ksirkskineditor - en to fi translation catalogue (255 entries)

en: Error: no player to destroy
fi: Virhe: ei tuhottavia pelaajia

[ctx: @title:window]
en: Goal Display
fi: Tavoitenäkymä

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, KsirkContinentDefinition)
en: Continent
fi: Maanosa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, bonus)
en: Number of bonus points when owning the full continent
fi: Koko maanosan omistamisesta myönnettävät bonuspisteet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, bonus)
en: Number of bonus points when owning the full continent.
    
    At the end of each turn a number of armies is distributed to each player. If one player owns all the countries of this continent, he/she gains this bonus.
    
    The bonus should be proportional to the continent's size and to the difficulty to conquer it or to keep it.
fi: Koko maanosan omistamisesta myönnettävät bonuspisteet.
    
    Joka vuoron lopussa kullekin pelaajalle jaettu joukko armeijoita. Jos joku pelaajista omistaa kaikki maanosan maat, hänelle myönnetään tämä bonus.
    
    Bonuksen tulisi olla suhteessa maanosan kokoon ja vaikeuteen valloittaa se ja pitää sitä hallussa.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, selectcountriesbutton)
en: Select the countries contained in this continent
fi: Valitse tähän maanosaan kuuluvat maat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, selectcountriesbutton)
en: Click here to select the countries contained in this continent.
    
    A list of all the world's countries will be shown and you will be able to select the countries using the mouse and the Ctrl and Shift keys.
fi: Valitse tähän maanosaan kuuluvat maat napsauttamalla tästä.
    
    Saat näkyviin luettelon maailman maista, joista voit tehdä valinnan hiiren painikkeella ja Ctrl- ja Vaihto-näppäimin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectcountriesbutton)
en: Countries:
fi: Maat:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, countrieslist)
en: Continent's countries
fi: Maanosan maat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, countrieslist)
en: This is the list of countries currently forming this continent.
fi: Tämä on luettelon maanosan tällä hetkellä muodostavista maista.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, KsirkCountryDefinition)
en: Country
fi: Maa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Flag:
fi: Lippu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), 
en: x
fi: X

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Anchor:
fi: Ankkuri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Center:
fi: Keskus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Infantry:
fi: Jalkaväki:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, infantryx)
en: Infantry's sprite top left point x-coordinate
fi: Jalkaväen hahmon ylävasemman kulman x-koordinaatti

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, infantryx)
en: Infantry's sprite top left point x-coordinate.
    
    This is given relatively to the top left of the map, sized as defined in the main skin definition widget.
    
    This value will be automatically updated if you move the infantry.
fi: Jalkaväen hahmon ylävasemman kulman x-koordinaatti.
    
    Koordinaatti annetaan suhteessa kartan vasempaan yläkulmaan. Koon määrittää teeman asetusten pääelementti.
    
    Arvo päivittyy automaattisesti, kun liikutat jalkaväkeä.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, infantryy)
en: Infantry's sprite top left point y-coordinate
fi: Jalkaväen hahmon ylävasemman kulman y-koordinaatti

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, infantryy)
en: Infantry's sprite top left point y-coordinate.
    
    This is given relatively to the top left of the map, sized as defined in the main skin definition widget.
    
    This value will be automatically updated if you move the infantry by drag and drop.
fi: Jalkaväen hahmon ylävasemman kulman y-koordinaatti.
    
    Koordinaatti annetaan suhteessa kartan vasempaan yläkulmaan. Koon määrittää teeman asetusten pääelementti.
    
    Arvo päivittyy automaattisesti, kun liikutat jalkaväkeä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Cavalry:
fi: Ratsuväki:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, cavalryx)
en: Cavalry's sprite top left point x-coordinate
fi: Ratsuväen hahmon ylävasemman kulman x-koordinaatti

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, cavalryx)
en: Cavalry's sprite top left point x-coordinate.
    
    This is given relatively to the top left of the map, sized as defined in the main skin definition widget.
    
    This value will be automatically updated if you move the cavalry.
fi: Ratsuväen hahmon ylävasemman kulman x-koordinaatti.
    
    Koordinaatti annetaan suhteessa kartan vasempaan yläkulmaan. Koon määrittää teeman asetusten pääelementti.
    
    Arvo päivittyy automaattisesti, kun liikutat ratsuväkeä.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, cavalryy)
en: Cavalry's sprite top left point y-coordinate
fi: Ratsuväen hahmon ylävasemman kulman y-koordinaatti

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, cavalryy)
en: Cavalry's sprite top left point y-coordinate.
    
    This is given relatively to the top left of the map, sized as defined in the main skin definition widget.
    
    This value will be automatically updated if you move the cavalry by drag and drop.
fi: Ratsuväen hahmon ylävasemman kulman y-koordinaatti.
    
    Koordinaatti annetaan suhteessa kartan vasempaan yläkulmaan. Koon määrittää teeman asetusten pääelementti.
    
    Arvo päivittyy automaattisesti, kun liikutat ratsuväkeä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Cannon:
fi: Tykki:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, cannony)
en: Cannon's sprite top left point y-coordinate
fi: Tykin hahmon ylävasemman kulman y-koordinaatti

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, cannony)
en: Cannon's sprite top left point y-coordinate.
    
    This is given relatively to the top left of the map, sized as defined in the main skin definition widget.
    
    This value will be automatically updated if you move the cannon by drag and drop.
fi: Tykin hahmon ylävasemman kulman y-koordinaatti.
    
    Koordinaatti annetaan suhteessa kartan vasempaan yläkulmaan. Koon määrittää teeman asetusten pääelementti.
    
    Arvo päivittyy automaattisesti, kun liikutat tykkiä.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, cannonx)
en: Cannon's sprite top left point x-coordinate
fi: Tykin hahmon ylävasemman kulman x-koordinaatti

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, cannonx)
en: Cannon's sprite top left point x-coordinate.
    
    This is given relatively to the top left of the map, sized as defined in the main skin definition widget.
    
    This value will be automatically updated if you move the cannon.
fi: Tykin hahmon ylävasemman kulman x-koordinaatti.
    
    Koordinaatti annetaan suhteessa kartan vasempaan yläkulmaan. Koon määrittää teeman asetusten pääelementti.
    
    Arvo päivittyy automaattisesti, kun liikutat tykkiä.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, centery)
en: Point around which the country name is drawn y-coordinate
fi: Sen pisteen y-koordinaatti, jonka ympärille maan nimi tulee

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, centery)
en: Point around which the country name is drawn y-coordinate.
    
