kshisen - en to sv translation catalogue (60 entries)

en: Select a tile
sv: Välj en bricka

en: Time: 0:00:00
sv: Tid: 0:00:00

en: Removed: 0/0
sv: Borttaget: 0/0

en: Cheat mode
sv: Fuskläge

en: Play Sounds
sv: Spela ljud

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Gravity)
en: Gravity
sv: Gravitation

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: 
    You could have been in the highscores
    if you did not use Undo or Hint.
    Try without them next time.
sv: 
    Du kunde ha hamnat i poängtoppen
    om du inte hade använd Ångra eller Tips.
    Försök utan dem nästa gång.

en: End of Game
sv: Slut på spelet

en: Congratulations!
    You made it into the hall of fame.
sv: Gratulerar!
    Du har kommit in på poängtoppen.

[ctx: %1 - time string like hh:mm:ss]
en: You made it in %1
sv: Du klarade det på %1

en: Your time: %1:%2:%3 %4
sv: Din tid: %1:%2:%3 %4

en: (Paused)
sv: (Pausad)

en: Removed: %1/%2
sv: Borttaget: %1/%2

en: Select a matching tile
sv: Välj en motsvarande bricka

en: Select the move you want by clicking on the blue line
sv: Välj draget du vill göra genom att klicka på den blåa linjen

en: This tile did not match the one you selected
sv: Brickan motsvarar inte den du först valde

en: You cannot make this move
sv: Du kan inte göra det här draget

en: General
sv: Allmänt

[ctx: %1 is a path to a tileset file]
en: An error occurred when loading the default tileset.
    Please install the KMahjongg library.
sv: Ett fel uppstod vid inläsning av förvald brickuppsättning.
    Installera biblioteket KMahjongg.

en: Error Loading Tiles
sv: Fel vid inläsning av brickor

[ctx: %1 is a path to a tileset file]
en: An error occurred when loading the tileset %1. The default tileset has been loaded.
sv: Ett fel uppstod vid inläsning av brickuppsättningen %1. Den förvalda brickuppsättningen har lästs in.

[ctx: %1 is a path to a tileset file]
en: An error occurred when loading the tileset %1. The default tileset could also not be loaded.
    Please install the KMahjongg library.
sv: Ett fel uppstod vid inläsning av brickuppsättningen %1. Den förvalda brickuppsättningen kunde inte heller läsas in.
    Installera biblioteket KMahjongg.

[ctx: %1 is a path to a background image file]
en: An error occurred when loading the default background.
    Please install the KMahjongg library.
sv: Ett fel uppstod vid inläsning av den förvalda bakgrunden.
    Installera biblioteket KMahjongg.

[ctx: %1 is a path to a background image file]
en: An error occurred when loading the background %1. The default background has been loaded.
sv: Ett fel uppstod vid inläsning av bakgrunden %1. Den förvalda bakgrunden har lästs in.
    Installera biblioteket KMahjongg.

[ctx: %1 is a path to a background image file]
en: An error occurred when loading the background %1. The default background could also not be loaded.
    Please install the KMahjongg library.
sv: Ett fel uppstod vid inläsning av bakgrunden %1. Den förvalda bakgrunden kunde inte heller läsas in.
    Installera biblioteket KMahjongg.

en: Game Paused
    Click to resume game.
sv: Paus i spelet.
    Klicka för att fortsätta spela.

en: Game Stuck
    No more moves possible.
sv: Spelet är låst.
    Inga fler drag är möjliga.

en: Game Over
    Click to start a new game.
sv: Spelet slut.
    Klicka för att starta ett nytt spel.

note: i18n: ectx: label, entry (TileSet), group (General)
en: The tile set to use.
sv: Brickuppsättning att använda.

note: i18n: ectx: label, entry (Background), group (General)
en: The background to use.
sv: Bakgrund att använda.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

en: A game similar to Mahjongg
sv: Ett spel som liknar Mahjongg

en: Copyright 1997 Mario Weilguni
sv: Copyright 1997, Mario Weilguni

en: Current Maintainer
sv: Nuvarande utvecklare

en: Former Maintainer
sv: Tidigare utvecklare

en: Original Author
sv: Ursprunglig upphovsman

en: KMahjonggLib integration for KDE4
sv: Integration av KMahjonggLib med KDE4

en: Added 'tiles removed' counter<br/>Tile smooth-scaling and window resizing
sv: Tillägg av räknare för 'borttagna brickor'<br/>Jämn skalning av brickor och ändring av fönsterstorlek

en: Thanks also to everyone who should be listed here but is not!
sv: Tack också till alla som borde varit med i listan men inte är det.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_Gravity)
en: <b>Gravity</b><p>Checking this makes the game even harder: If a tile is removed, all tiles lying above it will fall down one step.</p>
sv: <b>Gravitation</b><p>Spelet blir ännu svårare om detta markeras. Om en bricka tas bort, faller alla brickor som ligger ovanpå den ner ett steg.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_Solvable)
en: <b>Create solvable games only</b><p>If checked, you will only be presented with games that are possible to solve.</p><p>Note: Even in solvable games you can fail to complete if you remove the tiles in the wrong order.</p>
sv: <b>Skapa bara lösbara spel</b><p>Om markerat visas bara spel som är möjliga att  lösa.</p><p>Observera: Även med lösbara spel kan du misslyckas med att avsluta dem  om du tar bort brickorna i fel ordning.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Solvable)
en: Create solvable games only
sv: Skapa bara lösbara spel

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUnsolvableMessage)
en: <b>Show message if board can no longer be solved</b><p>Checking this makes the game show a message to abort the game in case there are no possible moves left to win the game.</p>
sv: <b>Visa meddelande om brädet inte längre går att lösa</b><p>Markeras det visar spelet ett meddelande för att avbryta spelet om det inte längre finns några möjliga drag för att vinna spelet.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUnsolvableMessage)
en: Show message if board can no longer be solved
sv: Visa meddelade om brädet inte längre kan lösas

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ChineseStyle)
en: <b>Use Chinese style: any flower match any flower, any season match any season</b><p>Use the traditional rules for matching the tiles. Previous version of the game used to allow only exact tiles matches, which is inconsistent with Mah-jongg rules. It is recommended to keep this option checked.</p>
sv: <b>Använd kinesisk stil: alla blommor och alla årstider passar ihop med varandra</b><p>Använd traditionella regler för att passa ihop brickorna. Föregående versioner av spelet tillät bara att brickor passade ihop exakt, vilket inte stämmer med reglerna för Mah-jongg. Det rekommenderas att alternativet lämnas markerat.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ChineseStyle)
en: Use Chinese style: any flower match any flower, any season match any season
sv: Använd kinesisk stil: alla blommor och alla årstider passar ihop med varandra

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_TilesCanSlide)
en: <b>Tiles can slide, but you can connect only in 2 lines instead of 3</b><p>This option changes the rules to the point where it almost becomes a completely different game. When it is active, you can only remove the tiles if they can be connected by a line consisting of only two segments instead of the customary three. However, you are allowed to slide the tiles on the board, if the row or column where they are placed has some empty space. To make a sliding move, you have to click on the tile containing the column or row that can slide, and then on the matching tile. If there are two possible sliding moves, you will have to click on one of the two connecting lines to choose your preferred move.</p>
sv: <b>Brickor kan glida, men du kan bara sammanfoga i två rader istället för tre</b><p>Alternativet ändrar reglerna så att spelet blir nästan helt annorlunda. När det är aktivt kan du bara ta bort brickorna om de kan kopplas ihop med en linje som bara består av två segment istället för de vanliga tre. Du kan dock låta brickorna glida på brädet om raden eller kolumnen där de är placerade har något tomt utrymme. För att göra ett drag där brickorna glider måste du klicka på brickan som hör till kolumnen eller raden som kan glida, och därefter på brickan som passar ihop med den. Om det finns två möjliga drag där brickorna glider, måste du klicka på en av de två sammanbindande linjerna för att välja önskat drag.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TilesCanSlide)
en: Tiles can slide, but you can connect only in 2 lines instead of 3
sv: Brickor kan glida, men du kan bara sammanfoga i två rader istället för tre

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, difficulty_groupBox)
en: <b>Board Difficulty</b><p>The slider controls the difficulty of the board from Easy to Hard.</p>
sv: <b>Brädets svårighetsgrad</b><p>Skjutreglaget styr brädets svårighetsgrad från enkel till svår.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, difficulty_groupBox)
en: Board Difficulty
sv: Brädets svårighetsgrad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Easy
sv: Lätt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Hard
sv: Svår

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, speed_groupBox)
en: <b>Piece Removal Speed</b><p>Adjusting this slider alters the speed at which the pieces are removed from the screen after a match has been made.</p>
sv: <b>Brickornas borttagningshastighet</b><p>Genom att justera skjutreglaget ändras hastigheten som brickorna tas bort från skärmen efter de har passats ihop.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, speed_groupBox)
en: Piece Removal Speed
sv: Brickornas borttagningshastighet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Slow
sv: Långsam

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Fast
sv: Snabb

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, size_groupBox)
en: <b>Board Size</b><p>This slider allows you to change the number of tiles on the board. The more tiles you have, the harder (and longer) the game will be.</p>
sv: <b>Brickstorlek</b><p>Skjutreglaget låter dig ändra antalet brickor på brädet. Ju fler brickor du har, desto svårare (och längre) blir spelet.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, size_groupBox)
en: Board Size
sv: Brädstorlek
