kscreen - en to it translation catalogue (10 entries)

en: Presentation mode is enabled
it: La modalità presentazione è abilitata

en: Configure Display Settings…
it: Configura le impostazioni dello schermo…

en: Enable Presentation Mode
it: Abilita la modalità presentazione

en: User enabled presentation mode
it: L'utente ha abilitato la modalità presentazione

en: This will prevent your screen and computer from turning off automatically.
it: Questa previene lo spegnimento automatico dello schermo e del computer.

[ctx: Some Application and n others enforce presentation mode]
en: %2 and %1 other application are enforcing presentation mode. | %2 and %1 other applications are enforcing presentation mode.
it[0]: %2 e un'altra applicazione stanno imponendo la modalità presentazione.
it[1]: %2 e %1 altre applicazioni stanno imponendo la modalità presentazione.

[ctx: Some Application enforce presentation mode]
en: %1 is enforcing presentation mode.
it: %1 sta imponendo la modalità presentazione.

[ctx: Some Application enforce presentation mode: Reason provided by the app]
en: %1 is enforcing presentation mode: %2
it: %1 sta imponendo la modalità presentazione: %2

en: Screen Layout
it: Disposizione dello schermo

en: You can only apply a different screen layout when there is more than one display device plugged in.
it: Puoi applicare una diversa disposizione dello schermo solo quando è collegato più di uno schermo.