    Note that this point should be located inside the limits of the country on the map mask.
    
    This is given relatively to the top left of the map, sized as defined in the main skin definition widget.
    
    This value will be automatically updated if you move the country name by dragging and dropping its target icon.
fi: Sen pisteen y-koordinaatti, jonka ympärille maan nimi tulee.
    
    Huomaa, että pisteen tulee olla maan karttamaskin rajojen sisäpuolella.
    
    Koordinaatti annetaan suhteessa kartan vasempaan yläkulmaan. Koon määrittää teeman asetusten pääelementti.
    
    Arvo päivittyy automaattisesti, jos siirrät maan nimeä vetämällä ja pudottamalla sen kohdekuvaketta.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, centerx)
en: Point around which the country name is drawn x-coordinate
fi: Sen pisteen x-koordinaatti, jonka ympärille maan nimi tulee

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, centerx)
en: Point around which the country name is drawn x-coordinate.
    
    Note that this point should be located inside the limits of the country on the map mask.
    
    This is given relatively to the top left of the map, sized as defined in the main skin definition widget.
    
    This value will be automatically updated if you move the country name by dragging and dropping its target icon.
fi: Sen pisteen x-koordinaatti, jonka ympärille maan nimi tulee.
    
    Huomaa, että pisteen tulee olla maan karttamaskin rajojen sisäpuolella.
    
    Koordinaatti annetaan suhteessa kartan vasempaan yläkulmaan. Koon määrittää teeman asetusten pääelementti.
    
    Arvo päivittyy automaattisesti, jos siirrät maan nimeä vetämällä ja pudottamalla sen kohdekuvaketta.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, anchory)
en: Center of the highlighting y-coordinate
fi: Korostuksen keskipisteen y-koordinaatti

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, anchory)
en: Center of the highlighting y-coordinate.
    
    This is given relatively to the top left of the map, sized as defined in the main skin definition widget.
    
    This value will be automatically updated if you move the highlighting by dragging and dropping its cross icon.
fi: Korostuksen keskipisteen y-koordinaatti.
    
    Koordinaatti annetaan suhteessa kartan vasempaan yläkulmaan. Koon määrittää teeman asetusten pääelementti.
    
    Arvo päivittyy automaattisesti, jos siirrät korostusta vetämällä ja pudottamalla sen kohdekuvaketta.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, anchorx)
en: Center of the highlighting x-coordinate
fi: Korostuksen keskipisteen x-koordinaatti

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, anchorx)
en: Center of the highlighting x-coordinate.
    
    This is given relatively to the top left of the map, sized as defined in the main skin definition widget.
    
    This value will be automatically updated if you move the highlighting by dragging and dropping its cross icon.
fi: Korostuksen keskipisteen x-koordinaatti.
    
    Koordinaatti annetaan suhteessa kartan vasempaan yläkulmaan. Koon määrittää teeman asetusten pääelementti.
    
    Arvo päivittyy automaattisesti, jos siirrät korostusta vetämällä ja pudottamalla sen kohdekuvaketta.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, flagy)
en: Flag's sprite top left point y-coordinate
fi: Lippu-hahmon ylävasemman kulman y-koordinaatti

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, flagy)
en: Flag's sprite top left point y-coordinate.
    
    This is given relatively to the top left of the map, sized as defined in the main skin definition widget.
    
    This value will be automatically updated if you move the flag by drag and drop.
fi: Lippu-hahmon ylävasemman kulman y-koordinaatti.
    
    Koordinaatti annetaan suhteessa kartan vasempaan yläkulmaan. Koon määrittää teeman asetusten pääelementti.
    
    Arvo päivittyy automaattisesti, kun liikutat lippua.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, flagx)
en: Flag's sprite top left point x-coordinate
fi: Lippu-hahmon ylävasemman kulman x-koordinaatti

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, flagx)
en: Flag's sprite top left point x-coordinate.
    
    This is given relatively to the top left of the map, sized as defined in the main skin definition widget.
    
    This value will be automatically updated if you move the flag by drag and drop.
fi: Lippu-hahmon ylävasemman kulman x-koordinaatti.
    
    Koordinaatti annetaan suhteessa kartan vasempaan yläkulmaan. Koon määrittää teeman asetusten pääelementti.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, neighboursbutton)
en: Select this country's neighbors
fi: Valitse tämän maan naapurimaat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, neighboursbutton)
en: Click here to select this country's neighbors.
    
    A list of all the world's countries will be shown and you will be able to select the countries using the mouse and the Ctrl and Shift keys.
fi: Valitse tämän maan naapurimaat napsauttamalla tästä.
    
    Saat näkyviin luettelon kaikista maailman maista, josta voit valita maat hiirellä sekä Ctrl- ja vaihtonäppäimillä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, neighboursbutton)
en: Neighbors:
fi: Naapurimaat:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, neighbourslist)
en: This country's neighbors
fi: Tämän maan naapurimaat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, neighbourslist)
en: This is the list of countries currently considered as neighbors of this country.
fi: Tässä on luettelo maista, joita tällä hetkellä pidetään tämän maan naapurimaina.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, KsirkGoalDefinition)
en: Goal
fi: Tavoite

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Goal Type
fi: Tavoitteen tyyppi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, worldtype) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, worldtype)
en: Conquer all the world
fi: Valloita koko maailma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, worldtype)
en: World conquest
fi: Maailmanvalloitus

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, playertype)
en: Eliminate a given player
fi: Kukista jokin pelaajista

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, playertype)
en: <p>Eliminate a given player. If it is eliminated by another one, you will fall back to a <emphasis>Countries</emphasis> type of goal.</p>
fi: <p>Kukista jokin pelaajista. Jos toinen pelaajista kukistaa kohteena olleen pelaajan, palaat <emphasis>Maat</emphasis>-tyypin tavoitteeseen.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, playertype)
en: Player
fi: Pelaaja

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, countriestype)
en: Conquer a given number of countries
fi: Valloita tietty määrä maita

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, countriestype)
en: Conquer a given number of countries.
    
    You can also make the player to have to put a given number of armies on each country.
fi: Valloita tietty määrä maita.
    
