ksirk - en to el translation catalogue (432 entries)

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 1 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 516 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 531 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 536 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 558 i18n: file skins/static/Data/world.de
en: Africa
el: Αφρική

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 6 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 6 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 6 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop l
en: Alaska
el: Αλάσκα

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 16 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 16 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 16 i18n: file skins/legacy/Data/world.deskto
en: Alberta
el: Αλμπέρτα

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 26 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 26 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 26 i18n: file skins/legacy/Data/world.deskto
en: Algeria
el: Αλγερία

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 36 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 36 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 36 i18n: file skins/legacy/Data/world.deskto
en: Arabia
el: Αραβία

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 46 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 521 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 526 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 558 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 46 i18n: file skins/static/Data/world.des
en: Asia
el: Ασία

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 51 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 51 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 575 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 51 i18n: file skins/legacy/Data/world.deskto
en: Belgium
el: Βέλγιο

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 55 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 55 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 55 i18n: file skins/legacy/Data/world.deskto
en: Benelux
el: Μπενελούξ

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 65 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 65 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 65 i18n: file skins/legacy/Data/world.deskto
en: Brazil
el: Βραζιλία

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 75 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 75 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 75 i18n: file skins/legacy/Data/world.deskto
en: Chile
el: Χιλή

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 85 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 85 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 85 i18n: file skins/legacy/Data/world.deskto
en: China
el: Κίνα

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 95 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 95 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 95 i18n: file skins/legacy/Data/world.deskto
en: Colombia
el: Κολομβία

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 105 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 105 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 105 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Eastern US
el: Ανατολικές ΗΠΑ

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 115 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 115 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 115 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Egypt
el: Αίγυπτος

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 125 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 531 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 541 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 558 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 129 i18n: file skins/static/Data/world.d
en: Europe
el: Ευρώπη

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 130 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 134 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.de
en: France
el: Γαλλία

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 142 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 145 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 145 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Gabon
el: Γκαμπόν

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 152 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 155 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 155 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Groenland
el: Γροιλανδία

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 162 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 165 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 165 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: India
el: Ινδία

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 172 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 175 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 175 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Indonesia
el: Ινδονησία

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 182 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 185 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 185 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Iran
el: Ιράν

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 192 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 195 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 195 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Island
el: Ισλανδία

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 202 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 205 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 575 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 205 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Italy
el: Ιταλία

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 206 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 209 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.de
en: Japan
el: Ιαπωνία

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 218 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 220 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 220 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Kazakstan
el: Καζακστάν

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 228 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 230 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 230 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Madagascar
el: Μαδαγασκάρη

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 238 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 240 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 240 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Mexico
el: Μεξικό

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 248 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 260 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 260 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Mongolia
el: Μογγολία

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 258 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 270 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 270 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: New South Wales
el: Νέα Νότια Ουαλία

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 268 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 280 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 280 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: New Zealand
el: Νέα Ζηλανδία

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 278 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 290 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 290 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Niger
el: Νίγηρας

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 288 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 516 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 521 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 558 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 300 i18n: file skins/static/Data/world.d
en: North America
el: Βόρεια Αμερική

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 293 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 305 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 305 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Occidental Australia
el: Δυτική Αυστραλία

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 303 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 315 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 315 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Ontario
el: Οντάριο

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 313 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 536 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 558 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 325 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 524 i18n: file skins/static/Data/world.de
en: Pacific
el: Ειρηνικός

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 318 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 330 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 330 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Pakistan
el: Πακιστάν

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 328 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 340 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 340 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Papouasie
el: Παπούα - Νέα Γουινέα

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 338 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 350 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 350 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Paraguay
el: Παραγουάη

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 348 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 360 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 360 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Prussia
el: Πρωσία

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 358 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 370 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 370 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Quebec
el: Κεμπέκ

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 368 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 380 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 380 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Russia
el: Ρωσία

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 378 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 390 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 390 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Scandinavia
el: Σκανδιναβία

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 388 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 400 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 400 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Siberia
el: Σιβηρία

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 398 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 410 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 410 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: South Africa
el: Νότια Αφρική

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 408 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 526 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 541 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 558 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 420 i18n: file skins/static/Data/world.d
en: South America
el: Νότια Αμερική

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 413 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 417 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 425 i18n: file skins/static/Data/world.d
en: United Kingdom
el: Ηνωμένο Βασίλειο

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 427 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 435 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 575 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 435 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: United States
el: Ηνωμένες Πολιτείες

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 431 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 439 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 439 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Vietnam
el: Βιετνάμ

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 441 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 449 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 449 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Western US
el: Δυτικές ΗΠΑ

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 451 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 459 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 459 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Zair
el: Ζαίρ

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 504 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 512 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 512
en: %1, you'll have to conquer %2 countries and place %3 armies in each one.
el: %1, θα πρέπει να κατακτήσετε %2 χώρες και να τοποθετήσετε %3 στρατιές σε κάθε μία.

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 510 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 518 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 518
en: %1, you'll have to conquer %2 countries.
el: %1, θα πρέπει να κατακτήσετε %2 χώρες.

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 517 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 525 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 525
en: %1, you'll have to conquer %2, %3 and another continent at your choice.
el: %1, θα πρέπει να κατακτήσετε %2, %3 και κάποια άλλη ήπειρο της επιλογής σας.

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 522 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 527 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 532 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 537 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 542 i18n: file skins/static/Data/world.
en: %1, you'll have to conquer %2 and %3.
el: %1, θα πρέπει να κατακτήσετε %2 και %3.

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 546 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 554 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 554
en: %1, you'll have to eliminate %2. If it is eliminated by another player, you'll have to conquer %3 countries.
el: %1, θα πρέπει να εξολοθρεύσετε %2. Αν εξολοθρευτεί από άλλον παίκτη, θα πρέπει να κατακτήσετε %3 χώρες.

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 560
en: This skin shows a world that looks like the real one with some nationalities
    randomly chosen and proposes various interesting goals
el: Αυτό το θέμα εμφανίζει έναν κόσμο παρόμοιο με τον πραγματικό με κάποιες τυχαίες επιλογές 
    
    εθνών και πρόταση διαφόρων ενδιαφέροντων στόχων

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 566
en: Earth-like
el: Παρόμοια με τη Γη

note: i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 125 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 575 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 125 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 575
en: England
el: Αγγλία

note: i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 250 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 250 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 567
en: Middle East
el: Μέση Ανατολή

note: i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 568
en: This skin shows a world that looks like the real one with some nationalities
    randomly chosen and proposes various interesting goals.
    It features non-animated sprites
el: Αυτό το θέμα εμφανίζει έναν κόσμο παρόμοιο με τον πραγματικό με κάποιες τυχαίες επιλογές 
    
    εθνών και πρόταση διαφόρων ενδιαφέροντων στόχων.
    
