kscreen - en to ru translation catalogue (10 entries)

en: Presentation mode is enabled
ru: Включён режим презентации

en: Configure Display Settings…
ru: Настроить параметры экрана…

en: Enable Presentation Mode
ru: Включить режим презентации

en: User enabled presentation mode
ru: Пользователь включил режим презентации

en: This will prevent your screen and computer from turning off automatically.
ru: Этот параметр запретит автоматическое выключение экрана и компьютера.

[ctx: Some Application and n others enforce presentation mode]
en: %2 and %1 other application are enforcing presentation mode. | %2 and %1 other applications are enforcing presentation mode.
ru[0]: Режим презентации включён по запросу %2 и ещё %1 приложения.
ru[1]: Режим презентации включён по запросу %2 и ещё %1 приложений.
ru[2]: Режим презентации включён по запросу %2 и ещё %1 приложений.
ru[3]: Режим презентации включён по запросу %2 и ещё %1 приложения.

[ctx: Some Application enforce presentation mode]
en: %1 is enforcing presentation mode.
ru: Режим презентации включён по запросу приложения %1.

[ctx: Some Application enforce presentation mode: Reason provided by the app]
en: %1 is enforcing presentation mode: %2
ru: Режим презентации включён по запросу приложения %1: %2

en: Screen Layout
ru: Компоновка экранов

en: You can only apply a different screen layout when there is more than one display device plugged in.
ru: Чтобы сменить компоновку экранов, необходимо подключить больше одного экрана.
