ksirkskineditor - en to da translation catalogue (243 entries)

en: Error: no player to destroy
da: Fejl: Ingen spillere at udrydde

en: KsirK - Goal Display
da: KsirK - visning af mission

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, KsirkContinentDefinition)
en: Continent
da: Kontinent

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, bonus)
en: Number of bonus points when owning the full continent
da: Antal bonuspoint når hele kontinentet ejes

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, bonus)
en: Number of bonus points when owning the full continent.
    
    At the end of each turn a number of armies is distributed to each player. If one player owns all the countries of this continent, he/she gains this bonus.
    
    The bonus should be proportional to the continent's size and to the difficulty to conquer it or to keep it.
da: Antal bonuspoint når hele kontinentet ejes.
    
    Ved slutningen af hver runde fordeles et antal hære til hver spiller. Hvis én spiller ejer alle dette kontinents lande opnås bonussen af denne spiller.
    
    Bonussen bør være i forhold til kontinentets størrelse og hvor vanskeligt det er at besejre eller at beholde.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, selectcountriesbutton)
en: Select the countries contained in this continent
da: Vælg de lande der findes i dette kontinent

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, selectcountriesbutton)
en: Click here to select the countries contained in this continent.
    
    A list of all the world's countries will be shown and you will be able to select the countries using the mouse and the Ctrl and Shift keys.
da: Klik her for at vælge de lande der findes i dette kontinent.
    
    Der vises en liste over alle verdens lande og du kan vælge lande med musen eller tasterne "Ctrl" og "Skift".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectcountriesbutton)
en: Countries:
da: Lande:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, countrieslist)
en: Continent's countries
da: Kontinentets lande

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, countrieslist)
en: This is the list of countries currently forming this continent.
da: Dette er en liste over landene der udgør dette kontinent.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, KsirkCountryDefinition)
en: Country
da: Land

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Anchor:
da: Forankring:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Infantry:
da: Infanteri:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, infantryx)
en: Infantry's sprite top left point x-coordinate
da: X-koordinat for øverste venstre punkt i infanteri-sprite

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, infantryx)
en: Infantry's sprite top left point x-coordinate.
    
    This is given relatively to the top left of the map, sized as defined in the main skin definition widget.
    
    This value will be automatically updated if you move the infantry.
da: X-koordinat for øverste venstre punkt i infanteri-sprite.
    
    Dette gives i forhold til kortet øverst til venstre. Størrelsen angives i temadefinitionens hovedkontrol.
    
    Denne værdi opdateres automatisk hvis du flytter infanteriet.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, infantryy)
en: Infantry's sprite top left point y-coordinate
da: Y-koordinat for øverste venstre punkt i infanteri-sprite

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, infantryy)
en: Infantry's sprite top left point y-coordinate.
    
    This is given relatively to the top left of the map, sized as defined in the main skin definition widget.
    
    This value will be automatically updated if you move the infantry by drag and drop.
da: Y-koordinat for øverste venstre punkt i infanteri-sprite.
    
    Dette gives i forhold til kortet øverst til venstre. Størrelsen angives i temadefinitionens hovedkontrol.
    
    Denne værdi opdateres automatisk hvis du flytter infanteriet med træk og slip.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Cavalry:
da: Kavaleri:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, cavalryx)
en: Cavalry's sprite top left point x-coordinate
da: X-koordinat for øverste venstre punkt i kavaleri-sprite

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, cavalryx)
en: Cavalry's sprite top left point x-coordinate.
    
    This is given relatively to the top left of the map, sized as defined in the main skin definition widget.
    
    This value will be automatically updated if you move the cavalry.
da: X-koordinat for øverste venstre punkt i kavaleri-sprite.
    
    Dette gives i forhold til kortet øverst til venstre. Størrelsen angives i temadefinitionens hovedkontrol.
    
    Denne værdi opdateres automatisk hvis du flytter kavaleriet.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, cavalryy)
en: Cavalry's sprite top left point y-coordinate
da: Y-koordinat for øverste venstre punkt i kavaleri-sprite

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, cavalryy)
en: Cavalry's sprite top left point y-coordinate.
    
    This is given relatively to the top left of the map, sized as defined in the main skin definition widget.
    
    This value will be automatically updated if you move the cavalry by drag and drop.
da: Y-koordinat for øverste venstre punkt i kavaleri-sprite.
    
    Dette gives i forhold til kortet øverst til venstre. Størrelsen angives i temadefinitionens hovedkontrol.
    
    Denne værdi opdateres automatisk hvis du flytter kavaleriet med træk og slip.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Cannon:
da: Kanon:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, cannony)
en: Cannon's sprite top left point y-coordinate
da: Y-koordinat for øverste venstre punkt i kanon-sprite

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, cannony)
en: Cannon's sprite top left point y-coordinate.
    
    This is given relatively to the top left of the map, sized as defined in the main skin definition widget.
    
    This value will be automatically updated if you move the cannon by drag and drop.
da: Y-koordinat for øverste venstre punkt i kanon-sprite.
    
    Dette gives i forhold til kortet øverst til venstre. Størrelsen angives i temadefinitionens hovedkontrol.
    
    Denne værdi opdateres automatisk hvis du flytter kanonen med træk og slip.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, cannonx)
en: Cannon's sprite top left point x-coordinate
da: X-koordinat for øverste venstre punkt i kanon-sprite

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, cannonx)
en: Cannon's sprite top left point x-coordinate.
    
    This is given relatively to the top left of the map, sized as defined in the main skin definition widget.
    
    This value will be automatically updated if you move the cannon.
da: X-koordinat for øverste venstre punkt i kanon-sprite.
    