    Voit myös panna pelaajan asettamaan tietyn määrän armeijoita kuhunkin maahan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, countriestype) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabCountries)
en: Countries
fi: Maat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, continentstype)
en: Conquer a given list of continents
fi: Valloita tietyt maanosat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, continentstype)
en: Conquer a given list of continents. You can also let the player choose one of their target continents.
fi: Valloita tietyt maanosat. Voit myös panna pelaajan valitsemaan yhden tavoitemaanosistaan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, continentstype) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabContinents)
en: Continents
fi: Maanosat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Description:
fi: Kuvaus:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTextEdit, description)
en: Text describing the goal
fi: Tavoitetta kuvaava teksti

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTextEdit, description)
en: <p>Text describing the goal. It should include several placeholders for various data depending on the goal type:</p><ul><li><i>World Conquest</i>: none</li><li><i>Player</i>: one for the player name and one for the number of countries fallback</li><li><i>Countries</i>: one for the number of countries and possibly a second one for the number of armies to put on each country</li><li><i>Continents</i>: one for each continent to conquer</li></ul>
fi: <p>Tavoitetta kuvaava teksti, jonka tulisi sisältää kohdat tavoitteen tyypistä riippuville tiedoille:</p><ul><li><i>Maailmanvalloitus</i>: ei mitään</li><li><i>Pelaaja</i>: yksi pelaajan nimeä ja yksi varatavoitteena olevaa maiden määrää varten</li><li><i>Maat</i>: yksi maiden määrää ja mahdollinen toinen kuhunkin maahan sijoitettavien armeijoiden määrää varten</li><li><i>Maanosat</i>: yksi kutakin valloitettavaa maanosaa varten</li></ul>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Countries nb:
fi: Maita:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Armies by country:
fi: Armeijoita maittain:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, nbcountries)
en: Number of countries to conquer
fi: Valloitettavien maiden määrä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, nbcountries)
en: <p>Number of countries to conquer in a <i>Countries</i> goal or as a fallback in a <i>Player</i> goal.</p>
fi: <p>Valloitettavien maiden määrä <i>Maat</i>-tavoitteessa tai <i>Pelaaja</i>-tavoitteen varatavoitteessa.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, armiesbycountry)
en: Number of armies to put on each country
fi: Kuhunkin maahan sijoitettavien armeijoiden määrä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, armiesbycountry)
en: <p>Number of armies to put on each country in a <i>Countries</i> goal.</p>
fi: <p>Kuhunkin maahan sijoitettavien armeijoiden määrä <i>Maat</i>-tavoitteessa.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, selectcontinentsbutton)
en: Select the continents to conquer
fi: Valitse valloitettavat maanosat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, selectcontinentsbutton)
en: <p>Click this button to select the continents to conquer in a <i>Continents</i> goal.</p><p>You will be prompted with a list of this world's continents. Select those to conquer with the mouse and the Ctrl and Shift keys.</p>
fi: <p>Napsauta tätä painiketta valitaksesi valloitettavat maanosat <i>Maanosat</i>-tavoitteessa.</p><p>Saat näkyviin luettelon tämän maailman maanosista. Vallitse valloitettavat hiirellä sekä Ctrl- ja Vaihto-painikkein.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectcontinentsbutton)
en: Select Continents
fi: Valitse maanosat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, anycontinent) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, anycontinent)
en: Check to let the player choose one of the continents to conquer
fi: Valitse tämä antaaksesi pelaajan valita jokin maanosista valloitettavaksi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, anycontinent)
en: Any
fi: Mikä tahansa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, continentslist)
en: List of the continents to conquer
fi: Valloitettavien maanosien luettelo

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, continentslist)
en: <p>List of the continents to conquer in a <i>Continents</i> goal.</p><p>You can change this list by clicking on the "Select continents" button above.</p>
fi: <p>Valloitettavien maanosien luettelo <i>Maanosat</i>-tavoitteessa.</p><p>Voit muutta tätä luetteloa napsauttamalla ”Valitse maanosat” -painiketta yltä.</p>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, KsirkNationalityDefinition)
en: Nationality
fi: Kansa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
fi: Nimi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, name)
en: Nationality name
fi: Kansan nimi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, name)
en: <p>Nationality name. The name of the player country. Can be the name of an existing country in case of a <i>realistic</i> world.</p><p>This string should be unique in the skin.</p>
fi: <p>Kansan nimi. Pelaajan maan nimi. Voi olla olemassa olevan maan nimi <i>realistisen</i> maailman tapauksessa.</p><p>Tämän merkkijonon on oltava teemassa ainutkertainen.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Leader name:
fi: Johtajan nimi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, leader)
en: Leader name
fi: Johtajan nimi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, leader)
en: <p>Name of this nationality leader. In the case of a <i>realistic</i> skin, this could be the name of a well known king, president, etc.</p>
fi: <p>Kansan johtajan nimi. <i>Realistisessa</i> teemassa tämä voi olla tunnetun kuninkaan, presidentin tms. nimi.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Flag ID in pool:
fi: Lipun tunniste:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, flag)
en: Flag sprite id in the pool SVG
fi: Lippuhahmon tunniste SVG-tiedostossa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, flag)
en: Flag sprite id in the pool SVG (pool.svg).
fi: Lipun tunniste SVG-tiedostossa (pool.svg).

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, skindefinition)
en: Skin Definition
fi: Teeman asetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Skin name:
fi: Teeman nimi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, skinNameLineEdit)
en: The skin's short name
fi: Teeman lyhyt nimi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, skinNameLineEdit)
en: Type here the skin's short name. This should be an identifier-like string
fi: Kirjoita tähän teeman lyhyt nimi; tämän tulisi olla tunnisteen kaltainen merkkijono

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Width x height:
fi: Leveys × korkeus:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, widthLineEdit)
en: Map's width
fi: Kartan leveys

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, widthLineEdit)
en: This is the map's width. The map SVG element will be by default drawn on an image of this width. All positions on the map are expressed relatively to this dimension.
fi: Tämä on kartan leveys. Kartan SVG-alkio piirretään oletusarvoisesti tämän levyiseksi kuvaksi. Kaikki kartan sijainnit ilmaistaan suhteessa tähän ulottuvuuteen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, heightLineEdit)
en: Map's height
fi: Kartan korkeus

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, heightLineEdit)
en: This is the map's height. The map SVG element will be by default drawn on an image of this height All positions on the map are expressed relatively to this dimension.
fi: Tämä on kartan korkeus. Kartan SVG-alkio piirretään oletusarvoisesti tämän korkuiseksi kuvaksi. Kaikki kartan sijainnit ilmaistaan suhteessa tähän ulottuvuuteen.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Map Font
fi: Karttafontti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, fontrequester)
en: Font used to draw country names
fi: Maannimien fontti

