kshisen - en to fa translation catalogue (30 entries)

en: Select a tile
fa: برگزیدن یک کاشی

en: Time: 0:00:00
fa: زمان: ۰:۰۰:۰۰

en: Removed: 0/0
fa:  حذف‌شده: ۰/۰

en: Cheat mode
fa:  حالت فریب دادن

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Gravity)
en: Gravity
fa: جاذبه

en: (Paused)
fa: )مکث‌کرده(

en: Select a matching tile
fa: برگزیدن یک عنوان تطابق

en: Select the move you want by clicking on the blue line
fa: برگزیدن

en: This tile did not match the one you selected
fa: این کاشی با آنچه برگزیدید تطابق نداشت

en: You cannot make this move
fa: نمی‌توانید این حرکت را ایجاد کنید

note: i18n: ectx: label, entry (Background), group (General)
en: The background to use.
fa: زمیته برای استفاده.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fa: میله ابزار اصلی.

en: Current Maintainer
fa: نگه‌دارنده جاری

en: Original Author
fa: نویسنده اصلی

en: KMahjonggLib integration for KDE4
fa: مجتمع‌سازی KMahjonggLib برای KDE4

en: Thanks also to everyone who should be listed here but is not!
fa: همچنین، از تمام کسانی که باید در اینجا فهرست شوند تشکر می‌کنیم، اما کسی نیست!

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ChineseStyle)
en: Use Chinese style: any flower match any flower, any season match any season
fa: استفاده از سبک چینی. هر گل مطابق هر گل، هر فصل مطابق هر فصل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TilesCanSlide)
en: Tiles can slide, but you can connect only in 2 lines instead of 3
fa: کاشیها می‌توانند بلغزند، ولی فقط در ۲ خط به جای ۳ خط می‌توانید متصل شوید

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, difficulty_groupBox)
en: Board Difficulty
fa: سختی تخته

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Easy
fa: آسان

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Hard
fa: سخت

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, speed_groupBox)
en: Piece Removal Speed
fa: سرعت حذف قطعه‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Slow
fa: آهسته

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Fast
fa: سریع

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: 14x6
fa: ۱۴×۶

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: 16x9
fa: ۱۶×۹

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: 18x8
fa: ۱۸×۸

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: 24x12
fa: ۲۴×۱۲

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11)
en: 26x14
fa: ۲۶×۱۴

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel12)
en: 30x16
fa: ۳۰×۱۶