    Τα γραφικά είναι χωρίς εφέ κίνησης.

note: i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 574
en: Less animated Earth-like
el: Παρόμοια με τη Γη με λίγότερα εφέ

note: i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 568
en: This skin shows a world that looks like the real one with some nationalities randomly chosen and proposes various interesting goals.
    It looks like KsirK before vector graphics.
el: Αυτό το θέμα εμφανίζει έναν κόσμο παρόμοιο με τον πραγματικό με κάποιες τυχαίες επιλογές εθνών και πρόταση διαφόρων ενδιαφέροντων στόχων.
    Μοιάζει με το KsirK πριν τα διανυσματικά γραφικά.

note: i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 574
en: Legacy
el: Πεπαλαιωμένο

en: Next Player
el: Επόμενος παίκτης

en: Details
el: Λεπτομέρειες

en: Goal
el: Στόχος

en: Enable Arena
el: Ενεργοποίηση αρένας

en: Attack 1
el: Επίθεση 1

en: Attack 2
el: Επίθεση 2

en: Attack 3
el: Επίθεση 3

en: Auto attack
el: Αυτόματη επίθεση

en: Move 1
el: Μετακίνηση 1

en: Move 5
el: Μετακίνηση 5

en: Move 10
el: Μετακίνηση 10

en: Disable Arena
el: Απενεργοποίηση αρένας

en: You are invading <font color="blue">%1</font> with <font color="red">%2</font>!
el: Εισβάλετε στο <font color="blue">%1</font> με <font color="red">%2</font>!

en: <br><i>Choose the number of invading armies.</i>
el: <br><i>Επιλέξτε τον αριθμό των στρατιών που εισβάλουν.</i>

en: You are moving armies from <font color="red">%1</font> to <font color="blue">%2</font>!
el: Μετακινείτε στρατιές από <font color="red">%1</font> σε <font color="blue">%2</font>!

en: <br><i>Choose the number of armies to move.</i>
el: <br><i>Επιλέξτε τον αριθμό των στρατιών προς κίνηση.</i>

en: Nickname
el: Ψευδώνυμο

en: Skin
el: Θέμα

en: Nb players
el: Αριθμός παικτών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Connection to the Jabber Network
el: Σύνδεση με το δίκτυο Jabber

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Password:
el: Κωδικός πρόσβασης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectbutton)
en: Connect
el: Σύνδεση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: State:
el: Κατάσταση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Joining a KsirK Jabber Chatroom
el: Συμμετοχή σε ένα δωμάτιο Jabber KsirK

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Room JID:
el: JID δωματίου:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Nickname:
el: Ψευδώνυμο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Room Password:
el: Κωδικός δωματίου:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, joinroombutton)
en: Join Room
el: Συμμετοχή στο δωμάτιο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Games in the Room
el: Παιχνίδια στο δωμάτιο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, startnewgamebutton)
en: Start a New Game
el: Έναρξη ενός νέου παιχνιδιού

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, joingamebutton)
en: Join Selected Game
el: Συμμετοχή στο επιλεγμένο παιχνίδι

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: <b>Note:</b> Playing over the Jabber network is an experimental feature in KsirK.<br/>Particularly, the distribution of armies at game beginning is very slow (expect something like one minute).
el: <b>Σημείωση:</b> το παιχνίδι μέσω του δικτύου Jabber είναι ένα πειραματικό χαρακτηριστικό του KsirK.<br/>Ειδικότερα, η κατανομή των στρατιών στην αρχή του παιχνιδιού είναι πολύ αργή (αναμονή περίπου ένα λεπτό).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelbutton)
en: Cancel
el: Ακύρωση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hostLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Host:
el: Υπολογιστής:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Port:
el: Θύρα:

en: Player Number %1, please type in your name and choose your nation:
el: Παίκτη με αριθμό %1, παρακαλώ πληκτρολογήστε το όνομά σας και επιλέξτε το έθνος σας:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Total number of players:
el: Συνολικός αριθμός παικτών:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, playersNumberEntry)
en: Spin this to choose the number of players.
el: Κυλήστε αυτό για την επιλογή του αριθμού των παικτών.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, playersNumberEntry)
en: A spin box to choose the number of players
el: Ένα πλαίσιο κύλισης για την επιλογή του αριθμού των παικτών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, localPlayersNumberLabel)
en: Number of local players:
el: Αριθμός τοπικών παικτών:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Skin:
el: Θέμα:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, skinCombo)
en: Choose the skin (map, nationalities, etc.) to use for this game.
el: Επιλέξτε ένα θέμα (χάρτης, εθνικότητες, κτλ) για αυτό το παιχνίδι.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, skinCombo)
en: A combo listing all the available skins.
el: Ένα πλαίσιο συνδυασμών που εμφανίζει όλα τα διαθέσιμα θέματα.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, goalGroup)
en: Goal Type
el: Τύπος στόχου

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioWorld)
en: Choose this for players to have to conquer all the world to win.
el: Επιλέξτε αυτό για να πρέπει οι παίκτες να κατακτήσουν όλο το κόσμο για να νικήσουν.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioWorld)
en: In this mode, a player will have to conquer all the world to win.
el: Σε αυτή τη λειτουργία, ένας παίκτης για να κερδίσει θα πρέπει να κατακτήσει όλο το κόσμο.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioGoal)
en: Choose this to have a goal assigned to each player.
el: Επιλέξτε αυτό για τον ορισμό του στόχου για κάθε παίκτη.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioGoal)
en: In this mode, a goal will be assigned to each player, which he will have to reach in order to win.
el: Σε αυτήν τη λειτουργία, θα οριστεί ένας στόχος σε κάθε παίκτη, ο οποίος θα πρέπει να επιτευχθεί για τη νίκη.

en: Skins directory not found - Verify your installation
    Program cannot continue
el: Δε βρέθηκε ο κατάλογος - Επαληθεύστε την εγκατάστασή σας
    Το πρόγραμμα αδυνατεί να συνεχίσει

en: Fatal Error!
el: Σφάλμα κατάρρευσης!

en: Reach a goal
el: Κατάκτηση ενός στόχου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Player number %1, please enter your name and choose your nation:
el: Παίκτη με αριθμό %1, παρακαλώ εισάγετε το όνομά σας και επιλέξτε το έθνος σας:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, nationCombo) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, waitedPlayersCombo)
en: Choose your nation
el: Επιλέξτε το έθνος σας

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, nationCombo) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, waitedPlayersCombo)
en: A combo box that lists currently available nations.
    Choose one of them. It will be your nation during the game
el: Ένα πλαίσιο συνδυασμών που περιέχει τα διαθέσιμα έθνη.
    Επιλέξτε ένα. Θα είναι το έθνος σας κατά τη διάρκεια παιχνιδιού

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: Enter your password:
el: Εισάγετε τον κωδικό πρόσβασης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, isComputerCheckBox)
en: Pla&yer is computer
el: Ο &παίκτης είναι υπολογιστής

