kdegames - en to bs translation catalogue (49 entries)

en: Select a tile
bs: Izaberite pločicu

en: Time: 0:00:00
bs: Vrijeme: 0:00:00

en: Removed: 0/0
bs: Uklonjeno

en: Cheat mode
bs: Varanje

en: Play Sounds
bs: Pusti zvuk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Gravity)
en: Gravity
bs: Gravitacija

en: Yes
bs: Da

en: No
bs: Ne

en: 
    You could have been in the highscores
    if you did not use Undo or Hint.
    Try without them next time.
bs: 
    Mogli ste biti u rekordima
    Da niste koristili Poništi ili Nagovještaj
    Pokušajte bez toga idući put.

en: End of Game
bs: Kraj igre

en: Congratulations!
    You made it into the hall of fame.
bs: Čestitamo!
    Ušli ste u kuću slavnih.

[ctx: %1 - time string like hh:mm:ss]
en: You made it in %1
bs: Uspjeli ste za %1

en: Your time: %1:%2:%3 %4
bs: Vaše vrijeme : %1:%2:%3 %4

en: (Paused)
bs: (Pauzirano)

en: Removed: %1/%2
bs: Uklonjeno: %1/%2

en: Select a matching tile
bs: Izaberite poklapajuću pločicu.

en: Select the move you want by clicking on the blue line
bs: Odaberite potez koji želite klikom na plavu liniju

en: This tile did not match the one you selected
bs: Ova pločica se ne poklapa sa onom koju ste izabrali.

en: You cannot make this move
bs: Ne možete napraviti ovaj potez

en: General
bs: Osnovno

en: Game Paused
    Click to resume game.
bs: Igra pauzirana
    Kliknite da nastavite igru.

en: Game Stuck
    No more moves possible.
bs: Igra stala
    Nema mogućih novih poteza.

en: Game Over
    Click to start a new game.
bs: Kraj igre
    Kliknite da započnete novu igru.

note: i18n: ectx: label, entry (TileSet), group (General)
en: The tile set to use.
bs: Željeni komplet pločica.

note: i18n: ectx: label, entry (Background), group (General)
en: The background to use.
bs: Promijeni pozadinsku sliku.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
bs: Glavna alatna traka

en: Current Maintainer
bs: Trenutni održavalac

en: Former Maintainer
bs: Prethodni održavatelj

en: Original Author
bs: Prvobitni autor

en: KMahjonggLib integration for KDE4
bs: Uklapanje KMahjonggLib u KDE4

en: Added 'tiles removed' counter<br/>Tile smooth-scaling and window resizing
bs: Brojač uklonjenih domina;<br/>glatko skaliranje pločica i promjena veličine prozora

en: Thanks also to everyone who should be listed here but is not!
bs: Takođe hvala svima koji su trebali biti spomenuti ovdje a nisu!

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_Gravity)
en: <b>Gravity</b><p>Checking this makes the game even harder: If a tile is removed, all tiles lying above it will fall down one step.</p>
bs: <b>Gravitacija</b><p>Čini igru još težom: kada se pločica ukloni, sve iznad nje će pasti dole, popunjavajući prazninu.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_Solvable)
en: <b>Create solvable games only</b><p>If checked, you will only be presented with games that are possible to solve.</p><p>Note: Even in solvable games you can fail to complete if you remove the tiles in the wrong order.</p>
bs: <b>Kreiraj samo rješive igre</b><p>Ako je označeno, dobićete samo igre koje je moguće riješiti.</p><p>Napomena: Čak i u rješivim igrama mpžete da ne uspijete ako uklonite pločice pogrešnim redoslijedom.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Solvable)
en: Create solvable games only
bs: Kreiraj samo rješive igre

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ChineseStyle)
en: <b>Use Chinese style: any flower match any flower, any season match any season</b><p>Use the traditional rules for matching the tiles. Previous version of the game used to allow only exact tiles matches, which is inconsistent with Mah-jongg rules. It is recommended to keep this option checked.</p>
bs: <b>Kineski način: svi cvjetovi se međusobno poklapaju, kao i sva doba</b><p>Tradicionalni način poklapanja pločica. Prethodna verzija igre je dozvoljavala samo tačna poklapanja, što nije u skladu sa pravilima mahđonga. Preporučljivo je uključiti ovu opciju.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ChineseStyle)
en: Use Chinese style: any flower match any flower, any season match any season
bs: Kineski način: svi cvjetovi se međusobno poklapaju, kao i sva doba

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_TilesCanSlide)
en: <b>Tiles can slide, but you can connect only in 2 lines instead of 3</b><p>This option changes the rules to the point where it almost becomes a completely different game. When it is active, you can only remove the tiles if they can be connected by a line consisting of only two segments instead of the customary three. However, you are allowed to slide the tiles on the board, if the row or column where they are placed has some empty space. To make a sliding move, you have to click on the tile containing the column or row that can slide, and then on the matching tile. If there are two possible sliding moves, you will have to click on one of the two connecting lines to choose your preferred move.</p>
bs: <b>Pločice klizaju, ali povezivanje samo s dvije umesto tri linije</b><p>Ova opcija mijenja pravila toliko da praktično dobijate potpuno različitu igru. Kada je aktivna, možete uklanjati pločice samo ako ih povezuje dvodijelna linija, umjesto uobičajene trodijelne. Međutim, dozvoljeno je da klizate po tabli pločice u čijem redu ili koloni ima praznog prostora. Da biste napravili klizajući potez, treba da kliknete na pločicu u koloni ili redu gde je moguće klizanje, pa na pločicu sa kojom se poklapa. Ako postoje dva moguća klizajuća poteza, željeni potez birate klikom na jednu od dvije povezujuće linije.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TilesCanSlide)
en: Tiles can slide, but you can connect only in 2 lines instead of 3
bs: Pločice klizaju, ali povezivanje samo s dvije umesto tri linije

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, difficulty_groupBox)
en: <b>Board Difficulty</b><p>The slider controls the difficulty of the board from Easy to Hard.</p>
bs: <b>Težina table</b><p>Klizačem se kontroliše težina table, od lake do teške.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, difficulty_groupBox)
en: Board Difficulty
bs: Težina table

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Easy
bs: Lahko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Hard
bs: Teško

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, speed_groupBox)
en: <b>Piece Removal Speed</b><p>Adjusting this slider alters the speed at which the pieces are removed from the screen after a match has been made.</p>
bs: <b>Brzina uklanjanja pločica</b><p>Klizačem se određuje brzina kojom se pločice uklanjaju sa table nakon nađenog poklapanja.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, speed_groupBox)
en: Piece Removal Speed
bs: Brzina uklanjanja domina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Slow
bs: Sporo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Fast
bs: Brzo

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, size_groupBox)
en: <b>Board Size</b><p>This slider allows you to change the number of tiles on the board. The more tiles you have, the harder (and longer) the game will be.</p>
bs: <b>Veličina table</b><p>Klizačem se određuje broj pločica na tabli. Što više pločica to će teža (i duža) biti igra.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, size_groupBox)
en: Board Size
bs: Veličina table