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KFontRequester, fontrequester)
en: This font will be used to draw the country names on the map
fi: Tätä fonttia käytetään maannimiin kartalla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Fg:
fi: Edusta:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, fgcolorbutton)
en: Foreground color for country names
fi: Maannimien edustaväri

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, fgcolorbutton)
en: This color will be used to draw the foreground of the country names on the map
fi: Tätä väriä käytetään maannimien edustavärinä kartalla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Bg:
fi: Tausta:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, bgcolorbutton)
en: Background color for country names
fi: Maannimien taustaväri

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, bgcolorbutton)
en: This color will be used to draw the background of the country names on the map
fi: Tätä väriä käytetään maannimien taustavärinä kartalla

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTextEdit, descriptionTextEdit)
en: Human readable description of the skin
fi: Ihmisen luettavissa oleva teeman kuvaus

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTextEdit, descriptionTextEdit)
en: Describe here the skin, its style, its story, the intent of its author(s), etc.
fi: Kuvaa tässä teemaa, sen tyyliä, taustatarinaa, tekijöiden tarkoitusperiä jne.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabSprites) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, KsirkSpritesDefinition)
en: Sprites
fi: Hahmot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Edit the sprite definitions
    in the right dock.
fi: Muuta hahmomäärityksiä
    oikeassa telakassa.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabNationalities)
en: Nationalities
fi: Kansat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newNationalityButton)
en: Creates a new Nationality
fi: Luo uuden kansan

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, newNationalityButton)
en: Click here to add a new nationality. You will be prompted for its name.
fi: Lisää uusi kansa napsauttamalla tästä. Sinua pyydetään antamaan sille nimi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newNationalityButton)
en: New Nationality
fi: Uusi kansa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, deleteNationalityButton)
en: Removes the currently selected nationality
fi: Poistaa valittuna olevan kansan

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, deleteNationalityButton)
en: Click here to remove the currently selected nationality. You will be asked for confirmation.
fi: Poista valittu kansa napsauttamalla tästä. Sinua pyydetään vahvistamaan poisto.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, nationalitieslist)
en: Nationality list
fi: Kansojen luettelo

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, nationalitieslist)
en: This list shows the nationalities defined.
    
    Each nationality name should be unique. Select a nationality and edit its details in the right dock.
    
    During the game, each player must choose a nationality. As such, you should add at least as many nationalities as the maximum number of players for this skin.
fi: Tässä luetellaan määritellyt kansat.
    
    Kunkin kansan nimen tulisi olla ainutkertainen. Valitse kansa ja muokkaa sen yksityiskohtia oikeanpuoleisessa telakassa.
    
    Pelin aikana kunkin pelaajan on valittava kansa, joten sinun on lisättävä ainakin yhtä monta kansaa kuin tämän teeman pelissä enintään voi olla pelaajia.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newCountryButton)
en: Creates a new country
fi: Luo uuden maan

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, newCountryButton)
en: Click here to add a new country. You will be prompted for its name.
fi: Lisää uusi maa napsauttamalla tästä. Sinua pyydetään antamaan sille nimi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newCountryButton)
en: New Country
fi: Uusi maa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, deleteCountryButton)
en: Removes the currently selected country
fi: Poistaa valittuna olevan maan

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, deleteCountryButton)
en: Click here to remove the currently selected country. You will be asked for confirmation.
fi: Poista valittu maa napsauttamalla tästä. Sinua pyydetään vahvistamaan poisto.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, countrieslist) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, countriesList)
en: Country list
fi: Maaluettelo

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, countrieslist)
en: This list shows the countries defined.
    
    Each country name should be unique. Select a country and edit its details in the right dock.
fi: Tässä luetellaan määritellyt maat.
    
    Kunkin maan nimen tulisi olla ainutkertainen. Valitse maa ja muokkaa sen yksityiskohtia oikeanpuoleisessa telakassa.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newContinentButton)
en: Creates a new continent
fi: Luo uuden maanosan

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, newContinentButton)
en: Click here to add a new continent. You will be prompted for its name.
fi: Lisää uusi maanosa napsauttamalla tästä. Sinua pyydetään antamaan sille nimi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newContinentButton)
en: New Continent
fi: Uusi maanosa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, deleteContinentButton)
en: Removes the currently selected continent
fi: Poistaa valittuna olevan maanosan

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, deleteContinentButton)
en: Click here to remove the currently selected continent. You will be asked for confirmation.
fi: Poista valittu maanosa napsauttamalla tästä. Sinua pyydetään vahvistamaan poisto.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, continentslist)
en: Continent list
fi: Maanosaluettelo

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, continentslist)
en: This list shows the continents defined.
    
    Each continent name should be unique. Select a continent and edit its details in the right dock.
fi: Tässä luetellaan määritellyt maanosat.
    
    Kunkin maanosan nimen tulisi olla ainutkertainen. Valitse maanosa ja muokkaa sen yksityiskohtia oikeanpuoleisessa telakassa.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGoals)
en: Goals
fi: Tavoitteet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newGoalButton)
en: Creates a new goal
fi: Luo uuden tavoitteen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, newGoalButton)
en: Click here to add a new goal. It will be named automatically.
fi: Lisää uusi tavoite napsauttamalla tästä. Sille annetaan automaattisesti nimi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newGoalButton)
en: New Goal
fi: Uusi tavoite

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, deleteGoalButton)
en: Removes the currently selected goal
fi: Poistaa valittuna olevan tavoitteen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, deleteGoalButton)
en: Click here to remove the currently selected goal. You will be asked for confirmation.
fi: Poista valittu tavoite napsauttamalla tästä. Sinua pyydetään vahvistamaan poisto.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, goalslist)
en: Goal list
fi: Tavoiteluettelo

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, goalslist)
en: This list shows the goals defined.
    
    Each goal name should be unique. Select a goal and edit its details in the right dock.
fi: Tässä luetellaan määritellyt tavoitteet.
    Kunkin tavoitteen nimen tulisi olla ainutkertainen. Valitse tavoite ja muokkaa sen yksityiskohtia oikeanpuoleisessa telakassa.

[ctx: @title:tab]
en: Preferences
fi: Asetukset

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CountriesSelectionDialog)
en: Country Selection Dialog
fi: Maanvalintaikkuna

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, countriesList)
en: List of all the countries defined in the world. Currently selected countries are highlighted. You can modify the selection using the mouse and Ctrl and Shift keys.
fi: Luettelo kaikista maailman määritellyistä maista. Valittuna olevat maat on korostettu. Voit muuttaa valintaa hiirellä sekä Ctrl- ja Vaihto-painikkein.

