kshisen - en to el translation catalogue (52 entries)

en: Select a tile
el: Επιλέξτε ένα κομμάτι

en: Time: 0:00:00
el: Χρόνος: 0:00:00

en: Removed: 0/0
el: Αφαιρέθηκαν: 0/0

en: Cheat mode
el: Λειτουργία κλεψίματος

[ctx: @option:check]
en: Play Sounds
el: Αναπαραγωγή ήχων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Gravity)
en: Gravity
el: Βαρύτητα

en: Yes
el: Ναι

en: No
el: Όχι

[ctx: @title:window]
en: End of Game
el: Τέλος του παιχνιδιού

en: Congratulations!
    You made it into the hall of fame.
el: Συγχαρητήρια!
    Καταφέρατε να μπείτε στο πάνθεον.

[ctx: %1 - time string like hh:mm:ss]
en: You made it in %1
el: Τα καταφέρατε σε %1

en: Your time: %1:%2:%3 %4
el: Ο χρόνος σας: %1:%2:%3 %4

en: (Paused)
el: (Παύση)

en: Removed: %1/%2
el: Αφαιρέθηκαν: %1/%2

en: Select a matching tile
el: Επιλέξτε ένα κομμάτι που να ταιριάζει

en: Select the move you want by clicking on the blue line
el: Επιλέξτε την κίνηση που θέλετε κάνοντας κλικ στη μπλε γραμμή

en: This tile did not match the one you selected
el: Αυτό το κομμάτι δεν ταιριάζει με εκείνο που επιλέξατε

en: You cannot make this move
el: Δεν μπορείτε να κάνετε αυτήν την κίνηση

[ctx: @title:tab]
en: General
el: Γενικά

[ctx: @title:window]
en: Error Loading Tiles
el: Σφάλμα φόρτωσης κομματιών

en: Game Paused
    Click to resume game.
el: Παιχνίδι σε παύση
    Κλικ για συνέχιση του παιχνιδιού.

en: Game Stuck
    No more moves possible.
el: Φρακάρισμα παιχνιδιού
    Δεν υπάρχουν άλλες δυνατές κινήσεις.

en: Game Over
    Click to start a new game.
el: Τέλος παιχνιδιού
    Κλικ για έναρξη νέου παιχνιδιού.

note: i18n: ectx: label, entry (TileSet), group (General)
en: The tile set to use.
el: Το σύνολο των κομματιών που θα χρησιμοποιηθεί.

note: i18n: ectx: label, entry (Background), group (General)
en: The background to use.
el: Το φόντο που θα χρησιμοποιηθεί.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
el: Κύρια γραμμή εργαλείων

en: A game similar to Mahjongg
el: Ένα παιχνίδι παρόμοιο με το Mahjongg

en: Current Maintainer
el: Τρέχων συντηρητής

en: Former Maintainer
el: Πρώην συντηρητής

en: Original Author
el: Αρχικός συγγραφέας

en: KMahjonggLib integration for KDE4
el: Προσαρμογή του KMahjonggLib στο KDE4

en: Added 'tiles removed' counter<br/>Tile smooth-scaling and window resizing
el: Προσθήκη μετρητή 'αφαιρεμένων κομματιών'<br/>Ομαλή κλιμάκωση κομματιών και αλλαγή μεγέθους παραθύρου

en: Thanks also to everyone who should be listed here but is not!
el: Ευχαριστίες επίσης σε όσους έπρεπε να είναι καταχωρισμένοι εδώ αλλά δεν είναι!

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_Gravity)
en: <b>Gravity</b><p>Checking this makes the game even harder: If a tile is removed, all tiles lying above it will fall down one step.</p>
el: <b>Βαρύτητα</b><p>Ενεργοποιώντας αυτήν την επιλογή το παιχνίδι θα γίνει δυσκολότερο: Αν αφαιρεθεί κάποιο κομμάτι, όλα τα υπόλοιπα κομμάτια πάνω από αυτό θα πέσουν κατά ένα βήμα.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_Solvable)
en: <b>Create solvable games only</b><p>If checked, you will only be presented with games that are possible to solve.</p><p>Note: Even in solvable games you can fail to complete if you remove the tiles in the wrong order.</p>
el: <b>Δημιουργία μόνο επιλύσιμων παιχνιδιών</b><p>Αν ενεργοποιηθεί αυτή η επιλογή, θα εμφανίζονται μόνο τα παιχνίδια που είναι δυνατόν να επιλυθούν.</p><p>Σημείωση: Ακόμη και στην περίπτωση των επιλύσιμων παιχνιδιών, μπορεί να αποτύχετε να τα ολοκληρώσετε αν αφαιρέσετε τα κομμάτια με λάθος σειρά!</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Solvable)
en: Create solvable games only
el: Δημιουργία μόνο επιλύσιμων παιχνιδιών

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUnsolvableMessage)
en: <b>Show message if board can no longer be solved</b><p>Checking this makes the game show a message to abort the game in case there are no possible moves left to win the game.</p>
el: <b>Να εμφανίζεται μήνυμα αν ο πίνακας δεν μπορεί άλλο να επιλυθεί</b><p>Με αυτήν την επιλογή το παιχνίδι εμφανίζει ένα μήνυμα για εγκατάλειψη σε περίπτωση που δεν έχουν μείνει άλλες κινήσεις για να κερδηθεί το παιχνίδι.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUnsolvableMessage)
en: Show message if board can no longer be solved
el: Να εμφανίζεται μήνυμα αν ο πίνακας δεν μπορεί άλλο να επιλυθεί

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ChineseStyle)
en: <b>Use Chinese style: any flower match any flower, any season match any season</b><p>Use the traditional rules for matching the tiles. Previous version of the game used to allow only exact tiles matches, which is inconsistent with Mah-jongg rules. It is recommended to keep this option checked.</p>
el: <b>Χρήση Κινέζικου στυλ: κάθε λουλούδι ταιριάζει με κάθε άλλο λουλούδι, κάθε εποχή με κάθε άλλη εποχή</b><p>Χρήση των παραδοσιακών κανόνων για το ταίριασμα των κομματιών. Η προηγούμενη έκδοση του παιχνιδιού επέτρεπε μόνο ακριβή ταιριάσματα, κάτι που δεν συμπίπτει με τους κανόνες του Mah-jongg. Προτείνεται η ενεργοποίηση αυτής της επιλογής.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ChineseStyle)
en: Use Chinese style: any flower match any flower, any season match any season
el: Χρήση Κινέζικου στυλ: κάθε λουλούδι ταιριάζει με κάθε λουλούδι, και κάθε εποχή ταιριάζει με κάθε εποχή

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_TilesCanSlide)
en: <b>Tiles can slide, but you can connect only in 2 lines instead of 3</b><p>This option changes the rules to the point where it almost becomes a completely different game. When it is active, you can only remove the tiles if they can be connected by a line consisting of only two segments instead of the customary three. However, you are allowed to slide the tiles on the board, if the row or column where they are placed has some empty space. To make a sliding move, you have to click on the tile containing the column or row that can slide, and then on the matching tile. If there are two possible sliding moves, you will have to click on one of the two connecting lines to choose your preferred move.</p>
el: <b>Το κομμάτια μπορούν να κυλήσουν, αλλά μπορείτε να συνδέσετε μόνο σε 2 γραμμές αντί για 3</b><p>Αυτή η επιλογή τροποποιεί τους κανόνες, μέχρι του σημείου να πρόκειται για εντελώς διαφορετικό παιχνίδι. Όταν είναι ενεργή, μπορείτε να αφαιρέσετε τα κομμάτια μόνο αν αυτά είναι συνδεδεμένα με μια γραμμή η οποία να αποτελείται από δύο τμήματα αντί των συνηθισμένων τριών. Ωστόσο, επιτρέπεται η κύλιση των κομματιών στο ταμπλό, αν η γραμμή ή η στήλη που είναι τοποθετημένα έχει κάποιο κενό. Για την εκτέλεση μιας κύλισης, πρέπει να κάνετε κλικ στο κομμάτι που περιέχει τη στήλη ή τη γραμμή με δυνατότητα κύλισης και έπειτα στο κομμάτι που ταιριάζει. Αν υπάρχουν δύο δυνατές κινήσεις κύλισης, θα πρέπει να κάνετε κλικ σε μια από τις δύο γραμμές σύνδεσης για να επιλέξετε την προτιμώμενη κίνησή σας.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TilesCanSlide)
en: Tiles can slide, but you can connect only in 2 lines instead of 3
el: Τα κομμάτια μπορούν να κυλήσουν, αλλά μπορείτε να συνδέσετε μόνο σε 2 γραμμές αντί για 3

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, difficulty_groupBox)
en: <b>Board Difficulty</b><p>The slider controls the difficulty of the board from Easy to Hard.</p>
el: <b>Δυσκολία πίνακα</b><p>Αυτή η κύλιση ελέγχει τη δυσκολία του πίνακα από εύκολο ως δύσκολο.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, difficulty_groupBox)
en: Board Difficulty
el: Δυσκολία πίνακα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Easy
el: Εύκολος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Hard
el: Δύσκολος

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, speed_groupBox)
en: <b>Piece Removal Speed</b><p>Adjusting this slider alters the speed at which the pieces are removed from the screen after a match has been made.</p>
el: <b>Ταχύτητα αφαίρεσης κομματιού</b><p>Ρυθμίζοντας την κύλιση τροποποιεί την ταχύτητα με την οποία τα κομμάτια αφαιρούνται από την οθόνη μόλις βρεθεί κανένα ταίριασμα.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, speed_groupBox)
en: Piece Removal Speed
el: Ταχύτητα αφαίρεσης κομματιού

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Slow
el: Αργή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Fast
el: Γρήγορη

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, size_groupBox)
en: <b>Board Size</b><p>This slider allows you to change the number of tiles on the board. The more tiles you have, the harder (and longer) the game will be.</p>
el: <b>Μέγεθος πίνακα</b><p>Αυτή η κύλιση επιτρέπει την τροποποίηση του αριθμού κομματιών στον πίνακα. Όσο περισσότερα κομμάτια έχετε, τόσο δυσκολότερο (και χρονοβόρο) θα είναι το παιχνίδι.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, size_groupBox)
en: Board Size
el: Μέγεθος πίνακα
