kshisen - en to da translation catalogue (47 entries)

en: Select a tile
da: Vælg en flise

en: Time: 0:00:00
da: Tid: 0:00:00

en: Removed: 0/0
da: Fjernede: 0/0

en: Cheat mode
da: Snydetilstand

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Gravity)
en: Gravity
da: Tyngdekraft

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Congratulations!
    You made it into the hall of fame.
da: Tillykke!
    Du kom med under topresultater.

[ctx: %1 - time string like hh:mm:ss]
en: You made it in %1
da: Du klarede det på %1

en: Your time: %1:%2:%3 %4
da: Din tid: %1:%2:%3 %4

en: (Paused)
da: (Holder pause)

en: Removed: %1/%2
da: Fjernede: %1/%2

en: Select a matching tile
da: Vælg en flise som matcher

en: Select the move you want by clicking on the blue line
da: Vælg det træk du ønsker ved at klikke på den blå linje

en: This tile did not match the one you selected
da: Denne flise matchede ikke den du valgte

en: You cannot make this move
da: Du kan ikke udføre dette træk

en: Game Paused
    Click to resume game.
da: Spillet er på pause
    Klik for at genoptage spillet.

en: Game Stuck
    No more moves possible.
da: Spillet er låst
    Der er ikke flere mulige træk.

en: Game Over
    Click to start a new game.
da: Spillet er slut
    Klik for at starte et nyt spil.

note: i18n: ectx: label, entry (TileSet), group (General)
en: The tile set to use.
da: Flisesættet der skal bruges.

note: i18n: ectx: label, entry (Background), group (General)
en: The background to use.
da: Baggrunden der skal bruges.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

en: Shisen-Sho
da: Shisen-So

en: Copyright 1997 Mario Weilguni
da: Ophavsret 1997, Mario Weilguni

en: Current Maintainer
da: Nuværende vedligeholder

en: Former Maintainer
da: Tidligere vedligeholder

en: Original Author
da: Oprindelig forfatter

en: KMahjonggLib integration for KDE4
da: KMahjonggLib-integration til KDE4

en: Added 'tiles removed' counter<br/>Tile smooth-scaling and window resizing
da: Tilføjede "fliser fjernet"-tæller<br/>Fliseudglatning-skalering og ændring af størrelse på vindue

en: Thanks also to everyone who should be listed here but is not!
da: Også tak til alle der burde være nævnt her men ikke er det!

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_Gravity)
en: <b>Gravity</b><p>Checking this makes the game even harder: If a tile is removed, all tiles lying above it will fall down one step.</p>
da: <b>Tyngdekraft</b><p>Markering af dette gør spillet endnu sværere. Hvis en flise fjernes vil alle fliser som ligger ovenpå den falde et trin ned.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_Solvable)
en: <b>Create solvable games only</b><p>If checked, you will only be presented with games that are possible to solve.</p><p>Note: Even in solvable games you can fail to complete if you remove the tiles in the wrong order.</p>
da: <b>Opret kun løsbare spil</b><p>Hvis markeret, vil du kun blive præsenteret for spil som det er muligt at løse.</p><p>Bemærk: Selv i løsbare spil vil du ikke kunne gennemføre hvis du fjerner fliserne i den forkerte rækkefølge.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Solvable)
en: Create solvable games only
da: Opret kun løsbare spil

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ChineseStyle)
en: <b>Use Chinese style: any flower match any flower, any season match any season</b><p>Use the traditional rules for matching the tiles. Previous version of the game used to allow only exact tiles matches, which is inconsistent with Mah-jongg rules. It is recommended to keep this option checked.</p>
da: <b>Brug kinesisk stil: Enhver blomst matcher enhver blomst, enhver sæson matcher enhver sæson</b><p>Brug traditionelle kinesiske regler for matchende fliser. Forrige version af spillet tillod kun at nøjagtig matchning af fliser, hvilket er i modstrid med Mah-jongg-reglerne. Det anbefales at beholde denne indstilling afkrydset.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ChineseStyle)
en: Use Chinese style: any flower match any flower, any season match any season
da: Brug kinesisk stil: Enhver blomst matcher enhver blomst, enhver sæson matcher enhver sæson

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_TilesCanSlide)
en: <b>Tiles can slide, but you can connect only in 2 lines instead of 3</b><p>This option changes the rules to the point where it almost becomes a completely different game. When it is active, you can only remove the tiles if they can be connected by a line consisting of only two segments instead of the customary three. However, you are allowed to slide the tiles on the board, if the row or column where they are placed has some empty space. To make a sliding move, you have to click on the tile containing the column or row that can slide, and then on the matching tile. If there are two possible sliding moves, you will have to click on one of the two connecting lines to choose your preferred move.</p>
da: <b>Fliser kan glide, men du kan kun forbinde i to linjer i stedet for 3</b><p> Denne indstilling ændrer reglerne så meget at det næsten bliver et helt anderledes spil. Når den er aktiveret kan du kun fjerne fliserne hvis de kan forbindes af en linje bestående af kun to segmenter i stedet for de normale tre. Det er dog tilladt at flytte fliserne på brættet hvis rækken eller kolonnen hvor de er placeret har noget tom plads. For at foretage et glidetræk skal du klikke på flisen som indeholder kolonnen eller rækken der kan glide, og derefter på den matchende flise. Hvis der er to mulige glidetræk vil du skulle klikke på en af de to forbundne linjer for at vælge dit foretrukne træk.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TilesCanSlide)
en: Tiles can slide, but you can connect only in 2 lines instead of 3
da: Fliser kan glide, men du kan kun forbinde i to linjer i stedet for 3

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, difficulty_groupBox)
en: <b>Board Difficulty</b><p>The slider controls the difficulty of the board from Easy to Hard.</p>
da: <b>Sværhedsgrad af bræt</b><p>Glideren styrer brættets sværhedsgrad fra Let til Svær.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, difficulty_groupBox)
en: Board Difficulty
da: Brættets sværhedsgrad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Easy
da: Let

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Hard
da: Svært

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, speed_groupBox)
en: <b>Piece Removal Speed</b><p>Adjusting this slider alters the speed at which the pieces are removed from the screen after a match has been made.</p>
da: <b>Hastighed for fjernelse af brik</b><p>Justering af glideren ændrer hastigheden hvormed brikkerne fjernes fra skærmen efter en match er blevet gjort.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, speed_groupBox)
en: Piece Removal Speed
da: Hastigheden hvormed brikker fjernes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Slow
da: Langsomt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Fast
da: Hurtigt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, size_groupBox)
en: <b>Board Size</b><p>This slider allows you to change the number of tiles on the board. The more tiles you have, the harder (and longer) the game will be.</p>
da: <b>Brætstørrelse</b><p>Denne skydeknap lader dig at ændre antallet af fliser på brættet. Jo flere fliser du har des sværere (og længere) vil spillet blive. </p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, size_groupBox)
en: Board Size
da: Brætstørrelse