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
fi: &Peli

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
fi: &Asetukset

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
fi: &Ohje

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fi: Päätyökalurivi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QScrollArea, buttonsScrollArea)
en: Sprite placement buttons
fi: Hahmon sijoituspainikkeet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QScrollArea, buttonsScrollArea)
en: Use the buttons here to do the initial placement of the corresponding sprite for the currently selected country. The buttons are available only if the sprite is not already placed.
fi: Näillä painikkeilla voit alustavasti sijoittaa kunkin hahmon kulloinkin valittuun maahan. Painikkeet ovat käytettävissä vain, jollei hahmoa ole jo sijoitettu.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QScrollArea, mapScrollArea)
en: Map with sprites
fi: Kartta ja hahmot

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QScrollArea, mapScrollArea)
en: Shows the map of the skin with all already placed sprites, the country names, and the highlighting anchors.
    
    Drag and drop the sprites, the country names, and the highlighting anchors to change their place.
fi: Näyttää karttateeman kaikkine jo paikalleen aseteltuine hahmoineen, maan nimineen ja korostusankkureineen.
    
    Muuta hahmojen, maiden nimien ja korostusankkureiden paikkaa vetämällä ja pudottamalla.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: Width between fighter
    and flag:
fi: Väli taistelijan ja
    lipun välillä:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, widthDiffLineEdit)
en: Empty space size between fighting cannon and flag
fi: Tyhjä väli taistelevan tykin ja lipun välillä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, widthDiffLineEdit)
en: Empty space size between fighting cannon and flag.
    
    During a battle, firing (end exploding) cannons of each player are placed in both sides of the defender country flag. This parameter is the number of pixels between the flag and each cannon, measured relatively to the map base size as set in the main skin definition panel.
fi: Tyhjä väli taistelevan tykin ja lipun välillä.
    
    Taistelun aikana kunkin pelaajan tulittavat (ja räjähtävät) tykit sijoitetaan puolustavan maan lipun molemmin puolin. Tämä parametri ilmaisee kuvapisteiden määrän lipun ja kunkin tykin välillä mitattuna suhteessa kartan peruskokoon siten kuin se teeman asetusten pääpaneelissa on asetettu.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTabWidget, ktabwidget)
en: Data about all sprites
fi: Kaikkien hahmojen tiedot

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, flagTab)
en: Data about the flag sprite
fi: Lippuhahmon tiedot

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, flagTab)
en: Flag
fi: Lippu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18) i18n: ectx: property (text), 
en: Width:
fi: Leveys:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, flagw)
en: Flag individual frame width
fi: Lipun yksittäisen kehyksen leveys

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, flagw)
en: <p>Flag individual frame width.</p><p>The pool <i>flag</i> element will be rendered on a pixmap of width: <i>Width</i> * N<i>number of frames</i> and then split into individual frames.</p>
fi: <p>Yksittäisen lippukehyksen leveys.</p><p><i>Lippu</i>-alkio hahmonnetaan bittikartaksi, jonka leveys on <i>kehyksen leveys</i> × N<i>kehysten määrä</i>, ja jaetaan sitten yksittäisiksi kehyksiksi.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17) i18n: ectx: property (text),
en: Height:
fi: Korkeus:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, flagh)
en: Flag individual frame height
fi: Yksittäisen lippukehyksen korkeus

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, flagh)
en: Flag individual frame height.
    
    The pool flag element will be rendered on a pixmap of height: (Height * Number of versions) and then split into individual frames.
fi: Yksittäisen lippukehyksen korkeus
    
    Lippualkio hahmonnetaan bittikartaksi, jonka korkeus on kehyksen korkeus × muunnelmien määrä, ja jaetaan sitten yksittäisiksi kehyksiksi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19) i18n: ectx: property (text)
en: Nb frames:
fi: Kehyksiä:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, flagf)
en: Number of individual flag frames
fi: Yksittäisten lippukehysten määrä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, flagf)
en: <p>Number of individual flag frames.</p><p>The pool <i>flag</i> element will be rendered on a pixmap of width: (<i>Width</i> * <i>Number of frames</i>) and then split into individual frames.</p>
fi: <p>Yksittäisten lippukehysten määrä</p><p><i>Lippualkio</i> hahmonnetaan bittikartaksi, jonka leveys on <i>kehyksen leveys</i> × <i>kehysten määrä</i>, ja jaetaan sitten yksittäisiksi kehyksiksi.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20) i18n: ectx: property (text)
en: Nb versions:
fi: Muunnelmia:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, flagv)
en: Number of flag versions
fi: Lippumuunnelmien määrä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, flagv)
en: Number of flag versions.
    
    The pool flag element will be rendered on a pixmap of height: (Height * Number of versions) and then split into individual frames.
    
    Each version shows the sprite visible from one direction: the first one is directed towards the right, the second towards the left, the third one from the front and the last one from the back. However, not all sprites need all versions.
fi: Lippumuunnelmien määrä.
    
    Lippu-alkio hahmonnetaan bittikartaksi, jonka korkeus on kehyksen korkeus × muunnelmien määrä, ja jaetaan sitten yksittäisiksi kehyksiksi.
    
    Kukin muunnelma esittää hahmon yhdestä suunnasta: ensimmäinen suuntaa oikealle, toinen vasemmalle, kolmas näkyy edestä ja viimeinen takaa. Kaikki hahmot eivät tarvitse kaikkia muunnelmia.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, infantryTab)
en: Data about the infantry sprite
fi: Jalkaväkihahmon tiedot

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, infantryTab)
en: Infantry
fi: Jalkaväki

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, infantryw)
en: Infantry individual frame width
fi: Yksittäisen jalkaväkikehyksen leveys

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, infantryw)
en: <p>Infantry individual frame width.</p><p>The pool <i>infantry</i> element will be rendered on a pixmap of width: <i>Width</i> * <i>number of frames</i> and then split into individual frames.</p>
fi: <p>Jalkaväen yksittäisen kehyksen leveys.</p><p><i>Jalkaväki</i>-alkio hahmonnetaan bittikartaksi, jonka leveys on <i>kehyksen leveys</i> × <i>kehysten määrä</i>, ja jaetaan sitten yksittäisiksi kehyksiksi.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, infantryh)
en: Infantry individual frame height
fi: Yksittäisen jalkaväkikehyksen korkeus