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Please select your saved player:
el: Παρακαλώ επιλέξτε τον αποθηκευμένο παίκτη σας:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PushButton1)
en: OK
el: Εντάξει

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, RestartOrExitDialog)
en: New Game or Exit
el: Νέο παιχνίδι ή έξοδος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newGameButton)
en: New Game
el: Νέο παιχνίδι

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newGameButton)
en: Starts a new game
el: Έναρξη ενός νέου παιχνιδιού

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doNothingButton)
en: Do Nothing
el: Καμία ενέργεια

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, doNothingButton)
en: Do nothing. Game buttons will be available
el: Καμία ενέργεια. Τα κουμπιά του παιχνιδιού θα είναι διαθέσιμα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, exitButton)
en: Exit
el: Έξοδος

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, exitButton)
en: Quit KsirK
el: Έξοδος από το KsirK

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, messageLabel)
en: %1 won! Do you want to play again?
el: %1 κέρδισε! Επιθυμείτε να παίξετε ξανά;

en: Error - No receiving country selected while computer player %2 had still 1 army to place. This is bug probably #2232 at www.gna.org. | Error - No receiving country selected while computer player %2 had still %1 armies to place. This is bug probably #2232 at www.gna.org.
el[0]: Σφάλμα - Δεν επιλέχθηκε χώρα υποδοχής ενώ ο παίκτης του υπολογιστή %2 είχε ακόμη 1 στρατιά να τοποθετήσει. Αυτό πιθανότατα είναι το σφάλμα #2232 στο www.gna.org.
el[1]: Σφάλμα - Δεν επιλέχθηκε χώρα υποδοχής ενώ ο παίκτης του υπολογιστή %2 είχε ακόμη %1 στρατιές να τοποθετήσει. Αυτό πιθανότατα είναι το σφάλμα #2232 στο www.gna.org.

en: Fatal Error
el: Κρίσιμο σφάλμα

en: KsirK - Network configuration
el: KsirK - Ρυθμίσεις δικτύου

en: Please type in the port number on which to offer connections:
el: Παρακαλώ πληκτρολογήστε τον αριθμό θύρας στον οποίο θα προσφέρονται συνδέσεις:

en: Do you really want to end your current game and join another?
el: Επιθυμείτε πραγματικά τον τερματισμό του τρέχοντος παιχνιδιού και τη συμμετοχή σε άλλο;

en: New game confirmation
el: Επιβεβαίωση νέου παιχνιδιού

en: %1 (%2) joined game ; waiting for %3 players to connect
el: Ο %1 (%2) συνδέθηκε στο παιχνίδι: αναμονή σύνδεσης %3 παικτών

en: Please choose another name
el: Παρακαλώ επιλέξτε άλλο όνομα

en: KsirK - Name already used!
el: KsirK - Το όνομα χρησιμοποιείται ήδη!

en: Player number %1, what's your name?
el: Παίκτη με αριθμό %1, ποιό είναι το όνομά σας;

en: Error - Player %1, you have to choose a name.
el: Σφάλμα - Παίκτη %1, πρέπει να επιλέξετε ένα όνομα.

[ctx: @info Forged player name]
en: Player%1
el: Παίκτης%1

en: Please choose another nation
el: Παρακαλώ επιλέξτε άλλη χώρα

en: KsirK - Nation already used!
el: KsirK - Η χώρα χρησιμοποιείται ήδη!

en: KsirK - Lost connection to server!
    What do you want to do?
el: KsirK - Απώλεια σύνδεσης με τον εξυπηρετητή!
    Τι ενέργεια επιθυμείτε;

en: Starting a new game or exit.
el: Έναρξη νέου παιχνιδιού ή έξοδος.

en: Do nothing
el: Καμία ενέργεια

en: Lost connection to a client.
    For the moment, you can only save the game and start a new one or quit.
    This will be improved in a future version.
el: Απώλεια σύνδεσης με έναν πελάτη
    Για την ώρα, μπορείτε να αποθηκεύσετε το παιχνίδι και να ξεκινήσετε ένα νέο ή να βγείτε από αυτό.
    Αυτή η λειτουργία θα βελτιωθεί σε μελλοντικές εκδόσεις.

en: KsirK - Lost connection to client!
el: KsirK - Απώλεια σύνδεσης με πελάτη!

en: Do want to save your game?
el: Επιθυμείτε την αποθήκευση του παιχνιδιού;

en: %1: %2 armies to place
el: %1: %2 στρατιές για τοποθέτηση

en: Now, place your armies in your countries<br>by clicking in the target countries.
el: Τώρα, τοποθετήστε τις στρατιές σας στις χώρες σας<br>κάνοντας κλικ στις χώρες προορισμού.

en: %1, your goal will be displayed. Please<br>make sure that no other player can see it!
el: %1, ο στόχος σας θα εμφανιστεί. Παρακαλώ<br>σιγουρευτείτε ότι δεν μπορεί να τον δει κανείς άλλος παίκτης!

en: KsirK - Displaying Goal
el: KsirK - Εμφάνιση στόχου

en: %1 chooses its defense
el: %1 επιλέγει την άμυνά του

en: %1 choose to end recycling; there are now %2 players who want so
el: Ο %1 επέλεξε το τέλος ανακύκλωσης : τώρα υπάρχουν %2 παίκτες που επιθυμούν κάτι τέτοιο

en: Problem : no one destroyed
el: Πρόβλημα: δεν καταστράφηκε κανένας

en: KsirK - Error!
el: KsirK - Σφάλμα!

en: You entered an invalid password.
    Please try again.
el: Έχετε εισάγει έναν μη έγκυρο κωδικό πρόσβασης.
    Παρακαλώ δοκιμάστε ξανά.

en: KsirK - Invalid password!
el: KsirK - Μη έγκυρος κωδικός πρόσβασης!

en: %1, you have not played anything this turn.
    Do you really want to lose your turn?
el: %1, δεν έχετε ακόμη παίξει σε αυτόν το γύρο.
    Επιθυμείτε πραγματικά να χάσετε το γύρο σας;

en: Really Next Player?
el: Να παίξει ο επόμενος παίκτης;

en: You must conquer the World!
el: Πρέπει να κατακτήσετε τον Κόσμο!

en: Error: no player to destroy
el: Σφάλμα: κανένας παίκτης για καταστροφή

en: <br>%1 is still alive...
el: <br>%1 είναι ακόμη ζωντανός...

en: <br>%2, you still have 1 country to conquer... | <br>%2, you still have %1 countries to conquer...
el[0]: <br>%2, έχετε ακόμη 1 χώρα για κατάκτηση...
el[1]: <br>%2, έχετε ακόμη %1 χώρες για κατάκτηση...

