kshisen - en to fi translation catalogue (65 entries)

en: Select a tile
fi: Valitse tiili

en: Time: 0:00:00
fi: Aika: 0:00:00

en: Removed: 0/0
fi:  Poistettu: 0/0

en: Cheat mode
fi: Huijaustila

en: Play Sounds
fi: Käytä ääniä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Gravity)
en: Gravity
fi: Painovoima

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: 
    You could have been in the highscores
    if you did not use Undo or Hint.
    Try without them next time.
fi: 
    Olisit selviytynyt ennätyslistalle, ellet
    olisi käyttänyt Kumoa- tai Vihje-toimintoja.
    Yritä ilman niitä ensi kerralla.

en: End of Game
fi: Pelin loppu

en: Congratulations!
    You made it into the hall of fame.
fi: Onnea!
    Päädyit kunnialistalle.

[ctx: %1 - time string like hh:mm:ss]
en: You made it in %1
fi: Teit sen ajassa %1

en: Your time: %1:%2:%3 %4
fi: Aikasi: %1:%2:%3 %4

en: (Paused)
fi: (Pysäytetty)

en: Removed: %1/%2
fi: Poistettu: %1/%2

en: Select a matching tile
fi: Valitse samanlainen tiili

en: Select the move you want by clicking on the blue line
fi: Valitse siirtosi napsauttamalla sinistä viivaa

en: This tile did not match the one you selected
fi: Tämä tiili ei ollut samanlainen kuin valitsemasi

en: You cannot make this move
fi: Et voi tehdä tätä siirtoa

en: General
fi: Yleistä

[ctx: %1 is a path to a tileset file]
en: An error occurred when loading the default tileset.
    Please install the KMahjongg library.
fi: Oletustiilijoukkoa ladattaessa sattui virhe.
    Asenna KMahjongg-kirjasto.

en: Error Loading Tiles
fi: Virhe ladattaessa tiiliä

[ctx: %1 is a path to a tileset file]
en: An error occurred when loading the tileset %1. The default tileset has been loaded.
fi: Tiilijoukkoa %1 ladattaessa sattui virhe. Ladattiin oletustiilijoukko.

[ctx: %1 is a path to a tileset file]
en: An error occurred when loading the tileset %1. The default tileset could also not be loaded.
    Please install the KMahjongg library.
fi: Tiilijoukkoa %1 ladattaessa sattui virhe. Oletustiiijoukkoakaan ei voitu ladata.
    Asenna KMahjongg-kirjasto.

[ctx: %1 is a path to a background image file]
en: An error occurred when loading the default background.
    Please install the KMahjongg library.
fi: Oletustaustaa ladattaessa sattui virhe.
    Asenna KMahjongg-kirjasto.

[ctx: %1 is a path to a background image file]
en: An error occurred when loading the background %1. The default background has been loaded.
fi: Taustaa %1 ladattaessa sattui virhe. Ladattiin oletustausta.

[ctx: %1 is a path to a background image file]
en: An error occurred when loading the background %1. The default background could also not be loaded.
    Please install the KMahjongg library.
fi: Taustaa %1 ladattaessa sattui virhe. Oletustaustaakaan ei voitu ladata.
    Asenna KMahjongg-kirjasto.

en: Game Paused
    Click to resume game.
fi: Peli keskeytetty
    Jatka napsauttamalla

en: Game Stuck
    No more moves possible.
fi: Peli on jumissa
    Ei enää mahdollisia siirtoja.

en: Game Over
    Click to start a new game.
fi: Peli loppu
    Aloita uusi peli napsauttamalla

note: i18n: ectx: label, entry (TileSet), group (General)
en: The tile set to use.
fi: Käytettävä tiilisetti.

note: i18n: ectx: label, entry (Background), group (General)
en: The background to use.
fi: Käytettävä tausta

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fi: Päätyökalurivi

en: A game similar to Mahjongg
fi: Mahjonggin tyylinen peli

en: Current Maintainer
fi: Nykyinen ylläpitäjä

en: Former Maintainer
fi: Entinen ylläpitäjä

en: Original Author
fi: Alkuperäinen tekijä

en: KMahjonggLib integration for KDE4
fi: KMahjonggLib-integrointi KDE4:lle

en: Added 'tiles removed' counter<br/>Tile smooth-scaling and window resizing
fi: Lisäsi poistettujen tiilien laskurin<br/>Tiilien pehmeä skaalaus ja ikkunan koon muuttaminen

en: Thanks also to everyone who should be listed here but is not!
fi: Kiitoksia myös kaikille joiden pitäisi olla tässä, mutta eivät syystä tai toisesta ole.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_Gravity)
en: <b>Gravity</b><p>Checking this makes the game even harder: If a tile is removed, all tiles lying above it will fall down one step.</p>
fi: <b>Painovoima:</b><p>Tämä valinta tekee pelistä vieläkin vaikeamman. Jos poistat tiilen, kaikki sen yläpuoliset tiilet putoavat pykälän alaspäin.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_Solvable)
en: <b>Create solvable games only</b><p>If checked, you will only be presented with games that are possible to solve.</p><p>Note: Even in solvable games you can fail to complete if you remove the tiles in the wrong order.</p>
fi: <b>Salli vain ratkaistavissa olevat pelit:</b><p>Jos valitaan, saat pelata vain ratkaistavissa olevia pelejä.</p><p>Huomaa: Myös ratkaistavissa olevassa pelissä voit epäonnistua, jos poistat tiilet väärässä järjestyksessä.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Solvable)
en: Create solvable games only
fi: Luo vain ratkaistavissa olevia pelejä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUnsolvableMessage)
en: <b>Show message if board can no longer be solved</b><p>Checking this makes the game show a message to abort the game in case there are no possible moves left to win the game.</p>
fi: <b>Näytä ilmoitus, ellei lautaa voi enää ratkaista</b><p>Tämän valitsemalla peli näyttää ilmoituksen pelin keskeyttämisestä, ellei pelin voittavia siirtoja ole enää mahdollista tehdä.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUnsolvableMessage)
en: Show message if board can no longer be solved
fi: Näytä ilmoitus, ellei lautaa voi enää ratkaista

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ChineseStyle)
en: <b>Use Chinese style: any flower match any flower, any season match any season</b><p>Use the traditional rules for matching the tiles. Previous version of the game used to allow only exact tiles matches, which is inconsistent with Mah-jongg rules. It is recommended to keep this option checked.</p>
fi: <b>Käytä kiinalaista tapaa: mikä tahansa kukka vastaa kukkaa, mikä tahansa vuodenaika vastaa mitä tahansa vuodenaikaa.</b><p>Käytä perinteisiä tiilien vastaavuussääntöjä. Pelin aikaisempi versio salli ainoastaan täsmälliset vastaavuudet, mikä ei vastaa Mah-jongg-sääntöjä. Suosittelemme, että pidät tämän valinnan käytössä.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ChineseStyle)
en: Use Chinese style: any flower match any flower, any season match any season
fi: Käytä kiinalaista tapaa: mikä tahansa kukka vastaa kukkaa, mikä tahansa vuodenaika vastaa mitä tahansa vuodenaikaa.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_TilesCanSlide)
en: <b>Tiles can slide, but you can connect only in 2 lines instead of 3</b><p>This option changes the rules to the point where it almost becomes a completely different game. When it is active, you can only remove the tiles if they can be connected by a line consisting of only two segments instead of the customary three. However, you are allowed to slide the tiles on the board, if the row or column where they are placed has some empty space. To make a sliding move, you have to click on the tile containing the column or row that can slide, and then on the matching tile. If there are two possible sliding moves, you will have to click on one of the two connecting lines to choose your preferred move.</p>
fi: <b>Tiilet voivat liukua, mutta voit yhdistää ainoastaan kahdella viivalla kolmen sijaan.</b><p>Tämä valinta muuttaa pelin sääntöjä niin, että peli muuttuu lähes täysin uudeksi peliksi. Kun valinta on käytössä, voit siirtää tiiliä ainoastaan silloin, kun niitä yhdistävä viiva koostuu kahdesta, ei kolmesta osasta. Voit kuitenkin liu’uttaa tiiliä pöydällä, mikäli tiilen rivillä tai sarakkeella on tyhjää tilaa. Liu'uttaaksesi napsauta tiiltä, jonka rivillä tai sarakkeella on tyhjää tilaa ja sen jälkeen vastaavaa tiiltä. Jos on mahdollista tehdä useita eri liukusiirtoja, sinun on napsautettava toista yhdistävistä linjoista tehdäksesi haluamasi siirron.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TilesCanSlide)
en: Tiles can slide, but you can connect only in 2 lines instead of 3
fi: Tiilet voivat liukua, mutta voit yhdistää ainoastaan kahdella viivalla kolmen sijaan.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, difficulty_groupBox)
en: <b>Board Difficulty</b><p>The slider controls the difficulty of the board from Easy to Hard.</p>
fi: <b>Laudan vaikeus</b><p>Säätimellä asetetaan laudan vaikeusaste helpoksi tai vaikeaksi.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, difficulty_groupBox)
en: Board Difficulty
fi: Laudan vaikeus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Easy
fi: Helppo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Hard
fi: Vaikea

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, speed_groupBox)
en: <b>Piece Removal Speed</b><p>Adjusting this slider alters the speed at which the pieces are removed from the screen after a match has been made.</p>
fi: <b>Palojen poistonopeus</b><p>Tämä säätö muuttaa nopeutta, jolla laatat poistetaan pöydältä sen jälkeen, kun olet tehnyt siirtosi.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, speed_groupBox)
en: Piece Removal Speed
fi: Palojen poistonopeus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Slow
fi: Hidas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Fast
fi: Nopea

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, size_groupBox)
en: <b>Board Size</b><p>This slider allows you to change the number of tiles on the board. The more tiles you have, the harder (and longer) the game will be.</p>
fi: <b>Tiilen koko</b><p>Tämän valitsimen avulla muutat tiilien määrää. Mitä enemmän tiiliä, sitä vaikeampi ja pidempi peli.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, size_groupBox)
en: Board Size
fi: Laudan koko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: 14x6
fi: 14 × 6

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: 16x9
fi: 16 × 9

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: 18x8
fi: 18 × 8

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: 24x12
fi: 24 × 12

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11)
en: 26x14
fi: 26 × 14

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel12)
en: 30x16
fi: 30 × 16