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, infantryh)
en: <p>Infantry individual frame height.</p><p>The pool <i>infantry</i> element will be rendered on a pixmap of height: <i>Height</i> * <i>Number of versions</i> and then split into individual frames.</p>
fi: <p>Yksittäisen jalkaväkikehyksen korkeus.</p><p><i>Jalkaväki</i>-alkio hahmonnetaan bittikartaksi, jonka korkeus on <i>kehyksen korkeus</i> × <i>muunnelmien määrä</i>, ja jaetaan sitten yksittäisiksi kehyksiksi.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, infantryf)
en: Number of individual infantry frames
fi: Yksittäisten jalkaväkikehysten määrä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, infantryf)
en: <p>Infantry number of individual frames.</p><p>The pool <i>infantry</i> element will be rendered on a pixmap of width: (<i>Width</i> * <i>Number of frames</i>) and then split into individual frames.</p>
fi: <p>Yksittäisten jalkaväkikehysten määrä.</p><p><i>Jalkaväki</i>-alkio hahmonnetaan bittikartaksi, jonka leveys on <i>kehyksen leveys</i> × <i>kehysten määrä</i> ja jaetaan sitten yksittäisiksi kehyksiksi.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, infantryv)
en: Number of infantry versions
fi: Jalkaväkimuunnelmien määrä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, infantryv)
en: <p>Number of infantry versions.</p><p>The pool <i>infantry</i> element will be rendered on a pixmap of height: (<i>Height</i> * <i>Number of versions</i>) and then split into individual frames.</p><p>Each version shows the sprite visible from one direction: the first one is directed towards the right, the second towards the left, the third one from front and the last one from the back. However, not all sprites need all versions.</p>
fi: <p>Jalkaväkimuunnelmien määrä.</p><p><i>Jalkaväki</i>-alkio hahmonnetaan bittikartaksi, jonka korkeus on <i>kehyksen korkeus</i> × <i>muunnelmien määrä</i>, ja jaetaan sitten yksittäisiksi kehyksiksi.</p><p>Kukin muunnelma esittää hahmon yhdestä suunnasta: ensimmäinen suuntaa oikealle, toinen vasemmalle, kolmas näkyy edestä ja viimeinen takaa. Kaikki hahmot eivät tarvitse kaikkia muunnelmia.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, cavalryTab)
en: Data about the cavalry sprite
fi: Ratsuväkihahmon tiedot

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, cavalryTab)
en: Cavalry
fi: Ratsuväki

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, cavalryw)
en: Individual cavalry frame width
fi: Yksittäisen ratsuväkikehyksen leveys

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, cavalryw)
en: <p>Individual cavalry frame width.</p><p>The pool <i>cavalry</i> element will be rendered on a pixmap of width (<i>Width</i> * <i>Number of frames</i>) and then split into individual frames.</p>
fi: <p>Yksittäisen ratsuväkikehyksen leveys.</p><p><i>Ratsuväki</i>-alkio hahmonnetaan bittikartaksi, jonka leveys on <i>kehyksen leveys</i> × <i>kehysten määrä</i>, ja jaetaan sitten yksittäisiksi kehyksiksi.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, cavalryh)
en: Individual cavalry frame height
fi: Yksittäisen ratsuväkikehyksen korkeus

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, cavalryh)
en: <p>Individual cavalry frame height.</p><p>The pool <i>cavalry</i> element will be rendered on a pixmap of height (<i>Height</i> * <i>Number of versions</i>) and then split into individual frames.</p>
fi: <p>Yksittäisen ratsuväkikehyksen korkeus.</p><p><i>Ratsuväki</i>-alkio hahmonnetaan bittikartaksi, jonka korkeus on <i>kehyksen korkeus</i> × <i>muunnelmien määrä</i>, ja jaetaan sitten yksittäisiksi kehyksiksi.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, cavalryf)
en: Number of individual cavalry frames
fi: Yksittäisten ratsuväkikehysten määrä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, cavalryf)
en: <p>Number of individual cavalry frames.</p><p>The pool <i>cavalry</i> element will be rendered on a pixmap of width: (<i>Width</i> * <i>Number of frames</i>) and then split into individual frames.</p>
fi: <p>Yksittäisten ratsuväkikehysten määrä.</p><p><i>Ratsuväki</i>-alkio hahmonnetaan bittikartaksi, jonka leveys on <i>kehyksen leveys</i> × <i>kehysten määrä</i>, ja jaetaan sitten yksittäisiksi kehyksiksi.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, cavalryv)
en: Number of cavalry versions
fi: Ratsuväkimuunnelmien määrä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, cavalryv)
en: <p>Number of cavalry versions.</p><p>The pool <i>cavalry</i> element will be rendered on a pixmap of height (<i>Height</i> * <i>Number of versions</i>) and then split into individual frames.</p><p>Each version shows the sprite visible from one direction: the first one is directed towards the right, the second towards the left, the third one from front and the last one from the back. However, not all sprites need all versions.</p>
fi: <p>Ratsuväkimuunnelmien määrä.</p><p><i>Ratsuväki</i>-alkio hahmonnetaan bittikartaksi, jonka korkeus on <i>kehyksen korkeus</i> × <i>muunnelmien määrä</i>, ja jaetaan sitten yksittäisiksi kehyksiksi.</p><p>Kukin muunnelma esittää hahmon yhdestä suunnasta: ensimmäinen suuntaa oikealle, toinen vasemmalle, kolmas näkyy edestä ja viimeinen takaa. Kaikki hahmot eivät tarvitse kaikkia muunnelmia.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, cannonTab)
en: Data about the cannon sprite
fi: Tykkihahmon tiedot

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, cannonTab)
en: Cannon
fi: Tykki

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, cannonw)
en: Cannon individual frame width
fi: Yksittäisen tykkikehyksen leveys

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, cannonw)
en: <p>Cannon individual frame width.</p><p>The pool <i>cannon</i> element will be rendered on a pixmap of width (<i>Width</i> * <i>Number of frames</i>) and then split into individual frames.</p>
fi: <p>Yksittäisen tykkikehyksen leveys.</p><p><i>Tykki</i>-alkio hahmonnetaan bittikartaksi, jonka leveys on <i>kehyksen leveys</i> × <i>kehysten määrä</i>, ja jaetaan sitten yksittäisiksi kehyksiksi.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, cannonh)
en: Individual cannon frame height
fi: Yksittäisen tykkikehyksen korkeus