    Dette gives i forhold til kortet øverst til venstre. Størrelsen angives i temadefinitionens hovedkontrol.
    
    Denne værdi opdateres automatisk hvis du flytter kanonen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, centery)
en: Point around which the country name is drawn y-coordinate
da: Y-koordinatpunktet hvorom landets navn vises

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, centery)
en: Point around which the country name is drawn y-coordinate.
    
    Note that this point should be located inside the limits of the country on the map mask.
    
    This is given relatively to the top left of the map, sized as defined in the main skin definition widget.
    
    This value will be automatically updated if you move the country name by dragging and dropping its target icon.
da: Y-koordinatpunktet hvorom landets navn vises.
    
    Bemærk at dette punkt skal placeres indenfor landets grænser på kortmasken.
    
    Dette angives i forhold til kortet øverst til venstre. Størrelsen angives i temadefinitionens hovedkontrol.
    
    Denne værdi opdateres automatisk hvis du flytter landenavnet ved at trække og slippe dets målikon.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, centerx)
en: Point around which the country name is drawn x-coordinate
da: X-koordinatpunktet hvorom landets navn vises

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, centerx)
en: Point around which the country name is drawn x-coordinate.
    
    Note that this point should be located inside the limits of the country on the map mask.
    
    This is given relatively to the top left of the map, sized as defined in the main skin definition widget.
    
    This value will be automatically updated if you move the country name by dragging and dropping its target icon.
da: X-koordinatpunktet hvorom landets navn vises.
    
    Bemærk at dette punkt skal placeres indenfor landets grænser på kortmasken.
    
    Dette angives i forhold til kortet øverst til venstre. Størrelsen angives i temadefinitionens hovedkontrol.
    
    Denne værdi opdateres automatisk hvis du flytter landenavnet ved at trække og slippe dets målikon.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, anchory)
en: Center of the highlighting y-coordinate
da: Y-koordinat for fremhævelsens center

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, anchory)
en: Center of the highlighting y-coordinate.
    
    This is given relatively to the top left of the map, sized as defined in the main skin definition widget.
    
    This value will be automatically updated if you move the highlighting by dragging and dropping its cross icon.
da: Y-koordinat for fremhævelsens center.
    
    Dette angives i forhold til kortet øverst til venstre. Størrelsen angives i temadefinitionens hovedkontrol.
    
    Denne værdi opdateres automatisk hvis du flytter det fremhævede ved at trække og slippe dets kryds-ikon.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, anchorx)
en: Center of the highlighting x-coordinate
da: X-koordinat for fremhævelsens center

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, anchorx)
en: Center of the highlighting x-coordinate.
    
    This is given relatively to the top left of the map, sized as defined in the main skin definition widget.
    
    This value will be automatically updated if you move the highlighting by dragging and dropping its cross icon.
da: X-koordinat for fremhævelsens center.
    
    Dette angives i forhold til kortet øverst til venstre. Størrelsen angives i temadefinitionens hovedkontrol.
    
    Denne værdi opdateres automatisk hvis du flytter det fremhævede ved at trække og slippe dets kryds-ikon.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, flagy)
en: Flag's sprite top left point y-coordinate
da: Y-koordinat for øverste venstre punkt i flag-sprite

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, flagy)
en: Flag's sprite top left point y-coordinate.
    
    This is given relatively to the top left of the map, sized as defined in the main skin definition widget.
    
    This value will be automatically updated if you move the flag by drag and drop.
da: Y-koordinat for øverste venstre punkt i flag-sprite.
    
    Dette gives i forhold til kortet øverst til venstre. Størrelsen angives i temadefinitionens hovedkontrol.
    
    Denne værdi opdateres automatisk hvis du flytter flaget med træk og slip.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, flagx)
en: Flag's sprite top left point x-coordinate
da: X-koordinat for øverste venstre punkt i flag-sprite

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, flagx)
en: Flag's sprite top left point x-coordinate.
    
    This is given relatively to the top left of the map, sized as defined in the main skin definition widget.
    
    This value will be automatically updated if you move the flag by drag and drop.
da: X-koordinat for øverste venstre punkt i flag-sprite.
    
    Dette gives i forhold til kortet øverst til venstre. Størrelsen angives i temadefinitionens hovedkontrol.
    
    Denne værdi opdateres automatisk hvis du flytter flaget med træk og slip.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, neighboursbutton)
en: Select this country's neighbors
da: Vælg dette lands naboer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, neighboursbutton)
en: Click here to select this country's neighbors.
    
    A list of all the world's countries will be shown and you will be able to select the countries using the mouse and the Ctrl and Shift keys.
da: Klik her for at vælge dette lands naboer.
    
    Der vises en liste over alle verdens lande og du kan vælge lande med musen eller tasterne Ctrl og Skift.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, neighboursbutton)
en: Neighbors:
da: Naboer:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, neighbourslist)
en: This country's neighbors
da: Dette lands naboer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, neighbourslist)
en: This is the list of countries currently considered as neighbors of this country.
da: Dette er en liste over de lande der betragtes som dette lands naboer.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, KsirkGoalDefinition)
en: Goal
da: Mission

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Goal Type
da: Type af mission

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, worldtype) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, worldtype)
en: Conquer all the world
da: Erobr hele verden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, worldtype)
en: World conquest
da: Verdenserobring

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, playertype)
en: Eliminate a given player
da: Udslet en given spiller

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, playertype)
en: <p>Eliminate a given player. If it is eliminated by another one, you will fall back to a <emphasis>Countries</emphasis> type of goal.</p>
da: <p>Udryd en given spiller. Hvis spilleren udryddes af en anden, vil du falde tilbage til en mission af typen <emphasis>Lande</emphasis>.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, playertype)
en: Player
da: Spiller

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, countriestype)
en: Conquer a given number of countries
da: Erobr et givet antal lande

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, countriestype)
en: Conquer a given number of countries.
    
