antaa tiedostokokoelmalle nimen:

en: Stop
fi: Pysäytä

en: Feed to listbox
fi: Syötä luettelokenttään

en: Krusader
    Twin-Panel File Manager by KDE
fi: Krusader
    KDE:n kaksipaneelinen tiedostonhallinta

en: Krusader - ROOT PRIVILEGES
fi: Krusader – PÄÄKÄYTTÄJÄOIKEUDET

en: Feedback:
    https://forum.kde.org/viewforum.php?f=225
fi: Palaute:
    https://forum.kde.org/viewforum.php?f=225/

en: Developer
fi: Kehittäjä

en: Documentation
fi: Ohjeet

en: Author (retired)
fi: Tekijä (lopettanut)

en: Developer (retired)
fi: Kehittäjä (lopettanut)

en: Webmaster (retired)
fi: Webmaster (lopettanut)

en: Documentation and marketing coordinator (retired)
fi: Ohjeistus- ja markkinointikoordinaattori (lopettanut)

en: Documentation & Proofing (retired)
fi: Ohjeistus ja oikoluku (lopettanut)

en: Marketing & Product Research (retired)
fi: Markkinointi- ja tuotekehitys (lopettanut)

en: Everyone involved in KDE
fi: Kaikki KDE:hen osallistuneet

en: KDE Translation Teams
fi: KDE:n käännöstyöryhmät

en: QA, bug-hunting, patches and general help
fi: Laadunvarmistus, vikojen metsästystä, korjauksia ja muuta apua

en: Important help in KDE 4 porting
fi: Tärkeä apu KDE 4 -sovittamisessa

en: Killer Logo and Icons for Krusader (contest winner)
fi: Logo ja Krusaderin kuvakkeet (kilpailun voittaja)

en: The UsefulArts Organization
fi: UsefulArts-organisaatio

en: Icon for Krusader
fi: Krusader-kuvake

en: Viewer module for 3rd Hand
fi: 3rd Hand -katselinmoduuli

en: Handbook Proof-Reader
fi: Käsikirjan oikolukija

en: The old Bookmark Module
fi: Vanha kirjanmerkkimoduuli

en: Dir history button
fi: Kansiohistoriapainike

en: ISO KIO slave
fi: ISO KIO-palvelu

en: Icons for Krusader
fi: Krusader-kuvakkeet

en: Usability and QA
fi: Käytettävyys ja QA

en: patch for KViewer
fi: KViewer-paikkaus

en: the first patch ever!
fi: Kaikkien aikojen ensimmäinen paikkaus!

en: Bosnian translation
fi: Bosniannos

en: Brazilian Portuguese translation
fi: Brasilianportugalinnos

en: Bulgarian translation
fi: Bulgariannos

en: Catalan translation
fi: Katalaaninnos

en: Chinese Simplified translation
fi: Yksinkertaistettu kiinannos

en: Old Czech translation
fi: Vanha tšekinnös

en: Czech translation
fi: Tšekinnös

en: Old Danish translation
fi: Vanha tanskannos

en: Danish translation
fi: Tanskannos

en: Dutch translation
fi: Hollanninnos

en: Old French translation
fi: Vanha ranskannos

en: French translation
fi: Ranskannos

en: Old German translation
fi: Vanha saksannos

en: German translation
fi: Saksannos

en: Greek translation
fi: Kreikannos

en: Old Hungarian translation
fi: Vanha unkarinnos

en: Hungarian translation
fi: Unkarinnos

en: Italian translation
fi: Italiannos

en: Japanese translation
fi: Japaninnos

en: Old Japanese translation
fi: Vanha japaninnos

en: Lithuanian translation
fi: Liettuannos

en: Portuguese translation
fi: Portugalinnos

en: Old Polish translation
fi: Vanha puolannos

en: Polish translation
fi: Puolannos

en: Russian translation
fi: Venäjännös

en: Old Russian translation
fi: Vanha venäjännös

en: Serbian translation
fi: Serbiannos

en: Zdenko Podobný and Ondrej Pačay (Yogi)
fi: Zdenko Podobný ja Ondrej Pačay (Yogi)

en: Slovak translation
fi: Slovakiannos

en: Slovenian translation
fi: Sloveniannos

en: Old Spanish translation
fi: Vanha espanjannos

en: Spanish translation
fi: Espanjannos

en: Old Swedish translation
fi: Vanha ruotsinnos

en: Swedish translation
fi: Ruotsinnos

en: Turkish translation
fi: Turkinnos

en: Ukrainian translation
fi: Ukrainannos

en: Korean translation
fi: Koreannos

en: Start left panel at <path>
fi: Käynnistä vasen paneeli sijaintiin <path>

en: Start right panel at <path>
fi: Käynnistä oikea paneeli sijaintiin <path>

en: Load this profile on startup
fi: Lataa tämä profiili käynnistettäessä

en: Enable debug output
fi: Käytä virheenpaikannustulostetta

en: URL to open
fi: Avattava verkko-osoite

en: &MountMan...
fi: &MountMan…

en: Open &MountMan
fi: Avaa &MountMan

en: Cannot start 'mount'. Check the 'Dependencies' page in konfigurator.
fi: mount-ohjelmaa ei voi käynnistää. Tarkista ”Riippuvuudet” asetuksissa.

en: MountMan is not operational. Sorry
fi: MountMan ei ole käytettävissä.

en: MountMan - Your Mount-Manager
fi: MountMan – Liitoshallintaohjelmasi

en: &Eject
fi: &Poista levy asemasta

en: &Unmount
fi: &Irrota

en: Total Size
fi: Yhteiskoko

en: Free Size
fi: Vapaa tila

en: Free %
fi: Vapaana (%)

en: Show only removable devices
fi: Näytä vain siirrettävät laitteet

en: &Mount
fi: Liitä &järjestelmään

en: Format
fi: Muoto

en: Calculate Occupied Space
fi: Laske viety tila

en: Name: %1
fi: Nimi: %1

en: Total occupied space: %1
fi: Viety kokonaistila: %1

en:  (%2 byte) |  (%2 bytes)
fi[0]:  (%2 tavu)
fi[1]:  (%2 tavua)

en: in %1 folder | in %1 folders
fi[0]: %1 kansiossa
fi[1]: %1 kansiossa

en: and %1 file | and %1 files
fi[0]: ja %1 tiedostossa
fi[1]: ja %1 tiedostossa

en: Show Details
fi: Näytä yksityiskohdat

en: Show columns with details
fi: Näytä yksityiskohtaiset sarakkeet

en: Show Hidden Folders
fi: Näytä piilokansiot

en: Show folders starting with a dot
fi: Näytä pisteellä alkavat kansiot

en: Start From Root
fi: Käynnistä juuresta

en: Set root of the tree to root of filesystem
fi: Aloita puu tiedostojärjestelmän juuresta

en: Start From Current
fi: Aloita nykyisestä kansiosta

en: Set root of the tree to the current folder
fi: Aloita puu nykyisestä kansiosta

en: Start From Place
fi: Aloita sijainnista

en: Set root of the tree to closest folder listed in 'Places'
fi: Aseta puu Sijainnit-luettelon lähimmästä kansiosta

[ctx: @action:inmenu]
en: Cut
fi: Leikkaa

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy
fi: Kopioi

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Trash
fi: Siirrä roskakoriin

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
fi: Poista

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
fi: Ominaisuudet

[ctx: Default layout]
en: Default
fi: Oletus

en: Compact
fi: Tiivis

en: Classic
fi: Perinteinen

en: Custom layout: "%1"
fi: Mukautettu asettelu: ”%1”

en: Preview not available
fi: Esikatselua ei saatavilla

en: Close the search bar
fi: Sulje hakurivi

en: Change the search mode
fi: Vaihda hakutapaa

en: Enter or select search string
fi: Kirjoita tai valitse hakujono

en: Save the current search string
fi: Tallenna nykyinen hakujono

en: Open selection dialog
fi: Avaa valintaikkuna

en: Saved search text to history
fi: Tallennettiin etsitty teksti historiaan

en: The statusbar displays information about the filesystem which holds your current folder: total size, free space, type of filesystem, etc.
fi: Tilarivillä näkyy tietoa valitun kansion tiedostojärjestelmästä: kokonaistila, vapaa tilaa, tiedostojärjestelmän tyyppi jne.

en: Open menu with bookmarks. You can also add current location to the list, edit bookmarks or add subfolder to the list.
fi: Avaa kirjanmerkkivalikko. Voit myös lisätä nykyisen sijainnin luetteloon, muokata kirjanmerkkejä tai lisätä luetteloon alikansion.

en: Name of folder where you are. You can also enter name of desired location to move there. Use of Net protocols like ftp or fish is possible.
fi: Sen kansion nimi, jossa olet. Voit antaa myös halutun sijainnin nimen siirtyäksesi sinne. Myös verkkokäytänteitä (ftp, fish) voi käyttää.

en: The totals bar shows how many files exist, how many selected and the bytes math
fi: Kokonaiskenttä näyttää tiedostojen kokonaismäärän, valittujen tiedostojen määrän sekä yhteiskoon.

en: Cancel folder space calculation
fi: Peru kansiotilan laskenta

en: Move Sidebar clockwise
fi: Siirrä sivupalkkia myötäpäivään

en: Open the Sidebar
fi: Avaa sivupalkki

en: This button toggles the sync-browse mode.
    When active, each folder change is performed in the
    active and inactive panel - if possible.
fi: Tämä painike ottaa synkronoidun selaustilan käyttöön tai poistaa sen käytöstä.
    Kun se on käytössä, jokainen kansioon siirtyminen suoritetaan sekä aktiivisessa että passiivisessa paneelissa – mikäli mahdollista.

en: Close the Sidebar
fi: Sulje sivupalkki

en: Warning: The left and the right side are showing the same folder.
fi: Varoitus: Vasen ja oikea puoli näyttävät saman kansion.

[ctx: %1=free space,%2=total space,%3=percentage of usage, %4=mountpoint,%5=filesystem type]
en: %1 free out of %2 (%3%) on %4 [(%5)]
fi: Vapaana %1/%2 (%3 %) kohteessa %4 [(%5)]

en: %1 free
fi: %1 vapaana

en: loading previews: %p%
fi: ladataan esikatseluja: %p %

en: >> Reading...
fi: >> Luetaan…

en: >> Reading: %1 % complete...
fi: >> Luetaan: %1 % valmis…

en: >> Reading: %1
fi: >> Luetaan: %1

en: Error: %1
fi: Virhe: %1

en: Cut to Clipboard
fi: Leikkaa leikepöydälle

en: Copy to Clipboard
fi: Kopioi leikepöydälle

en: Paste from Clipboard
fi: Liitä leikepöydältä

en: View File
fi: Näytä tiedosto

en: Edit File
fi: Muokkaa tiedostoa

en: &New Text File...
fi: &Uusi tekstitiedosto…

en: Copy to other panel
fi: Kopioi toiseen paneeliin

en: Move to other panel
fi: Siirrä toiseen paneeliin

en: Copy delayed...
fi: Kopiointia viivästetty…

en: Move delayed...
fi: Siirtoa viivästetty…

en: New Folder...
fi: Uusi kansio…

en: Start Terminal Here
fi: Avaa pääte tähän

en: F3 View Dialog
fi: F3-näkymäikkuna

en: Right-click Menu
fi: Oikean painikkeen valikko

en: &Properties...
fi: &Ominaisuudet…

en: &Compare Folders
fi: &Vertaa kansioita

en: Calculate &Occupied Space
fi: &Laske viety tila

en: Pac&k...
fi: P&akkaa…

en: &Unpack...
fi: P&ura…

en: Create Checksum...
fi: Laske tarkistussumma…

en: Verify Checksum...
fi: Tarkista tarkistussumma…

en: New Symlink...
fi: Uusi symbolinen linkki…

en: T&est Archive
fi: T&estaa arkistoa

en: Alternative Delete
fi: Vaihtoehtoinen poistaminen

en: Root
fi: Juuri

en: Go to Other Panel's Folder
fi: Siirry toisen paneelin kansioon

en: &Reload
fi: Pä&ivitä

en: Cancel Refresh of View
fi: Peru näkymän päivittäminen

en: New Net &Connection...
fi: Uusi &verkkoyhteys…

en: Disconnect &from Net
fi: &Katkaise verkkoyhteys

en: Sync Panels
fi: Synkronoi paneelit

en: Jump Back
fi: Palaa takaisin

en: Set Jump Back Point
fi: Aseta paluupiste

en: S&ynchron Folder Changes
fi: Synkronoi kansion muutokse&t

en: Go to Location Bar
fi: Siirry sijaintiriville

en: Toggle Sidebar
fi: Näytä tai piilota sivupalkki

en: Left Bookmarks
fi: Vasemmanpuoleiset kirjanmerkit

en: Right Bookmarks
fi: Oikeanpuoleiset kirjanmerkit

en: History
fi: Historia

en: Left History
fi: Vasemmanpuoleinen historia

en: Right History
fi: Oikeanpuoleinen historia

en: Media
fi: Tietoväline

en: Left Media
fi: Vasen tietoväline

en: Right Media
fi: Oikea tietoväline

en: Find in folder...
fi: Etsi kansiosta…

en: Select in folder...
fi: Valitse kansiosta…

en: Filter in folder...
fi: Suodata kansiota…

en: ROOT (/)
fi: JUURI (/)

en: Rename file, folder, etc.
fi: Muuta tiedoston, kansion jne. nimeä

en: Open file in viewer.
fi: Avaa tiedosto katselimessa.

en: <qt><p>Edit file.</p><p>The editor can be defined in Konfigurator, default is <b>internal editor</b>.</p></qt>
fi: <qt><p>Muokkaa tiedostoa.</p><p>Muokkain voidaan asettaa Konfiguratorin kautta. Oletus on <b>sisäinen muokkain</b>.</p></qt>

en: Copy file from one panel to the other.
fi: Kopioi tiedosto paneelista toiseen.

en: Move file from one panel to the other.
fi: Siirrä tiedosto paneelista toiseen.

en: Create folder in current panel.
fi: Luo kansio nykyiseen paneeliin.

en: Delete file, folder, etc.
fi: Poista tiedosto, kansio jne.

en: <qt><p>Open terminal in current folder.</p><p>The terminal can be defined in Konfigurator, default is <b>konsole</b>.</p></qt>
fi: <qt><p>Avaa pääte valittuun kansioon.</p><p>Päätteen voi määrittää Konfiguratorissa, oletusarvo on <b>konsole</b>.</p></qt>

en: Open/Run Files
fi: Avaa tai suorita tiedostoja

en: Run
fi: Suorita

en: Open in New Tabs
fi: Avaa uusiin välilehtiin

en: Open in New Tab
fi: Avaa uuteen välilehteen

en: Browse Archive
fi: Selaa arkistoa

en: Other...
fi: Muu…

en: Open With
fi: Avaa ohjelmalla

en: Move to Trash
fi: Siirrä roskakoriin

en: New Hardlink...
fi: Uusi kova linkki…

en: Redirect Link...
fi: Uudelleenohjaa linkki…

en: Link Handling
fi: Linkkien käsittely

en: Send by Email
fi: Lähetä sähköpostitse

en: Restore
fi: Palauta

en: Synchronize Selected Files...
fi: Synkronoi valitut tiedostot…

en: Create New
fi: Luo uusi

en: You can edit links only on local file systems
fi: Voit muokata vain paikallisen tiedostojärjestelmän linkkejä

en: The current file is not a link, so it cannot be redirected.
fi: Valittu tiedosto ei ole linkki, joten sitä ei voi uudelleenohjata.

en: Link Redirection
fi: Linkin uudelleenohjaus

en: Please enter the new link destination:
fi: Anna linkin uusi kohde:

en: Cannot remove old link: %1
fi: Ei voi poistaa vanhaa linkkiä: %1

en: Failed to create a new link: %1
fi: Uuden linkin luonti epäonnistui: %1

en: You can create links only on local file systems
fi: Voit luoda linkkejä vain paikallisiin tiedostojärjestelmiin

en: New Link
fi: Uusi linkki

en: Create a new link to: %1
fi: Luo uusi linkki kohteeseen: %1

en: A folder or a file with this name already exists.
fi: Tämän niminen kansio tai tiedosto on jo olemassa.

en: Failed to create a new symlink '%1' to: '%2'
fi: Ei voitu luoda uutta symbolista linkkiä ”%1” kohteeseen: ”%2”.

en: Failed to create a new link '%1' to '%2'
fi: Ei voitu luoda uutta linkkiä ”%1” kohteeseen ”%2”

en: No permissions to view this file.
fi: Ei oikeuksia tämän tiedoston näyttämiseksi.

en: Enter a URL to view:
fi: Anna näytettävä verkko-osoite:

en: You cannot edit a folder
fi: Et voi muokata kansiota

en: No permissions to edit this file.
fi: Ei oikeuksia tämän tiedoston muokkaamiseksi.

en: Enter the filename to edit:
fi: Anna muokattavan tiedoston nimi:

en: Move %1 to:
fi: Siirrä %1 kohteeseen:

en: Move %1 file to: | Move %1 files to:
fi[0]: Siirrä %1 tiedosto kohteeseen:
fi[1]: Siirrä %1 tiedostoa kohteeseen:

en: Copy %1 to:
fi: Kopioi %1 kohteeseen:

en: Copy %1 file to: | Copy %1 files to:
fi[0]: Kopioi %1 tiedosto kohteeseen:
fi[1]: Kopioi %1 tiedostoa kohteeseen:

en: Folder's name:
fi: Kansion nimi:

en: Do you really want to move this item to the trash? | Do you really want to move these %1 items to the trash?
fi[0]: Haluatko varmasti siirtää tämän kohteen roskakoriin?
fi[1]: Haluatko varmasti siirtää seuraavat %1 kohdetta roskakoriin?

en: <qt>Do you really want to delete this item <b>physically</b> (not just removing it from the virtual items)?</qt> | <qt>Do you really want to delete these %1 items <b>physically</b> (not just removing them from the virtual items)?</qt>
fi[0]: <qt>Haluatko varmasti poistaa tämän tietueen <b>fyysisesti</b> (etkä vain poistaa sitä virtuaalitietueista)?</qt>
fi[1]: <qt>Haluatko varmasti poistaa nämä %1 tietuetta <b>fyysisesti</b> (etkä vain poistaa niitä virtuaalitietueista)?</qt>

en: Do you really want to delete this item? | Do you really want to delete these %1 items?
fi[0]: Haluatko varmasti poistaa tämän kohteen?
fi[1]: Haluatko varmasti poistaa nämä %1 kohdetta?

en: <qt><p>Folder <b>%1</b> is not empty.</p>
fi: <qt><p>Kansio <b>%1</b> ei ole tyhjä.</p>

en: <p>Skip this one or trash all?</p></qt>
fi: <p>Ohitetaanko tämä vai viedäänkö kaikki roskakoriin?</p> </qt>

en: <p>Skip this one or delete all?</p></qt>
fi: <p>Ohitetaanko tämä vai poistetaanko kaikki?</p></qt>

en: &Skip
fi: &Ohita

en: &Trash All
fi: Siirrä kaikki r&oskakoriin

en: &Delete All
fi: Poista k&aikki

en: Do you really want to delete this virtual item (physical files stay untouched)? | Do you really want to delete these %1 virtual items (physical files stay untouched)?
fi[0]: Haluatko varmasti poistaa tämän virtuaalitietueen (fyysinen tiedosto säilyy ennallaan)?
fi[1]: Haluatko varmasti poistaa nämä %1 virtuaalitietuetta (fyysiset tiedostot säilyvät ennallaan)?

en: Could not start %1
fi: Ei voitu käynnistää: %1

en: %1 cannot open %2
fi: %1 ei voi avata kohdetta %2

en: <qt><p>The archive <b>%1.%2</b> already exists. Do you want to overwrite it?</p><p>All data in the previous archive will be lost.</p></qt>
fi: <qt><p>Arkisto <b>%1.%2</b> on jo olemassa. Haluatko varmasti korvata sen?</p><p>Kaikki arkiston aiemmat tiedot menetetään.</p></qt>

en: <qt><p>The archive <b>%1.%2</b> already exists. Do you want to overwrite it?</p><p>Zip will replace identically named entries in the zip archive or add entries for new names.</p></qt>
fi: <qt><p>Arkisto <b>%1.%2</b> on jo olemassa. Haluatko korvata sen?</p> <p>Zip korvaa Zip-arkiston saman nimiset tietueet tai lisää ne uusilla nimillä.</p></qt>

en: Cannot pack files onto a virtual destination.
fi: Tiedostoja ei voi pakata virtuaalikohteeseen.

en: Unpack %1 to:
fi: Pura %1 kohteeseen:

en: Unpack %1 file to: | Unpack %1 files to:
fi[0]: Pura %1 tiedosto kohteeseen:
fi[1]: Pura %1 tiedostoa kohteeseen:

en: Columns
fi: Sarakkeet

en: Automatically Resize Columns
fi: Sovita sarakkeiden koko automaattisesti

[ctx: %1=number of selected items,%2=total number of items, %3=filesize of selected items,%4=filesize in Bytes, %5=filesize of all items in folder,%6=filesize in Bytes]
en: %1 out of %2, %3 (%4) out of %5 (%6)
fi: %1/%2, %3 (%4)/%5 (%6)

[ctx: %1=number of selected items,%2=total number of items, %3=filesize of selected items,%4=filesize of all items in folder]
en: %1 out of %2, %3 out of %4
fi: %1/%2, %3/%4

en: Apply filter to folder&s
fi: Käytä kansioihin &suodatinta

en: Filter Files
fi: Suodata tiedostoja

en: Apply &selection to folders
fi: Käytä kansioihin &valintaa

en: Select Files
fi: Valitse tiedostoja

en: &Detailed View
fi: &Yksityiskohtainen näkymä

en: &Brief View
fi: &Lyhyt näkymä

en: Climb up the folder tree
fi: Nouse ylemmäs kansiopuussa

en: (Broken Link)
fi: (Rikkinäinen linkki)

en: Symbolic Link
fi: Symbolinen linkki

en: %1 (Link)
fi: %1 (linkki)

[ctx: Show the string 'DIR' instead of file size in detailed view (for folders)]
en: DIR
fi: KANSIO

[ctx: File property]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: File property]
en: Ext
fi: Pääte

[ctx: File property]
en: Size
fi: Koko

[ctx: File property]
en: Type
fi: Tyyppi

[ctx: File property]
en: Modified
fi: Muutettu

[ctx: File property]
en: Changed
fi: Muutettu

[ctx: File property]
en: Accessed
fi: Avattu

[ctx: File property]
en: Perms
fi: Oikeudet

[ctx: File property]
en: Owner
fi: Omistaja

[ctx: File property]
en: Group
fi: Ryhmä

en: Size: %1
fi: Koko: %1

[ctx: File property]
en: Type: %1
fi: Tyyppi: %1

[ctx: File property]
en: Modified: %1
fi: Muutettu: %1

[ctx: File property]
en: Changed: %1
fi: Muutettu: %1

[ctx: File property]
en: Last Access: %1
fi: Viimeisin käyttö: %1

[ctx: File property]
en: Permissions: %1
fi: Oikeudet: %1

[ctx: File property]
en: Owner: %1
fi: Omistaja: %1

[ctx: File property]
en: Group: %1
fi: Ryhmä: %1

[ctx: File property; broken symbolic link]
en: Link to: %1 - (broken)
fi: Linkki kohteeseen: %1 – (rikki)

[ctx: File property]
en: Link to: %1
fi: Linkki kohteeseen: %1

en: Tree Panel: a tree view of the local file system
fi: Puupaneeli: puunäkymä paikalliseen tiedostojärjestelmään

en: Preview Panel: display a preview of the current file
fi: Esikatselupaneeli: näytä nykyisen tiedoston esikatselu

en: View Panel: view the current file
fi: Näkymäpaneeli: näytä nykyinen tiedosto

en: Disk Usage Panel: view the usage of a folder
fi: Levynkäyttöpaneeli: näytä kansion tilankäyttö

en: Disk Usage:
fi: Levynkäyttö:

en: Tree:
fi: Puu:

en: Preview:
fi: Esikatselu:

en: View:
fi: Näytä:

en: Preview: %1
fi: Esikatselu: %1

en: View: %1
fi: Näytä: %1

en: Disk Usage: %1
fi: Levynkäyttö: %1

en: Default Zoom
fi: Oletuslähennys

en: &All Files
fi: K&aikki tiedostot

note: i18n( "&Executables" ), SHIFT + Qt::Key_F11, SLOTS, SLOT(execFilter()), actionCollection(), "exec files" );
en: &Custom
fi: &Mukautettu

en: Select &Group...
fi: Valitse &ryhmä…

en: &Select All
fi: V&alitse kaikki

en: &Unselect Group...
fi: Poista r&yhmän valinta

en: U&nselect All
fi: &Poista kaikki valinnat

en: &Invert Selection
fi: &Käännä valinta

en: Restore Selection
fi: Palauta valinta

en: Select Files with the Same Name
fi: Valitse samannimiset tiedostot

en: Select Files with the Same Extension
fi: Valitse samanpäätteiset tiedostot

en: Show View Options Menu
fi: Näytä näkymävalintojen valikko

en: Set Focus to the Panel
fi: Kohdista paneeliin

en: Apply settings to other tabs
fi: Käytä asetuksia muissa välilehdissä

en: Show Previews
fi: Näytä esikatselut

en: Save settings as default
fi: Tallenna asetukset oletuksiksi

en: Select group
fi: Valitse ryhmä

en: Select all files in the current folder
fi: Valitse kaikki nykyisen kansion tiedostot

en: Unselect all
fi: Poista kaikki valinnat

en: Save settings as default for new instances of this view type
fi: Tallenna asetukset tämän näkymätyypin tuleviksi oletuksiksi

en: Open a new tab
fi: Avaa uuteen välilehteen

en: [invalid]
fi: [virheellinen]

en: Krusader::Search
fi: Krusader::Haku

en: Query to clipboard
fi: Kysely leikepöydälle

en: Place search text to clipboard when a found file is opened.
fi: Vie hakuteksti leikepöydälle, kun etsitty tiedosto avataan.

en: Close
fi: Sulje

en: Compare by content
fi: Vertaa sisältöä

en: Text found:
fi: Löydetty teksti:

en: Idle
fi: Jouten

en: &Results
fi: &Tulokset

en: Found %1 match. | Found %1 matches.
fi[0]: Löytyi %1 osuma.
fi[1]: Löytyi %1 osumaa.

en: Since you chose to also search in archives, note the following limitations:
    You cannot search for text (grep) while doing a search that includes archives.
fi: Koska valitsit etsiä myös arkistoista, huomaa seuraavat rajoitukset:
    Et voi etsiä (grep) tekstiä, kun haku sisältää arkistoja.

en: Found 0 matches.
fi: Löytyi 0 osumaa.

en: Finished searching.
fi: Haku valmis.

en: Krusader Search
fi: Krusader-haku

en: Search results for "%1" in %2
fi: Tulokset haulle ”%1” kansioista ”%2”

en: Search results for "%1" containing "%2" in %3
fi: Tulokset haulle ”%1” sisällöllä ”%2” kansioista ”%3”

en: Here you can name the file collection
fi: Tässä voit antaa tiedostokokoelmalle nimen

en: Query name
fi: Kyselyn nimi

en: Krusader::Combining...
fi: Krusader::Yhdistäminen…

en: Combining the file %1...
fi: Yhdistetään tiedostoa %1…

en: The CRC information file (%1) is missing.
    Validity checking is impossible without it. Continue combining?
fi: CRC-tietojen tiedosto (%1) puuttuu.
    Kelvollisuuden tarkistus on mahdotonta ilman sitä. Jatketaanko yhdistämistä?

en: Error at reading the CRC file (%1).
fi: Virhe luettaessa CRC-tiedostoa (%1).

en: Not a valid CRC file.
fi: Ei kelvollinen CRC-tiedosto.

en: 
    Validity checking is impossible without a good CRC file. Continue combining?
fi: 
    Kelvollisuuden tarkistus ei ole mahdollista ilman kelvollista CRC-tiedostoa. Jatketaanko yhdistämistä?

en: File Already Exists
fi: Tiedosto on jo olemassa

en: Cannot open the first split file of %1.
fi: Tiedoston %1 ensimmäistä osatiedostoa ei voitu avata.

en: Incorrect filesize, the file might have been corrupted.
fi: Virheellinen tiedostokoko: tiedosto voi olla vioittunut.

en: Incorrect CRC checksum, the file might have been corrupted.
fi: Virheellinen CRC-tarkistussumma: tiedosto voi olla vioittunut.

en: Krusader::Splitting...
fi: Krusader::Jaetaan osiin…

en: Splitting the file %1...
fi: Jaetaan tiedostoa %1…

en: Cannot split a folder.
fi: Kansiota ei voi jakaa osiin.

en: Error reading file %1: %2
fi: Virhe luettaessa tiedostoa %1: %2

en: Error writing file %1: %2
fi: Virhe kirjoitettaessa tiedostoon %1: %2

en: 1.44 MB (3.5")
fi: 1,44 Mt (3,5" levyke)

en: 1.2 MB (5.25")
fi: 1,2 Mt (5,25" levyke)

en: 720 kB (3.5")
fi: 720 kt (3,5" levyke)

en: 360 kB (5.25")
fi: 360 kt (5,25" levyke)

en: 100 MB (ZIP)
fi: 100 Mt (Zip-levyke)

en: 250 MB (ZIP)
fi: 250 Mt (Zip-levyke)

en: 650 MB (CD-R)
fi: 650 Mt (CD-R)

en: 700 MB (CD-R)
fi: 700 Mt (CD-R)

en: Split the file %1 to folder:
fi: Jaa tiedosto %1 osiinsa kansioon:

en: User Defined
fi: Käyttäjän määrittämä

en: Max file size:
fi: Tiedoston enimmäiskoko:

en: kByte
fi: kt

en: MByte
fi: Mt

en: GByte
fi: Gt

en: Overwrite files without confirmation
fi: Korvaa tiedostot kyselemättä

en: &Split
fi: &Jaa osiin

en: Krusader::Splitter
fi: Krusader::Osittaja

en: The folder path URL is malformed.
fi: Kansion sijaintiosoite on virheellinen.

en: Krusader::Feed to listbox
fi: Krusader::Syötä luettelokenttään

en: No elements to feed.
fi: Ei syötettäviä elementtejä.

en: Synchronize results
fi: Synkronoi tulokset

en: Side to feed:
fi: Syötettävä puoli:

en: Left
fi: Vasen

en: Right
fi: Oikea

en: Both
fi: Kumpikin

en: Selected files only
fi: Vain valitut tiedostot

en: Cannot open %1.
fi: Ei voi avata: %1.

en: Krusader::Synchronize
fi: Krusader::Synkronoi

en: Right to left: Copy 1 file | Right to left: Copy %1 files
fi[0]: Oikealta vasemmalle: Kopioi 1 tiedosto
fi[1]: Oikealta vasemmalle: Kopioi %1 tiedostoa

en: (1 byte) | (%1 bytes)
fi[0]: (1 tavu)
fi[1]: (%1 tavua)

en: 	Ready: %2/1 file, %3/%4 | 	Ready: %2/%1 files, %3/%4
fi[0]: 	Valmis: %2/1 tiedosto, %3/%4
fi[1]: 	Valmis: %2/%1 tiedostoa, %3/%4

en: Left to right: Copy 1 file | Left to right: Copy %1 files
fi[0]: Vasemmalta oikealle: Kopioi 1 tiedosto
fi[1]: Vasemmalta oikealle: Kopioi %1 tiedostoa

en: Left: Delete 1 file | Left: Delete %1 files
fi[0]: Vasen: Poista 1 tiedosto
fi[1]: Vasen: Poista %1 tiedostoa

en: Confirm overwrites
fi: Vahvista korvaamiset

en: &Start
fi: &Käynnistä

en: &Pause
fi: &Tauko

en: &Close
fi: &Sulje

en: Pause
fi: Tauko

en: Resume
fi: Jatka

en: Number of files: %1
fi: Tiedostojen määrä: %1

en: Number of compared folders: %1
fi: Vertailtujen kansioiden määrä: %1

en: Error at copying file %1 to %2.
fi: Virhe kopioitaessa tiedostoa %1 kansioon %2.

en: Error at deleting file %1.
fi: Virhe poistettaessa tiedostoa %1.

en: Krusader::Synchronizer
fi: Krusader::Synkronointi

en: Feeding the URLs to KGet
fi: Syötetään verkko-osoitteita KGetiin

en: Krusader::Synchronize Folders
fi: Krusader::Kansioiden synkronointi

en: Folder Comparison
fi: Kansioiden vertailu

en: File &Filter:
fi: Tiedostos&uodatin:

en: The left base folder used during the synchronization process.
fi: Synkronoitaessa käytettävä vasemmanpuoleinen pohjakansio.

en: The right base folder used during the synchronization process.
fi: Synkronoitaessa käytettävä oikeanpuoleinen pohjakansio.

en: Recurse subfolders
fi: Myös alikansiot

en: Compare not only the base folders but their subfolders as well.
fi: Vertaa paitsi pohjakansioita myös niiden alikansioita.

en: Follow symlinks
fi: Seuraa symbolisia linkkejä

en: Follow symbolic links during the compare process.
fi: Seuraa symbolisia linkkejä vertailtaessa.

en: Compare duplicated files with same size by content.
fi: Vertaa samankokoisten kaksoiskappaletiedostojen sisältöä.

en: Ignore Date
fi: Ohita päiväys

en: <p>Ignore date information during the compare process.</p><p><b>Note</b>: useful if the files are located on network filesystems or in archives.</p>
fi: <p>Ohita päiväystiedot vertailtaessa.</p> <p><b>Huomaa:</b> hyödyllinen, jos tiedostot sijaitsevat verkossa tai arkistotiedostoissa.</p>

en: Asymmetric
fi: Epäsymmetrinen

en: <p><b>Asymmetric mode</b></p><p>The left side is the destination, the right is the source folder. Files existing only in the left folder will be deleted, the other differing ones will be copied from right to left.</p><p><b>Note</b>: useful when updating a folder from a file server.</p>
fi: <p><b>Epäsymmetrinen tila</b></p><p>Vasen puoli on kohde- ja oikea puoli lähdekansio. Vain vasemmassa kansiossa olevat tiedostot poistetaan, eroavat kopioidaan oikealta vasemmalle.</p><p><b>Huom!</b> tästä voi olla apua päivitettäessä kansiota tiedostopalvelimelta.</p>

en: Ignore Case
fi: Ohita kirjainkoko

en: <p>Case insensitive filename compare.</p><p><b>Note</b>: useful when synchronizing Windows filesystems.</p>
fi: <p>Tiedostonimien vertailu, joka ei erottele pien- ja suuraakkosia.</p><p><b>Huomio</b>: kätevä synkronoitaessa Windows-tiedostojärjestelmiä.</p>

en: S&how options
fi: Näytä &asetukset

en: Show files marked to <i>Copy from left to right</i>.
fi: Näytä tiedostot, joille on merkitty <i>Kopioi vasemmalta oikealle</i>.

en: Show files considered to be identical.
fi: Näytä identtisiksi katsotut tiedostot.

en: Show excluded files.
fi: Näytä pois suljetut tiedostot.

en: Show files marked to <i>Copy from right to left</i>.
fi: Näytä tiedostot, joille on merkitty <i>Kopioi oikealta vasemmalle</i>.

en: Show files marked to delete.
fi: Näytä poistettaviksi merkityt tiedostot.

en: Show files that exist on both sides.
fi: Näytä kummaltakin puolelta löytyvät tiedostot

en: Duplicates
fi: Kaksoiskappaleet

en: Show files that exist on one side only.
fi: Näytä vain toiselta puolen löytyvät tiedostot.

en: Singles
fi: Yksittäiskappaleet

en: The compare results of the synchronizer (Ctrl+M).
fi: Synkronoinnin vertailutulokset (Ctrl-M).

[ctx: @title:column file name]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: @title:column]
en: Size
fi: Koko

[ctx: @title:column]
en: Date
fi: Päiväys

en: &Synchronizer
fi: Synkronoin&ti

en: &Options
fi: &Asetukset

en: Parallel threads:
fi: Rinnakkaissäikeet:

en: Equality threshold:
fi: Samanikäisyysraja:

en: sec
fi: s

en: hour
fi: tunti

en: day
fi: päivä

en: Time shift (right-left):
fi: Ajansiirto (oikea–vasen):

en: Ignore hidden files
fi: Ohita piilotiedostot

en: Profile manager (Ctrl+P).
fi: Profiilien hallinta (Ctrl-P).

en: Swap sides (Ctrl+S).
fi: Vaihda puolia (Ctrl-S)

en: Compare
fi: Vertaa

en: Quiet
fi: Hiljainen

en: Scroll Results
fi: Vieritä tuloksia

en: Synchronize
fi: Synkronoi

en: Selected files from targ&et folder:
fi: &Kohdekansion valitut tiedostot:

en: Selected files from sou&rce folder:
fi: &Lähdekansion valitut tiedostot:

en: Selected files from &left folder:
fi: &Vasemmanpuoleisen kansion valitut tiedostot:

en: Selected files from &right folder:
fi: &Oikeanpuoleisen kansion valitut tiedostot:

en: Targ&et folder:
fi: &Kohdekansio:

en: Sou&rce folder:
fi: &Lähdekansio:

en: &Left folder:
fi: &Vasemmanpuoleinen kansio:

en: &Right folder:
fi: &Oikeanpuoleinen kansio:

en: URL must be the descendant of either the left or the right base URL.
fi: Verkko-osoitteen on perustuttava joko vasemman- tai oikeanpuoleiseen osoitteeseen.

en: Synchronize Folders
fi: Synkronoi kansiot

en: E&xclude
fi: &Sulje pois

en: Restore ori&ginal operation
fi: P&alauta alkuperäinen toiminto

en: Re&verse direction
fi: &Käänteissuunta

en: Copy from &right to left
fi: Kopioi &oikealta vasemmalle

en: Copy from &left to right
fi: Kopioi &vasemmalta oikealle

en: &Delete (left single)
fi: &Poista (vasen yksittäinen)

en: V&iew left file
fi: &Näytä vasemmanpuoleinen tiedosto

en: Vi&ew right file
fi: N&äytä oikeanpuoleinen tiedosto

en: &Compare Files
fi: &Vertaa tiedostoja

en: C&opy selected to clipboard (left)
fi: K&opioi valitut leikepöydälle (vasen)

en: Co&py selected to clipboard (right)
fi: &Kopioi valitut leikepöydälle (oikea)

en: &Select items
fi: &Valitse kohteita

en: Deselec&t items
fi: P&oista kohteiden valinta

en: I&nvert selection
fi: &Käännä valinta

en: Synchronize with &KGet
fi: Synkronoi K&Getillä

en: Select items
fi: Valitse kohteita

en: Deselect items
fi: Poista kohteiden valinta

en: The target folder must not be empty.
fi: Kohdekansio ei voi olla tyhjä.

en: The source folder must not be empty.
fi: Lähdekansio ei voi olla tyhjä.

en: Synchronizer has nothing to do.
fi: Synkronoinnilla ei ole mitään tehtävää.

en: The synchronizer window contains data from a previous compare. If you exit, this data will be lost. Do you really want to exit?
fi: Synkronointi-ikkuna sisältää edellisen vertailun tietoja. Jos lopetat, tiedot menetetään. Haluatko varmasti lopettaa?

en: I/O error while comparing file %1 with %2.
fi: I/O-virhe verrattaessa tiedostoja %1 ja %2.

en: Comparing file %1 (%2)...
fi: Verrataan tiedostoa %1 (%2)…

en: New Tab
fi: Uusi välilehti

en: Duplicate Current Tab
fi: Monista nykyinen välilehti

en: Move Current Tab to Other Side
fi: Siirrä nykyinen välilehti toiselle puolen

en: Move Current Tab to the Left
fi: Siirrä nykyinen välilehti vasemmalle

en: Move Current Tab to the Right
fi: Siirrä nykyinen välilehti oikealle

en: Close Current Tab
fi: Sulje nykyinen välilehti

en: Undo Close Tab
fi: Kumoa välilehden sulkeminen

en: Next Tab
fi: Seuraava välilehti

en: Previous Tab
fi: Edellinen välilehti

en: Close Inactive Tabs
fi: Sulje passiiviset välilehdet

en: Close Duplicated Tabs
fi: Sulje kopiovälilehdet

en: Lock Tab
fi: Lukitse välilehti

en: Pin Tab
fi: Kiinnitä välilehti

en: Unlock Tab
fi: Poista välilehden lukitus

en: Unpin Tab
fi: Poista välilehden kiinnitys

en: Needed panel specification missing in expander %1
fi: Tarvittu paneelimääritys puuttuu laajentimesta %1

en: Expander: Bad argument to %1: %2 is not valid item specifier
fi: Laajennin: virheellinen parametri %1-komennolle: %2 ei ole kelvollinen kohteen määritys

en: Panel's Path...
fi: Paneelin sijainti…

en: Automatically escape spaces
fi: Lainaa välilyönnit automaattisesti

en: Number of...
fi: Lukumäärä…

en: Count:
fi: Lukumäärä:

en: Expander: Bad argument to Count: %1 is not valid item specifier
fi: Laajennin: virheellinen parametri Count-komennolle: %1 ei ole kelvollinen kohteen määritys

en: Filter Mask (*.h, *.cpp, etc.)
fi: Suodatinpeite (*.h, *.cpp jne.)

en: Current File (!= Selected File)...
fi: Nykyinen tiedosto (!= valittu tiedosto)…

en: Omit the current path (optional)
fi: Ohita nykyinen sijainti (valinnainen)

en: Item List of...
fi: Luettelo kohteista…

en: Which items:
fi: Mitkä kohteet:

en: Separator between the items (optional):
fi: Kohteiden välinen erotin (valinnainen)::

en: Mask (optional, all but 'Selected'):
fi: Peite (valinnainen, kaikki paitsi ”Valitut”):

en: Filename of an Item List...
fi: Tietueluettelon tiedostonimi…

en: Separator between the items (optional)
fi: Kohteiden välinen erotin (valinnainen):

en: Expander: temporary file could not be opened (%1)
fi: Laajennin: väliaikaistiedostoa ei voitu avata (%1)

en: Manipulate the Selection...
fi: Muuta valintaa…

en: Selection mask:
fi: Valintapeite:

en: Manipulate in which way:
fi: Muuta miten:

en: Jump to a Location...
fi: Siirry sijaintiin…

en: Choose a path:
fi: Valitse sijainti:

en: Open location in a new tab
fi: Avaa sijainti uuteen välilehteen

en: Expander: at least 1 parameter is required for Goto.
fi: Laajennin: Goto vaatii vähintään yhden parametrin.

en: Ask Parameter from User...
fi: Kysy parametria käyttäjältä…

en: Question:
fi: Kysymys:

en: Preset (optional):
fi: Esiasetus (valinnainen):

en: Caption (optional):
fi: Selite (valinnainen):

en: Expander: at least 1 parameter is required for Ask.
fi: Laajennin: Ask vaatii vähintään yhden parametrin.

en: User Action
fi: Käyttäjän toiminto

en: Copy to Clipboard...
fi: Kopioi leikepöydälle…

en: What to copy:
fi: Mitä kopioidaan:

en: Append to current clipboard content with this separator (optional):
fi: Täydennä leikepöydän nykyistä sisältöä tällä erottimella (valinnainen):

en: Expander: at least 1 parameter is required for Clipboard.
fi: Laajennin: Clipboard vaatii vähintään yhden parametrin.

en: Expander: %Each% may not be in the second argument of %Clipboard%
fi: Laajennin: %Each% ei voi olla %Clipboard%-komennon toinen parametri

en: Copy a File/Folder...
fi: Kopioi tiedosto tai kansio…

en: Where to copy:
fi: Minne kopioidaan:

en: Expander: at least 2 parameter is required for Copy.
fi: Laajennin: Copy vaatii vähintään kaksi parametria.

en: Expander: %Each% may not be in the second argument of %Copy%
fi: Laajennin: %Each% ei voi olla %Copy%-komennon toinen parametri

en: Expander: invalid URLs in %_Copy("src", "dest")%
fi: Laajennin: virheellisiä verkko-osoitteita komennossa %_Copy("lähde", "kohde")%

en: Move/Rename a File/Folder...
fi: Siirrä tiedosto tai kansio tai muuta sen nimeä…

en: What to move/rename:
fi: Mitä siirretään/nimeä muutetaan:

en: New target/name:
fi: Uusi kohde tai nimi:

en: Expander: at least 2 parameter is required for Move.
fi: Laajennin: Move vaatii vähintään kaksi parametria.

en: %Each% may not be in the second argument of %Move%
fi: %Each% ei voi olla %Move%-komennon toinen parametri

en: Expander: invalid URLs in %_Move("src", "dest")%
fi: Laajennin: virheellisiä verkko-osoitteita kohteessa %_Move("lähde", "kohde")%

en: Load a Synchronizer Profile...
fi: Lataa synkronointiprofiili…

en: Choose a profile:
fi: Valitse profiili:

en: Expander: no profile specified for %_Sync(profile)%
fi: Laajennin: profiilia ei määritetty kohteelle %_Sync(profiili)%

en: Load a Searchmodule Profile...
fi: Lataa hakumoduulin profiili…

en: Expander: no profile specified for %_NewSearch(profile)%
fi: Laajennin: profiilia ei määritetty kohteeelle %_NewSearch(profiili)%

en: Load a Panel Profile...
fi: Lataa paneelin profiili…

en: Expander: no profile specified for %_Profile(profile)%; abort...
fi: Laajennin: profiilia ei määritetty kohteelle %_Profile(profiili)%, keskeytetään…

en: Separate Program Call for Each...
fi: Erota kunkin ohjelman kutsu…

en: Set Sorting for This Panel...
fi: Aseta tämän paneelin lajittelu…

en: Choose a column:
fi: Valitse sarake:

en: Choose a sort sequence:
fi: Valitse lajittelujärjestys:

en: Expander: no column specified for %_ColSort(column)%
fi: Laajennin: saraketta ei määritetty kohteelle %_ColSort(sarake)%

en: Expander: unknown column specified for %_ColSort(%1)%
fi: Laajennin: tuntematon sarake määritetty kohteelle %_ColSort(%1)%

en: Set Relation Between the Panels...
fi: Aseta paneelien välinen suhde…

en: Set the new size in percent:
fi: Aseta uusi koko prosentteina:

en: Expander: Value %1 out of range for %_PanelSize(percent)%. The first parameter has to be >0 and <100
fi: Laajennin: Arvo %1 ei sovi arvoväliin kohteella %_PanelSize(prosenttiarvo)%. Ensimmäisen parametrin on oltava > 0 ja < 100.

en: View File with Krusader's Internal Viewer...
fi: Näytä tiedosto Krusaderin sisäisessä katselimessa…

en: Which file to view (normally '%aCurrent%'):
fi: Mikä tiedosto näytetään (yleensä ”%aCurrent%”):

en: Choose a view mode:
fi: Valitse näyttötila:

note: i18n("Choose a window-mode"), "__choose:tab;window;panel", false ) ); TODO: window-mode 'panel' should open the file in the third-hand viewer
en: Choose a window mode:
fi: Valitse ikkunatila:

en: Expander: no file to view in %_View(filename)%
fi: Laajennin: ei katseltavaa tiedostoa kohteessa %_View(tiedostonimi)%

en: %Each% is not allowed in parameter to %1
fi: %Each% ei ole sallittu parametri kohteelle %1

en: Expander: Bad panel specifier %1 in placeholder %2
fi: Laajennin: Virheellinen paneelimääritys %1 paikanvarauksessa %2

en: Error: unterminated % in Expander
fi: Virhe: päättämätön % laajentimessa

en: Error: unrecognized %%%1%2%% in Expander
fi: Virhe: tunnistamaton %%%1%2%% laajentimessa

en: Error: missing ')' in Expander
fi: Virhe: Laajentimesta puuttuu ”)”

en: Standard Output (stdout)
fi: Vakiotulostevirta (stdout)

en: Standard Error (stderr)
fi: Vakiovirhevirta (stderr)

en: Output
fi: Tuloste

en: Use font with fixed width
fi: Käytä tasavälistä fonttia

en: Kill
fi: Tapa

en: Kill the running process
fi: Tapa käynnissä oleva prosessi

en: *.txt|Text files
    *|All files
fi: *.txt|Tekstitiedostot
    *|Kaikki tiedostot

en: This file already exists.
    Do you want to overwrite it or append the output?
fi: Tämä tiedosto on jo olemassa.
    Haluatko korvata sen vai täydentää tulostetta?

en: Overwrite or append?
fi: Korvataanko vai täydennetäänkö?

en: Append
fi: Täydennä

en: Export failed
fi: Vienti epäonnistui.

en: Cannot run user action, %1 not found or not executable. Please verify that kde-cli-tools are installed.
fi: Käyttäjän toimintoa ei voi suorittaa: tiedostoa %1 ei löydy tai se ei ole suoritettava. Varmista, että kde-cli-tools on asennettu.

en: Embedded terminal emulator does not work, using output collection instead.
fi: Sisäinen pääte-emulaattori ei toimi: käytetään sen sijaan tuloksen kaappausta.

en: Confirm Execution
fi: Vahvista suoritus

en: Command being executed:
fi: Suoritettava komento:

en: The file %1 does not contain valid UserActions.
fi: Tiedosto %1 ei sisällä kelvollisia käyttäjän toimintoja.

en: UserActions - cannot read from file
fi: Käyttäjän toiminnot – tiedostosta lukeminen epäonnistui

en: The actionfile's root element is not called %1, using %2
fi: Toimintotiedoston juurielementin nimi ei ole %1, käytetään nimeä %2

en: Unable to open actions file %1
fi: Ei voi avata toimintotiedostoa %1

en: Action without name detected. This action will not be imported.
    This is an error in the file, you may want to correct it.
fi: Havaittu nimetön toiminto. Tätä toimintoa ei tuoda.
    Tämä on tiedoston virhe: saatat haluta korjata sen.

en: UserActions - invalid action
fi: Käyttäjän toiminnot – virheellinen toiminto

en: Equal panel-size
fi: Yhtäläinen paneelikoko

en: Sets the ratio between the two panels to 50/50
fi: Aseta kahden paneelin väliseksi suhteeksi 50/50

en: Samples
fi: Esimerkit

en: Edit as root
fi: Muokkaa pääkäyttäjänä

en: Edit a file as root
fi: Muokkaa tiedostoa pääkäyttäjänä

en: Edit a file with root permissions
fi: Muokkaa tiedostoa pääkäyttäjänä

en: Mount a new filesystem
fi: Liitä uusi tiedostojärjestelmä

en: Enqueue in Amarok
fi: Vie Amarokin jonoon

en: Append selected item(s) to Amarok playlist
fi: Lisää valitut tietueet Amarokin soittolistalle

en: Sort by Name
fi: Lajittele nimen mukaan

en: Sorts the active panel by Name
fi: Lajittelee aktiivisen paneelin nimen mukaan

en: Sort by Extension
fi: Lajittele päätteen mukaan

en: Sorts the active panel by Extension
fi: Lajittelee aktiivisen paneelin päätteen mukaan

en: Sort by Size
fi: Lajittele koon mukaan

en: Sorts the active panel by Size
fi: Lajittelee aktiivisen paneelin tiedoston koon mukaan

en: Sort by Modified
fi: Lajittele muokkausajan mukaan

en: Sorts the active panel by Modified
fi: Lajittelee aktiivisen paneelin muokkausajan mukaan

en: Backup current
fi: Varmuuskopioi nykyinen

en: Backup current file in current folder
fi: Varmuuskopioi nykyinen tiedosto nykyiseen kansioon

en: System
fi: Järjestelmä

en: Backs current file up in current folder and asks the user for a new filename. By default ".old" is appended to the original filename.
fi: Varmuuskopioi nykyisen tiedoston nykyiseen kansioon ja kysyy käyttäjältä uuden tiedostonimen. Oletuksena alkuperäiseen nimeen lisätään ”.old”.

en: krarc: write support is disabled.
    You can enable it on the 'Archives' page in Konfigurator.
fi: krarc: kirjoitustuki on poistettu käytöstä.
    Voit ottaa sen käyttöön asetusten Arkistot-sivulta.

en: Creating folders is not supported with %1 archives
fi: Kansioiden luomista %1-arkistoihin ei tueta

en: Creating %1...
fi: Luodaan %1…

en: Writing to %1 archives is not supported
fi: Kirjoittamista %1-arkistoihin ei tueta

en: Packing %1...
fi: Pakataan %1…

en: Retrieving data from %1 archives is not supported
fi: Tietojen purkua %1-arkistoista ei tueta

en: Unpacking %1...
fi: Puretaan %1…

en: An error has happened, related to the external program '%1'. The error message is: '%2'.
fi: Ulkoiseen ohjelmaan ”%1” liittyen tapahtui virhe. Virheilmoitus oli: ”%2”.

en: Deleting files from %1 archives is not supported
fi: Tiedostojen poistamista %1-arkistoista ei tueta

en: Accessing files is not supported with %1 archives
fi: %1-arkistojen tiedostoihin pääsyä ei tueta

en: Listing folders is not supported for %1 archives
fi: %1-arkistojen kansioiden luettelemista ei tueta

en: 
    Make sure that the %1 binary is installed properly on your system.
fi: 
    Varmista, että %1-ohjelmatiedosto on asennettu järjestelmääsi oikein.

en: Krarc Password Dialog
fi: Krarcin salasanaikkuna

en: Accessing the file requires a password.
fi: Tiedostoon pääsy vaatii salasanan.
