kshisen - en to pl translation catalogue (59 entries)

en: Select a tile
pl: Wybierz kamień

en: Time: 0:00:00
pl: Czas: 0:00:00

en: Removed: 0/0
pl: Usunięte: 0/0

en: Cheat mode
pl:  Wersja ułatwiona

en: Play Sounds
pl: Odtwarzaj dźwięki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Gravity)
en: Gravity
pl: Grawitacja

en: Yes
pl: Tak

en: No
pl: Nie

en: 
    You could have been in the highscores
    if you did not use Undo or Hint.
    Try without them next time.
pl: 
    Nie można dostać się na listę rekordów,
    jeśli używa się cofania lub podpowiedzi.
    Następnym razem spróbuj grać bez nich.

en: End of Game
pl: Koniec gry

en: Congratulations!
    You made it into the hall of fame.
pl: Gratulacje!
    Trafiłeś na listę rekordów.

[ctx: %1 - time string like hh:mm:ss]
en: You made it in %1
pl: Skończyłeś w %1

en: Your time: %1:%2:%3 %4
pl: Twój czas: %1:%2:%3 %4

en: (Paused)
pl: (Zatrzymane)

en: Removed: %1/%2
pl: Usunięte: %1/%2

en: Select a matching tile
pl: Wybierz pasujący kamień

en: Select the move you want by clicking on the blue line
pl: Wybierz ruch, klikając na niebieskiej linii

en: This tile did not match the one you selected
pl: Ten kamień nie pasuje do wybranego

en: You cannot make this move
pl: Ten ruch jest niemożliwy

en: General
pl: Ogólne

[ctx: %1 is a path to a tileset file]
en: An error occurred when loading the default tileset.
    Please install the KMahjongg library.
pl: Wystąpił błąd podczas wczytywania domyślnego zestawu pól.
    Wgraj bibliotekę KMahjongg.

en: Error Loading Tiles
pl: Błąd wczytywania pól

[ctx: %1 is a path to a tileset file]
en: An error occurred when loading the tileset %1. The default tileset has been loaded.
pl: Wystąpił błąd podczas wczytywania zestawu pól %1. Wczytano domyślny zestaw.

[ctx: %1 is a path to a tileset file]
en: An error occurred when loading the tileset %1. The default tileset could also not be loaded.
    Please install the KMahjongg library.
pl: Wystąpił błąd podczas wczytywania zestawu pól %1. Nie można także wczytać domyślnego zestawu.
    Wgraj bibliotekę KMahjongg.

[ctx: %1 is a path to a background image file]
en: An error occurred when loading the default background.
    Please install the KMahjongg library.
pl: Wystąpił błąd podczas wczytywania domyślnego tła.
    Wgraj bibliotekę KMahjongg.

[ctx: %1 is a path to a background image file]
en: An error occurred when loading the background %1. The default background has been loaded.
pl: Wystąpił błąd podczas wczytywania tła %1. Wczytano domyślne tło.

[ctx: %1 is a path to a background image file]
en: An error occurred when loading the background %1. The default background could also not be loaded.
    Please install the KMahjongg library.
pl: Wystąpił błąd podczas wczytywania tła %1. Nie można także wczytać domyślnego  tła.
    Wgraj bibliotekę KMahjongg.

en: Game Paused
    Click to resume game.
pl: Gra zatrzymana
    Kliknij, by kontynuować.

en: Game Stuck
    No more moves possible.
pl: Gra utknęła
    Brak możliwych ruchów.

en: Game Over
    Click to start a new game.
pl: Koniec gry
    Kliknij, by zacząć nową grę.

note: i18n: ectx: label, entry (TileSet), group (General)
en: The tile set to use.
pl: Zestaw kamieni do użycia.

note: i18n: ectx: label, entry (Background), group (General)
en: The background to use.
pl: Obrazek tła do użycia.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
pl: Główny pasek narzędzi

en: A game similar to Mahjongg
pl: Gra podobna do Mahjongga

en: Current Maintainer
pl: Aktualny opiekun

en: Former Maintainer
pl: Poprzedni opiekun

en: Original Author
pl: Autor pierwszej wersji

en: KMahjonggLib integration for KDE4
pl: Dostosowanie KMahjonggLib do KDE4

en: Added 'tiles removed' counter<br/>Tile smooth-scaling and window resizing
pl: Dodanie licznika usuniętych kamieni<br/>Płynne skalowanie kamieni i okna

en: Thanks also to everyone who should be listed here but is not!
pl: Podziękowania dla wszystkich innych, którzy powinni znaleźć się na tej liście!

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_Gravity)
en: <b>Gravity</b><p>Checking this makes the game even harder: If a tile is removed, all tiles lying above it will fall down one step.</p>
pl: <b>Grawitacja:</b><p>Włączenie tej opcji jeszcze bardziej utrudnia grę: jeśli kamień jest usuwany, kamienie nad nim przesuwają się jeden krok w dół.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_Solvable)
en: <b>Create solvable games only</b><p>If checked, you will only be presented with games that are possible to solve.</p><p>Note: Even in solvable games you can fail to complete if you remove the tiles in the wrong order.</p>
pl: <b>Utwórz tylko rozwiązywalne gry</b><p>Jeżeli odhaczone, zostaną tobie zaprezentowane tylko gry, które można rozwiązać.</p><p>Zauważ: Nawet w rozwiązywalnych grach może ci się nie udać, jeśli usuniesz kamienie w złej kolejności.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Solvable)
en: Create solvable games only
pl: Twórz tylko rozwiązywalne gry

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUnsolvableMessage)
en: <b>Show message if board can no longer be solved</b><p>Checking this makes the game show a message to abort the game in case there are no possible moves left to win the game.</p>
pl: <b>Pokaż wiadomość, jeśli nie można będzie już rozwiązać planszy</b><p>Zaznaczenie tego pola, spowoduje pokazanie wiadomości z możliwością przerwania gry, jeśli nie będzie już ruchów, które umożliwią jej wygranie.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUnsolvableMessage)
en: Show message if board can no longer be solved
pl: Pokaż wiadomość, jeśli nie można będzie już rozwiązać planszy

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ChineseStyle)
en: <b>Use Chinese style: any flower match any flower, any season match any season</b><p>Use the traditional rules for matching the tiles. Previous version of the game used to allow only exact tiles matches, which is inconsistent with Mah-jongg rules. It is recommended to keep this option checked.</p>
pl: <b>Użyj stylu chińskiego: wszystkie kwiaty i wszystkie pory roku pasują do siebie</b> <p>Włącza użycie tradycyjnych reguł dopasowywania kamieni. Poprzednia wersja gry pozwalała usuwać tylko kamienie jednakowe, co nie jest zgodne z regułami Mah-jongg. Zalecane jest włączenie tej opcji.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ChineseStyle)
en: Use Chinese style: any flower match any flower, any season match any season
pl: Użyj stylu chińskiego: wszystkie kwiaty i wszystkie pory roku pasują do siebie

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_TilesCanSlide)
en: <b>Tiles can slide, but you can connect only in 2 lines instead of 3</b><p>This option changes the rules to the point where it almost becomes a completely different game. When it is active, you can only remove the tiles if they can be connected by a line consisting of only two segments instead of the customary three. However, you are allowed to slide the tiles on the board, if the row or column where they are placed has some empty space. To make a sliding move, you have to click on the tile containing the column or row that can slide, and then on the matching tile. If there are two possible sliding moves, you will have to click on one of the two connecting lines to choose your preferred move.</p>
pl: <b>Kamienie można przesuwać, ale można łączyć tylko 2 linie, a nie 3.</b> <p>Ta opcja zmienia reguły, sprawiając, że gra staje się zupełnie inna. Jeśli jest włączona, można usuwać tylko kamienie, które dają się połączyć linią z dwóch elementów, a nie standardowych trzech. W zamian można przesuwać kamienie na planszy, o ile w kolumnie lub wierszu, gdzie leżą, jest wolne miejsce. Żeby przesunąć kamień, trzeba kliknąć na nim, a potem na pasującym. Jeśli można przesunąć oba kamienie, będziesz musiał kliknąć na jednej z dwóch linii łączących, żeby wybrać preferowany ruch.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TilesCanSlide)
en: Tiles can slide, but you can connect only in 2 lines instead of 3
pl: Kamienie można przesuwać, ale można łączyć tylko 2 linie, a nie 3.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, difficulty_groupBox)
en: <b>Board Difficulty</b><p>The slider controls the difficulty of the board from Easy to Hard.</p>
pl: <b>Trudność planszy</b><p>Tu można ustawić poziom trudności planszy, od łatwego do trudnego.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, difficulty_groupBox)
en: Board Difficulty
pl: Trudność planszy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Easy
pl: Łatwy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Hard
pl: Trudny

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, speed_groupBox)
en: <b>Piece Removal Speed</b><p>Adjusting this slider alters the speed at which the pieces are removed from the screen after a match has been made.</p>
pl: <b>Szybkość usuwania kamieni</b><p>Tu można zmienić szybkość, z jaką kamienie są usuwane z ekranu po dopasowaniu.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, speed_groupBox)
en: Piece Removal Speed
pl: Szybkość usuwania kamieni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Slow
pl: Wolno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Fast
pl: Szybko

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, size_groupBox)
en: <b>Board Size</b><p>This slider allows you to change the number of tiles on the board. The more tiles you have, the harder (and longer) the game will be.</p>
pl: <b>Wielkość planszy</b> <p>Tu można ustawić liczbę kamieni na planszy. Im więcej kamieni, tym trudniejsza (i dłuższa) gra.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, size_groupBox)
en: Board Size
pl: Rozmiar planszy