en: <br>%2, you have enough countries but you still have to put more than 1 army on %3 of them... | <br>%2, you have enough countries but you still have to put more than %1 armies on %3 of them...
el[0]: <br>%2, έχετε αρκετές χώρες αλλά πρέπει να τοποθετήσετε ακόμη περισσότερες από 1 στρατιά στο %3 από αυτές...
el[1]: <br>%2, έχετε αρκετές χώρες αλλά πρέπει να τοποθετήσετε ακόμη περισσότερες από %1 στρατιές στο %3 από αυτές...

en: <br>%1, you still have to conquer
el: <br>%1, έχετε ακόμη να κατακτήσετε

en: 1 country in %2 | %1 countries in %2
el[0]: 1 χώρα στο %2
el[1]: %1 χώρες στο %2

en:  and
el:  και

[ctx: @info An element of the enumeration of the number of countries in the given continent]
en: %1 in %2
el: %1 στην %2

en: KsirK - Goal Display
el: KsirK - Εμφάνιση στόχου

en: No message...
el: Κανένα μήνυμα...

en: Pool filename not found
    Program cannot continue
el: Το αρχείο Pool δε βρέθηκε
    Το πρόγραμμα αδυνατεί να συνεχίσει

en: Error!
el: Σφάλμα!

en: Map mask image not found
    Program cannot continue
el: Η μάσκα της εικόνας Map δε βρέθηκε
    Το πρόγραμμα αδυνατεί να συνεχίσει

en: Cannot move %1 armies from %2 to %3
el: Αδυναμία μετακίνησης %1 στρατιών από %2 στο %3

en: Moving %1 armies from %2 to %3
el: Μετακίνηση %1 στρατιών από %2 στο %3

en: Sound roule not found - Verify your installation<br>Program cannot continue
el: Δε βρέθηκε ο ήχος roule - Επαληθεύστε την εγκατάστασή σας<br>Το πρόγραμμα αδυνατεί να συνεχίσει

en: Sound cannon not found - Verify your installation<br>Program cannot continue
el: Δε βρέθηκε ο ήχος canon - Επαληθεύστε την εγκατάστασή σας<br>Το πρόγραμμα αδυνατεί να συνεχίσει

en: Sound crash not found - Verify your installation
    Program cannot continue
el: Δε βρέθηκε ο ήχος crash - Επαληθεύστε την εγκατάστασή σας
    Το πρόγραμμα αδυνατεί να συνεχίσει

en: Problem: no one destroyed
el: Πρόβλημα: δεν καταστράφηκε κανένας

en: Bug: who should be 0, 1 or 2.
el: Σφάλμα:ο οποίος θα πρέπει να είναι 0, 1 ή 2.

en: Please connect first.
el: Παρακαλώ συνδεθείτε πρώτα.

en: Jabber Error
el: Σφάλμα Jabber

en: SSL support could not be initialized for account %1. This is most likely because the QCA TLS plugin is not installed on your system.
el: Η υποστήριξη SSL δεν αρχικοποιήθηκε για το λογαριασμό %1. Αυτό συμβαίνει πιθανότατα γιατί το πρόσθετο QCA TLS δεν είναι εγκατεστημένο στο σύστημά σας.

en: Jabber SSL Error
el: Σφάλμα SSL Jabber

en: The host name does not match the one in the certificate.
el: Το όνομα του υπολογιστή δεν ταιριάζει με αυτό στο πιστοποιητικό.

en: The certificate is invalid.
el: Το πιστοποιητικό δεν είναι έγκυρο.

en: No certificate was presented.
el: Δεν παρουσιάστηκε πιστοποιητικό.

en: The Certificate Authority rejected the certificate.
el: Η αρχή πιστοποίησης απέρριψε το πιστοποιητικό.

en: The certificate is not trusted.
el: Το πιστοποιητικό δεν είναι έμπιστο.

en: The signature is invalid.
el: Η υπογραφή δεν είναι έγκυρη.

en: The Certificate Authority is invalid.
el: Η αρχή πιστοποίησης δεν είναι έγκυρη.

en: Invalid certificate purpose.
el: Μη έγκυρος λόγος πιστοποίησης.

en: The certificate is self-signed.
el: Το πιστοποιητικό είναι υπογεγραμμένο από τον εαυτό του.

en: The certificate has been revoked.
el: Το πιστοποιητικό ανακλήθηκε.

en: Maximum certificate chain length was exceeded.
el: Υπέρβαση του μέγιστου μήκους της αλυσίδας του πιστοποιητικού.

en: The certificate has expired.
el: Το πιστοποιητικό έχει λήξει.

en: The Certificate Authority has expired.
el: Η αρχή πιστοποίησης έχει λήξει.

en: Validity is unknown.
el: Η εγκυρότητα δεν είναι γνωστή.

en: <qt><p>The identity and the certificate of server %1 could not be validated for account %2:</p><p>%3</p><p>%4</p><p>Do you want to continue?</p></qt>
el: <qt><p>Η ταυτότητα και το πιστοποιητικό του εξυπηρετητή %1 δεν μπορεί να επαληθευτεί για το λογαριασμό %2:</p><p>%3</p><p>%4</p><p>Επιθυμείτε τη συνέχεια;</p></qt>

en: <qt><p>The certificate of server %1 could not be validated for account %2: %3</p><p>Do you want to continue?</p></qt>
el: <qt><p>Το πιστοποιητικό του εξυπηρετητή %1 δεν μπορεί να επαληθευτεί για το λογαριασμό %2: %3</p><p>Επιθυμείτε τη συνέχεια;</p></qt>

en: Jabber Connection Certificate Problem
el: Πρόβλημα πιστοποίησης σύνδεσης Jabber

en: An encrypted connection with the Jabber server could not be established.
el: Αδυναμία εγκαθίδρυσης σύνδεσης με έναν κρυπτογραφημένο εξυπηρετητή Jabber.

en: Jabber Connection Error
el: Σφάλμα σύνδεσης Jabber

en: Malformed packet received.
el: Λήψη πακέτου με λάθος μορφή.

en: There was an unrecoverable error in the protocol.
el: Υπήρξε ένα ανεπανόρθωτο σφάλμα στο πρωτόκολλο.

en: Generic stream error.
el: Γενικό σφάλμα ροής.

en: There was a conflict in the information received.
el: Υπήρξε μια σύγκρουση στις ληφθέντες πληροφορίες.

en: The stream timed out.
el: Έληξε το χρονικό όριο της ροής.

en: Internal server error.
el: Εσωτερικό σφάλμα εξυπηρετητή.

en: Stream packet received from an invalid address.
el: Λήφθηκε πακέτο ροής από μη έγκυρη διεύθυνση.

en: Malformed stream packet received.
el: Λήψη πακέτου ροής με λάθος μορφή.

en: Policy violation in the protocol stream.
el: Παραβίαση πολιτικής στη ροή του πρωτοκόλλου.

en: Resource constraint.
el: Περιορισμός πόρου.

en: System shutdown.
el: Τερματισμός του συστήματος.

en: Unknown reason.
el: Άγνωστη αιτία.