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, cannonh)
en: <p>Individual cannon frame height.</p><p>The pool <i>cannon<i> element will be rendered on a pixmap of height (<i>Height</i> * <i>Number of versions</i>) and then split into individual frames.</p>
fi: <p>Yksittäisen tykkikehyksen korkeus.</p><p><i>Tykki</i>-alkio hahmonnetaan bittikartaksi, jonka korkeus on <i>kehyksen korkeus</i> × <i>muunnelmien määrä</i>, ja jaetaan sitten yksittäisiksi kehyksiksi.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, cannonf)
en: Number of individual cannon frames
fi: Yksittäisten tykkikehysten määrä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, cannonf)
en: <p>Number of individual cannon frames.</p><p>The pool <i>cannon</i> element will be rendered on a pixmap of width (<i>Width</i> * <i>Number of frames</i>) and then split into individual frames.</p>
fi: <p>Yksittäisten tykkikehysten määrä.</p><p><i>Tykki</i>-alkio hahmonnetaan bittikartaksi, jonka leveys on <i>kehyksen leveys</i> × <i>kehysten määrä</i>, ja jaetaan sitten yksittäisiksi kehyksiksi.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, cannonv)
en: Number of cannon versions
fi: Tykkimuunnelmien määrä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, cannonv)
en: <p>Number of cannon versions.</p><p>The pool <i>cannon</i> element will be rendered on a pixmap of height (<i>Height</i> * <i>Number of versions</i>) and then split into individual frames.</p><p>Each version shows the sprite visible from one direction: the first one is directed towards the right, the second towards the left, the third one from front and the last one from the back. However, not all sprites need all versions.</p>
fi: <p>Tykkimuunnelmien määrä.</p><p><i>Tykki</i>-alkio hahmonnetaan bittikartaksi, jonka korkeus on <i>kehyksen korkeus</i> × <i>muunnelmien määrä</i>, ja jaetaan sitten yksittäisiksi kehyksiksi.</p><p>Kukin muunnelma esittää hahmon yhdestä suunnasta: ensimmäinen suuntaa oikealle, toinen vasemmalle, kolmas näkyy edestä ja viimeinen takaa. Kaikki hahmot eivät tarvitse kaikkia muunnelmia.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, firingTab)
en: Data about the firing sprite
fi: Tulittavan hahmon tiedot

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, firingTab)
en: Firing
fi: Tulitus

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, firingw)
en: Firing cannon individual frame width
fi: Yksittäisen tulittavan tykkikehyksen leveys

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, firingw)
en: <p>Firing cannon individual frame width.</p><p>The pool <i>firing cannon</i> element will be rendered on a pixmap of width (<i>Width</i> * <i>Number of frames</i>) and then split into individual frames.</p>
fi: <p>Yksittäisen tulittavan tykkikehyksen leveys.</p><p><i>Tulittava tykki</i> -alkio hahmonnetaan bittikartaksi, jonka leveys on <i>kehyksen leveys</i> × <i>kehysten määrä</i>, ja jaetaan sitten yksittäisiksi kehyksiksi.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, firingh)
en: Firing cannon individual frame height
fi: Yksittäisen tulittavan tykkikehyksen korkeus

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, firingh)
en: <p>Firing cannon individual frame height.</p><p>The pool <i>firing cannon</i> element will be rendered on a pixmap of height (<i>Height</i> * <i>Number of versions</i>) and then split into individual frames.</p>
fi: <p>Yksittäisen tulittavan tykkikehyksen korkeus.</p><p><i>Tulittava tykki</i> -alkio hahmonnetaan bittikartaksi, jonka korkeus on <i>kehyksen korkeus</i> × <i>muunnelmien määrä</i>, ja jaetaan sitten yksittäisiksi kehyksiksi.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, firingf)
en: Number of individual firing cannon frames
fi: Yksittäisten tulittavien tykkikehysten määrä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, firingf)
en: <p>Number of individual firing cannon frames.</p><p>The pool <i>firing cannon</i> element will be rendered on a pixmap of width (<i>Width</i> * <i>Number of frames</i>) and then split into individual frames.</p>
fi: <p>Yksittäisten tulittavien tykkikehysten määrä.</p><p><i>Tulittava tykki</i> -alkio hahmonnetaan bittikartaksi, jonka leveys on <i>kehyksen leveys</i> × <i>kehysten määrä</i>, ja jaetaan sitten yksittäisiksi kehyksiksi.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, firingv)
en: Number of firing cannon versions
fi: Tulittavien tykkimuunnelmien määrä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, firingv)
en: <p>Number of firing cannon versions.</p><p>The pool <i>firing cannon</i> element will be rendered on a pixmap of height (<i>Height</i> * <i>Number of versions</i>) and then split into individual frames.</p><p>Each version shows the sprite visible from one direction: the first one is directed towards the right, the second towards the left, the third one from front and the last one from the back. However, not all sprites need all versions.</p>
fi: <p>Tulittava tykki -muunnelmien määrä.</p><p><i>Tulittava tykki</i> -alkio hahmonnetaan bittikartaksi, jonka korkeus on <i>kehyksen korkeus</i> × <i>muunnelmien määrä</i>, ja jaetaan sitten yksittäisiksi kehyksiksi.</p><p>Kukin muunnelma esittää hahmon yhdestä suunnasta: ensimmäinen suuntaa oikealle, toinen vasemmalle, kolmas näkyy edestä ja viimeinen takaa. Kaikki hahmot eivät tarvitse kaikkia muunnelmia.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, explodingTab)
en: Data about the exploding sprite
fi: Räjähtävän hahmon tiedot

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, explodingTab)
en: Exploding
fi: Räjähtäminen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, explodingw)
en: Exploding cannon individual frame width
fi: Yksittäisen räjähtävän tykkikehyksen leveys

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, explodingw)
en: <p>Exploding cannon individual frame width.</p><p>The pool <i>exploding</i> element will be rendered on a pixmap of width (<i>Width</i> * <i>Number of frames</i>) and then split into individual frames.</p>
fi: <p>Yksittäisen räjähtävän tykkikehyksen leveys.</p><p><i>Räjähtävä tykki</i> -alkio hahmonnetaan bittikartaksi, jonka leveys on <i>kehyksen leveys</i> × <i>kehysten määrä</i>, ja jaetaan sitten yksittäisiksi kehyksiksi.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, explodingh)
en: Exploding cannon individual frame height
fi: Yksittäisen räjähtävän tykkikehyksen korkeus

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, explodingh)
en: <p>Exploding cannon individual frame height.</p><p>The pool <i>exploding</i> element will be rendered on a pixmap of height (<i>Height</i> * <i>Number of versions</i>) and then split into individual frames.</p>
fi: <p>Yksittäisen räjähtävän tykkikehyksen korkeus.</p><p><i>Räjähtävä tykki</i> -alkio hahmonnetaan bittikartaksi, jonka korkeus on <i>kehyksen korkeus</i> × <i>muunnelmien määrä</i>, ja jaetaan sitten yksittäisiksi kehyksiksi.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, explodingf)
en: Number of individual exploding cannon frames
fi: Yksittäisten räjähtävien tykkikehysten määrä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, explodingf)
en: <p>Number of individual exploding cannon frames.</p><p>The pool <i>exploding</i> element will be rendered on a pixmap of width (<i>Width</i> * <i>Number of frames</i>) and then split into individual frames.</p>
fi: <p>Yksittäisten räjähtävien tykkikehysten määrä.</p><p><i>Räjähtävä tykki</i> -alkio hahmonnetaan bittikartaksi, jonka leveys on <i>kehyksen leveys</i> × <i>kehysten määrä</i>, ja jaetaan sitten yksittäisiksi kehyksiksi.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, explodingv)
en: Number of exploding cannon versions
fi: Räjähtävien tykkimuunnelmien määrä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, explodingv)
en: <p>Number of exploding cannon versions.</p><p>The pool <i>exploding</i> element will be rendered on a pixmap of height (<i>Height</i> * <i>Number of versions</i>) and then split into individual frames.</p><p>Each version shows the sprite visible from one direction: the first one is directed towards the right, the second towards the left, the third one from front and the last one from the back. However, not all sprites need all versions.</p>
fi: <p>Räjähtävä tykki -muunnelmien määrä.</p><p><i>Räjähtävä tykki</i> -alkio hahmonnetaan bittikartaksi, jonka korkeus on <i>kehyksen korkeus</i> × <i>muunnelmien määrä</i>, ja jaetaan sitten yksittäisiksi kehyksiksi.</p><p>Kukin muunnelma esittää hahmon yhdestä suunnasta: ensimmäinen suuntaa oikealle, toinen vasemmalle, kolmas näkyy edestä ja viimeinen takaa. Kaikki hahmot eivät tarvitse kaikkia muunnelmia.</p>

en: KsirK Skin Editor
fi: KSirkin teemamuokkain

en: (c) 2008, Gaël de Chalendar
fi: © 2008 Gaël de Chalendar

en: For help and user manual, please see
    The KsirK Web site
fi: Ohjeita ja käyttäjän oppaan löydät
    KsirKin kotisivulta

en: Gaël de Chalendar aka Kleag
fi: Gaël de Chalendar alias Kleag

en: file to open
fi: avattava tiedosto

en: Cannot load anchor icon<br>Program cannot continue
fi: Ankkurikuvaketta ei voi ladata<br>Ohjelma ei voi jatkaa

en: Cannot load center icon<br>Program cannot continue
fi: Keskuskuvaketta ei voi ladata<br>Ohjelma ei voi jatkaa

[ctx: @info:tooltip]
en: Open a saved skin
fi: Avaa tallennettu teema

[ctx: @action]
en: Load &Recent
fi: Lataa &viimeaikainen

[ctx: @info:tooltip]
en: Open a recently saved skin
fi: Avaa hiljattain tallennettu teema

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the current skin
fi: Tallenna nykyinen teema

[ctx: @title:window]
en: Choose the Root Folder of the Skin to Open
fi: Valitse avattavan teeman juurikansio

en: There are unsaved changes. What do you want to do?
fi: Muutoksia on tallentamatta. Mitä haluat tehdä?

[ctx: @title:window]
en: Unsaved Changes
fi: Tallentamattomia muutoksia

[ctx: @action:button]
en: Quit Without Saving
fi: Lopeta tallentamatta

[ctx: @action:button]
en: Save and Quit
fi: Tallenna ja lopeta

[ctx: @title:window]
en: New Country Name
fi: Uuden maan nimi

[ctx: @label:textbox]
en: Enter the name of the new country:
fi: Anna uuden maan nimi:

en: Do you really want to delete country '%1'?
fi: Haluatko varmasti poistaa maan ”%1”?

[ctx: @title:window]
en: Delete Country Confirmation
fi: Vahvista maan poistaminen

[ctx: @title:window]
en: New Continent Name
fi: Uuden maanosan nimi

[ctx: @label:textbox]
en: Enter the name of the new continent:
fi: Anna uuden maanosan nimi:

en: Do you really want to delete continent '%1'?
fi: Haluatko varmasti poistaa maanosan ”%1”?

[ctx: @title:window]
en: Delete Continent Confirmation
fi: Vahvista maanosan poistaminen

en: Do you really want to delete goal '%1'?
fi: Haluatko varmasti poistaa tavoitteen ”%1”?

[ctx: @title:window]
en: Delete Goal Confirmation
fi: Vahvista tavoitteen poistaminen

[ctx: @title:window]
en: New Nationality Name
fi: Uuden kansan nimi

[ctx: @label:textbox]
en: Enter the name of the new nationality:
fi: Anna uuden kansan nimi:

en: Do you really want to delete nationality '%1'?
fi: Haluatko varmasti poistaa kansan ”%1”?

[ctx: @title:window]
en: Delete Nationality Confirmation
fi: Vahvista kansan poistaminen

en: Invalid skin definition file format. Expected %1 and got %2
fi: Teemamääritystiedoston muoto on virheellinen. Odotettiin %1, saatiin %2

en: Pool filename not found
    Program cannot continue
fi: Nipputiedostoa (pool.svg) ei löydy
    Ohjelma ei voi jatkaa

en: Map mask image not found
    Program cannot continue
fi: Kartan maskikuvaa ei löytynyt
    Ohjelma ei voi jatkaa

en: Cannot read file %1:
    %2.
fi: Ei voida lukea tiedostoa %1:
    %2.

en: Error - Unknown skin int data:
fi: Virhe – Tuntematon teeman kokonaislukutieto:

en: Fatal Error
fi: Vakava virhe

en: Error - Unknown skin string data:
fi: Virhe – Tuntematon teeman merkkijonotieto:

[ctx: @title:window]
en: Fatal Error
fi: Vakava virhe
