kshisen - en to ar translation catalogue (65 entries)

en: Select a tile
ar: اختر قرميدة

en: Time: 0:00:00
ar: الوقت: 0:00:00

en: Removed: 0/0
ar: أُزيلت: 0/0

en: Cheat mode
ar: وضع الغش

en: Play Sounds
ar: أسْمِع الأصوات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Gravity)
en: Gravity
ar: الجاذبية:

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: 
    You could have been in the highscores
    if you did not use Undo or Hint.
    Try without them next time.
ar: 
    كان من الممكن أن تكون في أعلى الدرجات 
    إذا لم تستخدم "تراجع" أو "تلميح". 
    حاول بدونهم في المرة القادمة.

en: End of Game
ar: انتهت اللعبة

en: Congratulations!
    You made it into the hall of fame.
ar: تهانينا!
    لقد وصلت إلى قاعة الشهرة.

[ctx: %1 - time string like hh:mm:ss]
en: You made it in %1
ar: لقد فعلتها في %1

en: Your time: %1:%2:%3 %4
ar: وقتك: %1:%2:%3 %4

en: (Paused)
ar: (أوقِفَ مؤقتا)

en: Removed: %1/%2
ar: أُزيلت: %1/%2

en: Select a matching tile
ar: اختر قرميدة مطابقة

en: Select the move you want by clicking on the blue line
ar: حدد الحركة التي تريدها من خلال النقر على الخط الأزرق

en: This tile did not match the one you selected
ar: هذه القرميدة لا تتطابق مع الذي حددتها

en: You cannot make this move
ar: لا يمكنك فعل هذه الحركة

en: General
ar: عامّ

[ctx: %1 is a path to a tileset file]
en: An error occurred when loading the default tileset.
    Please install the KMahjongg library.
ar: حدث خطأ أثناء تحميل مجموعة القرميد المبدئية
    الرجاء تثبيت مكتبة KMahjongg.

en: Error Loading Tiles
ar: خطأ في تحميل القراميد

[ctx: %1 is a path to a tileset file]
en: An error occurred when loading the tileset %1. The default tileset has been loaded.
ar: حدث خطأ أثناء تحميل مجموعة القرميد %1. حُملت المجموعة المبدئية.

[ctx: %1 is a path to a tileset file]
en: An error occurred when loading the tileset %1. The default tileset could also not be loaded.
    Please install the KMahjongg library.
ar: حدث خطأ أثناء تحميل مجموعة القرميد %1. ولم تُحمل المجموعة المبدئية أيضا. 
    الرجاء تثبيت مكتبة KMahjongg.

[ctx: %1 is a path to a background image file]
en: An error occurred when loading the default background.
    Please install the KMahjongg library.
ar: حدث خطأ أثناء تحميل الخلفية. 
    الرجاء تثبيت مكتبة KMahjongg.

[ctx: %1 is a path to a background image file]
en: An error occurred when loading the background %1. The default background has been loaded.
ar: حدث خطأ أثناء تحميل الخلفية %1. حُملت الخلفية المبدئية.

[ctx: %1 is a path to a background image file]
en: An error occurred when loading the background %1. The default background could also not be loaded.
    Please install the KMahjongg library.
ar: حدث خطأ أثناء تحميل الخلفية %1 والخلفية المبدئية. 
    الرجاء تثبيت مكتبة KMahjongg.

en: Game Paused
    Click to resume game.
ar: أوقفت اللعبة
    انقر لاستئناف اللعبة

en: Game Stuck
    No more moves possible.
ar: توقف اللعبة 
    لا يوجد حركات ممكنة.

en: Game Over
    Click to start a new game.
ar: انتهت اللعبة
    انقر لبدء لعبة جديدة.

note: i18n: ectx: label, entry (TileSet), group (General)
en: The tile set to use.
ar: مجموعة القراميد التي ستستخدم.

note: i18n: ectx: label, entry (Background), group (General)
en: The background to use.
ar: الخلفية التي ستستعمل.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ar: شريط الأدوات الرئيسي

en: Shisen-Sho
ar: شي سن

en: A game similar to Mahjongg
ar: لعبة شبيهة بما جونغ

en: Current Maintainer
ar: المصين الحاليّ

en: Former Maintainer
ar: المصين السّابق

en: Original Author
ar: المؤلف الأصلي

en: KMahjonggLib integration for KDE4
ar: دمج لـKMahjonggLib لكدي4

en: Added 'tiles removed' counter<br/>Tile smooth-scaling and window resizing
ar: أضف عداد "إزالة القرميد" <br/> تحجيم القرميد بشكل سلس وتغيير حجم النافذة

en: Thanks also to everyone who should be listed here but is not!
ar: الشكر أيضا لكل واحد كان من المفترض أن يكون في هذه القائمة ولكنه غير موجود!

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_Gravity)
en: <b>Gravity</b><p>Checking this makes the game even harder: If a tile is removed, all tiles lying above it will fall down one step.</p>
ar: <b> الجاذبية </b> <p> يؤدي التحقق من ذلك إلى زيادة صعوبة اللعبة: إذا أزيلت قطعة ، فسوف تسقط كل القراميد الموجودة فوقها دفعة واحدة. </p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_Solvable)
en: <b>Create solvable games only</b><p>If checked, you will only be presented with games that are possible to solve.</p><p>Note: Even in solvable games you can fail to complete if you remove the tiles in the wrong order.</p>
ar: <b> ولد ألعاب قابلة للحل فقط </b> <p> إذا حدد ، فلن يعرض سوى الألعاب التي يمكن حلها. </p> <p> ملاحظة: حتى في الألعاب القابلة للحل ، قد تفشل في إكمالها إذا أزلت القراميد بالترتيب الخاطئ. </p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Solvable)
en: Create solvable games only
ar: ولد ألعاب قابلة للحل فقط

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUnsolvableMessage)
en: <b>Show message if board can no longer be solved</b><p>Checking this makes the game show a message to abort the game in case there are no possible moves left to win the game.</p>
ar: <b> أظهر رسالة إذا لم يعد بالإمكان حل اللوحة </b> <p> يؤدي تحديد ذلك إلى إظهار اللعبة رسالة لإيقاف اللعبة في حالة عدم وجود حركات محتملة متبقية للفوز باللعبة. </p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUnsolvableMessage)
en: Show message if board can no longer be solved
ar: أظهر رسالة إذا لم يعد بالإمكان حل اللوحة

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ChineseStyle)
en: <b>Use Chinese style: any flower match any flower, any season match any season</b><p>Use the traditional rules for matching the tiles. Previous version of the game used to allow only exact tiles matches, which is inconsistent with Mah-jongg rules. It is recommended to keep this option checked.</p>
ar: <b> استخدم النمط الصيني: أي زهرة تتطابق مع أي زهرة ، وأي موسم يتطابق مع أي موسم </b> <p> استخدم القواعد التقليدية لمطابقة القرميد. استخدمت الإصدارات  السابقة من اللعبة المطابقة التامة للقراميد ، وهو ما يتعارض مع قواعد ما جونغ. من المستحسن إبقاء هذا الخيار محددًا. </p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ChineseStyle)
en: Use Chinese style: any flower match any flower, any season match any season
ar: استخدم النمط الصيني: أي زهرة تتطابق مع أي زهرة ، وأي موسم يتطابق مع أي موسم

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_TilesCanSlide)
en: <b>Tiles can slide, but you can connect only in 2 lines instead of 3</b><p>This option changes the rules to the point where it almost becomes a completely different game. When it is active, you can only remove the tiles if they can be connected by a line consisting of only two segments instead of the customary three. However, you are allowed to slide the tiles on the board, if the row or column where they are placed has some empty space. To make a sliding move, you have to click on the tile containing the column or row that can slide, and then on the matching tile. If there are two possible sliding moves, you will have to click on one of the two connecting lines to choose your preferred move.</p>
ar: س<b> يمكن أن تنزلق القراميد ، لكن يمكنك وصل في سطرين فقط بدلاً من 3</b> <p> يغير هذا الخيار القواعد إلى النقطة التي تصبح فيها لعبة مختلفة تمامًا تقريبًا. عندما يكون نشطًا ، يمكنك فقط إزالة المربعات إذا كان من الممكن توصيلها بخط يتكون من جزأين فقط بدلاً من الأجزاء الثلاثة المعتادة. ومع ذلك ، يُسمح لك بتحريك القراميد على اللوحة ، إذا كان الصف أو العمود الذي يتم وضعها فيه به مساحة فارغة. للقيام بحركة منزلقة ، عليك النقر فوق المربع الذي يحتوي على العمود أو الصف الذي يمكن أن ينزلق ، ثم على المربع المطابق. إذا كانت هناك حركتان محتملتان للانزلاق ، فسيتعين عليك النقر فوق أحد الخطين المتصلين لاختيار الحركة المفضلة لديك. </p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TilesCanSlide)
en: Tiles can slide, but you can connect only in 2 lines instead of 3
ar: يمكن أن تنزلق القراميد ، لكن يمكنك وصل في سطرين فقط بدلاً من 3

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, difficulty_groupBox)
en: <b>Board Difficulty</b><p>The slider controls the difficulty of the board from Easy to Hard.</p>
ar: <b> صعوبة اللوحة </b> <p> يتحكم شريط التمرير في صعوبة اللوحة من السهل إلى الصعب. </p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, difficulty_groupBox)
en: Board Difficulty
ar: صعوبة اللوحة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Easy
ar: سهل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Hard
ar: صعب

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, speed_groupBox)
en: <b>Piece Removal Speed</b><p>Adjusting this slider alters the speed at which the pieces are removed from the screen after a match has been made.</p>
ar: <b> سرعة إزالة القطع </b> <p> يؤدي ضبط شريط التمرير هذا إلى تغيير السرعة التي تتم بها إزالة القطع من الشاشة بعد إجراء المطابقة. </p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, speed_groupBox)
en: Piece Removal Speed
ar: سرعة إزالة القطعة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Slow
ar: بطيء

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Fast
ar: سريع

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, size_groupBox)
en: <b>Board Size</b><p>This slider allows you to change the number of tiles on the board. The more tiles you have, the harder (and longer) the game will be.</p>
ar: <b> حجم اللوحة </b> <p> يتيح لك شريط التمرير هذا تغيير عدد المربعات على اللوحة. كلما زاد عدد المربعات لديك ، ستكون اللعبة أصعب (وأطول). </p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, size_groupBox)
en: Board Size
ar: حجم اللوح

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: 14x6
ar: 14×6

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: 18x8
ar: 18×8

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: 24x12
ar: 24×12

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11)
en: 26x14
ar: 26×14

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel12)
en: 30x16
ar: 30×16