en: There was an error in the protocol stream: %1
el: Υπήρξε ένα σφάλμα στη ροή του πρωτοκόλλου: %1

en: Host not found.
el: Δε βρέθηκε ο υπολογιστής.

en: Address is already in use.
el: Η διεύθυνση χρησιμοποιείται ήδη.

en: Cannot recreate the socket.
el: Αδυναμία δημιουργίας ξανά της υποδοχής.

en: Cannot bind the socket again.
el: Αδυναμία σύνδεσης ξανά με την υποδοχή.

en: Socket is already connected.
el: Η υποδοχή είναι συνδεδεμένη ήδη.

en: Socket is not connected.
el: Μη συνδεδεμένη υποδοχή.

en: Socket is not bound.
el: Η υποδοχή δεν είναι συνδεδεμένη.

en: Socket has not been created.
el: Η υποδοχή δεν έχει δημιουργηθεί.

en: The socket operation would block. You should not see this error: please use "Report Bug" from the Help menu.
el: Φραγή στη λειτουργία υποδοχής. Δε θα έπρεπε να δείτε αυτό το σφάλμα, παρακαλώ χρησιμοποιήστε την "Αναφορά σφάλματος" από το μενού βοήθειας.

en: Connection refused.
el: Άρνηση σύνδεσης.

en: Connection timed out.
el: Λήξη χρονικού ορίου σύνδεσης.

en: Connection attempt already in progress.
el: Προσπάθεια σύνδεσης ήδη σε εξέλιξη.

en: Network failure.
el: Αποτυχία δικτύου.

en: Operation is not supported.
el: Η λειτουργία δεν υποστηρίζεται.

en: Socket timed out.
el: Λήξη χρονικού ορίου υποδοχής.

en: There was a connection error: %1
el: Υπήρξε ένα σφάλμα σύνδεσης: %1

en: Unknown host.
el: Άγνωστος υπολογιστής.

en: Could not connect to a required remote resource.
el: Αδυναμία σύνδεσης στον απαιτούμενο απομακρυσμένο πόρο.

en: It appears we have been redirected to another server; I do not know how to handle this.
el: Φαίνεται ότι έγινε διαμεταγωγή σε άλλον εξυπηρετητή: αδυναμία χειρισμού αυτής της κατάστασης.

en: Unsupported protocol version.
el: Μη υποστηριζόμενη έκδοση πρωτοκόλλου.

en: Unknown error.
el: Άγνωστο σφάλμα.

en: There was a negotiation error: %1
el: Υπήρξε ένα σφάλμα διαπραγμάτευσης: %1

en: Server rejected our request to start the TLS handshake.
el: Ο εξυπηρετητής απέρριψε της αίτησή μας για έναρξη μιας διαπραγμάτευσης TLS.

en: Failed to establish a secure connection.
el: Αποτυχία εγκαθίδρυσης μιας ασφαλούς σύνδεσης.

en: There was a Transport Layer Security (TLS) error: %1
el: Υπήρξε ένα σφάλμα της διάταξης μεταφοράς ασφαλείας (TLS): %1

en: Login failed with unknown reason.
el: Η σύνδεση απέτυχε για άγνωστη αιτία.

en: No appropriate authentication mechanism available.
el: Δε βρέθηκε κατάλληλος μηχανισμός ταυτοποίησης διαθέσιμος.

en: Bad SASL authentication protocol.
el: Λανθασμένο πρωτόκολλο ταυτοποίησης SASL.

en: Server failed mutual authentication.
el: Ο εξυπηρετητής απέτυχε στην αμοιβαία ταυτοποίηση.

en: Encryption is required but not present.
el: Η κρυπτογράφηση είναι απαιτούμενη αλλά όχι παρούσα.

en: Invalid user ID.
el: Μη έγκυρο ID χρήστη.

en: Invalid mechanism.
el: Μη έγκυρος μηχανισμός.

en: Invalid realm.
el: Μη έγκυρη περιοχή.

en: Mechanism too weak.
el: Αδύναμος μηχανισμός.

en: Wrong credentials supplied. (check your user ID and password)
el: Προμηθεύτηκαν εσφαλμένα διαπιστευτήρια. (ελέγξτε το ID χρήστη και τον κωδικό πρόσβασης)

en: Temporary failure, please try again later.
el: Προσωρινή αποτυχία, παρακαλώ δοκιμάστε αργότερα.

en: There was an error authenticating with the server: %1
el: Υπήρξε ένα σφάλμα κατά την πιστοποίηση του εξυπηρετητή: %1

en: Transport Layer Security (TLS) problem.
el: Σφάλμα διάταξης μεταφοράς ασφαλείας (TLS).

en: Simple Authentication and Security Layer (SASL) problem.
el: Πρόβλημα απλής ταυτοποίησης και διάταξης ασφαλείας (SASL).

en: There was an error in the security layer: %1
el: Υπήρξε ένα σφάλμα με τη διάταξη ασφαλείας: %1

en: No permission to bind the resource.
el: Δεν υπάρχει άδεια σύνδεσης του πόρου.

en: The resource is already in use.
el: Ο πόρος χρησιμοποιείται ήδη.

en: Could not bind a resource: %1
el: Αδυναμία σύνδεσης σε έναν πόρο: %1

en: Connection problem with Jabber server %1
el: Πρόβλημα σύνδεσης με τον εξυπηρετητή Jabber %1

en: The Jabber user %1 removed %2's subscription to him/her. This account will no longer be able to view his/her online/offline status. Do you want to delete the contact?
el: Ο χρήστης Jabber %1 αφαίρεσε την εγγραφή των %2. Αυτός ο λογαριασμός δε θα μπορεί πια να βλέπει την κατάστασή τους. Επιθυμείτε να διαγράψετε την επαφή;

en: Notification
el: Ειδοποίηση

en: Keep
el: Διατήρηση

en: A password is required to join the room %1.
el: Απαιτείται κωδικός πρόσβασης για να συμμετάσχετε στο %1.

en: Error trying to join %1: nickname %2 is already in use
el: Σφάλμα κατά την  προσπάθεια συμμετοχή σας στο %1: το ψευδώνυμο %2 χρησιμοποιείται ήδη

en: Provide your nickname
el: Εισάγετε το ψευδώνυμό σας

en: You cannot join the room %1 because you have been banned
el: Δεν μπορείτε να συμμετέχετε στο %1 επειδή ορίστηκε αποκλεισμός(ban) σε σας

en: Jabber Group Chat
el: Συνομιλία ομάδας Jabber

en: You cannot join the room %1 because the maximum number of users has been reached
el: Δεν μπορείτε να συμμετέχετε στο δωμάτιο %1 γιατί έχει ξεπεραστεί ο μέγιστος αριθμός χρηστών

en: No reason given by the server
el: Δε δόθηκε αιτία από τον εξυπηρετητή

en: There was an error processing your request for groupchat %1. (Reason: %2, Code %3)
el: Υπήρξε ένα σφάλμα κατά την επεξεργασία της αίτησής σας για συνομιλία ομάδας %1. (Αιτία: %2, Κωδικός %3)

en: An error occurred while trying to remove the account:
    %1
el: Συνέβη ένα σφάλμα κατά την προσπάθεια αφαίρεσης του λογαριασμού:
    %1

en: Jabber Account Unregistration
el: Διαγραφή λογαριασμού Jabber

en: You cannot see each others' status.
el: Δεν μπορεί να δει ο ένας την κατάσταση του άλλου.

