ksirk - en to ar translation catalogue (233 entries)

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 1 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 516 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 531 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 536 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 558 i18n: file skins/static/Data/world.de
en: Africa
ar: افريقيا

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 6 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 6 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 6 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop l
en: Alaska
ar: ألاسكا

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 16 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 16 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 16 i18n: file skins/legacy/Data/world.deskto
en: Alberta
ar: البرتا

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 26 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 26 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 26 i18n: file skins/legacy/Data/world.deskto
en: Algeria
ar: الجزائر

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 36 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 36 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 36 i18n: file skins/legacy/Data/world.deskto
en: Arabia
ar: الجزيرة العربية

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 46 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 521 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 526 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 558 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 46 i18n: file skins/static/Data/world.des
en: Asia
ar: آسيا

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 51 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 51 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 575 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 51 i18n: file skins/legacy/Data/world.deskto
en: Belgium
ar: بلجيكا

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 55 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 55 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 55 i18n: file skins/legacy/Data/world.deskto
en: Benelux
ar: بينيلَكس

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 65 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 65 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 65 i18n: file skins/legacy/Data/world.deskto
en: Brazil
ar: البرازيل

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 75 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 75 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 75 i18n: file skins/legacy/Data/world.deskto
en: Chile
ar: شيلي

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 85 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 85 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 85 i18n: file skins/legacy/Data/world.deskto
en: China
ar: الصين

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 95 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 95 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 95 i18n: file skins/legacy/Data/world.deskto
en: Colombia
ar: كولومبيا

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 105 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 105 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 105 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Eastern US
ar: شرقي الولايات المتحدة

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 115 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 115 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 115 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Egypt
ar: مصر

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 125 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 531 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 541 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 558 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 129 i18n: file skins/static/Data/world.d
en: Europe
ar: أوروبا

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 130 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 134 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.de
en: France
ar: فرنسا

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 142 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 145 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 145 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Gabon
ar: الغابون

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 152 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 155 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 155 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Groenland
ar: جرينلاند

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 162 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 165 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 165 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: India
ar: الهند

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 172 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 175 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 175 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Indonesia
ar: اندونيسيا

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 182 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 185 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 185 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Iran
ar: إيران

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 192 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 195 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 195 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Island
ar: الجزيرة

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 202 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 205 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 575 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 205 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Italy
ar: إيطاليا

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 206 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 209 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.de
en: Japan
ar: اليابان

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 218 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 220 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 220 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Kazakstan
ar: كازاخستان

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 228 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 230 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 230 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Madagascar
ar: مدغشقر

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 238 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 240 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 240 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Mexico
ar: المكسيك

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 248 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 260 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 260 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Mongolia
ar: منغوليا

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 258 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 270 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 270 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: New South Wales
ar: ويلز الجنوبية الجديدة

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 268 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 280 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 280 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: New Zealand
ar: نيوزيلندا

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 278 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 290 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 290 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Niger
ar: النيجر

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 288 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 516 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 521 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 558 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 300 i18n: file skins/static/Data/world.d
en: North America
ar: أمريكا الشّماليّة

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 293 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 305 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 305 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Occidental Australia
ar: أوكسيدنتال أستراليا

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 303 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 315 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 315 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Ontario
ar: أونتاريو

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 313 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 536 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 558 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 325 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 524 i18n: file skins/static/Data/world.de
en: Pacific
ar: الهادي

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 318 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 330 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 330 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Pakistan
ar: باكستان

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 338 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 350 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 350 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Paraguay
ar: باراجواي

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 348 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 360 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 360 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Prussia
ar: بروسيا

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 358 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 370 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 370 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Quebec
ar: كويبيك

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 368 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 380 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 380 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Russia
ar: روسيا

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 378 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 390 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 390 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Scandinavia
ar: الإسكندنافيا

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 388 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 400 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 400 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Siberia
ar: سيبيريا

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 398 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 410 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 410 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: South Africa
ar: جنوب إفريقيا

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 408 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 526 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 541 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 558 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 420 i18n: file skins/static/Data/world.d
en: South America
ar: أمريكا الجنوبية

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 413 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 417 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 425 i18n: file skins/static/Data/world.d
en: United Kingdom
ar: المملكة المتحدة

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 427 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 435 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 575 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 435 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: United States
ar: الولايات المتّحدة

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 431 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 439 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 439 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Vietnam
ar: فيتنام

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 441 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 449 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 449 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Western US
ar: غربي الولايات المتحدة

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 451 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 459 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 459 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Zair
ar: زائير

note: i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 125 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 575 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 125 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 575
en: England
ar: إنجلند

note: i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 250 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 250 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 567
en: Middle East
ar: الشّرق الأوسط

note: i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 574
en: Legacy
ar: عتيق

en: Details
ar: التفاصيل

en: Goal
ar: الهدف

en: Move 1
ar: حرك ١

en: Move 5
ar: حرك ٥

en: Move 10
ar: حرك ١٠

[ctx: @title:window]
en: Invasion
ar: غزو

[ctx: @title:window]
en: Moving
ar: ينقل

en: Nickname
ar: الاسم المستعار

en: Skin
ar: السّمة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Password:
ar: كلمة السّرّ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectbutton)
en: Connect
ar: اتّصل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: State:
ar: الولاية:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Nickname:
ar: الاسم المستعار:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelbutton)
en: Cancel
ar: ألغِ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Network Configuration
ar: ضبط الشبكة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hostLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Host:
ar: المضيف:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Port:
ar: المنفذ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextButton)
en: Next >>
ar: التالي >>

en: Fatal Error!
ar: خطأ فادح!

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NewGameSummary) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: New Game Summary
ar: ملخص اللعبة الجديدة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, skinNameLabel)
en: skin name
ar: اسم السمة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Players
ar: اللاعبون

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Goal type:
ar: نوع الهدف:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, goalTypeLabel)
en: goal type
ar: نوع الهدف

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, playersTable)
en: Name
ar: الاسم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, playersTable)
en: Nationality
ar: جنسية

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, playersTable)
en: Computer
ar: حاسوب

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, playersTable)
en: Network
ar: الشبكة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previousButton)
en: << Previous
ar: << السابق

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PushButton1)
en: OK
ar: حسنًا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newGameButton)
en: New Game
ar: لعبة جديدة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doNothingButton)
en: Do Nothing
ar: لا تفعل شيئًا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, exitButton)
en: Exit
ar: اخرج

en: Fatal Error
ar: خطأ فادح

[ctx: @info Forged player name]
en: Player%1
ar: اللاعب%1

en: Do nothing
ar: لا تفعل شيئًا

en:  and
ar:  و

[ctx: @info An element of the enumeration of the number of countries in the given continent]
en: %1 in %2
ar: ‎%2‎ في ‎%1

en: Error!
ar: خطأ!

en: Please connect first.
ar: الرجاء الاتصال الأول.

en: Jabber Error
ar: خطأ جابر

en: SSL support could not be initialized for account %1. This is most likely because the QCA TLS plugin is not installed on your system.
ar: لا يمكن تهيئة خدمة SSL لدعم حساب %1. الأرجح أنه لم يتم تثبيت إضافات QCA TLS على نظامك.

en: Jabber SSL Error
ar: جابر SSL خطأ

en: The host name does not match the one in the certificate.
ar: لا يطابق اسم المضيف الموجود في الشهادة.

en: No certificate was presented.
ar: لم تقدم أية شهادة.

en: The Certificate Authority rejected the certificate.
ar: رفض المرجع المصادقة على الشهادة.

en: The certificate is not trusted.
ar: الشهادة غير موثوق بها.

en: The signature is invalid.
ar: التوقيع غير صالح.

en: The Certificate Authority is invalid.
ar: الشهادة غير صالحة.

en: Invalid certificate purpose.
ar: غرض شهادة غير صحيح.

en: The certificate is self-signed.
ar: الشهادة موقعة ذاتيا.

en: Maximum certificate chain length was exceeded.
ar: تجاوز طول الحد الأقصى من الشهادات.

en: The certificate has expired.
ar: انتهت الشهادة.

en: The Certificate Authority has expired.
ar: انتهت سلطة الشهادة.

en: Validity is unknown.
ar: صلاحية غير معروف.

en: <qt><p>The identity and the certificate of server %1 could not be validated for account %2:</p><p>%3</p><p>%4</p><p>Do you want to continue?</p></qt>
ar: <qt><p>هوية وشهادة الخادم %1 غيرمتاحة للحساب %2:</p><p>%3</p><p>%4</p><p>هل تريد الاستمرار؟</p></qt>

en: <qt><p>The certificate of server %1 could not be validated for account %2: %3</p><p>Do you want to continue?</p></qt>
ar: <qt><p>شهادة الخادم %1 غيرمتاحة للحساب %2: %3</p><p>هل تريد الاستمرار؟</p></qt>

en: Jabber Connection Certificate Problem
ar: جابر مشكلة شهادة اتصال

en: An encrypted connection with the Jabber server could not be established.
ar: تعذر تأسيس اتصال مشفر بخادم جابر.

en: Jabber Connection Error
ar: جابر خطأ في الاتصال

en: Malformed packet received.
ar: تلقى حزمة تالفة.

en: There was an unrecoverable error in the protocol.
ar: حدث خطأ غير قابل للاسترداد في البروتوكول.

en: Generic stream error.
ar: خطأ تدفق

en: There was a conflict in the information received.
ar: هناك تضارب في المعلومات الواردة.

en: The stream timed out.
ar: انتهت مهلة الدفق.

en: Internal server error.
ar: خطأ خادم داخلي.

en: Stream packet received from an invalid address.
ar: تلقى تيار حزمة من عنوان غير صالح.

en: Malformed stream packet received.
ar: تلقى تدفق حزمة تالفة.

en: Policy violation in the protocol stream.
ar: انتهاك سياسة تدفق البروتوكول.

en: Resource constraint.
ar: قيود الموارد.

en: System shutdown.
ar: إيقاف تشغيل النظام.

en: Unknown reason.
ar: سبب غير معروف.

en: There was an error in the protocol stream: %1
ar: كان هناك خطأ في دفق البروتوكول:%1

en: Host not found.
ar: لم يوجد المضيف.

en: Address is already in use.
ar: عنوان قيد الاستخدام بالفعل.

en: Connection refused.
ar: رفض اتصال.

en: Connection timed out.
ar: انتهت مهلة الاتصال.

en: Connection attempt already in progress.
ar: محاولة اتصال بالفعل في التقدم.

en: Network failure.
ar: فشلت الشبكة.

en: Socket timed out.
ar: انتهت مهلة مأخذ التوصيل.

en: There was a connection error: %1
ar: حدث خطأ في اتصال:%1

en: Unknown host.
ar: مضيف غير معروف.

en: Could not connect to a required remote resource.
ar: تعذر الاتصال بالمورد بالعيد المطلوب.

en: It appears we have been redirected to another server; I do not know how to handle this.
ar: ويبدو انه تم توجيهك إلى خادم آخر؛ لا أعرف كيفية التعامل مع هذا.

en: Unsupported protocol version.
ar: إصدار بروتوكول غير معتمد.

en: Unknown error.
ar: خطأ مجهول.

en: There was a negotiation error: %1
ar: كان هناك خطأ في التفاوض:%1

en: Server rejected our request to start the TLS handshake.
ar: رفض الخادم طلب بدء تشغيل مصافحة TLS.

en: Failed to establish a secure connection.
ar: فشل تأسيس اتصال اﻷمن.

en: There was a Transport Layer Security (TLS) error: %1
ar: خطأ تأمين طبقة نقل (TLS):%1

en: Login failed with unknown reason.
ar: فشل تسجيل الدخول بسبب غير معروف.

en: No appropriate authentication mechanism available.
ar: لا توجد آلية مصادقة مناسبة متاحة.

en: Bad SASL authentication protocol.
ar: بروتوكول مصادقة SASL سيئة.

en: Server failed mutual authentication.
ar: فشل مصادقة الخادم متبادلة.

en: Encryption is required but not present.
ar: التشفير المطلوب غير موجود.

en: Invalid user ID.
ar: معرف المستخدم غير صحيحة.

en: Invalid mechanism.
ar: آليه غير صحيح.

en: Invalid realm.
ar: مجال غير صالح.

en: Mechanism too weak.
ar: آليه ضعيفة للغاية.

en: Wrong credentials supplied. (check your user ID and password)
ar: خطأ مؤهلات الاعتماد المتوفرة. (التحقق من معرف المستخدم وكلمة السر الخاصة بك)

en: Temporary failure, please try again later.
ar: فشل مؤقت، الرجاء المحاولة مرة أخرى في وقت لاحق.

en: There was an error authenticating with the server: %1
ar: خطأ مصادقة مع الخادم : %1

en: Transport Layer Security (TLS) problem.
ar: مشكلة النقل تأمين طبقة (TLS).

en: Simple Authentication and Security Layer (SASL) problem.
ar: مشكلة مصادقة والأمن بسيطة  طبقة (SASL).

en: There was an error in the security layer: %1
ar: كان هناك خطأ في طبقة الأمان:%1

en: No permission to bind the resource.
ar: لا يوجد إذن لربط المورد.

en: The resource is already in use.
ar: المورد قيد الاستخدام.

en: Could not bind a resource: %1
ar: فشل ربط المورد: %1

en: The Jabber user %1 removed %2's subscription to him/her. This account will no longer be able to view his/her online/offline status. Do you want to delete the contact?
ar: مستخدم جابر %1 حذف تسجيل %2 له\لها. هذا الحساب لن يصبح قادر على عرض حالته \حالتها متصل أو بدون اتصال. هل تريد حذف هذا الحساب؟

en: Notification
ar: إخطار

en: Keep
ar: أبقِه

en: A password is required to join the room %1.
ar: كلمة السر مطلوبة للانضمام إلى الغرفة%1.

en: Error trying to join %1: nickname %2 is already in use
ar: خطأ أثناء محاولة انضمام إلى%1: اسم الشهرة %2 مستخدم بالفعل

en: Provide your nickname
ar: قدّم اسمك المستعار

en: You cannot join the room %1 because you have been banned
ar: لا يمكنك الانضمام إلى الغرفة %1 لأنه تم حظرك

en: Jabber Group Chat
ar: دردشة مجموعة جابر

en: You cannot join the room %1 because the maximum number of users has been reached
ar: لا يمكنك الانضمام إلى الغرفة %1 تم دخول العدد الأقصى من المستخدمين

en: No reason given by the server
ar: لا يوجد سبب معين من قبل الخادم

en: There was an error processing your request for groupchat %1. (Reason: %2, Code %3)
ar: حدث خطأ أثناء معالجة طلبك groupchat %1. (السبب:%2 رمز%3)

en: An error occurred while trying to remove the account:
    %1
ar: حدث خطأ أثناء محاولة إزالة الحساب:%1

en: Jabber Account Unregistration
ar: إلغاء حساب جابر

en: You cannot see each others' status.
ar: لا يمكنك مشاهدة حالة الآخرين

en: You can see this contact's status, but he/she cannot see your status.
ar: يمكنك مشاهدة حالة جهة الاتصال هذه، ولكن لا يمكنه معرفة حالة اتصالك.

en: This contact can see your status, but you cannot see his/her status.
ar: هذا المتراسل يستطيع مشاهدة حالتك، ولكن لا يمكنك مشاهدة حالته.

en: You can see each others' status.
ar: يمكنك مشاهدة حالة الآخرين

en: Timestamp
ar: ختم زمني

en: Message
ar: الرسالة

en: Authorization
ar: التخويل

en: (Re)send Authorization To
ar: (أعد) إرسال التصريح إلى

en: (Re)request Authorization From
ar: (أعد) طلب التصريح من

en: Remove Authorization From
ar: أزل التصريح من

en: Set Availability
ar: اضبط التوفر

en: Online
ar: متصل

en: Free to Chat
ar: متفرغ للدردشة

en: Extended Away
ar: ممتد بعيدا

en: Do Not Disturb
ar: لا تزعج

en: Invisible
ar: خفيّ

en: Select Resource
ar: انتقِ موردا

en: Automatic (best/default resource)
ar: (

en: Invited to a conference - Jabber Plugin
ar: مدعو إلى مؤتمر - ملحق جابر

en: Message has been displayed
ar: عرضت الرسالة

en: Message has been delivered
ar: الرسالة أوصلت

en: Message stored on the server, contact offline
ar: الرسالة مخزنة على الخادم ، غير متصل.

en: %1 has ended his/her participation in the chat session.
ar: %1 لقد انتهت مشاركته في جلسة محادثة.

en: Your message could not be delivered: "%1", Reason: "%2"
ar: لا يمكن تسليم الرسالة الخاصة بك: "%1"، والسبب: "%2"

en: Do you also want to remove user %1's authorization to see your status?
ar: هل تريد إزالة السماح للمستخدم%1 بمعرفة حالة اتصالك؟

en: Kopete File Transfer
ar: نقل ملفات كوبيت

en: You have preselected a resource for contact %1, but you still have open chat windows for this contact. The preselected resource will only apply to newly opened chat windows.
ar: كنت قد حددت مورد لجهة الاتصال%1، ولكن لا يزال لديك نوافذ دردشة مفتوحة لجهة الاتصال هذه. الموارد المختارة سوف تنطبق فقط على نوافذ الدردشة المفتوحة حديثا.

en: Jabber Resource Selector
ar: منتقِ مورد جابر

en: Change nickname
ar: غيّر الكنية

en: Change nickname - Jabber Plugin
ar: تغيير كنيتك - ملحقات جابر

en: Please enter the new nickname you want to have in the room <i>%1</i>
ar: الرجاء إدخال كنية جديدة لك في غرفة <i>%1</i>

en: Choose Account
ar: اختر حسابا

en: Choose an account to handle the URL %1
ar: اختر حسابا للتعامل مع المسار %1

en: Do you want to add '%1' to your contact list?
ar: أتريد إضافة '%1' إلى قائمة مراسليك؟

en: Add
ar: أضف

en: Do Not Add
ar: لا تضف

en: Do you want to remove '%1' from your contact list?
ar: هل تريد إزالة '%1' من قائمة مراسليك؟

en: Remove
ar: أزل

en: Do Not Remove
ar: لا تزل

en: Please enter your nickname for the room %1
ar: من فضلك أدخل اسمك المستعار للغرفة %1

en: You have been invited to %1
ar: لقد تمت دعوتك إلى %1

en: %1 won!
ar: %1 فاز!

en: <b>Nationality:</b>
ar: <b>الجنسية:</b>

en: <b>Continent:</b> %1
ar: <b>القارة:</b> %1

en: <b>Country:</b> %1
ar: <b>البلد:</b> %1

en: <b>Owner:</b> %1
ar: <b>المالك:</b> %1

en: <b><u>Country details</u></b>
ar: <b><u>تفاصيل البلد</u></b>

en: Valid
ar: صالح

en: Done
ar: تمّت

en: <b>Armies:</b> %1
ar: <b>الجيوش:</b> %1

en: Preferences
ar: التفضيلات

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
ar: ا&للعبة

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ar: إ&عدادات

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
ar: م&ساعدة

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ar: شريط الأدوات الرّئيسيّ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbLoad)
en: Load...
ar: حمّل...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbQuit)
en: Quit
ar: أنهِ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_helpEnabled)
en: Show help
ar: اعرض المساعدة