    You can also make the player to have to put a given number of armies on each country.
da: Erobr et givet antal lande.
    
    Du kan også lave det så spillere skal sætte et givet antal hære på hvert land.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, countriestype) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabCountries)
en: Countries
da: Lande

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, continentstype)
en: Conquer a given list of continents
da: Erobr en given liste over kontinenter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, continentstype)
en: Conquer a given list of continents. You can also let the player choose one of their target continents.
da: Erobr en given liste over kontinenter. Du kan også lade spilleren vælge et af sine målkontinenter.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, continentstype) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabContinents)
en: Continents
da: Kontinenter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Description:
da: Beskrivelse:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTextEdit, description)
en: Text describing the goal
da: En tekst der beskriver missionen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTextEdit, description)
en: <p>Text describing the goal. It should include several placeholders for various data depending on the goal type:</p><ul><li><i>World Conquest</i>: none</li><li><i>Player</i>: one for the player name and one for the number of countries fallback</li><li><i>Countries</i>: one for the number of countries and possibly a second one for the number of armies to put on each country</li><li><i>Continents</i>: one for each continent to conquer</li></ul>
da: <p>Tekst der beskriver missionen. Den bør indeholde pladsholdere for diverse data afhængigt af missionens type:</p><ul><li><i>Erobring af hele verden</i>: ingen</li><li><i>Spiller</i>: En til spillernavnet og én til antallet af lande der faldes tilbage til</li><li><i>Lande</i>: En til antallet af lande og muligvis endnu en til antallet af lande der skal placeres i hvert land</li><li><i>Kontinenter</i>: En til hvert kontinent der skal erobres</li></ul>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Countries nb:
da: Antal lande:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Armies by country:
da: Hære pr. land:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, nbcountries)
en: Number of countries to conquer
da: Antal lande der skal erobres

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, nbcountries)
en: <p>Number of countries to conquer in a <i>Countries</i> goal or as a fallback in a <i>Player</i> goal.</p>
da: <p>Antal lande der skal erobres med en <i>Lande</i>-mission eller til at falde tilbage til med en <i>Spiller</i>-mission.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, armiesbycountry)
en: Number of armies to put on each country
da: Antal hære der skal sættes ind på hvert land

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, armiesbycountry)
en: <p>Number of armies to put on each country in a <i>Countries</i> goal.</p>
da: <p>Antal hære der skal placeres i hvert land med en <i>Lande</i>-mission.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, selectcontinentsbutton)
en: Select the continents to conquer
da: Vælg de kontinenter der skal erobres

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, selectcontinentsbutton)
en: <p>Click this button to select the continents to conquer in a <i>Continents</i> goal.</p><p>You will be prompted with a list of this world's continents. Select those to conquer with the mouse and the Ctrl and Shift keys.</p>
da: <p>Tryk på denne knap for at vælge de kontinenter der skal erobres med en <i>Kontinenter</i>-mission.</p><p>Du vil blive spurgt med en liste over denne verdens kontinenter. Vælg dem der skal erobres med musen og tasterne Ctrl og Skift.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectcontinentsbutton)
en: Select Continents
da: Vælg kontinenter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, anycontinent) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, anycontinent)
en: Check to let the player choose one of the continents to conquer
da: Markér for at lade spilleren vælge et af kontinenterne til erobring

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, anycontinent)
en: Any
da: Vilkårligt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, continentslist)
en: List of the continents to conquer
da: Liste over kontinenter der skal erobres

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, continentslist)
en: <p>List of the continents to conquer in a <i>Continents</i> goal.</p><p>You can change this list by clicking on the "Select continents" button above.</p>
da: <p>Liste over kontinenter der skal erobres med en <i>Kontinenter</i>-mission.</p><p>Du kan ændre denne liste ved trykke på knappen "Vælg kontinenter" ovenfor.</p>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, KsirkNationalityDefinition)
en: Nationality
da: Nationalitet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
da: Navn:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, name)
en: Nationality name
da: Navn på nationalitet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, name)
en: <p>Nationality name. The name of the player country. Can be the name of an existing country in case of a <i>realistic</i> world.</p><p>This string should be unique in the skin.</p>
da: <p>Nationalitet. Navnet på spillerens land. Kan være navnet på et land som findes, hvis der bruges en <i>realistisk</i> verden.</p><p>Denne streng bør være unik i temaet.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Leader name:
da: Navn på regent:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, leader)
en: Leader name
da: Navn på regent

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, leader)
en: <p>Name of this nationality leader. In the case of a <i>realistic</i> skin, this could be the name of a well known king, president, etc.</p>
da: <p>Navnet på nationslederen. Hvis der bruges et <i>realistisk</i> tema, kan dette være navnet på en velkendt konge, præsident e.l.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Flag ID in pool:
da: Flag-id i pulje:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, flag)
en: Flag sprite id in the pool SVG
da: Flag-sprite-id i puljen SVG

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, flag)
en: Flag sprite id in the pool SVG (pool.svg).
da: Flag-sprite-id i puljen SVG (pool.svg).

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, skindefinition)
en: Skin Definition
da: Tema-definition

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Skin name:
da: Navn på tema:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, skinNameLineEdit)
en: The skin's short name
da: Dette temas korte navn

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, skinNameLineEdit)
en: Type here the skin's short name. This should be an identifier-like string
da: Angiv temaets korte navn her. Dette bør være en identifikator-agtig streng

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, widthLineEdit)
en: Map's width
da: Kortets bredde

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, widthLineEdit)
en: This is the map's width. The map SVG element will be by default drawn on an image of this width. All positions on the map are expressed relatively to this dimension.
da: Dette er kortets bredde. Kortets SVG-element tegnes som standard på et billede af denne bredde. Alle positioner på kortet udtrykkes i forhold til denne dimension.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, heightLineEdit)
en: Map's height
da: Kortets højde

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, heightLineEdit)
en: This is the map's height. The map SVG element will be by default drawn on an image of this height All positions on the map are expressed relatively to this dimension.
da: Dette er kortets højde. Kortets SVG-element tegnes som standard på et billede af denne højde. Alle positioner på kortet udtrykkes i forhold til denne dimension.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Map Font
da: Kortets skrifttype

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, fontrequester)
en: Font used to draw country names
da: Skrifttype der bruges til landenavne

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KFontRequester, fontrequester)
en: This font will be used to draw the country names on the map
da: Denne skrifttype bruges til at skrive landenavne på kortet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, fgcolorbutton)
en: Foreground color for country names
da: Forgrundsfarve for landenavne

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, fgcolorbutton)
en: This color will be used to draw the foreground of the country names on the map
da: Denne farve bruges i forgrunden af landenavne på kortet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, bgcolorbutton)
en: Background color for country names
da: Baggrundsfarve for landenavne

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, bgcolorbutton)
en: This color will be used to draw the background of the country names on the map
da: Denne farve bruges i baggrunden af landenavne på kortet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTextEdit, descriptionTextEdit)
en: Human readable description of the skin
da: Letlæselig beskrivelse af temaet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTextEdit, descriptionTextEdit)
en: Describe here the skin, its style, its story, the intent of its author(s), etc.
da: Beskriv her temaet, dets stil, dets historie, forfatterens intentioner osv.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabNationalities)
en: Nationalities
da: Nationaliteter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newNationalityButton)
en: Creates a new Nationality
da: Opretter en ny nationalitet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, newNationalityButton)
en: Click here to add a new nationality. You will be prompted for its name.
da: Klik her for at tilføje en ny nationalitet. Du bliver spurgt om dens navn.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newNationalityButton)
en: New Nationality
da: Ny nationalitet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, deleteNationalityButton)
en: Removes the currently selected nationality
da: Fjerner den markerede nationalitet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, deleteNationalityButton)
en: Click here to remove the currently selected nationality. You will be asked for confirmation.
da: Klik her for at fjerne den markerede nationalitet. Du bliver bedt om at bekræfte.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, nationalitieslist)
en: Nationality list
da: Liste over nationaliteter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, nationalitieslist)
en: This list shows the nationalities defined.
    
    Each nationality name should be unique. Select a nationality and edit its details in the right dock.
    
    During the game, each player must choose a nationality. As such, you should add at least as many nationalities as the maximum number of players for this skin.
da: Denne liste viser de definerede nationaliteter.
    
    Hver nationalitets navn skal være unikt. Markér en nationalitet og redigér dens detaljer i dokken til højre.
    
    Under spillet skal hver spiller vælge en nationalitet. Du skal således tilføje mindst lige så mange nationaliteter som det højeste antal spillere i dette tema.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newCountryButton)
en: Creates a new country
da: Opretter et nyt land

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, newCountryButton)
en: Click here to add a new country. You will be prompted for its name.
da: Klik her for at tilføje et nyt land. Du bliver spurgt om dets navn.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newCountryButton)
en: New Country
da: Nyt land

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, deleteCountryButton)
en: Removes the currently selected country
da: Fjerner det markerede land

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, deleteCountryButton)
en: Click here to remove the currently selected country. You will be asked for confirmation.
da: Klik her for at fjerne det markerede land. Du bliver bedt om at bekræfte.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, countrieslist) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, countriesList)
en: Country list
da: Liste over lande

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, countrieslist)
en: This list shows the countries defined.
    
    Each country name should be unique. Select a country and edit its details in the right dock.
da: Denne liste viser de definerede lande.
    
    Hvert lands navn skal være unikt. Markér et land og redigér dets detaljer i dokken til højre.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newContinentButton)
en: Creates a new continent
da: Opretter et nyt kontinent

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, newContinentButton)
en: Click here to add a new continent. You will be prompted for its name.
da: Klik her for at tilføje et nyt kontinent. Du bliver spurgt om dets navn.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newContinentButton)
en: New Continent
da: Nyt kontinent

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, deleteContinentButton)
en: Removes the currently selected continent
da: Fjerner det markerede kontinent

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, deleteContinentButton)
en: Click here to remove the currently selected continent. You will be asked for confirmation.
da: Klik her for at fjerne det markerede kontinent. Du bliver bedt om at bekræfte.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, continentslist)
en: Continent list
da: Liste over kontinenter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, continentslist)
en: This list shows the continents defined.
    
    Each continent name should be unique. Select a continent and edit its details in the right dock.
da: Denne liste viser de definerede kontinenter.
    
    Hvert kontinents navn skal være unikt. Markér et kontinent og redigér dets detaljer i dokken til højre.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGoals)
en: Goals
da: Missioner

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newGoalButton)
en: Creates a new goal
da: Opretter en ny mission

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, newGoalButton)
en: Click here to add a new goal. It will be named automatically.
da: Klik her for at oprette en ny mission. Det navngives automatisk.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newGoalButton)
en: New Goal
da: Ny mission

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, deleteGoalButton)
en: Removes the currently selected goal
da: Fjerner den markerede mission

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, deleteGoalButton)
en: Click here to remove the currently selected goal. You will be asked for confirmation.
da: Klik her for at fjerne den markerede mission. Du bliver bedt om at bekræfte.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, goalslist)
en: Goal list
da: Liste over missioner

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, goalslist)
en: This list shows the goals defined.
    
    Each goal name should be unique. Select a goal and edit its details in the right dock.
da: Denne liste viser de definerede missioner.
    
    Hver missions navn skal være unikt. Markér en mission og redigér dens detaljer i dokken til højre.

en: Preferences
da: Indstillinger

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CountriesSelectionDialog)
en: Country Selection Dialog
da: Dialog til valg af lande

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, countriesList)
en: List of all the countries defined in the world. Currently selected countries are highlighted. You can modify the selection using the mouse and Ctrl and Shift keys.
da: Liste over alle verdens definerede lande. Markerede lande fremhæves. Du kan ændre markeringen med musen eller tasterne Ctrl og Skift.

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
da: &Spil

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
da: &Indstillinger

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
da: &Hjælp

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QFrame, skinEditor)
en: KsirK Skin Editor
da: KsirK tema-editor

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QScrollArea, buttonsScrollArea)
en: Sprite placement buttons
da: Knapper til placering af sprites

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QScrollArea, buttonsScrollArea)
en: Use the buttons here to do the initial placement of the corresponding sprite for the currently selected country. The buttons are available only if the sprite is not already placed.
da: Brug knapperne her til den indledende placering af det markerede lands tilhørende sprite. Knapperne er kun tilgængelige hvis sprites ikke allerede er placerede.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QScrollArea, mapScrollArea)
en: Map with sprites
da: Kort med sprites

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QScrollArea, mapScrollArea)
en: Shows the map of the skin with all already placed sprites, the country names, and the highlighting anchors.
    
    Drag and drop the sprites, the country names, and the highlighting anchors to change their place.
da: Viser temakortet med alle allerede placerede sprites, landenavne og de fremhævede forankringer.
    
    Træk og slip sprites, landenavne og de fremhævede forankringer for at ændre deres placering.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: Width between fighter
    and flag:
da: Gab mellem kæmper
    og flag:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, widthDiffLineEdit)
en: Empty space size between fighting cannon and flag
da: Størrelse på tom plads mellem kæmpende kanon og flag

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, widthDiffLineEdit)
en: Empty space size between fighting cannon and flag.
    
    During a battle, firing (end exploding) cannons of each player are placed in both sides of the defender country flag. This parameter is the number of pixels between the flag and each cannon, measured relatively to the map base size as set in the main skin definition panel.
da: Størrelse på tom plads mellem kæmpende kanon og flag.
    
    Under en batalje placeres affyrende (og eksploderende) kanoner på begge sider af det forsvarende lands flag. Denne parameter er antallet af pixels mellem flaget og hver kanon, målt i forhold til kortets basisstørrelse, som det er sat i temadefinitionens hovedpanel.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTabWidget, ktabwidget)
en: Data about all sprites
da: Data om alle sprites

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, flagTab)
en: Data about the flag sprite
da: Data om flag-sprite

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18) i18n: ectx: property (text), 
en: Width:
da: Bredde:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, flagw)
en: Flag individual frame width
da: Flags individuelle rammebredde

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, flagw)
en: <p>Flag individual frame width.</p><p>The pool <i>flag</i> element will be rendered on a pixmap of width: <i>Width</i> * N<i>number of frames</i> and then split into individual frames.</p>
da: <p>Flags individuelle rammebredde.</p><p>Elementet <i>flag</i> i puljen renderes som et billede med bredden: <i>Bredde</i> * N<i>antal rammer</i> og deles så op i individuelle rammer.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17) i18n: ectx: property (text),
en: Height:
da: Højde:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, flagh)
en: Flag individual frame height
da: Flags individuelle rammehøjde

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, flagh)
en: Flag individual frame height.
    
    The pool flag element will be rendered on a pixmap of height: (Height * Number of versions) and then split into individual frames.
da: Flags individuelle rammehøjde.
    
    Elementet flag i puljen renderes som et billede med højden: (Højde * antal versioner) og deles så op i individuelle rammer.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, flagf)
en: Number of individual flag frames
da: Antal individuelle flag-rammer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, flagf)
en: <p>Number of individual flag frames.</p><p>The pool <i>flag</i> element will be rendered on a pixmap of width: (<i>Width</i> * <i>Number of frames</i>) and then split into individual frames.</p>
da: <p>Antal individuelle flag-rammer.</p><p>Elementet <i>flag</i> i puljen renderes som et billede med bredden: (<i>Bredde</i> * <i>Antal rammer</i>) og deles så op i individuelle rammer.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, flagv)
en: Number of flag versions
da: Antal versioner af flag

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, flagv)
en: Number of flag versions.
    
    The pool flag element will be rendered on a pixmap of height: (Height * Number of versions) and then split into individual frames.
    
    Each version shows the sprite visible from one direction: the first one is directed towards the right, the second towards the left, the third one from the front and the last one from the back. However, not all sprites need all versions.
da: Antal versioner af flag.
    
    Puljeelementet flag renderes på et billede med højden: (Højde * antallet af versioner) og splittes op i individuelle rammer.
    
