kshutdown - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (98 entries)

en: Restart Computer
sr@ijekavianlatin: Ponovo pokreni računar

en: Error
sr@ijekavianlatin: Greška

en: Invalid "Extras" command
sr@ijekavianlatin: Nepravilna naredba iz „Dodataka“

en: Cannot execute "Extras" command
sr@ijekavianlatin: Ne mogu izvršiti naredbu iz „Dodataka“

en: Please select an Extras command<br>from the menu above.
sr@ijekavianlatin: Izaberite komandu iz Dodataka<br>sa menija iznad.

en: Extras
sr@ijekavianlatin: Dodatno

en: Run executable file (example: Desktop shortcut or Shell script)
sr@ijekavianlatin: Pokreni izvršni fajl (primjer: prečica radne površi ili skripta školjke)

en: File not found: %0
sr@ijekavianlatin: Fajl nije nađen: %0

en: Select a command...
sr@ijekavianlatin: Izaberite naredbu...

en: Use context menu to add/edit/remove actions.
sr@ijekavianlatin: Koristite kontekstni meni da biste dodali/uredili/uklonili radnje.

en: Use <b>Context Menu</b> to create a new link to application (action)
sr@ijekavianlatin: Koristite <b>Kontekstni meni</b> da biste napravili novi link do aplikacije (radnju)

en: Use <b>Create New|Folder...</b> to create a new submenu
sr@ijekavianlatin: Koristite <b>Napravi novo|Fascikla...</b> da biste napravili novi podmeni

en: Use <b>Properties</b> to change icon, name, or command
sr@ijekavianlatin: Koristite <b>Osobine</b> da biste promijenili ikonu, ime ili naredbu

en: Add or Remove Commands
sr@ijekavianlatin: Dodaj ili ukloni naredbe

en: Help
sr@ijekavianlatin: Pomoć

en: Lock Screen
sr@ijekavianlatin: Zaključaj ekran

en: &Bookmarks
sr@ijekavianlatin: &Obilježivači

en: Confirm Action
sr@ijekavianlatin: Potvrdi radnju

en: Invalid time: %0
sr@ijekavianlatin: Nepravilno vrijeme: %0

en: Cancel an active action
sr@ijekavianlatin: Poništi aktivnu radnju

en: Hide main window and system tray icon
sr@ijekavianlatin: Sakrij glavni prozor i ikonicu sistemske palete

en: Do not show main window on startup
sr@ijekavianlatin: Ne prikazuj glavni prozor pri pokretanju

en: Command Line Options
sr@ijekavianlatin: Komandno-linijske opcije

en: selected time: %0
sr@ijekavianlatin: izabrano vrijeme: %0

en: Invalid date/time
sr@ijekavianlatin: Nepravilan datum/vrijeme

en: At Date/Time
sr@ijekavianlatin: Na datum/vrijeme

en: Enter date and time
sr@ijekavianlatin: Unesite datum i vrijeme

en: No Delay
sr@ijekavianlatin: Bez kašnjenja

en: Time From Now (HH:MM)
sr@ijekavianlatin: Vrijeme od sad (SS:MM)

en: Enter delay in "HH:MM" format (Hour:Minute)
sr@ijekavianlatin: Kašnjenje u formatu „SS:MM“ (Sati:Minute)

en: Cannot hibernate computer
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da hiberniram računar

en: Hibernate Computer
sr@ijekavianlatin: Hiberniraj računar

en: Cannot suspend computer
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da suspendujem računar

en: Suspend Computer
sr@ijekavianlatin: Suspenduj računar

en: Enter in a low-power state mode.
sr@ijekavianlatin: Uđi u režim čuvanja energije.

en: Turn Off Computer
sr@ijekavianlatin: Ugasi računar

en: Maintainer
sr@ijekavianlatin: Održavalac

en: Thanks To All!
sr@ijekavianlatin: Hvala svima!

en: A graphical shutdown utility
sr@ijekavianlatin: Napredna alatka za gašenje

en: Action: %0
sr@ijekavianlatin: Radnja: %0

en: Remaining time: %0
sr@ijekavianlatin: Preostalo vrijeme: %0

en: OK
sr@ijekavianlatin: U redu

en: Unsupported action: %0
sr@ijekavianlatin: Nepodržana radnja: %0

en: Cancel
sr@ijekavianlatin: Odustani

en: KShutdown is still active!
sr@ijekavianlatin: K-Gašenje je i dalje aktivno!

en: KShutdown has been minimized
sr@ijekavianlatin: K-Gašenje je minimizovano

en: A&ction
sr@ijekavianlatin: &Radnja

en: Preferences
sr@ijekavianlatin: Podešavanja

en: &Help
sr@ijekavianlatin: &Pomoć

en: About
sr@ijekavianlatin: O

en: Do not save session / Force shutdown
sr@ijekavianlatin: Ne čuvaj sesiju/prisili gašenje

en: Se&lect a time/event
sr@ijekavianlatin: I&zaberite vrijeme/događaj

en: Progress Bar
sr@ijekavianlatin: Linija napretka

en: Click to activate/cancel the selected action
sr@ijekavianlatin: Kliknite da aktivirate/prekinete označenu radnju

en: Cancel: %0
sr@ijekavianlatin: Odustani: %0

en: About Qt
sr@ijekavianlatin: O Qt-u

en: Are you sure you want to enable this option?
    
    Data in all unsaved documents will be lost!
sr@ijekavianlatin: Da li zaista želite da uključite ovo?
    
    Podaci svih nesačuvanih dokumenata će biti izgubljeni!

en: Enter New Password
sr@ijekavianlatin: Unesite novu lozinku

en: Password:
sr@ijekavianlatin: Lozinka:

en: Confirm Password:
sr@ijekavianlatin: Potvrdi lozinku:

en: Enter password to perform action: %0
sr@ijekavianlatin: Unesite lozinku da biste izvršili radnju: %0

en: Invalid password
sr@ijekavianlatin: Nepravilna lozinka

en: Confirmation password is different
sr@ijekavianlatin: Lozinke se ne poklapaju

en: Enable Password Protection
sr@ijekavianlatin: Omogući zaštitu lozinkom

en: Password Protected Actions:
sr@ijekavianlatin: Radnje zaštićene lozinkama:

en: See Also: %0
sr@ijekavianlatin: Pogledajte takođe: %0

en: Disabled by Administrator
sr@ijekavianlatin: Onemogućio administrator

en: Sleep
sr@ijekavianlatin: Na spavanje

en: Log Off
sr@ijekavianlatin: Odjavi se

en: Logout
sr@ijekavianlatin: Odjavi

en: Are you sure?
sr@ijekavianlatin: Da li ste sigurni?

en: Action not available: %0
sr@ijekavianlatin: Radnja nije dostupna: %0

en: Unknown error
sr@ijekavianlatin: Nepoznata greška

en: General
sr@ijekavianlatin: Opšte

en: System Tray
sr@ijekavianlatin: Sistemska kaseta

en: Enable System Tray Icon
sr@ijekavianlatin: Omogući ikonu sistemske kasete

en: Quit instead of minimizing to System Tray Icon
sr@ijekavianlatin: Napusti umjesto spuštanja u sistemsku kasetu

en: Black and White System Tray Icon
sr@ijekavianlatin: Crno bijela ikonica sistemske palete

en: Hide
sr@ijekavianlatin: Sakrij

en: Set Color...
sr@ijekavianlatin: Postavi boju...

en: Position
sr@ijekavianlatin: Mjesto

en: Top
sr@ijekavianlatin: Vrh

en: Bottom
sr@ijekavianlatin: Dno

en: Size
sr@ijekavianlatin: Veličina

en: Small
sr@ijekavianlatin: Mala

en: Normal
sr@ijekavianlatin: Normalna

en: Medium
sr@ijekavianlatin: Srednja

en: Large
sr@ijekavianlatin: Velika

en: On User Inactivity (HH:MM)
sr@ijekavianlatin: Pri neaktivnosti korisnika (SS:MM)

en: Unknown
sr@ijekavianlatin: Nepoznato

en: Enter a maximum user inactivity in "HH:MM" format (Hours:Minutes)
sr@ijekavianlatin: Unesite najdužu neaktivnost korisnika u formatu „SS:MM“ (Sati:Minute)

en: When selected application exit
sr@ijekavianlatin: Dok se izabrana aplikacija ne zatvori

en: Refresh
sr@ijekavianlatin: Osvježi

en: Waiting for "%0"
sr@ijekavianlatin: Čekam na „%0“

en: List of the running processes
sr@ijekavianlatin: Spisak pokrenutih procesa

en: Confirm
sr@ijekavianlatin: Potvrda

en: Information
sr@ijekavianlatin: Informacija

en: Error: %0
sr@ijekavianlatin: Greška: %0