en: You can see this contact's status, but he/she cannot see your status.
el: Μπορείτε να δείτε την κατάσταση αυτής της επαφής αλλά αυτή δεν μπορεί να δει τη δικιά σας κατάσταση.

en: This contact can see your status, but you cannot see his/her status.
el: Αυτή η επαφή μπορεί να δει την κατάστασή σας αλλά εσείς δεν μπορείτε να δείτε τη δικιά της κατάσταση.

en: You can see each others' status.
el: Μπορεί να δει ο ένας την κατάσταση του άλλου.

en: Client
el: Πελάτης

en: Timestamp
el: Χρονική σφραγίδα

en: Message
el: Μήνυμα

en: Downloading of Jabber contact photo failed.
el: Η λήψη της φωτογραφίας επαφής Jabber απέτυχε.

en: Groupchat bookmark
el: Σελιδοδείκτης ομάδας συνομιλίας

en: Authorization
el: Εξουσιοδότηση

en: (Re)send Authorization To
el: (Επαν)αποστολή εξουσιοδότησης σε

en: (Re)request Authorization From
el: (Επαν)αίτηση εξουσιοδότησης από

en: Remove Authorization From
el: Αφαίρεση εξουσιοδότησης από

en: Set Availability
el: Ορισμός διαθεσιμότητας

en: Online
el: Σε σύνδεση

en: Free to Chat
el: Ελεύθερος για συνομιλία

en: Away
el: Μακριά

en: Extended Away
el: Παρατεταμένη απουσία

en: Do Not Disturb
el: Μην ενοχλείτε

en: Invisible
el: Αόρατος

en: Select Resource
el: Επιλογή πόρου

en: Automatic (best/default resource)
el: Αυτόματο (καλύτερος/προκαθορισμένος πόρος)

en: Voice call
el: Φωνητική συνομιλία

en: The original message is: <i>" %1 "</i><br />
el: Τα αρχικό μήνυμα είναι: <i>" %1 "</i><br />

en: <qt><i>%1</i> has invited you to join the conference <b>%2</b><br />%3<br />If you want to accept and join, just <b>enter your nickname</b> and press ok<br />If you want to decline, press cancel</qt>
el: <qt>Ο χρήστης <i>%1</i> σας προσκάλεσε να συμμετάσχετε στη συνομιλία <b>%2</b><br />%3<br />Αν θέλετε να δεχτείτε και να συμμετάσχετε, <b>εισάγετε το ψευδώνυμό σας</b> και πατήσετε Εντάξει<br />Αν θέλετε να αρνηθείτε, πατήστε Ακύρωση</qt>

en: Invited to a conference - Jabber Plugin
el: Πρόσκληση σε συνομιλία - Πρόσθετο Jabber

en: Message has been displayed
el: Το μήνυμα εμφανίστηκε

en: Message has been delivered
el: Το μήνυμα παραδόθηκε

en: Message stored on the server, contact offline
el: Το μήνυμα αποθηκεύτηκε στον εξυπηρετητή, η επαφή είναι χωρίς σύνδεση

en: %1 has ended his/her participation in the chat session.
el: Ο χρήστης %1 τερμάτισε τη συμμετοχή του σε αυτήν τη συζήτηση.

en: Your message could not be delivered: "%1", Reason: "%2"
el: Το μήνυμά σας δεν παραδόθηκε: "%1", Αιτία: "%2"

en: Do you also want to remove user %1's authorization to see your status?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να αφαιρέσετε την εξουσιοδότηση στο χρήστη %1 να βλέπει την κατάστασή σας;

en: Kopete File Transfer
el: Μεταφορά αρχείου Kopete

en: You have preselected a resource for contact %1, but you still have open chat windows for this contact. The preselected resource will only apply to newly opened chat windows.
el: Έχετε προεπιλέξει έναν πόρο για την επαφή %1, αλλά έχετε ακόμη ανοικτά παράθυρα συνομιλίας για αυτή την επαφή. Ο προεπιλεγμένος πόρος θα εφαρμοστεί στα νέα παράθυρα συνομιλίας που θα ανοίξουν.

en: Jabber Resource Selector
el: Επιλογή πόρου Jabber

en: Change nickname
el: Τροποποίηση ψευδώνυμου

en: Change nickname - Jabber Plugin
el: Αλλαγή ψευδώνυμου - πρόσθετο Jabber

en: Please enter the new nickname you want to have in the room <i>%1</i>
el: Παρακαλώ εισάγετε το νέο ψευδώνυμο που θέλετε να έχετε στο δωμάτιο <i>%1</i>

en: Choose Account
el: Επιλογή λογαριασμού

en: Choose an account to handle the URL %1
el: Επιλέξτε ένα λογαριασμό για το χειρισμό του URL %1

en: Do you want to add '%1' to your contact list?
el: Επιθυμείτε την προσθήκη της επαφής '%1' στη λίστα επαφών σας;

en: Add
el: Προσθήκη

en: Do Not Add
el: Χωρίς προσθήκη

en: Do you want to remove '%1' from your contact list?
el: Επιθυμείτε την αφαίρεση της επαφής '%1' από τη λίστα επαφών σας;

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Do Not Remove
el: Χωρίς αφαίρεση

en: Please enter your nickname for the room %1
el: Παρακαλώ εισάγετε το ψευδώνυμό σας για το δωμάτιο %1

en: You have been invited to %1
el: Σας προσκάλεσαν να συμμετάσχετε στο %1

en: Cannot load icon<br>Program cannot continue
el: Αδυναμία φόρτωσης εικονιδίου<br>Το πρόγραμμα αδυνατεί να συνεχίσει

en: Cannot load button image %1<br>Program cannot continue
el: Αδυναμία φόρτωσης εικόνας %1 button<br>Το πρόγραμμα αδυνατεί να συνεχίσει

en: Play over Jabber
el: Παιχνίδι μέσω Jabber

en: Play KsirK over the Jabber Network
el: Παιχνίδι KsirK στο δίκτυο Jabber

en: Allow to connect to a KsirK Jabber Multi User Gaming Room to create new games or to join present games
el: Επίτρεψε τη σύνδεση με ένα δωμάτιο παιχνιδιού KsirK του Jabber για τη δημιουργία νέων παιχνιδιών ή τη συμμετοχή σε υπάρχοντα παιχνίδια

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbNewSocketGame)
en: New Standard TCP/IP Network Game
el: Νέο τυπικό TCP/IP δικτυακό παιχνίδι

en: New TCP/IP
el: Νέο TCP/IP

en: Create a new standard TCP/IP network game
el: Δημιουργία ενός νέου τυπικού TCP/IP δικτυακού παιχνιδιού

en: Join a Standard TCP/IP Network Game
el: Συμμετοχή σε τυπικό TCP/IP δικτυακό παιχνίδι

en: Join TCP/IP
el: Συμμετοχή σε TCP/IP

en: Join a standard TCP/IP network game
el: Συμμετοχή σε ένα τυπικό TCP/IP δικτυακό παιχνίδι

en: Display the Current Player's Goal
el: Εμφάνιση στόχου του τρέχοντος παίκτη

en: Display the current player's goal
el: Εμφάνιση στόχου του τρέχοντος παίκτη

en: Contextual Help
el: Σχετική βοήθεια

en: Lets the next player play
el: Επιτρέπει στον επόμενη παίκτη να παίξει

en: Finish moves
el: Τερματισμός κινήσεων

en: Finish moving the current sprites
el: Τερματισμός γραφικών εφέ κινήσεων

en: World definition file not found - Verify your installation<br>Program cannot continue
el: Το αρχείο ορισμού του κόσμου δε βρέθηκε - Επαληθεύστε την εγκατάστασή σας<br>Το πρόγραμμα αδυνατεί να συνεχίσει

en: <font color="red">%1 conquered %2 from %3</font>
el: <font color="red">Ο %1 κατέκτησε το %2 από %3</font>

en: %1, you are defeated! Bye, bye...
el: %1, νικηθήκατε! Σας χαιρετούμε...

en: %1: it is up to you again
el: %1: εξαρτάται από σας και πάλι

en: Do you want to quit the game?
el: Επιθυμείτε την έξοδο από το παιχνίδι;

en: Before you quit, do you want to save your game?
el: Πριν την έξοδο, επιθυμείτε την αποθήκευση του παιχνιδιού;

en: Waiting for the connection of %1 network players.
el: Αναμονή σύνδεσης %1 δικτυακών παικτών.

en: <font color="red">%2</font> attacks you from <font color="red">%3</font> with 1 army!<br> How do you want to defend <font color="blue">%4</font>? | <font color="red">%2</font> attacks you from <font color="red">%3</font> with %1 armies!<br> How do you want to defend <font color="blue">%4</font>?
el[0]: <font color="red">%2</font> κάνει επίθεση από <font color="red">%3</font> με 1 στρατιά!<br> Πώς επιθυμείτε να αμυνθείτε <font color="blue">%4</font>;
el[1]: <font color="red">%2</font> κάνει επίθεση από <font color="red">%3</font> με %1 στρατιές!<br> Πώς επιθυμείτε να αμυνθείτε <font color="blue">%4</font>;

en: Defend 1
el: Άμυνα 1

en: Defend 2
el: Άμυνα 2

en: Defend-Auto
el: Αυτόματη άμυνα

en: Waiting for %1 players to connect
el: Αναμονή σύνδεσης %1 παικτών

en: There is no country here!
el: Δεν υπάρχει χώρα στο σημείο αυτό!

en: You are not the owner of the first country: %1!
el: Δεν είστε ο ιδιοκτήτης της πρώτης χώρας: %1!

en: You are not the owner of the second country: %1!
el: Δεν είστε ο ιδιοκτήτης της δεύτερης χώρας: %1!

en: You are trying to move armies from %1 to itself!
el: Προσπαθείτε να μετακινήσετε στρατιές από %1 στην ίδια χώρα!

en: %1 is not a neighbour of %2!
el: Το %1 δεν είναι γειτονικό του %2!

en: Moving armies from %1 to %2.
el: Μετακίνηση στρατιών από %1 στο %2.

en: You are the owner of the second country: %1!
el: Είστε ο ιδιοκτήτης της δεύτερης χώρας: %1!

en: Ready to fight!
el: Έτοιμοι για πόλεμο!

en: <font color="orange">No country here!</font>
el: <font color="orange">Δεν υπάρχει χώρα εδώ!</font>

en: <font color="orange">You are not the owner of %1!</font>
el: <font color="orange">Δεν είστε ιδιοκτήτης του %1!</font>

en: <font color="orange">There is only %1 armies in %2!</font>
el: <font color="orange">Υπάρχουν μόνο %1 στρατιές στο %2!</font>

en: %1, you defend with the only army you have in %2.
el: %1, υπερασπίζετε τη χώρα %2 με τη μοναδική στρατιά της.

en: Exchange armies again or continue?
el: Ανταλλαγή στρατιών ξανά ή συνέχεια;

en: You must distribute
    all your armies
el: Πρέπει να διανείμετε
    όλες τις στρατιές σας

en: Battle ongoing.
el: Μάχη σε εξέλιξη.

en: %1, it is up to you.
el: %1, σε σας βρίσκεται το παιχνίδι.

en: Do you really want to end your current game and start a new one?
el: Επιθυμείτε πραγματικά τον τερματισμό του τρέχοντος παιχνιδιού και την έναρξη νέου;

en: <b>KsirK quick Introduction</b>
el: <b>Γρήγορη εισαγωγή στο KsirK</b>

en: Attacks and moves are issued through drag & drop between neighbour countries.
el: Οι επιθέσεις και οι μετακινήσεις γίνονται με σύρσιμο και απόθεση μεταξύ των γειτονικών χωρών.

en: Start a new game or join a network game with the menu or the toolbar...
el: Ξεκινήστε ένα νέο παιχνίδι ή συμμετέχετε σε δικτυακό παιχνίδι μέσω του μενού ή της γραμμής εργαλείων...

en: and then let the system guide you through messages and tooltips appearing on buttons when hovering above them. You can disable bubble help in the options window.
el: και αφήστε το σύστημα να σας οδηγήσει μέσω των μηνυμάτων και των υποδείξεων που εμφανίζονται στα κουμπιά όταν βρίσκεστε πάνω τους. Μπορείτε να απενεργοποιήσετε την αναδυόμενη βοήθεια στο παράθυρο επιλογών.

en: Don't show messages anymore
el: Μη εμφάνιση μηνυμάτων

en: %2 belongs to %3. 1 army. | %2 belongs to %3. %1 armies.
el[0]: το %2 ανήκει στο %3. 1 στρατιά.
el[1]: το %2 ανήκει στο %3. %1 στρατιές.

en: Cannot save when waiting for a defense.
el: Αδυναμία αποθήκευσης όταν αναμένεται μια άμυνα.

en: Saving canceled
el: Η αποθήκευση ακυρώθηκε

en: Game saved to %1
el: Το παιχνίδι αποθηκεύτηκε στο %1

en: Only game master can save the game in network playing.
el: Μόνο ο αρχηγός του παιχνιδιού μπορεί να αποθηκεύσει παιχνίδια σε δικτυακό παιχνίδι.

en: Attack by drag & drop between countries<br>Move armies the same way (last action of a turn).
el: Επιτεθείτε με σύρσιμο και απόθεση μεταξύ των χωρών<br>Μετακινήστε στρατιές με την ίδια μέθοδο (τελευταία ενέργεια του γύρου).

en: <b>Nationality:</b>
el: <b>Εθνικότητα:</b>

en: <b>Continent:</b> %1
el: <b>Ήπειρος:</b> %1

en: <b>Country:</b> %1
el: <b>Χώρα:</b> %1

en: <b>Owner:</b> %1
el: <b>Ιδιοκτήτης:</b> %1

en: <b><u>Country details</u></b>
el: <b><u>Λεπτομέρειες χώρας</u></b>

en: <i>Fighting in progress...</i>
el: <i>Μάχη σε εξέλιξη...</i>

en: <font color="red">Attack</font> with 1 army.<br> | <font color="red">Attack</font> with %1 armies.<br>
el[0]: <font color="red">Επίθεση</font> με 1 στρατιά.<br>
el[1]: <font color="red">Επίθεση</font> με %1 στρατιές.<br>

en: <font color="blue">Defend</font> with 1 army.<br> | <font color="blue">Defend</font> with %1 armies.<br>
el[0]: <font color="blue">Άμυνα</font> με 1 στρατιά.<br>
el[1]: <font color="blue">Άμυνα</font> με %1 στρατιές.<br>

en: Stop Auto-Attack
el: Σταμάτημα αυτόματης επίθεσης

en: Stop Auto-Defense
el: Σταμάτημα αυτόματης άμυνας

en: Valid
el: Έγκυρο

en: Recycle
el: Ανακύκλωση

en: Done
el: Έτοιμο

en: %1 army to place | %1 armies to place
el[0]: %1 στρατιά για τοποθέτηση
el[1]: %1 στρατιές για τοποθέτηση

en: <u><b>Change some<br>placements?</b></u>
el: <u><b>Τροποποίηση κάποιων <br>θέσεων;</b></u>

en: 1 army to place | %1 armies to place
el[0]: 1 στρατιά για τοποθέτηση
el[1]: %1 στρατιές για τοποθέτηση

en: <b>Armies:</b> %1
el: <b>Στρατιές:</b> %1

en: <font color="red">lost armies: %1</font>
el: <font color="red">απώλεια στρατιών: %1</font>

en: <font color="blue">lost armies: %1</font>
el: <font color="blue">απώλεια στρατιών: %1</font>

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

note: i18n: ectx: label, entry (spritesSpeed), group (General)
en: The sprites speed: slow, normal, quick, immediate
el: Ταχύτητα κίνησης: αργό, κανονικό, γρήγορο, άμεσο

note: i18n: ectx: label, entry (soundEnabled), group (General)
en: If true, sounds are played; they are not otherwise.
el: Αν είναι αληθές, γίνεται αναπαραγωγή ήχων, ενώ σε άλλη περίπτωση όχι.

note: i18n: ectx: label, entry (helpEnabled), group (General)
en: If true, help is displayed; they are not otherwise.
el: Αν είναι αληθές, γίνεται εμφάνιση βοήθειας, ενώ σε άλλη περίπτωση όχι.

note: i18n: ectx: label, entry (showArmiesNumbers), group (General)
en: If true, the number of armies is displayed on each country.
el: Αν είναι αληθές, εμφανίζεται ο αριθμός στρατιών για κάθε χώρα.

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: The graphical theme to be used.
el: Το γραφικό θέμα που θα χρησιμοποιηθεί.

note: i18n: ectx: label, entry (jabberId), group (General)
en: The last used Jabber Id.
el: Το τελευταία χρησιμοποιημένο Id Jabber.

note: i18n: ectx: label, entry (jabberPassword), group (General)
en: The password of the last used Jabber Id.
el: Ο κωδικός πρόσβασης του τελευταία χρησιμοποιημένου Id Jabber.

note: i18n: ectx: label, entry (roomJid), group (General)
en: The last used Jabber groupchat room.
el: Το τελευταία χρησιμοποιημένο δωμάτιο συνομιλίας ομάδας Jabber.

note: i18n: ectx: label, entry (roomPassword), group (General)
en: The password for last used Jabber groupchat room.
el: Ο κωδικός πρόσβασης για το τελευταία χρησιμοποιημένο δωμάτιο συνομιλίας ομάδας Jabber.

note: i18n: ectx: label, entry (nickname), group (General)
en: The nickname used in the last used Jabber groupchat room.
el: Το ψευδώνυμο για το τελευταία χρησιμοποιημένο δωμάτιο συνομιλίας ομάδας Jabber.

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
el: Παιχ&νίδι

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
el: Ρ&υθμίσεις

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
el: &Βοήθεια

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
el: Κύρια γραμμή εργαλείων

en: For help and user manual, please see
    the KsirK web site.
el: Για βοήθεια και το εγχειρίδιο χρήστη, παρακαλώ δείτε 
    την ιστοσελίδα του KsirK.

en: Michal Golunski (Polish translation)
el: Michal Golunski (Πολωνική μετάφραση)

en: French students of the 'IUP ISI 2007-2008':
el: Γάλλοι φοιτητές του 'IUP ISI 2007-2008':

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbNewGame)
en: New Local Game
el: Νέο τοπικό παιχνίδι

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbQuit)
en: Quit
el: Τερματισμός

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KsirkPreferencesWidget)
en: KsirK Preferences
el: Προτιμήσεις KsirK

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_soundEnabled)
en: Sound enabled
el: Ήχος ενεργός

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_helpEnabled)
en: Show help
el: Εμφάνιση βοήθειας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showArmiesNumbers)
en: Show number of armies on countries
el: Εμφάνιση αριθμού στρατιών στις χώρες

en: Wrong save game format. Waited %1 and got %2!
el: Εσφαλμένη μορφή αποθηκευμένου παιχνιδιού. Αναμενόταν %1 και λήφθηκε %2!

en: KsirK - Cannot load!
el: KsirK - Αδυναμία φόρτωσης!

en: Current player is: %1
el: Ο τρέχων παίκτης είναι ο: %1

en: Skin file parsing error
el: Σφάλμα ανάλυσης αρχείου θέματος

en: KsirK - Error
el: KsirK - Σφάλμα

en: Cannot find Max X for sprite: no background!
el: Αδυναμία εύρεσης του μέγιστου X για το sprite: δεν υπάρχει φόντο!

en: Cannot find Max Y for sprite: no background!
el: Αδυναμία εύρεσης του μέγιστου Y για το sprite: δεν υπάρχει φόντο!

en: Error - Unknown skin int data:
el: Σφάλμα - Άγνωστα δεδομένα int του θέματος:

en: Error - Unknown skin string data:
el: Σφάλμα - Άγνωστα δεδομένα string του θέματος:
