krusader - en to sv translation catalogue (1645 entries)

en: ActionMan - Manage Your Useractions
sv: Actionman - Hanterar dina användaråtgärder

en: New protocol
sv: Nytt protokoll

en: Set a protocol:
sv: Ange ett protokoll:

en: Edit Protocol
sv: Redigera protokoll

en: Set another protocol:
sv: Ange ett annat protokoll:

en: Edit Path
sv: Redigera sökväg

en: Set another path:
sv: Ange en annan sökväg:

en: New MIME Type
sv: Ny Mime-typ

en: Set a MIME type:
sv: Ange Mime-typ:

en: Edit MIME Type
sv: Redigera Mime-typ

en: Set another MIME type:
sv: Ange en annan Mime-typ:

en: New File Name
sv: Nytt filnamn

en: Set a file name:
sv: Ange ett filnamn:

en: Edit File Name
sv: Redigera filnamn

en: Set another file name:
sv: Ange ett annat filnamn:

en: Please set a unique name for the useraction
sv: Ange ett unikt namn för användaråtgärden

en: Please set a title for the menu entry
sv: Välj en titel för menyposten

en: Command line is empty
sv: Kommandoraden är tom

en: There already is an action with this name.
    If you do not have such a useraction the name is used by Krusader for an internal action.
sv: Det finns redan en åtgärd med detta namn
    Om du inte har en sådan användaråtgärd, är namnet använt av Krusader för en intern åtgärd

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ActionProperty)
en: Action Property
sv: Åtgärdsegenskap

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabBasic)
en: Basic Properties
sv: Grundegenskaper

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, LabelDescription) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KTextEdit, textDescription)
en: A detailed description of the <b>Useraction</b>. It is only displayed in the <i>Konfigurator</i> and via <code>Shift+F1</code>.
sv: En detaljerad beskrivning av <b>användaråtgärden</b>. Den visas bara i <i>Konfigurator</i> och via <code>Skift-F1</code>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelDescription)
en: Description:
sv: Beskrivning:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, bgAccept)
en: Command Accepts
sv: Kommandot accepterar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioLocal)
en: Substitute the <b>Placeholders</b> with local filenames.
sv: Ersätt <b>platsmarkörer</b> med lokala filnamn.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioLocal)
en: &Local files only (no URLs)
sv: Bara &lokala filer (inga webbadresser)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioUrl)
en: Substitute the <b>Placeholders</b> with valid URLs.
sv: Ersätt <b>platsmarkörerna</b> med giltiga webbadresser.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioUrl)
en: URLs (re&mote and local)
sv: Webbadresser (&fjärradresser och lokala adresser)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leTitle) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, LabelTitle)
en: The title displayed in the <b>Usermenu</b>.
sv: Titeln som visas i <b>användarmenyn</b>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelTitle)
en: Title:
sv: Titel:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leDistinctName)
en: Unique name of the <b>Useraction</b>. It is only used in the <i>Konfigurator</i> and does not appear in any other menu.<p><b>Note</b>: the <i>Title</i> shown in the <b>Usermenu</b> can be set below.
sv: Unikt namn på <b>användaråtgärd</b>. Det används bara i <i>Konfigurator</i>, och visas inte i någon annan meny.<p><b>Observera</b>: <i>Titel</i> som visas i <b>Användarmeny</b> kan ställas in nedan.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cbCategory) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, LabelCategory)
en: <b>Useractions</b> can be grouped in categories for better distinction. Choose a existing <i>Category</i> or create a new one by entering a name.
sv: <b>Användaråtgärder</b> kan grupperas i kategorier för att bättre skiljas åt. Välj en befintlig <i>kategori</i> eller skapa en ny genom att ange ett namn.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIconButton, ButtonIcon)
en: Each <b>Useraction</b> can have its own icon. It will appear in front of the title in the <b>Usermenu</b>.
sv: Varje <b>användaråtgärd</b> kan ha sin egen ikon. Den visas framför titeln i <b>användarmenyn</b>.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, LabelDistinctName)
en: <p>Unique name of the <b>Useraction</b>. It is only used in the <i>Konfigurator</i> and does not appear in any other menu.</p><p><b>Note</b>: The <i>Title</i> shown in the <b>Usermenu</b> can be set below.</p>
sv: <p>Unikt namn på <b>användaråtgärd</b>. Det används bara i <i>Konfigurator</i> och visas inte i någon annan meny.</p><p><b>Observera</b>: <i>Titel</i> som visas i <b>Användarmeny</b> kan ställas in nedan.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelDistinctName)
en: Identifier:
sv: Identifierare:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, LabelCommandline)
en: <p>The <i>Command</i> defines the command that will be executed when the <b>Useraction</b> is used. It can be a simple shell command or a complex sequence of multiple commands with <b>Placeholders</b>.</p><p>Examples:</p><ul><li><code>eject /mnt/cdrom</code></li><li><code>amarok --append %aList("Selected")%</code></li></ul>
    <p>Please consult the handbook to learn more about the syntax.</p>
sv: <p><i>Kommando</i> definierar kommandot som kommer att köras när <b>användaråtgärden</b> används. Det kan vara ett enkelt skalkommando, eller en komplex följd av flera kommandon med <b>platsmarkörer</b>.</p><p>Exempel:</p><ul><li><code>eject /mnt/cdrom</code></li><li><code>amarok --append %aList("Selected")%</code></li></ul>
    <p>Titta gärna i handboken för att få lära dig mer om syntaxen.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelCommandline)
en: Command:
sv: Kommando:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leTooltip) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, LabelTooltip)
en: The <i>Tooltip</i> is shown when the mouse cursor is hold over an entry of the <b>Useraction Toolbar</b>.
sv: <i>Verktygstips</i> visas när muspekaren hålls över en post i <b>Verktygsraden för användaråtgärder</b>.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leStartpath) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, LabelStartpath)
en: The <i>Workdir</i> defines in which folder the <i>Command</i> will be executed.
sv: <i>Arbetskatalog</i> definierar i vilken katalog <i>Kommando</i> kommer att köras.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelTooltip)
en: Tooltip:
sv: Verktygstips:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leCommandline)
en: The <i>Command</i> defines the command that will be executed when the <b>Useraction</b> is used. It can be a simple shell command or a complex sequence of multiple commands with <b>Placeholders</b>.<p>
    Examples:<ul><li><code>eject /mnt/cdrom</code></li><li><code>amarok --append %aList("Selected")%</code></li></ul>
    Please consult the handbook to learn more about the syntax.
sv: <i>Kommando</i> definierar kommandot som kommer att köras när <b>användaråtgärden</b> används. Det kan vara ett enkelt skalkommando, eller en komplex följd av flera kommandon med <b>platsmarkörer</b>.<p>
    Exempel: <ul><li><code>eject /mnt/cdrom</code></li><li><code>amarok --append %aList("Selected")%</code></li></ul>
    Titta gärna i handboken för att få lära dig mer om syntaxen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelCategory)
en: Category:
sv: Kategori:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, ButtonAddPlaceholder)
en: Add <b>Placeholders</b> for the selected files in the panel.
sv: Lägg till <b>platsmarkörer</b> för de valda filerna i panelen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonAddPlaceholder)
en: &Add
sv: &Lägg till

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelStartpath)
en: Workdir:
sv: Arbetskatalog:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelShortcut)
en: Default shortcut:
sv: Standardgenväg:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KKeySequenceWidget, KeyButtonShortcut)
en: Set a default keyboard shortcut.
sv: Ställ in en standardlayout för tangentbordet.

[ctx: No shortcut]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KKeySequenceWidget, KeyButtonShortcut)
en: None
sv: Ingen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkEnabled)
en: If checked, the action is shown in the Useractions menus.
sv: Om markerad, visas åtgärden i menyn Användaråtgärder.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkEnabled)
en: Enabled
sv: Aktiverad

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, bgExecType)
en: Execution Mode
sv: Körningsläge

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioCollectOutput)
en: Collect the output of the executed program.
sv: Samla utdata från programmet som körs.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioCollectOutput)
en: Collect output
sv: Samla utdata

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkSeparateStdError)
en: Separate standard out and standard error in the output collection.
sv: Skilj standardutmatning och standardfelutmatning i utdatasamlingen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSeparateStdError)
en: Separate standard error
sv: Skild standardfelutmatning

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioTerminal)
en: Run the command in a terminal.
sv: Kör kommandot i en terminal.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioTerminal)
en: Run in terminal
sv: Kör i terminal

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioTE)
en: Run the command in the embedded terminal emulator.
sv: Kör kommandot i den inbäddade terminalemulatorn.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioTE)
en: Run in the embedded terminal emulator
sv: Kör i inbäddad terminalemulator

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAdv)
en: Advanced Properties
sv: Avancerade egenskaper

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbShowonly)
en: The Useraction is only available for
sv: Användaråtgärden är bara tillgänglig för

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabProt)
en: Protocol
sv: Protokoll

[ctx: New protocol]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonNewProtocol)
en: &New...
sv: &Nytt...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonEditProtocol) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonEditPath) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonEditMime) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonEditFile)
en: Chan&ge...
sv: Än&dra...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonRemoveProtocol) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonRemovePath) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonRemoveMime) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonRemoveFile)
en: De&lete
sv: &Ta bort

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KrListWidget, lbShowonlyProtocol) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KrListWidget, lbShowonlyPath) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KrListWidget, lbShowonlyMime)
en: Show the <b>Useraction</b> only for the values defined here.
sv: Visa bara <b>användaråtgärden</b> för värden definierade här.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabPath)
en: Path
sv: Sökväg

[ctx: New path]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonAddPath)
en: &New...
sv: &Ny...

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabMime)
en: MIME Type
sv: Mime-typ

[ctx: New MIME]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonAddMime)
en: &New...
sv: &Ny...

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabFile)
en: File Name
sv: Filnamn

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KrListWidget, lbShowonlyFile)
en: Show the <b>Useraction</b> only for the file names defined here. The wildcards '<code>?</code>' and '<code>*</code>' can be used.
sv: Visar bara <b>Användaråtgärden</b> för filnamn definierade här. Jokertecknen '<code>?</code>' och '<code>*</code>' kan användas.

[ctx: New file]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ButtonNewFile)
en: &New...
sv: &Ny...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkConfirmExecution)
en: Allows one to tweak the <i>Command</i> before it is executed.
sv: Gör det möjligt att justera <i>kommandot</i> innan det körs.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkConfirmExecution)
en: Confirm each program call separately
sv: Bekräfta varje programanrop separat.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkDifferentUser) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leDifferentUser)
en: Execute the <i>Command</i> under a different user ID.
sv: Kör <i>Kommando</i> med en annan användaridentitet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDifferentUser)
en: Run as different user:
sv: Kör som annan användare:

en: Active panel
sv: Aktiv panel

en: Other panel
sv: Annan panel

en: Left panel
sv: Vänster panel

en: Right panel
sv: Höger panel

en: Panel independent
sv: Oberoende av panel

en: Choose executable...
sv: Välj körbar fil...

en: User Action Parameter Dialog
sv: Parameterdialogruta för användaråtgärder

en: This placeholder allows some parameter:
sv: Denna platsmarkör tillåter några parametrar:

en: Title
sv: Titel

en: *.xml|XML files
    *|All files
sv: *.xml|XML-filer
    *|Alla filer

en: Create new useraction
sv: Skapa ny användaråtgärd

en: Import useractions
sv: Importera användaråtgärder

en: Export useractions
sv: Exportera användaråtgärder

en: Copy useractions to clipboard
sv: Kopiera användaråtgärder till klippbordet

en: Paste useractions from clipboard
sv: Klistra in användaråtgärder från klippbordet

en: Delete selected useractions
sv: Ta bort markerade användaråtgärder

en: The current action has been modified. Do you want to apply these changes?
sv: Den aktuella åtgärden har ändrats. Vill du verkställa ändringarna?

en: Are you sure that you want to remove all selected actions?
sv: Är du säker på att du vill ta bort alla markerade åtgärder?

en: Remove Selected Actions?
sv: Ta bort markerade åtgärder?

en: This file already contains some useractions.
    Do you want to overwrite it or should it be merged with the selected actions?
sv: Denna fil innehåller redan några användaråtgärder.
    Vill du skriva över dem eller skall de sammanfogas med de markerade åtgärderna?

en: Overwrite or Merge?
sv: Skriv över eller sammanfoga?

en: Merge
sv: Sammanfoga

en: This file already exists. Do you want to overwrite it?
sv: Denna fil finns redan. Vill du skriva över den?

en: Overwrite Existing File?
sv: Skriv över befintlig fil?

en: Cannot open %1 for writing.
    Nothing exported.
sv: Kan inte öppna %1 för skrivning.
    Ingenting exporterat.

en: Export Failed
sv: Export misslyckades

en: Internal error, undefined <job> in result signal
sv: Internt fel, odefinierat <jobb> i resultatsignal.

en: Downloading remote files
sv: Laddar ner fjärrfiler

en: Counting files
sv: Räknar filer

en: Uploading to remote destination
sv: Laddar upp till fjärrmål

[ctx: %1=archive filename]
en: %1, unsupported archive type.
sv: %1, typ av arkivfil stöds inte.

en: Counting files in archive
sv: Räknar filer i arkiv

en: Failed to list the content of the archive (%1).
sv: Misslyckades lista innehållet i arkivet (%1).

en: Failed to unpack %1.
sv:  Misslyckades med uppackningen av %1.

en: Failed to convert rpm (%1) to cpio.
sv: Misslyckades omvandla rpm (%1) till cpio.

en: Failed to convert deb (%1) to tar.
sv: Misslyckades omvandla deb (%1) till tar.

en: Unpacking File(s)
sv: Packar upp fil(er)

en: User cancelled.
sv: Avbruten av användare.

en: Testing Archive
sv: Testar arkivfil

en: Packing File(s)
sv: Packar fil(er)

en: Failed to pack %1.
sv: Misslyckades med att packa %1.

en: This archive is encrypted, please supply the password:
sv: Denna arkivfil är krypterad, ange lösenordet:

en: Processed files
sv: Behandlade filer

en: Error while packing
sv: Fel vid packning

[ctx: %1=archive filename]
en: %1, test failed.
sv: %1, test misslyckades.

en: Archive tests passed.
sv: Arkivtester lyckades.

en: Error while unpacking
sv: Fel vid uppackning

en: Add Bookmark
sv: Lägg till bokmärke

en: Name:
sv: Namn:

en: URL:
sv: Webbadress:

en: Create in:
sv: Skapa i:

en: New Folder
sv: Ny katalog

en: Folders
sv: Kataloger

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: Folder name:
sv: katalognamn:

en: Trash bin
sv: Papperskorg

en: Virtual Filesystem
sv: Virtuellt Filsystem

en: Local Network
sv: Lokalt nätverk

en: BookMan II
sv: Bookman II

en: Type to search...
sv: Skriv för att söka...

en: Error
sv: Fel

en: Unable to write to %1
sv: Kunde inte skriva till %1

en: %1 instead of %2
sv: %1 istället för %2

en: missing tag %1
sv: saknar tagg %1

en: %1 does not seem to be a valid bookmarks file
sv: %1 verkar inte vara en giltig bokmärkesfil

en: Error reading bookmarks file: %1
sv: Fel vid läsning av bokmärkesfil: %1

en: Popular URLs
sv: Populära webbadresser

en: Manage Bookmarks
sv: Hantera bokmärken

en: Enable special bookmarks
sv: Tillåt särskilda bokmärken

en: Jump back
sv: Gå tillbaka

en: Open
sv: Öppna

en: Open in a new tab
sv: Öppna i en ny flik

en: Delete
sv: Ta bort

en: <qt>Could not start <b>%1</b>.</qt>
sv: <qt>Kunde inte starta <b>%1</b>.</qt>

en: <qt>There was an error while running <b>%1</b>.</qt>
sv: <qt>Ett fel uppstod vid körning av <b>%1</b>.</qt>

en: Error reading stdout or stderr
sv: Fel vid läsning av standardutmatningen eller standardfelutmatningen

en: Please wait...
sv: Vänta...

en: <qt>Krusader cannot find a checksum tool that handles %1 on your system. Please check the <b>Dependencies</b> page in Krusader's settings.</qt>
sv: <qt>Krusader kan inte hitta det checksummeringsverktyg som hanterar %1 på systemet. Kontrollera sidan <b>Beroenden</b> i Krusaders inställningar.</qt>

en: Creating Checksums
sv: Skapar checksummor

en: Create Checksums
sv: Skapa checksummor

en: About to calculate checksum for the following files or folders:
sv: Kommer att beräkna checksummor för följande filer eller kataloger:

en: Select the checksum method:
sv: Välj checksummeringsmetod:

en: Checksum Results
sv: Resultat av checksummering

en: File
sv: Fil

en: Hash
sv: Checksumma

en: Errors received:
sv: Uppkomna fel:

en: Save one checksum file for each source file
sv: Spara en checksummeringsfil för varje källfil

en: No files found
sv: Inga filer hittades

en: Errors were detected while creating the checksums
sv: Fel hittades vid skapande av checksummor

en: Checksums were created successfully
sv: Checksummor skapades korrekt

en: Saving checksum files...
sv: Sparar checksummeringsfiler...

en: Errors occurred while saving multiple checksums. Stopping
sv: Fel inträffade när flera checksummor sparades. Stoppar.åä

en: Error saving file %1
sv: Fel när filen %1 skulle sparas

en: Verifying Checksums
sv: Verifierar checksummor

en: Verify Checksum File
sv: Verifiera checksummeringsfil

en: About to verify the following checksum file
sv: Kommer att verifiera följande checksummeringsfil

en: Checksum file:
sv: Checksummeringsfil:

en: Verify Result
sv: Verifiera resultat

en: Result output:
sv: Resultatutmatning:

en: Errors were detected while verifying the checksums
sv: Fel hittades vid verifiering av checksummor

en: Checksums were verified successfully
sv: Checksummor verifierades korrekt

en: F2 Delay Job Start
sv: F2 Fördröj jobbstart

en: F2 Queue
sv: F2 Köa

en: Do not start the job now.
sv: Starta inte jobbet nu.

en: Enqueue the job if another job is running. Otherwise start immediately.
sv: Köa jobbet om ett annat jobb kör. Starta annars omedelbart.

en: Choose Files
sv: Välj filer

en: Select the following files:
sv: Markera följande filer:

en: Predefined Selections
sv: Fördefinierade urval

en: A predefined selection is a file-mask which you often use.
    Some examples are: "*.c, *.h", "*.c, *.o", etc.
    You can add these masks to the list by typing them and pressing the Add button.
    Delete removes a predefined selection and Clear removes all of them.
    Notice that the line in which you edit the mask has its own history, you can scroll it, if needed.
sv: Ett fördefinierat urval är ett filter som du ofta använder.
    Några exempel är: "*.c, *.h", "*.c, *.o", etc.
    Du kan lägga till filtren i listan genom att skriva in dem och klicka på knappen Lägg till.
    Knappen Ta bort tar bort ett fördefinierat urval och Nollställ tar bort alla.
    Lägg märke till att raden där filtren redigeras har sin egen historik, du kan rulla ner den om det behövs.

en: Add
sv: Lägg till

en: Adds the selection in the line-edit to the list
sv: Lägger till urvalet på redigeringsraden i listan

en: Delete the marked selection from the list
sv: Tar bort det markerade urvalet från listan

en: Clear
sv: Nollställ

en: Clears the entire list of selections
sv: Tar bort alla urval från listan

en: Krusader::Wait
sv: Krusader::Vänta

en: &Cancel
sv: &Avbryt

en: Capacity: %1
sv: Kapacitet: %1

en: Used: %1
sv: Använt: %1

en: Free: %1
sv: Ledigt: %1

en: Not mounted.
sv: Inte monterat.

en: Enter a selection:
sv: Skriv in ett urval:

en: New Network Connection
sv: Ny nätanslutning

en: About to connect to...
sv: Ansluter till...

en: Protocol:
sv: Protokoll:

en: Host:
sv: Värddator:

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: &Connect
sv: An&slut

en: Pack %1
sv: Packa %1

en: Pack %1 file | Pack %1 files
sv[0]: Packa %1 fil
sv[1]: Packa %1 filer

en: Please select a folder
sv: Välj en katalog

en: Pack
sv: Packa

en: To archive
sv: Till arkivfil

en: In folder
sv: I katalog

en: Multiple volume archive
sv: Flervolymarkiv

en: Size:
sv: Storlek:

en: Set compression level
sv: Ställ in komprimeringsgrad

en: MIN
sv: Min

en: MAX
sv: Max

en: Password
sv: Lösenord

en: Again
sv: Igen

en: Encrypt headers
sv: Kryptera huvuden

en: Command line switches:
sv: Kommandoradsväljare:

en: &Advanced >>
sv: A&vancerat >>

en: &Advanced <<
sv: &Avancerat <<

en: No password specified
sv: Inget lösenord angivet

en: The passwords are equal
sv: Lösenorden är lika

en: The passwords are different
sv: Lösenorden är olika

en: Cannot pack, the passwords are different.
sv: Kan inte packa. Lösenorden är olika.

en: Invalid volume size.
sv: Ogiltig volymstorlek.

en: Invalid command line switch.
    A switch must start with '-'.
sv: Ogiltig kommandoradsväljare.
    En väljare måste börja med '-'.

en: Invalid command line switch.
    Backslashes cannot be the last character.
sv: Ogiltig kommandoradsväljare.
    Bakstreck kan inte vara sista tecknet.

en: Invalid command line switch.
    Unclosed quotation mark.
sv: Ogiltig kommandoradsväljare.
    Citationstecken utan avslutning.

en: The saved 'Popular URLs' are invalid. The list will be cleared.
sv: Sparade 'Populära webbadresser' är ogiltiga. Listan töms.

en: &Search:
sv: &Sök:

en: Loading Usage Information
sv: Laddar användningsinformation

en: Files:
sv: Filer:

en: Folders:
sv: Kataloger:

en: Total Size:
sv: Totalt utrymme:

en: Loading the disk usage information...
sv: Laddar information om diskanvändning...

en: Stepping into the parent folder requires loading the content of the "%1" URL. Do you wish to continue?
sv: Att gå till överliggande katalog kräver laddning av innehållet på webbadressen "%1". Vill du fortsätta?

en: Krusader::DiskUsage
sv: Krusader::Diskanvändning

[ctx: singularOnly]
en: Do you really want to move this item to the trash?
sv: Vill du verkligen flytta detta objekt till papperskorgen?

en: &Trash
sv: &Flytta till papperskorgen

[ctx: singularOnly]
en: Do you really want to delete this item?
sv: Är du säker på att du vill ta bort detta objekt?

en: Warning
sv: Varning

en: Deleting %1...
sv: Tar bort %1...

en: Current folder:%1,  Total size:%2,  Own size:%3
sv: Aktuell katalog: %1,  Total storlek: %2,  Egen storlek: %3

en: Disk Usage
sv: Diskanvändning

en: Exclude
sv: Uteslut

en: Up one folder
sv: Upp en katalog

en: New search
sv: Ny sökning

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Include all
sv: Inkludera allt

en: Step into
sv: Gå in i

en: Lines
sv: Rader

en: Detailed
sv: Detaljerad

en: Next
sv: Nästa

en: Previous
sv: Föregående

en: View
sv: Granska

en: Type:
sv: Typ:

en: Own size:
sv: Egen storlek:

en: Last modified:
sv: Senast ändrad:

en: Permissions:
sv: Behörigheter:

en: Owner:
sv: Ägare:

en: Krusader::Disk Usage
sv: Krusader::Diskanvändning

en: Start new disk usage search
sv: Starta ny diskanvändningssökning

en: Parent folder
sv: Överliggande katalog

en: Line view
sv: Radvy

en: Detailed view
sv: Detaljerad vy

en: Filelight view
sv: Filelight-vy

en: Viewing the usage of folder:
sv: Granska användning av katalog:

en: Zoom In
sv: Zooma in

en: Zoom Out
sv: Zooma ut

en: Rainbow
sv: Regnbåge

en: High Contrast
sv: Hög kontrast

en: Scheme
sv: Schema

en: Increase contrast
sv: Öka kontrast

en: Decrease contrast
sv: Minska kontrast

en: Use anti-aliasing
sv: Använd kantutjämning

en: Show small files
sv: Visa små filer

en: Vary label font sizes
sv: Variera teckenstorlek för beteckningar

en: Minimum font size
sv: Minimal teckenstorlek

en: Line View
sv: Radvy

en: Percent
sv: Procent

en: Name
sv: Namn

en: Show file sizes
sv: Visa filstorlekar

en: Total size
sv: Total storlek

en: Own size
sv: Egen storlek

en: Type
sv: Typ

en: Date
sv: Datum

en: Permissions
sv: Behörigheter

en: Owner
sv: Ägare

en: Group
sv: Grupp

en: %1 file: ~ %2 | %1 files: ~ %2
sv[0]: %1 fil: ~ %2
sv[1]: %1 filer: ~ %2

en: Files: %1
sv: Filer: %1

en: Open File Manager Here
sv: Öppna filhanterare här

en: Open Terminal Here
sv: Starta terminal här

en: &Center Map Here
sv: &Centrera kartan här

en: &Open
sv: Ö&ppna

en: &Delete
sv: &Ta bort

en: <qt>The folder at <i>'%1'</i> will be <b>recursively</b> and <b>permanently</b> deleted.</qt>
sv: <qt>Katalogen <i>'%1'</i> kommer att tas bort <b>rekursivt</b> och <b>permanent</b>.</qt>

en: <qt><i>'%1'</i> will be <b>permanently</b> deleted.</qt>
sv: <qt><i>'%1'</i> kommer att bli <b>permanent</b> raderad.</qt>

en: Space information disabled
sv: Utrymmesinformation inaktiverad

en: No space information on non-local filesystems
sv: Ingen utrymmesinformation på fjärrfilsystem

en: Space information unavailable
sv: Utrymmesinformation inte tillgänglig

en: Protocol not supported by Krusader:
    %1
sv: Protokollet stöds inte av Krusader:
    %1

en: The folder %1 does not exist.
sv: Katalogen %1 finns inte.

en: Cannot open the folder %1.
sv: Kan inte öppna katalogen %1.

[ctx: %1=folder path]
en: Access to %1 denied
sv: Åtkomst nekad till %1

en: Malformed URL:
    %1
sv: Felaktig webbadress:
    %1

en: Archives
sv: Arkivfiler

en: Image Files
sv: Bildfiler

en: Text Files
sv: Textfiler

en: Video Files
sv: Videofiler

en: Audio Files
sv: Ljudfiler

en: Custom
sv: Anpassad

[ctx: %1=filename, %2=percentage]
en: Searching content of '%1' (%2)
sv: Söker igenom innehållet i '%1' (%2)

[ctx: %1=percentage]
en: %1%
sv: %1 %

en: You cannot copy files directly to the 'virt:/' folder.
    You can create a sub folder and copy your files into it.
sv: Du kan inte kopiera filer direkt till 'virt:/'-katalogen.
    Du kan skapa en underkatalog och kopiera dina filer dit.

en: Creating new folders is allowed only in the 'virt:/' folder.
sv: Det är endast tillåtet att skapa nya kataloger i 'virt:/' katalogen.

en: Virtual filesystem
sv: Virtuellt filsystem

en: Size
sv: Storlek

en: At Least
sv: Åtminstone

en: At Most
sv: Som mest

en: Any date
sv: Godtyckligt datum

en: &Modified between
sv: Ändrad &mellan

en: an&d
sv: oc&h

en: &Not modified after
sv: I&nte ändrad efter

en: Mod&ified in the last
sv: Änd&rad de senaste

en: days
sv: dagarna

en: weeks
sv: veckorna

en: months
sv: månaderna

en: years
sv: åren

en: No&t modified in the last
sv: In&te ändrad de senaste

en: Ownership
sv: Ägare

en: Belongs to &user
sv: Tillhör an&vändare

en: Belongs to gr&oup
sv: Tillhör gr&upp

en: P&ermissions
sv: B&ehörigheter

en: O&wner
sv: Ä&gare

en: Grou&p
sv: Gru&pp

en: A&ll
sv: A&lla

en: Note: a '?' is a wildcard
sv: Observera: Ett '?' är ett jokertecken

en: Invalid date entered.
sv: Ogiltigt datum inmatat.

en: The date %1 is not valid according to your locale. Please re-enter a valid date (use the date button for easy access).
sv: Datumet %1 är inte giltigt enligt dina landsinställningar. Ange ett giltigt datum (använd datumknappen för enkel åtkomst).

en: Specified sizes are inconsistent.
sv: Angivna storlekar är inkonsekventa.

en: Please re-enter the values, so that the left side size will be smaller than (or equal to) the right side size.
sv: Skriv in värdena igen så att den vänstra sidans storlek är mindre (eller lika med) den högra.

en: Dates are inconsistent.
sv: Datum är inkonsekventa.

en: The date on the left is later than the date on the right. Please re-enter the dates, so that the left side date will be earlier than the right side date.
sv: Datumet till vänster är senare än det till höger. Skriv in datumen igen, så att det vänstra är tidigare än det högra.

en: The date on top is later than the date on the bottom. Please re-enter the dates, so that the top date will be earlier than the bottom date.
sv: Datumet högst upp är senare än det längst ner. Skriv in datumen igen, så att det högst upp är tidigare än det längst ner.

en: Krusader::Choose Files
sv: Krusader::Välj filer

en: &General
sv: Allmä&nt

en: &Advanced
sv: A&vancerat

en: Could not load profile.
sv: Kunde inte läsa in profil.

en: Any Character
sv: Godtyckligt tecken

en: Start of Line
sv: Radbörjan

en: End of Line
sv: Radslut

en: Set of Characters
sv: Teckenuppsättning

en: Repeats, Zero or More Times
sv: Upprepas, noll eller fler gånger

en: Repeats, One or More Times
sv: Upprepas, en eller fler gånger

en: Optional
sv: Alternativ

en: TAB
sv: Tabulator

en: Newline
sv: Nyrad

en: Carriage Return
sv: Returtecken

en: White Space
sv: Blanktecken

en: Digit
sv: Siffra

en: &Case sensitive
sv: S&kiftlägeskänslig

en: Search &for:
sv: Sök e&fter:

en: <p>The filename filtering criteria is defined here.</p><p>You can make use of wildcards. Multiple patterns are separated by space (means logical OR) and patterns are excluded from the search using the pipe symbol.</p><p>If the pattern is ended with a slash (<code>*pattern*/</code>), that means that pattern relates to recursive search of folders.<ul><li><code>pattern</code> - means to search those files/folders that name is <code>pattern</code>, recursive search goes through all subfolders independently of the value of <code>pattern</code></li><li><code>pattern/</code> - means to search all files/folders, but recursive search goes through/excludes the folders that name is <code>pattern</code></li></ul></p><p>It is allowed to use quotation marks for names that contain space. Filter <code>"Program&nbsp;Files"</code> searches out those files/folders that name is <code>Program&nbsp;Files</code>.</p><p>Examples:</p><ul><li><code>*.o</code></li><li><code>*.h *.c??</code></li><li><code>*.cpp *.h | *.moc.cpp</code></li><li><code>* | .svn/ .git/</code></li></ul><p><b>Note</b>: the search term '<code>text</code>' is equivalent to '<code>*text*</code>'.</p>
sv: <p>Filtervillkoren för filnamn definieras här.</p><p>Du kan utnyttja jokertecken. Flera mönster skiljs åt av mellanslag (vilket innebär logiskt ELLER) och mönster utesluts från sökningen genom "rör"-symbolen.</p><p>Om mönstret slutar med ett snedstreck (<code>*mönster*/</code>), betyder det att mönstret gäller rekursiv sökning av kataloger.<ul><li><code>mönster</code> - betyder att söka de filer/kataloger vars namn är <code>mönster</code>, rekursiv sökning går igenom alla underkataloger oberoende av värdet på <code>mönster</code></li><li><code>mönster/</code> - betyder att söka efter alla filer/kataloger, men men rekursiv sökning går igenom eller utesluter de kataloger vars namn är <code>mönster</code></li></ul></p><p>Det är tillåtet att använda citationstecken för namn som innehåller mellanslag. Filtret <code>"Program&nbsp;Filer"</code> söker efter de filer/kataloger vars namn är <code>Program&nbsp;Filer</code>.</p><p>Exempel:</p><ul><li><code>*.o</code></li><li><code>*.h *.c??</code></li><li><code>*.cpp *.h | *.moc.cpp</code></li><li><code>* | .svn/ .git/</code></li></ul><p><b>Observera</b>: sökbegreppet '<code>text</code>' är samma sak som '<code>*text*</code>'.</p>

en: &Of type:
sv: &Av typ:

en: All Files
sv: Alla filer

en: &Profile handler
sv: &Profilhanterare

en: &Load
sv: &Ladda

en: Searc&h in
sv: Sö&k i

en: &Do not search in
sv: Sö&k inte i

en: Containing text
sv: Innehållande text

en: RegExp
sv: Reguljärt uttryck

en: Encoding:
sv: Kodning:

[ctx: Default encoding]
en: Default
sv: Standard

en: &Match whole word only
sv: &Matcha endast hela ord

en: Cas&e sensitive
sv: Skiftläg&eskänslig

en: Search in s&ub folders
sv: Sök i &underkataloger

en: Search in arch&ives
sv: Sök i ark&ivfiler

en: Follow &links
sv: Följ &länkar

en: Exclude Folder Names
sv: Undanta katalognamn

en: Filters out specified folder names from the results.
sv: Filtrerar bort angivna katalognamn från resultatet.

en: Enter space-separated folder names
sv: Ange katalognamn åtskilda med mellanslag

en: You can insert names with escaped spaces or quoted.
    Example: .git "target build" build\ krusader
sv: Det går att infoga namn med undantagna mellanslag eller inom citationstecken.
    Exempel: .git "target build" build\ krusader

en: No search criteria entered.
sv: Inget sökbegrepp inmatat.

en: Please specify a location to search in.
sv: Ange en plats att söka på.

en: Open the folder history list
sv: Öppna lista med kataloghistorik

en: Name of folder where command will be processed.
sv: Namn på katalog där kommando kommer att utföras.

en: <qt><p>Well, it is actually quite simple: you type your command here and Krusader obeys.</p><p><b>Tip</b>: move within command line history with &lt;Up&gt; and &lt;Down&gt; arrows.</p></qt>
sv: <qt><p>Det är egentligen ganska enkelt: Du skriver ditt kommando här och Krusader utför det.</p><p><b>Tips</b>: Flytta dig inom kommandohistoriken med &lt;Upp&gt; och &lt;Ner&gt;-pilarna.</p></qt>

en: Execution mode
sv: Körningsläge

en: Rename
sv: Byt namn

en: Edit
sv: Redigera

en: Copy
sv: Kopiera

en: Move
sv: Flytta

en: Mkdir
sv: Ny katalog

en: Quit
sv: Avsluta

en: Reload
sv: Uppdatera

en: Ready.
sv: Klar.

en: Open the available media list
sv: Öppna listan med tillgängliga media

[ctx: %1 is the mount point of the remote share]
en: Remote Share [%1]
sv: Fjärrutdelad [%1]

[ctx: Unknown label]
en: Unknown
sv: Okänd

[ctx: Unknown media type]
en: Unknown
sv: Okänd

en: Floppy
sv: Diskett

en: CD/DVD-ROM
sv: Cd/Dvd-rom

en: USB pen drive
sv: USB-minnessticka

en: USB device
sv: USB-enhet

en: Removable media
sv: Flyttbart medium

en: Hard Disk
sv: Hårddisk

en: Camera
sv: Kamera

en: Video CD/DVD-ROM
sv: Video-cd/dvd

en: Audio CD/DVD-ROM
sv: Ljud-cd/dvd

en: Recordable CD/DVD-ROM
sv: Skrivbar cd/dvd-rom

en: Mount
sv: Montera

en: Unmount
sv: Avmontera

en: Eject
sv: Mata ut

en: An error occurred while accessing '%1', the system responded: %2
sv: Ett fel inträffade vid åtkomst av '%1', systemet rapporterade: %2

en: An error occurred while accessing '%1'
sv: Ett fel inträffade vid åtkomst av '%1'

en: Profiles
sv: Profiler

en: Remove entry
sv: Ta bort post

en: Overwrite entry
sv: Skriv över post

en: Add new entry
sv: Lägg till ny post

en: Krusader::ProfileManager
sv: Krusader::Profilhanterare

en: Enter the profile name:
sv: Mata in profilnamnet:

en: Empty Recently Closed Tabs
sv: Töm senaste stängda flikar

en: <b>Cannot create embedded terminal.</b><br/>The reported error was: %1
sv: <b>Kan inte skapa inbäddad terminal.</b><br/>Felet som rapporterades är: %1

[ctx: missing program - arg1 is a URL]
en: <b>Cannot create embedded terminal.</b><br>You can fix this by installing Konsole:<br/>%1
sv: <b>Kan inte skapa inbäddad terminal.</b><br/>Du kan rätta problemet genom att installera Konsole:<br>%1

en: Cancel Job
sv: Avbryt jobb

en: Pause Job
sv: Pausa jobb

en: Resume Job
sv: Återuppta jobb

en: Start Job
sv: Starta jobb

en: No jobs
sv: Inga jobb

en: Play/Pause &Job
sv: Starta eller pausa &jobb

en: Job Progress Bar
sv: Förloppsrad för jobb

en: Job Queue Mode
sv: Kötyp för jobb

en: Run only one job in parallel
sv: Utför bara ett jobb parallellt

en: Undo Last Job
sv: Ångra senaste jobb

en: Are you sure you want to quit?
sv: Är du säker på att du vill avsluta?

en: There is one job operation left. | There are %1 job operations left.
sv[0]: Det finns en jobbåtgärd kvar.
sv[1]: Det finns %1 jobbåtgärder kvar.

en: No Jobs
sv: Inga jobb

en: %1 Job | %1 Jobs
sv[0]: %1 jobb
sv[1]: %1 jobb

en: Clear Job List
sv: Rensa jobblista

en: Pause All Jobs
sv: Pausa alla jobb

en: Resume Job List
sv: Återuppta jobblista

en: Move %1 to trash
sv: Flytta %1 till papperskorgen

en: Move %1 file to trash | Move %1 files to trash
sv[0]: Flytta %1 fil till papperskorgen
sv[1]: Flytta %1 filer till papperskorgen

en: Delete %1
sv: Ta bort %1

en: Delete %1 file | Delete %1 files
sv[0]: Ta bort %1 fil
sv[1]: Ta bort %1 filer

en: Copy to %1
sv: Kopiera till %1

en: Move to %1
sv: Flytta till %1

en: Link to %1
sv: Länka till %1

en: General
sv: Allmänt

en: Automount filesystems
sv: Montera filsystem automatiskt

en: When stepping into a folder which is defined as a mount point in the <b>fstab</b>, try mounting it with the defined parameters.
sv: När en katalog visas, som är definierad som en monteringsplats i <b>fstab</b>, försök montera den med de definierade parametrarna.

en: MountMan will not (un)mount the following mount-points:
sv: Mountman kommer inte (av)montera följande monteringsplatser:

en: Confirmations
sv: Bekräftelser

en: 
    Request user confirmation for the following operations:
sv: 
    Begär bekräftelse av användaren för följande åtgärder:

en: Deleting non-empty folders
sv: Borttagning av kataloger som inte är tomma

en: Deleting files
sv: Borttagning av filer

en: Copying files
sv: Kopiering av filer

en: Moving files
sv: Förflyttning av filer

en: Confirm feed to listbox
sv: Bekräfta skicka till listruta

en: Ask for a result name when feeding items to the listbox. By default the standard value is used.
sv: Fråga efter ett resultatnamn när objekt skickas till listrutan. Normalt används standardvärdet.

en: Removing Useractions
sv: Borttagning av användaråtgärder

en: Fine-Tuning
sv: Finjustering

en: The icon cache size influences how fast the contents of a panel can be displayed. However, too large a cache might consume your memory.
sv: Ikoncachens storlek bestämmer hur snabbt Krusader kan visa innehållet i en panel. För stor cache kan dock använda allt minne.

en: Icon cache size (KB):
sv: Ikoncachens storlek (KiB):

en: Arguments of updatedb:
sv: Väljare till 'updatedb':

en: krarc ioslave
sv: krarc I/O-slav

en: Enable Write Support
sv: Aktivera skrivstöd

en: Enable writing to archives using the krarc ioslave.
sv: Aktivera skrivning i arkiv med I/O-slaven krarc.

en: <b>Caution when moving into archives:</b><br/><b>Failure during the process might result in data loss.</b><br/><b>Moving archives into themselves will delete them.</b>
sv: <b>Varning vid flyttning till arkiv:</b><br/><b>Fel under processen kan orsaka dataförlust.</b><br/><b>Att flytta arkiv in i sig själva gör att de tas bort.</b>

en: Archives handling
sv: Arkivhantering

en: Browse Archives As Folders
sv: Läs arkiv som kataloger

en: Krusader will browse archives as folders.
sv: Krusader läser arkiv som kataloger.

en: Test archive after packing
sv: Testa arkivfil efter packning

en: Check the archive's integrity after packing it.
sv: Kontrollera arkivets tillstånd efter att det packats.

en: Test archive before unpacking
sv: Testa arkivfil före uppackning

en: Some corrupted archives might cause a crash; therefore, testing is suggested.
sv: Vissa skadade arkivfiler kan åstadkomma krascher, därför föreslås testning.

en: Search results
sv: Sökresultat

en: Searching for packers...
sv: Sök efter packverktyg...

en: Make sure to install new packers in your <code>$PATH</code> (e.g. /usr/bin)
sv: Se till att installera nya packverktyg i <code>$PATH</code> (t.ex. /usr/bin)

en: Use the default KDE colors
sv: Används KDE:s standardfärger

en: <p>Use KDE's global color configuration.</p><p><i>KDE System Settings -> Application Appearance  -> Colors</i></p>
sv: <p>Använd KDE:s globala färginställning.</p><p><i>KDE:s systeminställningar -> Programutseende -> Färger</i></p>

en: Use alternate background color
sv: Använd växlande bakgrundsfärg

en: <p>The <b>background color</b> and the <b>alternate background</b> color alternates line by line.</p><p>When you don't use the <i>KDE default colors</i>, you can configure the alternate colors in the <i>colors</i> box.</p>
sv: <p><b>Bakgrundsfärgen</b> och den <b>alternativa bakgrundsfärgen</b> växlar rad för rad.</p> <p>När du inte använder <i>KDE:s standardfärger</i>, kan du ställa in den alternativa färgen i <i>färgrutan</i>.</p>

en: Show current item even if not focused
sv: Visa aktuellt objekt även om inte fokuserat

en: <p>Shows the last cursor position in the non active list panel.</p><p>This option is only available when you don't use the <i>KDE default colors</i>.</p>
sv: <p>Visar den sista markörpositionen i den icke aktiva listpanelen.</p><p>Detta alternativ är bara tillgängligt när du inte använder <i>KDE:s standardfärger</i>.</p>

en: Dim the colors of the inactive panel
sv: Gör färgerna diffusa i den inaktiva panelen

en: <p>The colors of the inactive panel are calculated by a dim color and a dim factor.</p>
sv: <p>Färgerna i den inaktiva panelen bestämms av en diffus färg och en diffus faktor.</p>

en: Colors
sv: Färger

en: Active
sv: Aktiv

en: Transparent
sv: Genomskinlig

en: Foreground:
sv: Förgrund:

en: Folder foreground:
sv: Katalogförgrund:

en: Same as foreground
sv: Samma som förgrund

en: Executable foreground:
sv: Förgrund för körbart program:

en: Symbolic link foreground:
sv: Förgrund för symbolisk länk:

en: Invalid symlink foreground:
sv: Förgrund för ogiltig symbolisk länk:

en: Background:
sv: Bakgrund:

en: Same as background
sv: Samma som bakgrund

en: Alternate background:
sv: Alternativ bakgrund:

en: Selected foreground:
sv: Markerad förgrund:

en: Selected background:
sv: Markerad bakgrund:

en: Same as alt. background
sv: Samma som alternativ bakgrund

en: Alternate selected background:
sv: Alternativ markerad bakgrund:

en: Same as selected background
sv: Samma som markerad bakgrund

en: Current foreground:
sv: Aktuell förgrund:

en: Not used
sv: Oanvänd

en: Same as selected foreground
sv: Samma som markerad förgrund

en: Selected current foreground:
sv: Markerad aktuell förgrund:

en: Current background:
sv: Aktuell bakgrund:

en: Rename foreground:
sv: Byt namn på förgrund:

en: Rename background:
sv: Byt namn på bakgrund:

en: Inactive
sv: Inaktiv

en: Same as active
sv: Samma som aktiv

en: Dim target color:
sv: Diffus målfärg:

en: Dim factor:
sv: Diffus faktor:

en: KDE default
sv: KDE standard

en: Synchronizer
sv: Synkroniserare

en: Equals foreground:
sv: Lika med förgrund:

en: Equals background:
sv: Lika med bakgrund:

en: Differing foreground:
sv: Avvikande förgrund:

en: Differing background:
sv: Avvikande bakgrund:

en: Copy to left foreground:
sv: Förgrund för kopiera till vänster:

en: Copy to left background:
sv: Bakgrund för kopiera till vänster:

en: Copy to right foreground:
sv: Förgrund för kopiera till höger:

en: Copy to right background:
sv: Bakgrund för kopiera till höger:

en: Delete foreground:
sv: Förgrund för borttagning:

en: Delete background:
sv: Bakgrund för borttagning:

en: Other
sv: Andra

en: Quicksearch, match foreground:
sv: Förgrund för matchning vid snabbsökning:

en: Quicksearch, match background:
sv: Snabsökning, matcha bakgrund:

en: Quicksearch, non-match foreground:
sv: Förgrund för ingen matchning vid snabbsökning:

en: Quicksearch, non-match background:
sv: Bakgrund för ingen matchning vid snabbsökning:

en: Statusbar, active foreground:
sv: Statusrad, aktiv förgrund:

en: Statusbar, active background:
sv: Statusrad, aktiv bakgrund:

en: Statusbar, inactive foreground:
sv: Statusrad, inaktiv förgrund:

en: Statusbar, inactive background:
sv: Statusrad, inaktiv bakgrund:

en: Preview
sv: Förhandsgranskning

en: Import color-scheme
sv: Importera färgschema

en: Export color-scheme
sv: Exportera färgschema

en: Selected + Current
sv: Markerad + aktuell

en: Selected 2
sv: Markerad 2

en: Selected 1
sv: Markerad 1

en: Current
sv: Aktuell

en: Invalid symlink
sv: Ogiltig symbolisk länk

en: Symbolic link
sv: Symbolisk länk

en: Application
sv: Program

en: Folder
sv: Katalog

en: Copy to right
sv: Kopiera till höger

en: Copy to left
sv: Kopiera till vänster

en: Differing
sv: Avvikande

en: Equals
sv: Lika

en: Quicksearch non-match
sv: Snabbsökning ingen matchning

en: Quicksearch match
sv: Snabbsökning matchning

en: Statusbar active
sv: Statusrad aktiv

en: Statusbar inactive
sv: Statusrad inaktiv

en: Select a color-scheme file
sv: Välj färgschemafil

en: Error: unable to read from file
sv: Fel: Kan inte läsa från fil

en: Select a color scheme file
sv: Välj en färgschemafil

en: File %1 already exists. Are you sure you want to overwrite it?
sv: Filen %1 finns redan. Vill du verkligen skriva över den?

en: Error: unable to write to file
sv: Fel: Kunde inte skriva till fil

en: Packers
sv: Packverktyg

en: Checksum Utilities
sv: Checksummeringshjälpmedel

en: The %1 path is incorrect, no valid path found.
sv: Sökvägen %1 är felaktig. Ingen giltig sökväg hittades.

en: The %1 path is incorrect, %2 used instead.
sv: Sökvägen %1 är felaktig, %2 används istället.

en: Viewer/Editor
sv: Granskare och editor

en: Internal editor and viewer opens each file in a separate window
sv: Inbyggd editor och granskare öppnar varje fil i ett separat fönster

en: If checked, each file will open in a separate window, otherwise, the viewer will work in a single, tabbed mode
sv: Om markerad kommer varje fil att öppnas i ett separat fönster. Annars kommer granskaren att arbeta med flikar.

en: Hide the tab bar when only one tab is opened
sv: Dölj flikraden när bara en flik visas

en: If checked, the Viewer tab bar will hide if only one tab is open
sv: Om markerat, döljs flikraden när bara en flik visas.

en: Viewer
sv: Granskare

en: Default viewer mode:
sv: Standardgranskningsläge:

en: Generic mode
sv: Generellt läge

en: Use the system's default viewer
sv: Använd systemets standardgranskare

en: Text mode
sv: Textläge

en: View the file in text-only mode
sv: Granska bara filen i textläge

en: Hex mode
sv: Hexadecimalt läge

en: View the file in hex-mode (better for binary files)
sv: Granska filen i hexadecimalt läge (bättre med binära filer)

en: Lister mode
sv: Listningsläge

en: View the file with lister (for huge text files)
sv: Granska filen med listning (för enormt stora textfiler)

en: Use Okteta as Hex viewer
sv: Använd Okteta för hexadecimal granskning

en: If available, use Okteta as Hex viewer instead of the internal viewer
sv: Om tillgänglig, använd Okteta för hexadecimal granskning istället för den interna

en: If a text file is bigger than this size then lister will be used.
sv: Om en textfil är större än den här storleken så används listning.

en: Use lister if the text file is bigger than:
sv: Använd listning om textfilen är större än:

en: MB
sv: MiB

en: Hint: use 'internal editor' if you want to use Krusader's fast built-in editor
sv: Tips: Använd 'internal editor' om du vill använda Krusaders snabba inbyggda editor

en: Atomic extensions
sv: Extra filnamnsändelser

en: Atomic extensions:
sv: Extra filnamnsändelser:

en: Warn on exit
sv: Varna vid avslutning

en: Display a warning when trying to close the main window.
sv: Visa en varning när du försöker stänga huvudfönstret.

en: Show and close to tray
sv: Visa och stäng till systembricka

en: Show an icon in the system tray and keep running in the background when the window is closed.
sv: Visa en ikon i systembrickan och fortsätt köra i bakgrunden när fönstret stängs.

en: Temp Folder:
sv: Tillfällig katalog:

en: Note: you must have full permissions for the temporary folder.
sv: Observera: Du måste ha fullständig behörighet till den tillfälliga katalogen.

en: Delete mode
sv: Borttagningsläge

en: Move to trash
sv: Flytta till papperskorgen

en: Files will be moved to trash when deleted.
sv: Filer kommer att flyttas till papperskorgen när de tas bort.

en: Delete files
sv: Ta bort filer

en: Files will be permanently deleted.
sv: Filer kommer att raderas permanent.

en: External Terminal:
sv: Extern terminal:

en: %d will be replaced by the workdir.
sv: %d ersätts med arbetskatalogen.

en: Embedded Terminal sends Chdir on panel change
sv: Inbäddad terminal utför byte av arbetskatalog vid paneländring

en: When checked, whenever the panel is changed (for example, by pressing Tab), Krusader changes the current folder in the embedded terminal.
sv: Om markerad, kommer Krusader att byta arbetskatalog i den inbäddade terminalen när panelen ändras (t.ex. genom att trycka på tabulator).

en: Active panel follows Embedded Terminal working directory
sv: Aktiv panel följer den inbäddade terminalens arbetskatalog

en: When checked, whenever terminal working directory is changed (for example, by executing 'cd' or 'popd' command), Krusader changes the current folder of active panel.
sv: Om markerad, kommer Krusader att byta arbetskatalog i den aktiva panelen när terminalens arbetskatalog ändras (t.ex. genom att utföra kommandona 'cd' eller 'popd').

en: Searching for tools...
sv: Söker efter verktyg...

en: Make sure to install new tools in your <code>$PATH</code> (e.g. /usr/bin)
sv: Försäkra dig om att du installerar nya verktyg i <code>$PATH</code> (t.ex. /usr/bin)

en: Add new atomic extension
sv: Lägg till ny extra filnamnsändelse

en: Extension:
sv: Filnamnsändelse:

en: Atomic extensions must start with '.' and must contain at least one more '.' character.
sv: Extra filnamnsändelser måste börja med en punkt '.' och måste innehålla minst ytterligare en punkt.

en: Navigator bar
sv: Navigeringsrad

en: Edit Mode by default
sv: Redigeringsläge normalt

en: Show editable path in Navigator bar by default
sv: Visa normalt redigerbar sökväg i navigeringsraden

en: Show full path by default
sv: Visa normalt fullständig sökväg

en: Always show full path in Navigator bar by default.
sv: Visa alltid normalt fullständig sökväg i navigeringsraden.

en: Operation
sv: Användning

en: Autoselect folders
sv: Markera kataloger automatiskt

en: When matching the select criteria, not only files will be selected, but also folders.
sv: Vid matchning av urvalsvillkoren kommer inte bara filer utan också kataloger att markeras.

en: Rename selects extension
sv: Namnbyte väljer filnamnsändelser

en: When renaming a file, the whole text is selected. If you want Total-Commander like renaming of just the name, without extension, uncheck this option.
sv: Vid namnbyte av en fil, markeras hela texten. Om du vill ha namnbyte av bara namn utan filnamnsändelse som liknar Total Commander, avmarkera alternativet.

en: Unselect files before copy/move
sv: Avmarkera filer innan kopiering eller flyttning

en: Unselect files, which are to be copied/moved, before the operation starts.
sv: Avmarkera filer som ska kopieras eller flyttas innan åtgärden påbörjas.

en: Filter dialog remembers settings
sv: Filterdialogrutan kommer ihåg inställningarna

en: The filter dialog is opened with the last filter settings that where applied to the panel.
sv: Filterdialogrutan öppnas med senaste filterinställningarna som verkställdes för panelen.

en: Tabs
sv: Flikar

en: Use full path tab names
sv: Använd fullständiga sökvägar i fliknamn

en: Display the full path in the folder tabs. By default only the last part of the path is displayed.
sv: Visa den fullständiga sökvägen i katalogflikar. Normalt visas bara den sista delen av sökvägen.

en: Show close tab buttons
sv: Visa knappar för att stänga flikar

en: Show close tab buttons.
sv: Visa knappar för att stänga flikar.

en: Expanding tabs
sv: Expanderande flikar

en: Expanding tabs.
sv: Expanderande flikar.

en: Show new tab button
sv: Visa knappen 'Ny flik'

en: Show new tab button.
sv: Visa knappen 'Ny flik'.

en: Insert tabs after current
sv: Infoga flikar efter nuvarande

en: Insert new tabs to the right of the current one.
sv: Infoga nya flikar till höger om den nuvarande.

en: Show Tab Bar on single tab
sv: Visa flikrad för ensam flik

en: Show the tab bar with only one tab.
sv: Visa flikraden med bara en flik.

en: Close tab by double click
sv: Stäng flik med dubbelklick

en: Close tab by double click.
sv: Stäng flik med dubbelklick.

en: New tab button duplicates a tab
sv: Knappen Ny flik duplicerar en flik

en: If checked, new tab button duplicates a tab, otherwise it opens a tab in home directory.
sv: Om markerat, duplicerar knappen Ny flik en flik, annars öppnar den en flik i hemkatalogen.

en: Duplicate active tab by click:
sv: Duplicera aktiv flik med ett klick:

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Alt+Click
sv: Alt+klick

en: Ctrl+Click
sv: Ctrl+klick

en: Duplicate active tab by clicking Ctrl/Alt+LMB
sv: Duplicera aktiv flik genom att klicka på Ctrl/Alt+Vänsterknapp

en: Tab Bar position:
sv: Flikradsposition:

en: Top
sv: Längst upp

en: Bottom
sv: Längst ner

en: Search bar
sv: Sökrad

en: Start by typing
sv: Börja genom att skriva

en: Open search bar and start searching by typing in panel.
sv: Öppna sökraden och börja söka genom att skriva i panelen.

en: Case sensitive
sv: Skiftlägeskänslig

en: Search must match case.
sv: Sökning måste motsvara skiftläge.

en: Up/Down cancels search
sv: Uppåt- eller neråtpil avbryter sökning

en: Pressing the Up/Down buttons closes the search bar (only in search mode).
sv: Att trycka på knapparna uppåtpil eller neråtpil stänger sökraden (bara i sökläge).

en: Folder navigation with Right Arrow
sv: Katalognavigering med högerpil

en: Pressing the Right button enters folder if no search text editing intention is captured.
sv: Att trycka på högerpilen går in i katalogen om ingen avsikt att redigera söktext har detekterats.

en: Default mode:
sv: Standardläge:

en: Search
sv: Sök

en: Select
sv: Markera

en: Set the default mode on first usage
sv: Ställ in standardläge vid första användning

en: Bookmark Search
sv: Bokmärkessökning

en: Always show search bar
sv: Visa alltid sökrad

en: Make bookmark search bar always visible
sv: Låt bokmärkessökraden alltid vara synlig

en: Search in special items
sv: Sök i specialobjekt

en: Bookmark search is also applied to special items in bookmark menu like Trash, Popular URLs, Jump Back, etc.
sv: Bokmärkessökning gäller också specialobjekt i bokmärkesmenyn som Papperskorg, Populära webbadresser, Gå tillbaka, etc.

en: Status/Totalsbar
sv: Status och totalrad

en: Show size in bytes too
sv: Visa också storlek i byte

en: Show space information
sv: Visa utrymmesinformation

en: Show free/total space on the device
sv: Visa ledigt och totalt utrymme på enheten

en: Frame Color:
sv: Ramfärg:

[ctx: Frame color]
en: Defined by Layout
sv: Definierad av layout

[ctx: Frame color]
en: None
sv: Ingen

[ctx: Frame color]
en: Statusbar
sv: Statusrad

en: Frame Shape:
sv: Ramform:

[ctx: Frame shape]
en: Defined by Layout
sv: Definierad av layout

[ctx: Frame shape]
en: None
sv: Ingen

[ctx: Frame shape]
en: Box
sv: Ruta

en: Frame Shadow:
sv: Ramskugga:

[ctx: Frame shadow]
en: Defined by Layout
sv: Definierad av layout

[ctx: Frame shadow]
en: None
sv: Ingen

[ctx: Frame shadow]
en: Raised
sv: Höjd

[ctx: Frame shadow]
en: Sunken
sv: Sänkt

en: Default icon size:
sv: Standardikonstorlek:

en: Use icons in the filenames
sv: Använd ikoner i filnamn

en: Show the icons for filenames and folders.
sv: Visa ikoner för filnamn och kataloger.

en: Show previews by default
sv: Visa normalt förhandsgranskningar

en: Show previews of files and folders.
sv: Visa förhandsgranskningar av filnamn och kataloger.

en: View font:
sv: Granskningsteckensnitt:

en: The duration after a tooltip is shown for a file item, in milliseconds. Set a negative value to disable tooltips.
sv: Fördröjningen efter ett verktygstips visas för ett filobjekt, i millisekunder. Ställ in till ett negativt värde för att inaktivera verktygstips.

en: Tooltip delay (msec):
sv: Verktygstipsfördröjning (ms):

en: Use human-readable file size
sv: Använd läsbar filstorlek

en: File sizes are displayed in B, KB, MB and GB, not just in bytes.
sv: Filstorlekar visas med B, KiB, MiB och GiB och inte bara som byte.

en: Show hidden files
sv: Visa dolda filer

en: Display files beginning with a dot.
sv: Visa filer som börjar med en punkt.

en: Numeric Permissions
sv: Numeriska behörigheter

en: Show octal numbers (0755) instead of the standard permissions (rwxr-xr-x) in the permission column.
sv: Visa oktala tal (0755) i ställer för standardbehörigheter (rwxr-xr-x) i behörighetskolumnen.

en: Load the user defined folder icons
sv: Ladda de användardefinierade katalogikonerna

en: Load the user defined folder icons (can cause decrease in performance).
sv: Ladda de användardefinierade katalogikonerna (kan orsaka sämre prestanda).

en: Always show current item
sv: Visa alltid aktuellt objekt

en: Show current item border decoration in inactive panel.
sv: Visa kantdekoration för aktuellt objekt i inaktiv panel.

en: Sort method:
sv: Sorteringsmetod:

en: Alphabetical
sv: Alfabetisk

en: Alphabetical and numbers
sv: Alfabetisk och numerisk

en: Character code
sv: Teckenkod

en: Character code and numbers
sv: Teckenkod och numerisk

en: Case sensitive sorting
sv: Skiftlägeskänslig sortering

en: All files beginning with capital letters appear before files beginning with non-capital letters (UNIX default).
sv: Alla filer, vars namn börjar med stora bokstäver kommer före filer vars namn börjar med små bokstäver (Unix standard).

en: Show folders first
sv: Visa kataloger först

en: Always sort dirs by name
sv: Sortera alltid kataloger enligt namn

en: Folders are sorted by name, regardless of the sort column.
sv: Kataloger sorteras efter namn, oberoende av sorteringskolumn.

en: Locale aware sorting
sv: Sortering enligt landsinställningar

en: The sorting is performed in a locale- and also platform-dependent manner. Can be slow.
sv: Sorteringen utförs på ett lands- och dessutom plattformsberoende sätt. Kan vara långsamt.

en: View modes
sv: Granskningslägen

en: Default view mode:
sv: Standardgranskningsläge:

en: Buttons
sv: Knappar

en: Toolbar buttons have icons
sv: Verktygsradens knappar har ikoner

en: Show Media Button
sv: Visa mediaknapp

en: The media button will be visible.
sv: Mediaknappen kommer att synas.

en: Show Back Button
sv: Visa bakåtknapp

en: Show Forward Button
sv: Visa framåtknapp

en: Show History Button
sv: Visa historikknapp

en: The history button will be visible.
sv: Historikknappen kommer att synas.

en: Show Bookmarks Button
sv: Visa bokmärkesknapp

en: The bookmarks button will be visible.
sv: Bokmärkesknappen kommer att synas.

en: Show Panel Toolbar
sv: Visa panelverktygsrad

en: The panel toolbar will be visible.
sv: Panelverktygsraden kommer att synas.

en: Visible Panel Toolbar buttons
sv: Synliga knappar i panelverktygsrad

en: Equal button (=)
sv: Likhetsteckenknapp (=)

en: Changes the panel folder to the other panel folder.
sv: Ändrar panelkatalogen till den andra panelkatalogen.

en: Up button (..)
sv: Uppknapp (..)

en: Changes the panel folder to the parent folder.
sv: Ändrar panelkatalogen till överliggande katalog.

en: Home button (~)
sv: Hemknapp (~)

en: Changes the panel folder to the home folder.
sv: Ändrar panelkatalogen till hemkatalogen.

en: Root button (/)
sv: Rotknapp (/)

en: Changes the panel folder to the root folder.
sv: Ändrar panelkatalogen till rotkatalogen.

en: Toggle-button for sync-browsing
sv: Växlarknapp för synkroniseringsläsning

en: Each folder change in the panel is also performed in the other panel.
sv: Varje katalogändring i panelen utförs också i den andra panelen.

en: Selection Mode
sv: Markeringsläge

en: Krusader Mode
sv: Krusaderläge

en: Both keys allow selecting files. To select more than one file, hold the Ctrl key and click the left mouse button. Right-click menu is invoked using a short click on the right mouse button.
sv: Bägge tangenterna tillåter filmarkering. För att välja mer än en fil, håll nere Ctrl-tangenten och klicka med vänster musknapp. Högerklickmenyn visas med ett snabbt klick på höger musknapp.

en: Konqueror Mode
sv: Konquerorläge

en: Pressing the left mouse button selects files - you can click and select multiple files. Right-click menu is invoked using a short click on the right mouse button.
sv: Genom att hålla nere den vänstra musknappen markeras filer - du kan klicka och välja flera filer. Högerklickmenyn visas med ett snabbt klick på höger musknapp.

en: Total-Commander Mode
sv: Total Commander-läge

en: The left mouse button does not select, but sets the current file without affecting the current selection. The right mouse button selects multiple files and the right-click menu is invoked by pressing and holding the right mouse button.
sv: Den vänstra musknappen väljer inte, men markerar aktuell fil utan att påverka den aktuella markeringen. Den högra musknappen markerar många filer och högerklickmenyn visas genom att trycka och hålla nere höger musknapp.

en: Ergonomic Mode
sv: Ergonomiskt läge

en: The left mouse button does not select, but sets the current file without affecting the current selection. The right mouse button invokes the context-menu. You can select with Ctrl key and the left button.
sv: Den vänstra musknappen väljer inte, men markerar aktuell fil utan att påverka den aktuella markeringen. Den högra musknappen visar den sammanhangsberoende menyn. Du kan välja med Ctrl-tangenten och vänster musknapp.

en: Custom Selection Mode
sv: Eget markeringsläge

en: Design your own selection mode.
sv: Konstruera ditt eget markeringsläge.

en: Details
sv: Detaljer

en: Double-click selects (classic)
sv: Dubbelklick väljer (klassiskt)

en: A single click on a file will select and focus, a double click opens the file or steps into the folder.
sv: Ett enkelklick på en fil väljer och fokuserar den, ett dubbelklick öppnar filen eller går in i katalogen.

en: Obey global selection policy
sv: Följ global markeringsprincip

en: <p>Use global setting:</p><p><i>Plasma System Settings -> Input Devices -> Mouse</i></p>
sv: <p>Använd global inställning:</p><p><i>Plasma systeminställningar -> Inmatningsenheter -> Mus</i></p>

en: Based on KDE's selection mode
sv: Baserat på KDE:s markeringssätt

en: If checked, use a mode based on KDE's style.
sv: Om markerad, använd läge baserat på KDE:s stil.

en: Left mouse button selects
sv: Vänster musknapp väljer

en: If checked, left clicking an item will select it.
sv: Om markerad, kommer vänsterklick på ett objekt att välja det.

en: Left mouse button preserves selection
sv: Vänster musknapp bevarar markeringen

en: If checked, left clicking an item will select it, but will not unselect other, already selected items.
sv: Om markerad, kommer vänsterklick att markera, men kommer inte att välja bort andra redan markerade objekt.

en: Shift/Ctrl-Left mouse button selects
sv: Skift+Ctrl+vänster musknapp väljer

en: If checked, Shift/Ctrl left clicking will select items.
    Note: this is meaningless if 'Left Button Selects' is checked.
sv: Om markerad, kommer Skift+Ctrl+vänsterklick att välja.
    Observera: Detta är meningslöst om 'Vänster knapp väljer' är markerad.

en: Right mouse button selects
sv: Höger musknapp väljer

en: If checked, right clicking an item will select it.
sv: Om markerad, kommer högerklick på ett objekt att välja det.

en: Right mouse button preserves selection
sv: Höger musknapp bevarar markeringen

en: If checked, right clicking an item will select it, but will not unselect other, already selected items.
sv: Om markerad, kommer högerklick att markera, men kommer inte att välja bort andra redan markerade.

en: Shift/Ctrl-Right mouse button selects
sv: Skift+Ctrl+höger musknapp väljer

en: If checked, Shift/Ctrl right clicking will select items.
    Note: this is meaningless if 'Right Button Selects' is checked.
sv: Om markerad, kommer Skift+Ctrl+högerklick att välja.
    Observera: Detta är meningslöst om 'Höger knapp väljer' är markerad.

en: Spacebar moves down
sv: Mellanslag går neråt

en: If checked, pressing the spacebar will select the current item and move down.
    Otherwise, current item is selected, but remains the current item.
sv: Om markerad, kommer mellanslag att välja aktuellt objekt och flytta neråt.
    Annars väljes aktuellt objekt, men förblir aktuellt.

en: Spacebar calculates disk space
sv: Mellanslag beräknar diskutrymme

en: If checked, pressing the spacebar while the current item is a folder, will (except from selecting the folder)
    calculate space occupied of the folder (recursively).
sv: Om markerad och aktuellt objekt är en katalog, kommer mellanslag att
    (rekursivt) beräkna katalogens använda utrymme (förutom att välja den).

en: Insert moves down
sv: Insert går neråt

en: If checked, pressing Insert will select the current item, and move down to the next item.
    Otherwise, current item is not changed.
sv: Om markerad, kommer Insert att markera aktuellt objekt och gå ner till nästa objekt.
    Annars ändras inte aktuellt objekt.

en: Right clicking pops context menu immediately
sv: Högerklick visar den sammanhangsberoende menyn direkt

en: If checked, right clicking will result in an immediate showing of the context menu.
    Otherwise, user needs to click and hold the right mouse button for 500ms.
sv: Om markerad, kommer högerklick göra att den sammanhangsberoende menyn visas direkt.
    Annars måste användaren klicka och hålla nere höger musknapp under 500 ms.

en: A plain mouse button resets selection
sv: En enkel musknapp nollställer markeringen

en: Reset selection on a mouse click without modifiers (i.e. Shift or Ctrl).
    Selection with Shift/Ctrl for the mouse button have to be enabled for this setting to work.
sv: Nollställ markering vid ett musklick utan väljartangenter (dvs Skift eller Ctrl).
    Markering med Skift/Ctrl måste vara aktiverat för musknappen för att inställningen ska fungera.

en: Media Menu
sv: Mediameny

en: Show Mount Path
sv: Visa monteringssökväg

en: Show File System Type
sv: Visa filsystemtyp

en: Hide SquashFS entries
sv: Dölj SquashFS-poster

en: Show Size:
sv: Visa storlek:

[ctx: setting 'show size']
en: Always
sv: Alltid

[ctx: setting 'show size']
en: When Device has no Label
sv: När enheten saknar etikett

[ctx: setting 'show size']
en: Never
sv: Aldrig

en: Hide following mountpoints:
sv: Dölj följande monteringsplatser:

en: Add new hidden mount point
sv: Lägg till ny dold monteringsplats

en: Mount point:
sv: Monteringsplats:

en: Links
sv: Länkar

en: Defined Links
sv: Definierade länkar

en: Add protocol to the link list.
sv: Lägg till protokoll till länklistan.

en: Remove protocol from the link list.
sv: Ta bort protokoll från länklistan.

en: Add MIME to the selected protocol on the link list.
sv: Lägg till Mime-typ till det valda protokollet i länklistan.

en: Remove MIME from the link list.
sv: Ta bort Mime-typ från länklistan.

en: Protocols
sv: Protokoll

en: MIMEs
sv: Mime-typer

en: Defines the panel profile used at startup. A panel profile contains:<ul><li>all the tabs paths</li><li>the current tab</li><li>the active panel</li></ul><b>&lt;Last session&gt;</b> is a special panel profile which is saved automatically when Krusader is closed.
sv: Bestämmer den panelprofil, som ska användas vid start. En panelprofil innehåller: <ul><li>alla fliksökvägar</li><li>aktuell flik</li><li>den aktiva panelen</li></ul><b>&lt;Senaste session&gt;</b> är en speciell panelprofil som sparas automatiskt när Krusader avslutas.

en: Startup profile:
sv: Startprofil:

en: <Last session>
sv: <Senaste session>

en: Show splashscreen
sv: Visa startruta

en: Display a splashscreen when starting Krusader.
sv: Visa startruta när Krusader startas.

en: Single instance mode
sv: Enkelinstansläge

en: Only one Krusader instance is allowed to run.
sv: Endast en instans av Krusader tillåts köras.

en: Fallback Icon Theme:
sv: Reservikontema:

en: Whenever icon is not found in system icon theme, this theme will be used as a fallback. If fallback theme doesn't contain the icon, Breeze or Oxygen will be used if any of these are present.
sv: Så snart en ikon inte hittas i systemets ikontema, används det här temat som reserv. Om reservtemat inte innehåller ikonen, kommer Breeze eller Oxygen att användas om något av dem är tillgängligt.

en: User Interface
sv: Användargränssnitt

en: Save last position, size and panel settings
sv: Spara senaste position, storlek och panelinställningar

en: <p>At startup, the main window will resize itself to the size it was when last shutdown. It will also appear in the same location of the screen, having panels sorted and aligned as they were before.</p> <p>If this option is disabled, you can use the menu <i>Window -> Save Position</i> option to manually set the main window's size and position at startup.</p>
sv: <p>När Krusader startas kommer den att ställa in sin storlek som när den senast avslutades. Krusader kommer också visas på samma plats på skärmen med paneler sorterade och justerade som de var.</p><p>Om detta alternativ är inaktiverat, kan man använda menyalternativet <i>Fönster -> Spara position'</i> för att ställa in Krusaders storlek och position manuellt vid start.</p>

en: Update default panel settings
sv: Uppdatera panelens standardinställningar

en: When settings of a panel are changed, save them as the default for new panels of the same type.
sv: När en panels inställningar ändras, spara dem som standardvärden för nya instanser av paneler med samma typ.

en: Start to tray
sv: Starta i systembricka

en: Krusader starts to tray, without showing the main window
sv: Krusader startar i systembrickan, utan att visa huvudfönstret

en: Save component settings on exit
sv: Spara komponentinställningar vid avslutning

en: Check the state of the user interface components and restore them to their condition when last shutdown.
sv: Kontrollerar tillståndet hos användargränssnittets komponenter och återställer dem till det tillstånd de hade vid senaste avslutning.

en: Show function keys
sv: Visa funktionstangenter

en: Function keys will be visible after startup.
sv: Funktionstangenter kommer att synas efter start.

en: Show command line
sv: Visa kommandorad

en: Command line will be visible after startup.
sv: Kommandoraden kommer att synas efter start.

en: Show embedded terminal
sv: Visa inbäddad terminal

en: Embedded terminal will be visible after startup.
sv: Inbäddad terminal kommer att synas efter start.

en: Here you can configure settings about useractions.
    To set up, configure and manage your useractions please use ActionMan.
sv: Här kan du anpassa inställningar av användaråtgärder.
    Använd Actionman för att skapa, anpassa och hantera användaråtgärder.

en: Start ActionMan
sv: Starta Actionman

en: Terminal execution
sv: Terminalkörning

en: Terminal for UserActions:
sv: Terminal för användaråtgärder:

en: %t will be replaced by the title of the action,
    %d with the workdir.
sv: %t ersätts med åtgärdens titel.
    %d med arbetskatalogen,

en: Output collection
sv: Utdatainsamling

en: Normal font:
sv: Normalt teckensnitt:

en: Font with fixed width:
sv: Teckensnitt med fast breddsteg:

en: Use fixed width font as default
sv: Använd teckensnitt med fast breddsteg som standard

en: Konfigurator - Creating Your Own Krusader
sv: Konfigurator - Skapa din egen Krusader

en: Startup
sv: Start

en: Krusader's settings upon startup
sv: Krusaders inställningar vid start

en: Basic Operations
sv: Grundfunktioner

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Be sure you know what you are doing.
sv: Var säker på att du vet vad du gör.

en: Customize the way Krusader deals with archives
sv: Anpassa hur Krusader hanterar arkivfiler

en: Dependencies
sv: Beroenden

en: Set the full path of the external applications
sv: Ställ in den fullständiga sökvägen för de externa programmen

en: User Actions
sv: Användaråtgärder

en: Configure your personal actions
sv: Anpassa dina egna åtgärder

en: Link MIMEs to protocols
sv: Koppla Mime-typer till protokoll

en: The current page has been changed. Do you want to apply changes?
sv: Den aktuella sidan har ändrats. Vill du genomföra ändringarna?

en: Custom color
sv: Egen färg

[ctx: Default color]
en: Default
sv: Standard

en: Red
sv: Röd

en: Green
sv: Grön

en: Blue
sv: Blå

en: Cyan
sv: Turkos

en: Yellow
sv: Gul

en: Dark Red
sv: Mörkröd

en: Dark Green
sv: Mörkgrön

en: Dark Blue
sv: Mörkblå

en: Dark Cyan
sv: Mörkturkos

en: Dark Magenta
sv: Mörk magenta

en: Dark Yellow
sv: Mörkgul

en: White
sv: Vit

en: Light Gray
sv: Ljusgrå

en: Gray
sv: Grå

en: Dark Gray
sv: Mörkgrå

en: Black
sv: Svart

en: unarj not found, but arj found, which will be used for unpacking
sv: Verktyget unarj hittades inte, men arj hittades och kommer att användas för uppackning

en: rpm found, but cpio not found which is required for unpacking
sv: Verktyget rpm hittades, men cpio hittades inte, vilket krävs för uppackning

en: Found
sv: Hittades

en: Packing
sv: Packning

en: Unpacking
sv: Uppackning

en: Note
sv: Observera

en: enabled
sv: aktiverad

en: disabled
sv: inaktiverad

en: diff utility
sv: jämförelseverktyg

en: email client
sv: e-postklient

en: batch renamer
sv: namnbytare

en: checksum utility
sv: checksummeringsverktyg

en: Tool
sv: Verktyg

en: Tab-Switch panel
sv: Flikbytespanel

en: Show Main Toolbar
sv: Visa huvudverktygsrad

en: Show Job Toolbar
sv: Visa jobbverktygsrad

en: Show Actions Toolbar
sv: Visa åtgärdsverktygsrad

en: Show &FN Keys Bar
sv: Visa f&unktionstangentfält

en: Show &Command Line
sv: Visa k&ommandorad

en: Show &Embedded Terminal
sv: Visa inbäddad t&erminal

en: Show &Hidden Files
sv: V&isa dolda filer

en: S&wap Panels
sv: B&yt paneler

en: Empty Trash
sv: Töm papperskorgen

en: Trash Popup Menu
sv: Papperskorgens sammanhangsberoende meny

en: Sw&ap Sides
sv: B&yt sidor

en: popup cmdline
sv: pop-upp-kommandorad

en: Start &Root Mode Krusader
sv: Sta&rta Krusader i administratörsläge

en: Pro&files
sv: Pro&filer

en: Sp&lit File...
sv: De&la fil...

en: Com&bine Files...
sv: Kom&binera filer...

en: &Select Newer and Single
sv: &Markera nyare och enstaka

en: Select &Newer
sv: Markera &nyare

en: Select &Single
sv: Markera en&staka

en: Select Different &and Single
sv: Markera olika och enst&aka

en: Select &Different
sv: Markera &olika

en: Start and &Forget
sv: Starta och &glöm

en: Display &Separated Standard and Error Output
sv: Visa åt&skild standard- och felutmatning

en: Display &Mixed Standard and Error Output
sv: Visa &blandad standard- och felutmatning

en: Start in &New Terminal
sv: Starta i en &ny terminal

en: Send to &Embedded Terminal Emulator
sv: Skicka till inbäddad t&erminalemulator

en: Start &Terminal
sv: Starta &terminal

en: &Search...
sv: &Sök...

en: &Locate...
sv: &Lokalisera...

en: Synchronize Fol&ders...
sv: Synkronisera &kataloger...

en: D&isk Usage...
sv: D&iskanvändning...

en: Configure &Krusader...
sv: Anpassa &Krusader...

en: Save &Position
sv: Spara &position

en: Compare b&y Content...
sv: &Jämför innehåll...

en: Multi &Rename...
sv: Män&gdnamnbyte...

en: Vertical Mode
sv: Vertikalt läge

en: User&actions
sv: A&nvändaråtgärder

en: Manage User Actions...
sv: Hantera användaråtgärder...

en: Select Remote Charset
sv: Välj teckenuppsättning för fjärranslutning

en: Recently Closed Tabs
sv: Senaste stängda flikar

en: Quit Krusader.
sv: Avsluta Krusader.

en: Popular URLs...
sv: Populära webbadresser...

en: Toggle Fullscreen Embedded Terminal
sv: Växla till inbäddad terminal i fullskärmsläge

en: Move Focus Up
sv: Flytta fokus uppåt

en: Move Focus Down
sv: Flytta fokus neråt

en: Setup Krusader the way you like it
sv: Anpassa Krusader som du vill ha det

en: Search for files
sv: Sök efter filer

en: No selected files to send.
sv: Inga markerade filer att skicka.

en: Krusader cannot find a supported mail client. Please install one to your path. Hint: Krusader supports KMail.
sv: Krusader kan inte hitta något e-postprogram som stöds. Installera ett i sökvägen. Tips: Krusader stödjer Kmail.

en: Sending file: %2 | Sending files: %2
sv[0]: Skickar fil: %2
sv[1]: Skickar filer: %2

en: Error executing %1.
sv: Fel vid körning av %1.

en: Do not know which files to compare.
sv: Vet inte vilka filer som skall jämföras.

en: To compare two files by content, you can either:<ul><li>Select one file in the left panel, and one in the right panel.</li><li>Select exactly two files in the active panel.</li><li>Make sure there is a file in the other panel, with the same name as the current file in the active panel.</li></ul>
sv: För att jämföra två filer innehållsmässigt kan du antingen:<ul><li>Markera en fil i den vänstra panelen och en i den högra panelen.</li><li>Markera precis två filer i den aktiva panelen</li><li>Försäkra dig om att det finns en fil i den andra panelen med samma namn som den aktuella filen har i den aktiva panelen.</li></ul>

en: Krusader is unable to download %1
sv: Krusader kan inte ladda ner: %1

en: Krusader cannot find any of the supported diff-frontends. Please install one to your path. Hint: Krusader supports Kompare, KDiff3 and Xxdiff.
sv: Krusader kan inte hitta något av de stödda jämförelsegränssnitten. Installera ett i sökvägen. Tips: Krusader stödjer Kompare, Kdiff3 och Xxdiff.

en: Cannot find the 'locate' command. Please install the findutils-locate package of GNU, or set its dependencies in Konfigurator
sv: Kan inte hitta kommandot 'locate'. Installera GNU-paketet 'findutils-locate' eller ställ in dess beroenden i Konfigurator.

[ctx: Arg is a string containing the bad quoting.]
en: Bad quoting in terminal command:
    %1
sv: Felaktiga citationstecken i terminalkommando:
    %1

en: Cannot find a batch rename tool.
    You can get KRename at %1
sv: Kan inte inte hitta ett verktyg för namnbyte i bakgrunden.
    Du kan hämta Krename från %1

en: Error executing '%1'.
sv: Fel vid körning av '%1'.

en: Improper operations in root mode can damage your operating system. <p>Furthermore, running UI applications as root is insecure and can allow attackers to gain root access.
sv: Felaktiga åtgärder i systemadministratörsläge kan skada operativsystemet. <p>Dessutom är det osäkert att köra användargränssnittsprogram som systemadministratör, och det kan tillåta angripare att få systemadministratörsåtkomst..

en: Cannot start root mode Krusader, %1 not found or not executable. Please verify that kde-cli-tools are installed.
sv: Kan inte starta Krusader i administratörsläge. %1 hittades inte eller är inte körbar. Verifiera att kde-cli-tools är installerade.

en: Do not know which file to split.
sv: Vet inte vilken fil som skall delas.

en: You cannot split a folder.
sv: Du kan inte dela en katalog.

en: Do not know which files to combine.
sv: Vet inte vilka filer som skall kombineras.

en: You cannot combine a folder.
sv: Du kan inte kombinera en katalog.

en: Not a split file: %1.
sv: Inte en delad fil: %1.

en: Select only one split file.
sv: Välj bara en delad fil.

en: Combining %1.* to folder:
sv: Kombinerar %1.* i katalog:

en: Open trash bin
sv: Öppna papperskorgen

en: Empty trash bin
sv: Töm papperskorgen

en: Statusbar will show basic information about file below mouse pointer.
sv: Statusraden kommer att visa grundinformation om filen under muspekaren.

en: <qt><b>Welcome to Krusader.</b><p>As this is your first run, your machine will now be checked for external applications. Then the Konfigurator will be launched where you can customize Krusader to your needs.</p></qt>
sv: <qt><b>Välkommen till Krusader.</b><p>Eftersom detta är din första körning, kommer datorn att kontrolleras med avseende på externa program. Därefter kommer Konfigurator att startas, där du kan anpassa Krusader efter dina behov.</p></qt>

en: Bring Main Window to Top
sv: Flytta huvudfönstret överst

note: i18n: ectx: Menu (lister)
en: Lister
sv: Listning

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sv: &Arkiv

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
sv: &Redigera

note: i18n: ectx: Menu (compare setup)
en: Compare Se&tup
sv: Anpassa &jämförelse

note: i18n: ectx: Menu (myview)
en: &View
sv: &Visa

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
sv: &Gå

note: i18n: ectx: Menu (_tools)
en: &Tools
sv: Verk&tyg

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sv: In&ställningar

note: i18n: ectx: Menu (show_toolbars)
en: &Toolbars
sv: Verk&tygsrader

note: i18n: ectx: Menu (command_execution_mode)
en: Command Execution &Mode Setup
sv: Inställning av &kommandokörningsläge

note: i18n: ectx: Menu (window)
en: &Window
sv: &Fönster

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
sv: &Hjälp

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

note: i18n: ectx: ToolBar (actionsToolBar)
en: Actions Toolbar
sv: Åtgärdsverktygsrad

note: i18n: ectx: ToolBar (jobToolBar)
en: Job Toolbar
sv: Jobbverktygsrad

en: Function keys allow performing fast operations on files.
sv: Funktionstangenterna tillåter snabba filoperationer.

en: Horizontal Mode
sv: Horisontellt läge

en: &Generic Viewer
sv: &Generell granskare

en: &Text Viewer
sv: &Textgranskare

en: &Hex Viewer
sv: &Hexgranskare

en: &Lister
sv: &Listning

en: Text &Editor
sv: Text&editor

en: &Detach Tab
sv: &Koppla bort flik

en: &Close Current Tab
sv: Stän&g aktuell flik

en: &Next Tab
sv: &Nästa flik

en: &Previous Tab
sv: &Föregående flik

en: &KrViewer
sv: &Krviewer

[ctx: Arg is a string containing the bad quoting.]
en: Bad quoting in editor command:
    %1
sv: Felaktiga citationstecken i redigeringskommando:
    %1

en: Can not open "%1"
sv: Kan inte öppna "%1".

[ctx: filename (filestate)]
en: %1 (Editing)
sv: %1 (redigerar)

[ctx: filename (filestate)]
en: %1 (Viewing)
sv: %1 (granskar)

[ctx: filestate: filename]
en: Editing: %1
sv: Redigerar: %1

[ctx: filestate: filename]
en: Viewing: %1
sv: Granskar: %1

en: Save selection...
sv: Spara markering...

en: Save as...
sv: Spara som...

en: Print...
sv: Skriv ut...

en: Search next
sv: Sök nästa

en: Search previous
sv: Sök föregående

en: Jump to position
sv: Gå till position

en: Select charset
sv: Välj teckenuppsättning

en: Lister:
sv: Listning:

en: Stop search
sv: Stoppa sökning

en: Jump to next match
sv: Gå till nästa träff

en: Jump to previous match
sv: Gå till föregående träff

en: Options
sv: Alternativ

en: Modify search behavior
sv: Ändra sökbeteende

en: From cursor
sv: Från markör

en: Match whole words only
sv: Matcha endast hela ord

en: Error reading file %1.
sv: Fel vid läsning av filen %1.

en: Column: %1, Position: %2 (%3, %4%)
sv: Kolumn: %1, Position: %2 (%3, %4 %)

en: Search:
sv: Sök:

en: Search position:
sv: Sökposition:

en: Text position:
sv: Textposition:

en: Invalid number.
sv: Ogiltigt tal.

en: Number out of range.
sv: Talet är utanför intervallet.

en: Nothing is selected.
sv: Ingenting är markerat.

en: Reverse printing is not supported. Continue with normal printing?
sv: Omvänd utskrift stöds inte. Fortsätt med normal utskrift?

en: No file selected or selected file cannot be displayed.
sv: Ingen fil markerad eller markerade filer kan inte visas.

en: Error at opening %1.
sv: Fel när %1 skulle öppnas.

en: Missing Plugin
sv: Saknar insticksprogram

[ctx: missing kpart - arg1 is a URL]
en: <b>No text editor plugin available.</b><br/>Internal editor will not work without this.<br/>You can fix this by installing Kate:<br/>%1
sv: <b>Inget insticksprogram för textredigering tillgängligt.</b><br/>Den interna editorn fungerar inte utan det.<br/>Du kan rätta problemet genom att installera Kate:<br/>%1

en: %1 is bigger than %2 MB
sv: %1 är större än %2 MiB

en: Cannot edit %1
sv: Kan inte redigera %1

en: Krusader::Locate
sv: Krusader::Lokalisera

en: Search for:
sv: Sök efter:

en: Do not search in path
sv: Sök inte i sökväg

en: Show only the existing files
sv: Visa bara befintliga filer

en: Case Sensitive
sv: Skiftlägeskänslig

en: Results
sv: Resultat

en: Locate
sv: Lokalisera

en: Update DB
sv: Uppdatera DB

en: Cannot start 'locate'. Check the 'Dependencies' page in konfigurator.
sv: Kan inte starta 'locate'. Kontrollera sidan 'Beroenden' i Konfigurator.

en: Error during the start of 'locate' process.
sv: Fel vid start av processen 'locate'.

en: Locate produced the following error message:
    
    %1
sv: Locate gav följande felmeddelande:
    
    %1

[ctx: @title:menu]
en: Locate
sv: Lokalisera

en: View (F3)
sv: Granska (F3)

en: Edit (F4)
sv: Redigera (F4)

en: Compare by content (F10)
sv: Jämför innehåll (F10)

en: Find (Ctrl+F)
sv: Sök (Ctrl+F)

en: Find next (Ctrl+N)
sv: Sök nästa (Ctrl+N)

en: Find previous (Ctrl+P)
sv: Sök föregående (Ctrl+P)

en: Copy selected to clipboard
sv: Kopiera markering till klippbordet

en: Search string not found.
sv: Söksträng hittades inte.

en: Locate results
sv: Lokaliseringsresultat

en: Query Name
sv: Namn på förfrågan

en: Here you can name the file collection:
sv: Här kan du namnge filsamlingen:

en: Stop
sv: Stoppa

en: Feed to listbox
sv: Skicka till listruta

en: Krusader
    Twin-Panel File Manager by KDE
sv: Krusader
    Filhanterare med två paneler av KDE

en: Krusader - ROOT PRIVILEGES
sv: Krusader - ROTBEHÖRIGHET

en: Feedback:
    https://forum.kde.org/viewforum.php?f=225
sv: Återkoppling:
    ttps://forum.kde.org/viewforum.php?f=225

en: Developer
sv: Utvecklare

en: Documentation
sv: Dokumentation

en: Author (retired)
sv: Upphovsman (avgången)

en: Developer (retired)
sv: Utvecklare (avgången)

en: Webmaster (retired)
sv: Webbmästare (avgången)

en: Documentation and marketing coordinator (retired)
sv: Dokumentation och marknadsföringssamordnare (avgången)

en: Documentation & Proofing (retired)
sv: Dokumentation och korrektur (avgången)

en: Marketing & Product Research (retired)
sv: Marknadsföring och produktundersökning (avgången)

en: Everyone involved in KDE
sv: Alla inblandade i KDE

en: KDE Translation Teams
sv: KDE:s översättningsgrupper

en: QA, bug-hunting, patches and general help
sv: Kvalitetssäkring, felsökning, programfixar och allmän hjälp

en: Important help in KDE 4 porting
sv: Viktig hjälp för överföring till KDE 4

en: Killer Logo and Icons for Krusader (contest winner)
sv: Suverän logotyp och ikoner för Krusader (tävlingsvinnare)

en: The UsefulArts Organization
sv: Organisationen UsefulArts

en: Icon for Krusader
sv: Ikon för Krusader

en: Viewer module for 3rd Hand
sv: Granskningsmodul för tredjehandspanelen

en: Handbook Proof-Reader
sv: Korrekturläsning av handbok

en: The old Bookmark Module
sv: Gammal bokmärkesmodul

en: Dir history button
sv: Knapp för kataloghistorik

en: ISO KIO slave
sv: ISO I/O-slav

en: Icons for Krusader
sv: Ikoner för Krusader

en: Usability and QA
sv: Användbarhet och kvalitetssäkring

en: patch for KViewer
sv: Programfix för Kviewer

en: the first patch ever!
sv: Den första programfixen någonsin!

en: Bosnian translation
sv: Bosnisk översättning

en: Brazilian Portuguese translation
sv: Brasiliansk portugisisk översättning

en: Bulgarian translation
sv: Bulgarisk översättning

en: Catalan translation
sv: Katalansk översättning

en: Chinese Simplified translation
sv: Förenklad kinesisk översättning

en: Old Czech translation
sv: Gammal tjeckisk översättning

en: Czech translation
sv: Tjeckisk översättning

en: Old Danish translation
sv: Gammal dansk översättning

en: Danish translation
sv: Dansk översättning

en: Dutch translation
sv: Hollänḋsk översättning

en: Old French translation
sv: Gammal fransk översättning

en: French translation
sv: Fransk översättning

en: Old German translation
sv: Gammal tysk översättning

en: German translation
sv: Tysk översättning

en: Greek translation
sv: Grekisk översättning

en: Old Hungarian translation
sv: Gammal ungersk översättning

en: Hungarian translation
sv: Ungersk översättning

en: Italian translation
sv: Italiensk översättning

en: Japanese translation
sv: Japansk översättning

en: Old Japanese translation
sv: Gammal japansk översättning

en: Lithuanian translation
sv: Litauisk översättning

en: Portuguese translation
sv: Portugisisk översättning

en: Old Polish translation
sv: Gammal polsk översättning

en: Polish translation
sv: Polsk översättning

en: Russian translation
sv: Rysk översättning

en: Old Russian translation
sv: Gammal rysk översättning

en: Serbian translation
sv: Serbisk översättning

en: Zdenko Podobný and Ondrej Pačay (Yogi)
sv: Zdenko Podobný och Ondrej Pačay (Yogi)

en: Slovak translation
sv: Slovakisk översättning

en: Slovenian translation
sv: Slovensk översättning

en: Old Spanish translation
sv: Gammal spansk översättning

en: Spanish translation
sv: Spansk översättning

en: Old Swedish translation
sv: Gammal svensk översättning

en: Swedish translation
sv: Svensk översättning

en: Turkish translation
sv: Turkisk översättning

en: Ukrainian translation
sv: Ukrainsk översättning

en: Korean translation
sv: Koreansk översättning

en: Start left panel at <path>
sv: Starta vänster panel med <sökväg>

en: Start right panel at <path>
sv: Starta höger panel med <sökväg>

en: Load this profile on startup
sv: Ladda denna profil vid start

en: Enable debug output
sv: Aktivera felsökningsutmatning

en: URL to open
sv: Webbadress att öppna

en: Open &MountMan
sv: Öppna &Mountman

en: Cannot start 'mount'. Check the 'Dependencies' page in konfigurator.
sv: Kan inte starta 'mount'. Kontrollera sidan 'Beroenden' i Konfigurator.

en: MountMan is not operational. Sorry
sv: Mountman fungerar tyvärr inte.

en: MountMan - Your Mount-Manager
sv: Mountman - Din monteringshanterare

en: &Eject
sv: Mata &ut

en: &Unmount
sv: A&vmontera

en: Mnt.Point
sv: Monteringspunkt

en: Total Size
sv: Totalt utrymme

en: Free Size
sv: Ledigt utrymme

en: Free %
sv: Ledigt %

en: Show only removable devices
sv: Visa bara flyttbara enheter

en: &Mount
sv: &Montera

en: MountMan
sv: Mountman

en: Format
sv: Formatera

en: Calculate Occupied Space
sv: Beräkna använt utrymme

en: Name: %1
sv: Namn: %1

en: Total occupied space: %1
sv: Totalt använt utrymme %1

en: in %1 folder | in %1 folders
sv[0]: och %1 katalog
sv[1]: och %1 kataloger

en: and %1 file | and %1 files
sv[0]: och %1 fil
sv[1]: och %1 filer

en: Show Details
sv: Visa detaljinformation

en: Show columns with details
sv: Visa kolumner med detaljinformation

en: Show Hidden Folders
sv: Visa dolda kataloger

en: Show folders starting with a dot
sv: Visa kataloger som börjar med en punkt

en: Start From Root
sv: Starta från roten

en: Set root of the tree to root of filesystem
sv: Ställ in trädets rot till filsystemets rot

en: Start From Current
sv: Starta från nuvarande

en: Set root of the tree to the current folder
sv: Ställ in trädets rot till nuvarande katalog

en: Start From Place
sv: Starta från plats

en: Set root of the tree to closest folder listed in 'Places'
sv: Ställ in trädets rot till närmaste katalog listad under 'Platser'

[ctx: @action:inmenu]
en: Cut
sv: Klipp ut

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy
sv: Kopiera

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Trash
sv: Flytta till papperskorgen

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
sv: Ta bort

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
sv: Egenskaper

[ctx: Default layout]
en: Default
sv: Standard

en: Compact
sv: Kompakt

en: Classic
sv: Klassisk

en: Custom layout: "%1"
sv: Egen layout: "%1"

en: Preview not available
sv: Förhandsgranskning inte tillgänglig

en: Close the search bar
sv: Stäng sökraden

en: Change the search mode
sv: Ändra sökläge

en: Enter or select search string
sv: Skriv in eller välj söksträng

en: Save the current search string
sv: Spara aktuell söksträng

en: Open selection dialog
sv: Öppna urvalsdialogruta

en: Saved search text to history
sv: Sparade söktext i historik

en: The statusbar displays information about the filesystem which holds your current folder: total size, free space, type of filesystem, etc.
sv: Statusraden visar information om filsystemet som innehåller aktuell katalog: Totalt utrymme, ledigt utrymme, typ av filsystem, etc.

en: Open menu with bookmarks. You can also add current location to the list, edit bookmarks or add subfolder to the list.
sv: Öppna meny med bokmärken. Du kan även lägga till aktuell plats i listan, redigera bokmärken eller lägga till underkataloger i listan.

en: Name of folder where you are. You can also enter name of desired location to move there. Use of Net protocols like ftp or fish is possible.
sv: Namn på aktuell katalog. Du kan även mata in namn på önskad plats för att gå dit. Användning av nätprotokoll som ftp eller fish är möjlig.

en: The totals bar shows how many files exist, how many selected and the bytes math
sv: Totalfältet visar hur många filer som finns, hur många markerade samt byte-matematik

en: Cancel folder space calculation
sv: Avbryt beräkning av katalogstorlek

en: Move Sidebar clockwise
sv: Flytta sidorad medurs

en: Open the Sidebar
sv: Öppnar sidoraden

en: This button toggles the sync-browse mode.
    When active, each folder change is performed in the
    active and inactive panel - if possible.
sv: Knappen aktiverar eller inaktiverar synkront läsningsläge.
    Om aktiverat, utförs varje ändring av katalog i den aktiva
    och inaktiva panelen, om möjligt.

en: Close the Sidebar
sv: Stäng sidoraden

en: Warning: The left and the right side are showing the same folder.
sv: Varning: Vänster och höger sida visar samma katalog.

[ctx: %1=free space,%2=total space,%3=percentage of usage, %4=mountpoint,%5=filesystem type]
en: %1 free out of %2 (%3%) on %4 [(%5)]
sv: %1 lediga av %2 (%3 %) på %4 [(%5)]

en: %1 free
sv: %1 ledigt

en: loading previews: %p%
sv: laddar förhandsgranskningar: %p %

en: >> Reading...
sv: >> Läser...

en: >> Reading: %1 % complete...
sv: >> Läser: %1 % klart...

en: >> Reading: %1
sv: >> Läser: %1

en: Error: %1
sv: Fel: %1

en: Cut to Clipboard
sv: Klipp ut till klippbordet

en: Copy to Clipboard
sv: Kopiera till klippbordet

en: Paste from Clipboard
sv: Klistra in från klippbordet

en: View File
sv: Granska fil

en: Edit File
sv: Redigera fil

en: &New Text File...
sv: &Ny textfil...

en: Copy to other panel
sv: Kopiera till andra panelen

en: Move to other panel
sv: Flytta till andra panelen

en: Copy delayed...
sv: Kopiering fördröjd...

en: Move delayed...
sv: Förflyttning fördröjd...

en: New Folder...
sv: Ny katalog...

en: Start Terminal Here
sv: Starta terminal här

en: F3 View Dialog
sv: F3 Granskadialog

en: Right-click Menu
sv: Högerklickmeny

en: &Properties...
sv: &Egenskaper...

en: &Compare Folders
sv: &Jämför kataloger

en: Calculate &Occupied Space
sv: Beräkna an&vänt utrymme

en: Pac&k...
sv: Pac&ka...

en: &Unpack...
sv: Packa &upp...

en: Create Checksum...
sv: Skapa checksumma...

en: Verify Checksum...
sv: Verifiera checksumma...

en: New Symlink...
sv: Ny symbolisk länk...

en: T&est Archive
sv: T&esta arkivfil

en: Alternative Delete
sv: Alternativ borttagning

en: Root
sv: Rot

en: Go to Other Panel's Folder
sv: Gå till andra panelens katalog

en: &Reload
sv: &Uppdatera

en: Cancel Refresh of View
sv: Avbryt uppdatering av vy

en: New Net &Connection...
sv: &Ny nätanslutning...

en: Disconnect &from Net
sv: Koppla bort &från nät

en: Sync Panels
sv: Synkronisera paneler

en: Jump Back
sv: Hoppa tillbaka

en: Set Jump Back Point
sv: Sätt tillbakahoppspunkten här

en: S&ynchron Folder Changes
sv: S&ynkrona katalogändringar

en: Go to Location Bar
sv: Hoppa till platsrad

en: Toggle Sidebar
sv: Växla sidorad

en: Left Bookmarks
sv: Vänsterbokmärken

en: Right Bookmarks
sv: Högerbokmärken

en: History
sv: Historik

en: Left History
sv: Vänsterhistorik

en: Right History
sv: Högerhistorik

en: Left Media
sv: Vänstermedia

en: Right Media
sv: Högermedia

en: Find in folder...
sv: Sök i katalog...

en: Select in folder...
sv: Markera i katalog...

en: Filter in folder...
sv: Filtrera i katalog...

en: ROOT (/)
sv: ROT (/)

en: Rename file, folder, etc.
sv: Byt namn på fil, katalog, etc.

en: Open file in viewer.
sv: Öppna fil i filgranskare.

en: <qt><p>Edit file.</p><p>The editor can be defined in Konfigurator, default is <b>internal editor</b>.</p></qt>
sv: <qt><p>Redigera fil.</p><p>Editorn är anpassningsbar i Konfigurator, standard är <b>inbyggd editor</b>.</p></qt>

en: Copy file from one panel to the other.
sv: Kopiera fil från en panel till den andra.

en: Move file from one panel to the other.
sv: Flytta fil från en panel till den andra.

en: Create folder in current panel.
sv: Skapa katalog i aktuell panel.

en: Delete file, folder, etc.
sv: Ta bort fil, katalog, etc.

en: <qt><p>Open terminal in current folder.</p><p>The terminal can be defined in Konfigurator, default is <b>konsole</b>.</p></qt>
sv: <qt><p>Öppna terminalen i aktuell katalog. </p><p>Du kan definiera terminal i Konfigurator, standard är <b>konsol</b>.</p></qt>

en: Open/Run Files
sv: Öppna eller kör filer

en: Run
sv: Kör

en: Open in New Tabs
sv: Öppna under nya flikar

en: Open in New Tab
sv: Öppna under ny flik

en: Browse Archive
sv: Läs arkiv

en: Other...
sv: Andra...

en: Open With
sv: Öppna med

en: Move to Trash
sv: Flytta till papperskorgen

en: New Hardlink...
sv: Ny hård länk...

en: Redirect Link...
sv: Omdirigera länk...

en: Link Handling
sv: Länkhantering

en: Send by Email
sv: Skicka med e-post

en: Restore
sv: Återställ

en: Synchronize Selected Files...
sv: Synkronisera markerade filer...

en: Create New
sv: Skapa ny

en: You can edit links only on local file systems
sv: Du kan bara ändra länkar på lokala filsystem

en: The current file is not a link, so it cannot be redirected.
sv: Aktuell fil är inte en länk, så den kan inte omdirigeras.

en: Link Redirection
sv: Omdirigering av länk

en: Please enter the new link destination:
sv: Ange nytt länkmål:

en: Cannot remove old link: %1
sv: Kan inte ta bort gammal länk: %1

en: Failed to create a new link: %1
sv: Kunde inte skapa ny länk: %1

en: You can create links only on local file systems
sv: Du kan bara skapa länkar på lokala filsystem

en: New Link
sv: Ny länk

en: Create a new link to: %1
sv: Skapa ny länk till: %1

en: A folder or a file with this name already exists.
sv: En katalog eller fil med detta namn finns redan.

en: Failed to create a new symlink '%1' to: '%2'
sv: Kunde inte skapa ny symbolisk länk '%1' till: '%2'

en: Failed to create a new link '%1' to '%2'
sv: Kunde inte skapa ny länk '%1' till '%2'

en: No permissions to view this file.
sv: Ingen behörighet att granska denna fil.

en: Enter a URL to view:
sv: Mata in en webbadress att granska:

en: You cannot edit a folder
sv: Du kan inte redigera en katalog

en: No permissions to edit this file.
sv: Ingen behörighet att redigera denna fil.

en: Enter the filename to edit:
sv: Mata in filnamn på den fil du vill redigera:

en: Move %1 to:
sv: Flytta %1 till:

en: Move %1 file to: | Move %1 files to:
sv[0]: Flytta %1 fil till:
sv[1]: Flytta %1 filer till:

en: Copy %1 to:
sv: Kopiera %1 till:

en: Copy %1 file to: | Copy %1 files to:
sv[0]: Kopiera %1 fil till:
sv[1]: Kopiera %1 filer till:

en: Folder's name:
sv: Katalogens namn:

en: Do you really want to move this item to the trash? | Do you really want to move these %1 items to the trash?
sv[0]: Vill du verkligen flytta detta objekt till papperkorgen?
sv[1]: Vill du verkligen flytta dessa %1 objekt till papperskorgen?

en: <qt>Do you really want to delete this item <b>physically</b> (not just removing it from the virtual items)?</qt> | <qt>Do you really want to delete these %1 items <b>physically</b> (not just removing them from the virtual items)?</qt>
sv[0]: <qt>Vill du verkligen ta bort detta objekt <b>fysiskt</b> (inte bara borttagning från virtuella objekt)?</qt>
sv[1]: <qt>Vill du verkligen ta bort dessa %1 objekt <b>fysiskt</b> (inte bara borttagning från virtuella objekt)?</qt>

en: Do you really want to delete this item? | Do you really want to delete these %1 items?
sv[0]: Vill du verkligen ta bort detta objekt?
sv[1]: Vill du verkligen ta bort dessa %1 objekt?

en: <qt><p>Folder <b>%1</b> is not empty.</p>
sv: <qt><p>Katalogen <b>%1</b> är inte tom.</p>

en: <p>Skip this one or trash all?</p></qt>
sv: <p>Hoppa över den eller flytta allt till papperskorgen?</p></qt>

en: <p>Skip this one or delete all?</p></qt>
sv: <p>Hoppa över den eller ta bort allt?</p></qt>

en: &Skip
sv: &Hoppa över

en: &Trash All
sv: Fly&tta allt till papperskorgen

en: &Delete All
sv: &Ta bort allt

en: Do you really want to delete this virtual item (physical files stay untouched)? | Do you really want to delete these %1 virtual items (physical files stay untouched)?
sv[0]: Vill du verkligen ta bort detta virtuella objekt (fysiska filer förblir orörda)?
sv[1]: Vill du verkligen ta bort dessa %1 virtuella objekt (fysiska filer förblir orörda)?

en: Could not start %1
sv: Kunde inte starta %1

en: %1 cannot open %2
sv: %1 kan inte öppna %2

en: <qt><p>The archive <b>%1.%2</b> already exists. Do you want to overwrite it?</p><p>All data in the previous archive will be lost.</p></qt>
sv: <qt><p>Arkivet <b>%1.%2</b> finns redan. Vill du skriva över det?</p><p>All data i det föregående arkivet kommer att gå förlorad.</p></qt>

en: <qt><p>The archive <b>%1.%2</b> already exists. Do you want to overwrite it?</p><p>Zip will replace identically named entries in the zip archive or add entries for new names.</p></qt>
sv: <qt><p>Arkivet <b>%1.%2</b> finns redan. Vill du skriva över det? </p><p>ZIP kommer att byta ut identiska namn i zip-arkivet eller lägga till poster med nya namn.</p></qt>

en: Cannot pack files onto a virtual destination.
sv: Kan inte packa filer till ett virtuellt mål.

en: Unpack %1 to:
sv: Packa upp %1 till:

en: Unpack %1 file to: | Unpack %1 files to:
sv[0]: Packa upp %1 fil till:
sv[1]: Packa upp %1 filer till:

en: Columns
sv: Kolumner

en: Automatically Resize Columns
sv: Ändra automatiskt storlek på kolumner

[ctx: %1=number of selected items,%2=total number of items, %3=filesize of selected items,%4=filesize in Bytes, %5=filesize of all items in folder,%6=filesize in Bytes]
en: %1 out of %2, %3 (%4) out of %5 (%6)
sv: %1 av %2, %3 (%4) av %5 (%6)

[ctx: %1=number of selected items,%2=total number of items, %3=filesize of selected items,%4=filesize of all items in folder]
en: %1 out of %2, %3 out of %4
sv: %1 av %2, %3 av %4

en: Apply filter to folder&s
sv: Använd filter för &kataloger

en: Filter Files
sv: Filtrera filer

en: Apply &selection to folders
sv: Använd &markering för kataloger

en: Select Files
sv: Markera filer

en: &Detailed View
sv: &Detaljerad vy

en: &Brief View
sv: &Kortfattad vy

en: Climb up the folder tree
sv: Gå upp i kataloghierarkin

en: (Broken Link)
sv: (Bruten länk)

en: Symbolic Link
sv: Symbolisk länk

en: %1 (Link)
sv: %1 (länk)

[ctx: Show the string 'DIR' instead of file size in detailed view (for folders)]
en: DIR
sv: KAT

[ctx: File property]
en: Name
sv: Namn

[ctx: File property]
en: Ext
sv: Änd

[ctx: File property]
en: Size
sv: Storlek

[ctx: File property]
en: Type
sv: Typ

[ctx: File property]
en: Modified
sv: Ändrad

[ctx: File property]
en: Changed
sv: Ändrad

[ctx: File property]
en: Accessed
sv: Använd

[ctx: File property]
en: Perms
sv: Behörighet

[ctx: File property]
en: Owner
sv: Ägare

[ctx: File property]
en: Group
sv: Grupp

en: Size: %1
sv: Storlek: %1

[ctx: File property]
en: Type: %1
sv: Typ: %1

[ctx: File property]
en: Modified: %1
sv: Ändrad: %1

[ctx: File property]
en: Changed: %1
sv: Ändrad: %1

[ctx: File property]
en: Last Access: %1
sv: Senaste användning: %1

[ctx: File property]
en: Permissions: %1
sv: Behörigheter: %1

[ctx: File property]
en: Owner: %1
sv: Ägare: %1

[ctx: File property]
en: Group: %1
sv: Grupp: %1

[ctx: File property; broken symbolic link]
en: Link to: %1 - (broken)
sv: Länk till: %1 - (bruten)

[ctx: File property]
en: Link to: %1
sv: Länk till: %1

en: Tree Panel: a tree view of the local file system
sv: Trädpanel: En trädstruktur över det lokala filsystemet

en: Preview Panel: display a preview of the current file
sv: Förhandsgranskningspanel: Visa förhandsgranskning av aktuell fil

en: View Panel: view the current file
sv: Granskningspanel: granska aktuell fil

en: Disk Usage Panel: view the usage of a folder
sv: Diskanvändningspanel: Visa användning för en katalog

en: Disk Usage:
sv: Diskanvändning:

en: Tree:
sv: Träd:

en: Preview:
sv: Förhandsgranskning:

en: View:
sv: Granska:

en: Preview: %1
sv: Förhandsgranskning: %1

en: View: %1
sv: Granska: %1

en: Disk Usage: %1
sv: Diskanvändning: %1

en: Default Zoom
sv: Standardzoom

en: &All Files
sv: Alla &filer

note: i18n( "&Executables" ), SHIFT + Qt::Key_F11, SLOTS, SLOT(execFilter()), actionCollection(), "exec files" );
en: &Custom
sv: An&passad

en: Select &Group...
sv: Markera &grupp...

en: &Select All
sv: &Markera allt

en: &Unselect Group...
sv: &Avmarkera grupp...

en: U&nselect All
sv: A&vmarkera allt

en: &Invert Selection
sv: &Invertera markering

en: Restore Selection
sv: Återställ markering

en: Select Files with the Same Name
sv: Markera filer med samma namn

en: Select Files with the Same Extension
sv: Markera filer med samma filändelse

en: Show View Options Menu
sv: Visa meny med granskningsalternativ

en: Set Focus to the Panel
sv: Ge panelen fokus

en: Apply settings to other tabs
sv: Verkställ inställningar för andra flikar

en: Show Previews
sv: Visa förhandsgranskningar

en: Save settings as default
sv: Spara inställningar som förval

en: Select group
sv: Markera grupp

en: Select all files in the current folder
sv: Välj alla filer i aktuell katalog

en: Unselect all
sv: Avmarkera alla

en: Save settings as default for new instances of this view type
sv: Spara inställningar som förval för nya instanser av den här typen av vy

en: Open a new tab
sv: Öppna en ny flik

en: [invalid]
sv: [ogiltig]

en: Krusader::Search
sv: Krusader::Sök

en: Query to clipboard
sv: Sökbegrepp till klippbordet

en: Place search text to clipboard when a found file is opened.
sv: Placera söktext på klippbordet när en hittad fil öppnas.

en: Close
sv: Stäng

en: Compare by content
sv: Jämför innehåll

en: Text found:
sv: Funnen text:

en: Idle
sv: Overksam

en: &Results
sv: &Resultat

en: Found %1 match. | Found %1 matches.
sv[0]: Hittade %1 träff.
sv[1]: Hittade %1 träffar.

en: Since you chose to also search in archives, note the following limitations:
    You cannot search for text (grep) while doing a search that includes archives.
sv: Eftersom du valde att också söka i packade filer, observera följande begränsningar:
    Du kan inte göra en textsökning (grep) medan du genomför en sökning som inkluderar packade filer.

en: Found 0 matches.
sv: Hittade 0 träffar.

en: Finished searching.
sv: Sökning klar.

en: Krusader Search
sv: Krusader Sök

en: Search results for "%1" in %2
sv: Sökresultat för "%1" i %2

en: Search results for "%1" containing "%2" in %3
sv: Sökresultat för "%1" som innehåller "%2" i %3

en: Here you can name the file collection
sv: Här kan du namnge filsamlingen

en: Query name
sv: Namn på förfrågan

en: Krusader::Combining...
sv: Krusader::Kombinerar...

en: Combining the file %1...
sv: Kombinerar filen %1...

en: The CRC information file (%1) is missing.
    Validity checking is impossible without it. Continue combining?
sv: CRC-informationsfilen (%1) saknas.
    Giltighetskontroll är omöjlig utan den. Fortsätta att kombinera?

en: Error at reading the CRC file (%1).
sv: Fel vid läsning av CRC-filen (%1).

en: Not a valid CRC file.
sv: Inte en giltig CRC-fil.

en: 
    Validity checking is impossible without a good CRC file. Continue combining?
sv: 
    Giltighetskontroll är omöjlig utan en användbar CRC-fil. Fortsätta att kombinera?

en: File Already Exists
sv: Fil finns redan

en: Cannot open the first split file of %1.
sv: Kan inte öppna den första delade filen av %1.

en: Incorrect filesize, the file might have been corrupted.
sv: Felaktig filstorlek. Filen kan ha blivit skadad.

en: Incorrect CRC checksum, the file might have been corrupted.
sv: Felaktig CRC-checksumma. Filen kan ha blivit skadad.

en: Krusader::Splitting...
sv: Krusader::Delar...

en: Splitting the file %1...
sv: Delning av filen %1...

en: Cannot split a folder.
sv: Kan inte dela en katalog.

en: Error reading file %1: %2
sv: Fel vid läsning av filen %1: %2

en: Error writing file %1: %2
sv: Fel vid skrivning av filen %1: %2

en: 1.44 MB (3.5")
sv: 1,44 MiB (3,5")

en: 1.2 MB (5.25")
sv: 1,2 MiB (5,25")

en: 720 kB (3.5")
sv: 720 KiB (3,5")

en: 360 kB (5.25")
sv: 360 KiB (5,25")

en: 100 MB (ZIP)
sv: 100 MiB (zip)

en: 250 MB (ZIP)
sv: 250 MiB (zip)

en: 650 MB (CD-R)
sv: 650 MiB (cd-r)

en: 700 MB (CD-R)
sv: 700 MiB (cd-r)

en: Split the file %1 to folder:
sv: Dela filen %1 i katalog:

en: User Defined
sv: Användardefinierad

en: Max file size:
sv: Maximal filstorlek:

en: kByte
sv: Kibyte

en: MByte
sv: Mibyte

en: GByte
sv: Gibyte

en: Overwrite files without confirmation
sv: Skriv över filer utan bekräftelse

en: &Split
sv: &Dela

en: Krusader::Splitter
sv: Krusader::Delare

en: The folder path URL is malformed.
sv: Katalogsökvägens webbadress är felaktigt utformad.

en: Krusader::Feed to listbox
sv: Krusader::Skicka till listruta

en: No elements to feed.
sv: Inga element att skicka.

en: Synchronize results
sv: Synkronisera resultat

en: Side to feed:
sv: Sida att skicka:

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Both
sv: Bägge

en: Selected files only
sv: Bara markerade filer

en: Cannot open %1.
sv: Kan inte öppna %1.

en: Krusader::Synchronize
sv: Krusader::Synkronisera

en: Right to left: Copy 1 file | Right to left: Copy %1 files
sv[0]: Höger till vänster: Kopiera 1 fil
sv[1]: Höger till vänster: Kopiera %1 filer

en: (1 byte) | (%1 bytes)
sv[0]: (1 byte)
sv[1]: (%1 byte)

en: 	Ready: %2/1 file, %3/%4 | 	Ready: %2/%1 files, %3/%4
sv[0]: 	Klar: %2/1 fil, %3/%4
sv[1]: 	Klar: %2/%1 filer, %3/%4

en: Left to right: Copy 1 file | Left to right: Copy %1 files
sv[0]: Vänster till höger: Kopiera 1 fil till:
sv[1]: Vänster till höger: Kopiera %1 filer

en: Left: Delete 1 file | Left: Delete %1 files
sv[0]: Vänster: Radera 1 fil
sv[1]: Vänster: Radera %1 filer

en: Confirm overwrites
sv: Bekräfta överskrivningar

en: &Start
sv: &Starta

en: &Pause
sv: &Paus

en: &Close
sv: &Stäng

en: Pause
sv: Paus

en: Resume
sv: Återuppta

en: Number of files: %1
sv: Antal filer: %1

en: Number of compared folders: %1
sv: Antal jämförda kataloger: %1

en: Error at copying file %1 to %2.
sv: Fel vid kopiering av filen %1 till %2.

en: Error at deleting file %1.
sv: Fel vid borttagning av filen %1.

en: Krusader::Synchronizer
sv: Krusader::Synkroniserare

en: Feeding the URLs to KGet
sv: Överför webbadresserna till Kget

en: Krusader::Synchronize Folders
sv: Krusader::Synkronisera kataloger

en: Folder Comparison
sv: Katalogjämförelse

en: File &Filter:
sv: Fil&filter:

en: The left base folder used during the synchronization process.
sv: Vänstra grundkatalogen använd vid synkroniseringsprocessen.

en: The right base folder used during the synchronization process.
sv: Högra grundkatalogen använd vid synkroniseringsprocessen.

en: Recurse subfolders
sv: Upprepa i underkataloger

en: Compare not only the base folders but their subfolders as well.
sv: Jämför inte bara grundkatalogerna utan också deras underkataloger.

en: Follow symlinks
sv: Följ symboliska länkar

en: Follow symbolic links during the compare process.
sv: Följ symboliska länkar även vid jämförelser.

en: Compare duplicated files with same size by content.
sv: Jämför dubblettfiler med samma storlek med avseende på deras innehåll.

en: Ignore Date
sv: Ignorera datum

en: <p>Ignore date information during the compare process.</p><p><b>Note</b>: useful if the files are located on network filesystems or in archives.</p>
sv: <p>Ignorera datuminformation vid jämförelseprocessen.</p><p><b>Observera</b>: Användbart om filerna finns på ett nätverksfilsystem eller i arkiv.</p>

en: Asymmetric
sv: Asymmetrisk

en: <p><b>Asymmetric mode</b></p><p>The left side is the destination, the right is the source folder. Files existing only in the left folder will be deleted, the other differing ones will be copied from right to left.</p><p><b>Note</b>: useful when updating a folder from a file server.</p>
sv: <p><b>Asymmetriskt läge</b></p><p>Vänstra sidan är målkatalogen, högra är källkatalogen. De filer, som bara finns i den vänstra katalogen, kommer att raderas, de övriga med skillnader kommer att kopieras från höger till vänster.</p><p><b>Observera</b>: Användbart vid uppdatering av en katalog från en filserver.</p>

en: Ignore Case
sv: Ignorera skiftläge

en: <p>Case insensitive filename compare.</p><p><b>Note</b>: useful when synchronizing Windows filesystems.</p>
sv: <p>Skiftlägesokänslighet vid filnamnsjämförelse.</p><p><b>Observera</b>: Användbart vid synkronisering med filsystem på Windows.</p>

en: S&how options
sv: Visa a&lternativ

en: Show files marked to <i>Copy from left to right</i>.
sv: Visa filer valda att <i>kopiera från vänster till höger</i>.

en: Show files considered to be identical.
sv: Visa filer som anses vara identiska.

en: Show excluded files.
sv: Visa uteslutna filer.

en: Show files marked to <i>Copy from right to left</i>.
sv: Visa filer valda att <i>kopiera från höger till vänster</i>.

en: Show files marked to delete.
sv: Visa filer valda att radera.

en: Show files that exist on both sides.
sv: Visa filer som finns på bägge sidor.

en: Duplicates
sv: Dubbletter

en: Show files that exist on one side only.
sv: Visa filer som bara finns på ena sidan.

en: Singles
sv: Enstaka

en: The compare results of the synchronizer (Ctrl+M).
sv: Jämförelseresultaten från synkroniseraren (Ctrl+M).