    Hver version viser spriten synlig fra en retning. Den første er rettet mod højre, den anden mod venstre, den tredje forfra og den sidste bagfra. Alle sprites behøver dog ikke alle versioner.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, infantryTab)
en: Data about the infantry sprite
da: Data om infanteri-spriten

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, infantryTab)
en: Infantry
da: Infanteri

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, infantryw)
en: Infantry individual frame width
da: Infanteris individuelle rammebredde

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, infantryw)
en: <p>Infantry individual frame width.</p><p>The pool <i>infantry</i> element will be rendered on a pixmap of width: <i>Width</i> * <i>number of frames</i> and then split into individual frames.</p>
da: <p>Infanteris individuelle rammebredde.</p><p>Elementet <i>infanteri</i> i puljen renderes som et billede med bredden: <i>Bredde</i> * <i>antal rammer</i> og deles så op i individuelle rammer.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, infantryh)
en: Infantry individual frame height
da: Infanteris individuelle rammehøjde

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, infantryh)
en: <p>Infantry individual frame height.</p><p>The pool <i>infantry</i> element will be rendered on a pixmap of height: <i>Height</i> * <i>Number of versions</i> and then split into individual frames.</p>
da: <p>Infanteris individuelle rammehøjde.</p><p>Elementet <i>infanteri</i> i puljen renderes som et billede med højden: <i>Højde</i> * <i>antal versioner</i> og deles så op i individuelle rammer.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, infantryf)
en: Number of individual infantry frames
da: Antal individuelle infanteri-rammer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, infantryf)
en: <p>Infantry number of individual frames.</p><p>The pool <i>infantry</i> element will be rendered on a pixmap of width: (<i>Width</i> * <i>Number of frames</i>) and then split into individual frames.</p>
da: <p>Antal individuelle infanteri-rammer.</p><p>Elementet <i>infanteri</i> i puljen renderes som et billede med bredden: (<i>Bredde</i> * <i>Antal rammer</i> og deles så op i individuelle rammer.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, infantryv)
en: Number of infantry versions
da: Antal versioner af infanteri

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, infantryv)
en: <p>Number of infantry versions.</p><p>The pool <i>infantry</i> element will be rendered on a pixmap of height: (<i>Height</i> * <i>Number of versions</i>) and then split into individual frames.</p><p>Each version shows the sprite visible from one direction: the first one is directed towards the right, the second towards the left, the third one from front and the last one from the back. However, not all sprites need all versions.</p>
da: <p>Antal versioner af infanteri</p><p>Elementet <i>infanteri</i> i puljen renderes på et billede med højden: (<i>Højde</i> * <i>Antal versioner</i>) og deles så op i individuelle rammer.</p><p>Hver version viser spriten synlig fra en retning. Den første er rettet mod højre, den anden mod venstre, den tredje forfra og den sidste bagfra. Alle sprites behøver dog ikke alle versioner.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, cavalryTab)
en: Data about the cavalry sprite
da: Data om kavaleri-spriten

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, cavalryTab)
en: Cavalry
da: Kavaleri

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, cavalryw)
en: Individual cavalry frame width
da: Kavaleris individuelle rammebredde

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, cavalryw)
en: <p>Individual cavalry frame width.</p><p>The pool <i>cavalry</i> element will be rendered on a pixmap of width (<i>Width</i> * <i>Number of frames</i>) and then split into individual frames.</p>
da: <p>Kavaleris individuelle rammebredde.</p><p>Elementet <i>kavaleri</i> i puljen renderes som et billede med bredden (<i>Bredde</i> * <i>Antal rammer</i>) og deles så op i individuelle rammer.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, cavalryh)
en: Individual cavalry frame height
da: Kavaleris individuelle rammehøjde

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, cavalryh)
en: <p>Individual cavalry frame height.</p><p>The pool <i>cavalry</i> element will be rendered on a pixmap of height (<i>Height</i> * <i>Number of versions</i>) and then split into individual frames.</p>
da: <p>Kavaleris individuelle rammebredde.</p><p>Elementet <i>kavaleri</i> i puljen renderes som et billede med højden: <i>Højde</i> * <i>Antal versioner</i> og deles så op i individuelle rammer.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, cavalryf)
en: Number of individual cavalry frames
da: Antal individuelle kavaleri-rammer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, cavalryf)
en: <p>Number of individual cavalry frames.</p><p>The pool <i>cavalry</i> element will be rendered on a pixmap of width: (<i>Width</i> * <i>Number of frames</i>) and then split into individual frames.</p>
da: <p>Antal individuelle kavaleri-rammer.</p><p>Elementet <i>kavaleri</i> i puljen renderes som et billede med bredden: (<i>Bredde</i> * <i>Antal rammer</i>) og deles så op i individuelle rammer.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, cavalryv)
en: Number of cavalry versions
da: Antal versioner af kavaleri

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, cavalryv)
en: <p>Number of cavalry versions.</p><p>The pool <i>cavalry</i> element will be rendered on a pixmap of height (<i>Height</i> * <i>Number of versions</i>) and then split into individual frames.</p><p>Each version shows the sprite visible from one direction: the first one is directed towards the right, the second towards the left, the third one from front and the last one from the back. However, not all sprites need all versions.</p>
da: <p>Antal versioner af kavaleri</p><p>Elementet <i>kavaleri</i> i puljen renderes på et billede med højden (<i>Højde</i> * <i>Antal versioner</i>) og deles så op i individuelle rammer.</p><p>Hver version viser spriten synlig fra en retning. Den første er rettet mod højre, den anden mod venstre, den tredje forfra og den sidste bagfra. Alle sprites behøver dog ikke alle versioner.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, cannonTab)
en: Data about the cannon sprite
da: Data om kanon-sprite

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, cannonTab)
en: Cannon
da: Kanon

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, cannonw)
en: Cannon individual frame width
da: Kanons individuelle rammebredde

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, cannonw)
en: <p>Cannon individual frame width.</p><p>The pool <i>cannon</i> element will be rendered on a pixmap of width (<i>Width</i> * <i>Number of frames</i>) and then split into individual frames.</p>
da: <p>Kanoners individuelle rammebredde.</p><p>Elementet <i>kanon</i> i puljen renderes som et billede med bredden (<i>Bredde</i> * <i>Antal rammer</i>)og deles så op i individuelle rammer.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, cannonh)
en: Individual cannon frame height
da: Kanoners individuelle rammehøjde

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, cannonh)
en: <p>Individual cannon frame height.</p><p>The pool <i>cannon<i> element will be rendered on a pixmap of height (<i>Height</i> * <i>Number of versions</i>) and then split into individual frames.</p>
da: <p>Kanoners individuelle rammebredde.</p><p>Elementet <i>kanon</i> i puljen renderes som et billede med højden <i>Højde</i> * <i>Antal versioner</i> og deles så op i individuelle rammer.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, cannonf)
en: Number of individual cannon frames
da: Antal individuelle kanon-rammer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, cannonf)
en: <p>Number of individual cannon frames.</p><p>The pool <i>cannon</i> element will be rendered on a pixmap of width (<i>Width</i> * <i>Number of frames</i>) and then split into individual frames.</p>
da: <p>Antal individuelle kanon-rammer.</p><p>Elementet <i>kanon</i> i puljen renderes som et billede med bredden (<i>Bredde</i> * <i>Antal rammer</i> og deles så op i individuelle rammer.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, cannonv)
en: Number of cannon versions
da: Antal versioner af kanon

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, cannonv)
en: <p>Number of cannon versions.</p><p>The pool <i>cannon</i> element will be rendered on a pixmap of height (<i>Height</i> * <i>Number of versions</i>) and then split into individual frames.</p><p>Each version shows the sprite visible from one direction: the first one is directed towards the right, the second towards the left, the third one from front and the last one from the back. However, not all sprites need all versions.</p>
da: <p>Antal versioner af kanon</p><p>Elementet <i>kanon</i> i puljen renderes på et billede med højden (<i>Højde</i> * <i>Antal versioner</i>) og deles så op i individuelle rammer.</p><p>Hver version viser spriten synlig fra en retning. Den første er rettet mod højre, den anden mod venstre, den tredje forfra og den sidste bagfra. Alle sprites behøver dog ikke alle versioner.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, firingTab)
en: Data about the firing sprite
da: Data om den affyrende sprite

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, firingTab)
en: Firing
da: Affyrende

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, firingw)
en: Firing cannon individual frame width
da: Affyrende kanons individuelle rammebredde

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, firingw)
en: <p>Firing cannon individual frame width.</p><p>The pool <i>firing cannon</i> element will be rendered on a pixmap of width (<i>Width</i> * <i>Number of frames</i>) and then split into individual frames.</p>
da: <p>Affyrende Kanons individuelle rammebredde.</p><p>Elementet <i>affyrende kanon</i> i puljen renderes som et billede med bredden <i>Bredde</i> * <i>Antal rammer</i> og deles så op i individuelle rammer.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, firingh)
en: Firing cannon individual frame height
da: Affyrende kanons individuelle rammehøjde

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, firingh)
en: <p>Firing cannon individual frame height.</p><p>The pool <i>firing cannon</i> element will be rendered on a pixmap of height (<i>Height</i> * <i>Number of versions</i>) and then split into individual frames.</p>
da: <p>Affyrende kanons individuelle rammehøjde.</p><p>Elementet <i>affyrende kanon</i> i puljen renderes som et billede med højden <i>Højde</i> * <i>antal versioner</i> og deles så op i individuelle rammer.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, firingf)
en: Number of individual firing cannon frames
da: Antal individuelle affyrende kanon-rammer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, firingf)
en: <p>Number of individual firing cannon frames.</p><p>The pool <i>firing cannon</i> element will be rendered on a pixmap of width (<i>Width</i> * <i>Number of frames</i>) and then split into individual frames.</p>
da: <p>Antal individuelle affyrende kanon-rammer.</p><p>Elementet <i>affyrende kanon</i> i puljen renderes som et billede med bredden (<i>Bredde</i> * <i>Antal rammer</i>) og deles så op i individuelle rammer.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, firingv)
en: Number of firing cannon versions
da: Antal versioner af affyrende kanon

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, firingv)
en: <p>Number of firing cannon versions.</p><p>The pool <i>firing cannon</i> element will be rendered on a pixmap of height (<i>Height</i> * <i>Number of versions</i>) and then split into individual frames.</p><p>Each version shows the sprite visible from one direction: the first one is directed towards the right, the second towards the left, the third one from front and the last one from the back. However, not all sprites need all versions.</p>
da: <p>Antal versioner af affyrende kanon</p><p>Elementet <i>affyrende kanon</i> i puljen renderes på et billede med højden (<i>Højde</i> * <i>Antal versioner</i>) og deles så op i individuelle rammer.</p><p>Hver version viser spriten synlig fra en retning. Den første er rettet mod højre, den anden mod venstre, den tredje forfra og den sidste bagfra. Alle sprites behøver dog ikke alle versioner.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, explodingTab)
en: Data about the exploding sprite
da: Data om den eksploderende sprite

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, explodingTab)
en: Exploding
da: Eksploderende

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, explodingw)
en: Exploding cannon individual frame width
da: Eksploderende kanons individuelle rammebredde

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, explodingw)
en: <p>Exploding cannon individual frame width.</p><p>The pool <i>exploding</i> element will be rendered on a pixmap of width (<i>Width</i> * <i>Number of frames</i>) and then split into individual frames.</p>
da: <p>Eksploderende kanons individuelle rammebredde.</p><p>Elementet <i>eksploderende</i> i puljen renderes som et billede med bredden (<i>Bredde</i> * N<i>antal rammer</i>) og deles så op i individuelle rammer.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, explodingh)
en: Exploding cannon individual frame height
da: Eksploderende kanons individuelle rammehøjde

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, explodingh)
en: <p>Exploding cannon individual frame height.</p><p>The pool <i>exploding</i> element will be rendered on a pixmap of height (<i>Height</i> * <i>Number of versions</i>) and then split into individual frames.</p>
da: <p>Eksploderende kanons individuelle rammehøjde.</p><p>Elementet <i>eksploderende</i> i puljen renderes som et billede med højden (<i>Højde</i> * <i>antal versioner</i>) og deles så op i individuelle rammer.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, explodingf)
en: Number of individual exploding cannon frames
da: Antal individuelle eksploderende kanon-rammer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, explodingf)
en: <p>Number of individual exploding cannon frames.</p><p>The pool <i>exploding</i> element will be rendered on a pixmap of width (<i>Width</i> * <i>Number of frames</i>) and then split into individual frames.</p>
da: <p>Antal individuelle eksploderende kanon-rammer.</p><p>Elementet <i>eksploderende</i> i puljen renderes som et billede med bredden (<i>Bredde</i> * <i>Antal rammer</i> og deles så op i individuelle rammer.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, explodingv)
en: Number of exploding cannon versions
da: Antal versioner af eksploderende kanon

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, explodingv)
en: <p>Number of exploding cannon versions.</p><p>The pool <i>exploding</i> element will be rendered on a pixmap of height (<i>Height</i> * <i>Number of versions</i>) and then split into individual frames.</p><p>Each version shows the sprite visible from one direction: the first one is directed towards the right, the second towards the left, the third one from front and the last one from the back. However, not all sprites need all versions.</p>
da: <p>Antal versioner af eksploderende kanon</p><p>Elementet <i>eksploderende</i> i puljen renderes på et billede med højden (<i>Højde</i> * <i>Antal versioner</i>) og deles så op i individuelle rammer.</p><p>Hver version viser spriten synlig fra en retning. Den første er rettet mod højre, den anden mod venstre, den tredje forfra og den sidste bagfra. Alle sprites behøver dog ikke alle versioner.</p>

en: For help and user manual, please see
    The KsirK Web site
da: Se hjælp og brugermanual på
    KsirKs hjemmeside

en: file to open
da: fil der skal åbnes

en: Cannot load anchor icon<br>Program cannot continue
da: Kan ikke indlæse forankrings-ikon<br>Programmet kan ikke fortsætte

en: Error
da: Fejl

en: Cannot load center icon<br>Program cannot continue
da: Kan ikke indlæse center-ikon<br>Programmet kan ikke fortsætte

en: Open a saved skin...
da: Åbn et gemt tema...

en: Load &Recent
da: Indlæs &nyligt

en: Open a recently saved skin...
da: Åbn et nyligt gemt tema...

en: Save the current skin
da: Gem det nuværende tema

en: There are unsaved changes. What do you want to do?
da: Der er ikke-gemte ændringer. Hvad vil du gøre?

en: Exit Anyway?
da: Vil du afslutte alligevel?

en: Quit without saving
da: Afslut uden at gemme

en: Save then quit
da: Gem og afslut

en: Do not quit
da: Afslut ikke

en: New country name
da: Navn på nyt land

en: Enter the name of the new country
da: Angiv navnet på det nye land

en: Do you really want to delete country '%1'?
da: Vil du virkelig slette landet "%1"?

en: Really delete country?
da: Vil du virkelig slette landet?

en: New continent name
da: Navn på nyt kontinent

en: Enter the name of the new continent
da: Angiv navnet på det nye kontinent

en: Do you really want to delete continent '%1'?
da: Vil du virkelig slette kontinentet "%1"?

en: Really delete continent?
da: Vil du virkelig slette kontinentet?

en: Do you really want to delete goal '%1'?
da: Vil du virkelig slette missionen "%1"?

en: Really delete goal?
da: Vil du virkelig slette missionen?

en: New nationality name
da: Navn på ny nationalitet

en: Enter the name of the new nationality
da: Angiv navnet på den nye nationalitet

en: Do you really want to delete nationality '%1'?
da: Vil du virkelig slette nationaliteten "%1"?

en: Really delete nationality?
da: Vil du virkelig slette nationaliteten?

en: Error - Invalid skin definition file format. Expected %1 and got %2
da: Felj - Ugyldig filformat på temadefinition. Forventede %1 men fik %2

en: Pool filename not found
    Program cannot continue
da: Filnavn for pulje ikke fundet
    Programmet kan ikke fortsætte

en: Map mask image not found
    Program cannot continue
da: Imagefil for kortmaske ikke fundet
    Programmet kan ikke fortsætte

en: Cannot read file %1:
    %2.
da: Kan ikke læse filen %1:
    %2

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KsirkSkinEditorPreferencesWidget)
en: KsirK Skin Editor Preferences
da: Indstillinger for KsirK tema-editor

en: Error - Unknown skin int data:
da: Fejl: Ukendt int-data for tema:

en: Fatal Error
da: Fatal fejl

en: Error - Unknown skin string data:
da: Fejl: Ukendt strengdata for tema:
