kscreen - en to ar translation catalogue (14 entries)

[ctx: @title:window]
en: HDR Calibration
ar: معايرة HDR

[ctx: @action:button]
en: Next
ar: التالي

[ctx: @info accessible description of a push button]
en: Switches to the next page
ar: يبدّل إلى الصفحة التالية

[ctx: @action:button]
en: Cancel
ar: ألغِ

[ctx: @info accessible description of a push button]
en: Cancels the calibration process
ar: يُلغي عملية المعايرة

en: To determine the maximum brightness of the screen, adjust the slider until the logo is barely visible
ar: لتحديد الحد الأقصى لسطوع الشاشة، اضبط شريط التمرير حتى يصبح الشعار بالكاد مرئيًا

en: Configure how bright “100%” on the normal brightness slider should be. Make it as bright as you'd ever use it, as long as the HDR image still looks good and the gradients are smooth.
    To avoid brightness fluctuations, it's recommended to not exceed the display's maximum average brightness of %1cd/m²
ar: اضبط مدى سطوع ”100٪“ على شريط تمرير السطوع العادي. اجعله ساطعًا بقدر ما تستخدمه، طالما أن صورة HDR لا تزال تبدو جيدة والتدرجات سلسة.
    لتجنب تقلبات السطوع، يوصى بعدم تجاوز متوسط السطوع الأقصى للشاشة والبالغ %1 شمعة/م²

en: Configure how bright “100%” on the normal brightness slider should be. Make it as bright as you'd ever use it, as long as the HDR image still looks good and the gradients are smooth.
ar: اضبط مدى سطوع ”100٪“ على شريط تمرير السطوع العادي. اجعله ساطعًا بقدر ما تستخدمه، طالما أن صورة HDR لا تزال تبدو جيدة والتدرجات سلسة.

en: Maximum luminance: %1cd/m²
ar: السطوع الأقصى: %1 شمعة/م²

en: Reference luminance / paper white: %1cd/m²
ar: سطوع المرجع / بياض الورقة: %1 شمعة/م²

[ctx: @action:checkbox]
en: Assume Windows HDR applications are calibrated for this screen
ar: افترض أن تطبيقات ويندوز ذات النطاق الديناميكي العالي (HDR) مضبوطة لهذه الشاشة

[ctx: @action:button]
en: Done
ar: تمّ

[ctx: @info accessible description of a push button]
en: Finish the calibration process
ar: أنهِ عملية المعايرة

en: Many Windows applications come with their own calibration settings, which this system wide configuration conflicts with. If this option is set, their calibration settings will work as expected on this specific display.
ar: تأتي الكثير من تطبيقات ويندوز بإعدادات ضبط خاصة بها، والتي تتعارض مع تشكيلة الإعدادات هذه على مستوى النظام. في حال تفعيل هذا الخيار، ستعمل إعدادات الضبط الخاصة بتلك التطبيقات كما هو متوقع على هذه الشاشة المحددة.