[ctx: @title:column file name]
en: Name
sv: Namn

[ctx: @title:column]
en: Size
sv: Storlek

[ctx: @title:column]
en: Date
sv: Datum

en: &Synchronizer
sv: &Synkroniserare

en: &Options
sv: &Alternativ

en: Parallel threads:
sv: Parallella trådar:

en: Equality threshold:
sv: Likhetströskel:

en: sec
sv: sek

en: hour
sv: timme

en: day
sv: dag

en: Time shift (right-left):
sv: Tidsskift (höger-vänster):

en: Ignore hidden files
sv: Ignorera dolda filer

en: Profile manager (Ctrl+P).
sv: Profilhanterare (Ctrl+P).

en: Swap sides (Ctrl+S).
sv: Byt sidor (Ctrl+S).

en: Compare
sv: Jämför

en: Quiet
sv: Tyst

en: Scroll Results
sv: Rulla resultat

en: Synchronize
sv: Synkronisera

en: Selected files from targ&et folder:
sv: Valda fil&er från målkatalog:

en: Selected files from sou&rce folder:
sv: Valda filer f&rån källkatalog:

en: Selected files from &left folder:
sv: Valda filer från &vänster katalog:

en: Selected files from &right folder:
sv: Valda filer från &höger katalog:

en: Targ&et folder:
sv: &Målkatalog:

en: Sou&rce folder:
sv: &Källkatalog:

en: &Left folder:
sv: &Vänster katalog:

en: &Right folder:
sv: &Höger katalog:

en: URL must be the descendant of either the left or the right base URL.
sv: Webbadressen måste antingen härstamma från den vänstra eller den högra baswebbadressen.

en: Synchronize Folders
sv: Synkronisera kataloger

en: E&xclude
sv: &Uteslut

en: Restore ori&ginal operation
sv: Återställ ursprun&glig åtgärd

en: Re&verse direction
sv: &Vänd riktning

en: Copy from &right to left
sv: Kopiera från &höger till vänster

en: Copy from &left to right
sv: Kopiera från &vänster till höger

en: &Delete (left single)
sv: Ta &bort (vänster enstaka)

en: V&iew left file
sv: Granska vä&nster fil

en: Vi&ew right file
sv: Granska hö&ger fil

en: &Compare Files
sv: &Jämför filer

en: C&opy selected to clipboard (left)
sv: K&opiera markering till klippbordet (vänster)

en: Co&py selected to clipboard (right)
sv: K&opiera markering till klippbordet (höger)

en: &Select items
sv: &Markera objekt

en: Deselec&t items
sv: &Avmarkera objekt

en: I&nvert selection
sv: I&nvertera markering

en: Synchronize with &KGet
sv: Synkronisera med &Kget

en: Select items
sv: Markera objekt

en: Deselect items
sv: Avmarkera objekt

en: The target folder must not be empty.
sv: Målkatalogen får inte vara tom.

en: The source folder must not be empty.
sv: Källkatalogen får inte vara tom.

en: Synchronizer has nothing to do.
sv: Synkroniseraren har inget att göra.

en: The synchronizer window contains data from a previous compare. If you exit, this data will be lost. Do you really want to exit?
sv: Synkroniseringsfönstret innehåller data från en tidigare jämförelse. Om du avslutar kommer dessa data att gå förlorade. Vill du verkligen avsluta?

en: I/O error while comparing file %1 with %2.
sv: I/O-fel vid jämförelse av filen %1 med %2.

en: Comparing file %1 (%2)...
sv: Jämför filen %1 (%2)...

en: New Tab
sv: Ny flik

en: Duplicate Current Tab
sv: Duplicera aktuell flik

en: Move Current Tab to Other Side
sv: Flytta aktuell flik till andra sida

en: Move Current Tab to the Left
sv: Flytta aktuell flik åt vänster

en: Move Current Tab to the Right
sv: Flytta aktuell flik åt höger

en: Close Current Tab
sv: Stäng aktuell flik

en: Undo Close Tab
sv: Ångra stäng flik

en: Next Tab
sv: Nästa flik

en: Previous Tab
sv: Föregående flik

en: Close Inactive Tabs
sv: Stäng inaktiva flikar

en: Close Duplicated Tabs
sv: Stäng duplicerade flikar

en: Lock Tab
sv: Lås flik

en: Pin Tab
sv: Fäst upp flik

en: Unlock Tab
sv: Lås upp flik

en: Unpin Tab
sv: Ta ner flik

en: Needed panel specification missing in expander %1
sv: Nödvänding panelspecifikation saknas i expander %1

en: Expander: Bad argument to %1: %2 is not valid item specifier
sv: Expander: Felaktigt argument till %1: %2 är inte en giltig objektspecifikation

en: Panel's Path...
sv: Panelens sökväg...

en: Automatically escape spaces
sv: Hantera mellanslag automatiskt

en: Number of...
sv: Antal...

en: Expander: Bad argument to Count: %1 is not valid item specifier
sv: Expander: Felaktigt argument till Count: %1 är inte en giltig objektspecifikation

en: Filter Mask (*.h, *.cpp, etc.)
sv: Filtermask (*.h, *.cpp, etc.)

en: Current File (!= Selected File)...
sv: Aktuell fil (skild från markerad fil)...

en: Omit the current path (optional)
sv: Utelämna aktuell sökväg (valfritt)

en: Item List of...
sv: Objektlista för...

en: Which items:
sv: Vilka objekt:

en: Separator between the items (optional):
sv: Skiljetecken mellan objekt (valfritt):

en: Mask (optional, all but 'Selected'):
sv: Mask (valfritt, alla utom 'Markerad'):

en: Filename of an Item List...
sv: Filnamn i en objektlista...

en: Separator between the items (optional)
sv: Skiljetecken mellan objekt (valfritt)

en: Expander: temporary file could not be opened (%1)
sv: Expander: Tillfällig fil kunde inte öppnas (%1)

en: Manipulate the Selection...
sv: Behandla markeringen...

en: Selection mask:
sv: Markeringsmask:

en: Manipulate in which way:
sv: Behandla på vilket sätt:

en: Jump to a Location...
sv: Gå till en plats...

en: Choose a path:
sv: Välj en sökväg:

en: Open location in a new tab
sv: Öppna platsen under en ny flik

en: Expander: at least 1 parameter is required for Goto.
sv: Expander: Minst en parameter krävs för Goto.

en: Ask Parameter from User...
sv: Fråga användare om parameter...

en: Question:
sv: Fråga:

en: Preset (optional):
sv: Förval (valfritt):

en: Caption (optional):
sv: Rubrik (valfritt):

en: Expander: at least 1 parameter is required for Ask.
sv: Expander: Minst en parameter krävs för Ask.

en: User Action
sv: Användaråtgärd

en: Copy to Clipboard...
sv: Kopiera till klippbordet...

en: What to copy:
sv: Vad skall kopieras:

en: Append to current clipboard content with this separator (optional):
sv: Lägg till i aktuellt klippbordsinnehåll med detta skiljetecken (valfritt):

en: Expander: at least 1 parameter is required for Clipboard.
sv: Expander: Minst en parameter krävs för Clipboard.

en: Expander: %Each% may not be in the second argument of %Clipboard%
sv: Expander: %Each% får inte vara i det andra argumentet till %Clipboard%

en: Copy a File/Folder...
sv: Kopiera en fil eller katalog...

en: Where to copy:
sv: Vart den skall kopieras:

en: Expander: at least 2 parameter is required for Copy.
sv: Expander: Minst två parametrar krävs för Copy.

en: Expander: %Each% may not be in the second argument of %Copy%
sv: Expander: %Each% får inte vara i det andra argumentet till %Copy%

en: Expander: invalid URLs in %_Copy("src", "dest")%
sv: Expander: Ogiltiga webbadresser i %_Copy("källa", "mål")%

en: Move/Rename a File/Folder...
sv: Flytta eller byt namn på en fil eller katalog...

en: What to move/rename:
sv: Vad ska flyttas eller bytas namn på:

en: New target/name:
sv: Nytt mål eller namn:

en: Expander: at least 2 parameter is required for Move.
sv: Expander: Minst två parametrar krävs för Move.

en: %Each% may not be in the second argument of %Move%
sv: %Each% får inte vara i det andra argumentet till %Move%

en: Expander: invalid URLs in %_Move("src", "dest")%
sv: Expander: Ogiltiga webbadresser i %_Move("källa", "mål")%

en: Load a Synchronizer Profile...
sv: Ladda en synkroniseringsprofil...

en: Choose a profile:
sv: Välj en profil:

en: Expander: no profile specified for %_Sync(profile)%
sv: Expander: Ingen profil specificerad för %_Sync(profil)%

en: Load a Searchmodule Profile...
sv: Öppna en sökmodulprofil...

en: Expander: no profile specified for %_NewSearch(profile)%
sv: Expander: Ingen profil specificerad för %_NewSearch(profil)%

en: Load a Panel Profile...
sv: Ladda en panelprofil...

en: Expander: no profile specified for %_Profile(profile)%; abort...
sv: Expander: Ingen profil specificerad för %_Profile(profil)%. Avbryter...

en: Separate Program Call for Each...
sv: Skilda programanrop för varje...

en: Set Sorting for This Panel...
sv: Välj sortering för panelen...

en: Choose a column:
sv: Välj en kolumn:

en: Choose a sort sequence:
sv: Välj en sorteringssekvens:

en: Expander: no column specified for %_ColSort(column)%
sv: Expander: Ingen kolumn specificerad för %_ColSort(kolumn)%

en: Expander: unknown column specified for %_ColSort(%1)%
sv: Expander: Okänd kolumn specificerad för %_ColSort(%1)%

en: Set Relation Between the Panels...
sv: Välj förhållande mellan panelerna...

en: Set the new size in percent:
sv: Välj den nya storleken i procent:

en: Expander: Value %1 out of range for %_PanelSize(percent)%. The first parameter has to be >0 and <100
sv: Expander: Värdet %1 utanför intervallet för %_PanelSize(procent)%. Första parametern måste vara större än 0 och mindre än 100.

en: View File with Krusader's Internal Viewer...
sv: Granska en fil med Krusaders egen granskare...

en: Which file to view (normally '%aCurrent%'):
sv: Vilken fil skall granskas (normalt '%aCurrent%'):

en: Choose a view mode:
sv: Välj ett granskningssätt:

note: i18n("Choose a window-mode"), "__choose:tab;window;panel", false ) ); TODO: window-mode 'panel' should open the file in the third-hand viewer
en: Choose a window mode:
sv: Välj ett fönsterläge:

en: Expander: no file to view in %_View(filename)%
sv: Expander: Ingen fil att granska i %_View(filnamn)%

en: %Each% is not allowed in parameter to %1
sv: %Each% är inte tillåtet i parameter till %1

en: Expander: Bad panel specifier %1 in placeholder %2
sv: Expander: Felaktig panelspecifikation %1 i platsmarkören %2

en: Error: unterminated % in Expander
sv: Fel: Oavslutad % i Expander

en: Error: unrecognized %%%1%2%% in Expander
sv: Fel: Okänd %%%1%2%% i Expander

en: Error: missing ')' in Expander
sv: Fel: Saknar ')' in Expander

en: Standard Output (stdout)
sv: Standardutmatning (stdout)

en: Standard Error (stderr)
sv: Standardfelutmatning (stderr)

en: Output
sv: Utmatning

en: Use font with fixed width
sv: Använd teckensnitt med fast breddsteg

en: Kill
sv: Döda

en: Kill the running process
sv: Döda aktuell process

en: *.txt|Text files
    *|All files
sv: *.txt|Textfiler
    *|Alla filer

en: This file already exists.
    Do you want to overwrite it or append the output?
sv: Filen finns redan.
    Vill du skriva över den eller utvidga den?

en: Overwrite or append?
sv: Skriv över eller utvidga?

en: Append
sv: Utvidga

en: Export failed
sv: Export misslyckades

en: Cannot run user action, %1 not found or not executable. Please verify that kde-cli-tools are installed.
sv: Kan inte utföra användaråtgärd.  %1 hittades inte eller är inte körbar. Verifiera att kde-cli-tools är installerade.

en: Embedded terminal emulator does not work, using output collection instead.
sv: Inbäddad terminalemulator fungerar inte, använder utmatningssamling istället.

en: Confirm Execution
sv: Bekräfta körning

en: Command being executed:
sv: Kommando som körs:

en: The file %1 does not contain valid UserActions.
sv: Filen %1 innehåller inte en giltig användaråtgärd.

en: UserActions - cannot read from file
sv: Användaråtgärd - kan inte läsa från fil.

en: The actionfile's root element is not called %1, using %2
sv: Åtgärdsfilens rotelement kallas inte %1, använder %2

en: Unable to open actions file %1
sv: Kan inte öppna åtgärdsfilen %1

en: Action without name detected. This action will not be imported.
    This is an error in the file, you may want to correct it.
sv: Åtgärd utan namn upptäckt. Denna åtgärd kommer inte att importeras.
    Detta är ett fel i filen, du bör kanske rätta det.

en: UserActions - invalid action
sv: Användaråtgärd - ogiltig åtgärd

en: Equal panel-size
sv: Lika panelstorlek

en: Sets the ratio between the two panels to 50/50
sv: Ställer in förhållandet mellan de två panelerna till 50/50

en: Samples
sv: Exempel

en: Edit as root
sv: Redigera som systemadministratör

en: Edit a file as root
sv: Redigera en fil som systemadministratör

en: Edit a file with root permissions
sv: Redigera en fil med behörighet som systemadministratör

en: Mount a new filesystem
sv: Montera ett nytt filsystem

en: Enqueue in Amarok
sv: Köa i Amarok

en: Append selected item(s) to Amarok playlist
sv: Lägg till markerade objekt sist i Amarok:s spellista

en: Copy file path of current item (escaping spaces)
sv: Kopiera det aktuellt objektets filsökväg (och hantera mellanslag)

en: Copy file path(s) of selected item(s)
sv: Kopiera det eller de aktuella objektens filsökväg(ar)

en: Sort by Name
sv: Sortera enligt namn

en: Sorts the active panel by Name
sv: Sorterar den aktiva panelen enligt namn

en: Sort by Extension
sv: Sortera enligt filändelse

en: Sorts the active panel by Extension
sv: Sorterar den aktiva panelen enligt filändelse

en: Sort by Size
sv: Sortera enligt storlek

en: Sorts the active panel by Size
sv: Sorterar den aktiva panelen enligt storlek

en: Sort by Modified
sv: Sortera enligt ändringsdatum

en: Sorts the active panel by Modified
sv: Sorterar den aktiva panelen enligt ändringsdatum

en: Backup current
sv: Säkerhetskopiera aktuell

en: Backup current file in current folder
sv: Gör en säkerhetskopia av den aktuella filen i aktuell katalog

en: Backs current file up in current folder and asks the user for a new filename. By default ".old" is appended to the original filename.
sv: Säkerhetskopierar aktuell fil i aktuell katalog och ber användaren om ett nytt filnamn. Normalt läggs .old till efter originalfilnamnet.

en: krarc: write support is disabled.
    You can enable it on the 'Archives' page in Konfigurator.
sv: krarc: skrivstöd är inaktiverat.
    Det kan arkiveras på sidan 'Arkiv' i Konfigurator.

en: Creating folders is not supported with %1 archives
sv: Att skapa kataloger stöds inte för %1-arkiv

en: Creating %1...
sv: Skapar %1...

en: Writing to %1 archives is not supported
sv: Skrivning till %1-arkiv stöds inte

en: Packing %1...
sv: Packar %1...

en: Retrieving data from %1 archives is not supported
sv: Att hämta data från %1-arkiv stöds inte

en: Unpacking %1...
sv: Packar upp %1...

en: An error has happened, related to the external program '%1'. The error message is: '%2'.
sv: Ett fel har uppstått relaterat till det externa programmet '%1'. Felmeddelandet är: '%2'.

en: Deleting files from %1 archives is not supported
sv: Borttagning av filer från %1-arkiv stöds inte

en: Accessing files is not supported with %1 archives
sv: Åtkomst av filer stöds inte för %1-arkiv

en: Listing folders is not supported for %1 archives
sv: Listning av kataloger stöds inte för %1-arkiv

en: 
    Make sure that the %1 binary is installed properly on your system.
sv: 
    Försäkra dig om att binärfilen %1 är korrekt installerad på systemet.

en: Krarc Password Dialog
sv: Krarc lösenordsdialog

en: Accessing the file requires a password.
sv: Åtkomst av filen kräver ett lösenord.
