kscreen - en to it translation catalogue (14 entries)

[ctx: @title:window]
en: HDR Calibration
it: Calibrazione HDR

[ctx: @action:button]
en: Next
it: Successivo

[ctx: @info accessible description of a push button]
en: Switches to the next page
it: Passa alla pagina successiva

[ctx: @action:button]
en: Cancel
it: Annulla

[ctx: @info accessible description of a push button]
en: Cancels the calibration process
it: Annulla questo processo di calibrazione

en: To determine the maximum brightness of the screen, adjust the slider until the logo is barely visible
it: Per determinare la luminosità massima dello schermo, regola il cursore fino a quando il logo sarà appena visibile

en: Configure how bright “100%” on the normal brightness slider should be. Make it as bright as you'd ever use it, as long as the HDR image still looks good and the gradients are smooth.
    To avoid brightness fluctuations, it's recommended to not exceed the display's maximum average brightness of %1cd/m²
it: Configura quanto dovrebbe essere il "100%" del cursore della luminosità normale. Rendilo luminoso come non lo vorresti mai usare, a patto che l'immagine HDR abbia un bell'aspetto e che le sfumature siano uniformi.
    Per evitare fluttuazioni di luminosità, si consiglia di non superare la luminosità media massima dello schermo di %1cd/m².

en: Configure how bright “100%” on the normal brightness slider should be. Make it as bright as you'd ever use it, as long as the HDR image still looks good and the gradients are smooth.
it: Configura quanto dovrebbe essere il "100%" del cursore della luminosità normale. Rendilo luminoso come non lo vorresti mai usare, a patto che l'immagine HDR abbia un bell'aspetto e che le sfumature siano uniformi.

en: Maximum luminance: %1cd/m²
it: Luminanza massima: %1cd/m²

en: Reference luminance / paper white: %1cd/m²
it: Luminanza di riferimento / carta bianca: %1cd/m²

[ctx: @action:checkbox]
en: Assume Windows HDR applications are calibrated for this screen
it: Supponi che le applicazioni HDR di Windows siano calibrate per questo schermo

[ctx: @action:button]
en: Done
it: Fatto

[ctx: @info accessible description of a push button]
en: Finish the calibration process
it: Termina il processo di calibrazione

en: Many Windows applications come with their own calibration settings, which this system wide configuration conflicts with. If this option is set, their calibration settings will work as expected on this specific display.
it: Molte applicazioni di Windows dispongono di proprie impostazioni di calibrazione, che entrano in conflitto con questa configurazione a livello di sistema. Se questa opzione è attivata, le loro impostazioni di calibrazione funzioneranno come previsto su questo schermo specifico.
